Kryengritja antikomuniste e vitit 1945, kushtrimi q u ngrit n qiell, por q nuk u ndigjua n tok...


Nga fundi i nntorit 1944, kur ikn gjermant, n Shqipri Komunistt tundnin "Sahant", pr t br zhurmn e "fitores", si dhe festn e "korrjeve" t fars kuqe Sllavo-ortodokse t mbjell q n vitin 1941 nga "specialistt" jugosllav. E kjo far si pr koinidenc quhej Komunizm duke pasur nj mbars t prbashkt me fashizmin e Izmat e tjer t cilve jo pak ju a kishim par sherrin ndrmote...
Gjithsesi suksesi i fars s kuqe kishte qen i mahnitshm n trevat jugore t Shqipris, e komunistt grek kishin padyshim meritn e tyre, ku n pamundsi pr t kultivuar farn komuniste n tokn Greke tashm po kontribonin n tokn shqiptare q shpesh e konsideronin si t tyre.
N kto kushte Shqipria po "pushtohej" nga nj ideologji e Re, por me prapavij t vjetr dukshm antishqiptare, ku do vones do t kishte pasojat e pariparueshme pr fatet e mjeruara e sakatuara t shqiptarve. Sidoqoft Shqipria "priste" kushtrimin, e ky kushtrim nuk vonoi, madje ai erdhi nga treva simbol e shqiptaris Malsia e Madhe e cila n janar t vitit 1945 kur fara e kuqe komuniste e mbjell nga Popovit, Mugosht, Titistt e Stalinistt sapo kishte filluar t mbij (edhe n Malsi). Malsort dhan t part Kushtrimin: T rroken armt e shkatrrohet kjo far e huaj q po rritej pr t zezn e Malsis e Shqipris. Natyrisht Malsort e ndigjuan kushtrimin e prkohsisht arritn ta lirojn Malsin, por fatkeqsisht kushtrimi nuk u ndigjua nga pjesa tjetr e Shqipris e si rezultat Kryengritja u shua, Malsia e Shqipria nga fara e kuqe u pushtua... Por edhe pas ktij kobi q mbuloi vendin e shqiponjave Idealet e ndezura n janarin e vitit 1945 nuk u shuan kurr edhe pse pr ato u pagua mjaft shtrenjt me jet njerzish, vite tepr t gjata burgosjesh e internimesh si dhe persekucioni t pashembullt n luftn e gjat civile, her t ftoht e her t nxeht e q n gjuhn marksiste quhet luft klasash. Padyshim kto ideale lirie ishin e vetmja drit n fundin e "tunelit" t ftoht dhe errsirn e pashoqe ku komunizmi Sllav e lakejt e tij E. Hoxha, H. Kapo e tjer e kishin mbyllur Shqiprin... Natyrisht pr ta kujtuar sadopak kt ngjarje tashm jo vetm historike e cila ishte padyshim kryengritja e par antikomuniste, kushtrimi m antikomunist jo vetm n Shqipri, por n t gjith Europn e re q pretendohej t ndrtohej, e cila fatkeqsisht nuk e dgjoi kushtrimin ton, i cili na kushtoi si gjithnj jo vetm ne, por edhe vet Europ, n kaprcyellet e s cils kishim ln jo pak ne shqiptart... Ishin ditt e fundit t vitit 1944, kur burrat e urt e trima q Malsia e m gjer i donte e i respektonte kishin br takimin solemn n Malin e Shkrelit e n Bajz t Kastratit pr t'u organizuar e dhn besn njri-tjetrit q komunizmin ta luftojn me arm n dor si kishin luftuar do pushtues tjetr, edhe pse rreziku ishte tepr i madh e me pasoja pr kta burra q kurr nuk e kishin br fjaln dysh kur ishte puna pr t mbrojtur trojet tona, zakonet tona, jetn ton, nderin ton, besn, burrrin e fen e t parve kristjan e muhamedan, e q pushtuesit komunist jo vetm nuk i njihnin, por krkonin ti prdhosnin prgjithj. Fjalt e njrit nga drejtuesit e kryengritjes antikmuniste m dt. 24 dhjetor 1944 trimit t urt Gjon Martin Lulati n takimin e zhvilluar n shtpin e Gjok Tom Kokajt me bashklufttart e organizatort e kryengritjes do t kumbonin n vesht e kryengritsve m shum e plumbat e renegatve komunist t marr "hua" nga parcelat e jugut t Shqipris apo nga vendas t "gnjyer", e Gjoni at nat t paharruar ndr t tjera tha: "Vllazn, mirse u bashkuam n kt kuvend burrash malsor i cili q tashti na thrret q me guxim e trimni, por edhe me zgjuarsi e bes q kurr s'u ka munguar, t bisedojm n mes vedit e t caktojm detyra pr secilin q pa humbur koh t shkojm, fis n fis, katund n katund, shpi pr shpi pr t prgatitur ditn e kryengritjes. Por pr kt ne e dim se malsort e m gjer jan t gjith me ne, por pr ta prforcuar kt kisha dasht me me e dijt t gjith se far sht komunizmi, dhe far do t thot t sundoj ai, se po ta dini mir si e di vet ma par do t pranojshin t gjith me u myt n Vire (nj thellsi e ftohtsi e pashoqe t liqenit t Shkodrs).
Pr kt duhet ti sqaroni njerzit se komunizmi ju grabit, tok, bagti, shtpi e pasuri, ju prish kisha e xhamija, ju ban t mohoni nann, babn, vllan e motrn, ju ban mos me njoft kushri, fis as kumari. Ju grumbullon si bagtia n nj vath e ju on me punue e jetue n rresht tuj u grah e rrah hori i horave q e vn komunizmi n krye t huqametit t vet. E kur t'u teket ktyre horave komunist edhe ju vret e pret, ju fut n burg, e trupin tuej ju a qet qenve, pr mos me u gjet as kurr vorret tuaja. Prandaj duke pas parasysh kto t kqija q s'kan fund ju baj thirrje q edhe nse vdesim sot, t vdesim me nder e pr hatr t fmijve tan q t jen pa komunist nesr..."
N kt kuvend qndronin edhe trimat luaj malesh Mirot Paloka, Mark Gjok Kokaj, Kol Gjok Kokaj, Tom Lek Daka, Mark Luc Gjoni, Gjok Nikoll Voci, Zef Ded Nika, Pjetr Gjok Doda, Palok Gjok Hoti e Pjetr Gjok Hoti, Kol Llesh Malaj, Zef Gjon Malaj e Mark Nikoll Malaj, Gjergj Prek Malaj...
Ndrsa n Shkrel prgatiste terrenin pr kryengritje oficeri fammadh Llesh Marashi i cili padyshim ishte edhe figura kryesore q do t drejtonte krejt kryengritjen e Malsis n ditt e ardhshme t Janarit 1945. madje kryengritja po prgatitej t fillonte edhe n Kelmend ku si prijs ksihin legjendarin Prek Cali, por kryengritja po prgatitej edhe n Mirdit, n Shkodr, Postrib e mbi t gjitha n zonn e nnshkodrs q njihet me emrin si kryengritja e Berdics, por q n fakt pjesmarrsit q prgatiteshin pr kt kryengritje ishin nga t gjitha katundet e zonat e rrethit Shkodr, nga ku shpresonin se do t dgjonin edhe trevat e tjera shqiptare, duke marr trajtat e nj kryengritjeje mbarkombtare. Mjerisht planet e kryengritjes sado sekret q t ishin ato shpesh po dekonspiroheshin e raportoheshin tek komunistt nga vigjilentt e tyre spiun t cilt po dmtonin jo pak interesat e kryengritjes, por pa vonuar edhe t tyre e familjes tyre. Gjithsesi n kto kushte po lindte nevoja e fillimit t kryengritjes jo kur ishte planifikuar nga pjesa m e madhe e veriut t Shqipris n fillim t pranvers, por menjher n janarin e egr nga moti i stins dhe boja e kuqe komuniste q po invadonte me shpejtsi Malsin e Shqiprin. Menjher pas ksaj situate q n ditt e para t janarit deri me datn 10 janar 1945 Llesh Marashi e Mirot Paloka kishin grumbulluar disa malsor trima t cilt i kishin organizuar n eta t prqendruara n Katund e Kastrat t cilat strviteshin e strehoheshin nga familjet bujare t zons, ku dallohet pr bukdhan familja e Nikoll Vat Ivanit. Si thash m sipr as ky organizim nuk i kishte shptuar syrit vigjilent t spiunve komunis, fatkeqsisht edhe Malsor, si rezultat me datn 10 janar te Kisha e Katundit Kastratit u b prpjekja e par me arm n mes kryengritsve e komunistve, ku pasi zgjati disa or dhe forcat komuniste u thyen mbeti i plagosur rnd dhe vdiq pa vonuar Dshmori i par i ksaj kryengritjeje Kol Shotaj i cili luftoi trimrisht me arm n dor kundr bishave t kuqe q si manekin ishin indoktrinuar e importuar nga parcelat e jugut. Me t dgjuar kto krisma q paralajmruan stuhin organizime etash antikomuniste pati deri n Re e sa pr Kelmendin ai tashm ishte prfshir i tri. N kt koh edhe n zonn e nnshkodrs antikomunistt e njohur Jup Kazazi e Abaz Ermenji ishin t strehuar n fshatin Trush n shtpin e Xhurretajve, ku kishin br shum takime me vendas antikmunist si me vllezrit Xhurretaj ku spikaste Shaqir Xhurreta, por edhe trimat Ded Shabani prej Malit Kolaj, Sadik Mema, Nikoll Zefi, Veli Xhepi e Sait Cani prej Trushit. Tjetr kuvend ishte zhvilluar po n Trush n shtpin e Ded Gjondashit ku kishin marr pjes Ded Shabani me trimat e tij, por edhe nga Lezha Xhemal Mlika q prfaqsonte parin antikomuniste atje. Nga kto takime sipas t mbijetuarve n qendr t vmendjes ishte lidhja e koordinimi i veprimeve me kryengritsit Malsor Prek Cali e Llesh Marashi, si dhe me Gjonmarkajt e Mirdits. Qllimi ishte q kryengritja t shprthente n nj koh q mbasi t merrej Shkodra me krijue nj zon e lir deri n Portin e Shngjinit ku shpresonin se do t zbarkonin forcat aleate antikomuniste t Europs Perndimore e Ameriks. Pr t arritur kto q n mbrmjen e 14 janarit t vitit 1945 te Kisha e Beltojs u mblodhn qindra burra trima t betuar kundr komunizmit, t cilt ishin nga katundet Trush, Berdic, Melgush, Mali i Kolajve, Ana e Malit, Beltoj e tjer t cilt ishin t gatshm me msye "pushtetin" komunist t instaluar dhunshm n kryeqendrn veriore t Shqipris, Shkodrn e pushtuar n kto dit tragjike. Pr t realizuar lirimin e Shkodrs nga komunistt shqiptaro-sllav po m 14 janar 1945 si mas paraprake ishte prer lidhja telefonike me pjest e tjera t Shqipris, si dhe bllokuar rruga kryesore q lidhte Shkodrn me Tirann me mjetet rrethanore, e t gjitha kto do t bnin q kryengritsit e Shkodrs e nnshkodrs t takoheshin n Shkodrn e liruar, me forcat kryengritse t Malsis s Madhe q do t lironin Malsin nga forcat Komuniste, nga ku besohej se Europa e Bota do t dgjonte thirrjen e kushtrimit pr t shkatrruar farn bolshevike q rrezikonte krejt kontinentin. Gjithsesi n kt organizim lirimtarsh dalloheshin figurat patriotike e antikomuniste Abaz Ermenji, Ded Shabani, Jup Kazazi, Halit Gerbeti, Arif Selimi e mbi t gjitha trimi legjendar Hasan Isufi e tjer... Natyrisht gjat ksaj kohe n Malsi t Madhe ziente lufta pr organizimin e prgatitjen e kryengritjes q tashm po bhej e pashmangshme e me rreziqe t sigurta pr Malsort t cilt nuk donin t'ia dinin mr, por donin vetm t luftonin pr t dbuar e dmtuar komunizmin sllav q paralajmronte fundin e "Bots" Shqiptare e Malsore...
Me datn 21 janar Llesh Marashi q ishte dhe udhheqsi kryesor ushtarak i kryengritjes ishte i strehuar n shtpin e Luket Marashit, nga ku komunistt t mirinformuar krkonin ta kapnin t gjall. Por prpjekja tjetr e kryengritsve ishte lidhja me Prek Calin, e pr kt u nisn nga qendra e ksaj kryengritje vet trimat Gjon Martin Lulati e Mirot Paloka me disa kryengrits. Gjat rrugs n Grishaj kto forca u ndeshn ball pr ball me forcat komuniste, ku pas luftimesh t ashpra fituan kryengritsit e Shkrelit e Kastratit t cilt zun robr 15 partizan komunist t cilt vetm sa i armatosn e ju faln jetn, ndonse ata kishin plagosur lufttarin e liris Gjok Hotin (nipin e Gjon Martinit). Pas ksaj beteje fitimtare, kryengritsit arritn n Bajz ku takuan priftin e famullis Pater iril Canin i cili n shenj alarmi u ra kumonve t kishs, ku brenda nj kohe tepr t shkurtr u grumbulluan te kisha qindra kastratas trima e antikomunist q me arm n dor zhvilluan nj betej t pashoqe kundr forcave t ndjekjes e komands komuniste t instaluar n Bajz. Kto luftime t ashpra bn q t ken edhe viktima nga t dyja palt, ku pr fat t keq t vrart ishin t gjith Malsor, nga kryengritsit ran me arm n dor trimat Lulash Cuk Curri nga Jerani dhe Zef Toma nga Shkreli, ndrsa nga forcat komuniste u vran t gnjyerit nga "droga e kuqe" Jonuz Nai nga Aliajt dhe Myftar Sokoli nga Rei. N kt betej u arrit q t merret jo vetm posta ushtarake e komunistve, por edhe Komuna si institucion, ku pr kt ndihmoi padyshim sekretari i komuns, intelektuali me banim n Shkodr Luigj Gjek Kastrati, i cili nuk pranoi t bashkohej me forcat komuniste,p or madje "keqinformoi" pushtetin komunist n Shkodr duke mos u treguar situatn reale n Malsi t komunistve, natyrisht pr kt e pagoi m von me jetn e tij, por kshtu ai m mir preferoi nj vdekje me nder se nj jet me faqe t zez. Pas ksaj q u arrit n Bajz forcat lirimtare t Malsis u rritn n mnyr t mahnitshme, duke krijuar kshtu nj kryengritje t madhe antikomuniste, ku pjesmarrsit u shtuan nga t gjitha trevat e Malsis. Nga ktu u nisn kto forca pr lirimin e Koplikut q n at koh ishte N/Prefektur, ku pas disa luftimesh u arrit t merrej koj qendr e rndsishme, ku nga forcat komuniste u kapn rreth 20 robr t cilt pasi u armatosn u mbajtn n gjendje arresti n dyqanin e Lek Gjeloshit t Pjetroshanit n Koplik, por q as nuk u dhunuan e as nuk u pushkatuan. Kto dit janari ishin vrtet t stuhishme pr Malsin e m gjer pasi tregonin trimrin e guximin e ksaj treve legjendare ndr shekuj pr t'u ndeshur me klysht e ulkonjave sllave q kishin lindur n tokat mjerisht shqiptare. Megjithat gjat ktyre ditve ishte uar n vend amaneti i t parve pr t pritur me pushk do pushtues qoft ky edhe me emra shqiptarsh. Data 25 janar 1945 i gjen kryengritsit n formacion luftimi tek Ura e Rrjollit prball forcave t shumta komuniste q pr fat t keq nuk kishin arritur q "kryengritsit" e Shkodrs e nnshkodrs ti ndalonin, pasi kryengritja e Berdics si njihet kishte dshtuar aksidentalisht, ose m sakt ishte tradhtuar mizorisht nga klysht e kuq q ditn hanin tek antikomunistt e natn lehnin tek komunistt.
Forcat antikomuniste Malsore ishin ndar n tre formacione luftimi, n krahun e djatht qndronte Gjon Martini me trimat e tij, n krahun e majt qndronte me trimat Mirot Paloka, ndrsa n qendr t Urs s Rrjollit ishte vendosur me "luant" e tij Llesh Marashi. Lufta tashm ishte ndezur me tr arsenalin e saj, "luant" Malsor luftonin pa u trembur kundr mijra forcave komuniste pr shum or, deri sa ran n krye t betejs trimat legjendar Gjon Martin Lulati e Mirot Palok Kokaj, si dhe u plagos lufttari Gjon Nik Preetaj. Pas ksaj beteje t pabarabart ku forcat kryengritse malsore mbetn t izoluara u detyruan t trhiqen, por pr t vazhduar prsri rezistencn. Pas ksaj krimineli sadist Mehmet Shehu pr t gnjyer Malsort shpalli amnisti pr t gjith pjesmarrsit n kryengritje, por duke prjashtuar, drejtuesit e kryengritjes Llesh Marashin, Rrok Kantin (nipin e Lleshit), Pejtr Gjokn (Bajraktarin e Vrishit) si dhe po t ishin gjall Gjon Martinin e Mirot Palokn... N fakt pas ksaj n Mal mbeti vet Komandant Llesh Marashi me disa bashklufttar t tij, por duke par fatin tragjik t shokve t tij t rinj, ai vendosi t dorzohet e sakrifikohet vet pr t shptuar shokt. Si dihet Lleshi u ekzekutua nga komunistt me varje, por shokt e tij t dorzuar m par e tani edhe pse kishte dal amnistia psuan kalvarin e tmerrshm t makins kriminale komuniste q i preu n bes, por ku ka bes komunizmi? Konkretisht po citojm disa nga ata burra q morn pjes n mbledhjen e 24 dhjetorit 1944 e n kryengritje, por q sipas amnistis ishin falur, por pabesia komuniste u mori jetn, duke i ln shpesh ashtu si i paralajmronte Komandanti trim i Katratit Gjon Martin Lulati pa varr, e ata jan Gjok Tom Kokaj, Kol Llesh Malaj, Mark Nikoll Malaj, t cilt pushkatohen me datn 8 shkurt 1945... Por pa vonuar do t pushkatoheshin edhe trimat kryengrits, Luigj Kastrati, Tom Lek Dakaj, Gjon Nikoll Voci, Ndok Nik Preetaj, Mark Luc Gjoni e s bashku me ta edhe Prek Cali e trima t tjer. Gjithsesi pas ksaj Malsia e Madhe psoi kalvarin m kriminal q nj regjim gjakatar kishte kryer, pr kt mjafton t kujtojm se rreth 167 burra malsor u pushkatuan, vetm se donin lirin e Shqiprin, ndrsa vetm periudha pas kryengritjes (1945-1952) shnon emrat e 47 viktimave q ndonse disa po i prsris nuk po mundem pa i shnuar t gjith s bashku, si dhe u flijuan... ata: 1. Prek Cali, 2. Ded Lulash Smajli, 3. Ded Gjo Deda, 4. Idrize Kadri Delaj, 5. Fran Dash Preka, 6. Mri Dash Preka, 7. Kartina Nik Bikaj, 8. Dila Lu Dakaj, 9. Gjon Pre Rexhaj, 10. Ujk Mark Qosja, 11. Mark Gjelosh Mirukaj, 12. Gjek Marash Tinaj, 13. Mare Ilia Vacaj, 14. Gjergj Lul Hysaj, 15. Ndue Fred Rrukaj, 16. Tom Lek Daka, 17. Gjok Tom Kokaj, 18. Gjok Nikoll voci, 19. Ndok Nik Pretaaj, 20. Pashko Ded Curraj, 21. Mark Nikoll Malaj, 22. Pjetr Gjok Koti, 23. Mark Luc Gjoni, 24. Gjok Ded Braci, 25. Luc Gjeto Lakaj, 26. Nikoll Gjon Vneshti, 27. Kel Llesh Malaj, 28. Nosh Llesh Malaj, 29. Luigj Gjeto Kastrati, 30. Gjon Luc Kaaj, 31. Nikoll Prek Dedaj, 32. Pjetr Nik Nikaj, 33. Gjok Nik Luli, 34. Dyl Bajrami, 35. Maliq Bajrami, 36. Dom Ndre Zadeja (famullitar me influenc n zonn e Shkrelit e m gjer), 37. Idriz Jaho Ilia (ish Prefekti i Gjirokastrs i pushkatuar s bashku me malsort), 38. Ded Gjek Vukaj, 39. Gjon Lek Xhaj, 40. Gjek Kol Pllumbi, 41. Mirash Gjon Sokoli, 42. Prek Lek Rushaj, 43. Mark Tom Makaj, 44. Taro Keq Balaj, 45. Lan Sadik Lani, 46. Adem Rrustem Tahiraj, 47. Ibrahim Caf Burgaj. Interesant sht se dy nga emrat e kryengritsve q luftonin kundr komunizmit me Malsort jan kosovart vllezr Shemsi Feri e Hamdi Feri (nipat e patriotit Jakup Feri) t cilt kishin ln Kosovn nga shtypja Serbe, por q edhe n Shqipri kishin gjetur po ideologjin Serbe q zbatohej n mnyr t tmerrshme nga lakejt e komunizms. Mbasi kryengritja e dshtuar e Brdics ka lidhje me kryengritjen e Malsis ja vlen t themi disa fjal edhe pr trimat q psuan fatin e mjer t shokve malsor nn regjimin komunist q po instalohej.
Batalionet kriminale t komanduara nga krimineli Shefqet Pei do t provonin si thoshte Mit'hat Frashri "Se komunizma s'ka as m t voglin dyshim se e keni kuptuar edhe vet, se sht smundje e tmerruar si trbimi i Qenve e Ujqrve, sht nj koler q nuk shkatrron vetm trupin, por e m tepr akoma zemrn dhe shpirtin e njeriut..." E kshtu t trbuar komunistt do t pushkatonin e vrisnin shqiptar nga m shqiptart, si Hasan Isufin bashk me t vllan Ahmetin, si dhe pasi ta kapnin t gjall do ta pushkatonin pas pak ditsh edhe Ademin t cilt ran heroikisht duke luftuar n Malin e Kolajve. T akuzuar pr ngjarjen e Berdics do t'u pushkatojshin prej katundit Berdic, Taip Halili e Rexhep Halili (bab e bir), Veli Sala, Lush Paloka, Shaban Dani, Hider Dyli, Martin Rroku, Pjetr Darragjati, n prani t popullsis do tu pushkatojshin pa gjyq Pjetr Harapi e Pjetr Loroja. Pa vonuar u pushkatua edhe lezhjani Xhemal Mlika dhe Arif Selimi i Vukatans, i cili nuk pranoi kurr t tregonte vendin ku ndodheshin Kazazt q krkoheshin nga komunistt me siguri si m von ndodhi t pushkatoheshin. Ndrsa pjesmarrsit e tjer t prmenda m lart n organizimet e mbledhjet pr kryengritjen e Berdics kaluan npr vitet e tmerrshme t Mat'hauzenit shqiptar q quheshin burgje apo m leht kampe internimesh. Duhet theksuar se n Lvizjen e Berdics spikat emri i nj femre shqiptare nga Lushnja Neta Fuga e cila kishte "braktisur" ushtrin komuniste, pr t'u bashkuar me shqiptart e patriott q dhan kushtrimin pr t mbrojt atdheun nga invazioni i ideologjis s kuqe Sllave, edhe pse kjo fatin e saj e parashikonte mir n duar t xhelatve komunist q nuk kursenin as fmijt e t moshuarit pa lre femrat...
Tashm komunizmi pas shtypjes s ksaj kryengritjeje antikomuniste t Malsis s Madhe e deri prpjekjet e vllezrve t tyre t nnshkodrs e m gjer; filloi t forcohet jo vetm n trevat e tjera t Shqipris, por edhe n simbolet antikomuniste shqiptare n Malsi e Shkodr, kur padyshim kalvari njerzor ka qen m i tmerrshmi i t tmerrshmve q njeh historia e gjith diktaturave t t gjitha kohrave, t paktn q nga mesjeta e vonshme e ktej... Por duke e mbyllur kt shkrim disi modest pasi kan mbetur shum ngjarje e figura q kan lidhje me kt kushtrim antikomunist q u ngrit n qiell, por q nuk u dgjua n tok (Shqipri), pr arsye vendi pr nj shkrim t till, situatn pas "pushtimit" komunist t Malsis (edhe Shqipris) po e prshkruaj shkurt duke prsritur fjalt e vajtores fammadhe Tone Kuqja e cila n ato dit vajtonte:
Mjera ti more Malsi
Shpija e stane shkrum e hi
Sa nuk ka ma as gjeth as bar
Ma t mirt burra vjerr n litar
T tan Hotnit lidh me tel
Keq n Kastrat e ma zi n Shkrel
E n Kelmend s'kndon pul as gjel...
Po sot n shekulin e 21-t dikush mund t pyes si sht Malsia q n demokraci meritonte vendin e par?! E prgjigja sht, si shprblim nga pasardhsit e komunistve q qeverisin sot, ajo vazhdon t paguaj pasojat e kryengritjes antikomuniste t vitit 1945 q trazoi jo pak shpirtrat e baballarve t komunistve t rinj me mantel t dalur boje nga t kuqe n ngjyr Roz...
Nga: Ndue Bacaj