Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,201
  perSHENDETje

  Parashtrimi (i zvogeluar) i ngjarrjeve historike nga ana ime ka mbaruar. Kush ka deshire te bej ndonje koment mbi ngjarrjet, bashkebisedim mbi temat historike ose ndonje pyetje eshte i mirepritur!

  falemiNDERit

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  keni shkrua njė histori tė pasur dhe tė nevojshme pėrė ne forumistėt....
  mė duket se Karl Marteli nuk ishte mbret i frangėve por ishte njė shef rrebel...

 3. #43
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,201
  perSHENDETje Kreksi
  Nese e keni fjalen per Carolus Martelius i cili nderpreu dyndjen muslimane ne alpet iberike jam pothuajse i sigurte se ishte mbret i Frangeve, biles ishte edhe gjyshi i perandorit Carlomagnus (Karlit te Madh). Megjithate emrat latine jane te ngjashem dhe keshtu mund te ket ekzistuar me te vertet ndonje rrebel me emrin qe permendet.


  Nje gabim tjeter qe kam bere eshte kur shkruajta se Got'thet vrane Arkadin, sic duket ne kronikografi Got'thet kishin vrare nje nga pasardhesit e perandorit Arkad, kishin vrare perandorin Vali.

  faleminderit

 4. #44
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Nė atė simbolin nė faqen e dytė shqiponja mban nė kėmbėn e djathtė njė top apo glob me kryq.
  Ēfarė mund tė simbolizojė ky glob?

 5. #45
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,201
  Citim Postuar mė parė nga posta
  Nė atė simbolin nė faqen e dytė shqiponja mban nė kėmbėn e djathtė njė top apo glob me kryq.
  Ēfarė mund tė simbolizojė ky glob?
  Sfera me duket se simbolizon hyjnoren (ngase e hyjnia mbulon cdo aspekt te jetes.... pra ekziton nje mbulese sferike) kurse ai shkopi ne dore eshte trasheguar nga Romaket dhe eshte triumfi qe simbolizon perandoraken.

  flm

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku
  perSHENDETje Kreksi
  Nese e keni fjalen per Carolus Martelius i cili nderpreu dyndjen muslimane ne alpet iberike jam pothuajse i sigurte se ishte mbret i Frangeve, biles ishte edhe gjyshi i perandorit Carlomagnus (Karlit te Madh). Megjithate emrat latine jane te ngjashem dhe keshtu mund te ket ekzistuar me te vertet ndonje rrebel me emrin qe permendet.


  Nje gabim tjeter qe kam bere eshte kur shkruajta se Got'thet vrane Arkadin, sic duket ne kronikografi Got'thet kishin vrare nje nga pasardhesit e perandorit Arkad, kishin vrare perandorin Vali.

  faleminderit
  Jo jo, ai ishte nje femi ilegjitim qe s'kishte te drejt froni por kishte marrur qeverisje te mbretrise frenge ilegalishte por jo si mbret !

  Quhej Charles Martel( emrin Martel e merr ngase i shtyp arabet posi ēekani keshtuqe ia vejn kete pseudonim....)

  shendet kryeplaku

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  shum pune e bukur , flm flm per mundin me data e foto ...super.
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 8. #48
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,201
  Citim Postuar mė parė nga Dorontina
  shum pune e bukur , flm flm per mundin me data e foto ...super.
  Ne fakt Historia eshte hobi im

  Kisha bere nje pune akoma me te mire per lidhjet bizantino-shqiptare dhe per luften shqiptare kundra Osmaneve, dhe puna ishte ne Greqisht dmth. do ishte reklame shume e mire po ta publikoja diku ne Greqisht. Por para se ta publikoja apo ta perktheja ne Shqip i'a dhash nje miku shqiptar dhe ma humbi!

  Keshtu une mbajta 10-ten e profesorit po gjithe mundimi iku kot dhe vitet shkollore kaluan e keshtu s'kam me ngene ti gjej renxat e atyre burimeve. Nga ato burime lindi edhe ideja e kesaj teme te varfer!

  nejse te rojme vet dhe mos i japim gje shqiptarit nese nuk e kemi ne kopje  Rrofte profesor Savides qe me beri te dashurohem me Mesjeten!
  faleminderit Dorontina

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  O sa keq ....shum...por siq the vet shnosh e mos ep gje pa kopje ....une kur kam diqka qe e kam ne zemer nuk ia besoj askujt askujt se disa gjera dhe qe une i vlersoi tjervet sju interson fare e me beso ka shumź. Por mos e humb vullnetin se do gjesh me shum me beso. sa kohź kam folź per biblioteken e Aleksandirs tash u ba me e mirź . Pasi din disa gjuhź , nese ke rastin te shkojsh ne Aleksandri ne biblioteken e saj aty do kalojsh per mrekulli ...nji dit une dot shkoj ....
  historia asht pasion , pasioni ka edhe me shum vlerź kur atdheu i yne asht ne qender te historis , pasi te gjith kan kalu neper troje tona ,ashtu e ka dasht strategjia detare si sot ajo ajrore dhe toksore.
  Po them po si gjuha jon nuk u ba internacionale ?

  prap te them ke ba punź te bukur, ket histori e njohja ma se pakti ...
  .e mu duk interesant ..............se gjithherź flitet per Perandorin Osmane , kur isha e vogel mendoja qe asht e vetmja qe ka ekzistu
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dorontina : 15-06-2007 mė 10:05
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 10. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-03-2006
  Postime
  74
  me ra ne sy nje gje qe une kam lexuar tek vepra "corpus iuri civili" kodeksi i justinianit, ne gjermanisht ,qe ketu nuk e lexova gjegjesisht nuk ishte e njejte persa i perket te dhenave historike te gjuhes greke,Ligjet u shkruajten pa perjashtim ne gjuhen latine dhe se ne gjuhen greke jane shkruar vetem se 150 ligje, dhe se nuk ka se si te kete pare justiani rendesine e gjuhes greke pasi gjuha greke nuk perdorej dhe se ata qe e perdonin perndiqeshin nga perandoria bizantine.
  Poashtu shteti i bizantit ndahej ne dy pjese ne pjesen e europes qe quhej ILYRICUM dhe pjesen e azise quhej" orient",dhe se ne asnje vend nuk behet fjale per greqine.
  Mbase kemi ktu nje ngaterrese historike qe "grekerit" e sotem te rinj e bejne me qellim persa i perket gjuhes greke te vjeter dhe gjuhes greke te re.
  Gjuha e re greke pra e sotmja eshte filluar te flitet ne shekullin e 8-te pas eres sone,dhe se keshtu behet pa ndonje mundim te madh fallsifikimi i historise me pelqimin tone,duke e quajtur greke historine tone te bizantit.
  mbase nuk e kam lexuar me kujdes por per sa i perket kodexit te justinianit eshte teper e manget shpjegimi apo sqarimi i themelimit te kristianizmit perendimor ku 17 vellime "rregullonin"ligjet e kishes.
  po ashtu perndjekja e "helleneve" nuk permendet fare dhe zhdukja e tyre.
  Eshte kjo nje teme me te vertete teper e pandricuar e historise tone dhe se do shume kohe te merresh me kete pune,pasi eshte teper e komplikuar.
  megjithate kryeplaku ka bere te pakten fillimin.
  Neve shqiptaret me te vertete nuk interesohemi per historine tone mua per vete me vjen turp kur shoh se si ne Trier te gjermanise i behet nje nder i madh "kostandinit te madh" me nje ekspozite teper te madhe qe zgjat sa muaj deri ne nentor te ketij viti
  vetem se ai zgjodhi kete vend qe te rezidonte per afro 1o vite deri sa vendosi te themeloje bizantin. kur se neve qe e kemi paraardhes tonin qe lindi ne dardani nuk e kemi ne liste fare qe eshte dardan
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lissius : 10-09-2007 mė 13:27

 11. #51
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Postime
  2,201
  lissius,

  mos prit nga nje liber qe te ra ne dore te kuptosh historine e njerezimit, te duhet shume pune akoma

 12. #52
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-03-2006
  Postime
  74

  Post

  Citim Postuar mė parė nga Kryeplaku Lexo Postimin
  perSHENDETje

  Parashtrimi (i zvogeluar) i ngjarrjeve historike nga ana ime ka mbaruar. Kush ka deshire te bej ndonje koment mbi ngjarrjet, bashkebisedim mbi temat historike ose ndonje pyetje eshte i mirepritur!

  falemiNDERit
  une u nisa nga kjo "ftese" kryeplako dhe mora mundimin te shkruaj nja dy fjale per justinianin e madh qe e paska pare rendesine e gjuhes greke ne vitin 5qind e ca vjet, qe une e kundershtova duke dhene argumentin se ku e kam lexuar.
  Une nuk kam permendur asgjekundi liber ne te cilin kam mesuar apo pervetesuar historine e njerezimit.
  Kerkoj falje n.q.s "ftesen" per diskutim apo pytje nuk e kam kuptuar drejt si duhet,
  por me vjen keq qe te bej lavdrime si me lart per dicka qe e di qe eshte e kunderta nga ajo qe tregon ti ne kete shkrim.

  Mos u merzit shume edhe ti kur degjon gjera ndryshe nag c“te ka mesuar ai profesori yt ne greqi mo, se sa shume ke per te degjuar akoma aq te mira do na gjejne.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 3. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
 4. Arbėria, nė "Bashkimin Evropian" tė mesjetės
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2006, 08:59
 5. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •