Close

Rezultati i Sondazhit: SI JU DUKET POLITIKA E QEVERISE SHQIPTARE PER AFRIMINI E STUDENTAVE QE DIPLOMOHEN JAS

Votues
19. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • E MIRE

  2 10.53%
 • E MIRE SIPAS MUNDESISE SE SAJ

  1 5.26%
 • E PAPERSHTATSHME

  3 15.79%
 • NJE TALLJE NDAJ STUDENTEVE

  13 68.42%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #-19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-03-2004
  Vendndodhja
  rimini (itali)
  Mosha
  37
  Postime
  7

  far duhet t bj qeveria shqiptare pr t trhequr studentt q mbarojn jasht?

  Si mendini ju,cfare menyre qeveria shqiptare duhet te rrisi kthimin ne shqiperi te studentave shqiptare qe studiojne ne te gjithe boten?
  A mendoni ju se politika qe ka ndjekur qeveria shqiptare deri me sot duke i dhene vetem 5 milion leke te vjetra nje studenti shqiptar qe kthehet nga jashte,nderkohe qe duke mbaruar ne universitete si bolognia milano londra dhe shume universitete ne qamerike me emer ne te gjithe boten ne te cilat paguhen taksa te tilla si 10000 dollare ne vit e deri ne 50000 dollare ne vit?
  Nese keni ju ndonje mendim sygjeroni.

 2. #-18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Qeveria shqiptare u jep studenteve qe kthehen 5 milione?
  S'e kisha degjuar ndonjehere.
  E ku shkruhen ne karte
  fjalet e gjuhes se zjarrte...

 3. #-17
  Radio Shoqeria DJ Maska e Piloti
  Antarsuar
  08-09-2002
  Vendndodhja
  Radio Shoqeria
  Mosha
  38
  Postime
  261
  as une se kisha nigjuar ndonje here kete muhabet.

  Por per mendimin tim qeveria shqiptare duhet tu gjej pune studentave shqiptar dhe jo tju jape lek qe te kthehen ne shqiperi, nese ato duan te kthehen ok nese jo te rrijne nga te dojne, por qeveria e ka per detyre qe te hape vende pune per studentat shqiptar (edhe pse kete gje spo e ben )

 4. #-16
  BLA BLA BLA BLA BLA

  ne duam ne duam ne duam

  ata duhet te ata duhet te ata duhet te

  qeveria duhet qeveria ka detyre qeveria hajdute

  si nuk u lodhet duke folur pa thene asgje?!

  cfare kerkoni nga qeveria shqipetare konkretisht dhe si mendoni te justifikoni ato qe kerkoni?!

  studentet i kane BORXH shqiperise 17 vite nga jeta ne te cilat vetem perfituan e pastaj u larguan

  Askush nuk mund te pretendoje te heqe buken e gojes nga nje femije ne nje fshat te humbur (me taxa) per te paguar rroga kot

  Nuk eshte qeveria por vete studentet (inteligjenca e vendit) qe DUHET te marre ne dore te ardhmen e shoqesise shqipetare dhe te gjeje menyra per te permiresuar jeten e shqiperise

  nese jane te afte te bejne kete, mirese te kthehen ne vend se perfitimet do vijne vete (privilegje ne vendet drejtuese, kenaqesia e te qenit i nderuar ne shoqeri, rroga relativisht te larta qe te lejojne te jetosh me mire se shqipetaret e tjere ...)

  nese studentet nuk jane te afte te bejne kaq, le te rrine aty ku jane e te diskriminohen se ne shqiperi nuk hyjne ne pune pune per asgje.

 5. #-15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-02-2004
  Vendndodhja
  BE
  Postime
  14
  Per kete punen e lekeve as une nuk di gje por do ishte nje ndihme per te gjithe studentet.
  Besoj se qeveria do i ndihmonte me shume studentet duke hapur vende te reja pune dhe duke investuar me shume ne fushen e arsimit
  Dyshoj se kjo qeveri e mbushur me DEMAGOGE mund te beje sado pak per ne
  E vetmja menyre eshte te besojme ne forcat tona DHE TE "MIKUT" qe ka ndonjeri ne pushtetin qeveritar
  REALITETI ESHTE I HIDHUR
  hani pini edhe....

 6. #-14
  Me forcat tona
  Vetem ne forcat tona

  Kthehemi vetem per te patur mudesine te ndryshojme dicka se po te jete per te bere pjese ne ndonje sistem shoqeror e te marrim rroga jemi mire ketu ku jemi.

  MIku te ndihmon te behesh pjese e sitemit dhe kjo nuk i shton asgje jetes tende.

  Do te ishte nje kenaqesi e madhe sikur ne te ishim pjese e nje rilindje te re shqipetare! Kjo nuk ka te paguar dhe miku nuk t'a ofron dot kete mundesi.

  Mos prisni asgjenga qeveria
  Ajo (edhe opozita bashke me te) ju sheh si konkurente te rrezikshem per pushtetin e vet.

 7. #-13
  po pse me 5 qindarka genjehen studentet, vazhdojne dhe shkollen per ate pune.

 8. #-12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-04-2004
  Vendndodhja
  Shteti I New York
  Mosha
  36
  Postime
  14

  hey

  tema qe keni zgjedhur me duket interesante. une jam nje student qe vazhdoj per Computer Information System ( Informatike) ne nje nga Universitet e New Yorkut.
  eshte i vertete fakti qe qeveria perpiqet ti terheqe studentet qe mbarojne jashte por si mund te na terheqe qeveria ne kur nuk ka vende pune. Pak kohe me pare fola me nje nga shoket e mij qe vazhdon ne Tirane po per te njejten dege dhe me tha qe eshte shume veshtire per pune. Kjo eshte arsyeja e pare qe une nuk genjehem dot te vij ne shqiperi. E dyta, pse duhet te vij ne shqiperi kur une me degen qe mbaroj ketu bej te pakten $50000 ne vit?
  Malli edhe dashuria per Shqiperine eshte shume i madh. Me mungon shume vendi dhe me mungojne shume njerezit, por nuk mund ta humb te ardhmen time ne nje vend qe momentalisht eshte pa perspektive. Ky eshte vetem nje mendim, mbase une jam gabim dhe nuk i di gjerat po aq mire sa i dine studentet ne shqiperi. megjithate uroj te gjithe studentet kudo qe jane ne shqiperi dhe jashte shqiperise suksese ne mesime dhe ne jete.

 9. #-11
  Citim Postuar m par nga riminum
  Si mendini ju,cfare menyre qeveria shqiptare duhet te rrisi kthimin ne shqiperi te studentave shqiptare qe studiojne ne te gjithe boten?
  A mendoni ju se politika qe ka ndjekur qeveria shqiptare deri me sot duke i dhene vetem 5 milion leke te vjetra nje studenti shqiptar qe kthehet nga jashte,nderkohe qe duke mbaruar ne universitete si bolognia milano londra dhe shume universitete ne qamerike me emer ne te gjithe boten ne te cilat paguhen taksa te tilla si 10000 dollare ne vit e deri ne 50000 dollare ne vit?
  Nese keni ju ndonje mendim sygjeroni.
  DUHET TE MOS VJEDHE ME NGA POPULLI E TE MOS GENJEJE ME.SI NUK GJENDET NJE POLITIKAN I SAKTE MO AMAN?DHE KUR GJENDET E ZBOJNE.SI DO T'I VEJE HALLI KESAJ SHQIPERISE?

 10. #-10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2005
  Postime
  10
  [QUOTE=gene]BLA BLA BLA BLA BLA

  ne duam ne duam ne duam

  ata duhet te ata duhet te ata duhet te

  qeveria duhet qeveria ka detyre qeveria hajdute

  si nuk u lodhet duke folur pa thene asgje?!

  cfare kerkoni nga qeveria shqipetare konkretisht dhe si mendoni te justifikoni ato qe kerkoni?!

  studentet i kane BORXH shqiperise 17 vite nga jeta ne te cilat vetem perfituan e pastaj u larguan

  Askush nuk mund te pretendoje te heqe buken e gojes nga nje femije ne nje fshat te humbur (me taxa) per te paguar rroga kot

  QUOTE]

  I paskemi 17 vjet borxh Shqiperise? Hej, pse ca na dha Shqiperia ne ato 17 vjet neve. Borxh mund tua u kemi prinderve, po jo Shqiperise. Borxh une i kam ketij vendit te huaj ketu, qe qe pa ardhur mire me dha burse. Vetem po ta kesh fjalen per ndonje borxh simbolik, sentimental, si jane ne pergjithesi ''dhuratat'' e Shqiperise.

  E vertet eshte nuk duhet te pretendojme qe qeveria te ''heqe buken e gojes nga nje femije ne nje fshat te humbur (me taxa) per te paguar rroga kot'' po mua nuk me rezulton ndonje gje e tille. Mua me duket se do t'u duhet te heqin nje pjese te mire te rryshfeteve dhe rehative qe marrin nga femijet ne nje fshat te humbur...

  Mgjte varen nga kendveshtrimi...

 11. #-9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166

  Ja si i ndihmon shteti studentet edhe veten :

  Te gjithe i dime mundesite e vogela te atdheut tone. Nese kendej nga kemi vajtur (ose sic me pelqen mua te perdore me mire termin "jemi syrgjinosur") mbase na eshte hapur syri por duhet te kujtojme njecik historine dhe rethanat e ketyre vendeve para se t'i krahasojme me Shqiperine (psh. ke vende si Zvicera, Anglia, vendet skandinave, vendet e uleta etj., te cilat kane ne bankat e tyre kapitale qe mblidhen ketu e te pakten tre shekuj me pare). Kurse Shqiperise i duhen te pakten edhe tre shekuj te tjere, te laj vetem borxhet e ketij 15 vjecarit te fundit (duke lene te kuptohet se keto borxhe do shtohen me shume). Keshtu behet e qarte se per t'u bere pasanike ne Shqiperi me pune te ndershme dhe normale mos prisni, rrini atje ku jeni! Tani, shpresojme se duhet te kalojne edhe nja 30 vjet te tjera (nese jemi fatbardhe) qe te pakten te themi se jetojme normalisht, pa llukse (gjithmone behet fjale per popullsine e thjeshte dhe jo per mafiozet e kombit).

  Ne kete moment e vetmja gje qe pres nga Shqiperia eshte, qe nese mafiozet dhe perdhunuesit e nje kombi te behen sadopak te ndergjegjshem, te pakten ato pak vende pune ose ato bursa specializimi qe kane ne dispozicion mos t'i rruajne per bicimat e farefisit ose bashkekontrabandisteve te tyre por t'i hapin per konkurence. Kush te jet me i pergatituri dhe me i denji le t'i fitoje ato vende pune ose perfitimet e tjera, keshtu i jep shpresa cdo te dipllomuari te perkushtohet me teper dhe gjithashtu krijon nje sistem administrativ me njerez te zote dhe jo me mrrockulla. Por nje administrate (dhe cdo organ shteteror shqiptar brenda ose jashte kufinjeve) me njerez te denje vecse perpara e con kete popull!


  Ne kete adrese keni disa vende te lira pune ne administraten shqiptare. Shpresoj keto vende te jen me te vertete te lira per kedo qe mundet dhe te shtohen same shume!

  faleminderit

 12. #-8

  S'mund te beje shume...

  Problemi kryesro eshte se studentet qe mbarojne jashte nuk mund te joshen aq lehte...
  Qeveria Shqiptare apo edhe ndonje firme private nuk i ka mundesite per te joshur dhe terhequr studentet qe mbarojne ne Amerike dhe Evrope. Nese nje student mbaron nje universitet dhe merr nje diplome qe vlen $160000-$180000 pas 4 vjet studimesh, sigurisht qe nuk do te kthehet. Nese do te kthehet do te ishte e papranueshme per te te perfundoje si sekretar ne administrate. E vetmja oferte bindese per keta studenta (te pakten ata qe mabrojne shkolle) do te ishte nje post ne qeverisje (une do preferoja kokeminister... ) por vendet jane te rralla .

  Sipas mendimit tim, do te ishte me mire sikur studentat shqiptare te qendronin jashte per nje afat kohor te nevojshem per te krijuar nje personalitet dhe individualitet. Kur te kthehen ata mund t'i krijojne vete mundesite per vetveten dhe te tjeret qe vijne pas tyre.

  Nje student shqiptar qe mbaron per ekonomi ne nje ivy league ose top 25, dhe merr nje oferte prej $150000 ne vit duhet me doemos te qendroje ne amerike. Pas nja 10 vjetesh, kur te kete arritur te stabilizohet e te kete grumbulluar disa miliona, i njejti student (ish-student) mund te kthehet ne shqiperi e te investoje ne vend qe te prese lemoshe nga qeveria...

  Nese te gjithe studentat shqiptare do te arrinin te kujtoheshin per memedhene ne momentin e duhur do te ishte shume mire

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •