Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 146
  1. #1
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720

    8 Mars festa e Nënës.

    8 Mars.
    Nje dite qe mbart respekt,dashuri te pafund,per ato qe na dhane jete nga jeta e tyre.Per ato qe naten e bene dite dhe na mekuan me qumesht nga gjiri i tyre.
    Per ato qe gjenden prane sado larg qe te jemi ,sa here zemrat tona deshperohen,sa here shpirtrat tane renkojne.
    Per ate krijese te Zotit,mbushur me kaq dashuri,me kaq miresi.Ndaj sot ne kete dite te shenuar po mbeshtes koken dhe mendimet e mija ne prehrin e nenes sime,ne prehrin e nenave tuaja,ne ate preher ku loti thahet si me magji,dhe brengat dhe trishtimet largohen.
    Aty ku paste diell,drite,paqe,lumturi,qofshin ngahera NENAT tona.

    Gezuar festen e 8 Marsit per te gjitha NENAT e botes,per ato me te dhemshurat,me te mirat, me te shtrenjtat.

    Dera e urimeve eshte e hapur ,se ne shpirtin e nje NENE nuk ka nevoje te trokasesh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 08-03-2005 më 01:10
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
    Anëtarësuar
    24-02-2004
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    188
    8 Mars-Për cilën festë e kemi fjalën?

    Festimi i ditës botërore të gruas ka filluar në vitin 1910 nëpërmjet një tubimit i cili kishte grumbulluar njëqind gra, të cilat prezentonin 17 shtete në Finlandë, si kremtim i pranimit të 3 grave si deputete në parlamentin finlandez. Pastaj erdhi edhe mbytja e 140 vajze në një fabrikë të Njujorkut në të njëjtin vit, e kjo ishte shkak që nxiti çështjen e garantimit të sigurisë në vendet e punës të grave.

    Gratë ruse në vitin 1913 i kërkuan të drejtat e tyre në punë, gjë e cila do tu ndihmonte të mirëmbajnë familjen e tyre në mungesë të burrave, që gjindeshin në luftëra… Si rezultat i protestave dhe demonstratave Cari rus dha pëlqimin për lejim të grave që të punojnë dhe të votojnë në zgjedhje. Kjo ndodhi me tetë mars. Gratë e festuan këtë vendim dhe këtë ditë, domethënë tetë marsin e trajtuan si ditë feste për to, pasi që në këtë ditë i fituan të drejtat e tyre.

    Gratë e botës në ditë të sotit e festojnë këtë datë botërore në mesin e shumë ndodhive të nxehta, të cilat në mënyrë të veçantë ndikojnë në gruan muslimane e cila ballafaqohet me shkelje të drejtave dhe padrejtësi në shumë vende të botës, qoftë kjo në Palestinë, Irak, Çeçeni, Kashmir dhe në shumë vende të botës Islame, ku shkelja e të drejtave të tyre nuk mund të përshkruhet e as të imagjinohet. Fatkeqësisht kjo shkelje e te drejtave të tyre është në shtim e sipër.

    Dhuna familjare konsiderohet shkaku kryesor për vdekjen dhe lëndimin e gravë anembanë botës.

    Çdo e njëqindta grua në Amerikë vuan nga rrahja dhe sulmet e zakonta, për të cilat e lajmëron policinë. Në çdo nëntë sekonda një grua rrihet nga partneri i jetës në shtëpi.

    Çdo vit vriten 5000 nuse ose bëjnë vetvrasje sepse dhurata martesore që ua ka dhënë burri sipas të tjerëve nuk ka qenë e përshtatshme ose e drejtë!

    Gjysma e viktimave të krimeve të vrasjes në Rusi janë gra. Ato vriten nga burrat e tyre.

    Në Afrikën jugore në çdo 80 sekonda përdhunohet nga një grua.

    Në Manilë për çdo ditë lajmërohet përdhunimi i ndonjë gruas.

    Një e treta e grave në Kanada, Holandë, Njuzelandë, Norvegji keqpërdoren seksualisht në kohën e fëmijërisë.

    Gruaja muslimane në perëndim, edhe ajo nuk është rehat nga këto sulme. Shkaku i kësaj është dallimi i saj për shkak të mbulesës islame. As vet islami nuk ka shpëtuar nga sulmet e tyre duke shpifur çdo gjë për te dhe për të drejtat e gruas në islam. Ata e shfrytëzojnë këtë temë për ta sulmuar thelbin e Islamit.

    Pyetja që parashtrohet vetvetiu është se a kanë arritur sukses ideologjia dhe festimet që i organizojnë shoqatat e grave anembanë botës që t’ia kthejnë nderin dhe pozitën që duhet ta ketë gruaja, a ua kanë realizuar qëllimin dhe ëndërat e tyre dhe a ua kanë pakësuar vuajtjet?




    PJESA ME E MADHE E POSTIT JASHTE TEME
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 08-03-2004 më 03:26
    "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


    33:23.
    Prej besimtarëve kishte burra që vërtetuan besën e dhënë All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhënë jetën, dhe ka prej tyre që janë duke pritur (ta zbatojnë) dhe ashtu nuk bënë kurrfarë ndryshimi

  3. #3
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Per te qeshur dhe per te qare.
    Nuk munt te lije o njeri i PERENDISE nje mesazh miresie dhe urimi per festen e nenave,motrave tona,nuk munt te hapje nje tjeter teme ,per diskriminimin,e figures se gruas ne ditet e sotme.Sa keq.
    Edhe ne eshte vertet ashtu sic thua ti a nuk do ishte me mire nje urim i perzemert,i ngrohte i dashur,te qetesonte boten e tyre te trazuar?
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  4. #4
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    une i uroj te gjitha nenave edhe shume pranvera te bukura plot diell!
    ne zemrat tona cdo dite eshte nje feste,nje falenderim per dashurine e sakrificen tuaj;nje perpjekje per te treguar mirnjohjen e perkushtimin tone te pafund!

    GEZUAR 8 MARSÝN!
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  5. #5
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Kolomb, me ke perlotur dhe te falenderoj per urimin qe me perket edhe mua!
    Gezuar Nena ime! Gezuar edhe ju nenat e mbare botes!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  6. #6
    GuEsS...? Maska e Leandra
    Anëtarësuar
    24-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    185
    Nje pershendetje mamit tim, qe e dua aq shumee. Dhe gjithe neneva te botes.
    Une me ty pata fillu
    vec ta bej tjetrin xheloz,
    e tash me ty jam dashuru,
    ...kjo pune me ben nervoz....

  7. #7
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anëtarësuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Nje pershendetje per gjithe grate e vetemohuara!
    Tingujt e heshtjes së mendimeve te pathëna
    perplasen në detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmët keqaz mbulojnë
    U mpiksën tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  8. #8
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Urime 8 Marsin te gjithe nenave neper bote
    Zoti ju fisnikerofte shpirtin qe na ritet dhe mbajtet llogari per ne dhe ua kthefshim borxhin ne menyre me te mire qe dijme.
    Urime 8 marsin nene!
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar StormAngel për postimin:

    YaSmiN (08-03-2015)

  10. #9
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Gezuar festen Nena ime e mrekullueshme,a paharitshme,nena me e mire ne bote.te puth me mall nga larg..ehh largesiiii
    Gezuar festen Nena jetedhenese ,qe ushqeni me gjirin tuaj te ardhmen,femijet,bukurine e jetes.
    Gezuar 8 Marsin dhe ju Motra kudo qe jeni
    ..nje puthje nga larg ..nga une, Jessi
    Wild and crazy can't be lazy

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Gezuar festen Nena ime e dashur ....Te puth nga larg varrin tend.....
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  12. #11
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Gezuar 8 Marsin te gjitha nenave, atyre qe vuajten dhe kenaqen me femijen e tyre, atyre qe qane per nje femije te vdekur dhe atyre qe qeshen per foshnjen e sapolindur, atyre qe linden nje kriminel apo nje hero, ato qe linden nje femije te bukur apo nje sakat, nenave nen toke dhe atyre siper saj...te gjitha atyre qe paten fatin te perjetojne ndjenjen me te fuqishme ne kete bote...te qenit nene!
    SG
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  13. #12
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Gezuar festen nene! Tani qe jam edhe une si ti, te perulem me respekt te thelle! Ato fjale qe dikur me dukeshin te hidhura, tani jane me te embla se mjalti! Vetem ti me ke thene te verteten ne kete jete! Vetem ti di te duash! Respekt nena ime!!!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  14. #13
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216
    Gezuar festen Nena ime e dashur. Te puth varrin tend !

    Vetem ti me ke thene te verteten ne kete jete! Vetem ti dije te duash!
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

  15. #14
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Nene...
    Emri me i dashur per mua,
    e imja nene te dua!
    Sa prane e larg,
    per ty kendoj melodi...


    GEZUAR NENAVE E GRAVE NE PERGJITHESI!!!
    La vita è bella...

  16. #15
    -Holy Sinner- Maska e sam1r
    Anëtarësuar
    26-11-2007
    Vendndodhja
    FusheKosove
    Postime
    1,695
    Urime festen e Nenave...
    ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

  17. #16
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Gezuar festen gjithe femrave Shqiptare.. vajza e gra qofshin..!
    Mot me mire..

  18. #17
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    Gezuar festen o te bukurat femra.
    Gezuar festen o te shtrenjtat nena.
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  19. #18
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    pse me e vetem per mamit qenka kjo fest se po bej cudi une edi festa grave tani na bot lomsh...
    e mire me ket rast pershendes mamin tim qe e dua shume dhe qe ka ber gjithca per mua.....TE PUC TE DUASH SHUME
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  20. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    urime festen e mesusve sot dhe festen e nenes dhe gruas neser
    te gjithe nenave shqiptare dhe vecanerisht atyre te forumit ju uroj deri ne fund te jetes vetem dite te bukura te kaloni
    te mbushura vetem me gezime e surpriza te kendshme
    JO SEKS PARA MARTESE

  21. #20
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anëtarësuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266
    8 marsin gjith nenave
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni007 : 07-03-2009 më 16:27
    Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •