Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19

Tema: Minoritetet

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Minoritetet

  Kam eksploruar dhe marre pjese ne kete forum dhe arrita ne konkluzionin se forumit i mungon hapesira per minoritetet.

  Minoritetet ne shqiperi jane nje pjese e popullit shqiptar qe duhet konsideruar.

  Ne historine e vet shqiptaret kane dhene e kane marre me popuj te tjere perreth, dhe keshtu jane krijuar minoritetet.

  Prandaj e shikoj te udhes qe administratoret e forumit te krijojne zonen e tyre ne forum.

  Ajo mund te jete psh

  1.Minoritetet ne shqiperi
  1.1.Turk
  1.2 Grek
  1.3 Serb
  1.4 Maqedon
  1.5 Vlleh
  1.6 Rom
  1.8 Jevg
  1.9 Te tjera

  Ne zonen perkatese u sugjeroj administratoreve qe te zhvendosin edhe temat qe u perkasin ketyre minoriteteve, si psh tema e pushtimit turk, e ndikimit grek, e pushtimit serb etj etj.

  Kjo do te organizoje me mire forumin sipas struktures se shoqerise shqiptare.
  Nuk kemi te drejte qe te barazojme me shqiptaret ata qe nuk duan te jene te tille.
  Per kete aresye mendoj se u duhet dhene vendi qe u takon.

  Suksese

 2. #2
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Ia paska futur kota fare.

  Nuk e kisha menduar as vete se kishte ndonje shqiptar qe nuk ishte cliruar akoma nga turku.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Eni:
  Ornament fjalori i ulet nuk lejohet ne forum, prandaj Juve ju fshine ato fjale 3. #3
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Baobabi,

  he per he nuk shohim te nevojshem hapjen e nje forumi te veēante mbi minoritetet ne Shqiperi, se pari nuk disponojme dhe aq shume materiale sa te mbushim forumin perkates (nqs supozojme se do hapej)

  Se dyti, nqs Ju disponononi te tilla materiale, si fillim mund t'i postoni tek kendi i historise.

  Se treti, do theksoja se Shqiperia eshte nder te paket vende a shtete qe respetojne minoritetet e Kushtetuta e RSH, u garanton te gjitha te drejtat, te parashikuara nga dokumnetet nderkombetare per minoritetet.

  Se katerti, nuk shoh se si tema e pushtimit turk , ka te beje apo te kete ndonje lidhje me minoritetet. Nga sa di une ne Shqiperi nuk ka minoritet turk!!! Turq mund te kete pak ne Maqedoni apo akoma me pak ne Kosove, por ne RSH te tille minoritet nuk ka.

 4. #4
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Une per vete jam i bindur se asnje turk nuk ka ne tokat shqiptare.

  Dhe ata qe jane ne prizren po ti germosh mire do te dalin shqiptare.

  Nuk kam asnje fakt por vetem duke u nisur nga fakti qe ne kohen e Rankovicit me mijera shqiptare u derguan ne Turqi mendoj se dhe turqit e fundit do te kene ikur.

  Sa per minoritetet e tjera.

  Jane te lutur te shkruajne ku te duan ne forum.

  Tek problemtika shqiptare, tek ceshtja kombetare (mendime te tjera nga ato te nacionalisteve shqiptare)

  Mungesa e forumeve te vecanta nuk duhet te jete pengese.

  Sapo lexova:

  Pasi
  rithekson se ne Shqiperi ekzistojne 30 shkolla fillore, 40 te mesme dhe 2 institute ku
  mesimi jepet ne greqisht, komisioneri Patten nenvizon se sipas te dhenave qe Komisioni
  Europian disponon, ekziston nje ndryshim rrenjesor ndermjet numrit te popullsise greke
  ne Shqiperi qe metohet nga eurodeputeti grek dhe shifres se njohur boterisht qe
  rrotullohet perqark 50 mijeve."


  Sa shkolla shqip ka ne Greqi?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Ceshtja se kush eshte cfare eshte nje problem qe i lihet individit qe t'a percaktoje.

  Pra cdokush ka te drejten e vet qe te thote se kush eshte dhe cfare kombesie i perket.

  Lexoj ketu qe ne shqiperi ska minoritet turk.

  Une nuk e di se nga niseni ju per kete, por une them se ka.

  Nje fakt per kete eshte edhe vete tema e pushtimit turk.

  Prandaj arrij ne konkluzionin se ka nje minoritet turk ne shqiperi.

  Minoritetet kane karakteristikat e tyre.

  Eshte e njohur ne histori se disa popuj u pelqen te jene popuj te tjere. Nje rast eshte ai i Maqedonise fqinje. Dikur ne histori maqedonet lane kombesine e vet dhe perqafuan ate greke.

  Ka dhe raste te tjera.

  Merr rastin e peshengritesit Pirro Dhima. Lindur r rritur ne shqiperi dhe deklaron se eshte grek.

  Pra edhe minoriteti turk ne shqiperi eshte ne nivelin qe i shkon me per shtat qe te hiqet si shqiptar sesa si turk.

  Mos do me thoni ju se 500 vjet pushtim dhe turqit iken te gjithe, dhe nuk ngeli asnje.

  Edhe me nje pjese te turqve ndodhi si me Maqedonine e dikurshme. Nuk u pelqente me qe te ishin turq dhe filluan t'a quajne veten shqiptare, madje ia varen edhe gjuhes.
  Kjo eshte me e theksuar tek te lindurit nga kryqezimet midis shqiptareve dhe turqve.

  Prandaj do ishte ne nderin e forumit qe te vendoste gjerat ne vendin e vet.

  Diskutimet qe i perkasin minoriteteve nuk duhet te perzihen me ato qe jane probleme shqiptare.

  Ata persona qe kane lidhje gjaku me turqit nuk u vjen mire kur ua shan, por edhe shqiptare duan te jene, prandaj mundohen qe t'u mbushin mendjen atyre qe kane vec gjak shqiptari se turqit dhe shqiptaret jane vellezer dhe turqit nuk e kane pushtuar shqiperine.

  Eshte njelloj sikur te thuash se ska shqiperi dhe shqiptare por vec nje krahine turke.

  28 Nentori ishte nje hic dhe ska histori shqiperie fare.

  Une po te isha administrator do t'a shihja si domosdoshmeri krijimin e zones se minoriteteve dhe zhvendosjen e temave qe me qellim apo pa qellim ofendojne identitetin shqiptar tek ajo zone e forumit.
  Keshtu qe duke ditur se ato qe thuhen aty i perkasin nje minorance nuk preket ceshtja e pergjitheshme.

  Suksese

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  42
  Postime
  290

  Serb ne Shqiperi????

  Nuk e kam ditur se ka Serb ne Shqiperi. C'ka kerkojne ata gjakepires atje? I urrej me gjithe zemer.

  KB Prishtina

 7. #7
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Oj Eni, moj goce ai fjalori nuk ishte imi, shko dhe gjeje te plote (postimi 88) tek tema " A ishte ai turk nje pushtim? " Une ju pergjigja Baobabit me postimin e tij, sepse i pergjigjet egzakt kesaj teme, qe u hap vetem per te perhapur ēoroditje tek forumistet, sidomos ata kosovare. Fjalorin tim ti e fshive qyshkuri, pasi qe je e brymosur me plot paragjykime (bestytni) qe ta tresin trunin e ta bejne llalle.

  Por meqe mu dha rasti, po bej nje saktesim per kete teme.

  MINORITET, do te thote pakice e huaj, ne trungun e nje shteti. Nje pakice e huaj, pra nje minoritet, nuk dallohet nga raca. Prandaj zezaket e Amerikes (dhe te europes) nuk quhen minoritet.
  Minoritetin PRA! e dallon diēka tjeter dhe kjo eshte GJUHA.
  Baobabi, qe me sa duket nuk e dinte kete, per qellime debile, kerkon te hapet nje aneks per minoritetet. Po mire mo BABI ja ta zeme se u hap, me se do merremi vesh, ne greqisht, turqisht, serbisht qe minoritaret kane gjuhen e nenes. Po te qe se ATA (minoritaret) do te ndjenin kenaqsi te flisnin shqip, kete do ta benin dhe ne familjet e tyre dhe nga ai moment s'do te quheshin me minoritare. A e kupton kaq gje.
  E di si thu ti, qe kosovaret te shkojne e te kuvendojne ne forume serbe (si minoritare qe quhen nga serbet) kete ti e quan " DEMOKRATIKISHT KORREKT"
  Mos u frikso s'te cilesoj SPIUN! Kaq budalle sa je, edhe po te jesh s'ke asnje vlere, pra je i pademshem.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  51
  Postime
  181
  Ju lutem ornament, pak me teper respekt per mundimin e Ideatoreve te Armikut. Eshte nje kenaqesi e vertete per ne t'i lexojme ne shqipe te paster.
  Dhe ju lutem mos villni ne tryezen qe baobabi ka shtruar nen hijen e Camerise me parate e omonias.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Harmonika

  Cfare do te thuash ti harmonika (Sec mu kujtua "A fistful of dollars")

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  42
  Postime
  290

  Ari

  Tash do te behem une nje idealist i mjere.

  Une, Idealisti:

  Jam dakort me propozimin e baobabit. SI nje komb i civilizuar, ne duhet te kujdesemi per minoritetet ne Shqiperi. Keshtu, ne kete menyre, Evropa do te na merre ne sy te mire, dhe duke na perdorur neve sikur model, do te filloj te beje te njejten gje, dhe te gjithe minoritetet ne te gjitha vendet Evropiane, do te fitojne respektin qe e meritojne. Te gjithe minoritetet e siper-permendura nga baobabi, duhet te gezojne te njejta drejta te cilat ne i gezojme.

  Une, realisti:

  PO cilat drejta jane keto? E drejte per te leshuar vendin ne kerkim per nje jete me te mire. Une them se minoritetet duhet te gezojne kete drejte deri ne maksimum. NE kete menyre, shumica e trye do te leshojne vendin dhe Shqiperia do te behet 100% e Shqiptareve.
  Sidomos serbet. Ata duhet larguar nga Shqiperia. POr a e dini ju kush eshte edhe me i felliqet se Serbi? Magjupet(Gjipsit). Ata duhet zhdukur.


  Shqiperia e Shqipetareve

 11. #11
  alvi
  i/e ftuar
  ej o Ari ja paske fut kot per zotin. Leji jevgjit se ata si prishin pun njeriu, perkundrazi jon si shpirt neper dasma.
  Per sa i perket minoriteteve un nuk shoh ti kete penguar njeri te thone ate qe mendojne ne cado gjuhe te duan. Ja un nuk jom asnje lloj minoriteti po kam shkruar ne Anglisht dhe ne Serbisht, po ashtu dhe minoritaret mund ta bejne nje gje te tille ne rubrikat perkatese. Ne se duan vjerrsha le ti fusin ke letersia, ne se duan histori ka vend per to ke historia, ne se duan matematike, ka ke shkencat, vetem se po te duan qe te lexohen duhet ti shkruajne ne ate gjuhe qe u do shpirti. Un kur dua qe te me kuptojne te gjithe ne forum shkruaj shqip dhe nuk e shoh se pse te qenit minoritar te jepka ndonje aftesi te jashtezakonshme qe tu mesosh gjuhen tende te tjereve. Rubrikat jane, gjuhet jane opcionale me sa kam pare, ku qendron problemi atehere? Me fal se nuk i kam qef te perdor te tilla terma po mua me duket kjo e jotja si provokim. Qofsha i gabuar, pasi nuk duhet te biem ne kthetrat e korrekteses politike dhe ti menderosim gjerat. Albasouli eshte shume i arritur me sa kam pare une dhe nuk me duket e nevojshme te behen shtesa te tilla te pakuptimta. Po ne fund ky eshte nje vendim qe u perket moderatoreve.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  42
  Postime
  290
  Alvi:

  Edhe une ndaj mendimin tend. Ne ate postim vendosa te dale cinik dhe sarkastik. Ashtu shkrova sepse nje teme e tille mu duke e panevosjhme.


  Une
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 13. #13
  alvi
  i/e ftuar
  Rrofsh se na vune fryken knej ka bregu i lumit

 14. #14
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  Minoritet turk ne Shqiperi?
  Cfare tjeter do te na nxjerrin keta anadollaket e sotem apo pasardhesit e xhonturqve te them me mire.
  Jevgjit qenkan edhe ata minoritet? Pse cfare kombi i takojne ata dhe si quhet gjuha qe flasin? Sepse u bera 28 vjec dhe nuk kam degjuar ndonjehere jevgjiterisht! Mos i ngaterroni jevgjit me romet(arixhinjte).Jevgjit flasin shqipe te paster , rrojne ne qytet dhe jo neper cadra si romet.

  Dikush shprehu zemerimin per shkollat greke te minoritetit grek ne Shqiperi edhe pse nuk ka shkolla shqipe ne Greqi.Ka shume te drejte.Por ja qe Greqia nuk njeh minoritet shqiptar ne territorin e saj.Pastaj per emigrantet shqiptare dhe femijet e tyre te cilet duan te arsimohen ne gjuhen amtare ,me falni po nuk ua ka fajin Greqia si shtet.E kane fajin politikanet tutkune shqiptare qe asnjehere nuk kane kerkuar qofte edhe formalisht LEJE per hapje te shkollave shqipe per femijet e emigranteve.Ne baze te legjislacionit grek, emigrantet shqiptare kane te drejte arsimimi ne gjuhe amtare, mjafton qe dikush TA KERKOJE!Dhe te gjeje natyrisht fonde per hapjen e ketyre shkollave sepse sipas ligjit duhet te jene private.Sa kerkesa per leje per te hapur shkolla shqipe jane bere?ASNJE! Sa fonde disponon qeveria shqiptare apo ndonji institucion privat per kete rast?ASNJE KOKERR LEKU!

  Nga ana tjeter edhe "mikja" jone e vjeter, TURQIA "meme" per disa te cilet nuk e meritojne te quhen shqiptare, nuk ka bere asgje per arsimimin e minoritetit shqiptar ne Turqi.Madje as nuk e njeh fare qe ekziston ky minoritet i vogel prej 3 milionesh( ne 20 qytetare turq 1 flet shqip) Ne kete rast pa egzagjerim TURQIA= GREQINE.Vetem me nje ndryshim te vogel: Greket i dime dhe e kane deklaruar qe jane antishqiptare, ndersa turqit i kemi me doren ne qafe(si miq) dhe gishtin ne .....!
  Doni me per Belulin?
  Toro.
  "Who is John Galt?"

 15. #15
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,404
  P.S.
  Per informacion:Ne Greqi ekzistojne shkolla private fillore kryesisht por edhe te mesme ne gjuhe te huaja te organizuara nga komunitetet perkatese ne :italisht, gjermanisht,frengjisht,anglisht( te komunitetit britanik ,atij amerikan dhe disa shteteve afrikane si Nigeria),persisht(!!!!), filipinezisht, arabisht(per sirianet, irakianet dhe egjyptianet), hollandisht,spanjisht .Shqiptaret jane sot komuniteti me i madh ne numer ne emigrantet e huaj ne Greqi, por nuk kane fatkeqesisht asnje shkolle, madje as deshire per te hapur nje te tille ne shqip.
  Me respekt Toro.
  "Who is John Galt?"

 16. #16
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Toro ke plotesisht te drejte.

  Dhe e kam thene gjithmone, ne duhet te bejme e jo vetem te qahemi.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e jonidapasho
  Anėtarėsuar
  09-08-2002
  Vendndodhja
  selanik
  Mosha
  43
  Postime
  488
  TE NDERUAR MIQ,

  PO SHKRUAJ THJESHT PER TE DITUR SE NE SELANIK TE GREQISE NE NJE INSTITUCION SHTETEROR GREK ESHTE DHENE MUNDESIA DHE LEJA, FALE NDIHMES SE DISA GREKERVE INTELEKTUALE, ME 2-3 KLASA, TE BEHET MESIM SHQIP PER FEMIJET E EMIGRANTEVE SHQIPTARE CDO TE DIELE. MESUESET JANE MESUESE SHQIPTARE QE GJITHE JAVEN PASTROJNE SHTEPIRA DHE TE DJELAVE JAPIN MESIM FALAS. KONSULLATA SHQIPTARE NE SELANIK E KA MENDJEN PER TE ZHVATUR DOLLARE DHE EURO NGA EMIGRANTE FUKARENJ DHE JO PER TE NDERHYRE ME CDO LLOJ MJETI QE TE ORGANIZOHET DICKA ME KONKRETE. JAM SHUME E REVOLTUAR NGA SITUATA E KONSULLATES SHQIPTARE NE SELANIK SE JANE NGA HAJDUTET ME TE MEDHENJ SHQIPTARE QE EKZISTOJNE. E HAPIN DHE E MBYLLIN KONSULLATEN KUR TE DUAN, PUNOJNE KUR TE DUAN, DHE PERSONAVE QE NUK KANE TE HANE DHE JU LUTEN TU VENE NGA NJE VULE NE CERTIFIKATE I DEGEDISIN DUKE THENE : VULA QOFTE E VOGEL QOFTE E MADHE PAGUHET !

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e jonidapasho
  Anėtarėsuar
  09-08-2002
  Vendndodhja
  selanik
  Mosha
  43
  Postime
  488
  ME FALNI SE NE NERVA E SIPER DOLA NGA TEMA !

 19. #19
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Te pershendes,

  dhe te lutem me shkruaj:

  anton ashta

  anton1as@yahoo.de
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •