Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 50
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Question Emblsira pr ditn e Vers (ballakume, kurabije etj)!

  Po afrohet dita e veres,dhe ne disa zona te shqiperise ajo festohet shume,vecanerisht ne qytetin e Elbasanit,por duke mos lene mbrapa Gramshin ,Skraparin etj.
  Ne elbasan embelsira karakteristike e kesaj dite eshte Ballokumja,ndersa ne zonen nga vij une ne perdorim gurabiet.
  Une nuk e di nese jane e njejta embelsire apo jane te ndryshme.Kush ka mundesi i lutem te na sjelle ne kete forum receten e ketyre embelsirave.
  JU FALEMINDERIT
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Nje recete qe gjeta mbi kurabiet eshte :


  Per 1 kg miell perberesit jane :

  1 filxhan aji kos
  3 veze
  1 filxhan sheqer
  1/2 filxhani gjalpe i shkrire
  1 luge kafeje sode buke
  vanilje (sipas deshires)

  Prgatitja

  Ne fillim vendos miellin ne tepsi, pak a shume ne formen e nje vullkani dhe ne pjesen e kraterit hidh perberesit. (mire eshte qe soden e bukes ta perziesh me kosin ne fillim dhe pastaj ta hedhesh tek mielli).

  Me pas perzje miellin me perberesit, pak a shume njesoj si mund te punoje brumin per lakror. (perberesit mund ti hedhesh dhe tek makinat e bukes, ne gjysem proces e ti perziesh dhe perpunosh atje).

  Pasi ke pergatitur brumin, me forma te vogla kuzhine mund ta ndash ne pjese (ose mund te formosh me dore trekendesha te vegjel). Copat e vogla te brumit (te prera ne forma) vendosi mbi tepsine e lyer me gjalpe (copezat vendosi pak larg nga njera tjetra qe mos ngjiten).Lyej nga siper copezat me veze te rrahur dhe pluhur sheqeri dhe leri te piqen.

  Nuk jam e sigurt ne cfare temperature duhen te piqen, por si do qe te jete nuk duan te piqen gjate (duhet tu rrish tek koka aq min sa i le ne furre, qe mos digjen .


  Pershendetje!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  faleminderit Fiori per receten.
  Po per ballokumen a di njeri ndonje recete,hajde ju Elbasanlinjte se i qani ato,apo doni ta mbani sekret receten.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime
  Ballokume

  Prbrsit per 1kg miell (misri)

  1kg sheqer
  8 kokrra vez
  2 filxhane aji gjalpe i shkrir
  1 filxhan kafeje qumesht


  Prgatitja

  Gjalpi i shkrire rrihet me sheqerin ne nje ene bakri (ose ne blander me ene plastike), derisa te behen njesh dhe masa te kete ngjyre te bardhe. Vezet perzihen me vete me qumeshtin dhe pastaj kjo perzjerje i shtohet mases se pare te sheqerit duke i rrahur vazhdimisht. Ne fund shtohet mielli pak e nga pak, gjithmone duke vazhduar perzjerjen.

  Shume miell nuk eshte mire, por as pak nuk i nxjerr ballokumet te mira, ndaj kuzhinieri qe i gatuan duhet te kete pak sy. Nq se pasi keni shtuar te gjithe miellin e perzjerja eshte akoma e lenget, shtoni nga pak miell derisa ta shikoni qe masa eshte me e mbledhur. Ne te njejten kohe duhet te keni parasysh se shume miell i ben te forta, prandaj dhe mielli shtohet pak e nga pak qe masa mos behet si brume i forte, per korre buke.

  Per te pjekur duhet tu rrini tek koka : ) qe te mos digjen, vetem sa te marrin "nje faqe" !  p.s. kete recete nuk e kam provuar vete, prandaj mos u beni nevrike jo do dale mire jo keq (ne fund te fundit eshte embelsire per "kuzhiniere esnaf ") Megjithate nq se jeni kurioze si do dale, do ju keshilloja ta provonit nje here

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  po pse ballokumet me miell misri behen?
  Nuk e dija kete gje,por prape receta me duket e cunguar,si duhet te jete brumi behet mpe forma apo jo
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kete recete e hasa diku tjeter, une nuk e kam provuar vete.

  GATIMI I BALLAKUMEVE

  MASAT
  1 kg sheqer, 0.4 kg tlyn (gjalp), 7-8 kokrra vez, 1 kg miell misri i situr, nj dor miell gruri,
  1 fixhan kafeje qumsht; nj en e madhe bakri e pakallajisur ose prndryshe prej qelqi.

  GATIMI
  Tretet tlyni dhe lihet te fundrrojn kriprat e tij. Pastaj tlyni i vakt dhe pa kriprat e rna n fund rrihet me sheqerin deri sa t bhet nj mas e bardh. E mira sht q rrahja e mass t bhet me dor, sepse prfundimi i przjerjes ndjehet kur t duket se prek fije me dorn q po przien masn e krijuar. Ndrkoh vezt jan przjer me qumshtin m par dhe shtohen dalngadal tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar przjerjen e ktij t fundit.

  Pastaj hidhet mielli dalngadal duke vazhduar perzjerjen me dor. Mielli i grurit hidhet nga fundi. Duhet patur kujdes me hedhjen e miellit, sepse mielli i teprt i bn t forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi sht harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet 15-30 minuta n qetsi pavarsisht se ai mund t duket i qullt. Kjo koh mjafton q grimcat e miellit t thithin lagshtirn e brumit t qullt. Nse shihet se brumi ka mbetur prsri si i qullt, athere atij mund t'i shtohet edhe nj dor miell. Kshtu me kt brume ballakumet nuk do t shtrihen gjat pjekjes.

  PJEKJA
  Tepsiat lyhen me pak gjalpe dhe sprkaten me pak miell. Pastaj, nga brumi tashm i gatuar, formohen me dor gurabiet me madhsi jo t vogl dhe vendosen mbi tepsi t larguara nga njra tjetra. Paraprakisht furra sht nxehur n 170oC. Futet tepsia n furr dhe lihet aty derisa ballkumet t formojn pak kore (jo t skuqen). Nxirret pastaj tepsia nga furra dhe lihet t ftohet, me qllim q ballakumet t shkputen lehtsisht nga ajo.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  rrofsh Di68,per receten tende,do ta provojme per dite vere.
  gezuar diten e veres per te gjithe ata qe e festojne kete feste.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 8. #8
  Go Pistons Maska e ledio
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  diku ne bote
  Postime
  625
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Di68, Fiori, dhe Ambrida faleminderit per keto receta. Ime me nuk dinte si te Bollokume dhe tani do tia jap receten qe te me beje.

  THANK U!!!!!!!!!!
  *Friendship is the only cement that will ever hold the world together.
  *There is no such thing as no chance.
  *There's a better way to do it.......... find it
  *If you can dream it, you can do it
  *You haven't failed until you quit trying
  *Success doesn't came to you..........you go to it.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  48
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Provova t'i beja sipas recetave dhe dolen shume te mira.
  faleminderit Fiori dhe Di68.Ja sa i vlefshem eshte forumi.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  C'po na e ben zili....sa keq qe nuk kam kohe te merrem me to....

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  kam honger nje tip gurabie (lebaneze) te shkrin ne goje..harrova ti pyes ato dreq me cfare e benin...Dini gje ju shoqnia nese perdorin niseshte' vetem ato per gurabiet e bardha?

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Larsus
  kam honger nje tip gurabie (lebaneze) te shkrin ne goje..harrova ti pyes ato dreq me cfare e benin...Dini gje ju shoqnia nese perdorin niseshte' vetem ato per gurabiet e bardha?
  Larsus, qenke ngritur me oreks per embelsira qe ne mengjes

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Hi Di-je:

  U ngopa me te kripura pranaj: me ka dale nje lakror misri qe c'te te them; te shkrin ne goje ..pale tu piqte ne sac me zjarr si do u bente!

  kto gurabiet qe them une ishin shume te mira..mban mend ne kohen e te ashtuquajturit ishin ca gurabie ne forme rombi qe u hudhnin pluhur sheqeri mbi te. Me cfare i benin ato vetem me niseshte?

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Larsus
  Hi Di-je:

  U ngopa me te kripura pranaj: me ka dale nje lakror misri qe c'te te them; te shkrin ne goje ..pale tu piqte ne sac me zjarr si do u bente!

  kto gurabiet qe them une ishin shume te mira..mban mend ne kohen e te ashtuquajturit ishin ca gurabie ne forme rombi qe u hudhnin pluhur sheqeri mbi te. Me cfare i benin ato vetem me niseshte?

  Nga ato qe thua ti, une sapo hengra dy cope ne mengjes, po une nuk i kam bere vete se s'me jepet fare per embelsira, me duhet ta pyes se si behet, po me duket se perdoret niseshte dhe sheqer pluhur....

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Dije more vesh si e bejne ata nga ana jote?
  Une e provova dje me bleached flour po me doli kek ne vend te gurabieve Ishte shume i lehte mielli...duhet me gjet niseshte tamam

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Larsus
  Dije more vesh si e bejne ata nga ana jote?
  Une e provova dje me bleached flour po me doli kek ne vend te gurabieve Ishte shume i lehte mielli...duhet me gjet niseshte tamam
  Bobo c'nepsqare qe paske qene....ok, tani sa pyeta ne tel per keto dhe me thane the following:

  3 gota miell
  1.25 gote sheqer puder
  1 luge kafeje sode buke
  2 pako gjalpe, pakot si ketu ne US, nuk e di sa i bie me gramature.

  Sorry, po ia paskam fut kot persa i perket niseshtes, nuk u dashka niseshte.
  Ne fillim u perzika gjalpi me sheqerin, gjalpi te jete ne room temperature.
  Pastaj i futet soda, pastaj pak nga pak mielli.
  Edhe i pjek, edhe i pret me forma, edhe te befshin mire.
  Nuk e di si do te te dalin, po keshtu me thane e keshtu po te them moj Qefke....

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  U s'me rrihet ne pune moj Shefke... tani qe e mora vesh, mezi po pres.le vete qe me ka rene nepsi, po kam tre pale goje qe po presin te shijojne gurabiet e mrekullueshme alla shqiptarce

  gjalpin nuk e prisja te ishte kaq shume....do te dergoj ca cope kur te me behen te mira (ose do ti porosis tek lebanezi, sipas rastit )

  Po rrofsh, ti rrofsh

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Larsus
  U s'me rrihet ne pune moj Shefke... tani qe e mora vesh, mezi po pres.le vete qe me ka rene nepsi, po kam tre pale goje qe po presin te shijojne gurabiet e mrekullueshme alla shqiptarce
  Atyre gojeve te tjera thuaji te tunden e t'i bejne vete....

 19. #19
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Ju preferoj:
  Mignon banane-nje nder embelsirat qe me teper preferoj.
  Eshte me oblando(brum embelsire) ne fund dhe permbi te ke te vendosur banane dhe permbi kete ka cokollate (kakao) qe i shtohet.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. #20
  -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
  Antarsuar
  11-07-2004
  Vendndodhja
  [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
  Mosha
  35
  Postime
  1,043
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ballokumet mmmmmmmmm.....gjella me e mir n'bote

  sa kohe u be pa e provuar....

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Receta pr mblsirat m t njohura n Shqipri!
  Nga Fiori n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 05-03-2015, 03:32
 2. Embelsira e Forumit - Xhenneta Morina
  Nga Xhenneta-Morina n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 03-04-2009, 22:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •