Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  WIND_OF_CHANGE Maska e matilda
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Midis atyre qe pelqej e admiroj nuk mund te gjej asgje te perbashket...............-
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dshira pr nj Shqipri t prkryer

  Shume raste kur rri vetem,mendoj shume Shqiperine,dhe nje deshire per te bere shume gjera per te s'me ka munguar asnjehere,por mundesia qe ta bej realitet kete deshire eshte teper e vogel.Pas viteve '90 shume filiza iu larguan atij trungu shekullor te vuajtur dhe e lane te thahej nen ato stuhi te forta,te tmerrshme dhe me pasoja qe ai trung te fillonte te humbe ate force qe kish patur per shekuj e shekuj me rradhe.
  Shume stuhi dhe vorbulla ngjarjesh rrenqethese e mbeshtollen ate vend ,per nje dekade ,pothuajse,por ajo i qendroi kryelarte dhe pati kurajon ,ta ngrihej perseri ne kembe,per te qendruar atje ku ajo meriton...............por ato filizat e saj qe iu larguan trungut shume raste e mohuan prejardhjen e tyre.............ia mohuan ate lashtesi ,e zhgenjyen..........
  E them kete, qe duke iu larguar asaj toke te plasaritur nga vuajtjet,ata e hodhen poshte cdo gje,vendlindjen,femijerine e tyre,belbezitjen e pare,te qarat e para...............dhe gjithcka tjeter.
  Shume nga ata iken ne Greqi,Itali dhe shume vende te tjera te Evropes,dhe atje ata e hodhen poshte Shqipen dy krenare ,duke e turperuar shume here kryelartesine e saj me veprimet ordinere te tyre.........me sjellje te uleta ,qe pas ketyre keto vende qe ata emigruan krijuan nje imazh te gabuar per Shqipen Dykrenare,dhe e ben ate me turp,pervec dhimbjes qe kish.
  Asnjehere nuk ia kam arritur ta kuptoj perse ne e beme kete gje?Perse?Dhe prandaj keto shtete ku shqiptaret emigruan ,pas viteve '90 kane krijuar nje fare antipatie dhe parespekt per kombin tone,kjo qe them eshte e bazuar ne komente te ndryshme ,qe i kam marre personalisht nga shtetas te ketyre vendeve.
  Ne e nderojme dhe ne e turperojme jo vetem veten ,por edhe Atdheun tone.
  Deshira ime e madhe do te ishte ta ngrinim Shqipen tone ne piedestalin ku ajo takon,mos ta leme ne ate vend te ulet dhe ndoshta te padukshem ku gjendet tani.
  NJe thirrje qe i bej gjithe te ardhmes se Shqiperise,brezit te ri,
  TI TREGOJME VERTETE MBARE BOTES SE KUSH ESHTE SHQIPERIA DHE BIJTE E SAJ"DHE TA ZHDUKIM NGA KUJTESA E TYRE ATE IMAZH TE KRIJUAR KETE 10 VJECAR.
  Ajo e meriton te kete ate vend,por pike se pari ajo duhet ta kete ate vend kryesor ne mendjet dhe idealet tone individuale.
  KU ASHT BALTA MA E AMBEL SE MJALTA???????
  NE SHQIPERI!!!!!!!!!!!!!!!
  Kur linde ti,qave te tjeret qeshen per ty.Perpiqu te jetosh ne nje menyre te tille qe kur te vdesesh ti,te qeshesh,e te tjeret te qajne per ty.............

 2. #2
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Me fjalet e tua e ke ngritur Shqiperine ne piedestalin me te larte. Kam degjuar te thone "Ku ka dhe eshte atdhe". Jo kudo ka dhe Shqiperie. Kur erdhi xhaxhai im nga Kanadaja, pas nje ikje prej 50 vjetesh, mori pak dhe Shqiperie me vete sepse donte tu tregonte femijeve se sa "i rende" ishte. Mori fotografite me pamjet e mrekullueshme. Mori dashurine e njerezve fisnike qe nuk e gjeti askund.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 3. #3
  WIND_OF_CHANGE Maska e matilda
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Midis atyre qe pelqej e admiroj nuk mund te gjej asgje te perbashket...............-
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E di si te dashur ,nuk me pergjigjeni ,ne kete teme qe kam hapur me sa duket nuk eshte ineresante.
  I bej nje kersese stafit te ketyre temave ta heqi kete teme nga diskutimi,pasi nuk kishte rezultatet qe une dhe ndoshta disa te tjere prisnim.Ndoshta ka tema me te rendesishme se kjo,si psh ....seksi,dashuria,etj ,etj.


  Me respekt matilda.
  Megjithate ju falenderoj nqs dhe kalimthi keni ndaluar tek kjo faqe,ose gabimisht.
  FALEMINDERIT
  Kur linde ti,qave te tjeret qeshen per ty.Perpiqu te jetosh ne nje menyre te tille qe kur te vdesesh ti,te qeshesh,e te tjeret te qajne per ty.............

 4. #4
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  41
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  SHQIPERIA

  Shqiperia behet me intelektual...
  dhe ky brez qe vjen do te jete me i mire, per rjedhoj edhe shqiperia ne ate ruge do shkoj, jo se lem me te eci prapa si keto 10 vjet

  Shqiperine e bejne SHqiptaret


  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 5. #5
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Kjo eshte nje teme e vecante por sic shihet njerezit jane me shume simpatizante te politikes sesa te Atdheut te tyre.Nacionalizmin keta njerez e kane nderur ne tel te rrobave per t`u thare ne diell. Ver re: ne temat politike jo vetem qe marrin pjese por me paturpesine me te madhe bejne debate te padrejta sepse duhet t`u shkosh mbas fijes medoemos. Politika dhe politikanet shqiptare e shkaterruan kete vend. Shqiperia do t`i mallkoje!!!!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 6. #6
  WIND_OF_CHANGE Maska e matilda
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Midis atyre qe pelqej e admiroj nuk mund te gjej asgje te perbashket...............-
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Por dhe ne kemi kontribuar ne kete shkaterrim ,jo vetem politikanet.Dhe ne nuk e donim shqiperine ,perderisa e shkaterruam.Shpresoj qe ai nacionalizmi i flakte te rilinde serish ,per te vetmen arsye se mendoj se Shqiperia e meriton te ardhmen e bukur.............
  Kur linde ti,qave te tjeret qeshen per ty.Perpiqu te jetosh ne nje menyre te tille qe kur te vdesesh ti,te qeshesh,e te tjeret te qajne per ty.............

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Foto ami, Shtrausit: Pa na dhn dmet e lufts, nuk ka marrveshje
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-12-2006, 01:46
 4. Ahmet Zogu dhe lufta n emigracion me Mithat Frashrin
  Nga rudo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 29-05-2003, 00:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •