Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 64
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  far sht feja?

  Duke marre shkas se sa kollaj e lakojne fjalen "fe" apo "besim" disa anetare, desha tu shtroj nje pyetje direkte per diskutim qe ka per qellim te perkufizoje qarte e sakte fjalen "fe" apo "besim".

  Cfare eshte feja per ju?

  Ju ftoj te gjithe te jepni mendim, qofte edhe i gabuar, e rendesishme eshte qe ky mendim te jete mendimi juaj personal.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  ...dhe pasi ti pergjigjeni pyetjes se mesiperme, e cila rrjedh nga debatet e fundit ketu, pergjigjuni edhe pyetjes time :

  Perse ka kaq shume fe ne bote ?

  Mos te dalim pastaj qe kush eshte e drejte dhe kush jo ...

  Pergjigja ime per ty : " Feja eshte shkolla e Besimit ne ZOT , e cila ne realitet nuk vlen te quhet ndryshe pervec se , faktori kryesor i luftes "

 3. #3
  vowel Maska e liliella
  Antarsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  feja eshte nje treg shit-bleres

  ca blejn mekatet
  ca shesin fajet
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  47
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Cfare eshte feja? Feja ne pergjithesi eshte dicka njerezore, pra e krijuar nga njerezit, por e veshur me nje mantel Hyjnor.

  Feja eshte lufte,

  Feja eshte percarje,

  Feja eshte urrejtje,

  Feja eshte vetedrejtesi,

  Feja eshte tregti,

  Feja eshte hipokrizi,

  Feja eshte farisaizem,

  Feja eshte opium,

  Nese nuk bini dakort me fjalet e mia, kthehuni pak mbrapa dhe shihni me kujdes historine. Lufterat me te medhaja dhe masakrat me te medhaja jane bere ne emer te fese, ne emer te Zotit.

  Po a hedh poshte kjo gje egzistencen e Zotit, a hedh poshte dashurine e Zotit, a hedhe poshte faktin se ka njerez qe e perjetojne Zotin dhe lumturine e tyre te vetme e gjejne vetem ne Te? Kurren e kurres, mos u befte qe te dale nga goja ime kjo gje.

  Per mua qe jam i krishter, Feja ime e vetme, nese do ta quaja te tille, eshte vetem Krishti. Ai eshte feja ime, pasi eshte gjithckaja ime.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  43
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Feja nuk imponohet por ofrohet

  Po a hedh poshte kjo gje egzistencen e Zotit, a hedh poshte dashurine e Zotit, a hedhe poshte faktin se ka njerez qe e perjetojne Zotin dhe lumturine e tyre te vetme e gjejne vetem ne Te? Kurren e kurres, mos u befte qe te dale nga goja ime kjo gje.
  Pikrisht kt doja ta thoja edhe un. Askush nuk po e mohon se n histori ka pasur keqprdorime t fes, madje do thoja se edhe sot ka keqprdorime t fes. Do t jem i guximshm dhe t them edhe kt: do t ket keqprdorime edhe n t ardhmn!
  Pr fat t keq shembujt e kqinj q pabesimtart i kan hasur tek besimtart shpesh her kan ndikuar q me dyshim t shikohet n fe, mirpo kjo nuk sht arsye e mjaftueshme q feja t shpallet si dika e keqe.
  E pra, edhe pse hasim n ndryshimin ndr njerz ekziston barazia themelore: n dinjitetin e natyrs s tij, n lirin e zgjedhjes, n fatin e prbashkt. Mirpo nuk ekziston barazi n shum dhurata dhe cilsi me t cilat Zoti i pasuron njerzit. Sikurse nuk ekzistojn dy faqe t njjta, ashtu nuk jan as dy persona t njjt. Mirpo ky nuk sht shkak q ta akuzojm Zotin se sht i padrejt, sepse edhe ai sht i lir t jap dhuratat e veta si t doj. As nuk sht ky justifikim q t krijojm mure t ndarsis ndrmjet njerzve pr shkak t ngjyrs s lkurs, fushs kulturale dhe nacionalitetit t cilit i takojn. Ajo ka i bashkon njerzit sht shum m e madhe se ajo ka i ndan. Dhe kjo duhet t mjaftoj q tu jipen t gjithve t drejta t barabarta dhe t nxitet angazhimi i solidaritetit ndr njerz.

  Nse i shikojm vetm shembujt e pashembullt ather me t vrtet s`kemi "arsye" t besojm. Por, nuk ekzistojn vetm besimtar t kqinj. Pr mua m me rndsi sht se ekzistojn besimtar t vrtet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shpresmiri : 04-03-2004 m 11:47
  IHS

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Antarsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  39
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Re: Cfare eshte Feja?

  Postuar m par nga Albo
  Duke marre shkas se sa kollaj e lakojne fjalen "fe" apo "besim" disa anetare, desha tu shtroj nje pyetje direkte per diskutim qe ka per qellim te perkufizoje qarte e sakte fjalen "fe" apo "besim".

  Cfare eshte feja per ju?

  Ju ftoj te gjithe te jepni mendim, qofte edhe i gabuar, e rendesishme eshte qe ky mendim te jete mendimi juaj personal.

  Albo

  Kuptimi dhe perkufizimi i fese.

  Fjala fe eshte aq e nderlikuar saqe nuk ka fushe brenda veprimtarive njerzore e cila nuk perfshihen ne te.Pikerisht per kete fakt shkencetaret dhe dijetaret kane dhene nje perkufizim te saj duke u bazuar dhe ne qellimin e krijimit te njeriut.

  Pra sipas teologeve dhe shkencetareve islame feja i pergjigjet kuptimeve (1) Adhurim (lidhje dhe njohje e Zotit ) (2) Nenshtrim dhe Bindje (per te perputhur vullnetin e njeriut me ate te Zotit), (3) Drejtim jete, (detyra dhe porosi) (4) Shperblim dhe Denim(sipas veprave te tuaja).Pra vete jeta e njeriu permban brenda saj detyra dhe deshira te cilat duhet te udhehiqen nga vullneti HYJNOR qe te mos te demtohet njeriu, kjo krijese e larte.

  (1)-Adhurim (lidhje dhe njohje e Zotit)

  "Mesoje se ska Zot tjter pervec Allahut" (sure Muhamed)
  Dhe nuk ishin urdheruar per tjeter gje vetem ta adhuronin Zotin me nje adhurim te sinqerte"


  (2)-Nenshtrim dhe Bindje
  (per te perputhur vullnetin e njeriut me ate te Zotit

  E kush ka fe me te mire se ai qe sinqerisht i eshte nenshtruar Zotit te vet duke qene bamires..."(sure En-Nisa125)

  (3)-Drejtim jete
  (detyra dhe porosi)

  .Dhe se kjo sht rruga (feja) Ime e drejt (q e caktova pr ju), pra prmbajuni ksaj, e mos ndiqni rrug t tjera e t'ju ndajn nga rruga e Tij. Kto jan porosit e Tij pr ju, ashtu q t ruheni.[6:153]

  (4)-Shperblim dhe Denim
  (sipas veprave te tuaja).

  "Kush vepron nje te mire qe peshon sa grimca ate do ta gjeje dhe kush punon nje te keqe qe peshon sa grimca ate do ta gjeje"[99: 7-8]"

  Pra feja eshte ligj ose shpallje e vendosur nga Zoti dhe jo nga njerzit, per ta udhehequr dhe mesuar njeriun ne lidhjen e tij me Zotin ne lidhjen e tij me krijesat dhe ne lidhjen e tij me perkujdesjen ndaj vetes se tij.Mbas kesaj njeriut i dalin disa detyra-!

  1)-Detyra ndaj Zotit, Krijuesit te tij
  2)-Detyra ndaj vetes se tij
  3)-Detyra ndaj krijesave te tjera(prinderve, farefist, shoqerise)


  1)Detyra ndaj Zotit i permbledhte gjitha detyrat e tjera sepse me ane te fese Zoti ben rregullimin e jetes se njeriut duke vendosur rregulla te cilat njeriu duhet ti zbatoje.( 2) Psh Mos ta demtoje veten e tij shpirterish dhe fizikisht qofte duke adhuruar idhujt(per shpirtin) qofte duke pire droge (per trupin).(3)Te respektoje prinderit te mbaje lidhjet farefisnore te sillet mire dhe te kete vlera te larta ne shoqeri(qofshin keto morale intelektuale ose shkencore) te jete i mershirshem dhe kujdesshem kerkues e zbulues ndaj natyres qe e rrethon(pemeve, kafsheve, trupave qiellore, ujit, ajrit etj)
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarve kishte burra q vrtetuan besn e dhn All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhn jetn, dhe ka prej tyre q jan duke pritur (ta zbatojn) dhe ashtu nuk bn kurrfar ndryshimi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Antarsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  39
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga DeuS
  ...dhe pasi ti pergjigjeni pyetjes se mesiperme, e cila rrjedh nga debatet e fundit ketu, pergjigjuni edhe pyetjes time :

  Perse ka kaq shume fe ne bote ?

  Mos te dalim pastaj qe kush eshte e drejte dhe kush jo ...

  Pergjigja ime per ty : " Feja eshte shkolla e Besimit ne ZOT , e cila ne realitet nuk vlen te quhet ndryshe pervec se , faktori kryesor i luftes "
  Pse ka shume fe ne bote!?


  Shpesh degjojme shprehjen qe fete jane si partite!
  Ose pyetjen pse ka shume fe sot ne bote?.
  Keto pohime ose pyetje kane nje fare te drejte sepse perderisa Zoti eshte nje edhe feja duhet patjeter qe te jete nje.Per te shpjeguar realitetin pse sot ka shume fe iu referova ajetin te kuranit ku thuhet

  2:213.
  Njerzit ishin nj popull (t fes s natyrshme islame) e (kur u pran) All-llahu drgoi pejgambert prgzues dhe qortues, dhe atyre Ai u zbriti edhe librin me fakte t sakta pr t gjykuar n at q u kundrshtuan ndrmjet veti.  -Pra sot egzistojen dy lloj fesh.
  (1) Feja hyjnore e shpallur dhe e emertuar prej Zotit .
  (2) Feja njerzore produkt i shpikjeve dhe mendjeve te njerzve.


  Pra njerzit nga Ademi deri ne kohen e profetit Nuh kishin nje fe te vetme ata adhuronin Zotin nje te vetem per me vone hyri per here te pare tek ata dhe ne gjithe rruzullin tokesor idhujtaria ose "feja njerzore".Si hyri ajo ose si u nda njerzimi ne dy fe feja monoteiste(hyjnore) dhe feja politeiste(njerzore).Ne ate kohe ishin disa te rinj qe kishin besimin shume te madh dhe e i kryenin urdherat e Zotit me shume rigorizitet.Mbasi keto besimtare nderruan jeten atehere njerzit per ti kujtuar dhe permendur ju ngriten perkujtimore dhe permendore(si jane lapidare sot), mbasi kaluan dy breza te njerzimit atehere shejatani i shtyu njerzit per te shkuar tek keto permendore dhe perkujtimore dhe te kerkonin prej ketyre njerzve te vdekur ndermjetsim tek Zoti ose furnizim, pasuri ,rrisk etj.Pra njerzit me mendjen e tyre krijuan fene e pare ne toke te shpikur prej njeriut e cila ishte adhurimi i njerzve te mire(krijeses) mbas vdekjes se tyre .Atehere Zoti per te mos i lene njerzit ne humbje u dergoi si profet Nuhun per ti larguar ato nga idhujtaria dhe adhurimi i krijesave dhe te adhuronin Zotin te vetem.Me vone do te tregojme histortite dhe mynyrat se si jane formuar fete njerzore nga njerzit duke u bazuar ne fakte historike dhe fetare.
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarve kishte burra q vrtetuan besn e dhn All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhn jetn, dhe ka prej tyre q jan duke pritur (ta zbatojn) dhe ashtu nuk bn kurrfar ndryshimi

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Antarsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  39
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga liveintwoplaces
  Cfare eshte feja? Feja ne pergjithesi eshte dicka njerezore, pra e krijuar nga njerezit, por e veshur me nje mantel Hyjnor.

  Feja eshte lufte,

  Feja eshte percarje,

  Feja eshte urrejtje,

  Feja eshte vetedrejtesi,

  Feja eshte tregti,

  Feja eshte hipokrizi,

  Feja eshte farisaizem,

  Feja eshte opium,

  Nese nuk bini dakort me fjalet e mia, kthehuni pak mbrapa dhe shihni me kujdes historine. Lufterat me te medhaja dhe masakrat me te medhaja jane bere ne emer te fese, ne emer te Zotit.

  Po a hedh poshte kjo gje egzistencen e Zotit, a hedh poshte dashurine e Zotit, a hedhe poshte faktin se ka njerez qe e perjetojne Zotin dhe lumturine e tyre te vetme e gjejne vetem ne Te? Kurren e kurres, mos u befte qe te dale nga goja ime kjo gje.

  Per mua qe jam i krishter, Feja ime e vetme, nese do ta quaja te tille, eshte vetem Krishti. Ai eshte feja ime, pasi eshte gjithckaja ime.
  Feja e vertete dhe karakteristikat e saj

  a)Feja e drejte dhe e vertete eshte vetem nje si pasoje i te qenurit te Shpallesit te saj Nje (ZOTIT).

  b)Feja konsiderohet e vertete kur ajo e ka burimin e saj nga hyjnorja dhe jo nga njerzorja.

  c)Te predikoje ne themel te saj Besimin ne nje Zot dhe largim nga idhujtaria dhe adhurimi i krijesave qofshin keto njerez planete kafshe ose sende.

  d)Te predikoje per egzistencen e botes materiale dhe ideale ose shpirterore (duke marre prej te mirave te tyre dhe u lerguar prej te keqijave te tyre)

  e)Te predikoje harmonizimin ose balancimin e shpirtit dhe materies(pra asnje prej tyre te mos lihet anash).

  f)Te jete ne harmoni me natyren njerzore(pra te kete moral higjene karakter lehtesim dhe mos veshtirsim)

  g)Te udheheqe njerzimin ne perparimin e pergjithshem(shkencor )

  h)Te perfshije te gjitha fushat e veprimtarise njerzore(ciklin nga lindja deri ne vdekje eme shume se keto)

  j)Te kete parime universale (pa dallime kombesish rracash duke predikuar dashuri midis tyre)

  i)Te urdheroje per te mire dhe te ndaloje nga e keqja(sipas veprimit te tyre do kete denim ose shperblim)
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarve kishte burra q vrtetuan besn e dhn All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhn jetn, dhe ka prej tyre q jan duke pritur (ta zbatojn) dhe ashtu nuk bn kurrfar ndryshimi

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Antarsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  39
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Postuar m par nga liliella
  feja eshte nje treg shit-bleres

  ca blejn mekatet
  ca shesin fajet

  FEJA

  .Egzistenca si ide, eshte absolute e pavarur dhe relative e varur
  Egzistence absolute e pavarur eshte Zoti i cili eshte krijuesi i qiejve dhe tokes dhe gjithckaje qe eshte egzistence relative e cila eshte e varur prej tij.Egzistenca relative e varur jane krijesat si natyra me cka ajo permban ne veten e saj qofshin ato te vdekura ose te gjalla si njerez kafshe planet yje kafshe dhe cdo gje tjeter.

  Njeriu bashke me jeten e vet eshte nder krijesat me delikate.Ai me gjithe ngjashmerine qe ka me krijesat e tjera ne natyre perseri ka dicka te vecante e cila e dallon prej tyre.Kjo eshte aftesia e te menduarit dhe aftesia e te zgjedhurit te gjerave me vullnet te lire, pra aftesia per te qene qenie fetare .

  Natyra e tij me te cilen e krijoi Zoti qe ka aftesi dhe ndjenja per te qene qenie fetare e ka cuar ate tek Egzistenca e Zotit pavarsisht nga zhivillimi i tij intelektual, shkencor ,emocional dhe material, ashtu si nuk do te kishte folur asnjehere ai po te mos kishte pasur ndjenjen natyrale per te folur.

  Pra te pasurit e ndjenjes fetare e ka bere ate te dallueshem nga gjithe krijesat e tjera duke e ngritur ate ne nje nivel me te larte te qenies se tij(per kete deshmon qe cdo gje eshte vene ne sherbim te tij nga Zoti yjet dielli ajri uji toka kafshet bimet etj.)Pervec kesaj njeriu eshte qenie qe ne te jane vendosur dy elemente shpirterorja dhe materialja secili nga keto elemente deshiron burimin e vet te ushqimit.Sepse qenia e njeriut ka nevoje per baraspeshim te ketyre dy elementeve.

  Pra duke ushqyer shpirtin e cili burimin e tij e ka duke adhuruar Zotin dhe materia e cila eshte mjet qe te con tek qellimi, dhe nuk eshte qellim ne vetvete,ajo udhehiqet nga shpirterorja per te arritur qellimin shpirteror dhe ushqimi e saj(trupit) eshte nga materia.Meqe mendja nuk eshte ne gjendje te mbaje kete baraspeshe midis materies dhe shpirterores si pasoje e kufizueshmerise se saj(mendjes) ne dituri dhe perceptim i cili vjen si pasoje e shqisave te kufizuara ka nevoje per ndihme per te arritur kete baraspeshim midis shpirterores(shpirti) dhe materie (trupit).Kjo ndihme ose udheheqje i jepet atij(njeriut) nga Zoti me ane te fese.
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarve kishte burra q vrtetuan besn e dhn All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhn jetn, dhe ka prej tyre q jan duke pritur (ta zbatojn) dhe ashtu nuk bn kurrfar ndryshimi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Deus nuk e merr mundimin ti pergjigjet pyetjes se cfare perfaqeson feja per te, por nuk nguron te pyesi perse ne bote ka kaq shume fe. Si mund te pyesesh per "fete" e botes, kur nuk ke te qarte se cfare perfaqeson Feja?

  liliella me komentin e saj e ben te qarte se asaj nuk i intereson te dije se cfare eshte feja per aq kohe sa ajo e ka nje paragjykim ne mendje per te. Eshte mire kur njeriu i ve emrin gjithckaje ashtu sic i vjen atij per mbare apo jo?

  liveintwoplaces me perkuzifimin e saj per fene, besoj se ka bere qe te rrotullohet Karl Marksi dhe Lenini ne varr. "Feja eshte opium per masat", e ka thene Karl Marksi. "Socializmi ka nevoje per njeriun e ri te zhveshur nga cdo moral dhe te indoktrinuar me parimet komuniste" ka thene shoku Lenin. Eshte interesant te deshmosh se si mund te jesh edhe e krishtere edhe te perqafosh idete komuniste ne te njejten kohe.

  Shpresmiri mundohet te justifikoje qendrimet e krereve te institucioneve fetare ne te shkuaren apo te ardhmen, duke bere keshtu te qarte se qendrimet e gabuara te krereve te nje komuniteti fetar nuk perfaqesojne gjithe besimtaret e atij komuniteti. Njerezit e kane me te lehte te pergjithesojne fajin per te perligjur bindjet e tyre, apo jo Shpresmir?!

  Fjala e drejte ka sjelle disa pershkrime siperfaqesore te asaj qe e karakterizon "fene" sipas tij, por nuk na ka shprehur qarte se cfare perfaqeson feja ne vetvete.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #11

  Antarsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Lightbulb Feja

  Besimi sht ndjenj para se t jet teori, e cila pranohet n baz t argumentit.
  Besimi sht ndjenj zemre, para se t jet filozofi racionale.

  Nse mund t prdorim krahasime ktu:
  Njeriu sht hije, e cila ekziston n tok sa ka diell n kupn qiellore.Kur dielli perndon, edhe hija shuhet.
  Njeriu ekziston me ndihmn e Zotit,i cili furnizon ekzistencn e tij dhe kur ky furnizim ndrpritet, jeta e njeriut mbaron.

  Feja sht :
  * Besimi,
  * Veprimi i mir,
  * Kshillimi i njri-tjetrit me t VRTETN , t drejtn.
  * Kshillimi i njri-tjetrit me durim dhe qndrim t fort .


  PrInCiPiEl

 12. #12
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Albo tha :
  DeuS nuk e merr mundimin ti pergjigjet pyetjes se cfare perfaqeson feja per te, por nuk nguron te pyesi perse ne bote ka kaq shume fe. Si mund te pyesesh per "fete" e botes, kur nuk ke te qarte se cfare perfaqeson Feja?
  Ndoshta une shkruaj ne gjuhen arabe qe ti arrin te mos e kuptosh ! Pyetja ime rrifte diku me larg... rrifte tek perdorimi i fese si vegel ne realitetin kaq te hidhur qe jetojme cdo dite .

  Megjithate po ta perseris edhe nje here pergjigjen time ( postimi 2 ) ne menyre qe ta lexosh me qarte . ( e perktheva ne shqip )
  Kete pergjigje do te te jape kushdo individ ( si lliliela , Livingintwoplaces etj ) i cili nuk eshte i obsesionuar ne nje bote enderrash por qe e gjykon realitetin duke e pare si e zeza ne te bardhe.

  Ja edhe pergjigja ime qe te paska shpetuar pa lexuar :

  Pergjigja ime per ty : " Feja eshte shkolla e Besimit ne ZOT , e cila ne realitet nuk vlen te quhet ndryshe pervec se , faktori kryesor i luftes "

  Kurse pyetjes time : "Perse ka shume fe ne bote" ...i eshte pergjigjur Fjala e Drejte me lart duke thene :


  Shpesh degjojme shprehjen qe fete jane si partite!
  Ose pyetjen pse ka shume fe sot ne bote?.
  Keto pohime ose pyetje kane nje fare te drejte sepse perderisa Zoti eshte NJE edhe feja duhet patjeter qe te jete NJE.
  Sqarimet e metejshme jane humbje kohe !

 13. #13
  I CMENUN PER "VLLAZNIN"
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  N'DJEPIN E KULTURS,SPORTIT DHE HUMORIT "N'SHKODER"
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ZOTI M'FALT se du me e than nji fjal.


  feja asht POLITIK.
  n'koh t'lasht kur asht shpik feja nuk ka pas asnji parti,dhe prandaj kan shpik fenat qe me e ba popullin me besu diku.
  ndersa sot nuk kana nevoj hyc per fe se kana parti boll.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Antarsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne fillim doja te pershendesja ata gagacat qe bijne citate nga libra fetare, qe larg qoft ti thush mos fut citate, fol mendimin tend, se te citon vllai komplet kuranin ose testamentin e ri dhe e fut ne forum.
  Nga keta viktima te lavazhit trunor, dallohet rezultati me i madh qe feja ka dhene ne njerezimin modern...(pa mohuar edhe rezultatet pozitive si ca rregulla morale etj.)

  Por per ta mbledhur ne nje fjali, Fete ne pergjithsi jane forma primitive te shkences, botekuptimit dhe interpretimit te natyres te trasheguara ne forme mitologjike dore me dore nga shoqerite primitive qe e benin diellin zot (ky ishte kulmi i shkences atehere...ata kaq dinin)...deri tek brezat tone qe prap e bejme diellin zot, por aq ZGJEDHIM te dime.
  Pamjet mbi fene jane i vetmi vend ne te cilin bie dakort me Karlo Marxon.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  47
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Postuar m par nga Albo
  liveintwoplaces me perkuzifimin e saj per fene, besoj se ka bere qe te rrotullohet Karl Marksi dhe Lenini ne varr. "Feja eshte opium per masat", e ka thene Karl Marksi. "Socializmi ka nevoje per njeriun e ri te zhveshur nga cdo moral dhe te indoktrinuar me parimet komuniste" ka thene shoku Lenin. Eshte interesant te deshmosh se si mund te jesh edhe e krishtere edhe te perqafosh idete komuniste ne te njejten kohe.
  Se pari do thoja se me ben shume pershtypje qe pas kaq kohesh ne forum, dhe pas kaq e kaq nderrime mendimesh qe kemi bere se bashku, te mendosh se jam femer. Emrin tim te plote gjithashtu, e kam shkruan ne profilin tim pothuajse qe ne fillim. Megjithate nuk ka problem, le te futemi ne teme.

  Jam i krishter, dhe jam nga ata te krishtere qe perpraresia ne jeten e tyre eshte Krishti, askush tjeter dhe asgje tjeter. Jam nga ata qe jetojne nepermjet jetes se Tij. Jam nga ata qe kane rene ne dashuri me Te, jam nga ata qe e gjejne lumturine vetem ne Te. Por a do te thote kjo se feja nuk eshte opium? A do te thote kjo se feja nuk fanatizon njerezit, a do te thote kjo se feja nuk i mban njerezit ne erresire? A do te thote kjo se feja nuk eshte nje shpikje njerezore? A do te thote kjo se feja nuk perdor emrin e Zotit, per interesat e veta? A do te thote kjo se feja nuk abuzon ne emer te Zotit? Le te shohim paksa histori biblike.

  Megjithese Zoti kishte zgjedhur popullin e Tij dhe donte te tregonte madheshtine e Tij nepermjet popullit te Tij, ishte pikerisht ai popull qe abuzoi ne emer te Tij, ishte ai popull qe u largohej vazhdimisht nga Perendia.

  Le te marr me radhe disa raste qe tani vijne ne mendjen time. Ishte ai popull qe kur Perendia e drejtoi ne shkretetire, filloi te adhuronte demin e arte, ishte ai popull qe per 40 vjet ne shkretetire nuk i bindej Zotit te tij, brezin e vjeter te te cilit Perendia e denoi duke mos e lene te kalonte ne token e premtuar.

  Ishin kreret fetare qe perndiqnin dhe vrisnin profetet qe Perndia dergonte per te kthyer popullin e Tij ne rruge te drejte, dhe te gjithe keto profete i vrisnin ne emer te Perendise. A te kujtohet se c'fare bene bijte e Elis kur ishin ne lufte me filistenjte dhe pane se ata po e humbnin luften? Shihe pak se sa qarte duket ne kete rast mentaliteti fetar, abuzimi ne emer te Zotit. Ata menduan te marrin arken e Zotit (per te gjithe ata qe nuk e dine, arka e Zotit ishte nje bekim per popullin izraelit, dhe fitonin ne cdo lufte qe benin me armiqte e tyre), duke menduar se Zoti do ishte me ta, dhe do t'i ndihmonte te fitonin luften. Ata ishin kaq te paturp sa qe mendonin se mund te lidhnin Zotin ne kete menyre. A nuk ndodh e njejta gje edhe sot? C'do zemer e sinqerte do ta kuptoje se e njejta gje ndodh edhe sot. Sot fetaret frikesojne njerezit e thjeshte duke u vene ligje dhe tradita njerezore atyre, por te paraqitura si rregulla te ardhura nga vete Zoti.

  Le te vazhdojme edhe pak me histori biblike. A nuk ishin farisenjte udheheqesit fetar te popullit te Perendise? Pra, a nuk ishin farisenjte mesuesit e popullit se si te ndjeke Perendine, a nuk ishin ata qe i njihnin shkrimet permendesh? Cfare beri Krishti kur erdhi ne toke? Le te mos pergjigjem tani per tani dhe te mundohem te fus pak imagjinate.

  Le te supozojme se vjen Krishti ne toke, por jo me qellimin qe ka tani per te gjykuar boten, por me qellimin e ardhjes se Tij te pare. Le te supozojme se vjen ne Itali, apo ne Greqi. Le te kthehemi pak mbrapa, para rreth 2000 vjetesh. Cilet ishin ata qe Krishti u foli shume ashper dhe qe i quajti hipokrite? Pergjigja eshte: udheheqesit fetar te asaj kohe, farisenjte dhe saducenjte. Cilet ishin ata qe e ndoqen Krishtin? Farisenjte dhe saducenjte, te cilet ishin UDHEHEQESIT E POPULLIT TE PERENDISE. Cilet ishin ata qe e kryqezuan Krishtin? POPULLI I ZGJEDHUR I PERENDISE. Me cilet u be shoku me i mire Krishti? Degjoni me kujdes, dhe i paralajmeroj fetaret e forumit, te mos skandalizohen. Krishti u be shoku i prostitutave dhe tagrambledhesve (per ata qe nuk e dine, do doja t'i krahasoja tagrambledhesit e atehershem me mashtruesa, fajdaxhinj etj.) Po, po, mos u cuditni, Krishti sot nese do zbriste ne toke, nuk do behej miku as i Papes, as i Kristodhulos, dhe as i ndonje lideri tjeter fetar, por do behej miku i shtresave me te uleta, ose me mire do behej miku i atyre qe do kishin nje zemer ta paster, nje zemer te krijuar per te dashuruar Krishtin, per ta adhuruar Ate.

  Te permend pak edhe histori jo biblike? Shume shkurt, pasi me duket se u zgjata shume. A nuk ishte Kisha katolike qe perndoqi te gjithe ata te krishtere qe nuk donin te beheshin pjese e atij sistemi fetar? A nuk ishtin kreret e protestantizmit (Luter, Zwigli, Calvin) qe ndoqen dhe persekutuan te gjithe ata qe nuk deshrionin te beheshin pjese e atij sistemi te ri fetar? Dhe te gjitha keto gjera, mos harroni, jane bere ne emer te Zotit. A nuk e perdornin pra udheheqesit fetar fene si opium? Le te pergjigjet kushdo ne zemren e vet.


  Por a do te thote kjo se brenda sistemit te organizuar fetar nuk ka njerez qe e duan Perendine me gjithe zemren e tyre dhe me gjithe shpirt? Mos dalte kurre nje gje e tille nga goja ime. Sot ka me qindra e mijera qe ne zemren e tyre kane vetem Zotin, dhe njerez te tille fatmiresisht kam njohur edhe ne kete forum. Lavdi Zotit.

  Edhe nje sqarim te vogel, mund te jem kunder fese por nuk jam kunder kishes se Krishtit. Sic e ka thene edhe Shpresmiri, kisha e Krishtit eshte e gjalle. Kisha e Krishtit pra, eshte nje organizem i gjalle, eshte nje trup i gjalle, por fatkeqesisht kur sot dikush permend fjalen kishe, njerezve u vijne menjehere ne mendje godina dhe tempuj te ndryshem. Kjo eshte fatkeqesia me e madhe qe i ka ndodhur sot Krishterimit. Kisha nuk eshte nje godine, nuk eshte nje tempull, nuk eshte nje salle, kisha eshte nje specie e vecante, eshte nje specie me origjine hyjnore, qe nuk ka te beje aspak me krijimet njerezore, me sistemet fetare. Eshte e veshtire per t'u kuptuar kjo gje qe po them, por nese nuk na i hap syte Zoti, une nuk mund te bej asgje me shume. Kisha eshte nje krijese e Perendise dhe si e tille ajo ka qene, eshte dhe do te jete qiellore, ka qene, eshte dhe do te jete e paster, ka qene, eshte dhe do te jete gjithmone e shenjte.

  Duke e mbyllur, dua te shpreh keqardhjen time qe shkrimi im u be kaq i gjate dhe si rrjedhoje, i merzitshem per t'u lexuar deri ne fund, por besoj se ata qe jane te interesuar, si ata qe duan te me sulmojne, si ata qe duan te marrin edhe nje opinion tjeter, do ta lexojne deri ne fund.

  me respekt,

  liveintwoplaces (i gjinise mashkullore )
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 05-03-2004 m 10:26
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 16. #16
  ________
  Antarsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Feja per mua eshte ligji i vetem qe nuk ka kunderthenie ne te,dhe i vetmi ligj qe llogjika e shendoshe nuk mund ta kundershtoje,dhe ky ligj eshte vetem prej zotit po te permbushi dy kushtet e mesiperme.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 17. #17
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Antarsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  37
  Postime
  2,172
  Faleminderit
  1
  17 falenderime n 11 postime
  Postuar m par nga liveintwoplaces
  Cfare eshte feja? Feja ne pergjithesi eshte dicka njerezore, pra e krijuar nga njerezit, por e veshur me nje mantel Hyjnor.

  Feja eshte lufte,

  Feja eshte percarje,

  Feja eshte urrejtje,

  Feja eshte vetedrejtesi,

  Feja eshte tregti,

  Feja eshte hipokrizi,

  Feja eshte farisaizem,

  Feja eshte opium,

  Nese nuk bini dakort me fjalet e mia, kthehuni pak mbrapa dhe shihni me kujdes historine. Lufterat me te medhaja dhe masakrat me te medhaja jane bere ne emer te fese, ne emer te Zotit.

  Po a hedh poshte kjo gje egzistencen e Zotit, a hedh poshte dashurine e Zotit, a hedhe poshte faktin se ka njerez qe e perjetojne Zotin dhe lumturine e tyre te vetme e gjejne vetem ne Te? Kurren e kurres, mos u befte qe te dale nga goja ime kjo gje.

  Per mua qe jam i krishter, Feja ime e vetme, nese do ta quaja te tille, eshte vetem Krishti. Ai eshte feja ime, pasi eshte gjithckaja ime.


  A ESHTE FEJA OPIUM?  sht i papranueshm pohimi se feja sht opium. Prkundrazi, feja n qensin e saj sht detyr, obligim dhe prgjegjsi. Ajo nuk sht shfrenueshmri dhe braktisje, e as ikje nga prgjegjsia, prandaj edhe nuk sht opium. Feja sht pun, jo prtaci: "Thuaj: Punoni, All-llahu do ta shoh punn tuaj..." (Et-Tevbe, 105). Ne e rekomandojm tevvekkulin, por jo pasivitetin. Tewekkuli (mbshtetja n Zotin) krkon vendosmri, shfrytzimin e t gjitha mundsive, dhnien e t gjitha forcave dhe shfrytzimin e t gjitha shkathtsive, pas t cilave vjen mbshtetja n caktimin e Zotit dhe urdhresn e Tij:

  "... E kur t vendosish, ather mbshtetu n All-llahun..." (li Imrn, 59). Pra, s pari vendimi i fuqishm.

  Kt e shohim edhe nga fjalt e Pejgamberit t Zotit nj beduini i cili deven e tij e la jo t lidhur duke thn se sht mjaft q sht mbshtetur n Zotin: "Lidhe, e tek pastaj mbshtetu!" d.m.th. jepe tr at q mundesh nga vetvetja q t t lidh, e vetm ather mbshtetu n Zotin.

  Feja, n t vrtet sht zgjuarsi e prhershme, prplot kujdes, vetkontroll dhe dhnie e llogaris me vetveten n do pun, gjat do fjale dhe mendimi, q qart nuk jan karakteristika t konsumuesit t drogs.

  Konsumues i vrtet i drogs sht ai i cili dshiron t ik nga prgjegjsia pr veprat e tij, i cili mashtrohet me iluzionin se asti i tij sht mbretria e tij, se pr kt askujt nuk i prgjigjet, se nuk ka kontroll as prgjegjsi, prandaj edhe sht i lir t veproj ka t dshiroj. far dallimi ndrmjet njeriut t ktill dhe atij i cili veten e konsideron prgjegjs madje edhe pr fqiun m t largt, dhe i cili, nse kushdo qoft mbetet i uritur n popullin e tij apo kafshs i sht br padrejtsi, e qorton veten se nuk e ka kryer obligimin e tij.

  E dyta, nuk sht i sakt pohimi se feja ka lindur n Tok - nga rrethanat dhe nevojat shoqrore, n mnyr q t jet arm e nj klase n luftn kundr tjetrs dhe n mnyr q pasanikve tua mbroj pasurin e tyre, kurse t varfrve varfrin e tyre. E sakt sht pikrisht e kundrta.

  Islami sht revolucion kundr t pasurve, grumbulluesve t kapitalit, eksploatuesve dhe tiranve. Haptas ka theksuar se kapitali nuk guxon t jet vetm n duart e t pasurve t cilt me t do t manipulojn dhe spekulojn, por duhet t bhet pron e t gjith njerzve:

  "Ata t cilt e ruajn arin dhe argjendin e nuk e japin n rrugn e All-llahut, lajmroi ata me nj dnim t dhembshm." (Et-Tevbe, 34). Ky shpenzim fillon me zeqatin prej 2,5 pr qind i cili detyrimisht duhet t ndahet, kurse pastaj ndarja vullnetarisht rritet deri aty sa vetes ti ln vetm sa tu mjaftoj pr ushqim, kurse tjetrn krejtsisht e ndajn:

  "T pyesin ty se ka do t ndajn? Thuaj: Tepricn!" (El-Bekare, 219). Kjo kuptohet nga fjala "el-afwu" q d.m.th. do gj q tepron nga bollku dhe nevoja.

  N kt mnyr Islami ka arritur ti lidh obligimet e detyrueshme ligjore dhe dhniet vullnetare t cilat mbshteten n ndrgjegjen e do individi, q sht shum m fisnikruese pr njeriun sesa nga ai ta marr pasurin e tij me dhun dhe konfiskim.

  Islami nuk ka ardhur ta konfirmoj dhe vrtetoj dhunn e tiranve, por, n t vrtet ka qen revolucion i pakompromis kundr t gjith tiranve, shpat dhe luft kundr t gjith shtypsve dhe despotve.

  Sa i prket akuzs se feja sht reaksionare dhe klasore, q disa individ t paprudhur e shohin nga ajeti:

  "All-llahu ngriti disa nga ju mbi disa t tjer (kundruall disave) n furnizim." (En-Nahl, 71) dhe,

  "Ne i kemi ngritur disa nga ju ndaj disa t tjerve pr disa shkall..." (Ez-Zuhruf, 32). T tillve u prgjigjemi se kto ajete mund t aplikohen mbi ata n Londr, Paris, Berlin dhe Mosk po aq sa edhe mbi ata n Kajro, Damask dhe Xhide. Nse do t shtitnim npr rrugt e cilitdo nga kto qytete, do t bindeshim se n to ka t atill q ecin n kmb, derisa t tjert i ngasin biikletat apo voziten n veturat m luksoze. E sht kjo tjetr vese dallim i madh i bazuar n nevojat, shkallt dhe pozitat ekonomike t ktyre njerzve.

  Dallimi ndrmjet njerzve sht dshmi e njmendt t ciln askush nuk mund krejtsisht ta fshij. Si t barazohet pabarazia!? Njerzit qysh nga asti i lindjes s tyre jan t pabarabart sipas inteligjencs, fuqis, bukuris dhe talentit. Ata pra, lindin me aftsi t ndryshme dhe jo t barabarta. Synimi prfundimtar nga sendrtimi i t cilit kan synuar t gjitha lvizjet ekonomike n histori, ka qen q t gjith njerzve tu ofrohen mundsi t njjta, e jo t vij deri te barazimi ndmjet njerzve. Kto lvizje kan shkuar nga ajo q do njeriu ti mundsohet shkollimi, mjekimi dhe ti sigurohet ajo q sht e domosdoshme pr ekzistencn e tij jetsore. Kurse tr kt e ka urdhruar dhe e urdhron feja. Sa u prket anulimeve totale t dallimeve dhe heqjes s shkallve, konsiderojm se do t ishte nj lloj dhune dhe akt i cili do ti kundrvihej vet natyrs e cila sht e mbshtetur dhe ekziston duke iu falnderuar dallimeve dhe fryteve t shumllojshme t toks dhe duke iu falnderuar dallimeve ndrmjet kafshve dhe njerzve. Dallimet, pra, jan qart t dukshme edhe n botn bimore dhe shtazore.

  Ky sht ligj i t ekzistuarit t trsishm, domethnia e t cilit sht krejtsisht e qart. Sikur t gjith njerzit t lindeshin me cilsi t njjta dhe sipas nj kallpi dhe nj modeli, ather aspak sdo t kishte nevoj q t gjith t linden. Do t mjaftonte q t paraqitet nj model sepse ai do t mund ti plotsonte t gjith t tjert. Rasti i ngjashm sht edhe me t gjitha krijesat tjera n natyrn e gjer. Kjo vetm do t shpiente deri te varfrimi i natyrs dhe shkatrrimi i saj sepse pasuria e saj dhe bollku i saj jan rezultat i fryteve dhe farave t ndryshme.

  Por edhe prve ksaj, feja nuk e ka heshtur dallimin ndrmjet t pasurve n nj an dhe t varfrve n ann tjetr, por ka urdhruar korrigjimin e gjendjes ekzistuese. T varfrit i ka caktuar pjesmarrje n pasurin e t pasurit, duke br t kuptojn qart se ky dallim ndrmjet tyre, n t vrtet, sht sprov dhe provim:

  "Ne bm q njri-tjetrin ta vni n sprov; a do t jeni t durueshm?" (El-Furkn, 20).

  Ne do t shohim se do t bj i fuqishmi me fuqin e tij. A do ti ndihmoj t dobtit apo do ti rrah, vras dhe a do t bhet tiran n tok. Gjithashtu do t shohim se do t bjn t pasurit me pasurin e tyre. A do t bjn padrejtsi e do t shkaprderdhen apo do t jen t mshirshm dhe bamirs. Do t shohim se do t bj me varfrin e tij edhe i varfri. Do t xhelozoj, urrej, vjedh dhe shprdoroj apo do t punoj, angazhohet dhe prpiqet q ta prforcoj standardin e jets s vet n mnyr t lejuar dhe t drejt ligjore.

  Feja urdhron drejtsin, korrektsin dhe rregullimin e situatave dhe q t gjith ti ken mundsit e njjta. Krcnohet me dnim t dhembshm n botn tjetr, pr t ciln thot se n t do t jen dallimet m t mdha n mnyr q t prmirsohet ajo q ka qen jokorrekte n jetn e njerzve n kt bot:

  "Ahireti sht, n t vrtet, m i madh prnga pozita dhe prnga vlerat." (El-Isr, 21).

  Atyre t cilt e akuzojn Islamin duke thn se sht reaksionar, u prgjigjemi se Islami ka miratuar ligje mjaft progresive n sistemin e pushtetit. Respektimi i personalitetit n Islam ka arritur apogjen. Ai sht sprovuar para Karts pr t drejtat e njeriut dhe n do gj e ka tejshkuar, sepse individi n botkuptimin islam sht i barabart me mbar njerzin:

  "... Nse dikush vret dik i cili nuk ka vrar ask, ose nuk ka br n tok rrmuj, sikur ka vrar tr njerzin; por kush bhet shkaktar pr t jetuar dikush - sikur tr njerzis ia ka ruajtur jetn..." (El-Mide, 32).

  Nuk vlejn kurrfar suksessesh, as prmirsimi i kushteve materiale jetsore, as ndrtimi, as pendat, as fabrikat, nse me qllim t sendrtimit t tr ksaj pa t drejt vritet ose bhet dhun kundr kujtdo qoft sepse kjo vrasje sht e barabart me vrasjen e tr njerzis.

  Islami personalitetit njerzor i kushton rndsi t madhe. Individi, sipas msimit islam, ka vlern absolute, derisa msimet tjera politike i japin vler relative. Ai sht i siguruar n shtpin e tij dhe n jetn e tij vetjake: "Nuk ka spiunim as prgojim", i mbrojtur n pasurin, furnizimin, pronsin dhe lirin e tij. do gj duke filluar nga selami (prshndetja), brja e vendit n shoqri pr tjetrin, deri te fjala e mir, ka vendin e vet n Kuran, i cili rreptsisht dnon do lloj autokracie, dhune dhe absolutizmi.

  All-llahu i madhruar i thot Pejgamberit (a.s.) n nj ajet:

  "Ti ata nuk mund ti detyrosh..." (Kf, 45);

  "Ti kshillo - ti je vrtet vetm kshillues. Ti ndaj atyre nuk je detyrues." (El-Gshije, 21-22);

  "Vrtet besimdrejtt jan vllezr." (El-Huxhurt, 10);

  Kurani e ndalon kultin e personalitetit:

  "Mos ta trajtojm njri-tjetrin si zota, prpos All-llahut." (li Imrn, 64);

  "Zoti yt ka prcaktuar q t mos adhuroni tjetrk prpos Atij." (El-Isr, 23).

  Gjithashtu ndalon britmn, karrierizmin, poshtrsin dhe bindjen e verbr (lajthitjen) ndaj t humburve dhe thot:

  "Shumica e njerzve nuk din." (Jsuf, 21);

  "Por, shumica e tyre nuk kuptojn." (El-Ankebt, 63);

  "Shumica e njerzve nuk besojn." (Gfir, 59);

  "Ata nuk ndjekin tjetr vetm supozime dhe nuk jan tjetr vetmse gnjeshtar." (El-En'm, 116);

  "Ata nuk trajtohen ndryshe, por vetm si kafsht, madje jan edhe m t humbur." (El-Furkn, 44).

  Gjithashtu ndalon do diskriminim dhe racizm:

  "M fisniku ndr ju tek All-llahu sht ai i cili m s shumti i ruhet Atij." (El-Huxhurt, 13);

  "Ai sht i cili ju krijoi vetm prej nj vete." (El-A'rf, 189).

  Kuptuar shkencrisht, Islami sht sintez universale dialektike e materializmit hebraik dhe e idealizmit t krishter, sintez e drejtsis s vrazhd e cila thot: dhmbi pr dhmb dhe syri pr sy dhe dashurin dhe tolerancs skajore e cila mson: kush t godet nga faqja e djatht, ktheja edhe t majtn.

  Kurani ka ardhur t z pozit t ndrmjetme ndrmjet Teuratit i cili i tr i sht kthyer ksaj bote, knaqsis materiale n jetn e ksaj bote dhe Inxhilit i cili krkon kthyerje t plot t asketizmit n kt bot. Kurani thrret n mshir e cila e prfshin edhe drejtsin edhe dashurin. Urdhron vetmbrojtjen, por i jep prparsi ndjess, pajtimit dhe faljes:

  "Por kush duron dhe fal, ska dyshim se ajo sht ndr punt m t larta." (Esh-Shr, 43).

  Islami nuk zgjedh zgjidhje t mesme ndrmjet dhnies s liris s plot individit dhe ndaless s saj:

  "Burrave ju takon pjesa nga ajo q e fituan ata dhe grave gjithashtu ju takon pjesa nga ajo q e fituan ato." (En-Nis,32).

  Individi sht i lir t fitoj, por ai nuk ka t drejt ta marr tr fitimin. N fitim ai ka pjesn e tij. Edhe i varfri ka pjesn e vet. E merr zeqatin dhe shpenzimet prej 2,5 pr qind e deri n 90 pr qind me forc ose vullnetarisht. Kjo pjes t ciln e merr (i varfri) nuk sht mshir as ndarje vullnetare por e drejt e Zotit (hakk-ull-llah) n fitim. Me kt ndarje jashtzakonisht t mir, Islami individit ia ka ruajtur lirin, kurse t varfrit ia ka mbrojtur t drejtn e tij.

  Prandaj, Kurani ka plotsisht t drejt kur u drejtohet pjestarve t vet me fjalt:

  "Dhe ashtu ju kemi br juve nj popull t drejt..." (El-Bekare, 43).

  Islami n do gj e ka zgjedhur mjedisin e drejt.

  Ky nuk sht mjedis matematikor por dialektik, sht sintez e dy drejtimeve (t djatht dhe t majt) t cilt i tejshkon dhe ngrihet mbi to. Pr kt n Islam nuk ka t djatht as t majt, por ka vetm "sirt", d.m.th. mjedis i drejt, t cilin ne e quajm Rrug e drejt.

  Kurani nuk na ka penguar me kushtetut t caktuar politike apo me mnyrn e administrimit deri n hollsi t prpunuar sepse kushtet dhe situatat ndryshojn, gj q krkon gjetjen e zgjidhjeve m t prshtatshme dhe m racionale pr shpalljen e kushtetuts e cila do t ndryshonte me ndryshimin e kushteve jetsore. Kurani m tej ka dshiruar q dyert t jen gjithnj t hapura para muslimanve pr marrje dhe dhnie nga diturit e sendrtuara n do koh, pa mbyllje n suazat e nj kushtetute t caktuar.

  Pr kt, Kurani sht knaqur me porosit e prgjithshme si karakteristika t pushtetit ideal. Nuk na ka pranguar me nj teori t caktuar. Kjo n t vrtet sht vetm nj nga fshehtsit e prkryerjes s tij absolute, ndrsa n asnj mnyr mangsi dhe e met.

  Kjo, nga ana tjetr, sht dshmi e qart e bashkkohsis s Kuranit.

  Atyre t cilt thon se feja do t thot stagnim dhe prapambeturi, do tju prgjigjemi se Islami kurr ska qen i till, por prkundrazi, sht fe e t studiuarit, t menduarit, zhvillimit dhe ndryshimit q shihet nga kto ajete t qarta:

  "Thuaj: Udhtoni npr bot dhe shikoni se si ka filluar krijimi." (El-Ankebt, 20);

  "Le t shikoj njeriu se prej kafit sht krijuar! sht krijuar nga nj uj i hedhur q del nga meskryqet dhe kraharori." (Et-Trik, 5-7);

  "A nuk i shikojn devet se si jan krijuar, edhe qiellin se si sht ngritur lart, edhe malet se si jan vendosur, edhe tokn se si sht shtrir (zgjeruar)?" (El-Gshije, 17-19).

  T gjitha kto jan urdhresa t qarta pr studimin e zanafills s njeriut, kafshve, zanafills s maleve, Toks, shtresave t kozmosit dhe botve t tij. T gjitha kto jan qndrime t cilat prfshijn gjith at q ne sot e kuptojm me ndihmn e shkencave si jan: gjeologjia, astronomia, anatomia, fiziologjia dhe embriologjia.

  T gjitha ajetet e theksuara lart, n t vrtet jan urdhra t qarta q t udhtohet npr Tok dhe t mblidhen faktet, pastaj t merren konkludimet, t zbulohen rregullat dhe ligjet pr njohjen e zanafills s do gjje q ekziston. N mbar kt nuk duhet friksuar gabimisht. Islami e shprblen me nj shprblim edhe at i cili nga dshira t njoh (msoj) gabon, ndrsa at i cili studion dhe e qllon t vrtetn, e shprblen dyfish.

  I paarsyeshm sht pohimi se ne kemi mbetur mbrapa pr shkak t fes, ndrsa Perndimi ka prparur pr arsye se e ka refuzuar fen. E vrteta sht se ne kemi filluar t mbetemi mbrapa at moment kur i kemi braktisur urdhrat e fes son. Derisa muslimant fuqishm u prmbaheshin udhzimeve kuranore, kan prparuar dhe kan arritur ta krijojn shtetin e tyre i cili shtrihej prej Atlantiku deri n Gjirin Arabik, n t cilin lulzonte shkenca dhe n t cilin kan jetuar dhe punuar dijetar t mdhenj sikur q jan Ibn Sina n mjeksi, Ibni Ruzhdi n filozofi, Ibn Hejthemi n matematik, Ibn Nefisi n anatomi dhe Xhabir ibn Hajami n kimi.

  Bota tjetr e athershme nga ne mori t arriturat tona shkencore. Edhe sot e ksaj dite fjalort astronomik prmbajn terma arab t yjeve dhe hyllsive (konstelacioneve). Kshtu ende aparati pr destilim n frngjishte quhet imbique, kurse nga kjo sht marr edhe folja imbiquer, nga fjala arabishte imbiik.

  Perndimi nuk e ka sendrtuar prparimin me ateizm, por me shkenc. Mosmarrveshjet rreth konfliktit t fes dhe shkencs kan lindur nga njmendsia e Kishs s Mesjets, kur ajo pamshirshm ka qruar hesapet me dijetart nprmjet inkuizicionit. Kshtu, dijetari i madh Galileu ka qen i burgosur, ndrsa Xhordano Bruno sht djegur n turrn e drunjve.

  Nuk themi se kjo nuk ka qen keqprdorim i fes. Por, nuk mundemi kurrsesi ta pranojm mendimin q pr kt duhet fajsuar edhe Islamin dhe ta mohojm si fe. Islami n gjith kt sht m s paku fajtor, sepse ai kurr nuk sht shndrruar n hierarki t priftris, sepse kurrfar hierarkie priftrore as klerikale nuk e pranon msimi i tij. N Islam Zoti nuk ka vendosur ndrmjets ndrmjet Tij dhe njeriut.

  Nga historia qart mund t shihet se kur sundonte Islami, n t vrtet, ishte faktori m i fuqishm i prparimit dhe i do progresi. Kurani gjithnj nxit n krkimin e dituris; urdhron t studiuarit dhe me vendosmri hedh posht do konflikt ndrmjet shkencs dhe fes:

  "Thuaj: Zoti im, shtoma diturin!" (Th, 114);

  "A jan t barabart ata q din dhe ata q nuk din?" (Ez-Zumer, 9);

  "All-llahu ka dshmuar se nuk ka zot tjetr prve Tij, (kt e dshmojn) edhe ngjjt dhe t diturit..." (li Imrn, 18);

  Si shihet nga ajeti i fundit, All-llahu menjher pran vetes i vendosi ngjjt dhe t diturit.

  Fjalt e para t cilat i jan shpallur Muhammedit (a.s.) kan qen "ikre" (d.m.th. lexo, mso, studio, hulumto...). Kurani dijetarve ua premtoi gradat m t larta:

  "All-llahu, ata nga mesi i juaj q besojn dhe ata t cilve u sht dhn dijenia, do ti ngrit n shkall t lart." (El-Muxhdele, 11).

  Termi "elilmu" (dituria, shkenca) dhe sinonimet e tij prsriten 850 her n Kuran.

  E si mundet dikush q pas t gjitha ktyre t flas pr konfliktin e fes dhe shkencs ose pr at se feja e ndalon shkencn!!!

  T studiohet feja dhe t prcillet zhvillimi i saj sht obligim. Tr historia islame paraqet lvizje t ringjalljes dhe prparim t jets n trsi. Prandaj, Kurani sht krejtsisht i pastr nga akuzat se e ndalon shkencn: Ai e pranon dhe e rekomandon zhvillimin. Ai, n t vrtet, mban qndrimin se besimi dhe sheriati jan t pandryshueshm, duke e bazuar kt n parimin themelor: All-llahu sht Nj dhe i Vetmi dhe nuk shtohet n dy apo tre. Ky sht nj parim absolut. Gjithashtu e mira sht gjithnj e mir, kurse e keqja e keqe. Kurr vrasja nuk do t bhet vler, as vjedhja vepr e mir, sikur q as gnjeshtra nuk mund t jet virtyt i njerzve t mir e t ndershm. N t gjitha sferat tjera feja i l dyert e hapura pr idet, ixhtihadin n t plotsuarit dhe prparuarit.

  Thelbi i Islamit sht racional dhe logjik, pranon diskutimin dhe dialogun, duke nxitur n prdorimin e arsyes dhe logjiks. N shum vende dhe n shum faqe t Kuranit hasim n pyetjen: "A nuk kuptojn, a nuk marrin vesh". Islami krkon q ithtart e tij t jen "dijetar":

  "Krijesat m t kqija te All-llahu jan shurdhmemect, t cilt nuk duan t kuptojn." (El-Enfl, 22);

  "Prse ata npr bot nuk udhtojn me qllim q zemrat e tyre ta kuptojn at q duhet ta kuptojn, vesht e tyre ta dgjojn at q duhet ta dgjojn..." (El-Haxhxh, 46).

  Nga ajetet e theksuara shihet se sa e respektojn muslimani dhe feja e tij arsyen. Pozitiviteti dhe revolucionariteti jan nervat, respektivisht shpirti i Islamit, i cili kurr nuk mund t jet i prapambetur (reaksionar) dhe negativ:

  "Dhe luftoni n rrugn e All-llahut kundr atyre q ju luftojn juve." (El-Bekare, 190).

  "All-llahu i do ata q luftojn n rrugn e Tij n radh si t jen mure t fortifikuara." (Es-Sff, 4).

  Islami krkon luftn me jet, pasuri dhe pasardhs (fmij); krkon qndrueshmri dhe vendosshmri; ballafaqim t guximshm dhe durim n fatkeqsi. Por mbi t gjitha krkon qndrueshmri t vazhdueshme. T gjitha kto jan thelb i Islamit.

  Si sht e mundur ather q feja me kt elasticitet, racionalitet, me kt shtytje pr shkenc dhe t studiuarit e natyrs (s "gjall" dhe "t vdekur"), me kt pozitivitet dhe revolucionaritet, t akuzohet pr stagnim (t jets) dhe prapambeturi?! Akuza e till mund t bhet vetm nga njeriu i cili nuk i njeh as gjrat elementare t fes s tij dhe i cili nuk ka lexuar asnj shkronj nga Kurani.
  Urime per temen!
  Injoranca nuk zhduket me top

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  liveintwoplaces, besimi yt ne Zot eshte aq i sinqerte sa ndjenjat e nje adoleshenti dhe mendimi yt mbi fene eshte po aq i turbullt sa mendimi i nje adoleshenti. Nuk besoj se je adoleshent ne moshe, por besoj se je adoleshent dhe ende i papjekur ne besim, pasi nuk kam se si te shpjegosh ndryshe ato qe ke shkruajtur me lart.

  Pa dashur te kthej temen ne nje debat mbi historine e Krishterimit, une dua te te them shkurt dhe qarte: Lindja, jeta dhe kryqezimi i Krishtit jane pjese te profecive te Dhiates se Vjeter. Farisejte e kryqezuan Krishtin, ashtu si Jude Iskarioti e tradhetoi me nje puthje, jo sepse keta ishin 'e keqja' sic mundohesh ti fajesosh ti, por SE KESHTU ISHTE E SHKRUAR NE SHKRIMET E SHENJTA! Ky ishte Vullneti i Perendise dhe ishin fjalet e fundit te Krishtit mbi kryq qe hedhin drite per kete. Farisejte, tempulli nuk ishin "e keqja", por ishin shpirtrat e tyre qe ishin pushtuar nga djalli. Jezu Krishti u lut edhe per faljen e shpirtit te farisejve ne Kryq kur njeri prej tyre u mundua ta shtynte te mohonte qe ishte Mesiah. "Fali o Zot se nuk e dine se cfare bejne!"

  Feja nuk eshte as nje tempull, as nje simbol, as nje doktrine, feja eshte jeta e nje besimtari qe i afrohet jetes se Popullit te Perendise. Doktrina, liturgjia nuk kane per qellim te ngrejne "institucione te ngurta" sic i gjykoni ju ne mendjet tuaja, kane per qellim te ngrejne institucione te shenjta qe ushqejne Shpirtin e cdo besimtari me Trupin dhe Gjakun e Jezu Kishtit.

  Ti perkasesh nje feje, apo te kesh fe, do te thote te mos e adhurosh Zotin ne menyre individuale, por ne Kishe/xhami/sinagoge qe eshte nje bashkesi besimtaresh qe adhurojne se bashku. Adhurimi i perbashket eshte Vullneti i Perendise qe nuk deshiron ta shohi Popullin e Tij te ndare, por te bashkuar e ne paqe.

  Ashtu si adoleshenti largohet nje dite nga familja, duke menduar se do te gjeje "lirine e tij", ashtu do te vije nje dite ne kohe, kur ai do te kthehet ne familjen e tij, pasi do ta kete kuptuar se nuk ka per te gjetur dashuri te pakushtezuar jashte saj.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 19. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Lazo (09-07-2018)

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  47
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Ti perkasesh nje feje, apo te kesh fe, do te thote te mos e adhurosh Zotin ne menyre individuale, por ne Kishe/xhami/sinagoge qe eshte nje bashkesi besimtaresh qe adhurojne se bashku. Adhurimi i perbashket eshte Vullneti i Perendise qe nuk deshiron ta shohi Popullin e Tij te ndare, por te bashkuar e ne paqe.
  Albo, u ktheva edhe nje here te shkrimi im per te pare shenjat e adoloshences dhe te papjekurise, por me kot. Megjithate gezohem per nje gje. Ne nuk kemi qellim per t'i mbushur mendjen njeri-tjetrit me zor, sepse nje gje e tille do na udhehqite ne fanatizem dhe ne grindje. Ne thjeshte japim mendimet tona per temen perkatese dhe secili mban ate qe i pelqen me shume, apo qe beson. Gezohem pra se duke pasur kete fryme, sado te kunderta te jene mendimet tona, ne nuk arrijme kurre aq larg sa te ofendojme njeri-tjetrin, apo te sulmojme njeri-tjetrin.

  Duke shfaqur mendimet tona pra ne kete prizem, do doja te theksoja se kurre nuk kam qene pro besimit individual. E theksoj, KURRE. Mjafton qe te kthehesh te shkrimet e mia, dhe do shohesh se jo vetem nuk jam pro krishterimit individual, por kam dale hapur kunder ketij qendrimi, qe fatkeqesisht eshte shume i perhapur ne krishterizimin e sotem. Pra fakti qe jam kunder fese, nuk do te thote se jam edhe kunder adhurimit te perbashket. Te lutem te lexosh me me kujdes shkrimin tim te meparshem dhe do te shohesh se me sa pasion e mbroj Kishen. Kisha nuk eshte nje individ, por nje grup besimtaresh qe mblidhen ne emer te Krishtit. Madje edhe ne shkrimin tim te pare, kam thene se per nje te krishter te vertete eshte me se spontane te jete pjese e nje kishe.

  Por problemi qendron ketu i dashur Albo. Ti mendon se kisha eshte kisha Ortodokse dhe Katolike. Ose me mire problemi qendron ketu; une mendoj se kisha nuk eshte as kisha Ortodokse, as kisha Katolike, as kisha Protestante. (duke mos lene pa theksuar se qe ne keto tre dogma te medha kristiane, ndodhen shume vellezer dhe motra qe i perkasin Krishtit dhe qe e duan Krishtin me zemer) Kisha pra, sic e kam thene me lart eshte nje trup i gjalle, eshte nje organizem i gjalle, eshte vajza me e bukur e botes. Eshte po aq e shenjte sa eshte edhe Krishti, eshte po aq e paster sa eshte edhe Krishti, eshte po aq e drejte, sa eshte edhe Krishti, sepse kjo kishe, nuk eshte nje sistem tokesor fetar, as nje organizate fetare, por eshte nje krijese qiellore, per te cilen Krishti u sakrifikua dhe vdiq ne Kryq per Te. Kjo Kishe eshte aq e bukur sa Krishti, pasi Krishti vete rrezaton tere bukurine e Tij mbi Te.

  Gjithashtu doja te thoja se nuk me duket e drejte qe bashke me Kishen ke vene edhe xhamine dhe sinagogen. Keshtu ti me jep pershtypjen se mendon se nuk ka asgje te keqe te adhurosh Zotin me menyren e tyre, mjafton qe adhurohet ne bashkesi. Shpresoj te mos kesh patur keto gjera ne mendje.

  Duke e mbyllur dua te them se Krishti nuk erdhi ne toke per te themeluar nje fe, por per te themeluar Kishen e Tij. Dhe kisha e Tij eshte e paster dhe nuk mund te njolloset dot nga papastertite fetare.

  E di qe nuk do me kuptosh dot, pasi ti mendon se une jam jashte familjes, duke quajtur si familje vetem kishen Ortodokse, por sinqerisht nuk ka asnje problem. Une per veten time di se Ke kam besuar dhe nuk me nevojitet miratimi i njerezve.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Duke shfaqur mendimet tona pra ne kete prizem, do doja te theksoja se kurre nuk kam qene pro besimit individual. E theksoj, KURRE.
  Te thuash se nuk besoj ne "besimin individual" nuk do te thote se ti beson ne ato qe shkruan. Besimi i njeriut asnjehere nuk matet me fjale, po te matej me fjale, Shpetimi do te vinte kollaj, me pranimin e Jezu Krishtit si Shpetimtar me fjale, sic mundohen ta provojne shume sekte protesta. Besimi matet vetem me jeten e nje besimtari dhe me veprat e tij.

  Ti me lart lakon fjalen 'Kishe' por per ty Kisha nuk eshte nje vend i Shenjte qe mbledh njerez te shenjte ne adhurimin e Zotit. Per ty Kisha eshte cdo vend ku mblidhen dy tre besimtare se bashku per te thene nje lutje. Ti beson ne Ungjillin e Apostujve por nuk beson ne Kishen e Shenjte qe ata themeluan qe e ka gjenezen qe me vdekjen e ringjalljen e Krishtit, e vjen deri ne ditet tona.

  Sektet protestante kane nje gje te perbashket edhe pse jane me mijra: Hedhjen poshte te Trashegimise Apostolike qe Kisha Orthodhokse apo Kisha Katolike mbrojne me aq fanatizem. Prandaj feja ime eshte fe orthodhokse, kur se ti ke besim ne Zot, por nuk ke fe. Duke mos patur fe, ti sulmon jo vetem fene orthodhokse apo katolike, ti sulmon gjithe fete e botes, edhe pse nuk e ke te qarte se cfare perfaqeson feja. Per ty feja ka fytyren e nje Prifti, ka formen e nje tempulli apo Kishe, eshte nje institucion dhe jo jeta e nje besimtari.

  Ka nje dallim midis besimit ne Zot dhe fese.
  Besimi ne Zot eshte njohja me mendje dhe zemer e Perendise.
  Feja eshte menyra se si besimtari permbush Vullnetin e Perendise gjate gjithe jetes se tij.

  P.S Historia e "adoleshentit" eshte historia e njerezimit.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •