Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 64
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405

    Besimi dhe feja

    Sigurisht se kur njeriu pret dicka nga jeta-besimi-feja, por qe takon apo ka nje pervoje te hidhur ne realitet, atehere ndodh qe nganjehere te thote dicka qe me shume eshte pohim rasti se sa nje qendrim i peshuar ne qetesi. Dhe kjo eshte krejt normale. Me duket se nje rast i ketill eshte edhe i "liveintwoplaces" kur shkroi:

    Feja eshte lufte,

    Feja eshte percarje,

    Feja eshte urrejtje,

    Feja eshte vetedrejtesi,

    Feja eshte tregti,

    Feja eshte hipokrizi,

    Feja eshte farisaizem,

    Feja eshte opium

    Kuptohet se nese i merr bukvalisht atehere jane te pabaza, por kur i merr si reagim ndaj disa rasteve qe njeriu i has ne jete, atehere e kane bazen e vet. Vete fakti se sa keqperdorime te fese kane ekzistuar gjate historise dhe ende ekzistojne, flasin vete. Per kete arsye nuk do ta konsideroja menjeher si shkrim i padijshem. Njerezit kane edhe emocione. Dhe askush nuk e posedon besimin e fort pernjehere, por edhe ai rritet dhe zhvillohet duke respektuar ligjet e trupit dhe te shpirtit. Njeriu nuk eshte engjell. Njeriu jeton ne hapesire dhe kohe, te cilat i kane ligjet e veta. Dhe kjo eshte nje e vertete qe duhet respektuar nese mendojme dhe deshirojme te mbesim-te behemi njerez.

    Sigurisht se duhet bere dallimin besim-fe. Pikerisht per shkak te perberjes se personit qe eshte individ por shoqeror. Njeriu eshte qenie shoqerore. Eshte e vertete se per ta pranuar Zotin eshte e e nevojshme bindja personale, individuale. Mirepo kete Zot une kurre nuk do ta njihja pa shoqerine, bashkesine, Kishen. Dhe nuk eshte mire nese i kundershtojme besimin dhe fene. Ato aq bukur nderlidhen dhe duhet te pelqehen ndermjet veti.
    Njeriu per shkak se eshte qenie e hapesires dhe kohes ka nevoje per bashkesine se ciles i takon. Kjo bashkesi-fe krijon simbolet e veta me te cilat komunikon me anetaret (besimtaret) e saj. Besimtaret prandaj duhet t`i mesojne keto simbole qe eshte "gjuha" e tyre me te cilen mirren vesh.
    Te gjithe kemi lindur ne nje shoqeri, qe ka mundur te jete ortodokse, protestante apo katolike. Per kete askush nuk na ka pyetur se a deshirojme apo jo. Ne kemi pase keto kushte te edukimit dhe formimit. Nuk mund te fajesojme te gjithe njerezit per disa vepra qe ne te kaluaren jane bere. Ato nuk duhet te harrohen por eshte e padobishme te jetojme vetem ne te kaluaren.
    Bashkimi-bashkesia-feja nuk do te duhej te ishte kercenim per individin.
    IHS

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Ti me lart lakon fjalen 'Kishe' por per ty Kisha nuk eshte nje vend i Shenjte qe mbledh njerez te shenjte ne adhurimin e Zotit. Per ty Kisha eshte cdo vend ku blidhen dy tre besimtare se bashku per te thene nje lutje. Ti beson ne Ungjillin e Apostujve por nuk beson ne Kishen e Shenjte qe ata themeluan qe e ka gjenezen qe me vdekjen e rignalljen e Krishtit, e vjen deri ne ditet tona.
    E para, Kisha nuk eshte nje vend i shenjte, Kisha nuk eshte nje vend gjeografik, kisha eshte nje trup i gjalle. E dyta, ti nxjerr perfundime pa u bazuar ne ato qe une them, por ne ato qe ti mendon se une besoj. Kurre nuk kam thene se kisha eshte nje vend ku mblidhen dy tre besimtare e bashku per te thene nje lutje. Kisha nuk eshte dy tre besimtare qe luten, kisha eshte dicka qe sado ta shpjegoj une, nese ti nuk e perjeton, nuk do ta kuptosh kurre. Megjithate duke pare se ti sjell gjithmone si fakt kishat protestante dhe mi ngjit mua, po te them se nuk besoj se kisha protestante ehte kisha me e drejte. Madje shtoj se ajo lloj strukture nuk ka te beje fare me strukturen e kishes se pare.
    Gjithashtu eshte krejtesisht gabim kur thua se nuk besoj ne Kishen e shenjte qe apostujt themeluan. Nese sot ne bisedojme per kete ceshtje, eshte pikerisht se besoj me shume se kushdo ne kishen qe themeluan apostujt, por jo ate kishe qe ti i dashur Albo ke ne mend.

    Pranaj feja ime eshte fe orthodhokse, kur se ti ke besim ne Zot, por nuk ke fe. Duke mos patur fe, ti sulmon jo vetem fene orthodhokse apo katolike, ti sulmon gjithe fete e botes, edhe pse nuk e ke te qarte se cfare perfaqeson feja. Per ty feja ka fytyren e nje Prifti, ka formne e nje tempulli apo Kishe, eshte nje institucion dhe jo jeta e nje besimtari.
    Persa i perket fese, duhet te dish se nuk ka fe orthodhokse, katolike apo protestante. Le ta sqaroj; tre jane fete me kryesore sot ne bote, feja e krishtere, feja islame dhe feja cifute. (nuk po fus budizmin, induizmin etj) Persa i perket fese se Krishtere, ajo ndahet ne tre dogma kryesore te cilat jane Katolicizmi, Orthodhoksizmi dhe Protestantizmi. Pra secila nga keto nuk jane fe te ndryshme por dege te ndryshme ose dogma sic quhet te se njejtes fe, fese se Krishtere.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574

    Re: Besimi dhe feja

    Postuar më parë nga Shpresmiri
    Sigurisht se duhet bere dallimin besim-fe. Pikerisht per shkak te perberjes se personit qe eshte individ por shoqeror. Njeriu eshte qenie shoqerore. Eshte e vertete se per ta pranuar Zotin eshte e e nevojshme bindja personale, individuale. Mirepo kete Zot une kurre nuk do ta njihja pa shoqerine, bashkesine, Kishen.
    Perse duhet patjeter te barazojme kishen, bashkesine me fene? Perese duhet qe sa here te flasim per fene te na shkoje nder mend kisha, apo sa here flasim per kishen te na shkoje nder mend feja? Nese do ishte keshtu, atehere fjala fe do ishte vetem ne fjalorin e krishter. Do doja te sqaroja se cfare dua te them kur une pemend fjalen fe.

    Une kur them "fe" e kam fjalen per sistemin fetar. Nuk e kam fjalen per besimin e krishter. Nese ne vend te fjales besim do thonim fe, atehere mund te them se feja e krishtere eshte e vetmja fe qe vjen nga Perendia. Por pikerisht i shmangem fjales fe, pasi kur permend fjalen fe, njerezit kane ndermend pikerisht sistemin e sotem fetar. Brenda ketij sistemi fetar ndodhet nje numer shume i madh besimtaresh te krishtere, por qe shumica vuajne nen ligjet dhe rregullat e ketij sistemi. Shumica nuk e perjetojne Krishtin aq sa duhet, pasi jane pikerisht keto rregulla dhe ligje te ketij sistemi fetar qe e pengojne besimtarin e thjeshte te perjetoje Krishtin ne jeten e tij.

    Gjithashtu une nuk jam kunder fese (sistemit fetar) per shkak se dikur apo ndofta edhe sot jane disa njerez qe i kane bere dem fese. Une flas keshtu se gjendja ne pergjithesi eshte e tille. Sillni nder mend castin qe Krishti u lau kembet dishepujve. A ju kujtohen fjalet e tij? Kush do te jete i madh, le t'u sherbeje te tjereve, kush do te jete i pari le te behet skllav i te tjereve. Le t'i hedhim syte sistemit te sotem fetar. Le t'i hedhim syte krereve te sotem te ketij sistemi. Pasuria i ka mbytur, sherbetoret e tyre jane te shumte, makinat e blinduara etj.

    Nese do vinte Krishti sot, nuk do shkonte te takonte personalitetet me te medhaja, sic jane Papa i Romes, kryepeshkopi i Ortodoksise etj, te cilet do e prisnin me bodyguard-et e tyre dhe me benxat e blinduara, por do shkonte te takonte njerezit e vuajtur, njerezit e semure, prostitutat, drogmenet etj, dhe do i clironte ata me nje prekje te Tij, apo me nje fjale qe Ai do thonte. E imagjinoni dot reagimin e ketyre krereve fetar te cilet e mbajne veten si perfaqesuesit e Zotit, te cilet predikojne fjalen e Zotit?

    Eshte me e sigurte se Krishti do t'i godiste rende (ashtu sic beri para 2000 vjetesh) duke u thene se si ka mundesi qe ju predikoni perulesine, ndersa jeni krenare, si ka mundesi qe me predikoni mua por qe ne jeten tuaj jeni te mbytur nga pasurite, si ka mundesi qe me predikoni mua, ndersa jeni pasuruar ne emrin tim? Krahsojini te lutem keta krere te ketij sistemi fetar me apostujt e kishes se pare, dhe pastaj ejani dhe me thoni se nuk besoj ne Kishen e Shenjte te themeluar nga keta apostuj.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  4. #24
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Mateu 13

    1 Tani po atë ditë, Jezusi doli nga shtëpia dhe u ul në breg të detit.
    2 Turma të mëdha u mblodhën rreth tij kështu që ai hipi mbi një barkë dhe u ul; dhe gjithë populli rrinte në këmbë në breg.
    3 Dhe ai u paraqiti shumë gjëra në shëmbëlltyrë, duke thënë: ``Ja, një mbjellës doli për të mbjellë.
    4 Ndërsa po mbillte, një pjesë e farës ra përgjatë rrugës; dhe zogjtë erdhën dhe e hëngrën.
    5 Një pjesë tjetër ra në gurishte, ku nuk kishte shumë tokë, dhe mbiu shpejt sepse terreni nuk ishte i thellë;
    6 por kur doli dielli u fishk dhe u tha sepse s`kishte rrënjë.
    7 Një pjesë tjetër ra midis ferrave dhe ferrat u rritën dhe ia zunë frymën.
    8 Një tjetër ra në tokë të mirë dhe dha fryt duke dhënë njëra njëqindfish, tjetra gjashtëdhjetëfish dhe tjetra tridhjetëfish.
    9 Kush ka vesh për të dëgjuar, le të dëgjojë!``.
    10 Atëherë dishepujt iu afruan dhe i thanë: ``Pse po u flet atyre me shëmbëlltyrë?``.
    11 Dhe ai duke u përgjigjur u tha atyre: ``Sepse juve ju është dhënë mundësia të njihni të fshehtat e mbretërisë së qiejve, ndërsa atyre nuk u është dhënë.
    12 Sepse atij që ka, do t`i jepet dhe do të ketë bollëk; ndërsa atij që nuk ka, do t`i merret edhe ajo që ka.
    13 Prandaj unë u flas atyre me shëmbëll-tyrë, sepse duke parë nuk shohin, dhe duke dëgjuar nuk dëgjojnë as nuk kuptojnë.
    14 Kështu ndër ta përmbushet profecia e Isaias, që thotë: "Ju do të dëgjoni, por nuk do të kuptoni, do të vështroni, por nuk do të shikoni.
    15 Sepse zemra e këtij populli është bërë e pandjeshme, ata janë bërë të rëndë nga veshët dhe kanë mbyllur sytë, që nuk shohin me sy dhe nuk dëgjojnë me vesh, dhe nuk gjykojnë me zemër dhe nuk kthehen, dhe unë t`i shëroj.
    16 Por lum sytë tuaj që shohin dhe veshët tuaj që dëgjojnë.
    17 Sepse në të vërtetë ju them se shumë profetë dhe të drejtë deshën t`i shohin gjërat që ju po shihni dhe nuk i panë, dhe t`i dëgjojnë gjërat që ju dëgjoni dhe nuk i dëgjuan!
    18 Juve pra kuptoni shëmbëlltyrën e mbjellësit.
    19 Kur dikush dëgjon fjalën e mbretërisë dhe nuk e kupton, vjen i ligu dhe i merr atë që ishte mbjellë në zemrën e tij. Ky është ai njeri që ka marrë fara përgjatë rrugës.
    20 Dhe ai që ka marrë farën nëpër gurishte, është ai që dëgjon fjalën dhe e pranon menjëherë me gëzim;
    21 por, nuk ka rrënjë në vete, dhe është për pak kohë; dhe kur vijnë mundimi ose përndjekja për shkak të fjalës, skandalizohet menjëherë.
    22 Dhe ai që ka marrë farën midis ferrave është ai që e dëgjon fjalën, por shqetësimet e kësaj bote dhe mashtrimet e pasurisë ia mbysin fjalën; dhe ajo bëhet e pafrytshme.
    23 Por ai që merr farën në tokë të mirë, është ai që e dëgjon fjalën, e kupton dhe jep fryt; dhe prodhon njëri njëqindfish, tjetri gjashtëdhjetëfish dhe tjetri tridhjetëfish.
    24 Ai u propozoi atyre një shëmbëlltyrë tjetër: ``Mbretëria e qiejve i ngjan një njeriu që mbolli farë të mirë në arën e vet.
    25 Por, ndërsa njerëzit po flinin, erdhi armiku i tij dhe mbolli egjër nëpër grurë dhe iku.
    26 Kur më pas gruri u rrit dhe jepte fryt u duk edhe egjra.
    27 Dhe shërbëtorët e padronit të shtëpisë iu afruan atij dhe i thanë: "Zot, a nuk ke mbjellë farë të mirë në arën tënde? Vallë nga doli egjra?
    28 Dhe ai u tha atyre: "Këtë e ka bërë armiku". Atëherë shërbëtorët i thanë: "A do ti të shkojmë e ta shkulim?".
    29 Por ai tha: "Jo, kam frikë se, duke shkulur egjrën, bashkë me të, do të shkulni edhe grurin.
    30 I lini të rriten bashkë deri në të korra. Në kohën e korrjes unë do t`u them korrësve: Mblidhni më parë egjrën, lidheni në duaj për ta djegur; por grurin futeni në hambarin tim"``.
    31 Ai u proposoi atyre një shëmbëlltyre tjetër duke thënë: ``Mbretëria e qiejve i ngjan një kokrre sinapi, të cilën e merr një njeri dhe e mbjell në arën e vet.
    32 Ajo, pa dyshim, është më e vogla nga të gjitha farërat; por, kur rritet, është më e madhe se të gjitha barishtet, dhe bëhet një pemë, aq sa zogjtë e qiellit vijnë dhe gjejnë strehë në degët e saj``.
    33 Ai u tha atyre një shëmbëlltyrë tjetër: ``Mbretëria e qiejve i ngjan majasë që e merr një grua dhe zë brumë me tri masa miell deri sa brumi të mbruhet plotësisht``.
    34 Jezusi ua tha turmave të gjitha këto gjëra në shëmbëlltyra; dhe u fliste atyre vetëm në shëmbëlltyra,
    35 që të përmbushej ç`është e thënë nëpërmjet profetit: ``Unë do të hap gojën time në shëmbëlltyra dhe do të zbuloj gjëra të fshehura që nga themelimi i botës``.
    36 Atëherë Jezusi, mbasi i lejoi turmat, u kthye në shtëpi dhe dishepujt e tij iu afruan e i thanë: ``Na e shpjego shëmbëlltyrën e egjrës në arë``.
    37 Dhe ai duke u përgjigjur u tha atyre: ``Ai që mbjell farën e mirë është Biri i njeriut.
    38 Ara është bota, fara e mirë janë bijtë e mbretërisë dhe egjra janë bijtë e të ligut,
    39 dhe armiku që e ka mbjellë është djalli, ndërsa korrja është fundi i botës dhe korrësit janë engjëjt.
    40 Ashtu si mblidhet egjra dhe digjet në zjarr, kështu, do të ndodhë në mbarimin e botës.
    41 Biri i njeriut do të dërgojë engjëjt e vet dhe ata do të mbledhin nga mbretëria e tij gjithë skandalet dhe ata që bëjnë paudhësi,
    42 dhe do t`i hedhin në furrën e zjarrit. Atje do të ketë qarje dhe kërcëllim dhëmbësh.
    43 Atëherë të drejtit do të shkëlqejnë si dielli në mbretërinë e Atit të tyre. Kush ka veshë për të dëgjuar, të dëgjojë!``.
    44 ``Përsëri, mbretëria e qiejve i ngjan një thesari të fshehur në një arë, që një njeri që e ka gjetur e fsheh; dhe, nga gëzimi që ka, shkon, shet gjithçka që ka dhe e blen atë arë.
    45 Akoma mbretëria e qiejve i ngjan një tregtari që shkon të kërkojë margaritarë të bukur.
    46 Dhe, kur gjen një margaritar me vlerë të madhe, shkon dhe shet gjithçka që ka dhe e blen.
    47 Mbretëria e qiejve i ngjan gjithashtu një rrjete të hedhur në det, që mbledh gjithfarë lloje gjërash.
    48 Kur ajo është mbushur, peshkatarët e nxjerrin atë në breg, ulen dhe mbledhin në kosha ç`është e mirë, por i hedhin ata që nuk janë të mirë.
    49 Kështu do të ndodhë në mbarimin e botës; do të vijnë engjëjt dhe do t`i ndajnë të mbrapshtit nga të drejtët;
    50 dhe do t`i hedhin në furrën e zjarrit. Atje do të ketë qarje dhe kërcëllim dhëmbësh``.
    51 Jezusi u tha atyre: ``A i kuptuat të gjitha këto?``. Ata i thanë: ``Po, Zot``.
    52 Dhe ai u tha atyre: ``Prandaj çdo skrib, që është mësuar për mbretërinë e qiejve i ngjan një padroni shtëpie që nxjerr jashtë nga thesari i vet gjërat e reja dhe të vjetra``.
    53 Tani kur Jezusi i kishte mbaruar këto shëmbëlltyra, u largua që andej.
    54 Dhe, pasi erdhi në vendlindjen e tij, i mësonte ata në sinagogën e tyre, kështu që ata, habiteshin dhe thonin: ``Nga i erdhën këtij kjo dituri dhe këto vepra të pushtetshme?
    55 A nuk është ky i biri i marangozit? Nuk quhet nëna e tij Mari, dhe vëllezërit e tij Jakob, Iose, Simon dhe Juda?
    56 Dhe motrat e tij nuk janë të gjitha ndër ne? Atëherë nga i erdhën këtij të gjitha këto?``.
    57 Dhe skandalizoheshin me të. Por Jezusi u tha atyre: ``Asnjë profet nuk përçmohet, veçse në vendlindjen e vet dhe në shtëpinë e vet``.
    58 Dhe, për shkak të mosbesimit të tyre, ai nuk bëri aty shumë vepra të pushtetshme.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  5. #25
    Une fene do t'a definoja si besim, bindje dhe nderim i nje ose me shume fuqish mbinatyrore si krijues dhe sundues i/te Universit.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
    Anëtarësuar
    24-02-2004
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    188
    Une fene do t'a definoja si besim, bindje dhe nderim i nje ose me shume fuqish mbinatyrore si krijues dhe sundues i/te Universit.
    Sterrola nuk e di cke dashur te thuash me te shume fuqi natyrore ndoshta ke pas dash te thuash ne lidhje me engjejt etj si keto por muslimnai sduhet te shprehet keshtu per vete faktin se bindja dhe nenshtrueshmeria e tij duhet te jete vetem per Zotin dhe per asgje tjeter dhe se Zoti eshte nje dhe as ka lindur ke as nuk eshte i lindur.

    me respekt
    "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


    33:23.
    Prej besimtarëve kishte burra që vërtetuan besën e dhënë All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhënë jetën, dhe ka prej tyre që janë duke pritur (ta zbatojnë) dhe ashtu nuk bënë kurrfarë ndryshimi

  7. #27
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Feja eshte jeta e nje besimtari ne raport me gjithe shoqerine dhe Zotin prandaj eshte zemra e gjithe qyteterimeve qe ka njohur bota.

    Pa fe nuk ka jete, nuk ka paqe, nuk ka qyteterim. Eshte i vetmja gje qe i mban njerezit dhe popujt e kesaj bote te bashkuar.

    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  8. #28
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Feja eshte unike per secilin njeri. Dikush e shef ate si te Zotit, tjetri politike, tjetri mjet shtypes......... disa edhe ashtu si ata ne Madrid!
    Per mue feja do temund te ishte dicka edhe e mire por per fat te keq qe nga fillimi gjer me sot ka shkatuar mjerim dhe gadi te gjithe e kan abuzuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 14-03-2004 më 09:17
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  9. #29
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319

    Cfare eshte Feja ?

    ...asgje tjeter pervec se kjo ura "e imagjinuar" ( kjo per besimtaret e denje , te krishter )

    ...kurse per "shumicen" eshte ---> gjykoni realitetin dhe e gjeni pergjigjen !
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  10. #30
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Ajo rruga qe paraqet ti deus ka nje kuptim shume te madh per ato qe kane mend.Sepse te jep te kalosh ne tri rruge ose tri dege te pjeseve te kryqit dhe shume njerez ne ate kryqezimin aty hutohen dhe sdine nga te ikin cilin prej atyre kryqezimeve qe ka kryqi te nisen dhe keshtu perplasen me njeri tjetrin ose rrezohen ne gremine.Po keshtu tre rruget kane domethenie te madhe sepse tregojne trinitetin kristian dhe po ta kesh vene re kete e kane paraqitur dhe serbet kur ishin ne kosove duke ngritur lart tre gishta e di pse sepse besonin ne tre Zota ati biri dhe shpirti i shenjte.Kjo ishte domethenie e tre gishtave serbe po keshtu dhe ajo rruga qe ke vene ti aty nuk eshte rruge me nje kalim por me tre kalime dhe filozofine e tre rrugeve kuptoje vete.kurse ne Islam lidhja eshte nje Zot njeri .Pa ndermjetsues dhe adhurim krijesash te tjera.

    Deshmoj se s'ka te adhuruar tjeter pervec Zotit dhe se Muhamedi (a.s) eshte rob dhe i derguari i Zotit dhe se Jezusi (a.s) eshte i derguar i Zotit dhe nuk eshte bir i Zotit por eshte rob i Zotit dhe se bota tjeter eshte e vertete.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e DEMION_21
    Anëtarësuar
    07-08-2003
    Vendndodhja
    barking,united kingdom
    Postime
    17

    Te Tregoj Un

    UN PER VETE NUK E DI LOL SEPSE JAM PA FE
    the_white_wholf..............the_white_man_power

  12. #32
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Feja jane rregullat per te perputhur deshirat e Zotit me vullnetin e njeriut.

  13. #33
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Feja jane rregullat arbitrare qe kerkon ti imponoje te tjereve ai njeri qe pretendon se i di deshirat e Zotit.
    Nga i di ti deshirat e Zotit? Fakti esht se "deshirat e Zotit" kane ardhur dore pas dore nga njeriu ne njeri, te shpikura e te zbatuara nga njerezit. Zoti nqs egziston te me paraqitet mua si ju paraqit Muhametit ose Krishtit dhe atehere e besoj.
    Pse me kerkon mua Zoti qe te besoj nje arab dhe nje cifut qe kane jetuar mbi 2000 ose 1500 vjet me pare kur ata kane qene njerez si un?
    Asaj i thon haptas te besosh njeriun jo Zotin. Se si arrijne dynjaja te besojne ne keto gjera mbetet nje mister per mua...mire apostujt e Krishtit ose ndjekesit e Muhametit po njerez qe pas kaq shum shekujsh te besojne akoma ne dogma dhe trillime te tilla sdi njeriu a te qaje a te qeshe...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ryder : 07-05-2004 më 22:56

  14. #34
    ________
    Anëtarësuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Ryder
    . Zoti nqs egziston te me paraqitet mua si ju paraqit Muhametit ose Krishtit dhe atehere e besoj.

    Ryder...

    Cfare kuptimi do te kishte vullneti i lire per te menduar dhe per te llogjikuar nese Zoti do te paraqitej njerezve?Nuk e di a e arrin ta konceptosh,por une jam i bindur plotesisht qe nese Zoti do te paraqitej , njerezit nuk do te kishin asnje nevoje,qe nenkuptoj se nuk do te perdornin mendimin,dhe shume cilesi te tjera qe njeriut i jane dhuruar prej Zotit ne menyre te atille qe te kete mundesi te besoje ne Zot edhe pa pasur nevojen per ta pare ate.

    Per mua nuk eshte besimtar ai qe sugjestionon veten me dogma ,por besimtar eshte ai person qe mundohet dita dites qe me cilesite qe i ka dhuruar Zoti te ndjeje me zemer dhe te kerkoje me mendje perfeksionimin e Zotit ne ambjentin qe e rrethon.Nuk ka skute ku mund te te perplase jeta dhe te mos gjesh nje rregull te perpikte qe mbizoteron ne cdogje.Madje edhe zbraztesia,heshtja dhe erresira flasin bindshem qe vetvetiu i nenshtrohen nje force te paarritshme.Bota ka shume gjera te bukura per te pare dhe per te argumentuar qe asgje nuk krijohet vetvetiu pa shkak.Eshte interesante qe nje grup shkenctaresh te koheve te fundit kishin zbuluar qe qelizat e ndjeshmerise se njeriut jane krijuar ne nje menyre te atille qe te ndjejne pranine e krijuesit.Nuk ka njeri te asnje rangu dhe te asnje llojI,qofte president,hipokrit, hajdut,vrases, kriminel,prift,pape,hoxhe, dervish,coban druvar etj etj qe kur goditen me fatkeqesi te renda te mos nenshtrohen plotesisht dhe te bindur te madherishmit dhe ti luten me tere bindje sikur e shikojne,por ajo qe eshte e veshtire eshte te arrish ti lutesh Zotit me plot bindjen dhe ta falenderosh sikur po e shikon edhe ne raste kur ke te mira prej tij.

    Dhe dicka tjeter.....

    Abuzohet shume me terma te tilla qe rregullat fetare jane te ujdisura prej njerezve,
    kjo eshte e pavertete pasi rregullat fetare jane shume larg me rregullat e ujdisura prej njerezve.Pastaj me iu nenshtruar njecike imagjinates,del qe nese keto njerez kaq te zgjuar qe ujdisen rregulla fetare pse nuk e perdoren inteligjencen e tyre ne menyre te atille qe tua hijeshonin krimineleve dhe hipokriteve sjelljet dhe menyrat e tyre dhe te fitonin respekt dhe reputacion nder ta ,por perkundrazi ata qendruan plotesisht te bindur ne rregullat e Zotit pamvarsisht se numri i atyre qe nuk i pelqenin keto rregulla ishte shume here me i madh se sa numri i besimtareve.

    Me kujtohet nje paragraf i bukur ne historine islame,kur idhujtaret e mekkas i ofrojne Muhamedit(as) qe te behej i pari i tyre,se do ti jepnin te tere pasurine,dhe te tera vajzat me te bukura per martese vetem me nje kusht qe te hiqte dore prej rregullave te zotit qe binin ne kundershtim me menyren e tyre,por ai u pergjigj ""sikur te me jepnit per te mbartur henen ne njeren dore dhe djellin ne doren tjeter ,une nuk heq dore nga shpallja e Zotit tim""(thenia e profetit pak a shume eshte ne kete menyre pasi nuk me kujtohet qe ta citoj ne menyre ekzakte fjale per fjale,por ajo qe eshte e rendesishme eshte bindshmeria ne Zot edhe pse i ofroheshin shume te mira te kesaj bote,apo shume kercenime qe i benin pabesimtaret nese nuk do te pranonte)
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  15. #35
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Citim Postuar më parë nga Ryder
    Feja jane rregullat arbitrare qe kerkon ti imponoje te tjereve ai njeri qe pretendon se i di deshirat e Zotit.
    Nga i di ti deshirat e Zotit? Fakti esht se "deshirat e Zotit" kane ardhur dore pas dore nga njeriu ne njeri, te shpikura e te zbatuara nga njerezit. Zoti nqs egziston te me paraqitet mua si ju paraqit Muhametit ose Krishtit dhe atehere e besoj.
    Pse me kerkon mua Zoti qe te besoj nje arab dhe nje cifut qe kane jetuar mbi 2000 ose 1500 vjet me pare kur ata kane qene njerez si un?
    Asaj i thon haptas te besosh njeriun jo Zotin. Se si arrijne dynjaja te besojne ne keto gjera mbetet nje mister per mua...mire apostujt e Krishtit ose ndjekesit e Muhametit po njerez qe pas kaq shum shekujsh te besojne akoma ne dogma dhe trillime te tilla sdi njeriu a te qaje a te qeshe...

    RYDER

    Musait ketij profeti tek populli hebre iu kerkua prej popullit te tij ta shikonin Zotin qe ta besonin.

    4:153.
    Po ata patën kërkuar prej Musait edhe më tepër e i patën thënë: "Dëftona Zotin sheshas" (ta shohim me sy) e për shkak të mizorisë së tyre i kapi rrufeja. Pastaj edhe pasi që iu patën shfaqur atyre mrekulli të qarta, ata adhuruan idhullin. Ne u patëm falur atë, e Musait i dhamë argumente të forta.

    Ajo qe kisha qellim te thoja me kete ajet eshte se nuk e kisha per te then ty do te kapi rrufeja,por doja te theksoja se ne jemi njerez dhe nuk jemi ne ato qe zgjedhim per vetet tona shume here.

    40:36.
    E faraoni tha: "O Haman, ndërtoma një pyrg, e ndoshta do t'i gjejë rrugët.
    40:37.
    Rrugët e qiejve, e ta shoh Zotin e Musait, pse unë mendoj se ai është rrenës". Dhe ashtu, faraonit iu dukë e mirë vepra e tij e keqe dhe u shmang prej Rrugës së drejtë, kështu që parashikimet e faraonit ishin të asgjësuara.
    40:38.
    Ai që kishte besuar tha: "O populli im, ejani pas meje, e unë t'ju udhëzoj në rrugë të drejtë!

    Edhe faraoni megjithese thoshte une jam Zoti kur iu drejtua Musait i tha Hamanit keshilltarit te tij na bej nje pirg per te hipur ne nje vend te larte sepse zemra e tij e dinte qe Zoti ishte ne qiell por goja e tij thoshte Jam une Zoti.

    Ti Ryder sikurse dhe une jemi shume here pre e fatit .Erdhem ne kete bote pa deshiren tone dhe po keshtu do ikim.Pra per te kerkuar dicka qe ne te jemi profete ose te shikojme Zotin kjo nuk eshte ne doren tone ose te jemi ne ato qe e perzgjedhim kete.

    Muasit kerkoi qe te shikonte Zotin dhe ai ishte profet por kete gje ose deshire te Muasit Zoti e ka lene pershembull per popujt qe do te vine me pas.

    Musai tha O Zot duhet te shikoje .Atehere Zoti i tha ti shiko kodren nese kodra do rezistoje ti ke per te me pare.Atehere ju shfaq kodres Zoti dhe ajo u be thermie thermie dhe musait i ra te fiket.Kur doli nga gjendja e te fikmit atehere kerkoi falje tek Zoti per kerkesen e anuar qe kishte bere.

    Ajo qe dua te theksoj tek kjo histori eshte e pamundur qe ne te deshirojme ta shikojme Zotin me keto cilesi njerzore qe kemi .ne nuk shikojme dot diellin se na vret syrin ose nuk shikojme dot komplet qiellin por vetem nje pjese te tij kap shikimi i yne.


    Prentendimi yne qe ne te na beje Zoti profete nuk eshte ne oren tone ajo eshte rezultat e zgjedhjes se Zotit dhe jo i deshires sone.

    28:68.
    Zoti yt krijon çka të dojë dhe zgjedh kë të dojë, atyre nuk u takon zgjedhja. I pastër edhe i lartë është All-llahu nga çka i përshkruajnë për shok.


    Ne si njerez kemi si detyre ndaj Zotit qe ti bindemi ta adhurojme ta falenderojme dhe te ndjekim profetet ne udhezimet e tyre pavrsisht se jmi mbreter te varfer meshkuj apo femra te medhenj apo te vegjel.Ato i ka zgjedhur Zoti dhe ia kuminikuar me to me ane te engjellit xhebrail qe sjell shpalljet hyjnore per udhezimin njerzor.

    Zoti e krijoi njeriun por nuk e la ate qe te jetoje si te doje me vullnetin e tij por shpesh here Zoti pruri profet qe ta udhezoje vullnetin e lire njerzor tek e mira dhe ta largoje njeriun nga e keqa.Atehere njeriu zgjedh me vullnetin e tij te miren apo te keqen dhe sipas i kesaj do te kete pasoja ne kete jete dhe ne jeten tjeter.

    Per kete thuhet ne kuran.

    29. E ti thuaj: "E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë

    17:84.
    Thuaj: "Secili vepron sipas rrugës së vet, e Zoti juaj e di më së miri për atë që është në rrugë më të drejtë".

    76-2. Ne e krijuam prej një uji të bashkëdyzuar për të sprovuar atë, andaj e bëmë të dëgjojë e të shohë.
    3. Ne e udhëzuam atë në rrugën të drejtë, e ai do të jetë: mirënjohës ose përbuzës.


    Me respkt arrnubi

  16. #36
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Shkrimin lart le te fshihet se eshte bere pa dashje

    Citim Postuar më parë nga Ryder
    Feja jane rregullat arbitrare qe kerkon ti imponoje te tjereve ai njeri qe pretendon se i di deshirat e Zotit.
    Nga i di ti deshirat e Zotit? Fakti esht se "deshirat e Zotit" kane ardhur dore pas dore nga njeriu ne njeri, te shpikura e te zbatuara nga njerezit. Zoti nqs egziston te me paraqitet mua si ju paraqit Muhametit ose Krishtit dhe atehere e besoj.
    Pse me kerkon mua Zoti qe te besoj nje arab dhe nje cifut qe kane jetuar mbi 2000 ose 1500 vjet me pare kur ata kane qene njerez si un?
    Asaj i thon haptas te besosh njeriun jo Zotin. Se si arrijne dynjaja te besojne ne keto gjera mbetet nje mister per mua...mire apostujt e Krishtit ose ndjekesit e Muhametit po njerez qe pas kaq shum shekujsh te besojne akoma ne dogma dhe trillime te tilla sdi njeriu a te qaje a te qeshe...

    RYDER

    Musait,,, ketij profeti tek populli hebre iu kerkua prej popullit te tij ta shikonin Zotin qe ta besonin.

    4:153.
    Po ata patën kërkuar prej Musait edhe më tepër e i patën thënë: "Dëftona Zotin sheshas" (ta shohim me sy) e për shkak të mizorisë së tyre i kapi rrufeja. Pastaj edhe pasi që iu patën shfaqur atyre mrekulli të qarta, ata adhuruan idhullin. Ne u patëm falur atë, e Musait i dhamë argumente të forta.

    Ajo qe kisha qellim te thoja me kete ajet eshte se nuk e kisha per te then ty do te kapi rrufeja,por doja te theksoja se ne jemi njerez dhe nuk jemi ne ato qe zgjedhim per vetet tona shume here.

    40:36.
    E faraoni tha: "O Haman, ndërtoma një pyrg, e ndoshta do t'i gjejë rrugët.
    40:37.
    Rrugët e qiejve, e ta shoh Zotin e Musait, pse unë mendoj se ai është rrenës". Dhe ashtu, faraonit iu dukë e mirë vepra e tij e keqe dhe u shmang prej Rrugës së drejtë, kështu që parashikimet e faraonit ishin të asgjësuara.
    40:38.
    Ai që kishte besuar tha: "O populli im, ejani pas meje, e unë t'ju udhëzoj në rrugë të drejtë!


    Edhe faraoni megjithese thoshte une jam Zoti kur iu drejtua Musait i tha Hamanit keshilltarit te tij na bej nje pirg per te hipur ne nje vend te larte sepse zemra e tij e dinte qe Zoti ishte ne qiell por goja e tij thoshte Jam une Zoti.

    Ti Ryder sikurse dhe une jemi shume here pre e fatit .Erdhem ne kete bote pa deshiren tone dhe po keshtu do ikim.Pra per te kerkuar dicka qe ne te jemi profete ose te shikojme Zotin kjo nuk eshte ne doren tone ose nuk jemi ne ato qe e perzgjedhim kete.

    Muasit kerkoi qe te shikonte Zotin dhe ai ishte profet por kete gje ose deshire te Musait Zoti e ka lene pershembull per popujt qe do te vine me pas.

    Musai tha O Zot duhet te shikoje .Atehere Zoti i tha ti shiko kodren nese kodra do rezistoje ti ke per te me pare.Atehere ju shfaq kodres Zoti dhe ajo u be thermie thermie dhe Musait i ra te fiket.Kur doli nga gjendja e te fikmit atehere kerkoi falje tek Zoti per kerkesen e gabuar qe kishte bere.

    Ajo qe dua te theksoj tek kjo histori,, eshte e pamundur qe ne te deshirojme ta shikojme Zotin me keto cilesi njerzore qe kemi .Ne nuk shikojme dot diellin se na vret syrin ose nuk shikojme dot komplet qiellin por vetem nje pjese te tij kap shikimi i yne.


    Prentendimi yne qe ne te na beje Zoti profete nuk eshte ne doren tone ajo eshte rezultat e zgjedhjes se Zotit dhe jo i deshires sone.

    28:68.
    Zoti yt krijon çka të dojë dhe zgjedh kë të dojë, atyre nuk u takon zgjedhja. I pastër edhe i lartë është All-llahu nga çka i përshkruajnë për shok.

    22:75.
    All-llahu zgjedh të dërguar prej engjëjve dhe prej njerëzve, All-llahu dëgjon e sheh

    3:179.
    All-llahu nuk është që t'i lë besimtarët ashtu siç jeni, pa dalluar të keqin nga i miri. All-llahu nuk ju zbulon juve të fshehtat (e të dini se ç'mbajnë në zemrat e tyre. Por All-llahu është Ai që nga të dërguarit e vet zgjedh atë që do (e i zbulon ndonjë të fshehtë). Prandaj, besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, e në i besofshit dhe nëse ruheni, atëherë ju keni një shpërblim të madh.


    Ne si njerez kemi si detyre ndaj Zotit qe ti bindemi ta adhurojme ta falenderojme dhe te ndjekim profetet ne udhezimet e tyre pavarsisht se jemi mbreter, te varfer meshkuj apo femra te medhenj apo te vegjel.Ato i ka zgjedhur Zoti dhe ia kuminikuar me to me ane te engjellit xhebrail qe sjell shpalljet hyjnore per udhezimin njerzor.

    Zoti e krijoi njeriun por nuk e la ate qe te jetoje si te doje me vullnetin e tij por shpesh here Zoti pruri profet qe ta udhezoje vullnetin e lire njerzor tek e mira dhe ta largoje njeriun nga e keqa.Atehere njeriu zgjedh me vullnetin e tij te miren apo te keqen dhe sipas i kesaj do te kete pasoja ne kete jete dhe ne jeten tjeter.

    Per kete thuhet ne kuran.

    29. E ti thuaj: "E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë

    17:84.
    Thuaj: "Secili vepron sipas rrugës së vet, e Zoti juaj e di më së miri për atë që është në rrugë më të drejtë".

    76-2. Ne e krijuam prej një uji të bashkëdyzuar për të sprovuar atë, andaj e bëmë të dëgjojë e të shohë.
    3. Ne e udhëzuam atë në rrugën të drejtë, e ai do të jetë: mirënjohës ose përbuzës.


    Me respekt arrnubi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arrnubi : 08-05-2004 më 09:24

  17. #37
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Citim Postuar më parë nga Arrnubi



    [B]4:153.
    Po ata patën kërkuar prej Musait edhe më tepër e i patën thënë: "Dëftona Zotin sheshas" (ta shohim me sy) e për shkak të mizorisë së tyre i kapi rrufeja.
    Ktu njehere duket qarte filozofia fetare. Beso ne ate qe them un (Musai) dhe mos kerko prova te metejshme ose do te te zeje rrufeja.
    Esht edhe kjo tjetra, qe perse Zoti e konsideroi Musain te denje per t'ju paraqitur dhe "ata" nuk ishin te denje te degjonin fjalen e Zotit ne dore te pare?
    Nuk thot Zoti qe te gjith njerezit jane te barabarte para tij? Apo tani duhet te besojme qe paska nje race profetesh cifute qe qenkan mbi njerezit e tjere?

    Nejse...s'pashe askund prova qe Zoti ka kontaktuar njerezit, vetem perralla cifuto-arabe.
    I bie qe Zoti nuk do qe un te besoj ne Zot por do qe un te besoj verberisht ne njerez si Musai, Abrahami, Isaja dhe profete cifute te tjere qe s'kane asnje lidhje me mua apo kombin tim.
    Per me teper kur behet fjale per mbreter cifut si Davidi dhe Moisiu qe kane punuar vetem per te miren e kombit te tyre.
    Kjo esht thjeshte mitologjia dhe identiteti i popujve semite, te besosh ne keto gjera (pa ofendim) mua me duket iluzionim i thelle.

    Aq me teper qe Zoti nqs egziston esht absurde qe Ai te jete pre e vanitetit njerezor dhe te kerkoje adhurim nga krijesat e tij. Adhurimi esht vec koncept njerezor se imagjinoj ku ka vend Zoti ketu?
    Ja kalofshi mire tani, se skam as nerva per debat, por mendimi im esht i qarte dhe s'ka citat talmudik qe ta hedhi poshte...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ryder : 08-05-2004 më 17:05

  18. #38
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Ryder kjo eshte realiteti njerzor une ta kam then me lart .

    Njeriu eshte me vullnet te lire dhe si pasoje e zgjedhjes se tij do meritoje denim ose shperblim nga Zoti.Historia ka treguar shume popuj jane shkatarruar si pasoje e kundershtimve qe ato i benin profeteve dhe thyerjes se ligjeve te Zotit.

    Ryder ti ben nje lopate ose nje makine dhe e perdor per qellimet e tuaja.Kurse Zoti te ka krijuar ty dhe kete krijim ai nuk e ka bere per te qene me cilesi te keqia.

    Por e ka bere sepse ai eshte krijues dhe ska nevoje per njerzit dhe adhurimet e jona ndaj tij ose falenderimet qe duhet tia kushtojme atij si pasoje e miresive qe na ka dhene.

    Njeriu i thote njeriut faliminderit por Zoti a nuk e meriton me shume.E c'eshte fjala faleminderit para dhuratave qe Zoti i ka dhe njeriut.Eshte thjesht nje nxejrrje e ajrit qe ai ta dha per te marre fryme pra dhe falenderimin qe ti ben e ka miresine e Zotit brenda.

    Nese une do te qersja me dicka ose do te jepja nje gote uje padyshim do me thoje faleminderit si pasoje e sjelljes se mire ose asaj te mire qe te ofrova une ty.

    Futu pak ne meditim dhe shiko se cfare Zoti te ka dhururar ty si njeri duke filluar nga vetja jote .Syte vetem ato si blen kush.

    Po qahesh nje person.tha skam s'kam .Atehere i tha diskuh tjeter sa mund ti kushtojne syte njeriut.Tha personi ku blihen syte.E pra ti qeke shume i pasur prandaj mo u qaj se ske se ka dhe me keq si ty por kerko furnizimin ose pasurine dhe mjete te lejuara.


    Zoti eshte i tille sikur njerzit ti luteshin ne nje koder dhe cdo njeriu qe egzistonte egziston dhe do te egzistoje ne te ardhmen dhe te gjithe krijesat po keshtu ti kerkojne Zotit cfare te duan dhe Zoti madheshtor tia plotesoj secilit prej atyre cdo deshire.Sdo pakesonit nga pasuria e Zotit ose sundimi i tij asgje sikur pakeon gjilpera qe del prej detit.


    Fjala adhurim eshte koncept shume i gjere dhe vertet i perket njeriut sepse jemi ne ato qe kemi nevoje per Zotin dhe ska nevoje Zoti per ne ose adhurimin tone.Nese dikush prej nesh nuk beson nuk pakeson atij asgje nga madheshtia e tij nese dikush prej nesh nuk falet ose nuk e adhuron nuk i pakeson Zotit asgje nga krenaria e tij dhe madheshtia e tij ose sundimi i tij.Cdo njeri qe vepron mire e ka per vetn e tij cdo njeri qe beson ose nuk beson e ka per veten e tij sipas te ciles ai do te meritoje denim ose shperblim.Kjo eshte domethenia e kesaj jete dhe e mynyres se si eshte krijuar njeriu me vullnet te lire.kafshet nuk ndeshkohen ose nese nje kafshe nuk ben mire asnjerit prej nesh nuk i shkon mendja ta ndeshkoje .

    Shikoje ne jemi njerez dhe e kemi deshiren se nese bejme mire duam qe dhe te tjeret te na bejne mire.Pra une te respektoj ty kete gje dua dhe qe ti ta besh per mua.Pra une te dhuroj nje gje sot neser ti mos ma hudhesh poshte konsideraten time per ty ose mos jesh falenderues per ate te mire qe te bera.

    Kur kjo egziston tek njerzit Zoti e meriton me shume se njeriu qe atij mos i mohohen te mirat ose te jemi arrogante ndaj tij.

    Nenshtrimi dhe bindja ndaj Zotit eshte krenari dhe pavrsi nga krijesat ne kuptimin filozfik ose psikologjik.

    Dhe dicka ne lidhje me profetet.

    Ato jane ndertues te civilizimeve jane njerzit me te larte te kesaj toke jane ato qe huddhen bazat dhe konceptet per tu lartesua e mira dhe te largohet e keqa nga njerzit.

    Nga historia dhe e kaluara jane mesimdhnesit me te mire per njeriun.

    Ska rendesi se si jane profetet jane arabe ose israelite ka pas profete dhe shqiptare ose greke ose e kombeve te tjera sipas fjales se Zotit Une tek cdo popull dergova profete.[kuran]Por ajo qe ne na intereson me shume jane mesimet e tyre ideologjia e tyre argumentet e tyre dhe jo prejardhja e tyre.

    Per kete profeti Muhamed .as ka thene

    Nuk eshte me i mire nje arab se nje jo arab as nje i bardhe se nje i Zi por me i mire eshte ai qe eshte me i devotshem tek Zoti.

    Fjala devotshmeri ka kuptimin zbatim i ligjeve ose urdherve te Zotit.

    Ose te vesh pengese midis teje dhe denimit te Zotit.


    Zoti kur ka vene urdhera ose ligje nuk i ka lene ato pa pasoja te mira ose te keqija si meshire per njerzit qe ato te kuptojne se veprimi i saj eshte i gabuar.

    Nese Zoti e ndalon dicka payshim brenda saj gjendet nje e keqe per te cilen Zoti i ka lajmeruar njerzit .
    Psh

    Nese mishi i derrit eshte i ndaluar ne islam atehere ngrenia e ketij mishi sjell tek njeriu raksione mikrobakteries te demshme per trupin e njeriut.Dhe per tia bere te qarte njeriu se ajo qe veproi ishte e keqe Zoti te keqiat i ka vene me pasoja pra mbas ngrenie shfaqen semundje te ndryshme te cilat e ndergjsojne njeriun per veprimin e tij te gabuar.

    Po keshtu vjedhja ose vrasja le gjurme ne memorien e njeriut .Shikoje pak macen kur e vjedh dicka ajo e ha fshehtas kurse kur i jep i Zoti i saj ha haptas.

    Pra cdo e keqe ka pasoje te keqija kurse cdo emire ka pasoja te mira dhe lumturi ne kete bote dhe boten tjeter.

    Kjo eshte feja shpjegim kush eshte mire dhe kush eshte e keqe dhe perputhje te vullnetit njerzor me deshiren e Zotit qe njeriu te marri vetm te mirat dhe te largohet nga te keqiat.

    Ryder ndoshta e zgjat pak por besoj se do te gjej mirekuptim tek ti.

  19. #39
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Mirekuptim do gjesh ose me mire tolerance mendimesh po per te rene dakort jemi larg.
    Ti vazhdon te thuash qe Zoti nuk do te me jape mua prova te qarta per egzistencen e tij sepse ai do qe un te perdor vullnetin e lire apo jo?
    Kurse un te them qe Vullneti i lire per mua ka kuptimin qe un me zgjedhjen time te bej ate qe e quaj te drejte.
    Dhe per te bere ate qe me duket e drejte duhet te di te gjitha faktet qe te me bindin mua qe ajo gje eshte e drejte.
    Dhe mua te besoj ne ca profete te vet-deklaruar te Zotit...aq me teper kur e di mitologjine cifute dhe kanaanite perpara saj dhe i di rrenjet nga te cilat kane ardhur shum nga historite e Testamentit te vjeter si arka e Noes, Samsoni etj...nuk me duket gje e drejte per ti besuar keta si Fjala e Zotit.
    Un kete zgjedhje e bej me vullnet te lire.

    Un jam dakort qe njeriu eshte krijese dhe nuk e di se nga esht krijuar dhe pse esht krijuar.
    Sic e kam thene injoranca e njeriut per prejardhjen e tij esht i vetmi element hyjnor. Kur njeriu thot "Nuk e di"...ai i esht afruar te vertetes me shum nga te gjithe.
    Por cfare deklaratash te dala nga njerezit qe pretendojne se e dine arsyen dhe rregullat e krijeses jane vec spekulime blasfeme.

  20. #40
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anëtarësuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Kurse un te them qe Vullneti i lire per mua ka kuptimin qe un me zgjedhjen time te bej ate qe e quaj te drejte.
    Ryder une besoj se ti ashtu sikurse dhe une jo gjithmone godasim ne shenje tek e mira vete natyra jone e kufizuar ,deshirat tona, dituria jone, interesat tona e shume faktore te tjere jane ndikime qe sna lejojne me zgjedh te miren gjithmone.kete e verteton praktika jone e perditshme ose ajo qe ne e quajme natyre gabimtare e njeriut.

    Dhe mua te besoj ne ca profete te vet-deklaruar te Zotit...aq me teper kur e di mitologjine cifute dhe kanaanite perpara saj dhe i di rrenjet nga te cilat kane ardhur shum nga historite e Testamentit te vjeter si arka e Noes, Samsoni etj...nuk me duket gje e drejte per ti besuar keta si Fjala e Zotit.
    Islami ashtu sikurse jehudizmi i njeh profetet e Zotit dhe jo si vetshpallur por si profete te derguar me te vertet prej Zotit.Sikur mos ishin te derguar prej Zotit nuk do te hapur detit Musait po keshtu profeti jezus nuk do kishte bere shume mrekulli po keshtu dhe profeti Muhamed cahu henen ne dy pjese .

    54. Kamer 1. Momenti (i katastrofës së përgjigjthshme) është afruar, e hëna është çarë (në dysh).

    Per kete eshte vertetuar shkencerisht se gjendet nje kanal ne hene me vone do ta sjell dhe me foto. ose kliko ketu
    http://www.klubikulturor.com/Qarja%20e%20henes.htm



    Dhe transmetohet në një hadith të saktë,se profeti as.ka thënë:”E ka krijuar All-llahu Ademin dhe gjatësia e tij ka qenë 60 krahë dhe do të vazhdojnë (njerëzit)duke u zvogëluar deri tani” * transmeton Buhari nga Ebu Hurejre (ra).

    Un jam dakort qe njeriu eshte krijese dhe nuk e di se nga esht krijuar dhe pse esht krijuar.
    Sic e kam thene injoranca e njeriut per prejardhjen e tij esht i vetmi element hyjnor. Kur njeriu thot "Nuk e di"...ai i esht afruar te vertetes me shum nga te gjithe.
    Por cfare deklaratash te dala nga njerezit qe pretendojne se e dine arsyen dhe rregullat e krijeses jane vec spekulime blasfeme.
    Ryder pikerisht nje nga qellimet e shpalljes se profeteve eshte lajmerimi i njeriut per ato fenomene qe ai vete si ka perjetuar.Pikerisht nje nga keto eshte dhe krijimi per te cilin Zoti i lajmeron njerzit se Ai i ka krijuar ato nga balta e thate dhe me ere.nese shikon konstuktin njerzor dhe pikerisht mynyren e ndertimit te spermes ose vezoreve do dalim ne nje konkuzion se ato permbajne elemente te cilet ndodhen dhe ne toke.Pikerisht eshte prape toka banesa e njeriut derisa te ringjallet.

    Pra nese Zoti thote dicka ska pse njerzit mos e pranojme eshte me perparesore te prnohet prej Krijuesit sesa prej krijeses.Pra sa te pranoj darvinin une kur ai ishte thjesht nje koleksionist botanike dhe mbas te disa veshtrimeve te tij ne natyre pa ndonje mjete modern nxorri teorine e krijimit te specieve ose prej ardhjen enjeriut nga majmuni kur ky i fundit nuk ka ate vullnet qe ne njerzit sot Zoterojme nuk e posedon intelektin njerzor nuk e posedon llogjiken por i ben gjerat me instikt.Pra pikerisht zgjedhja e keqe e con njeriun ne gabime.Pra Zoti solli drejtim hyjnor per njeriun ne mynyre qe njeriu te jete i vetedijshem per shume ceshtje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Arrnubi : 16-05-2004 më 05:28
    Sa budalla eshte "Odisea"

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •