Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-12-2002
  Mosha
  40
  Postime
  9

  VB - Si te ndryshoj ngjyren e shkrimit te butonave

  Pershendetje!
  Jam munduar qe te ndryshoj ngjyren e shkrimit tek butonat ne VB por nuk e kam arritur nje gje te tille. Ngjyra e butonit ndryshohet lehte ndersa e shkrimit ngelet e zeze. Si te veproj?
  Me respekt
  tigri2001

 2. #2
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  4,911
  Perdor butona grafike sepse nuk ke mundesi te ndrosh ngjyren e caption per butonat... por mund ta besh vetem per label.
  Nqs se deshiron mund te futesh grafik te butonat, ku vete grafiku te permbaje tekst te ngjyrosur me kusht qe kusuri te jete transparent perndryshe do te duket shemtuar apo jo
  Bye

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Tigri,

  Si fillim shiko tek "properties" te butonit nqs ke "forecolor". Kjo eshte ngjyra e teksit te butonin. E di qe eshte ne VBA por me duket se nuk eshte ne VB.

  Nqs nuk e ke "forecolor" mund te perdoresh nje "optionbutton". "Optionbutton" jane butonat qe qendrojne te shtypur kur ti klikon mbi ta. Pra zevendesoje "commandbutton" me "optionbutton" dhe tek "onclick" e butonit vere statusin "false" qe te mos qendroje i shtypur. Keta butona lejojne ndryshimin e ngjyres se tekstit.

  Fut nje buton (optionbutton) te ri me emrin "butoni"
  Pastaj shkruaj kete kod:
  Kodi:
  Private Sub butoni_Click()
    'e bejme false qe te mos ngelet i shtypur
    Me!butoni = False
    
    'ndryshojme ngjyren e tekstit ne te kuqe
    Me!butoni.ForeColor = 255
    
    MsgBox "ti shtype butonin"
    'ketu mund te vesh kod tjeter
    
  End Sub

  Menyra tjeter eshte ajo qe te ka shpjeguar Force Intruder duke vene nje grafik ne buton. Gjithashtu mund te vesh nje grafik dhe mbi grafikun mund te vendosesh nje buton te tejdukshem (transparent).
  Edi

Tema tė Ngjashme

 1. Sola Scriptura
  Nga berat96 nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
 2. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 3. Ēfare doni te ndryshoj ne kete forum?
  Nga Hyllien nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 30-01-2004, 06:47
 4. Makina e shkrimit
  Nga elvisi80 nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •