Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 146
  1. #81
    S'para fal lehte. Kuptohet per gjera serioze. Shprehja me te cilen eshte hapur tema me duket pak e egzagjeruar. Shume idealiste. Ka shume raste ne jete qe nje shprehje e tille do ta bente te dukej teper naive. Psh, nje femer qe tradheton. Gabim njerezor. Vertet?! A do ishin shumica e meshkujve aq hyjnore sa te falnin nje veprim te tille?!
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  2. #82
    fading way
    Anëtarësuar
    24-01-2008
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga no_name87 Lexo Postimin
    Nuk esht aspak kshu. Jan ndodhit negative qe e perforcojn karakterin dhe te bejn te mos i perserish me te njejtan gabime. Nese i harron nuk ke mesuar azgje.
    Nuk ka te ardhme pa te shkuar, qoft kjo negative, pozitive apo neutrale.
    me pelqen ky komenti yt, se eshte e vertete qe duhet te mesojme nga e kaluara, qe mos t'i perserisim gabimet prandaj shume e goca ne western world kalojn gjithe jeten si te shthurura dhe pa pendime per asgje, ironia eshte se edhe prinderit e tyre i mesojne qe t'a harrojn te kaluaren and move on... gjoja si sign of strength, bs...
    prandaj i shikon shume kur i vdes burri apo i vdes gruaja ktu ne west nuk kalon shume kohe pa gjetur nje partner/partnere tjeter, harrojn shpejt...

    nje fjale e urte e nietzchit kur thote: hardhuces/zhapiut mund tja keputesh bishtin dhe do i rritet perseri, por njeriut po i kepute gishtin nuk do i rritet kurre ma...

    pra disa gjera nuk harrohen se me ne fund jane kujtesat qe i japin nje kuptim te plote existences tone. jemi kush jemi nga kujtimet qe kemi...
    senseless universe!? maybe!

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e ylli22
    Anëtarësuar
    19-08-2008
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    29
    Shume e vjeter si shprehje....do ishte me mire,
    Gabimi eshte njerezor, por po gabove ta dish se ke per te gabuar prape...dhe nuk ke nevoje per falje sepse tashme ti ke mesuar dhe nuk gabon me.
    It's not enough that we do our best; sametimes we have to do what's required.

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2008
    Postime
    212
    po falja mbetet gjithnje hynore por nuk mendoj se esht kjo qe ne duhet ta zbatojm se ne te vertet sot vetem po shtohen gabimet dhe njerzit behen po aq me te veshir per vete nuk fal leht jo se un jam e shejnt dhe nuk gaboj kurr por acarohem se njerzit i bejn gjerat shum me vetdije per te lenduar dhe ndaj nuk esht mir te falesh jo gjithmon

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e darla1
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    Athens, Greece
    Postime
    57
    te gaboshe e te faleshe..mire do ishte te mos ndodhte e para se nuk do kishime novoije per te dyten...hahaaa..me vjene pake per te qeshure se eshte nje teme qe munde te shkruashe te flaseshe me ore te tera..po..une nuke e quaje..shume njerzore te gaboijshe as shume..hyjnore te faleshe...ne qofte se gaboije do mundohem ta ndreqe aqe sa mundem po nuk munde te fale veten..duke thene qe eshte njerzore...te falja gabimin..nuk do ta beja po spate nje arsye shume te forte qe une te fale..ate gabim..pastaije..nuk munde te faleshe duke thene qe eshte hyjnore..se munde te keshe vete djallin per balle..dhe do daleshe dificite...me ate sa do qe ta faleshe..prape ai do gaboije....kshtu qe anen hyjnore...iken..deshe sdeshe..tunge gjithe te mirat..

  6. #86
    SHQIPTARE Maska e h_one_y
    Anëtarësuar
    22-12-2008
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    189
    Meshironi ata qe jane ne toke, qe tju meshiroj ai qe eshte ne qiell.
    Rrahjet e zemrës nuk janë asgjë tjetër pos hapa që të çojnë drejt një vdekje të sigurtë!!

  7. #87
    jodeoo Maska e jodeoo
    Anëtarësuar
    29-08-2008
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    3
    te falesh eshte hyjnore dhe nuk mund ta presesh nga krijesat njerezore. E njerezit nuk jane qenie qe vetem gabojne, por qenie te cilat jetojne dhe cdo dite perpiqen te permiresohen secili ne drejtimin qe atij i pelqen dikujt te behet me i persosur,dikujt te jete me maskara.....
    Dhuntia me e madhe qe zoti i ka falur njerezve eshte diversiteti. Dikush mund te fale dikush jo. Dikush gabon dikush jo. Sa mire qe eshte keshtu s"do ishte bukur te jetoje ne nje bote ku vetem falnin ose vetem urrenin

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e mistreci87
    Anëtarësuar
    12-03-2009
    Postime
    51
    do te thoja qe te falesh dhe te gabosh jane po aq njerezore sa edhe hyjnore perderisa dhe zoti vet kur ben gjygjin hyjnor te con ne ferr nese ke gabuar.pra dhe Ati i Shenjt fal po aq sa ne,pra sh sh rrall.

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    A Sa Shprehje E Bukur Eshte

    Sikur Ta Zbatonim Te Gjithe Germe Per Germe Sa E Bukur Do Ishte Bota Dhe...jeta
    Jetoje Cdo Cast Te Jetes Sikur Te Jete Momenti I Fundit I Saj
    P.S.LEXOforum;NEkerkim te romancestemen;A ka me dashuri pas nje tradhetie

    M I L V A
    Ndryshuar për herë të fundit nga pranvera bica : 28-04-2009 më 16:25

  10. #90
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Shum shprehje e sakte, te gjith gabojme sepse jemi njerez, edhe si te tille bejm plot gabime. Por duhet te mesojme edhe te falim te tjeret kur ata bejn gabime kundrejt nesh, sepse gabime bejm te gjith.

    Kurse un me teper jam me injorimin, se sa faljen. Edhe fal, por me teper i injoroj personat qe mundohen te me bejn dicka te keqe, dicka qe sme pelqen (sic kam bere me ca vrromaxhinj ktu ne fsh qe jan ne ignore list. )
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  11. #91
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,453
    Postimet në Bllog
    1
    Ne Ungjill thuhet: "Falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtoreve tane".
    Nese nuk ua falim fajet te tjereve, Zoti nuk do te na i fale tonat.

    Pershendetje!
    Duaje te afermin tend si veten

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    "Gjella me kripe, e kripa me karar"

    Fjalet e urta dhe te lashta te popullit tone kane nje rendesi te madhe.
    Mire eshte ajo fjala, por c'do falje ka nje kufi apo rregullat e saj.
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  13. #93
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Ne Ungjill thuhet: "Falna fajet tona, sikurse edhe ne ua falim fajtoreve tane".
    Nese nuk ua falim fajet te tjereve, Zoti nuk do te na i fale tonat.

    Pershendetje!
    Kurse në botën jashta Ungjillit thuhet:
    "Teoria është kur di çdo gjë, por asgjë nuk funksionon."

    Nuk është puna për të bërë gara se cili dhe ku po gjen fjali më utopike, sepse atëherë Bota do duhej të besonte Marksin e Leninin më shumë sesa Krishtin. Por kërkohet një përgjegje e sinqertë ndaj personave që gabojnë. Pavarësisht se kush çka thotë, për mua nuk është e pranueshme që të falet çdo sjellje, çdo tradhëti. E sidomos jo paraprakisht. Sipas kuptimit: E kemi obligim nga Krishti të falim. Ky lloj mentaliteti nuk sjell asgjë më shumë sesa një ofertë për gabim, tradhëti. Nuk mund të vijë nga Zoti një gjë e tillë. Sidomos jo kur nuk kufizohet, kur nuk tregohen rastet konkrete, të cilat nuk falen. Edhe Zoti i Ungjillit njeh dëshprim, mllef e dënim.


    *
    Ndryshuar për herë të fundit nga chino : 23-05-2009 më 04:36

  14. #94
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Të kërkosh falje don të thotë të hedhësh barrën e rëndë nga shpina, të pranosh falje don të thotë ti i posedon të gjitha cka i ka hije një Njeriu!

    Një gjë duhet mos harruar;

    Njeriu nuk është makinë që mund ta kumandosh por posedon ndjenja mundohu ta kuptosh!-o Njeri!

  15. #95
    ..e qeshur.. Maska e DeliciousPerson
    Anëtarësuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Mes enderrave te dikujt
    Postime
    75
    Te felsh eshte hynore..por duhet te dish sesa dhe cfare fal..

  16. #96
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974
    Te gjithe bejme gabime, asnjeri nuk eshte i persosur.

    Ndonjehere bejme gabime pa dashur. Por ndonjehere jemi shume te vetedijshem kur bejme gabime dhe kur u bejme keq te tjereve. Thuhet: "Te gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore". Te dyja pjeset e kesaj shprehjeje jane shume te sakta. Si qenie njerezore ne jemi pergjegjes, por gjithashtu bejme gabime dhe kemi nevoje per falje vazhdimisht.

    ingenuous
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  17. #97
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga kolombi Lexo Postimin
    Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

    Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?

    Te gabosh njeher eshte njerzore,dy here hyn tek c'njerzoret dhe po te falesh perseri eshte me te vertet hyjnore.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  18. #98
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Kurse un me teper jam me injorimin, se sa faljen. Edhe fal, por me teper i injoroj personat qe mundohen te me bejn dicka te keqe, dicka qe sme pelqen (sic kam bere me ca vrromaxhinj ktu ne fsh qe jan ne ignore list. )
    Prandaj shprehja e sakte nuk eshte kjo e thene ketu, por:

    "Te falesh eshte njerezore, te harrosh eshte Hyjnore".

    Te gjithe dime te falim, ose te gjithe nuk hakmerremi, por varet si vazhdon lidhja ndermjet personave nen fjale... prandaj nuk flitet per falje, por per harresen e asaj qe ka ndodhur duke i vene nje gur siper.
    La vita è bella...

  19. #99
    studente Maska e miska
    Anëtarësuar
    26-12-2006
    Vendndodhja
    Mos me kerko larg, kur me ke shum afer..
    Postime
    118
    Vetet cdo njeri nuk eshte perfekt dhe se gjithnje ska njeri qe nuk gabon dhe nga gabimet mesohet.....por nuk do isha qind % sigurt e kesaj fjale sepse vertet cdo njeri gabon por te falet cdo gabim i bere qoft edhe me vetdije sbesoj se mund te falet....
    Andaj me mir vepro me hapa te sigurt....te jesh ne vetdije se cka ben...MOS E BEN VETEN PER TE KERKUAR FALJE...
    Ndryshuar për herë të fundit nga miska : 13-10-2009 më 06:06
    Where there is love..there is life.!!

  20. #100
    Citim Postuar më parë nga kolombi Lexo Postimin
    Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.
    Nuk ka asgje hyjnore,dhe te falesh eshte njerezore

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fragmente nga Shën Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  2. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51
  3. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
  4. Kisha, papati edhe Skizma...
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:57
  5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-12-2002, 14:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •