Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 147
  1. #61
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore
    ME FALNI:::


    NUK JE AQ I FORTE SA TI JAPESH NJE SHANC TJETER POR QE JE NJERI EDHE SI I TILLE FAL.
    PRANDAJ FALJA NUK ESHTE DOBESI..ESHTE DICKA ME SHUME VLERE..DICKA QE NA JEP TE KUPTOJE QE ANA HUMANITARE E SECILIT QE FAL ESHTE PLOTESISHT E RESPEKTUAR EDHE E LARTE.

    FLM
    "Carpe Diem"

  2. #62
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga inter_forever
    Te gabosh eshte njerezore , te falesh eshte hyjnore.

    Thenia e Zweig e perjashton kete mundesi , pasi te gjitha fajet(gabimet) mbeten ne ndergjegje dhe nuk harrohen , ndaj edhe te gabosh shpesh dhe qellimisht eshte nje ngarkese shpirterore.
    Pastaj askush qe gabon nuk ka garancine e faljes se tjetrit.
    pershendetje...
    Pershendetje,

    Ke te drejte qe mendon kete, ose me sakte ke argumentuar ate qe ka thene Zweig. Kurse une mendoj se ka plot njerez ne bote qe nuk duan tia dine per ndergjegje.. Ke plot njerez ne bote qe gabojne me deshire, qe krijojne intriga me vetdashje, e me the te thashe gjera te tilla.

    Kolomb. Une mendoj se ajo shprehje gjen pershtatje ne rastin kur, gabojme pa vetdashje, dhe atehere gjejme falje. Shume teme interesante.. Pergezime
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    ndoshta nuk mund te falim kurre brenda vetes , por koha me vite te tera ka peshe te rende dhe na jep nje harrese te mundshme .

  4. #64
    jam qenie e vdekshme, nuk kam asgje hyjnore, kshuqe dhe te faluren e kam me kursim... e bej nje sy qorr e nje vesh shurdh per gjera te vogla, vec ketyre asgje me shum.

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e druvari
    Anëtarësuar
    09-01-2008
    Postime
    12
    "Të gabosh është njerëzore, të falësh është Hyjnore "
    Kjo qendron si shprehje, pavaresisht sa e konsumojme ne ate.
    Per pjesen e pare te fjalise them se jemi konsumatore te rregullt te saj. Sepse lindem si njerez dhe pa gabime nuk do kishte kuptim jeta. Pastaj mund ti veçojme gabim me dashje/padashje.....

    Ajo qe eshte e rendesishme per mua ; te kuptojme gabimet dhe te kerkojme falje ne momentin e duhur, kur kjo vlen
    Sa per faljen......mbetet hyjnore gjithmone....dhe nuk mund te jete njerzore, sepse zemra e ka te veshtire te fale
    Miq mund te gjesh ne cdo cep te globit, sa keq !!!! Globi eshte i rrumbullaket !!!!!!!

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e LtB
    Anëtarësuar
    16-06-2007
    Vendndodhja
    Jo-gjithkund
    Postime
    30
    Eshte njerzore te gabosh por me njerzore eshte te mos lendosh.Nuk mendoj se gjithmone duhet falur,varet cka dhe kend.
    DarkAngel

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Citim Postuar më parë nga LtB Lexo Postimin
    Eshte njerzore te gabosh por me njerzore eshte te mos lendosh.Nuk mendoj se gjithmone duhet falur,varet cka dhe kend.
    Ja shume dakort...falja gjithmone,kthehet ne debolese.
    Shume njerez fshihen pas shprehjeve"gabimi eshte njerezor" dhe "askush s'eshte perfekt" por duhet pare sa ke bere per te evituar gabimin...Sa je impenjuar ti qe gabimi te mos ndodhte...?
    Si puna e El Saedit ne Tirane qe beri pallate pa leje...dhe thonte:"Une ndihmoj te varfrit,ndihmoj ktej,ndihmoj andej,kam bere kte ,kam bere ate..."...I thane:Po ti pallatet i ke pa leje?...U pergjigj:"Epo askush s'eshte perfekt..."

  8. #68
    kristiani Maska e krishterprizren
    Anëtarësuar
    31-03-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    250
    nje qift kishin kaluar shume mire me njeri tjetrin dhe kishin lene nje pershtypje te mire ne mbar opinionin dhe ne nje moshe pak te shtyre po i pyesnin njerzit at qift se si ju e keni kaluar me njeri tjetrin eshte shume e habitshme , te kaloni kaq mire duke mos u grindur as edhe nje her , Ku qendron misteri i juaj --- ja drejton njeri nga qifti ne NE JEMI MESUAR TI KERKOJM FALJE NJERI TJETRIT SA HER QE GABOJM te kerkojn falje per disa njerez eshte shume e veshtire , pra une ju sugjeroj qe mesohuni te kerkoni falje por edhe mesohune qe dikush qe ju kerkon falje ta falni
    Zoti është dashuri

  9. #69
    Preferoj me shum shprehje e Kennedy-t: Fali armiqt por mos i harro kurre emrat e tyre!

    Nese te falesh esht hyjnore, do thoja thjesht nje nuk jam hyjni!

  10. #70
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Te gabosh eshte hyjnore dhe te falesh hajt mo se qenka hyjnore por te mos harrosh eshte thelbesore ne jete.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  11. #71
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2008
    Postime
    537
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky Lexo Postimin
    te mos harrosh eshte thelbesore ne jete.
    Nuk jam dhe aq dakort.
    Per sa i perket gjerave te keqija,njeriu me mire te harroj them une.Me mire te mos mbaje brenga apo ndjenja faji brenda sepse jeton keq.Ca gjera me mire ti veri kapak,ta fleje mendjen,dhe te heci perpara.E kaluara te rremben te ardhmen.

  12. #72
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    budallai nuk harron dhe nuk fal,naivi harron fhe fal,i zgjuari nuk harron dhe fal.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #73
    Citim Postuar më parë nga Lenc Bukuroshi Lexo Postimin
    Nuk jam dhe aq dakort.
    Per sa i perket gjerave te keqija,njeriu me mire te harroj them une.Me mire te mos mbaje brenga apo ndjenja faji brenda sepse jeton keq.Ca gjera me mire ti veri kapak,ta fleje mendjen,dhe te heci perpara.E kaluara te rremben te ardhmen.

    Nuk esht aspak kshu. Jan ndodhit negative qe e perforcojn karakterin dhe te bejn te mos i perserish me te njejtan gabime. Nese i harron nuk ke mesuar azgje.
    Nuk ka te ardhme pa te shkuar, qoft kjo negative, pozitive apo neutrale.

  14. #74
    fading way
    Anëtarësuar
    24-01-2008
    Postime
    42
    njerzit qe bejne gabime jane njerz qe mund t'i dua shume se jam njeri vete, por njerzit qe nuk i pranojn gabimet me duken insects.

    eshte me shume ne natyren e femres qe mos ta harrojn dhe mos ta falin, prandaj shume as nuk te falin as nuk te vrasin.
    nje zemer e madhe mundet edhe me t'fal edhe me t'vra...
    senseless universe!? maybe!

  15. #75
    ...beyond Maska e Alienated
    Anëtarësuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Te gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore!
    POR MOS HARRO KURRE!!!
    Kjo eshte me e rendesishmja.
    Koha është e maskarenjëve
    Por atdheu i Shqiptarëve

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e THALESI
    Anëtarësuar
    28-06-2008
    Postime
    90
    Duhet te falen per ti dhene mundesi te vazhdojn me tutje,ama edhe falja si shume behet e tepert kalon ne keqperdorim
    Jeta dhe vdekja jane pa emer.

  17. #77
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    te gabosh nje here eshte njerezore, te falesh nje here eshte hyjnore
    te gabosh serish ,nuk eshte me gabim eshte faj, te falesh serish ska me asgje hyjnore, ka vetem dobesi karakteri
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  18. #78
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga kolombi Lexo Postimin
    Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.
    Une e di ndryshe kete shprehje:

    "TE FALESH ESHTE NJEREZORE, TE HARROSH ESHTE HYJNORE".

    Madje keshtu me duket shume e drejte sepse cdo njeri ne shumicen e rrethanave ben gabime e nqs nuk do te kishte falje atehere njeriu duhet te deshperohej per cdo lloj problemi qofte ky edhe pa rendesi fare.
    Kurse te harrsh eshte hyjnore sepse ne maksimumi dime t'i vejme nje kapak gjerave, por normale cdo gje me kapak mund te rikujtohet pasi cdo gje qe mbyllet mund te rihapet. Kurse nje njeri qe di t'i lere gjerat pa rendesi duke iu kushtuar dashurise, njerezimit, lumturise, shpreses, atdheut, te mirave te kesaj bote e jetes ne pergjithesi ai eshte me te vertete hyjnor, eshte njeri fisnik, eshte njeri qe duhet ta degjosh e t'i rrish prane.
    La vita è bella...

  19. #79
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Kam lexuar diku nje fjali nga nje vajze ... dhe po e perseris ketu.

    Falja eshte hyjnore, por te dish te falesh nuk te ben hyjnore por budallaçke !
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e maxhuni
    Anëtarësuar
    11-08-2008
    Vendndodhja
    Atje Ku S`Ke Qënë NDoNJëHeRe Ti :)
    Postime
    269
    ÇDo Gjë Do Kisha FaLuR : TRadhëtinë KURR.
    FJªLët Janë G®ā .... VeP®aT Jãńë Bų®®ǻ

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fragmente nga Shën Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  2. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51
  3. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
  4. Kisha, papati edhe Skizma...
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:57
  5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-12-2002, 14:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •