Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 145
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Antarsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  40
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  me e keqja eshte se si mund ta falesh ate qe se kupton se po gabon,dhe se nga gabimi i tij po paguan shtrenjt nje tjeter!!!!!??????????
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  40
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga inspektori
  me e keqja eshte se si mund ta falesh ate qe se kupton se po gabon,dhe se nga gabimi i tij po paguan shtrenjt nje tjeter!!!!!??????????
  KJO QE THE eshte teper interesante ; thjesht mos e falesh deri sa ta kuptoj qe ka gabuar ; kur ta kuptoj atere falja do jete e vlefshme dhe efektive ;

 3. #43
  Lady Kad Maska e gurl
  Antarsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga maratonomak
  KJO QE THE eshte teper interesante ; thjesht mos e falesh deri sa ta kuptoj qe ka gabuar ; kur ta kuptoj atere falja do jete e vlefshme dhe efektive ;
  Kur e kupton qe gabon? Kur e ben gabimin apo kur te kapin qe gabove?

  Sido qe te jete, pendimi eshte shume i lehte ta dish se eshte dikush te cilin ti lendove qe do te te fali nje dite........sepse sic thame dhe me lart falja eshte hyjnore (!?)

  Gabimi duhet vuajtur qe te kuptohet dhe te mesohet........falja eshte thjesht nje menyre per te vene shpirtin tend ne qetesi dhe te behesh te ndihesh me "rehat" per gabimin e bere...por ai/ajo te cilin lenduam do ta vuaj per shume kohe

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Antarsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  40
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Gabimi duhet vuajtur qe te kuptohet dhe te mesohet........falja eshte thjesht nje menyre per te vene shpirtin tend ne qetesi dhe te behesh te ndihesh me "rehat" per gabimin e bere...por ai/ajo te cilin lenduam do ta vuaj per shume kohe....


  si mund te falesh dike qe se kupton se ka gabuar,bile pak si rende,dhe per te mbrojtur veten te mbush plot me akuza pa baza......
  ?!!!!!!
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  40
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime
  si mund te vihet shpirti ne qetesi nese fal ? mos te bejme loje fjalesh ; as supozime , te perkrahim realitetin , le te me thoje dikush qe ka gjet paqen kur ka falur , a humbet zemerimi vuajtja nese fal ? une kurre nuk do falja dike ne cfare do lloj mase demi qe me shkakton , zemerimi i jep shpirtit hapesire ajer dhe nuk shtrengohet te shprehe ate qe i eshte destinuar te ndjeje ne jete ,

 6. #46
  ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
  Antarsuar
  09-08-2004
  Vendndodhja
  ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Te gjithe bejme gabime te medha e te vogla por ka gabime qe sfalen kollaj sidomos kur lendon zemren e nje njeriu eshte veshtire ta falesh.
  ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  40
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime
  une do thosha qe gabimi mund te falet , por faji nd4eshkohet , pra te gabosh eshte njerezore , te besh faj eshte njerezore , te mos falesh eshte njerezore , kush ka falur ke , qe te mund te falim dhe ne dike ?

 8. #48
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  ka raste kur mund te falesh me fjale .... por shume e veshtire te falesh me zemer ...( no matter how hard u try )

  so sado themi " te falesh eshte hyjnore " ... ne dira raste doesnt work kjo thenie
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  kete thenje te bukur do kisha deshire qe te na tregoje se kush e ka thene


  persa i perket temes mendimi im eshte ky me fjalen gabim une kuptoj dy lloj gabimesh

  gabimi pa dashje dhe gabimi me dashje

  gabimi pa dashje duhet te falet ne te gjitha rrethanat sepse ai qe ben nje gabim te tille nuk kishte si qellim demtimin e askujt me dashje , sidomos ne rastet kur demtohet nje individ, kur demtohet trupi kolektiv ose shoqeria ai qe gabon duhet te falet , por edhe duhet te kompesoje demin qe i ka sjelle shoqerise fizikisht ose materjalisht ne perputhje te tille qe te kompesoje gabimin e bere pa deshiren e vet

  kur eshte fjala per gabimet me dashje ketu ndryshon puna

  ketu kemi te bejme me nje gabim qe eshte paramenduar mire, dhe si nje gabim i tille duhet te ndeshkohet fajtori i cili ka gabuar qellimisht dhe ne te dy rastet si ne rastin kur ka demtuar individin por edhe ne rastin kur ka gabuar ne dem te shoqerise duhet te denohet vetem me qellimin qe te korigjohet , nje gje dua te theksoj se ne denimin qe jepet forca e dashurise duhet te superoje forcen e denimit, ne rast te kundert nuk kemi denim me qellim korigjimi por kemi nje hakmarrje te mirrefillte qe nuk sjell asgje te mire , drejtesia ekstreme sjell padrejtesi ekstreme

 10. #50
  LIV
  Antarsuar
  26-07-2002
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  - nuk eshte e lehte te falesh sdm kur gabimi nuk kuptohet teresisht dhe eshte i perseritshem, do e quaja mekat!

 11. #51
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Nisesh per me u bo tip 'hyjnori' gjasme...
  ...dhe na perfundo 'mekatar' pa shpetim ee ?!
  Ketu jam me ty, Livo!
  Me mire mekatar vallai, se kto hyjnoret e forumit sec na rrejne veten kot...
  Te pakten kshu e kena barazimin ne xhep

 12. #52
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  lol
  Nuk po citoj mo...biles, c'mu desh qe!
  Se me kete te rame qe i ke bo pragut ti, gjithe penxheret e morren vesh (lol)
  Nuk mundem mo me dal bashkfajtor neper krime...kam boll te miat!
  Masanej, mos ti absolutizojme gjerat...se ka edhe nga ato qe ta dine...

  ...lezetin

 13. #53
  Dynamic Maska e good devil
  Antarsuar
  23-12-2002
  Vendndodhja
  jgyuery
  Mosha
  34
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te falesh eshte njerzore, te gabosh eshte hyjnore (well, this just applies to me anyway)
  Forumi sht tepr i ngarkuar n kt moment. Ju lutemi na vizitoni m von.

 14. #54
  .
  Antarsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Te gabosh eshte NJEREZORE, te falesh Hyjnore. Sa here e degjoj kete shprehje me kujtohet shprehja tjeter: "Kur te qellojne ne nje faqe, ktheji faqen tjeter".
  Shprehje si keto te dyja kane thjesht karakter frenues. Frenojne apo i vene nje cak "terbimit" apo zemerimit njerezor qe me te shumten e rasteve gjasat jane te shkoje ne nje udhe pa kthim mbrapa. Dhe kjo "arrati"nuk ka sjelle kurre asnje te mire.
  Kur vjen puna tek ajo qe ndodh me te vertete, edhe pse kemi futur ne pune "rregullatore" te tille si kjo shprehje/koncept, ate qe te lendon apo qe e shtyp/neperkemb limitin e mirekuptimit dhe ia "dhuron" gremines, askush nuk e ka falur dot kurre perjetesisht dhe ashtu ka per te mbetur perhere sado qe te vazhdojme pa rreshtur te besojme se ka dhe pak nga ajo "hyjnorja" tek cdo njeri.
  Ndoshta ngaqe hyjnore vs. llogjike/natyre humane, eshte nje kontest aq i veshtire, ku se fundmi fiton kjo e dyta per arsye te ndryshme si frika per te mos u lenduar serish(vetembrojtja-instikti me i fuqishem); shtysat e unit turivarur etj, apo thjesht te qenit tone "njerezore" dhe asgje me teper se kaq!?
  Ndryshuar pr her t fundit nga green : 17-10-2004 m 17:22

 15. #55
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
  Me pelqejne temat qe trajton Kolombi dhe per kete ju pershendes. Vertet te falesh eshte hyjnore po ketu ka nje gabim te vogel dhe per kete desha te te pyes. Vertet falim pa ndienjen e interesit apo e bejme njerzishem pa pare te miren e asaj falje? Une di qe ne 95% te rasteve njerzit falin per arsye interesash si mos humbja e dickaje apo perfitimi i mevonshem. Asnje nuk fal se e ndjen se eshte hyjnore te falesh por nisen nga egoja per te perfituar dicka ose gjithcka!.

 16. #56
  Perjashtuar Maska e strano
  Antarsuar
  07-04-2006
  Vendndodhja
  n'toke
  Mosha
  39
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kolombi
  Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

  Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?

  Zoti ka then qe nje shpirt i penduar, do shkoje ne parajse si ai qe ka gjith jeten qe falet nate e dite.
  Ai nuk thote qe gaboni sa te doni, edhe nje dite te bukur pranvere te pendohesh per mekatet e tua edhe te presesh qe te shkosh ne parajse..!!

  Zoti Fal, por edhe ndeshkon....

  Kte shprehjen "Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore" thone qe e ka then zoti, ama un jam i mendimit se e ka then 2PAC.

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Renegata
  Antarsuar
  05-01-2006
  Vendndodhja
  perbri me ke
  Postime
  296
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte pikerisht ashtu.Ne jemi larg hyjnores,ndaj nuk falim kollaj ose s'falim fare.

 18. #58
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Varet shume nga cili eshte faji. Ka gjera qe falen dhe mund t'i vesh ne te kaluaren, ka gjera qe eshte shume e veshtire t'i vesh ne te kaluaren. Se kur dikush fal eshte nje zgjedhje personale.

  Dhe nuk jam dakort qe duhet te falim gjithmone sepse pastaj cilat jane konsequencat e gabimeve te te tjereve? Personat qe bejne gabimet mesohen keq dhe abuzojne vetine e njeriut qe te fal. Ne fund te fundit, frika e konsequencave mban shume njerez larg gabimeve.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  40
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga selvie
  Them se gabojm perdit dhe na duhet te falim,kur fal ndihesh hyjnor keshtu mendoj,pasi dhe KRISHTI fali.E nese fal apo jo me te vertet kjo varet nga pesha e fajit,se ka gjera qe te lendojne shume
  DUHET TE FALIM NE KETE BOTE TE SHTHURUR
  vertet
  eshte nje bote e shthurur ,por jo cdo njeri eshte i shthurur.
  detyrohemi te jetojme ne kete bote ,pavaresisht se sa te shturur jane njerezit dhe se sa mund te na lendojne dhe mund ti lendojme.
  jam i bindur qe ti je ne gjendje te falesh , por a do mund te te falte dot ty dikush ?

 20. #60
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

  JAM PLOTESISHT DAKORT ME KETE FRAZE.
  ESHTE SHUME E LEHTE TE GABOSH DHE ASNJERI NUK MUND TE MBURRET ME FAKTIN QE AI VETE NUK GABON DHE NUK KA GABUAR KURRE.
  GABIMI ;PESIMI EDHE SHUME GJERA TE TJERA NGA NDJEKIN NE TE GJITHE JETEN TONE KESHTU QE PRANDAJ ESHTE PLOTESISHT NJEREZORE.
  GABIME MUND TE BEJME SHUME EDHE SECILI NGA NE PER TE QENE REALISTE;MENDON SE VETVETEN MUND TA FALI ME KOLLAJ SE DIKUSH TJETER.
  EDHE KJO MENDOJ QE ESHTE NJEREZORE POR PAK EGOISTE.
  NUK DUHET TE HARROJME QE NE JETEN TONE JEMI TE SHOQERUAT GJITHMONE NGA FAMILJA;MIQTE;SHOQERIA EDHE PER KETE ARSYE NUK DUHET TE HARROJME QE EDHE ATA GABOJNE ASHTU SI NE.
  KUR JEMI TE ZHGENJYER NGA JETA VETE.;NGA NJEREZIT QE NE RRETHOJNE E KAM TE QARTE EDHE PROVUAR PERSONALISHT QE NUK ESHTE E LEHTE TE HARROSH PRA NUK ESHTE E LEHTE TE FALESH.
  POR SI DO TE ISHIM NE NE VENDIN E KETIJ PERSONI..SI DO NDJEHESHIM NE VETE SIKUR DIKUSH QE KA SHUME RENDESI NE JETEN TONE NJE DITE MOS TE NA FALTE ATE GABIM QE MUND TE BENIM??!!!
  SECILI NGA NE DUHET TA VERE VETEN NE SHUME POZICIONE OSE RRETHANA SADO TE VESHTIRA QOFSHIN.
  TE FALESH DO TE THOTE TE KUPTOSH..TE GJYKOSH..TE PRANOSH GABIMET E GJITHKUJT..TI JAPESH NJE SHANC TE DYTE ATIJ PERSONI..TE MUNDOHESH TA NDIHMOSH QE EDHE AI OSE AJO TA KUPTOJE QE NUK PO EFAL SEPSE NUK JE AQ I FORTE SA
  "Carpe Diem"

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fragmente nga Shn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 2. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51
 3. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
 4. Kisha, papati edhe Skizma...
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 15:57
 5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
  Nga Seminarist n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-12-2002, 13:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •