Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 146
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e inspektori
    Anëtarësuar
    28-12-2003
    Vendndodhja
    korce
    Postime
    79
    me e keqja eshte se si mund ta falesh ate qe se kupton se po gabon,dhe se nga gabimi i tij po paguan shtrenjt nje tjeter!!!!!??????????
    me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga inspektori
    me e keqja eshte se si mund ta falesh ate qe se kupton se po gabon,dhe se nga gabimi i tij po paguan shtrenjt nje tjeter!!!!!??????????
    KJO QE THE eshte teper interesante ; thjesht mos e falesh deri sa ta kuptoj qe ka gabuar ; kur ta kuptoj atere falja do jete e vlefshme dhe efektive ;

  3. #43
    Lady Kad Maska e gurl
    Anëtarësuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Citim Postuar më parë nga maratonomak
    KJO QE THE eshte teper interesante ; thjesht mos e falesh deri sa ta kuptoj qe ka gabuar ; kur ta kuptoj atere falja do jete e vlefshme dhe efektive ;
    Kur e kupton qe gabon? Kur e ben gabimin apo kur te kapin qe gabove?

    Sido qe te jete, pendimi eshte shume i lehte ta dish se eshte dikush te cilin ti lendove qe do te te fali nje dite........sepse sic thame dhe me lart falja eshte hyjnore (!?)

    Gabimi duhet vuajtur qe te kuptohet dhe te mesohet........falja eshte thjesht nje menyre per te vene shpirtin tend ne qetesi dhe te behesh te ndihesh me "rehat" per gabimin e bere...por ai/ajo te cilin lenduam do ta vuaj per shume kohe

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e inspektori
    Anëtarësuar
    28-12-2003
    Vendndodhja
    korce
    Postime
    79
    Gabimi duhet vuajtur qe te kuptohet dhe te mesohet........falja eshte thjesht nje menyre per te vene shpirtin tend ne qetesi dhe te behesh te ndihesh me "rehat" per gabimin e bere...por ai/ajo te cilin lenduam do ta vuaj per shume kohe....


    si mund te falesh dike qe se kupton se ka gabuar,bile pak si rende,dhe per te mbrojtur veten te mbush plot me akuza pa baza......
    ?!!!!!!
    me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    si mund te vihet shpirti ne qetesi nese fal ? mos te bejme loje fjalesh ; as supozime , te perkrahim realitetin , le te me thoje dikush qe ka gjet paqen kur ka falur , a humbet zemerimi vuajtja nese fal ? une kurre nuk do falja dike ne cfare do lloj mase demi qe me shkakton , zemerimi i jep shpirtit hapesire ajer dhe nuk shtrengohet te shprehe ate qe i eshte destinuar te ndjeje ne jete ,

  6. #46
    ~*SoMeOne's LiL SuGar*~ Maska e sweet_babe
    Anëtarësuar
    09-08-2004
    Vendndodhja
    ~*Ne endrrat e Mia dhe te Tuat...*~
    Postime
    503
    Te gjithe bejme gabime te medha e te vogla por ka gabime qe sfalen kollaj sidomos kur lendon zemren e nje njeriu eshte veshtire ta falesh.
    ~* After the baby talk the Gu Gu Ga Ga, you ask me can you be my Bi Ej Bi Y*~

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    une do thosha qe gabimi mund te falet , por faji nd4eshkohet , pra te gabosh eshte njerezore , te besh faj eshte njerezore , te mos falesh eshte njerezore , kush ka falur ke , qe te mund te falim dhe ne dike ?

  8. #48
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    ka raste kur mund te falesh me fjale .... por shume e veshtire te falesh me zemer ...( no matter how hard u try )

    so sado themi " te falesh eshte hyjnore " ... ne dira raste doesnt work kjo thenie
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895
    kete thenje te bukur do kisha deshire qe te na tregoje se kush e ka thene


    persa i perket temes mendimi im eshte ky me fjalen gabim une kuptoj dy lloj gabimesh

    gabimi pa dashje dhe gabimi me dashje

    gabimi pa dashje duhet te falet ne te gjitha rrethanat sepse ai qe ben nje gabim te tille nuk kishte si qellim demtimin e askujt me dashje , sidomos ne rastet kur demtohet nje individ, kur demtohet trupi kolektiv ose shoqeria ai qe gabon duhet te falet , por edhe duhet te kompesoje demin qe i ka sjelle shoqerise fizikisht ose materjalisht ne perputhje te tille qe te kompesoje gabimin e bere pa deshiren e vet

    kur eshte fjala per gabimet me dashje ketu ndryshon puna

    ketu kemi te bejme me nje gabim qe eshte paramenduar mire, dhe si nje gabim i tille duhet te ndeshkohet fajtori i cili ka gabuar qellimisht dhe ne te dy rastet si ne rastin kur ka demtuar individin por edhe ne rastin kur ka gabuar ne dem te shoqerise duhet te denohet vetem me qellimin qe te korigjohet , nje gje dua te theksoj se ne denimin qe jepet forca e dashurise duhet te superoje forcen e denimit, ne rast te kundert nuk kemi denim me qellim korigjimi por kemi nje hakmarrje te mirrefillte qe nuk sjell asgje te mire , drejtesia ekstreme sjell padrejtesi ekstreme

  10. #50
    - nuk eshte e lehte te falesh sdm kur gabimi nuk kuptohet teresisht dhe eshte i perseritshem, do e quaja mekat!

  11. #51
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Nisesh per me u bo tip 'hyjnori' gjasme...
    ...dhe na perfundo 'mekatar' pa shpetim ee ?!
    Ketu jam me ty, Livo!
    Me mire mekatar vallai, se kto hyjnoret e forumit sec na rrejne veten kot...
    Te pakten kshu e kena barazimin ne xhep

  12. #52
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    lol
    Nuk po citoj mo...biles, c'mu desh qe!
    Se me kete te rame qe i ke bo pragut ti, gjithe penxheret e morren vesh (lol)
    Nuk mundem mo me dal bashkfajtor neper krime...kam boll te miat!
    Masanej, mos ti absolutizojme gjerat...se ka edhe nga ato qe ta dine...

    ...lezetin

  13. #53
    Dynamic Maska e good devil
    Anëtarësuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    jgyuery
    Postime
    260
    te falesh eshte njerzore, te gabosh eshte hyjnore (well, this just applies to me anyway)
    Forumi është tepër i ngarkuar në këtë moment. Ju lutemi na vizitoni më vonë.

  14. #54
    Te gabosh eshte NJEREZORE, te falesh Hyjnore. Sa here e degjoj kete shprehje me kujtohet shprehja tjeter: "Kur te qellojne ne nje faqe, ktheji faqen tjeter".
    Shprehje si keto te dyja kane thjesht karakter frenues. Frenojne apo i vene nje cak "terbimit" apo zemerimit njerezor qe me te shumten e rasteve gjasat jane te shkoje ne nje udhe pa kthim mbrapa. Dhe kjo "arrati"nuk ka sjelle kurre asnje te mire.
    Kur vjen puna tek ajo qe ndodh me te vertete, edhe pse kemi futur ne pune "rregullatore" te tille si kjo shprehje/koncept, ate qe te lendon apo qe e shtyp/neperkemb limitin e mirekuptimit dhe ia "dhuron" gremines, askush nuk e ka falur dot kurre perjetesisht dhe ashtu ka per te mbetur perhere sado qe te vazhdojme pa rreshtur te besojme se ka dhe pak nga ajo "hyjnorja" tek cdo njeri.
    Ndoshta ngaqe hyjnore vs. llogjike/natyre humane, eshte nje kontest aq i veshtire, ku se fundmi fiton kjo e dyta per arsye te ndryshme si frika per te mos u lenduar serish(vetembrojtja-instikti me i fuqishem); shtysat e unit turivarur etj, apo thjesht te qenit tone "njerezore" dhe asgje me teper se kaq!?
    Ndryshuar për herë të fundit nga green : 17-10-2004 më 17:22

  15. #55
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar më parë nga kolombi
    Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

    Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?
    Me pelqejne temat qe trajton Kolombi dhe per kete ju pershendes. Vertet te falesh eshte hyjnore po ketu ka nje gabim te vogel dhe per kete desha te te pyes. Vertet falim pa ndienjen e interesit apo e bejme njerzishem pa pare te miren e asaj falje? Une di qe ne 95% te rasteve njerzit falin per arsye interesash si mos humbja e dickaje apo perfitimi i mevonshem. Asnje nuk fal se e ndjen se eshte hyjnore te falesh por nisen nga egoja per te perfituar dicka ose gjithcka!.

  16. #56
    Perjashtuar Maska e strano
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Vendndodhja
    n'toke
    Postime
    371
    Citim Postuar më parë nga kolombi
    Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore.

    Nese do pranonim 100% vertetesine e ketyre fjaleve ,a mos valle shume njerez do abuzonin ne menyre te frikshme duke gabuar shpesh edhe qellimisht te sigurte se do kene prane hyjnine e faljes?

    Zoti ka then qe nje shpirt i penduar, do shkoje ne parajse si ai qe ka gjith jeten qe falet nate e dite.
    Ai nuk thote qe gaboni sa te doni, edhe nje dite te bukur pranvere te pendohesh per mekatet e tua edhe te presesh qe te shkosh ne parajse..!!

    Zoti Fal, por edhe ndeshkon....

    Kte shprehjen "Te gabosh eshte njerezore,te falesh eshte hyjnore" thone qe e ka then zoti, ama un jam i mendimit se e ka then 2PAC.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Renegata
    Anëtarësuar
    05-01-2006
    Vendndodhja
    perbri me ke
    Postime
    296
    Eshte pikerisht ashtu.Ne jemi larg hyjnores,ndaj nuk falim kollaj ose s'falim fare.

  18. #58
    femmedecarriere Maska e Visage
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    LarG ... aty ke veriu i veriut
    Postime
    588
    Varet shume nga cili eshte faji. Ka gjera qe falen dhe mund t'i vesh ne te kaluaren, ka gjera qe eshte shume e veshtire t'i vesh ne te kaluaren. Se kur dikush fal eshte nje zgjedhje personale.

    Dhe nuk jam dakort qe duhet te falim gjithmone sepse pastaj cilat jane konsequencat e gabimeve te te tjereve? Personat qe bejne gabimet mesohen keq dhe abuzojne vetine e njeriut qe te fal. Ne fund te fundit, frika e konsequencave mban shume njerez larg gabimeve.

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga selvie
    Them se gabojm perdit dhe na duhet te falim,kur fal ndihesh hyjnor keshtu mendoj,pasi dhe KRISHTI fali.E nese fal apo jo me te vertet kjo varet nga pesha e fajit,se ka gjera qe te lendojne shume
    DUHET TE FALIM NE KETE BOTE TE SHTHURUR
    vertet
    eshte nje bote e shthurur ,por jo cdo njeri eshte i shthurur.
    detyrohemi te jetojme ne kete bote ,pavaresisht se sa te shturur jane njerezit dhe se sa mund te na lendojne dhe mund ti lendojme.
    jam i bindur qe ti je ne gjendje te falesh , por a do mund te te falte dot ty dikush ?

  20. #60
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Te gabosh eshte njerezore ,te falesh eshte hyjnore.

    JAM PLOTESISHT DAKORT ME KETE FRAZE.
    ESHTE SHUME E LEHTE TE GABOSH DHE ASNJERI NUK MUND TE MBURRET ME FAKTIN QE AI VETE NUK GABON DHE NUK KA GABUAR KURRE.
    GABIMI ;PESIMI EDHE SHUME GJERA TE TJERA NGA NDJEKIN NE TE GJITHE JETEN TONE KESHTU QE PRANDAJ ESHTE PLOTESISHT NJEREZORE.
    GABIME MUND TE BEJME SHUME EDHE SECILI NGA NE PER TE QENE REALISTE;MENDON SE VETVETEN MUND TA FALI ME KOLLAJ SE DIKUSH TJETER.
    EDHE KJO MENDOJ QE ESHTE NJEREZORE POR PAK EGOISTE.
    NUK DUHET TE HARROJME QE NE JETEN TONE JEMI TE SHOQERUAT GJITHMONE NGA FAMILJA;MIQTE;SHOQERIA EDHE PER KETE ARSYE NUK DUHET TE HARROJME QE EDHE ATA GABOJNE ASHTU SI NE.
    KUR JEMI TE ZHGENJYER NGA JETA VETE.;NGA NJEREZIT QE NE RRETHOJNE E KAM TE QARTE EDHE PROVUAR PERSONALISHT QE NUK ESHTE E LEHTE TE HARROSH PRA NUK ESHTE E LEHTE TE FALESH.
    POR SI DO TE ISHIM NE NE VENDIN E KETIJ PERSONI..SI DO NDJEHESHIM NE VETE SIKUR DIKUSH QE KA SHUME RENDESI NE JETEN TONE NJE DITE MOS TE NA FALTE ATE GABIM QE MUND TE BENIM??!!!
    SECILI NGA NE DUHET TA VERE VETEN NE SHUME POZICIONE OSE RRETHANA SADO TE VESHTIRA QOFSHIN.
    TE FALESH DO TE THOTE TE KUPTOSH..TE GJYKOSH..TE PRANOSH GABIMET E GJITHKUJT..TI JAPESH NJE SHANC TE DYTE ATIJ PERSONI..TE MUNDOHESH TA NDIHMOSH QE EDHE AI OSE AJO TA KUPTOJE QE NUK PO EFAL SEPSE NUK JE AQ I FORTE SA
    "Carpe Diem"

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fragmente nga Shën Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  2. Ceshtja e lirise Ndertrinitare
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-07-2006, 11:51
  3. Adhurimi - Kapitulli V. Mesha Hyjnore
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 03-04-2005, 22:32
  4. Kisha, papati edhe Skizma...
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:57
  5. Sherbesat Hyjnore, nga Kryepiskop Serafim Sllobodskoj
    Nga Seminarist në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-12-2002, 14:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •