Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Flutura

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Flutura

  GAZ:SHQIP:
  --------------------

  E diela letrare
  Faqe e pergatitur nga Ledia Dushi

  Jashtė dhe brenda jetės sime
  Poezi nga Flutura Aēka


  --------------------------------------------------------------------------------

  KUJTIMET

  Drita tė ndezura
  dhezėllijnė
  rrėzat rrugėve qytetit
  tė ftohtė frullimė.
  Kur nata iret
  gjejnė kohė
  tė qejfėrojnė me hapat e mi
  hijet.

  Po ē'epsh u ndjell endja ime?

  Si njė xhaketė tė arnuar
  i vesha kujtimet
  por, kopsat e zgjyrta
  m'i regėzin mosdurimi
  si thirravaj
  dėgjohen vite qė shkepen
  qaj, medet
  pėr shqymjet
  qė kurrė s'do qepen.


  JASHTĖ DHE BRENDA JETĖS SIME

  Si shpirt shpendi pa kokė
  rrėgjakem
  me kohėn marrė
  nėn sqetull
  si e marrė.
  Jashtė dhe brenda jetės sime
  zbehen
  skuqen
  zverdhen
  kėndellen
  kėrthndezen
  e s'pendohen
  vetėm tė PACIPET.


  TĖ MIRIT

  Mė fal, njeri
  me fatin
  vetėm tė mė njihje,
  vetėm tė mė prekje,
  vetėm tė mė mbroje,
  gjithēka tjetėr mėrgoi
  askund.
  Ti s'e di
  sa mirė, Zot, qė s'e di
  ē'ėshtė askundi im
  miturak
  tragjizmi im dhėmbshak.

  Mė fal,
  o ėngjėll, i pafat
  tė desha pak, pak!


  RILIGHT MY FIRE

  Rindize zjarrin e harruar
  nga vera qė lugajat m'i dogji
  e myshkėt do mė zbresė dalldia
  si tė gjitha rizgjimet, e kthjellėt
  zgjuar prej tingujsh sjellė nga pafundi:
  rilight my fire.
  Rrugės pėr tė gjetur veten
  pėrfundi pėrgjonte shėmbėllimi yt
  prej mirazhesh qė ndjellin gjumin
  ėmbėlak
  tė mbėrritjes nė ėndrrėn tonė
  qė s'ish ' si tė tjerat, e zbrazėt,
  aty, ku shkėrbyem
  dhe shkapitėm njėri-tjetrin;
  tani, unė s'jam veēse ti
  dhe ty, nė gjak tė pėrzihem
  e tė shtriqem gjymtyrėve
  duke pėshpėrirė:
  rilight my fire.


  METAMORFOZĖ VETMIE

  Dikur vetmia
  e mpakėt
  shtriqej tė mbėrrinte
  fundin e shtratit.
  Stėrkequr si e pavend
  tani mbledh kėmbėt
  prej gjatėrisė.


  HOLLANDA

  Fushėtirė
  ekuilibėr gjeneratash
  ngarkuar me hejbe dėshirash pėr hapėsirė.
  Ma fal marrėzinė e tė qenit
  njeri pa liri nė vendin e lirisė.
  Tė dua, o ankth i pakryer
  magji e zhbėrė nga dhimbje tė vjetra
  qė i mbaj si tatuazhe nė gjakun tim tė athėt
  ballkan.
  Falma,
  se dua tė kthehem atje
  ku dhimbja ėshtė mort,
  ku vdekja ėshtė art,
  ku arti s'ka fat.
  S'e ndjen
  nga largesa ndjehem shkokluar
  si shkėmb buzė brigjesh tė paqetė.
  Unė nga vendi ku
  tani as pėr varre s'ka vend
  vij kėtu dhe nga dystia
  mė merren mendtė.


  SHKĖRBIM

  Demi qė shkėrbeve
  dimėroi pragun
  ku hynim vetėm tė dy,
  s'kishte vend pėr tre.
  Bishėzuar
  pėrreth mureve tė qelqta
  tė ėndrrės sonė dashurore
  hendeqe ka vite qė me brirė
  rrėmon.
  Ka kohė qė shtigjeve
  ngre leqe.

  Demi qė shkėrbeve
  dimėr nėpėr qelqe
  do tė tė sjellė
  qetėsisht.


  FĖMIJĖRIA

  U mbushėn me ujė shiu
  shoshonet e zbrazura tė fėmijėrisė
  harruar diku nė skutė
  tė kujtesės sime qaramane
  prej inatesh qė s'i nxorra
  prej mėrish tė harruara
  nga vrapi pėr tė mos qenė fėmi.


  PĖR BURRIN ME SJELLJE TĖ ĒUDITSHME

  Rrugėt nga ujėrat hapėn plagė
  drurėt-ditė vunė gunga nga pesha

  njė burrė vrapon tė zėrė mes dimrash
  pse-tė kokėshkreta qė s'rrinė mė
  brenda.

 2. #2
  Fierak Ne Gjak Maska e rolua
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Toronto - Canada
  Mosha
  37
  Postime
  630
  po ti o lal pse nuk shkruan poezit tende?
  ..............."roeli"......................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga rolua : 08-07-2002 mė 11:48
  Fieri eshte qyteti endrrave te mia
  Fieri qyteti ku kaloj femirija
  Fieri qyteti ku jam ritur me mundime
  Fieri qyteti ku kam folur gjuhen time
  Fieri qyteti ku kam thurrur endrren time

  ......................^_R_o_L_u_A_^

Tema tė Ngjashme

 1. Filmi: Flutura ne Kabinen Time
  Nga Albo nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-04-2020, 12:32
 2. Mocioni, Berisha flet pėr gjithēka, por jo pėr Fazlliē
  Nga njemik nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 3. Flutura Zeneli - Aktore
  Nga Bl3ri nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 09:14
 4. Loti Dhe Flutura
  Nga Denisa nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-07-2002, 14:36
 5. Flutura
  Nga Fiori nė forumin Grupmoshat e komunitetit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 20:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •