Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-02-2004
    Vendndodhja
    ALBANIA
    Postime
    3

    Perse ne Shqiperi thasethemet jane kaq te perhapura?

    Perse tek ne ketu thashethemet jane kaq te perhapura? Si ndokojne ato ne jeten tone dhe a ndihemi ne te lire per te
    vepruar pa pasur frike se mos na paragjykojne per ate qe bejme?

    ju ftoj ne debat te gjitheve dhe besoj se gjithkush mund te jape eksperienen e tij sepse te gjihte kemi qene objekt i kesaj gjeje.
    te gjiteh duhet te respektojmete tjeret nebesimin e tyre dhe te tregojme ate qe eshte e vertete

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-02-2004
    Vendndodhja
    Peje
    Postime
    15
    Me duket nje teme e qelluar sepse edhe ne ketu ne Kosove ballafaqohemi shume me thashetheme. Sidomos vendi une ku jetoj ne Peje eshte i njohur per thashetheme. E gjithashtu ka pasur njerez te cilet kane folur edhe per mua. Kam qene para 2 vitesh shume e semure( kam pasur Meningitis apo kallje te cipes se trurit) dhe ketu ne Peje ka pasur lloj-lloj fjalesh qe kam vdekur, qe nuk mund te eci, te flase e etj. mirepo dikur ne fund jane ndalur dhe nuk kane folur me( kur e kane pare qe une tashme jam shendosh e mire).
    Thashethemet me pengojne shume, ndoshta pse vet nuk me interesojne problemet e njerezve te tjere, e ketu ne Peje ekziston edhe nje fjale " e hane buken e vet e bohet dert per punet e hallkut"

    Mirushja

  3. #3
    E & A 4 ever Maska e XxAlesiAxX
    Anėtarėsuar
    03-01-2004
    Vendndodhja
    ~*~UsA~*~
    Postime
    104
    ehu kush ka me koh te mirret me thashetheme.
    Njerezit ate pune kane.


    :~* ~*~T!RoNcE_s!_ShP!Rt~*~ :~*

  4. #4
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    Ne ēdo vend te botes ka njerez qe merren me thashetheme, por ne shqiptaret e kemi pak ne gjak te mbajme te tjeret ne goje.
    Bota nuk e di ke ka komshie perballe , kurse ne shqiptaret njohim edhe 3 pallatet matane.
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-02-2004
    Vendndodhja
    ALBANIA
    Postime
    3
    e dime qe bota merret me keto gjera por tek ne ne Shqiperi jane shume te theksuara sespe ne bejme nje jete kolektive. Kam lexuar nje material sesi na pershkruajne Amerikanet ne Shqiptareve dhe nje nga keto ishte konkretisht:
    Ne dasmen tende ftohen 1000 veta dhe ti njeh vetem 300.
    kjo eshte dicka e goditur, ne fakt ne nuk ftojme 1000 por nga ato qe ftojme njohim vetem 20% te personave.
    Kjo eshte pjese e kultures sone, afrimiteti me te tjeret, ne njohim deri ne kusherinjte e trete apo te kater, si dhe shkelja e hapsires personale ka bere qe edhe thashethemet te jene kaq te fuqishme tek ne.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Clevis : 20-02-2004 mė 05:32
    te gjiteh duhet te respektojmete tjeret nebesimin e tyre dhe te tregojme ate qe eshte e vertete

  6. #6
    Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
    Anėtarėsuar
    23-09-2002
    Vendndodhja
    Where ladies pray the God
    Postime
    1,028
    Plako
    me duket se je ne Vend te gabuar Kjo eshte Tema e Prezantimeve he djal i mbare ...

    Blossoms of heaven, Ashes of hell...

  7. #7
    Paēe Maska e Ēufo_ Ēufo
    Anėtarėsuar
    14-01-2004
    Vendndodhja
    San Diego, CA
    Postime
    66
    Pėr ēdo tė mirė ka dhe njė gjė tė keqe.
    Ne nė Shqipėri jemi shumė ta afruar me njėri tjetrin, me fisin, me komshinjtė.
    Po kishe ndonjė hallė shumė herė ke tėrė ata veta qė mund tu kėrkosh ndihmė. Kurse kėtu nė Amerikė motra dhe vėllai se njohin njėri-tjetrin, se ēajnė kokėn pėr njėri tjetrin.

    Gjėja e keqe e kėsaj shoqerie janė thashethemet. Arsye qė ne shqiptarėt merremi me kaq shumė thashetheme ėshtė sepse ne e ēajmė shumė kokėn ēfarė po ndodh me lagjen.
    Kėtu nė amerikė mund tė shikojne duke vdekur nė rrugė dhe tė kapercejnė, ose po u erdhi keq e shumta marin nė telefon "911".

    "Comes with the territory" siē i thonė asaj shprehjes.

    Ēufoja
    Ēufo Ēufo o Gjumash
    Shkon nė shkollė avash avash

  8. #8
    kokeforte Maska e elisabet
    Anėtarėsuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    S'kane ē'te bejne tjeter dhe do merren me llafe.
    Po te kishin pune do i dhimbte kurrizi dhe as do u binte ne mendje se ē'beri filani apo filanka.
    Ē'te bejne grate gjithe diten.Pastrojne shtepine vene gjellen ne zjarr dhe o burra t'i therasim Qefkes se ajo eshte BBC e lagjes.
    Pine nga nje kafe, kthejne dhe filxhanin dhe kaq.
    Mjere kush hyn e del neper gojat e grave (une per shaka atyre te lagjes sime u them "graēka")
    Urojme te mos fillojne dhe burrat se nja dy qe njoh une jane me keq se grate.
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  9. #9
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417

    Re: Perse ne Shqiperi thasethemet jane kaq te perhapura?

    Postuar mė parė nga Clevis
    Perse tek ne ketu thashethemet jane kaq te perhapura? Si ndokojne ato ne jeten tone dhe a ndihemi ne te lire per te
    vepruar pa pasur frike se mos na paragjykojne per ate qe bejme?

    ju ftoj ne debat te gjitheve dhe besoj se gjithkush mund te jape eksperienen e tij sepse te gjihte kemi qene objekt i kesaj gjeje.
    Njeriu pa pune do t'i jape kuptim jetes...me thashetheme. Une s'jetoj dot me frike dhe cdo gje qe bej, e bej sepse mendoj se eshte e drejte, jo sepse "obobo, cdo thote bota." Sepse dhe vete ne kete shprehje egziston mendjengushtesia dhe hipokrizia e atij qe e thote. Se i bie qe ne s'jemi ata qe themi se jemi; por eshte vec nje show per te kenaqur te tjeret.

    Zgjidhja e problemit qe kam gjetur: Qendroi sa me larg njerezve qe kane kete lloj natyre. Mbaj distance ne bisede dhe mos u beso zemren. Se c'thone prapa shpines njerezit, mua s'me bejne keq. Vetes ia kane bere sepse me keto biseda kane humbur ate qe nuk e fitojne dot me....KOHEN!
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  10. #10
    Si duroj dot , vetem njerezit e ulet merren me thashetheme , dhe jan ata qe te gjithe i percmojne sepse e bejne kete ...........
    !!!

  11. #11
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    06-07-2003
    Vendndodhja
    kat dyt siper shpis rremes:)
    Postime
    245
    loooooooool

    Hobi shqiptare eshte : Thashethemet

    ciao
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 28-02-2004 mė 01:10

  12. #12
    jeto i lire ose vdis Maska e shahisti
    Anėtarėsuar
    28-09-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    122
    papunsia i ka te gjitha veset e keqija, duke filluar nga vjedhja dhe perfundo tek thashethemet.Sepse po te punoshe nga 8 apo 12 ore nuk besoj se do te dali koha per te mbajtur tjetrin ne goje.Por ka edhe njerz qe jan te semure nga keto vese,sa do te meren me pune te tjera nuk u rihet po nuk mbajten njeri tjetrin ne goje.Une per vete i urrej thashethemet
    Nuk ka me qorre nga ai qe nuk do te shohi me syte e tija[/FONT][/COLOR]

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Clevis ke te drejt...sidomos shqiptaret meren shume fare me thashetheme ohhh myyy goood te rish me shume se 30 min te llafosesh me shqipetar te ze koka...sidomos grat jan shume llafazane (ok jo vetem shqipetaret se ne cdo vend te botes e shikon kete gje por shqiptaret e kan pak me te theksuar). Shyqyr jam shume lucky qe keta te mit (sidomos mamaja) nuk merren fare me llafe...sot po llafoseshin prindrit e mi dhe po thoshin sa rrehat jan qe nuk punojne me shqiptar!

    Mua personalisht nuk me interesojne shume thashethemet, nuk mbaj ne goje te tjeret ose dhe po thash nje gje nuk i ipervolizoj ose te filloj me genjeshtra dhe "zbukurime"... dhe nuk me intereson fare nese me mbajn mua te tjeret ne goje apo nese me paragjykojne sepse fjalet e nje njeriu te till kan vler vetem tek ata qe do jen si ai/ajo dhe jo tek une dhe shoqeria/njerezit e mi.

  14. #14
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Pse ekzistojnė thashethemet tek ne mė shumė?
    Mendimi im ėshtė jo se s'kanė ē'bėjnė (se nuk ėshtė sikur gratė Amerikane punojnė mė shumė se sa gratė Shqiptare), por prej komunizmit. E kam seriozisht. Komunizmi i sjell afėr njerėzit nė njė mėnyrė qė tė merr frymėn. Nė kapitalizm, secli ėshtė pėr veten e tyre. Vetėm po tė keni studjuar ekonominė/historinė do e kuptonit sa shumė ndikon qeverisja tek sjellja e njeriut.

    S'ka mė komunizm, por prindėrit tanė na e mėsojnė. Prindi nuk ka pse tė jetė thashethemxhi vetė, por juve duhet ta keni vėnė se sa fanatikisht i ruhen fjalėve tė tė tjerėve. Unė shpesh i dėgjoj tė mitė tė thonė diēka si psh., "ē'do thotė bota sikur...?" Atėhere tė shkon mendja, "Ah... Shqiptarėt janė thashethemxhinj." Disa ose e shikojnė thashethemin si diēka normale & e pėrsėrisin sjelljen e thashethemxhiut, ose i ruhen fanatikisht.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  15. #15
    ~* rrapatushja *~ Maska e Pretty Devil
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Londer, Angli
    Postime
    61
    lodhu sa te dush, thashetheme ka pasur, ka dhe te do te kete gjithmone, jo vetem ne shoqerine shqiptare por kudo ne bote.

    dhe sado te mundohemi te mos i marrim parasysh keto thashetheme dhe 'friken se cfare do thojn njerezit', prape se prape ne momente te caktume jemi viktiime e tyre.

    une mundohem te bej ato zgjidhje qe dua vete ne gjithcka, edhe pse shpesh here asht shume e veshtire.
    [size=0.5]You may shoot me with your words,
    You may cut me with your eyes,
    You may kill me with your hatefulness,
    But still, like air, I`ll rise.

    Leaving behind nights of terror and fear --- I rise
    Into a daybreak that`s wondrously clear --- I rise
    Bringing the gifts that my ancestors gave,
    I am the dream and the hope of the slave.[/size]

  16. #16
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Me kot mundoheni te gjeni shkaqe ,jo papunesia,jo po skane me cfare te merren,E KEMI NE GJAK ,te merremi me llafe ,keshtu jemi te gatuar si popull.
    Nga keto te shkretat thasheme jane mbyllur edhe familje.
    E keqja eshte se llafet,dhe thashemet jane vyrtyt i grave po fatkeqsisht shikoj se edhe burrat jane bere burim thashemesh.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  17. #17
    Nuk e kemi ne gjak O kolombo jooo pse para monizmit nuk kishte njeri qe pipetinte ?
    !!!

  18. #18
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    06-07-2003
    Vendndodhja
    kat dyt siper shpis rremes:)
    Postime
    245
    ahahhahahahhhahahahah
    sa qesha po mir kto qe themi ne a sjan thashetheme:P

    haahhhhah na e futen bukur eee

    lol nga i llaf del llafi tjeter i thon

  19. #19
    ABC Maska e bicjani
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    poshte gjallices
    Postime
    130
    Ngaēe kemi shume gra pa pune ndodh kjo.Skane cfare bejne te shkretat gjithe diten dhe qe te shtyjne kohen marrin miletin neper goje..Pastaj ne duket se edhe ne gjak e kemi
    .................................................. ..........
    .................................................. ..........
    .................................................. ..........

  20. #20
    gone Maska e helene
    Anėtarėsuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Fatkeqesia me e madhe eshte se ne vend te sherohen femrat,po semuren dhe burrat:P
    Nuk eshte e vertete qe e kemi vetem ne ne gjak.te gjithe flasin,varet sa u bie nder mend per njeri tjetrin dhe sa kohe te lire kane te bejne muhabete te tilla.se kush s'ka ēa te beje do rrotullohet rrotullohet te komshia do shkoj per kafe dhe llogje se problemet e veta s'i zgjidh dot,do diskutoje te komshise.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •