Shqiptar
(8/12/00 10:43:39 am)
Reply Vrasja e tret e Bajram Currit
--------------------------------------------------------------------------------
Shkeputur nga gazeta 55
=======================

Vrasja e tret e Bajram Currit


Nga Kastriot Dervishi

(vijon nga numri i kaluar)
Ymeri ngul kmb kur thot pr rebelimin e 1924 se "ishte nj kthes e madhe progresiste n historin e Shqipris" dhe sipas tij populli paska humbur "demokeacin". M bukur se Mustafa kruja nuk mund ta cilsoj "demokracin" 1 1924. "Mrekullin demokratike" Kruja e ka cilsuar "nul", pra me nj fjal flet shum. Ti q citon gazetn "Liria kombtare", ti q hiqesh si antiserb etj mso n qoft se nuk e di se kjo gaz financohet drejtprdrejt nga Serbia kundr atij "Ahmet Zogu" q urrati yt e akuzon si "t shitur". Mos kujto se na prek pr Shn-Naumin dhe Vermoshin. Shn Naumi nuk sht ndonj krahin, por vetm nj ndrtes q u shkmbye me plot 22 kilometra katror n favor t shqipris. Ku sht "tradhtia" ktu? Sa pr dijeni, po t them o Ymer se e kam lexuar t plot shtypin e kohs dhe po t thenm se citimet e gazets "Politika" t Beogradit i ke marr nga nj gzet tjetr. Nuk sht momenti pr t paraqitur korrespondencn e disa gazetave pr Shn Nasumin apo Vermoshin (t cilat i disponoj), por sht momenti pr t'i kujtuar nostaligjikut enverist se shtet n Shqipri nuk ndrtoi as Bajram Curri, as Luigj Gurakuqi, as Avni Rustemi, as ndonj figur tjetr q ti dashuron. Bajram Curri u shqua si lufttar, Luigj Gurakuqi si msues, Avni Rustemi si atentator, Fan Noli si peshkop etj, por asnjri nga kto nuk ndrtoi shtet dhe nuk kishin aftsin t ndrtonin shtet. Ata qen dhe mbetn politikan t dshtuar me vlera simbolike prkatse. Bajram Currin duhet ta nderojm pr betejat q zhvilloi kundr serbve n vitin 1921, por duhet t'i nxjerrim n pah ant negative si aventurizmin pr t luftuar me ushtrin turke, kur kjo luft ishte n interes t serbver, lufta e armatosur q i bri Zogut me shkakun e vetm , pse motra e tij u martua me Ceno Beun, vrasja e ushtarve shqiptar m 24 prill 1923. Luigj Gurakuqi duhet t nderohet si arsimtar dhe duke mos shkuar m tej se kaq. Asnj vler nuk ka tjetr Luigj gurakuqi prve ksaj. M 2 mars 2000 n Bari t Italis qarqe mafioze italiane organizuan nj ceremoni pr 75-vjetorin e vrasjes s Gurakuqit, pasi ky ka qn italofil i njohur (nuk po flas m tepr Ymer). N kt ceremoni t poshtr Prefekti i zons ka folur pr Ahmet Zogun n mnyr aq t poshtr sa ja ka kaluar edhe Musolinit dhe Enverit, ndrsa kryeministri Meta e quajti politikanin e dshtuar "reformator i madh". Me sa duket n Shqipri njerzit e dshtuar n politik kalokan patjetr nnga cilsimet "reformator". I them Mets, Minxhozit etj, m thoni nj reform politike t Luigj Gurakuqit. N qoft se nuk e dini po ua them se emrin "Luigj Gurakuqi" normalet s Elbasanit i'a vun pushtuesit italian, se Balto Stamolln e internoi n Peqin kryeministri, Mustafa kruja dhe pastaj e vran komunistt e Pezs. Ai Gurakuq q dashuron Ymeri refuzoi t'i kthente eriz Topullit 6 lira turke, kur ky ndodhej n puik t hallit. Fuat Dibra n nj letr drguar Hasan Bekteshit n Shkodr thot pr Luigjin n vitin 1919: "Zoti kt njeri t mallkuar e paska krijuar pr t zezn e ktij vendi". Po ashtu Sejfi Vllamasi n kujtimet e tij thot se Luigji ishte n favor t marrjes s Vlors nga italiant. N nj rast, Faik Konica i tha hapur Luigj Gurakuqit, "kshtu ke marr urdhr nga konsullata italiane?", ndrsa ky i qe kundrprgjigjur vetm kaq: "i poshtr". Po sipas Sejfi Vllamasit "Gurakuqi s'ka qn krijuar pr politik e pr burr shteti. Ai ska qn i vendosur dhe s'ka patur besim as n veten e tij, e as n popullin shqiptar. Ai i shmangej prgjegjsis direkte, q sht m kryesorja e nj burri shteti". Vllamasi tregon m pas dy momentet kryesore t dshtimit t Gurakuqit, njri n Konferencn e Paqes n vitin 1919 dhe tjetri n qeverin e Nolit, pasi ai ka qn kryeministr de fakto i ksaj qeveri. Vllamasi i mbull kujtimet e veta pr gurakuqin me fjalt: "Ata q abuzojn ligjin dhe bjn vegl autoritetin e shtetit pr interesa dhe pr hakmarrje prsonale, s'mund t jen patriot t mir".
E do ti tregojm brezave pr "reformatorin" Gurakuqi, far vler do marrim shembull nga ai; italofilizmin, ndjenjn e theksuar fetare, kantonizmin, rrebelimin apo organizatorin e vrasjes s mbetur n tentativ? Prball antivlerave, vlera e msuesit t mir, Gurakuqi ngelet pak dhe duket gj nga prpirja e llahtarshme e antivlerave. Po ashtu edhe atentatori, Avni Rustemi, q ishte 3 muaj deoutet nuk ndrtoi shtet, e as kontriboj n kt drejtim, prvese kontributit q "hazreti Lenin" t nderohej n parlament, aq sa bri dhe Bajrqam Currin leninist pa qn leninist. Po ashtu as agjenti sovjetik, Riza cerova, nuk kontribuo pr t ndrtuar shtet, prkundrazi u strvit nga sovjetikt dhe u lshua n Shqipri, np nj moment q shpresuan se do t kishte sukses. far t bnte Zogum me terroristin Riza cerova o Ymer, t'i frkonte qafn dhe ta priste me lule sipas teje, q bolshevizmi t hynte qysh n vitin 1935 n Shqipri, apo t'i tregonte vendin q natyrisht e kishte n varr. far mund t'i themi brezave pr figurn e Cerovs dhe Rustemit? Do ti themi se Avni Rustemi sht patriot se donte Leninin dhe donte t vriste kryeministrin. Do t'i themi se Riza cerova ishte patriot ngaq ishte agjent sovjetik dhe donte bolshevizmin? Apo do t'i themi q sht "patriot e demokrat" ngaq ishte bolshevik?


Kush jan vrass?!


Ymeri krkon t ordenizoj figurn e Mbretit Zog duke e quajtur vrass t kundrshtarve politik, ndr t cilt ka m shum pr zemr Currin, prishtinn, Rustemin, Gurakuqin, Cerovn, etj, duke futur kot s koti edhe Azem Galicn. Ymer kokboshi harron se Shote Galica gjeti strehim pikrisht nga shteti i Ahmet Zogut dhe asnjher nuk u luftua si u luftuan kosovart nga Enver Hoxha. Po mir o Ymer, psenuk e shikon nj her faktin se a tentuan ndonjher adhuruesit e tu politik t vrasin Ahmet Zogun. Ti nj vrasje t njeriut q ndrtoi Shqiprin do ta quaje mrekulli, pasi, komunistt dhe enveristt me kaos e duan shtetin, me dhun e marrin pushtetin, etj.(....)Shqiptar
(8/12/00 10:45:35 am)
Reply ..vijon
--------------------------------------------------------------------------------
(vijon nga numri i kaluar)

Ndrsa "patrioti" Avni Rustemi, e ngryste ditn me ide se si t vriste, Ahmet Zogun. Ndr tentativat m kryesore pr t vrar Zogun jan t janarit t vitit 1923, n bashkpunim me ministrin e lufts, q dshtoi pr mosbashkpunim t Selfi Vllamasit, dhe atentati i parlamentit i organizuar nga Avni Rustemi, Luigj Gurakuqi etj, dhe i zbatuar nga matiani, Beqir Valter Bajrami, nj antar i shoqris "Bashkimi". Vrasja e Zogut do t paraqitej si gjakmarrje, pasi forcat e ministrit t brendshm patn vrar ungjin e Beqirit, Kurt Aga, si sadist (shih, "Gazeta e Kors" 1 mars 1924). Kshtu Beqiri dilte edhe esadist edhe avnist.


Po Hasan Prishtina


Hasan prishtina i ka prgatitur kundrshtarit t tij politik, Ahmet Zogu nj numr t madh atentatesh q fatkeqsisht dshtuan, sepse n t kundrt nuk dihej se do t bhej ktu. Kshtu, Hasan Prishtina tentoi n vitin 1921 n krizn e dhjetorit, m 1922, n rebelimin e marsit, m 1924 n rebelimin e qershorit, m 1928, para shpalljes s monarkis, m 1931 n atentatin e Vjens, m 1932 sht i implikuar n "komplotin e Vlors", etj. Po prmendim nga libri "Shqipria dhe SHBA n arkivat e Washingtonit", t autorit, Hart Silajxhi, pjesn e mposhtme: "Ambasada amerikane n Tiran n korrik dhe n gusht t vitit
1928 drgoi disa informacione interesante. ... N fund t korrikut, Hart informon mbi zbulimin e nj komploti q kishte si qllim, vrasjen e Ahmet Zogut. Ideja e vrasjes s Zogut ishte e Hasan prishtins, i cili pas atentatit krkonte t fuste komunizmin n Shqipri. Ai informon se n lidhje me kt komplot jan arrestuar komunistt, Teodor Vullkanov dhe Mihal Anaxhijev" (fq 188)


Varfria politike e Ymerit


Mund t vazhdoja edhe me plot raste t tjera dhe jam plotsisht i gatshm n qoft se krkohet t'ja vrtetoj Ymerit dhe ymerave se Ahmet Zogu ka qn burr shteti i madh dhe talent i madh. Me dhjetra raste ka q tregojn tolerancn e tij politike, pa e ngatrruar kt me vendosmrin q e karakterizonte. Pr do vrasje politike jam i gatshm t jap detaje, nga m t voglat, t cilat, Ymer Minxhozi as ja ka haberin, dhe s'ka si t ket sepse ai sht shabllon enverizmi. Ymeri as q don tja dij se, Luigj Gurakuqi vrau kushririn e tij. Nna e Luigjit thot se djalin nuk ja ka vrar Zogu, Ymeri thot "e ka vrar". Fan Noli merr pension nga Zogu, krkon falje publike pr gafat politike q bri, i clson Zogun "prsonaliteti m i shquar shqiptar" del shllirtari Minxhozi e "vlerson" ato q Noli ka kritikuar apo ka krkuar falje. Sekretari i Bajram Curri, Niman Ferizi e prshkruan momentin e vdekjes s Bajram Currit kpshtu: "plumbin e fundit ja fali vetes mu n ball", ndrsa shllirtari Minxhozi imagjinon Ahmet Zogun me belxhik duke ndjekur Bajram Currin. Pse s'ka kurajo Ymer Minxhozi t flasi pr vrasjet e ushtarve shqiptar nga Bajram Curri n vitin 1923-1924? Duke vlersuar figura relisht t dshtuara dhe t vogla n Historin e Shqipris, Ymer Minxhozi synon q t rehabilitoj fillesat e majtizmit n Shqipri, t mohoj plotsisht, Ahmet Zogun dhe drejtprdrejt t dal si figur e shquar bastarde, hajduti dhe krimineli m kampin q njeh Historia e Shqipris, Enver Hoxha. Sa pr kujtes shoku Ymer, fotografia e Bajram Currit q keni paraqitur n gazetn serbo-greke "Zri i Popullit", sht e momentit t vrasjes. Do bnit mir q t rrmoni edhe pak pasi ekziston fotografia e Bajram Currit pak aste pas vetvrasjes, e cila u mor nga nj familje nga nj historian i Enverit. Aty duket se para vetvrasjes, Bajram Curri ka hequr xhamadanin e tij me qllim q ky pas vetvrasjes t mos prlyhet me gjak. Bajrami sht vetvrar me plumb n kok e jo n trupme qllimin q sapo thash. Mso o kokbosh Ymeri se q prej vitit 1900, Currajt dhe kryezinjt ishin n gjakmarrje n kosov dhe me aktin q bri, Bajram Curri i dha fund ksaj gjakmarrje. Un e kuptoj mjaft mir q Ymeri se ka t leht t prishet si enverist se kshtu sht formuar pr 50 vjet, por t paktn t mbyllin gojn n kt se pleqri t mendur me tepr se budallallqe nuk nxjerr dot. Sa pr kurjozitet merr dhe lexo gazetn "Indipendenca Shqiptare" dat 29 janar 1925, t shohsh se si u rrahn me njri-tjetrin m keq se jevgjitt ish ministrat e Luigj Gurakuqit dhe Kasem Qafzezit. Bphet fjal n Bari t Italis. Ymeri, pra kt her vrau prap t vetvrarin, Bajram Curri. Hern e par ai vrau veten, hern e dyt e vrau Enveri, dhe hern e tret e vrau Ymeri. I kujtoj shokut Ymer se shkrimet e tjera t'i nisi kshtu: "Vrasja e dyt e Luigj Gurakuqit, vrasja e shtat e Avni Rustemit, etj...". Duke shkruar kshtu do t jet m qesharak, m i lezetshm dhe m pak zevzek duke shkruar ktu faktin se zevzekria e tij politike ka qn vrtet e suksesshme pr jetn e tij kryesisht informatori t disa punve.
gary5
(9/15/00 11:28:14 pm)
Reply Vrasja etrete e Bajram Currit
--------------------------------------------------------------------------------
Ne qofte se eshte Ymer Minxhozi,vellai i Tahir Minxhozit kyqe ka shkruar kete artikull,ben mire te tregoje burrerisht se si u vra Qemal Stafa ne shtepine e tij.Te tregoje se si vampiri Hoxha duke u strehuar ne shtepine e ministrit te brendeshem te asaj kohe dhe njekohesisht kunatit te tij Bahri Omarit,spiunonte shoket e tij si per shembull Qemal Stafen,te cilin e kishte hale ne sy si per nga lnteligjenca qe kishte gjithashtu edhe per shkakun se delegatja e simpatizonte me tepri.Pse nuk tregon Ymeri qe ishte pjestare i kurthit qe iu be Qemalit? Drita Kosturi,e vetmja deshmitare e ka akuzuar publikisht per kete tradheti