Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10

Tema: Arti N Kohra

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Arti N Kohra

  Studimet mbi artin ne kohera jane te pafundme. Te pafundme po aq sa te kufizuara jane dhe frutet e marra nga keto studime ne vite. Jane te pafundme per faktin se cdo dite mesojme dicka te re ne lidhje me zhvillimin e artit dhe ate cfare arti perfaqeson, por gjithashtu te kufizuara pasi cdo e re gjithmone perballet me pikpyetje te cilat shpesh here mbeten thjesht pikpyetje.

  Ne kete teme do te mundohemi te japim pak histori ne lidhje me artin qe ne koherat me te lashta. Me poshte do te jap nje ndarje me emertime te artit ne kohera dhe do te afroja te gjithe art dashesit te jepnin informacione ne baze te njohurive te tyre.

  Nga aq sa kam lexuar gjithmone ka pasur ndeshje te mendimeve ne diskutime te tilla edhe nga studiues apo profesore te artit, per kete eshte e kuptueshme qe edhe tek kjo teme shpesh here mund te ndeshemi me mendime te cilat kundershtojne njera tjetren. Por qellimi i temes eshte te ndajme njohurite tona mbi artin duke ndihmuar njeri tjetrin per te sqaruar edhe ato ide te cilat mund ti kemi te gabuara.

  Per te gjithe ata te cilet jane te interesuar te marrin pjese ne kete diksutim do ju lutesha te ndiqnin rradhen kohore te zhvillimeve te artit. Shembull: Nuk duhet kaluar drejt ne Romanticizem pa zhvilluar ne fillim artin e Rilindjes.

  Gjithashtu dua te kujtoj qe cdo fyerje personale ndaj pjesmarresve ne kete teme do te fshihet dhe bashke me fyerjen do te fshihet dhe informacioni i dhene nga pjestari i cili ka fyer.

  Une jam shume enthuziaste ndaj temave te tilla, shpresoj dhe ju te keni te pakten gjysmen e enthuziazmit tim dhe kjo teme do te kthehet vertet ne dicka interesante.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ndarja me Emertime e Artit ne Kohera

  A. Arti i Lashtesise

  1. Paleolit
  2. Mesolit
  3. Neolit
  4. Jeriko
  5. Catal Huyuk
  6. Sumer
  7. Babilonia
  8. Elam
  9. Achamenid Persia
  10. Akkad
  11. Sirian
  12. Neo Babilonian
  13. Elam dhe Persia
  14. Periudhat e para Dinamike
  15. Mbreteria e Vjeter
  16. Mbreteria e Mesme
  17. Mbreteria e Re
  18. Minoan
  19. Cycladic
  20. Mycenean
  21. Periudha Arkaike
  22. Periudha Klasike
  23. Periudha Helenistike
  24. Etruskane
  25. Romake
  26. Fillimet e Kristianizmit
  27. Arti Bizantin
  28. Arti Islamik


  B. Arti i Mesjetes

  1. Periudha e Mergimeve
  2. Periudha Karolingiane
  3. Periudha Ottoniane
  4. Periudha Romaneske (*Para-Rrilindje)
  5. Periudha Gotike (*Para-Rrilindje)


  C. Arti i Rilindjes

  1. Rilindja Proto
  2. Periudha Quattro Cento
  *Ka marre kete emer per shkak
  te artisteve italiane te cilet inflyencuan
  shume tek kjo periudhe

  3. Periudha Cinque Cento
  4. Rrilindja e Larte
  5. Mannerismi


  D. Arti Barok (Baroque) : Shek 17te


  E. Arti Rococo : 1700 - 1792 p.k.


  F. Romanticizmi : Shek 19te


  G. Arti Modern


  H. Arti Post Modern


  I. Arti i Diteve Tona  Info: Renditja me lart eshte bazuar ne kerkime ne boten e madhe te Internetit gjithashtu dhe libra arti. Cdo sugjerim eshte i pranueshem, pasi shume terma mund te jene akoma ne anglisht apo dhe te pasakta.

 3. #3
  i/e larguar Maska e pekomeri
  Antarsuar
  13-08-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  69
  Postime
  451
  E nderuara Fiori.Urime per shkrimin tend.Jane disa njohuri qe duhet te dine.Do te doja qe te gjitha te dhenat qe ke paraqitur te shoqeroheshin me foto,adresa interneti,spo ndonje link per te na dhene mundesi te mesojme me shume rreth llojeve te arteve.Repekte P.M

 4. #4
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,084

  Arrow Historia e artit boteror

  Arti perben nje pjese te rendesishme te evolimit te kultures edhe jetes se njeriut.
  Fillimet e artit ose me sakte ato qe njihen si me te vjetrat e zbuluara jane ato vepra te cilat perfaqesojne artin Egjyptinan.

 5. #5
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,084

  Dea

  Shek II para eres sone. Aferdita " Dea e dashurise greke".
  Statua eshte nje nga operat me te famshme te Artit Klasik.
  Gjendet ne " Louvre Paris".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,084

  Arrow .

  Archaic Kuros i perket periudhes Arkaike (Rreth 500 para eres se re). Kjo veper gjendet po ne muzeun metropolitan te NY-se ne sektorin e artit grek. Karakteristike e kesaj figure eshte qeshja arkaike pra kuros(Djale nudo) jepet optimist me te qeshur e cila do te karakterizoje menyren arkaike te te perfaqsuarit te imazhit te njeriut. Sic shikohen detajet e statujes jepen paksa te improvizuara pra nuk mund te thuhet se ka perfeksion ne perfaqsimin e kontureve trupore. Duart i ka te ngjitura per te krijuar balancimin e qendrimit te statujes vertikale. Sic thame statuja eshte komplet nudo qe perfaqson metoden e re qe zhvillohet ne skulpture , metode e cila nis po me artin arkaik.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,084

  Akropoli

  Nje nga shenjat e hershme te perfeksionit njerezor eshte edhe "qyteti ne koder" ose Akropolis. I gjendur ne piken me te larte te Athines ky perbindesh artistik eshte konsideruar si qyteti qe flet me germadhat e tij 2500 vjecare. Projekti eshte nisur nga Pheidas per te nderuar Perendeshen "Athina" me urdher te Perikles ose drejtuesit helen qe fitoi luften. Si kontur i pergjithshen Akropolis eshte ndertuar rreth shekullit te 5-te 4-etr para eres se re. Hyrja gjendet ne pjesen perendimore te kodres. Kjo udhe e hyrjes qe hynte ne qytet quhej "Udha e shenjte". Direkt perballe saj ne krahun e djathte gjendet "Tempulli i Athina Nike(Perendeshe e luftes.)". Me pas kalon nje nje porte madheshtore qe quhet "propylaia" direkt mbas te ciles dikur gjendej nje statuje madheshtore e Athines ne bronx. Kjo statuje quhet Athina Promachos(Athina mbrojtesja). Mbrapa statujes gjendet nje mur i pagdhendur ne ane te te cilet gjendet Erecthion qe sherben si tembull per zoter te tjere te Greqise se lashte. Ne majen me te larte te qytetit mbi koder gjendet madheshtiori "PANTHEON" i cili eshte edhe ndertesa me e madhe e Acropolis.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga AuGuSt_ : 12-08-2004 m 09:51 Arsyeja: ..

 8. #8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Vetm dy dit m par, pran Muzeut Historik Kombtar, sht ofruar nj epitaf i shek. XVII-XVIII. Ai sht i pikturuar mbi nj plhur t dyllosur, sipas nj stili perndimor. I pari i llojit t vet, ai sjell frymn humane n ikonografin shqiptare

  Nj epitaf rilindas n ikonografin shqiptare


  Alma Mile

  N t sht fiksuar momenti m solemn i historis s Krishtit. I sapozbritur nga kryqi, i gjakosur, n kraht e nns dhe dishepujve t tij, uditrisht me nj pamje shum humane. Kjo sht panorama e nj epitafi t shek. XVII-XVIII, i cili vetm 2-3 dit m par, i sht ofruar pr blerje Muzeut Historik Kombtar. Esht tepr i dmtuar nga koha, duken qart vijat e palosjes, sipas s cilve jan zhdukur edhe ngjyrat, por drejtori i ktij institucioni, Moikom Zeqo, e konsideron si nj rast t rrall, kt epitaf. Sipas tij, ai nuk prkon n mnyrn e konceptimit dhe realizimit artistik me asnj objekt tjetr t ktij lloji, q sht zbuluar n vendin ton. Figurat e shenjtorve t pikturuar t kujtojn veprat e Rilindjes, kan ngjyra jete e nuk jan t zymt e t zbeht. Madje Moikom Zeqo, thot se do t shfrytzoj datn 21 shkurt, kur do t zhvillohet nj simpozium mbi Epitafin e Gllavenics, pr ekspozimin e ktij epitafi, t sapoardhur pran arkivave t muzeut. Prgjithsisht, epitafet e Kishs Lindore jan dokumentuar n Shqipri. Prve Epitafit t Gllavenics, nj vepr e rrall e shek. XIV, i cili sht i treti n bot pr nga lloji, ekzistojn edhe disa t tjer, por epitafe t Kishs Perndimore, n latinisht nuk jan hasur, - shpjegon Zeqo, sipas t cilit sht nj rastsi q koleksionisti Vangjel Kapedani ka shtn n dor nj t till dhe e ka sjell pran arkivave t Muzeut Historik. Mbi t vrehen qart fjal t shkruara n latinisht, q dshmon pr prejardhjen e tij. Disa syresh jan deshifruar, jan emrat e shkruesve t ungjijve, ndrsa t tjerat jan fshir pjesrisht nga koha dhe sht e vshtir t kuptohen. Por ndoshta pas nj restaurimi, prej ktij epitafi mund t vilet m tepr informacion. Megjith informacionin e pakt q ofron vet vepra, sipas Zeqos, ka mundsi q ajo t ket ardhur nga bregu italian pr nevojat e kishs, n momentin kur Vatikani drgoi misionart e tij pr n kishat e Himars dhe sht e mundur q ky epitaf t jet prdorur pikrisht n kishat e ksaj zone bregdetare. N datn 21 shkurt, me rastin e simpoziumit shkencor pr Epitafin e Gllavenics, do t vijn edhe dy studiues t njohur, dr. Marta Jaro nga Budapesti dhe dr. Jan Woters, t cilt do t kryejn analiza t mtejshme mbi Epitafin e Gllavenics. Ardhjen e tyre, Muzeu do ta shfrytzoj edhe pr analizimin e epitafit t ri, pr identifikimin e prbrsve kimik, pr t realizuar m pas restaurimin e ktij objekti, si dhe pr t zbuluar datimin e sakt t tij.

  Subjekti ikonografik
  Ai sht i prmasave t zakonshme 140 x 100 cm dhe si do objekt tjetr i ktij lloji, ku trajtohet i njjti subjekt, ka shrbyer pr organizimin e ceremonive t s Premtes s zez, e cila zhvillohet vetm nj her n vit, me rastin e Pashkve dhe q simbolizon ditn e kryqzimit t Krishtit. Ky epitaf sht pikturuar me bojra vaji mbi nj plhur t lyer me nj shtres dylli. N katr kndet e tij jan katr figurat ungjillore, q kan shkruar historin e Krishtit, Marku, Mateu, Luka dhe Gjoni, pran t cilit shquhet n miniatur figura e Shn Prohorit. Ata jan t futur n emblema rrethore, t shoqruara me simbolet prkatse si shqiponja, kau, luani dhe forma shkrimore, simbole pr t cilat flitet pr her t par n librin e Profetit Isaia, - vazhdos Zeqo, sipas t cilit momenti i zbritjes nga kryqi, sht nj motiv shum i prhapur n ikonografin bizantine dhe metabizantine t Shqipris. Edhe n kt epitaf, shohim Krishtin e shtrir, me kok t anuar djathtas me dorn e majt drejt fytyrs s Shn Mris, e cila sht n pozicionin e puthjes s dors. Tek koka Krishtit sht nj figur e njohur, Josifi i Aramateas, i cili e varrosi Krishtin n varrin q kishte prgatitur pr vete n Kopshtin e Gjetsemanis, kurse tek kmbt e tij sht figura e Gjonit, dishepullit m t dashur t tij. N an t tij jan tre Marit, t cilat me vajra aromatike e prgatisin pr varrim. Krishti sht i vendosur mbi nj plhur t bardh, me t ciln u mbshtoll para se t varrosej. N sfond duken zbeht tri kryqet ku u kryqzuan Krishti dhe dy t dnuarit e tjer.

  Nj vepr artistike
  Ndonse sht tepr i dmtuar, pr drejtorin e Muzeut Historik, ky epitaf, origjina e t cilit nuk dihet saktsisht, sht nj vepr e madhe. Prsa i prket stilit artistik, dallohet qart q nuk sht i stilit t ngurt bizantin, por n t ka nota t theksuara humane. Portretet e personazheve t epitafit jan tepr njerzor dhe ai ngjan m tepr me nj piktur zhanr se sa me nj ikonografi. T bn prshtypje vmendja q i sht kushtuar nga ana e autorit harmonis konceptuale t ksaj vepre, - thot Moikom Zeqo, sipas t cilit, krahas t tjerave, n kt epitaf vihen re edhe ngjyra t cilat hasen rrall n ikonografi si e gjelbra dhe bluja e errt, q n rastin konkret prforcojn momentin e pikllimit. Sipas tij, kjo vepr sjell nj not t re n traditn e pikturave shqiptare n kishat e Shqipris, jep nj informacion t ri, pr ekzistencn e epitafeve t kishs perndimore n vendin ton dhe pr admirimin kundrejt ktij arti. Nuk mund t themi asgj pr autorin, por nse ajo do t restaurohet, ather, do t kemi nj nga veprat m t shquara t shek. XVII-XVIII, - thot Zeqo, i cili gjithashtu e vlerson si t shtrenjt nga ana monetare kt vepr, edhe pse koleksionisti q e ka ofruar nuk krkon ndonj shum t madhe.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #9

  vepra e pare artistike

  Citim Postuar m par nga AuGuSt_
  Arti perben nje pjese te rendesishme te evolimit te kultures edhe jetes se njeriut.
  Fillimet e artit ose me sakte ato qe njihen si me te vjetrat e zbuluara jane ato vepra te cilat perfaqesojne artin Egjyptinan.
  vepra me e vjeter ne historine e artit boteror eshte gjetur ne angline veriore dhe eshte nje varr! ketu tashti per tashti nuk ka pase njoftime te tjera.
  ju faleminderit me shume vonese

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  219

  Pr: vepra e pare artistike

  nga Valdete Antoni

  “Koha ime, m udhzon drejt krkimit t pafund. “

  -Intervist me piktorin Naxhi Bakalli


  Duke qen i prgjegjshm pr vlerat e tij dhe, duke njohur vetveten ,vjen nj pik dhe, artisti shfaqet ‘’mendjemadh’’ pr opinionin e vogl, por i vrtet realisht.
  Ekspozimi i disa prej veprave tuaja n Galeri dhe Muze t artit t Europs i ka lviz apo i ka lidh errat …Un sot ju gjej me gjith kt drit gzimi fminor dhe paqe t pakufijshme n kt galeri t vogl t mikut tuaj.

  Bakalli: E vuajm paksa at manin q t mos i shfaqemi me mburrje kohs, sepse sht nj lim kaq e fort sa t asgjson, ngadal-ngadal po t shkatrron.Esht e vrtet q disa nga veprat e mia jan ekspozuar pran atyre t piktorve t mdhenj t shek 20-t.Realisht jan pran tyre, por as mua nuk mu duk udi, edhe atyne nuk iu duk udi. Ndejtm pran njeni tjetrit, por si ndihem brenda galeris s vogl t mikut tim ,n kt kthin t Durrsit , nuk ndihem n asnj vend tjetr , sepse jam tek zemra e mikut tim e artistit Gavril Priftuli , q nuk ka t krahasuar me asnj Galeri t madhe .


  Meq jeta ma dha mundsin q t kontaktoj direkt dhe t verifikoj shum pikpamje t miat do t ndalesha n nj impresion:
  Duke komunikuar me nj artist tjetr; AbdurrahimBuzn prshembull,nprmjet dy veprave t tij;autoportreti dhe portreti i fmijs, pr mua jan kryevepra, t cilat rrin mir n do muze t bots, pra mund t rrin me dinjitet t plot pran Van Gogut, Gogenit dhe kujtdo artisti.Mbas ksaj q pohoj, kam nj mori argumentash q nuk m’i lejon rasti, por nuk tutem fare kundrejt do opinioni q m adresohet agresivisht duke menduar se kjo sht nj kurajo e tejkufishme. Kjo natyrisht nuk ia vlen ti kushtosh koh… Por mua m vjen pr mbar t vijoj me shembuj.
  Duke par Puthjen e Rodenit,m erdhi pran Janaq Pao, ato skulptura q pat ba ai nga fundi i jets s vet ,q un i kam jetu mir fare.Them bindshm ,se ky skulptor shqiptar i mungon muzeve t artit botror. Aty, do t rrinte mir edhe vepra e Gavril Priftulit q sht nji koncentrat kualitetesh.
  S’sht e than t mos flasim pr t paprekshmit dhe aq m tepr t jesh n rolin e atyre q ‘’i shikonin ‘’rrobat e reja t mbretit.
  Kualitetet njerzore kan qen dhe do t jen, dhe vlerat e artit jan t prjetshme . Sikur t kishin qen pron vetm e shekullit t XV-t nuk do t kishim piktor ose skulptor m tej ose artista n prgjithsi.Po e ka vrtetuar koha q ka edhe do t ket.
  -Nj artist pra nuk mund t vijoj jetn e tij artistike pa qen i guximshm?

  Bakalli : Guximi nuk sht vetm pr tu karakterizu si element djaloshar. Guximi sht koshienc. Guxon ai q sht koshient. Ai lloj guximi ka kuptimin e vrtet, ka kuptimin e plot. ..E un guxoj pra, nj sensibilitet t Kacelit n prftimin e peisazhit nuk mund t rri pa e cituar, duke par impresionistt, pra un nuk mund t rri pa e theksuar se sensibiliteti i veprs s Kacelit sht nji kualitet i veprs s tij t cilin nuk e deformoi dot koha. Ai nuk u motivua n aspekte t tjera ,sipas krkesave t kohs kur jetoi, por sensibilitetin ia dha si nj atribut veprs s tij q t rrugtoj me nji kualitet t mirfillt dhe jo prshkruse. Veprat tona kan pas shum prshkrim, nuk i sht kushtu dshifrimit t forms , ajo ka qen gati nji sakrilegj . Kurse n fakt, elementt e forms , jan ato q prcjellin enigmat e mbrendshme t shpirtit dhe i bjn t dukshme.

  -Nse do t prqasim para vetes nj vepr ku sht Shn Maria dhe ,nqoftse ajo nuk vjen nga shenjtrimi i brendshm i Njeriut artist a mund t flasim m pr nj krijim artistik .

  Bakalli: Q t flas pr shenjtrin un duhet t flas keq pr fanatizmin.
  Kurse shenjtrorja sht nji atribut q e krijon vet njeriu dhe pa kt shenjtrim ai nuk mund t konceptoj drejt. Por flas pr shenjtrim t lire dhe jo shenjtrim t detyrum. Un nuk pranoj idhujt e imponum nuk sht natyra ime t imponoj, t detyroj, por me q m pytt edhe un them se Shn Marin m t bukur e gjej at q asht ndi nga vet artisti dhe jo e imponume n mnyr kanonike.


  A keni nj Ankth t Rimarrjes tek vetvetja?
  A sht ky nj lloj ankthi i Mjeshtrit q ka arritur tek Pjekuria?


  Bakalli: Personalisht e mendoj ndryshe. Nuk mund q nji gjndje ti ngjaj nji tjetre. N kt pikpamje un konceptoj rimarrjen si nj krkes plus ndaj vetes q do ta onte veprn n nji fizionomi tjetr e pr pasoj ndoshta edhe vet procesin krkimor si t inkuadrum n nji koncepsion filozofik q ka t bj me pafundsin.Duke u shpreh ndoshta kundr mendimit q mund t ken disa estet se Arti mori fund un dua t them se sht nji nga absurditetet m t jashtzakonshme , kur dihet se Arti ka lind mbi nji baz enigme dhe zhvillohet e do t zhvillohet vetm drejt enigms .Si mund t ndalet
  edhe mbrenda kuadrit te nje distance aq te vogl sa ’shte n kuadrin kohor,koha si nocion krkimor,q njeriu krkon ta shnoj.
  Artisti,sht m mire t jet i misionum, i integrum mbrenda ktij koncepti , se sa ta prqafoj duke e prjashtu kohn e vet, ndjesit e veta ,kulturn e vet .N nj pikpamje edhe t nj profesori katedre qoft n Akademin e Dyseldorfit , se na u dashka prqas nj t madhi e duhet t bhemi edhe ne t mdhenj;un preferoj t rri i vogl por me kohn time q m udhzon drejt krkimit t pafund.
  Un mendoj ,q kur je i pranishm n artin dhe n percepsionin e njeriut artist duhet t pyssh veten n ke ose jo nji predispoziocion. Nse natyra t ka sjell, nse kultura po ashtu, nse krkesat personale veanrisht kulturore t kan u n at moment q ti ta prligjsh, t prthithsh edhe t rezultojsh n nj pikpamje t shprehur pr te; sht nji moment shum i bukur; do t thot ta ngrejsh kulturn n standart, gj q sht boll e vshtir, por jo e pamundur. Ka edhe kombe q kan nj lloj standarti, karshi disa t tjerve q s’e kan at standart, por sepse ndoshta e kan br edukat q t proedojn me kritere e ta krijojn kt nivel. Nuk sht e pamundun por sht edhe e vshtir n t njjtn koh ama. N nji intervist jam shprehur se t pretendosh t jesh njeri me kultur e t mos kulturohesh do dit jan dy gjana q nuk mund t’rrin bashk.


  -Kam ndjer m shum prmes veprs suaj at ka quhet
  ritmik e brendshme ,ka nj kod q mund ta lexojm


  Bakalli: Infiniti organizon qndresn e vet mbi baz lvizjeje t pafund .Nuk ka m ekuivalenc t plqyshme dhe t vrtet , t qendrushme n pafundsi , do t thosha , se sa t prligjsh lvizjen si nj ritmik e pafund . Ritmika e pafund sht lvizja e pafund kontributi i qndress s pafund , prandaj sht e bukur, gjithmon kozmike, gjithmon enigm.

  Kjo s’don t thot ritm i akselerum , por ritmi n thellsi, si esenca e shfaqjes s lvizjes. Deti at profonditetin nuk e ka kur ngre dallg. Pr mua udin, enigmn e ka dhe athere kur sht n lvizje t qeta, se e ka mbrenda lvizjen ,e ka t inserume mbrenda.
  Njeriu kur lviz dhe aty shfaqet dukuria valle, krcim ,ai sht ndrkoh duke shpreh. Mungon t jet i folshm dhe nprmjet fjals nuk prcjell ndoshta kuptim por kjo s’do t thot q lvizja t mos ket kuptim.Asht kuptimorja vet sepse sht domosdoshmria pr tu motivu n kt akt q deledhe mbi t folunit sepse ndonjher sht e mangt e foluna. At q ka pr specifik lvizja e mban vet si t till, por mbrenda saj sht inseru pikrisht ajo kuptimorja q un po e quaj t shkumit n esencn e gjanave.  Ekspresioni vet sht ai q shkon m thell n distance kohore ather kur vet krijesa biologjike lind si e till. Ajo e motivon vetveten nga mnyra si zhvendoset dhe sesi nprmjet aktit lvizje ajo prshtatet n nji mjedis ose n nji mjedis tjetr. Kto koherenca jan t padiskutushme nuk mund t’i shkputsh dot, ta bsh nj disiplin akademike thjesht pa i hy n shkakun thelbsor, n at kuptimor, nga ku nis gjeneza e saj.

  -Veprn e krijuesit e krahasojn me at hirin e llavs s vullkanit. Po akti i krijimit mos ju prkon m shum me zjarrin?

  Bakalli: Ai q i udhzon sht zjarri i shpirtit. Artisti para se ti referohet tems ka nj shkulm energjie q vjen nga nnshtresa shum t thella t shpirtit dhe sht ajo energji zjarri shpirtror q pastaj e nxjerr me efektet e saj n siprfaqe.
  Ashtu sikurse llava na shfaqet me gjith mrekullit e veta, qoft edhe me tmerrin q t imponohet, vjen edhe vepra e artit q nuk themi q imponohet me tmerrin ,po me t bukurn, me logjikn e saj me poetikn e saj, q t imponohet prej vet shkakut q e nxjerr n siprfaqe.
  - Duke ju referuar juve themi se nj artist asht ma mir me pas dritn e qiririt t vet se nj prozhektor t huaj. Duke qn unikal krijimi si ndikon shkolla n mos humbjen e ktij unikaliteti.
  Bakalli: Un mendoj q stampat shkollore mund t pranohen deri n njfar mase si nji kultur e prgjithshme. Aktin e arsimimit do ta quaj t domosdoshm pr nj periudh kohe.

  Njeriu duhet t msohet t hyj me disa nocione disa parametra n jet. Por n asnj mnyr q kto t jen determinante n veprimtarin e tij . Sipas meje nuk mund t jesh artist vetm pse shkon e ndjek po them minimal artin apo performanc artin, mund ta kuptoj q n kuadrin e kulturs ato duhet t jen t pranishm si informacion por n asnj mnyr si nj proes i paasimiluar.Ndryshe ndodh nj dshtim i plot i kornizuar do t thoja.
  N qoft se njeriu nuk i kthehet vetvetes dhe bile t mbesi brenda ksaj humbtire pafund pr t gjet at q sht specifike mendoj q shkon shum i paprgjegjshm drejt nj dshtimi t bujshm.


  Intervistoi: Valdete Antoni, Durres 2002.

Tema t Ngjashme

 1. Ende diell...
  Nga Rebele n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 15-05-2009, 20:40
 2. Jetojm n kohra t vshtira !!!
  Nga dallendyshi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-05-2009, 20:08
 3. Flamuri Shqiptar ndr kohra
  Nga glaukus 001 n forumin Albumi fotografik
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-07-2008, 19:28
 4. Shamia npr kohra
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-10-2006, 11:44
 5. T konvertuar a ka ndonj n forum?
  Nga drita n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 209
  Postimi i Fundit: 08-01-2004, 09:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •