Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Galaxy
  Antarsuar
  18-02-2004
  Vendndodhja
  CZ
  Postime
  3

  Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  Te nderuar miq,

  Ju ftoj te gjithe te merrni pjese ne diskutimimin rreth kesaj teme...

  Do te mireprisja me dashamiresi cdo shkrim tuajin i cili ka lidhje me boten e artit klasik te muzikes...

  ju pershendes te gjitheve...Galaxy

 2. #2
  urime per temen!

  kohet e fundit po degjoj ca études te Franz Liszt.

  jam sh. i interesuar te degjoj --> Les jeux d'eau à la Villa d'Este, nqs e ka njeri a mund ta sjelle ketu.
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 3. #3
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Nice

  Vendi ku degjoj muzike klasike eshte ne Australian Broadcasting, tek adresa meposhte ne krah te majte te faqes ka programe te ndryshme.
  http://www.abc.net.au/classic/

 4. #4
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Tani per tani , kam marre nje CD nga i madhi Vivaldi .

  Me pelqen jashte mase , me relakson ne max .


  Vendi ku e kam marre eshte ne biblioteken e qytetit ku jetoj , dhe sa here e coj paguaj dallare ... late fees .. lol
  Heren e fundit qe kisha marre Mozartin , e cova 1 muaj me vonese . Te pakten po bejne pare me mua .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Citim Postuar m par nga PINK
  Tani per tani , kam marre nje CD nga i madhi Vivaldi .

  Me pelqen jashte mase , me relakson ne max .


  Vendi ku e kam marre eshte ne biblioteken e qytetit ku jetoj , dhe sa here e coj paguaj dallare ... late fees .. lol
  Heren e fundit qe kisha marre Mozartin , e cova 1 muaj me vonese . Te pakten po bejne pare me mua .
  Pse nuk tenton te blesh CD, ne vend qe t'i marresh kshu si i merr ti? lol
  Une per vete bleva Caj-kovskin, for a nominal fee of 4 franks. Tashi, jane ca dyqane qe mbajne antikvitete, mirepo...shpesh paguhet te shkojsh anej verdalle.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #6
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Pse nuk tenton te blesh CD, ne vend qe t'i marresh kshu si i merr ti? lol
  Une per vete bleva Caj-kovskin, for a nominal fee of 4 franks. Tashi, jane ca dyqane qe mbajne antikvitete, mirepo...shpesh paguhet te shkojsh anej verdalle.
  Ne fakt ti Stormo , aty i merr per free ti degjosh brenda nje kohe te caktuar , ne dac CD .. ose libra per te lexuar . Por eshte faji im , se si "korrekte" qe jam .. me del nga mendja dhe dihet pazari i coj me vonese .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  Prshndetje!

  Emri im sht Tobias dhe un jam i studjuar mbi punon pr violin dhe orkestr t shekullit t 20. Pr kt hulumtim un jam natyrisht duke krkuar pr vepra nga kompozitor shqiptar shum. Por pr fat t keq un kam disa probleme pr t gjetur informacion t detajuar n enciklopedi kryesore dhe un nuk e di do burim i prkushtuar plotsisht n historin e muziks klasike shqiptare (q prmban listat puns s kompozitorve).
  Prandaj un do t doja t pyesni antart e ktij forumi pr libra, artikuj ose faqet e internetit me informata t detajuara pr punt shqiptare pr violin dhe orkestr. A e dini se do burim t mir ose mund t ndajn njohurit tuaja ktu?
  Ju mund t gjeni database e mia me disa kompozitor shqiptar (Gaci, Peci, Gaqi, Simoni, Agolli, etj) dhe punon ktu: http://www.violinconcerto.de

  Un do t jen mirnjohs pr ndihmn tuaj!

  mir,
  Tobias  ________________ E N G L I S H ____________________


  Hello!

  my name is Tobias and I am researching on the works for violin and orchestra of the 20th century. For this research I am of course looking for works by Albanian composers too. But unfortunately I have some troubles to find detailed information in the main encyclopaedias and I don't know any source dedicated completely to the history of Albanian classical music (that contains work lists of the composers).
  Therefore I would like to ask the members of this forum for books, articles or websites with detailed information on Albanian works for violin and orchestra. Do you know any good sources or can share your own knowledge here?
  You can find my database with a few Albanian composers (Gaci, Peci, Gaqi, Simoni, Agolli, etc) and works here: http://www.violinconcerto.de

  I would be grateful for your help!

  Best,
  Tobias

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836

  Pr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  “Sa e trishtueshme t mendosh sa shum ka qen, aq shum sht zhdukur! Ne na vjen keq pr t kaluarn, por ne e kemi as kurajon e as dshirn pr t filluar srish jetn. Ne jemi t lodhur s ekzistuari.” – aikovski

  Ngjeshur me brezin e se vertets,parzmoren e drejtsis,mburojn e besimit dhe shpatn e Fryms.

 9. #9

  Pr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  Beautiful!!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10

  Pr: Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...

  A masterpiece!!  Enjoy!
  Where does a thought go when it's forgotten?

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •