Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1

    Çfarë mendoni për Mac OS X?

    Mua me pelqejne kompjutrat Macintosh por desha te dija se çfar mendoni juve? se ndoshta do blejj nje te ri.
    pres mendimin tuaj.

  2. #2
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    LoL... Me duket se heshtja flet me shume se gjithshka Mr. Right!

    Megjithate, nqs ke ne plan te punosh si designer... merre pa frike..ky eshte mendimi im.
    Pershendetje!

  3. #3
    Larguar Maska e cunimartum
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Meqenese ti kerkon nje opinion atehere po e perdredh edhe une nje nga eksperienca ime.
    Une kam mbi 6 muaj qe perdor Mac OS 10.2.3 faktikisht e kam marre sepse X u ndertua mbi Unix dhe kjo jo pa qellim.
    1. Ka shume stabilitet, dhe kur them shume e kam seriozisht, arsyeja kryesore eshte sepse zemra e Unix eshte Kernel qe ne kete rast eshte bere e Mac. Dhe Kernel me tere mend qe di ta kontrolloj procesorin sic duhet.
    2. Mund te perdoresh Terminalin qe nese di si ta perdoresh te duket vetja sikur ja ke hypur Unix ose Linux, pra bashke me terminalin mund te besh skripte ne Shell.
    3. Nese nuk do te kesh pune me terminalin as mos ja hidh syte fare se s'te duhet, vete pjesa Windows (po ta quajme keshtu) e Mac X te kenaq shikimin.
    4. Nga 60 GB te mundshme une kam vetem 200MB te lira ne kete moment dhe ecen aq shpejt sa ecte kur e shpaketova. Prandaj e permenda fort ate pjesemarrjen e Kernel me perpara.

    Per sa i perket heshtjes, jo cdokush mund ti leverdisi cmimi pasi me tere mend ben shtrenjte, por te pakten Powerbook G4 ka dale per mendimin tim me cmim shume te leverdisshem. Deri tani hallall i pacin dollaret.
    Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

  4. #4
    Thx per mendimin tuaj une edhe une Mac OS X kam por shum njerz kan Windows, mua personalisht me pelqen me shum Mac OS X po nga qe desh te blej nje lap top kujtova se jan ma te mire windows, prandaj edhe kam pyet,
    nga qe nuk kam pas kurr windows ne shtepi.
    flm per sygjerimet tuaja

  5. #5
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    ajo cka do thoja une eshte ...!!!
    para pak kohesh eshte bere nje diskutim reth kesaj teme ne forum prandaj nese do me shume informacjon kerko njehere me topic mac os ose ndonje gje te ngjashme
    take care
    Ardi
    p.s. i qendroj asaj qe tha F-I
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  6. #6
    Mr_Right a je ne vete ???!!!!!
    Nese ke perdor gjithmon MAC OS ke ndermend te kalosh ne Windows ?

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e xxxl
    Anëtarësuar
    20-10-2002
    Vendndodhja
    gjermani
    Postime
    277
    pershendetje .une kame reth 8 muaj qe jame duke punuar me power mac g5 dhe te them te verteten kam ngelur i mahnitur se sa i thjesht eshte ne perdorim, me windows nuk kisha gje tjeter vec se kaos. por dua te them edhe kete qe per mac intel ka shume pak universal programe shpresojme se ne te ardhmen mbase .

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    une kam qe prej pes vjetesh qe perdor mec...po ka ate difektin e vogel qe shume softwear nuk jane kompatibel per mec...kjo me beri te bleja njr notebook qe me heq trurin se ne cdo moment duhet te kujdesesh per vieren..e terci e verci...naja..

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga andiOS
    Mr_Right a je ne vete ???!!!!!
    Nese ke perdor gjithmon MAC OS ke ndermend te kalosh ne Windows ?
    lol mua me beri shumica te kaloj tek Windows, plus me te thene te drejten software per Mac eshte shum me e shtrenjtë se sa per Windows, per mendimin tim mac jan shum me te mire! por edhe shum te shtrenjtë!

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga macipaci
    une kam qe prej pes vjetesh qe perdor mec...po ka ate difektin e vogel qe shume softwear nuk jane kompatibel per mec...kjo me beri te bleja njr notebook qe me heq trurin se ne cdo moment duhet te kujdesesh per vieren..e terci e verci...naja..
    Ke te drejt ky eshte problemi me i madh, por tani me ndryshe me duket, edhe une per kete arësye blejta nje windows laptop!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ANDI_
    Anëtarësuar
    25-03-2006
    Vendndodhja
    Aty ku ben ftote
    Postime
    55
    Pershendetje
    Une kam nje MacBook Pro.Ne te kam te instaluar Mac Ox dhe windows.Te them te drejten Mac qendron shume shume shume me lart se sa windows.Nuk kam pasur asnje problem.Meqenese baza a MAc eshte unix nuk ka ngadalsira,ngrirje ose viruse.EShte i shpejte dhe do doja ta permblidhja me nje fjale te vetme "KAFSHE" .
    Bye Bye Serbia

  12. #12
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Ndryshuar për herë të fundit nga darwin : 13-01-2007 më 23:37
    Prektora

Tema të Ngjashme

  1. Cfare mendoni per Hitlerin dhe "Mein Kampf"
    Nga wittstar në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 06-02-2011, 20:15
  2. A mendoni të ktheheni në Shqipëri ?
    Nga Arbushi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 189
    Postimi i Fundit: 10-01-2011, 07:06
  3. Cfare mendoni për lakuriqësinë e femrave shqiptare?
    Nga vesaaa në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 454
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 16:02
  4. Pyetesor: Si mendoni...?
    Nga gea_07 në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-03-2007, 18:47
  5. Si mendoni...?
    Nga PRI-LTN në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-02-2007, 16:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •