Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18

Tema: Shenjteria

 1. #1
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123

  Shenjteria

  Te dashur vellezer e motra,

  po e hap kete teme per diskutuar mbi shenjeterine.

  Koncepti i shenjterise eshte i ndryshem ne besime te ndryshme. Keshtu ka besime qe pretendojne qe vetem Zoti eshte i shenjte, ka besime qe pretendojne se dhe njerezit mund t'i afrohen Zotit ne shenjteri nqs per kete mundohen shume....

  Por ka dhe nje besim tjeter qe quhet Krishterim qe pretendon marrjen e shenjterise duke marre brenda teje Krishtin.

  Ne Krishterim asgje nuk eshte impersonale, doktrinore, legaliste apo moraliste. Kjo e ka bere krishterimin nje besim te dyshimte ne cdo epoke.

  Krishterimi eshte nje besim personal. Cdo te thote kjo?
  Kjo s'do te thote aspak se Krishterimi eshte nje besim individualist, qe duhet te perjetohet ne vetmi, apo nje besim ku ka rendesi vetem lidhja jote si individ me Krishtin.

  Fakti qe Krishterimi eshte nje besim personal duhet kuptuar qe KRISHTERIMI ESHTE NJE PERSON DHE KY QUHET JEZUS KRISHT!

  Pra krishterim dhe Krisht eshte e njejta "gje" ose I Njejti Person. Dhe ky eshte Krishti!

  Kjo aspak nuk duhet marre ne kuptim simbolik, por ne ate jetesor dhe real.

  Tani vijme tek shenjteria.

  Te jesh i SHENJTE do te thote te jesh I NJEJTE ME ZOTIN! Te jesh PERENDI!

  Sado blasfemues te duket ky mendim, ky shpreh qellimin e Krijimit tone. Perendia donte krijimin e Perendive dhe jo te qenieve inferiore ndaj Tij, me te cilat nuk mund te kesh asnje lloj marredhenie!

  Por si arrihet te jesh i njejte me Zotin?

  Kjo arrihet duke patur ne Frymen tende, Jeten me te larte! Jeten e Zotit!

  Kjo jete eshte Jeta qe vlon ne Frymen e Zotit, kjo eshte jeta qe duhet te vloje ne Frymen e njrezeve.  Njeriu u krijua qe ta kishte kete jete, por nuk u ndalua dhe qe te mos e kishte ne rast se nuk donte ta kishte. Prandaj ne Eden kishte 2 Pemet: Jeta e Zotit dhe Njohuria e Zotit!

  Te dyja keto peme ishin 2 menyra jetese qe njeriu mund te zgjidhte: Ne rast se ai do zgjidhte Jeten, ai do zoteronte dhe njohurine, pa vdekur!
  Ne rast se do zgjidhte Njohurine, ai do behej i ditur duke patur nje fryme te vdekur! Ai dhe mund te jetonte perjetesisht, por nje jete e perjeteshme me nje fryme te vdekur do ishte me e keqe se vdekja.

  Zoti e largoi njeriun nga Pema e Jetes. Pra i dha vdekjen e trupit, nga dhembshuria. Vetem keshtu njeriu do vleresonte Jeten dhe do e shihte se sa pak vlen nje Njohuri e Vdekur!

  NJeriu vdiq ate dite qe hengri nga Pema e Njohurise, sepse vdiq fryma e tij. Vendin e Frymes e zuri mendja. Njeriu pas kesaj u shnderrua ne "nje specie te mutuar".


  Pra kemi 3 lloj njerezish:
  1-) Adami i sapo krijuar:
  2-) Adami nqs hante prej Pemes se Jetes
  3-) Adami nqs hante nga Pema e Njohurise

  Specia e pare eshte nje specie "ne evoluim" pra e paperfunduar. Ajo ka cilesi hyjnore, por akoma nuk ka jeten hyjnore.
  Specia e dyte eshte E SHENJTE. Ajo ka brenda saj Jeten e Zotit (Qengjit te Therrur qe para krijimit, frutet e Se Cilit jane tek Pema e Jetes)
  Specia e trete jane shumica e njerezve sot. Ata qe nuk e kane marre Jeten nepermjet Krishtit!


  Pra Shenjteria eshte nje lloj jete. Dhe eshte Jeta me e larte, Jeta e Zotit! Ajo nuk fitohet, por merret, ashtu si dhe jeta njerezore! Legalizmi, Moralizmi, Feja se bashku me Anarshine, Imoralitetin, Ateizmin vijne qe te dyja (palet) nga Pema e Njohurise. Ato jane 2 polet qe lidhin me zinxhire njeriun e rene.

  Antiteza e tyre eshte Jeta. Dhe kjo Jete eshte Shenjteria!
  Dhe Shenjteria eshte Krishti!
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Matrix, interpretimi qe ke dhene me lart i kujt feje eshte?

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Besimi Orthodhoks


  ......
  Shpirti i Shenjtė ėshtė njė nga Personat e Trinisė dhe ėshtė , i njė esence me Atin. Tė krishterėt orthodhoksė vazhdimisht pohojnė: Besoj... nė Shpirtin e Shenjtė, Zot, Jetėbėrės, qė buron prej Atit, qė adhurohet e lavdėrohet bashkė me Atin e me Birin, qė foli me anėn e profetėve. Ai ėshtė quajtur "premtimi i Atit" (Veprat 1:4), dhėnė si dhuratė nga Krishtipėr Kishėn, pėr ta forcuar Atė nė shėrbimin ndaj Perėndisė (Veprat 1:8), pėr tė vendosur dashurinė e Perėndisė nė zemrat tona (Romakėve 5:5), dhe pėr tė na dhėnė dhurata shpirtėrore (I Korintasve 12:7-13), virtute pėr jetėn (Galatasve 5:22,23) dhe dėshminė e krishterė. Tė krishterėt orthodhoksė besojnė premtimin biblik se Shpirtii-Shenjtė jepet gjatė Krezmimit (Mirosjes) nė Pagėzim,(Veprat 2:38). Ne duhet tė rritėmi shpirtėrisht nė jetimin me Shpirtin e Shenjtė gjatė gjithė jetės sonė.
  .......


  Pagėzimi eshtė mėnyra me tė cilėn njė njeri bashkohet me
  Krishtin, Pėrjetimi i shpėtimit fillon nė ujėrat e Pagėzimit. Apostull Pavli mėson nė Letrėn pėr Romakėt (6:1-16) se nė pagėzim ne pėrjetojmė vdekjen dhe ngjalljen e Krishtit. Nė tė, mėkatet tona falen me tė vėrtetė dhe ne fuqizohemi nga bashkimi me Krishtin pėr tė jetuar njė jetė tė shenjtė.
  Nė kohėt moderne, disa e konsiderojnė pagėzimin vetėm si njė "shenjė tė jashtme" tė besimit tek Krishti. Ky inovacion nuk ka precedent historik apo biblik; Disa tė tjerė e shndėrrojnė nė njė bindje tė thjeshtė e tė sipėrfaqshme ndaj urdhėrimeve tė Krishtit (shih Mateu 28:19, 20). Tė tjerė akoma, duke injoraar plotėsisht Biblėn, nuk e pranojnė pagėzimin si njė faktor jetėsor nė shpėtim. Orthodhoksia poh.on se kėto inovacione tė kohėve tė fundit, i largojnė njerėzit e sinqertė nga siguria kryesore qė pagėzirni jep, bashkimi me Krishtin dhe qenia pjesė e Kishės sė Tij.

  Rilindja ėshtė marrja e njė jete tė re dhe me tė fiton, si tė thuash, hyrjen pėr nė mbretėrinė e Perėndisė dhe nė Kishėn e Tij. Jisui tha: Kush nuk ka lindur nga uji dhe nga Shpirti, nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė(Joani 3:5). Qė nga fillimet e saj Kisha ka mėsuar se "uji" ėshtė uji i pagėzimit dhe "Shpirti" ėshtė Shpirti i Shenjtė. Rilindja sjell nė pagėzim, ku ne vdesirn me Krishtin, varrosemi me Krishtin dhe ngrihemi me Krishtin nė ngjalljen e Tij, duke u bashkuar me Atė nė njerėzimin e Tij tė lavdishėm (Veprat 2:38; Romakėve 6:3, 4). Ideja, historikisht e vonshme, sipas sė cilės rilindja ėshtė njė pėrjetim fetar qė s'ka lidhje me pagėzimin, nuk ka bazė biblike.

  Shpengim ose shperblim ėshtė njė fjalė qė pėrdoret nė Shkrimet e Shenjta dhe do tė thotė se ne jemi tė falur nė Krishtin. Shpengimi nuk ėshtė njė "njė herė e pėrgjithmonė", nuk ėshtė njė shpallje e menjėherėshme qė tė garanton shpėtimin e pėrjetshėm, pamvarėsisht se sa pandershmėrisht mund tė jetojė ai njeri mė pas. Nuk ėshtė as njė deklaratė zyrtare sipas sė cilės njė njeri i padrejtė ėshtė i drejtė. Mė saktė shpengimi ėshtė njė realitet i gjallė, dinamik, i pėrditshėrn pėr njė pasues tė Krishtit. I krishteri nė mėnyrė aktive bėn njė jetė tė drejtė nė hirin dhe nė fuqinė e Perėndisė qė u jepet tė gjithė atyre qė besojnė nė Tė.

  Shenjtėrim do tė thotė tė vihesh mėnjanė pėr Perėndinė. Ai (shenjtėrimi) na fut nė proēesin e pastrimit dhe tė shenjtėrimit me anė tė Krishtit nė Shpirtin e Shenjtė. Ne jemi thirrur tė bėhemi shenjtorė dhe tė shkojmė drejt pėrngjasimit tė Perėndisė. Pas marrjes sė dhuratės sė Shpirtit tė Shenjtė, ne aktivisht marrim pjesė nė shenjtėrim. Ne bashkėpunojmė rne Perėndinė, ne punojmė sė bashku me Tė, qė tė mund ta njohim Atė, duke u bėrė nga hiri ēfarė Ai ėshtė nga natyra.

  Dhuratat shpirtėrore. Kur Kisha e Re ishte nė fillimet e saj, Perėndia dėrgoi Shpirtin e Shenjtė mbi Apostujt dhe ndjekėsit e tyre, duke u dhėnė dhurata shpirtėrore pėr tė ndėrtuar Kishėn dhe pėr t'i shėrbyer njeri - tjetrit. Midis dhuratave tė veēanta tė pėrmendura nė Dhiatėn e Re janė: apostullim, profetizim, ungjillizim, grigjėrim, mėsim doktrine, shėrime, ndihma, administrim, njohuri, menēuri,njohje gjuhėsh, interpretim gjuhėsh. Kėto dhe dhurata tė tjera janė tė njohura nė Kishėn Orthodhokse. Nevoja pėr to ndryshon me kohėn. Dhuratat e shpirtit janė mė tė dėshmuara nė jetėn liturgjike dhe sakramentale (qė i pėrket mistereve) tė Kishės.

  Kungata Hyjnore

  Kungata Hyjnore ėshtė quajtur si Misteri i mistereve; i cili i pėrshkon tėrė misteret e tjerė. Kungata ėshtė misteri nė tė cilin buka dhe vera e blatuar ndryshohen prej Shpirtit tė Shenjtė nė trupin e vėrtetė dhe Gjakun e vėrtetė tė Zotit tonė Jisu Krisht. Nė ēdo mister tjetėr ne thėrresim bekimet e Perėndisė nė disa elemente materiale, qė ato tė shenjtėrohen. Ky element mund tė jetė ujė, vaj apo diēka tjetėr. Vetėm nė Kungatėn Hyjnore ne thėrrasim bekimin e Perėndisė mbi elementet materiale tė bukės dhe verės dhe i kėrkojmė Atij qė jo vetėm t'i shenjtėrojė, por t'i ndryshojė nė gjakun dhe Trupin e Jisu Krishtit. Kėshtu qė, kur ne marrim Kungatėn, ne marrim vetė Krishtin, bėjmė njė bashkim intim me Tė dhe me jetėn e pėrjetshme. Aq i madh ėshtė ky mister, sa qė ne nuk mund ta shprehim dot, por vetėm falenderojmė Zotin. E falenderojmė pėr kėtė dhuratė; sa qė edhe Kungata e Shenjtė quhet Eukaristia, qė do tė thotė Falenderim. Ky mister, sė bashku me pagėzimin, janė themeluar nga vetė Zoti dhe janė tė lidhur ngushtė me njėri-tjetrin. Pa kėto dy mistere ne nuk hyrnė dot nė Mbretėrinė dhe nuk kemi Jetė. Zoti tha qė po te mos lindim prej uji dhe fryme (pagėzimi,) nuk do tė hyjmė nė Mbretėrinė e Perėndisė, por edhe nėse nuk ushqehemi ēfarė lindi nga pagėzimi nuk do tė rrojė.
  "Me tė vėrtetė po ju them: po tė mos hani Trupin e Birit tė njeriut, dhe po tė mos pini gjakun e Tij, nuk do tė keni jetė nė veten tuaj". (Joan, 6:53)
  . Me pagėzimin lindim nė jeten shpirtėrore, por me Kungatėn ushqehemi. Lindja ėshtė vetėm njė herė por ushqimi duhet i vazhdueshėm.
  ...........
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Jeta e tė krishterėve qė ndryshon nga ajo e botės tjetėr

  Sigurisht tė krishterėt nuk dallohen nga njerėzit e tjerė as sipas vendit, as sipas gjuhės, as sipas zakoneve. Sepse as nė qytete mė vete banojnė, as dialekt tė veēantė pėrdorin, as jetė tipike tė veēantė ndjekin. Sigurisht as ndonjė doktrinė tė tillė kanė gjetur tė shpikur me pėrpjekje tė shumta tė njerėzve, as paraqesin ndonjė dogmė njerėzore (siē bėjnė mėsuesit paganė tė filozofisė). Duke banuar nė qytete pagane dhe barbare, atje, ku ėshtė ndodhur secili dhe duke ndjekur zakonet e vendit nė veshje, nė ushqim dhe nė jetesėn tjetėr, ata paraqesin njė gjendje tė admirueshme e me tė vėrtetė tė habitshme tė jetesės sė tyre. Banojnė nė viset e tyre tė lindjes, po si mėrgimtarė marrin pjesė si qytetarė nė ēdo gjė dhe durojnė ēdo gjė si tė huaj; ēdo vend i huaj ėshtė dhe atdhe i tyre dhe atdheu i tyre ėshtė si i huaj. Martohen si tė gjithė, lindin fėmijė, por nuk i hedhin ato qė lindin. Shtrojnė trapezė tė pėrbashkėt, po jo tė bollshme. Kanė Trupin, por nuk rrojnė sipas trupit. Jetojnė mbi tokė, po rrojnė nė qiejt. U binden ligjeve nė fuqi dhe me jetesėn e tyre i mposhtin ligjet, kanė dashuri pėr tė gjithė dhe nga tė gjithė pėrndiqen. Nuk pėrfillen dhe dėnohen, vdesin dhe ringjallen. Rrojnė nė varfėri dhe pasurojnė shumė tė tjerė. Pėr ēdo gjė ndjejnė inungesė dhe ēdo gjė e kanė me bollėk. Pėrēmohen dhe me pėrēmimet lavdėrohen. Blasfemohen dhe drejtėsohen. I fyejnė dhe ata bekojnė. I shajnė dhe ata nderojnė. Bėjnė tė mira dhe dėnohen si keqbėrės. Kur dėnohen, ata gėzohen me bindjen se ringjallen. Nga judenjtė luftohen si tė njė race tė huaj dhe nga paganėt pėrndiqen. Ata qė i urrejnė, nuk janė nė gjendje tė thonė shkakun e armiqėsisė.

  Shkurtimisht, siē ėshtė shpirti nė trup, kėshtu janė tė krishterėt nė botė. Shpirti ėshtė i shpėrndarė nė tė gjitha pjesėt e trupit, dhe tė krishterėt nė tė gjitha qytetet e botės. Shpirti vėrtet banon nė trup, po nuk rrjedh nga trupi. Edhe tė krishterėt, banojnė nė botė, por nuk janė prej botės. Shpirti i padukshėm ruhet nė trupin e dukshėm. Edhe tė krishterėt, ndonėse nė dukje gjenden nė kėtė botė, por shpresėtaria e tyre qėndron e padukshme. E urren dhe e lufton shpirtin trupi, ndonėse nuk i bėn ndonjė padrejtėsi, sepse ai e pengon tė jepet pas dėfrimeve. I urren edhe bota, tė krishterėt, pa i bėrė asaj asnjė padrejtėsi, po vetėm sepse janė kundėr dėfrimeve. Shpirti ka dashuri pėr trupin qė urren dhe pėr pjesėt e tij dhe tė krishterėt kanė dashuri pėr ata qė i urrejnė. Shpirti qėndron i mbyllur nė trup, po ai e mban trupin; edhe tė krishterėt, ndonėse qėndrojnė nė kėtė botė si nė burg, po ata e mbajnė botėn. Shpirti i pavdekshėm banon nė njė tendė tė vdekshme; dhe tė krishterėt jetojnė si mėrgimtarė nė gjėrat qė janė tė prishėshme; duke pritur mosprishmėrinė qė ėshtė nė qiejt. Shpirti, i munduar nga ndalimi i ushqimeve dhe i pijeve, pėrmirėsohet; edhe tė krishterėt, qė dėnohen pėrditė, shtohen edhe mė tepėr. Nė njė rregull tė tillė i vendosi kėta Perėndia, kėshtu qė nuk u lejohet qė ta braktisin.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 5. #5
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Albo,

  ti ne shkrimin e mesiperm ke folur per te krishteret dhe cilesite e tyre, por nuk ke thene se cfare kane te krishteret qe i ben te ndryshem. Pra cila eshte ajo "gje" qe ata kane qe i ben te jene kaq te ndryshem.

  Te krishteret nuk jane ca moraliste te cilet kane ca norma morali qe duan te ndjekin gjate jetes. Kjo do ishte fyerese per ta.

  Ti me ke pyetur se nga cila Fe e kam marre ate interpretim. E kam marre nga e njejta fe qe e beri vellain tim ne Krishtin, Athanasin qe te deklaronte: Perendia u be njeri, qe njeriu te behet Perendi...
  Dhe kjo Fe eshte Krishti!

  E vleresoj shume shkrimin e mesiperm tendin. Ate liber e kam lexuar dhe une, Jeta e Shenjtoreve ne Kishen Ortodokse!

  Me ka ngelur ne mendje nje fragment nga jeta e Llukianoit, kur cdo pyetje qe i benin paditesit, psh si e ke emrin, cfare pune ben, ai vella i shenjte i pergjigjej: I KRISHTERE

  Dhe nje nate para vdekjes, ai bashke me vellezer te tjere te burgosur, feston ne burg Darken e Zotit, Darken e Triumfit!

  Te krishteret jane si te gjithe te te tjeret. Por kane dicka qe u mungon te tjereve!

  Psh nqs kemi 2 tela, nje te lidhur me burimin e rrymes dhe nje te palidhur, ate te palidhurin ti mund ta manipulosh si te duash, madje e mund ta keputesh, por atij te lidhurit, ti nuk mund ti besh asgje!

  Kete shembull e kam lexuar ne kete liber qe quhej "Jeta e shenjtoreve ne Kishen Ortodokse" dhe po ashtu, fare rastesisht, e kam gjetur e tek nje liber tjeter, po aq i mrekullueshem "Jeta me e larte"
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Kurse ajo qe me ka ngelur mua ne mendje Matrix, jane fjalet e Jezu Krishtit kur ai endej neper shkretetire per 40 dite, pa ngrene e pa pire asgje. Gjate ketyre 40 diteve, Jezu Krishti u perball me satanain i cili u mundua ta tundonte Jezu Krishtin plot 3 here.

  Nese ke parasysh filmat e realizuar mbi jeten e Jezu Krishtit, ne te tre pergjigjet e Tij, Jezu Krishti nuk dha nje pergjigje te Tij, edhe pse Ai ishte Njeri-Zot, por iu referuar Shkrimeve te Shenjta. Zoti Krisht qe kish qene ne krah te Atit qe nga fillimi i koherave, nuk u tundua aspak nga pushteti qe djalli kishte mbi token dhe njerezit. Krishti nuk percolli mesazhin e Tij, por mesazhin e Atit te Tij per ish-kryengjellin rebel qe shkeli Fjalen e Mbretit te Tij.

  Per te dale tek pyetja ime me lart. Qellimi i saj ishte nje dhe i vetem. Nuk mund te dalim me "te vertetat tona", pa u njohur me te verteten biblike qe ne trashegojme brez pas brezi ne Kishen Apostolike. Cdo besimtar duhet te njihet jo vetem me mesimet e Bibles, por edhe me trashegimine e cmuar apostolike. Mesimet dhe predikimet e apostujve dhe dishepujve te tyre, mesimet e prifterinjve te gjithe shekujve dhe koherave, jane ushqim hyjnor shpirteror per cdo te krishtere, jo vetem per orthodokset e katoliket.

  Keto tema marrin nje vlere te jashtezakonshme sa here qe gjithesecili sjell mesime nga jeta e shenjtoreve te Kishes.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Matrix te ka dhene nje pergjigje te goditur ty, pamvaresisht se ti nuk mund ta kuptosh dot.

  Ai ka thene se feja e tij eshte Krishti, dhe feja e cdo te krishteri duhet te jete Krishti. Krishti qendron mbi fete dhe nuk kufizohet as nga dogmat kristiane dhe as nga fete e ndryshme.

  Krishti ka thene se Ai eshte Alfa dhe Omega, fillimi dhe fundi, pra jashte Tij nuk ndodhet asgje dhe asnjeri. Nese dikush ka Krishtin, ai ka te Verteten, nese dikush ka Krishtin ai ka Jeten, nese dikush ka Krishtin, ai ka Shenjterine, nese dikush ka Krishtin, ai ka gjithcka.

  Matrix eshte nje krisht i vogel, sepse Ati ne te sheh Krishtin dhe vetem Krishtin. Dhe nuk sheh Krishtin sepse Matrix eshte me i zgjuar, me i mire, me i dashur, me i dhembshur, por Ati sheh Krishtin ne Matrix, sepse ai eshte zgjedhur nga Ati qe para themelimit te botes.

  Kush jemi neve te gjykojme bijte e Perendise? Kjo eshte dhe detyra jone, te shohim vellezerit tane me syte e Perendise, dhe jo te akuzojme njeri-tjetrin se kush ka te verteten dhe kush jo. Kur ne akuzojme dhe gjykojme, perdorim mishin tone te rene, perdorim mendjen tone te rene, duke menduar se jemi me te zgjuar se te tjeret, qe ndofta edhe mund te jemi, por qe para syve te Perendise nuk ka asnje vlere.

  Para syve te Perendise vleren me te madhe e ka Ai qe jeton dhe banon brenda nesh, Krishti.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Para syve te Perendise vleren me te madhe e ka Ai qe jeton dhe banon brenda nesh, Krishti.
  Sikur njeriu te mbante frymen gjalle me fjale, asnje njeri ne kete bote nuk do te njihte uri dhe vdekje nga uria. Krishti jeton ne Shtepine qe ai vete ngriti, Kishen e Shenjte te Pergjithshme dhe Apostolike. Te gjithe te krishteret shkojne ne te per te qene ne prani te Tij dhe per te marre ate ushqimin qe vetem Krishti e ofron, Gjakun e Tij dhe Trupin e Tij. Ky eshte ushqimi shpirteror i cdo te krishteri, ky eshte ushqimi qe rrit Krishtin brenda nesh.

  Disa prej jush nuk e kishin degjuar ndonjehere fjalen KUNGIM, e jo me ta merrnit ate ne Kishen tuaj. Kjo nuk perben nje paragjykim, perben nje te vertete te hidhur per shume nga ju.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Disa prej jush nuk e kishin degjuar ndonjehere fjalen KUNGIM, e jo me ta merrnit ate ne Kishen tuaj. Kjo nuk perben nje paragjykim, perben nje te vertete te hidhur per shume nga ju.
  Ke qene ti vete qe thoje se si ka mundesi qe fjala krishterim qe nuk perdoret ne bibel, te perdoret kaq shume sot, nderkohe qe ti perdor fjalen kungim me nje krenari te dukshme por qe nuk gjendet ne asnje vend ne bibel, dhe jo vetem kete fjale, por fjalori ortodokso-katolik eshte mbushur me fjale te tilla qe nuk perdoren ne bibel.

  Megjithate, dua te theksoj se nuk e quaj te rendesishme une se c'fare fjale perdoret sot, rendesi per mua ka qe megjithese perdorim fjale te ndryshme, flasim per te njejten gje.

  Fakti qe Astrit77, (dhe jo "disa prej jush") nuk e njihte kete fjale, pasi ne kishen e tij perdoren fjalet ashtu sic jane ne bibel, nuk e nxjerr jashte familjes se Krishtit. Edhe nje here me duhet te te kujtoj se zemra e Krishtit eshte shume me e madhe se e imja dhe e jotja, dhe ne te ka vend per te gjithe ata qe e kane pranuar dhe kane besuar ne te, pamvaresisht nga doktrinat e krishtera ne te cilat ata bejne pjese.

  Keshtu pra mos dil ne paragjykime te nxituara duke thene "e jo me ta merrnit ate ne kishen tuaj", sidomos ti qe ndodhesh ne Amerike dhe ku protestantizmi ka lulezuar me shume se kudo, dhe qe nuk lufton dogmat e tjera kristiane,(ortodokse, etj.) ashtu sic ka ndodhur dhe ndodh ketu ne Greqi nga ortodokset.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 10. #10
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Albo,

  Krishti nuk ju referohej shkrimeve te shenjta kur fliste. Prej Tij buronin shkrimet, ashtu sic burojne prej cdo te krishteri.Mos valle Krishti u ul studioi shkrimet dhe pastaj kundershtoi Djallin?

  Ishte po Krishti Ai qe tha se me ane te shkrimeve nuk mund te merret jeta e perjeteshme, ishte Pali ai qe tha se Shkronja vret.

  Bibla eshte thike me dy presa. Ne rast se ti e perdor per tu ushqyer, shume mire. Po rne rast se e perdor per te shtuar njohurite doktrinore, me mire mos e prek se do cash duart aty.

  Krishti jep jete.

  Kaq e veshtire eshte per tu kuptuar kjo valle?

  Mqns thua se je ortodoks, A e ke lexuar jeten e Shen Maria Egjiptianes, kur ajo pa degjuar asnjehere per Biblen, pa e prekur fare kete liber me dore, ndoshta pa ditur fare nese ekzistonte, i fliste me vargje biblike Zosimait?

  Kush e kishte shenjteruar valle kaq shume kete grua?
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Krishti jep jete.

  Kaq e veshtire eshte per tu kuptuar kjo valle?
  Nese pyet nje protestant se cfare eshte Krishti per ta, ata do te pergjigjen Zot, por nje Zot i pafytyre, i paprekshem qe jeton ne mendjet dhe zemrat e tyre. Ky interpretim i Krishtit si qenia e mbinatyrshme tingellon bukur, por eshte jo i plote.

  Dallimi kryesor midis Kishave tradicionale dhe atyre protestante per mendimin tim eshte pikerisht Krishti-Njeri. Protestantet nuk e pranojne Krishtin si Njeriun-Zot, nuk pranojne ikonen e Tij ne Kisha qe eshte fytyra e nje Njeriu qe jetoi 2000 vjet me pare, nuk pranojne fytyren e apostujve dhe te Nenes se Tij. Kjo vjen per arsye se ngaqe keto Kisha kane lindur pak shekuj me pare, dhe fillesen nuk e kane tek apostujt por tek Bibla, sic u pelqen atyre te mbrojne ate qe nuk kane se si ta mbrojtje.

  Nese shpetimi do te vinte nga Ligji dhe Bibla, Jezu Krishti nuk kish perse vinte ne Toke si Njeri, ai mjafton ti jepte nje pasardhes tjeter te Abrahamit ligjin e ri. Por nga do te ndryshonte ky nga Ligji i Vjeter? Njerezit nuk besonin pasi donin te shikonin 'Fytyren e Zotit' qe te jetonin me friken e Tij, ligji nuk mjaftoi per ti kthyer nga rruga e keqe.

  Po te lexosh ne kete forum mendime besimtaresh protestante, do te krijosh idene se Krishti eshte dicka imagjinare, eshte si puna e Allahut per muslimanet. Ata nuk e kane pare Zotin dhe nuk duan te besojne ne Zotin-Njeri por vetem ne ate Zotin ne qiell. Ne mendjen e tyre Krishti eshte nje Krijese imagjinare te cilin ata mund ta pershkruajne me fjale qe tingellojne bukur, por nuk kane permbajtje.

  KUNGIM nuk eshte fjale biblike ashtu sic nuk eshte as Krishterimi, por eshte fjale njerezore per nje proces qe vete Jezu Krishti e nisi ne darken mistike te fundit me apostujt e Tij. Te marresh kungimin ne Kishe do te thote te marresh Trupin e Jezu Krishtit dhe te pish gjakun e Tij.

  Ky eshte USHQIMI SHPIRTEROR i Krishtit per delet e Tij dhe jo fjalet boshe. Kungimi ne Kishen Orthodhokse eshte Misteri me i Larte i Zotit, eshte i vetmi ushqim qe garanton rritjen e Krishtit brenda nesh.

  VETEM GJAKU DHE TRUPI I KRISHTIT MUND TE SHENJTEROJE NJE NJERI MEKATAR!

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 12. #12
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Albo,

  une bie dakord me ty ne piken ku thua se ligji nuk mjaftoi per te kthyer njerezit te Zoti, ose me mire per t'i drejtesuar, sepse ai ne nje fare menyre i ktheu duke u treguar gjendjen e rene.

  E pra kur nuk mjaftoi nje ligj i dhene prej Zotit, asnje ligj njerezor nuk do mundet ndonjehere ta beje kete.

  Persa i perket mendimeve protestante se ku ndryshojne nga ato ortodokse, mendoj se dallimi kryesor eshte ne faktin se Protestantet kerkojne me shume shpetimin individual se sa Kishen, dhe vene ne qender te jetes se tyre Biblen.
  Persa i perket ortodokseve dhe katolikeve, ata e vleresojne Kishen me shume se protestantet dhe Biblen nuk e vene ne piedestalin protestant (megjithese kohet e fundit po terhiqen dhe ata drejt ketij mentaliteti).
  Por te pyesesh nje ortodoks apo katolik c'eshte kisha, ai do pergjigjet se eshte ajo ndertesa e bukur ku ai shkon te dielave.
  (Ndersa dikush qe ka lexuar dicka mund te te pergjigjet bashkesia e episkopeve, prifterinjve, dhjakoneve e njerez te tjere te veshur me te zeza, pra dicka qe s'ka te beje me jeten e tij te perditeshme)
  Te pyesesh se c'eshte Krishti nje Ortodoks, mund te te tregoje nje ikone sic e the dhe vete, te pyesesh nje protestant, mund te te nxjerre nga xhepi nje Bibel e te te lexoje ca vargje.

  Pra Ikona e Krishtit eshte veshur!
  Krishtit i eshte vene nje maske ne fytyre dhe me kete maske i paraqitet njerezve nga liderat.

  Ajo c'ka une dua te theksoj eshte se nuk ka rendesi fakti se si nje Kishe e njeh zyrtarisht nje fenomen, por fakti se si u paraqitet ky fenomen njerezve te thjeshte, apo menyra si u paraqitet.

  E njejta gje ishte dhe me farisejte. Ata predikonin drejtesi, por nga ana tjeter, gjithe sistemi i tyre ishte "shpelle kusaresh".

  Keshtu pra t'i thuash dikujt se Gjaku i Krishtit te shenjteron, i ke thene te verteten. Por t'i thuash gjithashtu se Fryma e Tij te shenjteron perseri i ke thene te verteten, t'i thuash se vete Krishti te shenjteron, perseri i thua te verteten e keshtu me rradhe. Per realitetin e dukshem, keto nuk jane sinonime, por ne te padukshmin po.

  Tani vijme tek ajo se si kjo e vertete i sillet besimtarit.

  Ti dhe une kemi thene te njejtat gjera. Gjaku i Krishtit te shenjteron!
  Por ti thua se ai shenjteron vetem te dielave kur merr kungaten dhe jo cdo dite te javes. Une them se Gjakun e Krishtit ne e marrim sa here ulemi ne tavoline, pra kur jemi vetem, apo me vellezerit dhe motrat tona te shenjta, apo me gjithe Kishen.

  Nqs Krishti do shperndahej vetem ne momentin e marrjes se kungates, atehere ne duhet te hame vetem njehere ne jave Krisht. Por ushqimin qe prishet ti vetem nje here ne jave e ha?

  Pra nqs ushqimin qe prishet, ti e ha disa here ne dite, ku eshte e keqja qe te hash dhe te paprishshmin disa here ne dite? Mos valle te demton?

  E pra, Kungata, apo darka e Zotit eshte njera nga deklaratat qe ne i bejme vetes apo vellezerve dhe motrave persa i perket ushqimit tone shpirteror qe eshte Krishti.

  Une po e theksoj dhe njehere. Krishti nuk erdhi ne bote qe te sjelle as misticizmin as misterin, por Jeten! Kisha vete eshte Misteri i Fshehur brenda Tij. Pra ne jemi pjese e ketij Misteri. Ti je pjese e Kishes, ti ke ne vetvete te njejten jete qe kishte dhe Krishti. Nuk te solli ligji aty, nuk te solli vepra jote. Ty te solli vete Krishti. Nqs ti ke Krishtin brenda, Ati tek ty nuk sheh papastertine e mishit, por Krishtin. Ne rast se ti ke Krishtin brenda, ti ke dashuri e prirje per martirizim. Ti nuk ke frike nga Kryqi dhe kur te ofrohet nga te dashurit e tu, per hir te ligjit. Ti e dashuron Kryqin se aty ti sheh qe Krishti qe ke brenda te dale jashte dhe te shfaqe lavdine e Tij. Nqs dikush qe s'ka Krishtin e sheh Kryqin,(ndeshkimin nga ligji, semundjet, varferine etj...) si turp para Zotit, si ndeshkim si mungese bekimi, ti e sheh si Lavdi, si bekimin me te madh qe Zoti mund t'i beje krijeses se Tij, si shprehjen e dashurise me te larte qe mund te shprehe Ati ndaj birit te tij qe je ti.
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Nuk mund ta kuptoj perse Albo mendon se kungimi behet vetem ne kishen ortodokse!

  Fjalet e Krishtit ishin Fryme dhe vetem ne fryme kuptohen. Ata qe nuk i kuptojne, ose skandalizohen, ose merren me vepra magjike.

  Jam shume dakort me shkrimin e Matrix ne pergjithesi, por nuk mund te mos vecoj ate qe ai thote se "Kisha vete eshte misteri i fshehur brenda Tij", dhe do doja te shtoja, dhe misteri i zbuluar tashme ne te zgjedhurit e Tij.

  Te ushqehesh me Krisht eshte shume me shume se sa te marresh kungimin vetem nje here ne jave, dhe ky ushqim gjendet me shumice ne Kishen e Krishtit, ne jeten e Kishes, dhe jo ne nje predikim te thjeshte te Djeles apo ne disa tradita tipike ne ndonje ndertese kishe.

  Kisha eshte trupi i gjalle i Krishtit dhe jo ndertesa apo funksionimi i njerit apo tjetrit denominacion.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  "Me tė vėrtetė po ju them: po tė mos hani Trupin e Birit tė njeriut, dhe po tė mos pini gjakun e Tij, nuk do tė keni jetė nė veten tuaj". (Joan, 6:53)
  Ky ishte amaneti i Krishtit per apostujt e Tij, ky eshte Lajmi i Mire qe Krishti i solli njerezimit. Keto fjale nuk kane nevoje as per interpretim, as per koment dhe as per hamendje.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,282
  Postuar mė parė nga Albo
  Nese pyet nje protestant se cfare eshte Krishti per ta, ata do te pergjigjen Zot, por nje Zot i pafytyre, i paprekshem qe jeton ne mendjet dhe zemrat e tyre. Ky interpretim i Krishtit si qenia e mbinatyrshme tingellon bukur, por eshte jo i plote.

  Dallimi kryesor midis Kishave tradicionale dhe atyre protestante per mendimin tim eshte pikerisht Krishti-Njeri. Protestantet nuk e pranojne Krishtin si Njeriun-Zot, nuk pranojne ikonen e Tij ne Kisha qe eshte fytyra e nje Njeriu qe jetoi 2000 vjet me pare, nuk pranojne fytyren e apostujve dhe te Nenes se Tij. Kjo vjen per arsye se ngaqe keto Kisha kane lindur pak shekuj me pare, dhe fillesen nuk e kane tek apostujt por tek Bibla, sic u pelqen atyre te mbrojne ate qe nuk kane se si ta mbrojtje.

  Nese shpetimi do te vinte nga Ligji dhe Bibla, Jezu Krishti nuk kish perse vinte ne Toke si Njeri, ai mjafton ti jepte nje pasardhes tjeter te Abrahamit ligjin e ri. Por nga do te ndryshonte ky nga Ligji i Vjeter? Njerezit nuk besonin pasi donin te shikonin 'Fytyren e Zotit' qe te jetonin me friken e Tij, ligji nuk mjaftoi per ti kthyer nga rruga e keqe.

  Po te lexosh ne kete forum mendime besimtaresh protestante, do te krijosh idene se Krishti eshte dicka imagjinare, eshte si puna e Allahut per muslimanet. Ata nuk e kane pare Zotin dhe nuk duan te besojne ne Zotin-Njeri por vetem ne ate Zotin ne qiell. Ne mendjen e tyre Krishti eshte nje Krijese imagjinare te cilin ata mund ta pershkruajne me fjale qe tingellojne bukur, por nuk kane permbajtje.

  KUNGIM nuk eshte fjale biblike ashtu sic nuk eshte as Krishterimi, por eshte fjale njerezore per nje proces qe vete Jezu Krishti e nisi ne darken mistike te fundit me apostujt e Tij. Te marresh kungimin ne Kishe do te thote te marresh Trupin e Jezu Krishtit dhe te pish gjakun e Tij.

  Ky eshte USHQIMI SHPIRTEROR i Krishtit per delet e Tij dhe jo fjalet boshe. Kungimi ne Kishen Orthodhokse eshte Misteri me i Larte i Zotit, eshte i vetmi ushqim qe garanton rritjen e Krishtit brenda nesh.

  VETEM GJAKU DHE TRUPI I KRISHTIT MUND TE SHENJTEROJE NJE NJERI MEKATAR!

  Albo
  Je ti Albo qe flet per nje Krisht ne pikture dhe jo veprues ne jeten dhe zemren tende. Me trego se sa njerezve ke dale ti tju flasesh dhe tju deshmosh Krishtin, Sa bibla ke shperndare neper fshatra dhe sa je ropatur per Krishtin? Me trego ti dhe orthodhoksia jote, se sa Bibla dhe sa literature te krishtere sollen ata ne Shqiperine e mjere nga diktaura? Me trego ti se sa Harta te vorjoepirit na solli orthodhoksia jote, dhe se sa bukur ajo po lejon kishen shqiptare orth. te udheheqe ne autqefaline e vet?Albo te keshilloj edhe njehere, pavaresht se ti mendon ndryshe, dhe e quan veten plak dhe te moshuar. Jezusi i tha Thomait: Lum ata qe nuk me PANE DHE ME BESUAN. Ti je nje i indoktrinuaar ne politiken orthodhokse, dhe kjo te pengon te shohesh Krishtin. do te te ftoja te hapje njehere televizorin tek kishat e ndryshme ne Amerike, ( flas per ato qe jane te Krishtit), dhe te shohesh se sa mijeria vete marin pjese ne to dhe adhurojne Krishtin. Ne ka te krishter qe duan te jetojen ne harmoni me te gjithe te krishteret e tjere, keta jane protestantet. Ne amerike edhe orthodhoksit Greke jane me xhentil dhe me te bute se ata origjinalet ne Greqi, kjo per shakak te paqes qe marin nga shumica e krishtere ne Amerike, ku patjeter vend kryesor ze dhe kisha katolike. Por une te kam then nje gje: Kur ti te pranosh konkreisht Krishtin ne zemern tend dhe jo ne ikone, do te kuptosh se sa MREKULLI eshte te jetosh me Te.
  Deshmuesi

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  A ka mundesi ta lini kete luften me njeri-tjetrin? Nuk ka asnje vlere dhe dobi. Perse duhet qe t'i mbushni mendjen tjetrit per ato qe ju besoni. Jepni mendimet tuaja pa sulme ndaj njeri-tjetrit.

  Cpune keni ju me kishat orotdokse, katolike apo protestante? Mos valle ju ka vene Zoti mbrojtes te ketyre kishave? A nuk e kuptoni se Zoti nuk ka nevoje per mbrojtes te tille? Me kete menyre vetem largojme te tjeret nga e Verteta, nga Krishti.

  Me vjen keq kur shoh se armiqesite me te medha jane ne forumin "Bota Shpirterore". Kaq fanatike na ka bere feja sa mos ta kuptojme se sa poshte biem kur shajme Dogmat e ndryshme kristiane? Mos valle i duam te tjeret me shume se Zoti? Mos valle motivet tona jane kaq te fshehura sa mos ta kuptojme se kur sillemi keshtu, tregojme se jemi te mbushur me motive te pista, egoiste por qe i mbulojme me vellin e fese?

  Krishti nuk mesohet, Ai perjetohet. Dhe ai qe e perjeton nuk mund te sillet keshtu ne asnje menyre. Me kete nuk dua te them se kushdo qe hiqet si i perulur dhe i bute, mund te kete perjetuar Krishtin. Ndofta une qo po flas te mos ta kem perjetuar. E them kete se nuk dua te vendos veten time mbi te tjeret.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  45
  Postime
  407

  "Pėrse nuk je i lumtur?"

  Pėr kėtė temė mendoj se kryesore ėshtė qė shenjtėrimi tė shikohet nė rend tė parė qė njeriu tė bėhet njeri e mė pas, nėse do Zoti, edhe tė pranojė jetėn hyjnore nėpėrmjet hirit tė Zotit qė ipet pa meritėn tonė njerėzore pėr ta jetuar njė jetė me Zotin. Zoti do qė tė jemi shenjtėr, por jo shenjtėr tė mėrzitur qė nė sy tė tjerėve tė jemi tė mėrzitshėm, por tė jemi shenjtėr tė lumtur.

  Kėtyre ditėve lexova disa rreshta nga njė libėr i autorit Antony de Mello qė mė pėlqei dhe po ua sjell qė edhe ju ta lexoni e tė mendoni mbi to.
  Krejt miqėsisht!

  PERSE NUK JE I LUMTUR?

  “Nėse ndokush vjen tek unė e do mė tepėr babėn, nėnėn, gruan, fėmijėt, vėllezėrit, motrat, madje edhe jetėn e vet se mua, nuk mund tė jetė nxėnėsi im.” (Lk 14,26).

  I
  Shikoje botėn e shih sa je ti dhe njerėzit rreth teje tė palumturė. A e di pėrse janė njerėzit tė palumturė?
  Me siguri do tė thuash se kjo ndodh pėr arsye tė vetmisė apo nėnēmimit, luftės apo urrejtjes, ose tė pafesė. Gabim do ta kesh.
  Pėr kėtė gjendje ekziston vetėm njė shkak: mendimet e gabuara nė kokėn tėnde, mendimet aq shumė tė pėrhapura, aq shumė tė zakonshme sa qė kurrė nuk tė bie nė mend qė t`i shqyrtosh. Pėr shkak tė kėtyre mendimeve tė gabuara ėshtė shtrembėruar imagjinimi yt i botės dhe i vetvetes.
  Ti je aq rrept i programuar dhe shtypja e shoqėrisė ėshtė aq e madhe sa qė nė mėnyrė tė mjaftueshme je i robėruar nė kurthė qė e shtrembėron figurėn tėnde tė botės.
  Prej kėndej nuk ka dalje sepse ti as qė dyshon se figura jote do tė mund tė ishte e shtrembėruar, tė menduarit tėnd gabim, kurse mendimet tua tė gabuara.

  II
  Shiko rreth vetes dhe shih a mund ta gjesh njė person tė vetėm vėrtet tė lumtur – person pa frikė, tė lirė nga pasiguria, ankthi, shtrėngimi apo mėrzia.
  Do tė kishe fat po ta kishe gjetur njė person tė tillė ndėr njėqind mijė njerėz. Kjo do tė duhej tė tė sjellė nė dyshim nė programimin dhe mendimet qė i keni tė pėrbashkėta ti dhe ata. Mirėpo, ti je i programuar edhe nė atė mėnyrė sa nuk dyshon, sa nuk ngurron, sa qė ke mbėshtetje vetėm nė paramendime (supozime) qė tė janė futur nė ty nėpėrmjet trashėgimisė tėnde, kulturės tėnde, shoqėrisė tėnde, fesė tėnde. Dhe nėse nuk je i lumtur, je i ushtruar nė atė mėnyrė qė ta fajėsosh vetveten, jo programimin tėnd, jo mendimet dhe idetė kulturologjike dhe tė trashėguara.

  III
  Ajo qė e bėnė kėtė edhe mė zi ėshtė edhe fakti se njė shumice tė madhe njerėzish i ėshtė shpėrlarė aq shumė truri sa qė nuk kuptojnė sa tė palumturė janė; si njeriu qė ėndėrron, dhe nuk mund ta marrė me mend se po ėndėrron.
  Cilat janė kėto mendime tė gabuara – pengesa nė rrugėn deri te lumturi? Ja disa shembuj.

  A
  Mendimi i parė: Nuk mund tė jesh i lumtur pa gjėrat me tė cilat je i lidhur dhe qė i konsideron tė ēmueshme.
  Gabim. Nuk kalon as njė moment i vetėm nė jetėn tėnde pa e poseduar gjithė atė qė tė nevojitet pėr lumturi.
  Mendo pėr kėtė dy-tre minuta.
  Arsyeja pėr shkak tė cilės je i palumtur ėshtė se nuk pėrqėndrohesh nė atė qė ke, por nė atė qė nuk e ke.

  B
  Mendimi i dytė: Lumturia ndodhet nė tė ardhmėn.
  Nuk ėshtė e vėrtetė. Pikėrisht kėtu dhe tani ti je i lumtur, mirėpo ti kėtė nuk e di sepse besimet e tua tė gabuara dhe imagjinimet tua tė shtrembėruara tė kanė robėruar nė frikėsime, mėrzi, lidhshmėri (varėsi), pėrleshje dhe fajėsi, dhe tė kanė bėrė rob nė lojėn nė tė cilėn je i programuar pėr ta luajtur.
  Po ta kuptoje kėtė, do tė shihje se je i lumtur, edhe pse nuk je i vetėdijshėm.

  C
  Edhe njė mendim: Do tė jesh i lumtur nėse arrin ta ndryshosh situatėn nė tė cilėn gjindesh dhe njerėzit rreth teje.
  Nuk ėshtė e vėrtetė. Marrėzisht derdhė aq shumė energji duke tentuar qė ta modifikosh botėn.
  Nėse thirrja jote ėshtė ta kalosh jetėn duke e ndryshuar botėn – shko atėherė dhe ndryshoje atė, mirėpo mos e kultivo nė vehte mashtrimin se kjo do tė tė bėjė tė lumtur.
  Ajo ēka tė bėn tė lumtur apo tė palumtur nuk ėshtė bota as njerėzit rreth teje, por mendimet nė kokėn tėnde.
  Ta kėrkosh lumturinė nė botėn jashtė vetes ėshtė njėjtė sikur ta kėrkosh folenė engjėllore nė fundin e oqeanit.
  Nėse, pra, lumturia ėshtė ajo qė e kėrkon, mund tė ndalesh sė derdhuri energjish me tentim qė ta shėrosh tollėn tėnde apo ta ndėrtosh njė trup tėrheqės, ta ndryshosh banimin apo punėn, bashkėsinė apo stilin e jetės, apo madje edhe personalitetin tėnd.
  A po e kupton se do tė mund ta ndryshoje secilėn nga kėto gjėra, do tė kishe mundur tė ishe veēanėrisht i kėndshėm dhe tė kesh personalitet admirues, tė gjindesh nė njė rreth mė tė kėndshėm, e megjithatė tė jesh i palumtur?
  Dhe thellė nė vetvete e kupton se kjo ėshtė e vėrtetė, mirėpo megjithatė edhe mė tutje harxhon mundim dhe energji duke tentuar tė vish te ajo qė nuk mund tė tė bėjė tė lumtur.

  D
  Edhe njė mendim i gabuar: Do tė jesh i lumtur nėse tė plotėsohen tė gjitha dėshirat.
  Nuk ėshtė e vėrtetė. Nė tė vėrtetė, pikėrisht kėto dėshira dhe varėsi krijojnė nė ty shtrėngim, frustrime, nervozizėm, pasiguri dhe frikė.
  Bėje njė listė tė tė gjitha dėshirave dhe lidhshmėrive tua, dhe secilės prej saj thuaja kėto fjalė: “Thellė nė zemrėn time e di se edhe atėherė nėse i arrij kėto, po qe se ato edhe realizohen, nuk do ta arrijė lumturinė.”
  Dhe thellė zhytu nė mendime mbi vėrtetėsinė e kėtyre fjalėve. Plotėsimi i dėshirave mund, nė rastin mė tė mirė, tė sjell shkėndija tė kėnaqėsisė dhe entuziazmit. Mos e pėrziej kėtė me lumturinė.
  Ē`ėshtė atėherė lumturia?
  Njė numėr shumė i vogėl njerėzish e di pėrgjigjen, mirėpo askush s`mund tė ta thotė, sepse lumturia nuk mund tė pėrshkruhet. A mund t`ua pėrshkruash dritėn njerėzve qė janė ulur nė errėsirė gjatė tėrė jetės sė tyre? A mund t`ia pėrshkruash realitetin dikujt qė gjindet nė ėndėrra? Kuptoje se gjindesh nė errėsirė dhe errėsira do tė tretet; atėherė do ta kuptosh ēfarė ėshtė drita. Kuptoje se kjo ēka ėshtė duke tė ndodhur ty ėshtė ėndėrr e keqe e natės dhe nuk do tė jetė mė; atėherė do tė zgjohesh nė realitet.
  Kuptoje se ke mendime tė gabuara dhe do tė humbin; atėherė do ta shijosh lumturinė.
  Nėse njerėzit aq shumė synojnė lumturinė, pėrse atėherė nuk mundohen ta kuptojnė se kanė mendime tė gabuara?

  I
  E para: Pėr arsye se kurrė nuk u bie nė mend qė t`i shohin ato si tė gabuara apo madje edhe si mendime.
  Programi ka qenė aq thellė i futur nė ta sa i shohin si fakte dhe realitete.

  II
  E dyta: pėr arsye se kanė frikė se do ta humbin tė vetmėn botė qė e njohin: botėn e dėshirave, lidhshmėrive (varėsive), frikave, shtypjeve shoqėrore, acarimeve, synimin pėr sukses, brengosjeve, fajeve, me shkėlqimet e kėnaqėsive, dėfrimeve dhe entuziazmeve qė tė gjithė kėto mbartin me vete.
  Paramendoje njė njeri qė ka frikė ta ndėrpretė ėndėrrėn e keqe tė natės sepse, nė fund tė fundit, kjo ėshtė bota e vetme qė e njeh. Kėtu je i pėrshkruar edhe ti edhe njerėzit tjerė.
  Nėse dėshiron ta gjesh lumturinė e pėrhershme, tė duhet tė jesh i gatshėm ta urresh babėn tėnd, nėnėn tėnde, madje edhe jetėn tėnde, dhe ta mohosh tėrė pasurinė tėnde.
  Si? Mos moho asgjė, dhe mos u largo nga asgjė sepse atė qė e lė dhunshėm, pėr tė je i lidhur nė mėnyrė tė amshuar. Por mė mirė vėreje (kuptoje) se kjo ėshtė ėndėrr e keqe e natės, ēka nė tė vėrtetė ėshtė, dhe atėherė, i mbajte tė gjitha apo jo, do ta humbin ndikimin e tyre nė ty, fuqinė qė tė tė lėndojnė. Mė nė fund do tė zgjohesh nga ėndrra jote, jashtė kėtij terri, pa kėto frika dhe brengosje.
  Kaloje njė kohė nė shikimin e secilės nga kėto gjėra nė tė cilat je i lidhur si nė ato qė vėrtetė edhe janė – ėndėrr e keqe e natės qė, nga njėra anė, shkaktojnė entuziazme dhe kėnaqėsi, por nga ana tjetėr brengosje, pasiguri, tensione, mėrzi, frikėsime dhe mjerim.
  Babai dhe nėna: ėndėrr e keqe. Gruaja dhe fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat: ėndėrr e keqe. Gjithēka ke: ėndėrr e keqe. Jeta jote siē ėshtė tani: ėndėrr e keqe. Secili gjėsend nė tė cilin je lidhur dhe pėr tė cilėn vetveten e ke bindur se pa tė nuk mund tė jesh i lumtur: ėndėrr e keqe.
  Atėherė do ta urresh babėn dhe nėnėn, gruan dhe fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat, madje edhe jetėn tėnde.
  Dhe kėshtu lehtė do tė mohosh gjithēka ke, dmth., do tė ndalesh tė lidhesh nė sende dhe me kėtė do ta asgjėsosh mundėsinė qė tė tė lėndojnė.
  Atėherė mė nė fund do ta shijosh kėtė gjendje misterioze qė nuk mund tė pėrshkruhet dhe tė shprehet – gjendjen e lumturisė dhe paqes sė pėrhershme. Dhe do ta kuptosh se sa e vėrtetė ėshtė ajo se secili qė e heq lidhjen me vėllezėrit dhe motrat, babėn, nėnėn, tokėn apo shtėpinė... do t`i paguhet njėqindfish dhe do ta trashėgojė jetėn e pasosur.
  IHS

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Deshmuesi, nese Krishti nuk do te ishte pjese e jetes sime, une nuk do te kisha mundur te realizoja ato qe kam realizuar dhe ti nuk do te ishe duke diskutuar me mua dhe me besimtaret e tjere te krishtere ne forum.

  Lavdia e Jezu Krishtit duket tek veprat dhe jeta e pasuesve te Tij.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 78
  Postimi i Fundit: 08-04-2011, 07:41
 2. Shenjtėria nė orthodhoksi
  Nga Manulaki nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-05-2006, 11:48
 3. Si arrihet perfeksioni?
  Nga Albo nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 29-07-2005, 05:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •