Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84
  1. #21
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Nje reagim i tille nga femija nuk eshte shume shokues pasi te gjithe e dime qe me sa me shume fanatizem te sillet prindi, sa me shume i ndrydhur te ndjehet femija aq me shume do devijoje ne mendime dhe veprime. Eshte e kote te gjykosh mentalitetin dhe reagimin e dikujt qe koha ka lene mbrapa, pasi bashkebisedimi eshte nje fjale e huaj per ta. E vetmja pikepamje qe ata kane eshte ajo e kanunit, e vetmja drejtesi eshte dhuna dhe e vetmja ligjvenese eshte vrasja. Megjithate fatkeqesia me e madhe eshte fakti qe babai dhe pasi te jete i ndeshkuar dhe mbyllur ne qeline e tij nuk do arrije te kuptoje qe vrasja nuk zgjidh problemin perkundrazi ai do vazhdoje te mendoje qe ka vepruar drejte sepse vuri nderin e familjes ne vend; do vazhdoje te mendoje qe vlera tradites eshte me madhore se vlera familjare dhe do vazhdoje te mendoje qe flijimi gjakut, djerses, mundimit, sakrifices pra krijeses se tij ishte i drejte sepse veproi per hir te kanunit. Shume e trishtueshme.
    Eshte befasues fakti qe keta njerez kane aq force sa te bejne me c'njerezoren, te vrasin evlatin e tyre dhe nuk kane guxim te dalin nga guacka relike e tradites se tyre.
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2004
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    11

    Te gjitha palet kane te drejte

    Pershendetje te gjitheve fillimisht.
    Ngushellime njerezve qe ndjenin per vajzen dhe ju dhembi qe ajo vdiq.
    Disa mendime mbi kete teme, nga experienca personale.
    Jam vajze dhe ajm rritur ne familje shume patriarkale.
    Gjithmone debait qe kam pasur me babain tim ka qene:
    Po sikur te isha cun?

    Me thoni nese gjeratd o kishin arritur deri ketu, nesa goca ishte cun...sigurisht qe jo, madje babai do ish krenar qe cuni bridhe dhe ja dilte mbane vetem.

    E dyta qendron te kultura dhe lidhjet qe goca ka pase ne familje:
    Ata kishin vetem nje muaj qe kishin erdhur ne Tirane. Nuk dua te fyej familjen, por ka ndryshim midis veriut te Shqiperise (qe per nje arsye apo nje tjeter ndjek akoma Kanunin e Leke Dukagjinit) dhe Tiranes (ku pa benz, celular, pc, kafe te Rogneri dhe internet nuk je dhe aq cool). Per fat, populli thote: Nganjehere me mire i papari mos pafte, se eshte si ajo puna e qenit qe leshohet nga zingjiret pastaj.
    Persa i perket lidhjes te familjes: Ju e thate qe me baballaret gocat nuk kane lidhje te mire, dhe une e di kete me mire se te gjithe ju mbase. Puna eshte se te gjithe duan te jen gjela dhe kjo eshte e pamundur. Nga ana tjeter nenat disa here preferojne te marrin rol neutral kur shohin konflikt midis goces dhe babait. Zakonisht biseda shkon dashur padashur: kur kam qene une sa ty..... ose : une ju ofroj te gjitha sa ju duhen, cfare tjeter doni me???/
    Fatkeqesisht baballaret shqiptare (ose qe mos gjeneralizoj), disa te moshes 40-50 kane frike se po humbasin pushtetin duke biseduar me kalamajt, dhe duan te ndihen te fuqishem, mos me thoni se nuk e keni degjuar asnjehere: Ketu zot jam une dhe do behet si te them une....
    Vajza kur u kthyhe ne shtepi: une nuk jam prind akoma, por nese gjaku im do ish larg shtepise per 3 dite, diten epare do kihsa mare policine ne tlefon, deri ditene trete do kihsa "lojut nga mente e kokes" qe thone korcaret, dhe do isha shume i nevrikosur me veten qe i kisha lene gjerat te vejne keshtu.
    Nganjehere kur nuk ke cfare ti besh gomarit i bie samarit: Mbaj mend kur bija e vritesha ne gjunje kur ihsa e vogel, haja dru, sepse kisha bere pantallonat pis me gjak e duheshin lare, nuke di po keto ndodhnin jo me shume se 10 vjet me pare. Jo se nenes time nuk i dhembte qe u vrava, por inati se perseri nuk do kisha cfare te vishja derisa te laheshine te thaheshin pantallonat, ebente te dilte nga rrobat e veta. Absurde? Mbase...
    Nese sic tha dikush vajza kish lidhje te keqe me familjen:
    Edhe gomarit po ti flasesh ne gjuhen e vet kupton, dhe me sa kuptova une, ish si ajo puna e kotecit ku duan te gjithe te jen gjela, e asnje nuk leshon pe.
    Vajza nuk ka pritur te vriste babai, nje dru te mire po, dhe e ka pasur hak, po deri te vrasja nuk besonte se do arrinte ma merr mendja.
    Ju ketu diskutoni vetem vajzen dhe babain. Asnje nuk diskuton per personin per te cilin u flijua vajza.
    A ja vlente valle? Kush ka qene ai njeri qe per 3 dite ka qene me te, dhe nuk eshte shqetesuar fare si kjo vajze 3 dite nuk ka kontaktuar me te vetit?
    Kaq kisha per te thene.
    Ju lutem mos me keqkuptoni.
    Gjithe mirat, kujdes veeten se nje keni laj thaj...
    Une vdes per Mistrecin Beratas

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e christina54
    Anėtarėsuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    belgjike
    Postime
    80
    Ti po na flet per Tiranen si me qene Parisi.Tirana eshte qyteti ku ka mbledhur katundaret nga te kater anet e Shqiprise.Ku sundon skamja krimi prostitucioni dhe Tirana duket si nje plake e lyer dhe e stolisur me rroba gabi ku rinia katundar e qytetar se basku te papune krekosen me ore te tera me nje gote caji perpara.Edhe ai meBENZ qe parakalon me tangerdhik para teje lutju zotit te te mos dali pune me te se nuk din te thote mirmengjez dhe pale te tjerat.

  4. #24
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Djali, i dashuri apo dashnori vajzes nuk ka te beje fare ketu, eshte e kote te diskutosh 'vleren' e tij pasi dhe ai ka qene ndonje adoleshent si puna e saj dhe qe te dy flutoronin bashke me gomarin e tyre. Faji ne teresi te tij, eshte i prindit, madje e di cfare nuk dua ti them prind ketij njeriu se te vetmen gje qe ka bere ka qene dhurimi i disa prej spermave te tij dhe kaq. Kete e ben cdo mashkull, po kjo nuk i jep te drejten te quhet baba prind. Prind eshte ai qe i gjendet femise prane, e degjon ate, e keshillon, e mbron, e meson, e ndihmon te rritet jo vetem me buke se ashtu rritet dhe qeni por e ndihmon ne rritje dhe zhvillimin mendor, ne gjetjen e identitetit e tyre por mbi te gjitha nuk e braktisen asnjehere pavaresisht nga bemat sepse detyra primare e prindit eshte ti gjendet prane femise se tij. Nese nuk e do me(e paimagjinueshme!!!), atehere braktise por ama ta vrasesh ti marresh jeten per kapricot e moshes e per hir te disa ligjeve qe i perkasin historise fantastiko-perrallore dhe te ndjehesh krenar, e po ky eshte kulmi injorances, jo jo me fal kulmi absurditetit.
    Amani nje dite nuk lexuam nje lajm per te qene, u ndertua kjo shkolle apo u zbulua kjo kure por dita dites po skandalizohemi me lajme te tilla sa kemi frike te hapim gazetat, u perdhunua filanka sot nga kusheriri, u vra filanka dje nga prindi. Cfare tmerri.

    Gjithe te mirat.
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  5. #25
    I CMENUN PER "VLLAZNIN"
    Anėtarėsuar
    29-12-2003
    Vendndodhja
    N'DJEPIN E KULTURS,SPORTIT DHE HUMORIT "N'SHKODER"
    Postime
    29
    nandhet e nan nuk ka qen i jati
    para syve nje vazo qelqi
    nje lule brenda shtat leshon
    aromen e lules e marrt dreqi
    se,aroma jote me mungon

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Postime
    726
    Aleate tek te dyja postimet je pergjigjur drejt shume pyetjeve qe kane argumentuar disa anetare me lart. Me vertete me pelqeu sidomos paragrafi ku thua qe prindri eshte ai qe duhet te na mbroje, edukoje, drejtoje ne rrugen e drejte. Akoma po me acaron fakti qe disa anetare bejn pyetje si psh: Se kuptoj si djali e la vajzen tre dite pa kontaktuar prinderit... ose Si u kthye vajza ne shtepi kur e dinte fatin qe e priste? Keto jan pyetje shume te llogjikshme, por nuk besoj keto veprime duhet te na habisin.. S'eshte dicka qe as argumentohet. Veprimi qe babai kreu eshte dicka per tu habitur dhe argumentuar dhe ASNJE gje tjeter.
    Be yourself and you will always be in fashion.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-01-2004
    Vendndodhja
    ulqin
    Postime
    27
    PO E THEM SHKURT. VAJZA KA GABUAR SEPSE ESHTE LARGUAR NGA SHTEPIA DUKE E DITUR SE NUK I KA MARREDHENJET E MIRA ME BABAIN DHE KA BERE NJE GABIM EDHE ME TE MADH DUKE "TURPERUAR" FAMILJEN DHE GABIMIN TJETER QE ESHTE KTHYER NE SHTEPI POR EDHE BABAI KA GABUAR QE E KA VRARE SE NDOSHTA DY TE RINJTE DO TE ISHIN MARTUAR NE NJE TE ARDHME TE SHKURTE POR NESE VAJZA E KA BERE ME QELLIM KETE PER TI THENE BABAIT SE SMUND TE ME NDALESH ATEHERE GABIMI I BABAIT TE SAJ DUKET ME I VOGEL POR NUK MUND TE THEMI SE PATI TE DREJTE

    NE FUND THEM MOS NA QELLOFTE TE NA E BEJNE FEMIJET NJE GJE TE TILLE TE PAKTEN ME QELLIM

    JU PERSHENDES

  8. #28
    E Lirė! Maska e KaLTerSi
    Anėtarėsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    850
    Ore ju me cudisni mua, cte ben femija nuk te ben Perendia kete e dime, po prindi si me i zgjuar, si me i llogjikueshem, si me i arsyeshem, si me i permbajtur, tek e fundit si PRIND qe eshte nuk ka vepruar fare si i tille por eshte treguar me mendjelehte se vete vajza tij. Vrasja nuk eshte zgjidhja per asgje, asgje. Ai nuk ka pasur te drejte ta vrasi vajzen.
    Ne radhe te pare vrasja eshte krim, kete te drejte nuk e ka askush (sjemi ne luften nacional clirimtare ketu) dhe ne radhe te dyte kur permenden punet e nderit si arsye qe shtyne vrasjen epo kjo eshte akoma me e paperceptueshme. Do thuash ti je duke lexuar ndonje liber te Tolkien-it Lord of the Honor apo dicka te tille ku gjithcka te duket e paimagjinueshme.
    Kur ai si prind nuk e ka pyetur asnjehere vajzen e tij se cfare mendon, se cfare ndjen ajo dhe nuk e ka lene te shprehet qofte dhe per ndonje gje fare te parendesishme, kur ai nuk e ka marre mundimin asnjehere qe te njohe kalamane e tij permes komunikimit atehere si mund te presim veprime te menduar e peshuara nga vete vajza? Nga e morri llogjiken ajo? nga urdhrat, nga ofendimet apo nga dajaku i te jatit?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KaLTerSi : 05-02-2004 mė 20:00
    Toleranca, eleksiri i lirisė.

  9. #29
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    TE AFERMIT E GROSHES: S'KA ZGJIDHJE TJETER VEC PLUMBIT.

    Nga Brikena Demiras

    Nese humb nderin tend ,duhet te vdesesh.Eshte ky mentaliteti vrases,pre e te cilit ka gjetur vdekjen para dy ditesh 22-vjecarja nga fshati Lekbibaj.Groshe Matricanaj.
    Reagimet e te afermeve,dhe te njohurve te saj jane te egra.,dhe per ta fajtore eshte vetem ajo,vajza qe ndeshkoi tere fisin.Ne shtepine e Matrincanajve,nuk lejohen te qarat dhe vajza u varros pa shume dhimbje."Me sjelljen e saj,ajo ka ndeshkuar te gjithe femrat e tjera,nenat,motrat dhe gjithe te afermit e saj.Nuk ka zgjidhje tjeter pervec plumbit ne kete rast,per te vene ne vend nderin e humbur." keshtu eshte shprehur nje prej te afermeve te 22-vjecares e cila u percoll ne banesen e fundit,pa kuje pa lot e veshur me te zeza,sipas zakonit,sepse ajo qe kishte bere vajza duke u larguar dy dite nga shtepija konsiderohej si turp.
    Askush nuk qau per te."per dhimbjen e saj nuk jemi te shqetesuar,me teper per baben qe tani duhet te vuaje ne burg per shkak te saj."tha edhe xhaxhai i Groshes nje dite pas varrimit.

    PRECEDENTET

    30 prill 2002
    Pellumb Neli vret gruan e tijNafije Nelin,nene e dy femijeve,dhe baxhanakun e tij Armando Mehmetin.Ngjarja ka ndodhur ne fshatin Priske e Vogel per motive xhelozie.Autori eshte kapur disa dite me vone i fshehur tek nje i njohuri i tij ne Kamze.

    6 gusht 2003.

    Zylfi Biba,16 vjec vret nenen e tij Ikbale Biba.Ngjarja ka ndodhur ne fshatin Preze te Tiranes.Autori i kapur pak ore pas krimit tha se u hakmorr perte mbrojtur nderin e motres qe e ema donte ta dergonte prostitute ne Itali.

    20 maj 2003Clirim Bicaku ka sperkaturme benzine dhe me pas u ka vene flakengruas dhe femijes se tij 9-muajshqe po ushqehej me gjirin e se emes.Ngjarja ndodhi ne fshatin Babrru te Tiranes.


    PS Ndoshta skenare te tilla tragjedish me jete njerezore do ti kishin zili te medhenjte e lashte greke Eskil dhe Sofokli ,e pse jo edhe i madhi Shakespeare.
    C'nuk po na shikojne syte e c'nuk po na degjojne veshet.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2004
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    11

    Ju thashe dhe njehere te gjithe keni te drejte

    Nuk thashe se Tirana eshte fushe me lule. Thjesht eshte ndryshe nga Veriu i Shqiperise, as nuk implikova qe kush ka benz dhe celular eshte i kulturuar.
    Gjera te tilla kane ndodhur ne Shqiperi, thjesht deri tani nuk kane marre publicitetin qe po marrin sot ku shet lajmi sensacional.
    Nuk e di nese cuni i saj ka qene adoleshent dhe nuk me intereson. Krimi eshte edhe i tij gjithashtu, goca nuk ka qene adoleshente por 22 vjec. Mami im kur lindi mua ish 23 vjec, sapo kish mbaruar fakultetin...ne lejoemi te votojme kur jemi 18, pra mjaft te pjekur.
    Babai duhet te vuaje ne burg???? Me vjen keq po ketu me qeshet, se nuk dini rregullin: vajza eshte rčz, pra dicka qe shitet e blihet, ajo vajze nuk kish me vlere per familjen. Ai thjesht vrau dicka si kaun e familjes dhe asgje me tepr, sepse keshtu eshte mentaliteti i Veriut.
    Gjithe te mirat.
    P.S. Tmerre apo jo, nuk di cfare te them , por Shqiperia nuk duhej te kish hequr denimin me vdekje.
    Une vdes per Mistrecin Beratas

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e frozen22
    Anėtarėsuar
    10-01-2003
    Vendndodhja
    Ne Kurrizin tend
    Postime
    56
    pse ka ikur ajo goce mbrapsht ne shpi? kjo me confuse mu,deri sa ta ben babi ate me mir coja namin e familejs deri ne nivelin 0 sesa te vrasi gocen,qe behet trim me kufomen ne shpi!ik mo se ketu duhen vare me litar,duke filluar nga vete babai deri tek nena.
    boo ca bohet
    >>Bota eshte shume e padrejte. Po e pranove je bashkefjator, po e ndryshove je xhelat.>>

  12. #32
    LiL1InABigWorld
    Anėtarėsuar
    03-01-2004
    Vendndodhja
    U.S.A
    Postime
    25
    Fai nuk ka qen i asaj por i prinderve te sjaj se ai i jati esht treguar nje gjakpires kjo na con te mendojm se ai asnjer nuk do ta ket mesuar ose keshilloj te bijen per car gjera duhet te bej dhe ca gjera nuk ja te lejushme. e dim qe ne shqipetaret kemi shum regulla dmth sidomos femrat por nese ty nuk te meson mami ose babi qe ne nje mosh te re dhe atere ca do dij ajo femij? 1 sdo e dij dhembsurin e prinderve te saj nuk do dij ca esht turpi dhe car esht nderi dhe qe kshu do bej si i thot koka. ai babi dushe vrar se nuk ja ka pasur fain e bia. ne shqiptaret akoma mendojm se nje cun dhe nje vajz nuk jan te njejt ca nuk esht e njejt ? i ke te dy femij dhembin te dy njelloj atere pse nuk mund te ta lesh pak me te lir femijen dhe ti mesosh se cfar rug te mar pastaj se ca rug zgjeth ajo esht pun tjeter po ne nuk kemi per ta mesuar kte gje as sot as njeqind e nje mot sic i themi ne korcaret dhe sigurisht qe kto budallalleqe do te ndodhin dhe nuk esht ndonje cudi e madhe sesht era e par as e fundit qe esht ber dhe do behet pra kta lloj prinder jan injoran dhe kaq.
    "Korcare "jam dhe ashtu do ngelem

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2004
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    11
    Korcare a ta bej ni pyteje se dhe une korcare jam?
    Kur te kane mesua rty nga te gjitha ne familje?
    Ti vete e ndan te miren nga e keqja.
    Mos harro qe nderi dhe morali jane teper relative dhe sikush ka principalet e veta ne jete.
    Vrasja u kry pikerisht per motive nderi nga ana e babait.
    Ai ashtu e perceptonte te drejt ashut beri. Nuk eshte vetme babai qe ka nocione te tjera per cfare eshte nder, jane edhe gjithe fisi dhe pjesetaret e tjere te familjes.
    Vajza nuk eshte se nuk ka pasur nder, thjesht ka thyer regullat persa i perket definicionit te nderit per familjen.
    Perse ajo eshte khtyer prape ne shtepi, eshte dicka qe vetem ajo do mund te pergjigjej, mbase shpresa se do e falnin, mbase kaprico per te treguar qe ajo e injoron ritualin dhe kulturen e nderit te familjes (cka i themi ne kryengritese).
    Prandaj, nderin, te miren dhe te keqen nuk ti meson familja, ajo thjesht te tregon cfare ajo vete praktikon dhe ti zgjedh vete pastaj.
    Po te them nje shembull shume te thjeshte: Femijet e vegjel, vecanerisht gocat bejne sikurse te medhenjte (qerasin miqte, quajne kukullat si femijet e tyre etj. me pak fjale monkey see monkey do), askush nuk i ka marre menjane tu thote se miku qeraset, apo femijet i mban mamaje, thjesht ato jane cfare femijet jetojne. Pra dhe te gjithe ne, marrim informacion nga ambjenti, por vete si individuale e perpunojme ne dicka qe makes sense per ne, dhe pastaj zgjedhim.
    Nuk ka ti je gabim dhe une jam drejt, apo e kunderta sepse flasim per dicka tepr flukse dhe relative sic eshte edukata.

    P.S. Kam nje komshi te vogel ketu ne Kanada. kUr kish ditelindjen, fiken dritat, ndezen qirinj dhe kenduan ate kengen. Pas pak kohe iku ne Shqiperi. Ne nje moment ikin drita.
    Femija shkund nenen dhe i thote sille qirin dhe te kendojme, po nuk e di kush ka ditelindjen....ve bast qe nuk i thane cfare ishte zakon dhe cfare jo persa i perket fikjes te dritave...
    Une vdes per Mistrecin Beratas

  14. #34
    !! I am not in Love !! Maska e Englander
    Anėtarėsuar
    14-09-2002
    Vendndodhja
    !In Galaxy!
    Postime
    104
    Me te vertete shume ngjarje e dhimbshme. Nuk e di se cfare te them jam gobsmacked. Eshte viti 2004 e robte akoma me kanune. Ti ore del monako jeton jashte ti apo akoma ne shqiperi se me kete mentalitet qe thua i lumte dora duket sikur jeton ne te njejten lagje me kanunet.
    I am just a simple girl in a simple town!

  15. #35
    kokeforte Maska e elisabet
    Anėtarėsuar
    06-10-2003
    Vendndodhja
    kendej
    Postime
    200
    Ajo qe ka ndodhur eshte shume e dhimbshme.
    Mgjte doja te thosha dicka..
    Nuk eshte faji i prinderve tane qe kane ate mentalitet, keshtu qe nuk eshte e drejte ti trajtojme ne kete menyre..Konflikti midis brazave ka per te eksistuar gjithmone pasi cdo njeri rritet dhe brymoset me mentalitetin e kohes se vet..E njejta gje mund te na ndodhe me femijet tane, dhe sigurisht ne syte e tyre do jemi injorante e te prapambetur.
    Te gjithe kemi pasur konflikte me prinderit tane por ama ndoshta nuk duhet te mendojme gjithmone vetem per veten tone..
    Asnjehere nuk e kam quajtur babane tim injorant sepse nuk ishte dakort me mua.Jane thjesht mentalitete te ndryshme..
    Them me bindje qe dhe vete ajo vajza qe ka ndenjeur jashte shtepie 3 nete nuk eshte aq liberale sa duket, pasi dhe ajo ashtu si prinderit e vet ka jetuar ne te njejtin mjedis dhe me te njejtat zakone...Deshira per te ndryshuar eshte e madhe por duhet pasur kujdes duke mos e bere balte fare. Populli per cdo gje ka pasur thenien e vet dhe mendoj se kjo eshte fiks fare.
    Sipas vendit dhe kuvendi

    Jam akoma e re dhe nuk jam shume fanatike mgjte po te me kishte ndodhur mua, vajza ime do kishte shume pune me mua pasi nuk eshte normale ajo qe ka bere.
    Te rrime shtrembur e te flasim drejt
    Pershendetje te gjitheve.
    O bote, o dreq
    une linda te te ndreq
    Po bota u shthur
    per te mos u ndrequr me kurre.
    :^Globi

  16. #36
    Me zemėr nė Shqipėri Maska e bond james
    Anėtarėsuar
    15-03-2003
    Vendndodhja
    shtet i bukur por jo si mėmėdheu
    Postime
    74
    Spo nderpriten tragjeditė me popullin e mjerė shqiptar,
    Prej ndryshimit tė sistemit monist shqipėria ka edhe ma tepėr halle, gjatė sistemit monist ka pasur vobeksi tė madhe por ska pasur tranzicion i shoqėrisė shqiptare e cila e ka pranuar nė at kohė "status vivendi"tė gjith shqiptarėt. Tani nė kėto kohėra shumė tė vėshtira pėr gjithė popullin shqiptarė nė tranzicion tė njė kulture patriarkale dhe nji zhvillim shume i shpejt i teknologjik nė botė qė ka hy edhe nė shqipėri ka bėrė qė shqiptarėt nė pėrgjithsi sjanė ende tė gatshėm tė ballafaqohen me sfidat e kohės qė jetojm.
    Ku ėshtė problemi, mendoj se shqipėria u hap shumė shpejt ndaj botės sidomos nė aspektin ekonomiko-social dhe mosditurija e klasės politike shqiptare prej 1992 e deri edhe sot ku kemi shumė polikanė tė korumptuar qė nuk kanė as dituri por edhe aspak patriotizėm edhe ma hiq tė pregatitur nė aspektin profesional qė tė udheheqin shqipėrinė dhe ekonominė e saj, njerėzit nė shqipėri tė ngelur nė udhėkryq pa punė pa ndihma sociale shtrejtėsia e jetės sė pėrditshme ka bėrė qė sot ne shqiptarėt tė bėjmė ēdoqoftė vetėm e vetėm tė pasurohemi dhe tė vijmė deri te pasuria, nė perendim shihemi si popull i egėr.
    Mendoj se duhet njihere e pėrgjithmonė nė shqipėri tė vijnė gjith dashamirėt e popullit shqiptarė sidomos PASANIKĖT shqiptarė nga amerika dhe perendimi qė tė punojnė ne krye tė shtetit tė cilėt do tė punojnė pėr kėt popull dhe mirėqenien e kėtij populli.
    Ata njerėz qė skanė nevojė ta vjedhin shtetin dhe popullin por njerėz qė do tė punojn pėr prestizhė tė vetin dhetė vendit dhe pėr kėt popull tė hjekur.

    Pėrshėndetje
    :^Globi

  17. #37
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Sė pari nismėtari i temės!

    Para pak ditėsh degjova per kete ngjarje ne Top-Channel, por nje gje me ben pershtypje tani. Ajo vajza atje ishte 25 vjece. Mendoj se mesiguri ti e paske me te degjuar kete histori.

    Mendimi im rreth kesaj ngjarje...

    Speachless! Babai ka kaluar ekstremet e ekstermeve. C`fare do lloj gjeje te kete bere vajza prap vajza jote eshte dhe nuk ta ndron njeri,sic thone dhe per nenat. Ka pas njerez qe kan pas nenat kurva por prap i kane pranuar. I vej faj dhe vajzes mungese llogjike qe i ka kushtuar jeten. Ajo shushka te pakten ti kishte thene prinderve, por ajo mbase do kete qene ndonje nga ato te famshmet....por prap si jep te drejt te jatit ta vrasi te bijen!

    Neise...e shkuara te harruara!

    Te rrojme vet!
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Kjo ndodh dhe ne vendet Arabe!!!Pse do thoni ju?Makt!!!!!!!E keni degjuar kte fjale??Burri don me pas makt mbi grate femijt....Pastaj eshte dhe injoranca e shumices se popullsis...Ata po ta mernin vesh qe vajza ka qen 3 dite larg shpis,do merte fjala dhene...Kto gjera nuk e lene popullin tone te AVANCOJE!!Cnjerzore!!!Pranojeni ju rinia shqipetare,Le te dale nje djale ketu dhe te thote qe po ta dinte historine e vajzes,do ti pelqente???
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    me vra dike asht dicka e madhe . mund te vrasesh per vetembrojte ne lufte dhe per nderin ............e denoj kete akt te shemtuar shume dhe habitem nga reagimi i organeve te shtetit dhe nga reagimi i shoqerise shqiptare . nga reagimi i dobet pasi askush nuk asht i lire me mare jete njeriu akoma edhe ne arsye ma te forta . tani ato dy vajza per mua jane martire te dashurise dhe kane fliju jeten e vet per te shpetu je ten e dikujt tjeter . sado te perdala dhe rugace me qene keto vajza perseri nuk duhej me i vra sepse jeten ja ka dhene zoti dhe zoti duhet me ia mare .......cdo njeri asht i lire te beje cdo ghja me jeten e vet akoma edhe keto vajza duhej te liheshin ose te zboheshin bga shtepia nese vihej ne rezik nderi i familjes dhe kure se si te vriteshin ..........turp dhe injorance ,,,,,,,,,,,,,,,

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    perindia im zoti im jesus krisht ki meshire per popullin tim per njeres te tille qe vrasin njers te pafajshem ..........asht jashte cdo logjike .........une jo vetem vajzen qe ne fund te fundit jeten e ka te sajen por edhe gruan time kur te martohem nuk do ibeja nje gje te tille ......pasi gruaja asht me ne intimitet me burin evet sesa vajza me babanre ne lidhje me ket histori ............une vete kam vrare njeri dhe e di mire cdo te thote te maresh jete njeriu por pata arsye te forta me vra [ ne luften e kosoves ] kurse ky rast esht cmenduri ..............zoti im ki meshire .....

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Mirė se tė urdhėroni nė sofrėn e Dibrės sė madhe e tė vogėl
    Nga biligoa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  2. Kush janė Dibranėt ?
    Nga biligoa nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
  3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe tė 1913 nė Dibėr
    Nga Apollyon nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
  4. Kreditė pėr shtėpi, interesat nė ulje, afati nė rritje
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-02-2005, 09:25
  5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
    Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •