Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 97
 1. #41
  femi Maska e majda
  Antarsuar
  30-03-2005
  Vendndodhja
  durres
  Postime
  16
  uauuuuuuuuuuu mi dita me mahnite. nuk e dija qe ne kete forum kishte dhe fansa te A.C. une jam e dashuruar pas tij. kenget e mia te preferuara jane: "una carezza in un pugno", "storia d'amore", "ciao ragazzi" nejse une kot i vecoj se i adhuroj te tera pa perjashtime. te pergezoj per temen qe kle hapur. por ta dish qe me ke paraprire.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  une do habitesha nese do kishte njerez qe s'pelqejne muziken e Celentanos. ekzistojne te tillet?? lol

 3. #43
  Foto e fundit e Adrianos.

  Ka lidhje me show-n qe Celentano duhet te beje me RAI-n ne tetor, te quajtur Realpolitik. Adriano ka akuzuar sot drejtorin e pergjithshem te RAI-t dhe ka kercenuar se do terhiqet nga ky emision, nqs RAI vazhdon me pengesat e shumta qe i sjell ne lidhje me pergatitjen e emisionit.


 4. #44
  purgator Maska e Koco
  Antarsuar
  16-03-2003
  Vendndodhja
  ketu
  Mosha
  41
  Postime
  12
  kjo web site ka pothuajse te gjitha tekstet e ADRIANOS, enjoy....
  http://web.tiscali.it/gs1978/
  purgator

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Dua tju tregoj pak shum pak per nje grimce te jetes se Adrianos

  Jam takuar me nje shok qe kish punuar per disa vjet ne stafin e Adrianos

  dhe me tregoj se si e kishte strehuar ne shtepine e tij te Milanos pa dokumenta dhe me pas e kish ndihmuar per ti bere ato dhe e futi ne pune ke stafi i vet derisa u largua me deshiren e tij.

  kjo histori eshte shume e bukur por nuk mund tja u tregoj pasi eshte pjese e jetes se nje tjetri mund tju them se eshte shum humanitar dhe shakaxhi edhe ne jete.

 6. #46
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,743
  Citim Postuar m par nga Dita
  Bokerrima,

  Ne faqen e meposhtme do te gjesh fituesit ne vite te Sanremos.


  Ne vitin 1968, shiko vendin e trete.  http://www.museodellacanzone.it/festival/anni60.htm
  ---
  shume faqe e mire.faleminderit dita,duhet me igjet keto kenget
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #47

  The first edition of RockPolitik, the new television show presented by singer Adriano Celentano, was seen by 11.5 million viewers, for an audience share of 47%.

  Ja edhe teksti i nje kenge te njohur te Celentanos qe ma pat derguar dikush kohe me pare.

  "Confessa"

  Su confessa amore mio
  io non sono più il solo, l'unico
  hai nascosto nel cuore tuo
  una storia irrinunciabile

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  Ma perchè tu sei un'altra donna
  Ma perchè tu non sei più tu
  Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Che ne hai fatto del nostro bene?
  E' diventato un freddo brivido
  Le risate, le nostre cene
  scene ormai irrecuperabili

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  Ma perchè tu sei un'altra donna
  Ma perchè tu non sei più tu
  Ma perchè tu, tu non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Quando viene la sera
  e il ricordo pian piano scompare
  la tristezza nel cuore
  apre un vuoto più grande del mare
  più grande del mare

  Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Che ne hai fatto del nostro bene?
  E' diventato un freddo brivido
  Le risate, le nostre cene
  scene ormai irrecuperabili

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  (Strumentale)

  (Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai)

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga Bokerrima

  The first edition of RockPolitik, the new television show presented by singer Adriano Celentano, was seen by 11.5 million viewers, for an audience share of 47%.

  Ja edhe teksti i nje kenge te njohur te Celentanos qe ma pat derguar dikush kohe me pare.

  "Confessa"

  Su confessa amore mio
  io non sono più il solo, l'unico
  hai nascosto nel cuore tuo
  una storia irrinunciabile

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  Ma perchè tu sei un'altra donna
  Ma perchè tu non sei più tu
  Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Che ne hai fatto del nostro bene?
  E' diventato un freddo brivido
  Le risate, le nostre cene
  scene ormai irrecuperabili

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  Ma perchè tu sei un'altra donna
  Ma perchè tu non sei più tu
  Ma perchè tu, tu non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Quando viene la sera
  e il ricordo pian piano scompare
  la tristezza nel cuore
  apre un vuoto più grande del mare
  più grande del mare

  Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai

  Che ne hai fatto del nostro bene?
  E' diventato un freddo brivido
  Le risate, le nostre cene
  scene ormai irrecuperabili

  Io non sono più il tuo pensiero
  non sono più il tuo amore vero
  sono il dolce con fondo amaro
  che non mangi più

  (Strumentale)

  (Ma perchè non l'hai detto prima
  Chi non ama non sarà amato mai)
  Pjesa e pare e show-ut ishte te enjten qe shkoi tek RAI UNO.

  Nga komentet ne tv e ndryshme, show ishte pak i ngadalte dhe nga adriano u be shume politike dhe u be nje ironi e pakuptimte me drejtorin e RAI UNO Fabricio Del Noce, qe i kishte dhene lejen Adrianos per Show-un.

  Po ashtu kishte dale fjala se do te ftonte Biagin ne show, gje qe s'ndodhi.

  Nderkohe qe mendohet te kete edhe 3 shfaqe te tjera te Adrianos, ne te Enjtet ne vazhdim.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. #49
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  38
  Postime
  1,451
  Po shihja ca foto nga faqja e kaluar te Adrianos .. Sa qenka plakur dreqi
  Ama mbetet i paarritshem ... me pelqen shume si kengetar por me shume si aktor
  eshte i vecante

 10. #50
  Uellcome baack, Larsus!

  E kam ndjekur (neper gazeta) show-n e ri te Celentanos. Si gjithmone polemik me qeverine.

  Ka ngjallur debat te madh ne publik etiketimi qe u ben Celentano njerzve apo gjerave te ndryshme; kush eshte rock e kush eshte lento.
  Per me shume
  http://http://www.corriere.it/Primo_Piano/Spettacoli/2005/10_Ottobre/21/pop_monologo.shtml

  Edhe dicka tjeter qe mesova. Deri para dy vjetesh Adriano ka qene nje nga mbeshtetesit kryesore te Berluskonit, por ishte e shoqja, Claudia Mori, ajo qe ja ka nderruar mendjen dhe e ka kthyer ne nje kundrshtar te tij; mgjse duhet thene qe eshte vetem nje show.

 11. #51
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Nuk i bera dot balle shtyses te shkruaja tek kjo teme, per me teper qe kuptova, se nuk e keni zbuluar kontaktin direkt me Celentanon permes faqes se tij ne internet dhe me erdhi pak keq me thene te drejten, ndaj po nderhyj me kete mbeshtetje fansore. Ne mungese te shikimit te RAI-t, kjo eshte nje alternative e pranueshme.

  Faqja: http://www.celentano.it

  Faqja e emisionit (direkt link per kete gjeni tek faqja e lartpermendur): http://www.rockpolitik.it/home.html


  Ne emisionin e fundit, ashtu sic eshte shprehur dhe Bokerrima ka bere dallimin mes njerezve "rock" dhe njerezve "lento". Me poshte e gjeni monologun e Adrianos (marre nga faqja e emisionit):


  "Rock e lento. Il monologo della terza puntata
  Rock e ...lento

  Le bombe intelligenti sono lente
  perchè non c'è niente di intelligente in una bomba

  L'arroganza è lenta
  la timidezza è rock
  balbettare è rock'n'roll

  Il canto gregoriano è rock
  gli inni militari sono lenti

  Chi abbandona gli animali è lentissimo
  il mio gatto è rock

  Dario Fo è rock

  Gli intellettuali da salotto sono lenti
  gli operai, i meccanici, i tassisti sono rock

  I vecchi e i loro ricordi sono rock
  chi li dimentica è lento

  Collina è rock
  chi regala i Rolex agli arbitri è lento

  Cucinare il risotto in diretta è lento
  chi non va ai salotti in diretta è rock

  Cambiare vita è rock
  cambiare idea è rock
  chi non cambia mai è lento

  Aldo Fabrizi è rock
  Pierpaolo Pasolini è rock
  Anna Magnani è rock
  le multisale sono lente

  Fassino è rock
  Giuliano Ferrara è rock

  Il panino è lento
  ma imbottito è rock

  Ribelllarsi è rock
  servire è lento

  Il trapianto di capelli è lento
  il riporto è rock

  Non peccare mai è lento
  ma il paradiso è rock

  Parlare senza dirsi nulla è lento,
  guardarsi negli occhi è rock

  La luce è lenta,
  il buio è rock

  Lasciarsi può essere anche rock
  ma dimenticarsi è sempre lento

  I trulli sono rock
  il fast food è lento

  Fare la dieta è lento
  ingrassare a volte è rock

  I critici sono lenti
  Totò è rock "


  Per emisionin une degjova ne tv, se e kane quajtur mesatar per nga niveli.

  Faqja: shume e mire!!!
  Tek linku per librat mbi Celentanon:

  http://www.clancelentano.it/xita/clan/libriAdriano.html

  kane vendosur edhe tre libra te publikuar ne shqip:

  Questa é la storia ...
  Celentano në musikë kinema dhe televizion
  autore: Aldo Fittante


  PARAJSA
  ësthë një kalë i bardhë që nuk djersit kurrë
  autore: Adriano Celentano con Ludovica Ripa di Meana

  Celentano
  Artisti i Shekullit


  Kenga "C'è sempre un motivo" eshte nxjerre ne anteprima ne RAI qe vjet ne nentor. Une kam rastisur ta shihja dhe videon...pergatitur me program kompjuterik me nje njeri vazhdimisht ne levizje. Kenga eshte shume e bukur. Vjet parashikuan se do ishte himni i ri nga Celentano. Nuk di sa ka arritur te pranohet si i tille tek italianet. Sidoqofte edhe njehere per garanci eshte shume e bukur. Edhe kenget e tjera te albumit jane te bukura. Mund ta degjosh pa u lodhur.

  Ketu mbaron reklama.
  Ju uroj gjithe te mirat!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 08-11-2005 m 15:05

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga Bokerrima
  Edhe dicka tjeter qe mesova. Deri para dy vjetesh Adriano ka qene nje nga mbeshtetesit kryesore te Berluskonit, por ishte e shoqja, Claudia Mori, ajo qe ja ka nderruar mendjen dhe e ka kthyer ne nje kundrshtar te tij; mgjse duhet thene qe eshte vetem nje show.
  Ne lidhje me Claudia Mori-n, po degjoja tek Rai nje interviste te Gianni Boncompagni-t per RockPolitic-en e Celentanos, ku ai theksoi se Nje pjese e madhe e suksesit te Celentanos i perket pikerisht se ka grua Claudia Mori-n, e cila sipas tij eshte ajo qe e drejton Celentanon.

  Kjo eshte e Boncompagnit-qe kishte emisionin Non e la Rai(me Ambran), jo e imja, kshu qe mos mu turrni me replika...lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #53
  Dje, ne naten e fundit te emisionit Rockpolitik, Celentano se bashku me Riccardo Cocciante, duke kenduar kengen "Bella senz'anima"


 14. #54
  Citim Postuar m par nga Dita

  Il trapianto di capelli lento
  il riporto rock
  lol me kaq e paska ngacmu berluskonin, nuk i shef si i ka bere floket e veta

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Citim Postuar m par nga Bokerrima
  Sigurisht qe kenga "Storia d'amore" eshte nje nga kenget italiane me te bukura te te gjitha koherave. Para disa vitesh, 10-15 vjet me pare, u organizua nga RAI nje konkurs per te pare se kush qe kenga italiane me e bukur. E para doli "Questo piccolo grande amore" e Claudio Baglioni-t dhe e dyta "Storia d'amore".

  Ndersa kenga "Soli" eshte nga albumi i vitit 1984. Te gjitha kenget e atij albumi u kompozuan nga kengetari tjeter shume i njohur, Toto Cutugno. Ishte ky i vetmi bashkepunim qe pati Adriano Celentano me Toto Cutugno.
  Storia D'amore eshte e preferuara ime nga te gjitha kenget e tij. Prinderve te mi kushedi sa here jua kan marre nga makina kasetat me kenget e Adriano Celentanos. Si jemi ne shqiptaret nem ta incizoj e do ta kthej prape, nac. Toto Cutugno, me L'italiono, dhe Serenata..,e shume te tjera. Gianni Morandi cuore matto e kendon dhe Little Tony, Baglioni, me pelqen dhe Nino D'angelo. Nejse se po dal nga tema,

  ju pershendes me Grazie, scuzi, prego, tornero!
  Be yourself and you will always be in fashion.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e baby dream
  Antarsuar
  04-02-2006
  Vendndodhja
  Tirane,Albania
  Postime
  126
  I PAARRITSHEM I PAVDEKSHEM si ne kenge dhe ne film eshte nga te vetmit italiane qe me pelqejne shume o zot ato filmat me ornelen qe i bente zbor
  yll bote eshte
  ESHTE E PAMUNDUR TE LEPISH BERRYLIN

 17. #57
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693

  Thumbs up

  ADRIANO CELENTANO.I KAM SHIKUAR TE GJITH FILMAT E TIJ DHE KENGET ADRIANO ESHTE NUMER UNO.HUMOR QE KA AI NUK MUND TI BEN ASKUSH PER POS ATIJ "GRANDE AUTORE"

 18. #58
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ka shkuar ca si mbrapa kjo teme ne faqet e forumit ... ja ta sjellim dhe njehere ne faqe te pare, kete here me nje video nga youtube ... Celentano dhe Mina duke kenduar ne forme parodie kengen "Parole, Parole".

  http://www.youtube.com/watch?v=RrjpFbtgags

  Si mund te jete ndryshe ... eshte Celentano qe luan rolin e femres qe nuk do me karamele dhe e kane lodhur fjalet ... po levizjet ne fund? E meriton temen me vete dhe vendosjen ne faqe te pare!!!

 19. #59
  At'qivia Maska e Flori
  Antarsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiran, Albania
  Mosha
  32
  Postime
  2,551

  Celentano, kngtari mitik i 24.000 puthjeve


  Kantautori, aktori, drejtuesi televiziv italian q ka br fam ndrkombtare, sht cilsuar miti i historis muzikore. Edhe n vendin ton ka qen nj ndr idhujt e rinis shqiptare (vazhdon t jet edhe ditt e sotme) ku kngt e tij dgjoheshin n fshehtsi. Shum shpesh edhe autor t ndryshm, fal karriers 50 vjeare dhe sukseseve, e kan konsideruar nj shenjtor t muziks italiane, duke mos harruar edhe faktin se quhej Elvis Presley italian. Ky artist sht br nj emblem dhe ikon e shoqris italiane t periudhs pas lufts s dyt.sht nj ndr kngtart e pakt italian, q ka arritur t shes rreth 100 milion disqe n mbar botn. Nuk duhet ln mnjan edhe temat q trajton n kngt e tij, ku s bashku me muzikn e mrekullueshme t magjepsin dhe t bjn t mendosh se kng t tilla jo vetm q nuk prsriten kurr n epokn muzikore, por edhe nuk fshihen leht nga pentagramet e saj. Nj z i mbl, nj tingull melodioz, fjalt m magjepsse q ekzistojn n kt bot bashkojn epokat e ndryshme kohore dhe sjellin prmes mikrofonit t vetmin qllim. Me pak fjal mund t prshkruhet artist i paarrir.

  Biografia
  Nj ndr meritat q i akordohen, sht fakti i t qenit i pari muzikant italian q arriti t kuptonte se dika n botn e muziks, po ndryshonte. Ishin vitet kur nga Amerika mbrrinte nj tip i ri muzikor, i shfrenuar dhe me nj mesazh t rndsishm sidomos pr t rinjt e athershm: Celentano kuptoi se ajo ishte muzika e tij dhe nga viti 1955 filloi t njihte kontekstin rok duke ndjekur spektaklet e Ghigo Agosti. Me origjin pulieze, filloi t interpretonte si komik dhe imitues n kabaret milaneze, m pas debutoi zyrtarisht si kngtar n pallatin e Ghiaccio n Milano n rrjedhn e Festivalit t par t Rock And Roll. M pas i mjaftuan vetm tre ose katr xhiro pr tu transformuar n protagonistin m t adhuruar (dhe shpesh edhe m t kritikuar) t muziks italiane. Tepr i njohur si "rocker", n vazhdimsi interpreton kng, t cilat i shoqronte me vallzim (muzika soul, tango, vals, shimmy) dhe m pas me t njjtin sukses i dedikohet edhe kinemas, n fillim si regjisor (Super rapina a Milano), m pas edhe si interpretues (Serafino, 1968, t P. Germi), duke zbuluar prpara makins s xhirimeve nj dhunti komike.

  Hapat e par me Rock Boys
  Adriano ka lindur n Milano, n rrugn numr 14 t Gluck. Origjina e prindrve t tij ishte pulieze, dhe u transferuan n veri pr pun, n Milano. Adriano kaloi fmijrin dhe adoleshencn, duke u transferuar me familjen n vitin 1951 n rrugn Correnti; u largua nga shkolla pr tiu prkushtuar punve t ndryshme, e fundit dhe m e adhuruara pr t ishte orndreqsi. N t njjtn periudh filloi t interesohej pr muzikn, n mnyr t veant pr rock'n'roll, si edhe shum t rinj italian, filloi t njihte n 1955 me mbrritjen n Itali t filmit Blackboard Jungle, n kolonn zanore ndodhej nj kng e titulluar Rock around the clock, e knduar nga nj kngtare e panjohur at koh n Itali, Bill Haley dhe q nga ai moment (si shum t rinj t tjer), Celentano dshironte t bhej edhe ai nj kngtar i rock'n'roll. Pas ksaj kohe formon grupin Rock Boys, i prbr nga katr miqt e tij, tre vllezrit Ratti n bateri, bas dhe kitare si dhe Ico Cerruti n kitare t dyt, sht nj grup q pasi kishin prgatitur disa kng t rock'n'roll amerikan (kur Celentano, nuk dinte anglishten, ndrronte fjalt) Rock Boys interpretojn n vitin 1956 n Ancora, lokal i Milanos, duke u transferuar n vende t tjera n Milano. Ndr t tjera grupit Rock Boys iu shtua nj pjestar i ri: Enzo Jannacci, Celentano njohu edhe balerinin Alberto Longoni, q interpretonte me emrin e artit t Torquato il Molleggiato (vitet pasuese u njoh me emrin Jack La Cayenne), dhe shpesh her e merrte me vete gjat interpretimeve, nj dit Longoni nuk u paraqit n spektakl, sepse ishte bllokuar nga policia, dhe Celentano vallzoi n vend t tij, duke u br ai vet Molleggiato.

  Festivali i par italian i Rock and Roll
  Koreografi dhe balerini Bruno Dossena kishte iden e organizimit t nj festivali italian rock and roll n Milano (e quajtn "Primo Festival", edhe pse n realitet ai ishte i vetmi edicion), u organizua n 18 maj 1957 n pallatin e Ghiaccio n rrgun Piranesi, ku morn pjes shum grupe, midis s cilve Tony Renis, Betty Curtis, Tony Dallara dhe Rocky Mountains, Clem Sacco & i Califfi, Ghigo, Arrabbiati, Giorgio Gaber, Guidone e Little Tony and his brothers; secili prej tyre kishte disa minuta koh n dispozicion pr t prezantuar tre ose katr kng nga repertori i tyre. Ishte Dossena, ai q ftoi Celentanon t merrte pjes m grupin e tij. Por, viti 1957 sht nj vit i rndsishm pr Celentano edhe pr nj tjetr arsye: njihet me Miki Del Prete, q me kalimin e viteve do t bhet nj ndr bashkpuntort m t vlersuar.

  33 xhirot e para, shrbimi ushtarak dhe 24.000 puthjetN fund t marsit 1960, Guertler vendos t publikoj 33 xhirot e para t Celentanos, duke e titulluar Adriano Celentano me Giulio Libano dhe orkestrn e tij: disku prmban disa kng t publikuara si Il tuo bacio come un rock si dhe Personality dhe Il mondo gira. T njjts periudh i prket edhe disku i inicizuar me kngtaren Anita Traversi, q interpretojn kngn Piccola dhe Ritorna lo shimmy. Viti 1960 sht edhe periudha kur morri pjes n filmin La dolce vita t Federico Fellini, q i krkon Molleggiato t interpretoj nj ndr kngt e tij n nj sken t ambientuar n nj lokal romantik, Adriano, me Ribelli, kndon Ready teddy, dhe interpretimi i tij vlersohet n mnyr t veant nga regjisori. N 30 nntor publikohet Furore, albumi i dyt i Celentano. Pak jav pas daljes s ktij disku, Celentano duhej t nisej pr shrbimin e detyruar ushtarak. N shkurt t vitit '61 Celentano duhej t merrte pjes n Festivalin e Sanremo, por q ishte ushtar, kishte nevoj pr nj leje speciale, q ather duhej t firmosej nga ministri i mbrojtjes, Giulio Andreotti. N Festival Adriano takohet me mikun e tij t vjetr Little Tony, dhe sht n duet me t kur prezanton Ventiquattromila baci (kng q ishte shkruar nga Pietro Vivarelli dhe Lucio Fulci me muzik t Celentano); Adriano skandalizon publikun duke i kthyer kurrizin dhe ndryshon qndrim pasi orkestra ndryshon muzik, por knga e tij "Ventiquattromila baci" renditet e dyta dhe shitja e disqeve fal ksaj knge arriti n miliona kopje. Nj tjetr sukses i po ktij viti, sht edhe knga, Nata per me, ku Celentano largohet nga roku pr tiu bashkuar muziks m melodike. N t njjtn koh, n muajin maj ka fituar mimin La Stella d'Oro, q duhej ta merrte s bashku me Claudio Villa, por pikrisht n kt periudh dnohet pes dit me burgim.

  Njohja me bashkshorten Claudia Mori
  Emri i artit t Claudia Moroni, aktores dhe kngtares q ka lindur n Rom n 12 shkurt t vitit 1944. Takohet me Celentanon gjat xhirimeve t "Uno strano tipo" dhe q nga ai moment jetojn s bashku. N vitin 1964 martohen fshehurazi natn, n kishn e San Francesco n Grosseto. Nga kjo martes lindin tre fmij: Rosita n 1965, Giacomo 1966, Rosalinda n 1968. Nga viti 1991 Claudia Mori sht administratore e deleguar e shtpis diskografike t familjes, Clan Celentano srl. Kujtojm disa nga sukseset diskografike si: Non succeder pi, Stringimi a te, La coppia pi bella del mondo (duet me Celentano), Non guardarmi, Quello che ti dico, 30 donne del West, Buona sera dottore, Un'altra volta chiudi la porta, Che scherzo mi fai. Do t marr pjes n filma t ndryshm t bashkshortit, por q nga viti 1994 i dedikohet trsisht administrimit t Clan.

  Vitet '80
  N 1982 publikon nj libr autobiografik me bashkpunimin e Maria Ripa t Meana: "Parajsa sht nj kal i bardh q nuk djersin kurr". Celentano vazhdonte t ishte i prqendruar pr t qen gjithnj i angazhuar me kineman. Realizon dy albume, "I miei americani..." dhe "I miei americani 2" ku ripropozon tekste italiane kng ultra t famshme si Susanna, Questo vecchio pazzo mondo (Eye of distructions), Il contadino (Hold on i'm coming), Sei nel mio destino (You are my destiny) dhe shum t tjera. Dy albumet arritn nj sukses tepr t madh me rreth gjysm milioni kopje t shitura. Filmi i paharrueshm i ktyre viteve sht Joan Lui, nj muzikal i shkruar, drejtuar, montuar me muzik, skenar dhe interpretim nga Adriano, q kushtoi rreth 20 milion lira dhe ishte fryti i puns tet muaj. Nuk arriti ndonj sukses t madh n publik dhe u cilsua nga kritika, si nj ndr realizimet m pak t arritura n kineman italiane, ndrsa n sallat italiane qndroi pr 2 jav, ku m pas u hoq nga vet Celentano. E kundrta ndodhi n Rusi, filmi ishte nj kolosal i vrtet. Madje Adriano arriti t mposhte frikn e tij historike pr udhtimin n avion dhe shkoi n Mosk pr ta publikuar dhe m pas pr tu vlersuar. Filmi ndoshta prezantohej si nj vepr e teprt n lidhje me kohn e athershme. N televizion Celentano ishte protagonist i "Fantastico 8 ". Gjysma e dyt e viteve '80 sht edhe periudha e krizs martesore pr Celentanon me Claudia Mori. Pr disa vite t dy jetuan t ndar dhe flitej pr divorc. N vitin 1985 t dy shfaqen n serialin e Joan Lui dhe kriza mesa dukej i prkiste t kaluars. N fakt kshtu, ifti vazhdon edhe ditt e sotme t jetoj i lumtur.

  Vitet '90
  Nga viti 1987 e deri 1990 ishte nj periudh pushimi pr Adrianon, i cili nuk realizoi asnj album. N vitin 1991 kthehet me albumin e titulluar "Il re degli ignoranti" i shoqruar nga libri me t njjtin titull. Albumi rezultoi nj sukses i vrtet me 500.000 kopje t shitura, por nuk sht nj ndr m t kujtuarit pr kngtarin. N vitin 1992 shfaqet tek Rai 3. N vitin 1994 kthehet me nj album tepr t veant: "Quel Punto". Teksti i kngs s njjt ka qen tepr e kritikuar n lidhje me temn e trajtuar. Albumi hiqet nga tregu pr probleme shtypshkrimi pak jav m pas dhe shet 100.000 kopje. Viti 1994 konsiderohet si viti i rikthimit t tij "live". Ndrmerr nj turne evropian duke filluar nga Berlini dhe arrin nj sukses t papar, por edhe polemikat nuk mbeten pas. Pr momentin do t jet i vetmi turne i Celentanos. N vitin 1996 realizon albumin "Arrivano gli uomini" t shoqruar nga videoklipi q u transmetua tek Rai Uno. Albumi nuk arriti t shitej m tepr sesa 150.000 kopje. Kjo mnyr e krijimit t muziks s Celentano rezultoi artistikisht e vlefshme (si pr melodin, ashtu edhe pr tekstet q preknin t gjitha temat e s prditshmes). N vitin 1997 interpreton prpara Papa Giovanni Paolo II me rastin e koncertit pr Meeting Eucaristico n Bolonja. N vitin 1999 drejton nj program televiziv me t cilin fiton mimin televiziv ndrkombtar t Montreux "Rose dargent" n kategorin "variete". Gjithsesi Celentano mbetet prgjithmon nj personazh kult, q ishte n gjendje t trhiqte vmendjen e miliona personave n diskutimet e tij televizive, ku kurr nuk arriti t hiqte dor nga roli i tij t predikuesit.

  Dueti me Minn
  N 1998, inizoi nj kng me nj tjetr kngtare t madhe dhe mike t prjetshme, q thuajse s bashku me t hedh hapat e par n muzikn e leht: Mina; disku nuk sht shum ekzaltues, u shprehn shum kritik, por arriti nj sukses t papar me shitjen e 1.600.000 kopjeve (n kopertinn e albumit Adriano dhe Mina shfaqen si rosak) q u transmetua tek RaiUno. Vitin pasues, me Mogol dhe Gianni Bella, realizoi ndr t tjera shitjen e (rreth 2.000.000 kopje) t albumit q u konsiderua ai i rilindjes artistike t Adrianos n publik. Albumi sht nj perl e vrtet. Gelosia, L'emozione non ha voce, L'arcobaleno e shkruar nga Mogol dhe q i dedikohej Lucio Battistit si dhe Senza amore nga i riu Carlo Mazzoni i dhan ktij albumi pr shum koh vendin e par n listn e hit parade. Adriano e shoqroi diskun me nj show, q u transmetua tek RaiUno, "Francamente me ne infischio" pran bukuroshes Francesca Neri. Shum fansa mezi pritn t dgjonin zrin e tij, q u rikthye pas 8 vitesh dhe u transmetua tek Svalutation (Rai pjest 3, 2 ,1992), program i shoqruar nga kritika t njohura. Data 10 nntor 2006, e gjen Celentanon n nj prmbledhje prej 42 kngsh q nga viti 1957 e deri n ditt e sotme. Ktu t spikatura kan qen kngt jo shum t njohura si "Miseria nera" dhe "L'unica chance" por q u bn t famshme pr temat aktuale q trajtonin dhe bnin pjes n repertorin e vjetr t tij. N kt prmbledhje i pranishm ka qen edhe dueti me Paul Anka n kngn e "Diana"...bhet tani "Oh Diana" me tekstin n italisht t Mogol dhe t vet Celentanos. Prmbledhja nuk sht shitur vetm n supermarket dhe n dyqanet e specializuar pr kngt, por edhe n zyrat postare. N datn 2 dhjetor 2006 Adriano ftohet n Rai Tre n sallonin e Fabio Fazio dhe ksaj radha numri i dgjuesve ishte tepr i lart dhe suksesi i tij ishte i jashtzakonshm q vazhdon t mbshtetet me suksesin e shitjes s diskut n publik, prmbledhja me kng renditet n vendin e tret t klasifikimit FIMI q n javn e par pr t vazhduar m pas renditjen n vend t par t dhjetshes m t mir italiane. Sipas revists Musica&Dischi nga periudha e 15 dhjetorit deri m 15 janar 2007 jan shitur rreth 350.000 kopje.

  Rock Politik
  N 20 tetor 2005 fillon tek RaiUno transmetimi i show televiziv Rockpolitik. Celentano merr nga Rai "kartn e bardh" n lidhje me tekstet dhe projektin n prgjithsi. Si zakonisht edhe ky program arriti nj sukses t madh duke arritur nj numr rekord dgjuesish me nj mesatare rreth 46% n katr pjes. Por, gjat shfaqjes s tij ai nuk ka cituar dhe ftuar asnj nga rokerat. Maksimumi i shikuesve sht shnuar n pjesn e dyt s bashku me Roberto Benigni, ku e kan ndjekur rreth 16 milion persona dhe n fund me Eros Ramazzotti me rreth 70%. Jan pr t kujtuar edhe t ftuarit Gerard Depardieu, Valentino Rossi, Franco Battiato, Riccardo Cocciante, Patty Smith, Eurytmhics dhe Carlos Santana. N 20 nntor 2006 del n treg nj libr i njjt i shkruar nga Celentano dhe Mariuccia Ciotta q tregon gjith historin (dhe ndonj prapasken) t programit.
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Prada
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  U.S.A
  Postime
  3
  Knga q un preferoj m shum t kenduar nga Adrian sht "Chi non lavora, non fa l'amore" & "24000 baci"...

  He has a great beat to all of his songs...definitely an icon in Italian POP music..

Tema t Ngjashme

 1. FC Inter
  Nga MICHI n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 502
  Postimi i Fundit: 30-07-2009, 18:27
 2. Tifozt e Manchester United!
  Nga mancha n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 300
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 19:46
 3. INTERI me i forte i dirigjences Morati !
  Nga inter_forever n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 07-10-2006, 10:03
 4. I pritet krahu Julio Gonzales !
  Nga inter_forever n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 22-01-2006, 20:02
 5. Milan vs Inter
  Nga StormAngel n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 28-10-2004, 06:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •