Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  475

  Post Aristotel Spiro

  Aristotel Spiro ka lindur me 1963, ne Finiq te Sarandes.
  Pasi u diplomua (1986) ne Institutin e Larte Pedagogjik "Aleksander Xhuvani" te Elbasanit, ne degen e gjuhes shqipe dhe letersise, filloi punen si pedagog ne te njejtin fakultet (1986-1992). Njekohesisht ndoqi leksione pasuniversitare ne Universitetin e Tiranes (1987-1989).
  Qe prej vitit 1992 jeton kryesisht ne Athine. Pasi fitoi nje burse nga Fondacioni "Aleksander S. Onassis", studioi dhe hartoi doktoraten me teme "Te folmet greke te krahines se Delvines dhe Sarandes", te cilen e mbrojti me sukses ne degen e gjuhesise, fakulteti Filozofik, te Universitetit te Athines (2000).
  Eshte themelues i Lidhjes Filologjike Shqiptaro-Greke (1997) dhe kryeredaktor i revistes Albanohellenica, botim vjetor i studimeve filologjike shqiptaro-greke.

 2. #2
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Sipas A.Spiros ne Delvine e Sarande pse flitet greqisht ?

  Kur kam qene ne Sarande kam vene re se kishte dhe shqiptare (jo greke) qe flisnin greqisht me njeri-tjetrin dhe kjo ka qene gjeja me e shpifur qe mund te shikoja e degjoja ne ate vend te mrekkulueshem, sic eshte Saranda.
  Pra ironi e fatit, dhe ne token ame, Shqiperi, ka nga ata shqiptare qe jane renegate te gjuhes se tyre shqipe e preferojne te flasin greqishten.

 3. #3
  SUPER [INC] Maska e SUPERSTAR_N1
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  475
  ehe gje per tu habitur me vjen keq ta pranoj faktin por ne sarande e rrethinat e Sarandes Greqishtja eshte bere gjuhe zyrtare jam me mendimin tend eni
  Sa te Rrosh Do Te Dashurosh! Juventus For Life!!

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Superstar,

  deri ne gjuhe zyrtare mos e ekzagjero, megjithate nje pjese e mire e popullsise dhe pjesa me e madhe e moshave te reja flet dhe kupton greqisht.

Tema tė Ngjashme

 1. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Lidhja e dytė e Prizrenit
  Nga shendelli nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
 3. Plavė e Guci
  Nga Davius nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 4. Qėndrimi i shtypit tė huaj ndaj lidhjes sė Prizrenit
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-07-2006, 23:28
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •