Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  45
  Postime
  178

  Bill Gates ne Prage

  Pershedetje,
  Diten e hene pata "fatin" te "meet" Bill Gates. Ishte per nje vizite njeditore ne Prage ku mes te tjerash morri pjese dhe foli ne Microsoft CE Security Summit. Foli 30 minuta dhe pastaj pati 20 minuta pyetje pergjigje.
  Pjesemarrja ne Summit ishte e limituar ne 50 pjesemarres nga Europa Qendrore dhe bileta bente 500 Euro. Kompanie pati ftese Zyrtare nga Microsot CZ dhe shefi me dha direkt lejen te shkoj.

  Natyrisht qe 30 minutat e fjales se Mr. Gates ishin kryesisht shprehjet e njohura kush eshte Microft, ca planesh ka ne Europen Qendrore, ca bejne ata per t'u bere sa me te "afert" me normal users etc. Nuk me pelqeu menyra sesi ai shpjegonte gjerat. 99% te pjesemarresve ishin Te pakten Sysadmine por Mr. Gates fliste sikur atat te kishin pare PC per here te pare para nji muaji. Anyway cekia kete e quante privilegjin me te madh persa i perket IT te saj. Pervec ministrit te informatikes ceke (qe eshte Linux fan i madh por cuditerisht ne summit hiqej sikur Windows eshte gjeja me perfekte ne IT) per fjalen e Billit erdhi dhe zoti president i vendit qe e quajti kete hao te tijin si hapje e czech Republik nga teknologjise moderne.
  Anyway kam pas punuar rreth tre vjet ne nji kompani qe bente konferenca dhe i di ca "hile" keshtu qe kur erdhi rradh pyetje pergjigje pata mundesi t'i drejtoj nji pyetje Mr. Gates.
  Pyetja ishte: Si ndihet Microsoft dhe Mr. Gates himself tani qe jane pothuaj "absolute" ne treg dhe kujta ia dedikon ai kete sukses.
  Pergjigja: Smiling (me mire nenqeshje) Microsoft nuk eshte absolut ne treg. Microsft eshte akoma shume larg pozicionit qe ka ne treg IBM ose SUN. Microsoft per rreth 20 vjet perpiqet sesi te krejoje nje platforme qe te jete sa me e thjeshte dhe me e pershtatshme per massusers. Te gjitha hapat dhe sofistikimet qe microsoft krijon dhe hedh ne treg kane te vetmin qellim: Te jene sa me afer perdoruesve dhe t'i ndimojne ata te kthejne PC ne nje usefull tool per te permbushur kerkesat e tyre. Natyrisht cdo arritje ka dhe cmimin e saj per kete arsye Microsoft nuk mund te jete falas. Do jete gjithmone nji cmim per perdorimin e software te tij. Eshte biznes dhe biznesi behet vetem per fitim. Menyra sesi i perdorim keto fitime eshte menyra sesi ne "ua kthejme" respektin perdoruesve tane qe eshte dedikim komplet ndaj tyre dhe sherbim me cilesine me te larte.
  Kujt ia dedikoj ose kujt ua dedikojme kete sukses?: Te gjithe atyre qe per mbi njezet vjet marrin pjese ne zhvillimin e software, te gjithe atyre programatoreve qe kane kaluar me qindra net pa gjume per te bere windows ne kete stad qe eshte sot. Natyrisht nuk eshte absolut perfekt por eshte "the most usefull" way to manage your own PC. Ndjehem i kenaquer kur shof se information technology sapo ka filluar te kryeje funksionin e saj dhe te jemi te sigurte se ky me te vertete eshte fillimi i asaj sesa usefull dhe powerfull the IT can be.

  Para kesaj pyetje dhe pas kesaj pati natyrisht dhe pyetje te tjera ku pjesa derrmuese ishin mbi security qe microsoft ofron. Pergjigje te pergjitshme te tipit bejme maximumin, vazhdimisht bejme update etj etj.

  Pati dhe nji pyetje: Cfare OS perdor ai personalisht: perseri ajo buzeqeshje qe e ka karakteristike dhe : Windows of course. Prape buzeqeshje.

  Mesaduket organizatoret nuk i jepnin fjale dikujt qe donte te bente pyetje "provokuese".

  Pas Summitit vazhdoi si zakonisht me perurimin e disa sallave me komputera ne shkolla te ndryshme, vizites tek kryetari i prefektures se prages, ku iu dhurua celesi i qytetit dhe titulli qytetar nderi etj etj.

  Natyrisht nje mori me bodiguarde. Levizte neper qyetet me eskorte policie si president shteti. Kontrolli ne hyrjen e konferences ishte njelloj si ne summitin e Natos vitin e shkuar. Edhe ai si Bushi vitin e shkuar erdhi nga hyrja e nentokes edhe pse eskorta me makina me shume buje erdhi ne rruge. U largua me helikopter per ne Microfsoft CZ headoffice sic tha, por ne te vertet shkoi ne aeroport dhe iku per ne Viene.
  Lool, pak si farse. Anyway i ben si i ben leket eshte puna e tij sic eshte puna e te gjithe ne. Por tashme eshte aq i fuqishem sa nuk mund t'i ndodhe me gje.

  Secili per vehte , zoti per te gjithe.

  Per mua personalisht ishte nje eveniment i vecante edhte pse prisja shume shume me teper te mesoja gjera specifike dhe jo vetem pergjithesime dhe premtime.

  Cheers,
  Oni
  (ne keta 4 vjet qe jam ketu ishte per viziten e 5. Nuk e di pse e ka kaq qejf pragen ;-)

 2. #2
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Akulli, cka keni studiuare ju? apo keni ndonje certifikate?

  Jam vetem kurioze.

  Me respekt
  ILovePejaa
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  38
  Postime
  2,573
  Akulli, histori e bukur por nuk na ke sjellė ndonjė provė qė tė tė besojmė. Duhet tė na sillje ndonjė fotografi duke shtrėnguar dorėn e Billit, dhe na mbrapa tė kishte ndonjė flamur Shqiptar qė tė bindeshim.

  Njė pyetje mė e pėrshtatshme do ishte: Kur do nxirrni versionin Shqip tė windowsit?
  Edi

 4. #4
  HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Prague, Czech Republic
  Mosha
  45
  Postime
  178
  Prove nuk kam. ne te vertete ishte prove por nuk kam ku e gjej. Gjithe summit u transmetua online nga portali me i madh czech atlas.cz dhe po te shifte njeri ne ate kohe do me kishte pare.
  Doren nuk ia shtrengova. Une shyqyr qe munda t'i flas.
  Perarsye se isha ne prage nuk m'u duk me vend pyetja per versionin shqip te windows edhe pse te betohem se e kisha ndermend.

  Megjithate kur te vije heren tjeter do perpiqem te bej ndonje foto megjithse billi ka bodiguarde rreth e rrotull qe maximumi 3-4 metra mund t'i afrohesh.

  Cheers,
  Oni
  p.s. ILovePeja une kam mbaruar Ekonomi me master ne business administration ne Erlangen Gjermani. Ne IT kam certifikate Novell System management certificate dhe Microsoft advanced IT proffesional (certifikate qe jepet nga Microsoft local ne CZ). Kryesisht network admin persa i perket Novell kurse Microsoft m'u duk shume kot per faktin se 1 muaj u morrem me gjera qe i meson dhe vete me kalimin e kohes dhe nuk m'u duk se do me hyje ndonjehere ne pune se nuk pashe asgje specifike. Une desha me shume dicka ne brendesi te windows, por ceket si tipa jane te tille qe i vijne gjerave shume rrotull dhe me shume zor futen ne teme. Anyway... njeriu me shume meson me praktike. Megjithse persa i perket windows network kam akoma per te mesuar. Sentinus dhe edspace jane me lart ne kete drejtim.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  39
  Postime
  755
  ja shikojeni proven qe Akulli e ka takuar Bill Gates dhe madje i ka dhuruar atij dhe nje torte...
  hihihihi,

  ketu

  stay cool,
  MtrX
  MtrX ubicumque felix

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •