Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668

  Exclamation Muzika......thjesht nj melodi, apo ndoshta nj Gjenerator ndjenjash dhe emocionesh!!

  Q n koht m t hershme njerzit kan prdorur metoda nga m t ndryshmet pr t krijuar muzik.

  Pr mendimin tim ''muzika'' sht arti m origjinal dhe m i prshatshm i shprehjes s ndjenjave dhe emocioneve q ka shkaktuar nj ngjarje aktuale ose n t kaluarn apo nj moment i caktuar.

  'far sht muzika pr ju, dhe pse??

  A e degjoni muzikn, thjesht pr zbavitje apo egziston nj arsye m tepr?!

  far elementsh ju bjn prshtypje tek muzika dhe pse?

  A mund t thuhet se muzika sht ''gjuha e shpirtit''?

  Diskutim t kndshm!!!

  Exodus..
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 27-01-2004 m 13:48

 2. #2
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Muzika si fenomen me pelqen shume dhe medoj se eshte e vecante ne faktin qe, ne krijimin e saj ka shume pak lidhje te drejtperderejte me ambientin rrethues: Piktori shikon e pikturon, po ashtu (pak a shume) shkrimtari, etc., kurse muzika, krimtaria e vertete, eshte e vecante.

  Thjesht 'insight'.

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  Per mua muzika eshte eksituese.Shume njerez duke degjuar muzike (me volum kuptohet) eksitohen dhe kalojne ne faza te crregullta .Ndonjehere ajo behet shkak dhe i humbjes se vetekontrollit te njeriut.Kur njerzit eksitohen ne kuptimin mendor dhe emocional se mos kuptoj ndonjeri ne kuptimin seksual ato sillen si qenie johumane dhe kete e vejme re me mire ne koncertet publike te kengetarev te ndryshem.Pra per mendimin tim muzika ose valet e tingujve te saj i sjellin njeriut ne shpirtin e tij dicka qe mua sme duket e mire sidomos kur eshte muzike acaruese metal ose ndonje muzike tjeter etj .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Muzika si fenomen me pelqen shume dhe medoj se eshte e vecante ne faktin qe, ne krijimin e saj ka shume pak lidhje te drejtperderejte me ambientin rrethues: Piktori shikon e pikturon, po ashtu (pak a shume) shkrimtari, etc., kurse muzika, krimtaria e vertete, eshte e vecante.

  Thjesht 'insight'.
  Interesant ky koment.......
  Por, far te veante ka muzika (zgjerohu...........


  shkruar me pare nga klevis2000
  Per mua muzika eshte eksituese.Shume njerez duke degjuar muzike (me volum kuptohet) eksitohen dhe kalojne ne faza te crregullta .Ndonjehere ajo behet shkak dhe i humbjes se vetekontrollit te njeriut.Kur njerzit eksitohen ne kuptimin mendor dhe emocional se mos kuptoj ndonjeri ne kuptimin seksual ato sillen si qenie johumane dhe kete e vejme re me mire ne koncertet publike te kengetarev te ndryshem.Pra per mendimin tim muzika ose valet e tingujve te saj i sjellin njeriut ne shpirtin e tij dicka qe mua sme duket e mire sidomos kur eshte muzike acaruese metal ose ndonje muzike tjeter etj .
  Pse duhet gjithnje ta shpiem mendjen 'n vend t keq'
  Nse muzika nuk do te ishte aq emocinuese sa thua ti o mjeshter nuk do te egzistonin (lindin) talente te reja dhe muzika nuk do te dukej asgje vese nje shtet pa emr.

  -Muzika eshte pasqyrimi i diktatures, shpifjes, mashtrimit, vjedhjes
  -Muzika eshte djepi i realitetit.
  -Muzika, thuhet se ka shpetuar t smurin nga vdekja.
  -Muzika ka nxitur protesta per liri( hymni shqiptar, kenget e lirise etj)
  -Muzika ka fituar luftra per pavaresi
  -Muzika ka ledhatuar zemrat e pervuajtura te njerezmit.
  -Muzika i ka bere jehon bots pr paqe, me tingujt a saj te mahnitshem dhe te pasur me emocione te shumngjyrshme

  -Muzika eshte parajsa vet...........

 5. #5
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Muzika? Definitely gjenerator ndjenjash dhe emocionesh. Shume bukur e ke thene si shprehje.

  Ke provuar kur degjon nje opera klasike Italiane si te rreshqasin lotet dhe sikur te mos kuptosh se c'po ndodh?
  E ke vene re si ne mes te nje filmi horror, muzika kulminante ta ben zemren te dridhet e te rrahe me shume? Muskujt te ngrijne dhe s'ben dot as dhe levizjen me te vogel.
  E ke pare si gezohesh kur degjon nje serenata d'amore? Cdo gje brenda teje ndihet ne ajer dhe jeta para syve te behet fushe me lule dhe eternal happiness?
  A te ka ndodhur qe kembet te ngrihen vete nga karrika me noten e pare te nje muzike spanjolle dhe te kercesh derisa te jesh i lodhur ne kulm (dhe pse je njeriu me i turpshem dhe s'di as te kercesh)?

  E pra, muzika eshte gjenerator dhe ne nje menyre apo tjeter na i ndryshon ndjenjat e momentit dhe ndoshta na ben te bejme gjera qe s'do ti kishim bere normalisht.

  Muzika eshte pergjigja e shpirtit tone ndaj asaj qe perceptojme nepermjet notave muzikore dhe eshte aq e fuqishme saqe na ben te qajme, te qeshim, te kercejme dhe pse jo, te kendojme me ze te larte pa e care koken se kush na degjon.
  If I Only Could....

 6. #6
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  Une per vete s'e degjoj muziken se pastaj do ndodhte ndonje aksident automobilistik Per disa njerez qe s'e degjojne shpesh, ka efekte te jashtzakoneshme sepse jane me sensitive.
  If I Only Could....

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  BRADYKININ, te falenderoj per komentete e dhuruara tek kjo teme.....

  Tek nje nga librat e fundit qe kam lexuar "Beyond the music sound"
  (e perkthyer) "Prtej tingujve muzikor" kam arritur n prfundimin se:
  "Muzika lind se pari n shpirt se dyti ushqehet nga zemra s treti prpunohet ne mndje per tu interpretuar mjeshterisht nga ndjenjat dhe emocionet.

  E pra: A nuk eshte muzika nje "marrdhenie mjeshtrore - harmonike" midis "vuajtjeve apo gzimeve t shpirtit, lotve apo buzqeshjes s zemrs e mirpritur prej idealit prjetsor t mendjes n mbar njerzimin ?!

  <<EXODUS.....duke udhetuar prtej jehons s tingujve...............>>
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 02-02-2004 m 16:33

 8. #8
  Kjo varet nga lloji i muzikes qe po degjon dhe se sa i pranon truri i jot kete lloj muzike ! Disa lloje melodish per mua mund te jene thjesht melodi biles ndoshta edhe te bezdishme por disa te tjera mund te jene gjenerator ndjenjash !
  Prandaj mendoj se varet nga preferencat e njeriut per muziken dhe gjendjen emocionale qe mund te kesh ne ate moment !
  Ne pergjithesi mendoj se per cdo njeri muzika eshte gjenerator ndjenjash por ajo varet nga gustot e secilit dhe momentet e degjimit te kesaj muzike !
  ...

Tema t Ngjashme

 1. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 2. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05
 3. Thjesht Per Te Kuptuar Dicka Me Shume.
  Nga Xhuxhumaku n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2005, 17:58
 4. Kriza e bots bashkkohore
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 12:44
 5. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •