Close
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 308
  1. #41
    e poshter! Maska e Sheqerka
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Vendndodhja
    Ne zemer te tokes!
    Postime
    66
    hej cuna ju faleminderit shume per ndihmen tuaj.vertete e vleresoj shume dhe pa ju njohur fare ndihem mire me kete fakt.
    tani per te qene e sigurte duke pasur parasysh edhe injorancen time ne fushen e kompjuterave,doja tju thoja se pasi ndoqa udhezimet e tua benseven me del kjo faqe http://www.doxdesk.com/parasite/ShopAtHomeSelect.html
    por jam e frikesuar per dicka.para disa kohesh bera te njejten gje dhe me pas si te thuash e "menderosa" kompjuterin tim(me fal per shprehjen).keshtu qe tani eshte me mire te sigurohem,por aty ka gjera qe une nuk di ti bej :-$
    flm per mirekuptimin
    Nje zemer e madhe dashuron edhe nga keqardhja!

  2. #42
    e poshter! Maska e Sheqerka
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Vendndodhja
    Ne zemer te tokes!
    Postime
    66
    edhe dicka,
    po kjo addestroyer cfare eshte?
    Nje zemer e madhe dashuron edhe nga keqardhja!

  3. #43
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Sheqerka paske programin parazit shop at home qe eshte nje program spyware qe pergjon se cfare faqesh shikon vecanerisht
    ato qe kane te bejne me ndonje blerje.Ky program mund te aktivizoje edhe kode arbitrare duke bere modifikime te metejshme te regjistri
    Per ta hequr shkohet Start/settings/controll panel/Add Remove programs Ketu te lista do shofesh Shop at home klikon vetem njehere te emri i programit qe te kthehet ne blu pastaj klikon anash tek butoni remove
    Pastaj shkon start/run tek run fut fjalen ekzakt Regedit
    klikon ok
    te dritarja qe hapet klikon lart tek edit te menuja klik find
    fut tek find fut fjalen ShopAtHomeSelect Agent
    klik ok dhe te dritarja tjeter qe do hapet shiko tek
    pjesa djathtas per shopathome agent i ben klik me te djathte
    dhe e ben delete(e heq)
    Pastaj klikon prape lart tek Edit zgjedh te menuja find dhe fut fjalen SAHAgent klikon ok dhe kur te hapet faqja tjeter ben right klik te fjala SAHAgent dhe e ben delete
    Pastaj klikon start/search tek search fut fjalen downloaded
    dhe tek rezultatet e kerkimit kliko ku thote downloaded program files dhe aty hapet komplet dosja e downloaded program files
    Tek lista gjen ku thote"'SAHUninstall.exe' " i ben right klik dhe e ben delete.Gjithashtu shiko per kete vlere regjistri ne liste
    {30402FF4-3E71-4A1C-9B4B-1CD3486A9FB2}' i ben right klik dhe pastaj delete
    Pastaj shkon start/run/shtyp fjalen msconfig pastaj ok
    te dritarja tjeter klikon ne startup je te lista e aplikacioneve
    pastron katrorin me shenjen e V-se qe eshte perpara Sah.EXE
    dhe katrorin tjeter me shenje V brenda perpara Webinstaller.exe
    Pastrimi i ketyre dy katroreve me shenjen e V-se e ben duke klikuar me maus brenda katrorit
    Mire do ishte te hiqje nga regjistri nje celes tjeter Lsp.dll po kjo eshte nje cike e veshtire dhe se ben dot do nje cike eksperience
    gjithashtu te hiqje nga dosi WEBinstaller.dll
    del SAH*.exe
    Megjithate ato qe te tregova me lart mjaftojne
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  4. #44
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Edhe ADDestrojer eshte nje program spiun i cili zakonisht vjen bashke kur instalohet fshehtas ne kompjuter me nje tjeter program spiun Virtual bouncer
    Ashtu si me lart shkon tek kontrollpanel/addremove program
    dhe i heq te dyja duhet ti kesh ne liste
    Ndjek te njejten rruge duke shkuar te reg edit/klik edit buton lart/find fut adestrojer klik ok dhe te paneli djathtas e gjen ku eshte ben right klik dhe e heq
    te njeten gje ben edhe per virtual bouncerin
    pastaj shkon te startup shiko nen aplikacione te litsa i gjen u pastron me mous kutite me V brenda duke i lene bosh
    Mire eshte te instalosh programin adaware nga www.lavasoft.com
    qe te skanon dhe i heq te gjitha keto automatikisht
    Gjithashtu hap antivirusin beji update duke klikuar te butoni update dhe beji nje skanim te plote per tu siguruar qe ska infeksion me virusa
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  5. #45
    e poshter! Maska e Sheqerka
    Anėtarėsuar
    11-04-2003
    Vendndodhja
    Ne zemer te tokes!
    Postime
    66
    benseven flm pergjithcka. tani nuk kam asnje parazit ne kompjuter.;-)
    ju pershendes
    Nje zemer e madhe dashuron edhe nga keqardhja!

  6. #46
    Shkodran Maska e ero
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    Ohio
    Postime
    24

    Si te pastroj kompjuterin tim

    Jam duke u munduar me e pastru komjuterin tim teresisht, dua te heqi cdo gje te panevojshme qe jane ne kompjuter temin edhe kane ardhur nga interneti, duke futur ketu edhe historine e faqeve ne internet, tane cookies edhe cdo gje tjeter. Me lindi kjo ide ngaqe nje dite po shkosha tek cdo folder nen C drive edhe zbulova disa cookies edhe fotografi ose history websitash qe nuk kam kene tesh nja dy vjet, edhe se dyti kompjuteri im per dite me duket qe ece ma ngadale keshtu qe dua te fitoj pak memorje te humbur. Sidoqofte une ndoqa shumicen e keshillave qe kishit dhene por ato my duken mua qe ishin ma shume per perduruesit te internet explorer edhe jo te netscape qe kam perdorur kohet e fundit. Desha me dite a ka ndonje gje tjeter qe une mund te bej per ti bere nje pastrim komplet te kompjuterit. Edhe nje gja tjeter, u mundova per me perdore ate "Clean Cache" program edhe mbasi e download it, ajo me jep nje error mesazh kur mundohem me hap programin? Sidoqofte, kur hapa "Regseeker" ajo me jep disa registry files me mesazhin poshte qe thote "Invalid ActiveX/Com Entry (CLSID)" or "extension not used" edhe kur shoh filepath ka "windows" ne te keshtu qe nuk jam i sigurte me i heq apo jo"
    Faliminderit

  7. #47
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    gjithcka eshte e sakte me siper ne teme cdo meteode eshte testuar edhe perdorur ne shume PC me sukses nuk dua te shtoj me shume nga ckane thene me siper koleget e mi
    disk cleanup eshte n je menyre e saakte ....!!!

    si per netscape e per internet explorer mozilla konqure e shume browser te tjere ... lexoi komplet cka thuhet me lart e do ta gjesh menyren me te mire per veten

    sa per gabimiin e programit nuk di ca te te them se nuk e di tipin e error qe mer

    sa per mesazhin meq ka windows path nuk eshte e keshillueshme ta heqish po kotrolo me regedit ose msconfig mos ben gje me to

    nuk di ca te te them me shume

    ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  8. #48
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    mund te perdoresh dy programe Easy cleaner falas
    per te pastruar temporary files(skedaret e perkohshem)
    historine ,cookies si dhe celesa pa vlere ne regjister
    http://www.techtv.com/callforhelp/pr...597591,00.html
    si dhe nje program defragmentarizimi si diskeeper lite
    per te cliruar hapesire te lire memorjeje ne hard drive
    dhe permiresuar shpejtesine
    http://www.grassheap.com/software.php?ID=4103
    ose mund te perdoresh nje program shareware qe i ben te gjitha
    ato qe i bejne 2 programet me lart si System mechanik profesional
    nga www.iolo.com
    te duhet edhe ndonje program pastrues nga spyware si
    Ada-ware dhe Spybot Search and destroy
    Perderisa regjistri Seeker i nxjerre ato vlera te regjistrit
    qe ke vene si te pavlere,pa lidhje me ndonje program
    dmth jetime duhet ti heqesh.
    mire eshte qe per keto raste ti besh ketyre vlerava
    save dmth backup ne document folder per te parandaluar
    ndonje crash ose funksionim te keq te windowsit pas heqjes se ketyre celesave CLSID etj
    ketu ke nje faqe me instruksione se si te kursesh(save/backup)
    celesa te vecante te regjistrit apo komplet regjistrin
    http://support.microsoft.com/default...b;EN-US;308422
    Gjithashtu mire eshte te kesh te instaluar ndonje program qe
    i ben restore komplet sistemin e windowsit ne rastet kur hiqet ndonje skedar i windowsit aksidentalisht sic eshte programi Restore It dhe e konfiguron te ngarkohet qe ne momentin kur komputeri ndizet duke e ngarkuar windowsin sic ka qene perpara
    heqjes se ndonje file gabim
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  9. #49
    Shkodran Maska e ero
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    Ohio
    Postime
    24
    Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID
    gjithcka eshte e sakte me siper ne teme cdo meteode eshte testuar edhe perdorur ne shume PC me sukses nuk dua te shtoj me shume nga ckane thene me siper koleget e mi
    disk cleanup eshte n je menyre e saakte ....!!!

    si per netscape e per internet explorer mozilla konqure e shume browser te tjere ... lexoi komplet cka thuhet me lart e do ta gjesh menyren me te mire per veten

    sa per gabimiin e programit nuk di ca te te them se nuk e di tipin e error qe mer

    sa per mesazhin meq ka windows path nuk eshte e keshillueshme ta heqish po kotrolo me regedit ose msconfig mos ben gje me to

    nuk di ca te te them me shume

    ardi
    Faliminderit shume Ardi,

    Per kuriozitet, mesazhi qe une marr kur mundohem te hapi "Clean Cache" eshte: " The application failed to initialize properly (0xc0000135). Click on OK to terminate the application"

    Edhe njehere faliminderit

  10. #50
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    ai gabimi mund te jete shkak inga regjistri seekerit qe duhet riinstaluar
    ose shkak nga nje skedar Alert.exe qe ndodh ne desktopat Dell
    ose ka te beje me programin Visual net
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755

    Home Page

    Hi experts,
    Kam nje problem per home page te Internet explorer.
    Me pare nga Internet Options kisha vendosur Google ne Shqip si Home page. kam nja dy a tre dite qe homepage sa here qe ristartoj me del nje faqe koti si www.searchcentral.cc a dicka e tille...
    prap e heq dhe vendos google ne shqip, dhe prap me kthehet...
    kerko per adaware a viruse po cne...
    Si i behet, mbase ndonjerit i ka ndodhur kjo me pare...
    Si mund te zgjidhet ky problem...?
    Shendet,
    MtrX
    MtrX ubicumque felix

  12. #52
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Eshte thjesht nje reklame dhe cdo here qe ti ndez kompjuterin, ndryshon adresen e internet explorer.

    Hap regjistrin ( start > run > regedit ) dhe do ta gjesh tek kjo adrese:
    HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ RunOnce \ tlc

    Gjithashtu duhet te kesh nje skedar tek
    C:\WINDOWS\update12.js te cilen mund ta fshish ose ti ndryshosh emrin.

    Per ta hequr kete program mund te marresh pastruesin qe ka dhene vete kompania.
    http://www.searchcentral.cc/cleaner.exe

    ose merr programin CWShreder qe e kontrollon kompjuterin per reklama dhe i heq automatikisht. Shkarkoje ketu:
    http://www.majorgeeks.com/downloadge...c5901960cc6e24
    Edi

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Shume falemnderit Edi,
    je no. 1 te informatika. Problemi me sa duket u zgjidh, me aplikimin e pastruesit te ofruar nga vete website...
    edhe njehere flm,
    MtrX
    MtrX ubicumque felix

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    me rastisi edhe nje tjeter faqe e tille:
    kini kujdes kur iu shfaqet www.valuesponsor.com si faqe hyrese ne IE,
    Kjo shkaktohet nga nje faqe tjeter qe eshte www.whatsfind.com.
    nje program i kesaj faqe shkakton te kycet homepage ne www.whatsfind.com dhe kjo ben redirect ne faqen tjeter www.valuesponsor.com...
    Shume menyre e djallezuar, sepse nuk te shkon mendja se ku duhet te kerkosh per programin me te cilin mund te c'instalosh kete plehre...
    Me udhezimet e Edspace per rastin e meparshem, une e gjeta kollaj menyren:

    shkohet tek www.whatsfind.com dhe klikohet tek fundi fare
    pastaj klikohet ku merret ai programi i vogel qe e c'installon kete plehre nga kompjuteri...

    kini kujdes djema...
    MtrX ubicumque felix

  15. #55
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Per te bllokuar ndryshimin e adreses se Home Page nga spywaret mund te behet ky ndryshim ne regjister start/run/regedit
    [HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Inte rnet Explorer\Control Panel] HomePage" right klik te home page modify
    ndryshohet zero me 1 ky ndryshim e ben home page shume te sigurte dhe nuk mund te ndryshohet nga asnje lloj spyware ose malware,gjithashtu nuk mund ta ndryshosh
    nqs home page eshte psh http://www.google.com po te shkosh tek tools/internet options/general/home page ketu do shohesh qe komplet fusha e adreses se homepages te gogles do jete gri
    mund te behen edhe ndryshime te tjera te policite /restrictions duke shkuar start/run/gpedit.msc por ndryshimet ketu per home page nuk kane aq shume sukses pasi mjaft spyware megjithate arrijne te shkruajne ne keto settings dhe ndryshojne home page.Per ato qe kane te instaluar java virtual machine nga Microsofti
    E rendesishme eshte te shikohet versioni i Java virtual machine pasi javat ne versione me te uleta se versioni 3805 jane me pika te dobeta ndaj spywareve dhe
    lejojne spywaret te futen dhe ndryshojne home page (Java VM nga SUN nuk i jep keto probleme)
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  16. #56
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Beju me e qarte. Ke virus? Apo kerkon ndonje program qe ta miremban regjistrin, e fshin drive nga gjerat e panevojshme?

    Per viruset, te rekomandoj AVG Anti-Virus. E gjen ketu www.grisoft.com si Basic Edition apo Trial si Professional.

    Jane disa programe qe bejne pastrimin e kompjuterit nga gjerat e panevojshme.

    Une do te rekomandoja System Mechanic Professional. E merr ne www.iolo.com si Trial Version. M'u lajmero ne privat per numerin serik qe ta regjistrosh.

    Une perdor Ace Utilities. Eshte gati i njejte me System Mechanic, po ka disa dallime. Kete e gjen ne www.download.com

    per Adware, dmth reklama, perdor Ad-Aware 6 Professional. Basic edition eshte free, e gjen ne www.download.com Nese e do Professional, m'u lajmero prape.

    Per spyware, une perdor SpyBot. Prape e gjen ne www.download.com dhe pervec qe eshte free eshte edhe ne shqip. (njera nga gjuhet eshte shqip)

    Ndersa per te ndihmuar me ngrirjen dhe "crash" te sistemit, program i mire eshte Anti-Crash nga Dashchund. E gjen ketu http://www.dachshundsoftware.com/index.html

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Ne shpine e Mozartit
    Postime
    18

    Me ndihmoni me nje adrese anti- Spyware

    Me ndihmoni me nje anti-spyware sepse e shoh qe kompjuteri se paska me te gjate....
    Sa here lidhem me internetin me hapet nje dritare ku shkruan Spyware detected in your Pc

    Pres pergjigje

    Faleminderit

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    ka shume programe qe e bejne ate pune, une per vete kam perdorur edhe ad-ware edhe spybot, dhe te dyja kane nje version gratis te programit qe mund ta perdoresh per anti-spyware. te sugjeroj spybot, por ki kujdes mos fshish vlera regjistri te windows media player nqs ke windows xp. nqs e perdor pak me kujdes ky program zhduk cdo reklame nga kompjuteri. Per me shume informacion dhe diskutime kerko diku tek nenforumet e informatikes, se me sa di une eshte nje teme e tere ku diskutohet tema e anti-spyware...
    MtrX ubicumque felix

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    dy spyware te tjera qe jane shume te veshtira per te pastruar jane:
    coolwebsearch (qe me beri te cinstaloja dhe riinstaloja komplet win xp) shume shume e rrezikshme kjo, dhe shume e komplikuar per te pastruar
    dhe
    targetsearch.info (qe po mundohem ta cinstaloj tani)

    kini kujdes
    MtrX
    MtrX ubicumque felix

  20. #60
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071

    Kam nje problem me Kompjuterin

    Pershendetje.

    Kam nje problem me kompjuterin tim te punes.

    Atehere po shpjegohem se kush eshte problemi.

    Kur dua te hap nje faqe p.sh Hotmail per te kontrolluar e-mail me del nje tabele me te shkruajtmet Internet Exploren cannot open the internet site .http://etj (emri i faqes qe une dua te hap)

    Operation aborted

    Kjo me ndodh ndonje her edhe neper faqe te tjera por kur i jap refresh me hapet ndersa Hotmail sme hapet asnje her edhe kur i jap refresh.

    Pastaj mbasi me del kjo tabela me te shkrujtme Internet Exploren cannot open the internet site http://etj.

    Operation aborted

    i jap OK mbasi i jap ok me del nje tjeter tabel me te shkrujtme
    An ActiveX control on this page might be unsafe to interact with other parts of the page . Do you want to allow this interaction?

    Pastaj une nese i jap YES ose NO eshte e njejta gje.

    Kjo siper pse ndodh ku e kam problemin ne kompjuter ku eshte difekti i kompjuterit ketu?

    TJETER GJE ESHTE EDHE KJO.

    Kur une kontrolloj forumin ne disa germa p.sh qe eshte shkruajtur "server" ose "chat" me dalin si linke edhe kur une i klikoj me del ky link http://www.ntsearch.com/search.php?q=chat&v=56 perse me del ka ndonje shpjegim?

    Shpresoj qe keto gabime qe ka Internet Explore e kompjuterit tim te mos jet gje serioze edhe qe rrugullohet.

    Pres nje pergjigje sa me te shpejte.

    Ju Faleminderit.

    Me Rrespekt
    Bledari

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
    Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
    Pėrgjigje: 368
    Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
  2. Ēfarė ėshtė BIOS dhe si ta pėdor atė?
    Nga isak100 nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-12-2006, 19:30
  3. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
    Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
  4. Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe...
    Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 05-08-2003, 12:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •