Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Fjalimi i Presidentit tė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova para Kuvendit tė Kosovės

  nga trepcanet


  Fjalimi vjetor i Presidentit tė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova para Kuvendit tė Kosovės mė 22 janar 2004
  ---------------------------------------------------

  Prishtinė, 22 janar 2004 - Po e japim fjalimin e plotė tė Presidentit tė Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, tė cilin e mbajti sot, mė 22 janar 2004, para Kuvendit tė Kosovės.

  - Ndihem shumė i nderuar qė kam mundėsi tė bėjė kėtė Fjalim Vjetor para Kuvendit tė Kosovės, kėtij institucioni tė lartė tė vendit tonė.

  Nė fillim dėshiroj t'Ju njoftoj se kam vendosur qė Fjalimi Vjetor i Presidentit tė Kosovės tė mbahet ēdo vit nė formė tradicionale tė enjten e parafundit tė janarit.


  Fjalimi i Presidentit do tė bėhet nė formė solemne nė frymė tė vlerėsimit tė gjendjes dhe tė vizionit pėr kombin nė fillim tė vitit.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Nė kėto katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Mund tė themi se kėto ishin vite tė forcimit tė lirisė, tė sigurisė, tė ekonomisė dhe tė demokracisė. Ndėrsa sot, pas afėr dy vjetėsh tė ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės, do thėnė se kėto institucione kanė funksionuar me sukses.

  Kjo ishte njė periudhė e konsolidimit tė institucioneve nacionale tė Kosovės. Me kėtė rast do tė veēoja punėn e Kuvendit tė Kosovės, i cili ka miratuar me dhjetėra ligje sistemore bazike dhe ligje tė tjera si dhe rezoluta e deklarata tė ndryshme nė interes tė qytetarėve tė vendit tonė. Mendoj se gjatė kėsaj kohe Kuvendi i Kosovės ka kultivuar frymėn dhe funksionimin demokratik tė institucionit.

  Po ashtu edhe Qeveria me tė gjitha ministritė ka funksionuar mirė dhe ka arritur tė jetė njė ekzekutiv i qėndrueshėm. Presidenti i Kosovės ėshtė kujdesur pėr funksionimin e institucioneve dhe i ka ndihmuar ato me ide e propozime dhe ka luajtur rolin reprezentativ tė popullit dhe tė gjithė qytetarėve nė vend dhe jashtė. Prioritet kryesor ka qenė ruajtja dhe forcimi i stabilitetit politik dhe shtetėror tė vendit. Mund tė themi se kemi fituar njė pėrvojė tė mirė nė funksionimin e pushtetit legjislativ, ekzekutiv dhe reprezentativ si dhe tė vendosjes sė shtetit ligjor.

  Do pėrmendim kėtu edhe funksionimin e mirė tė pushtetit lokal tė vendit, qė gjithnjė e mė shumė po forcohet, e qė ka gėzuar pėrkrahjen tonė.


  Deputetė tė nderuar,

  Nė planin ekonomik Kosova ka pasur progres. Ėshtė forcuar sektori privat nė tė gjitha fushat, qė sot pėrbėn gjysmėn e ekonomisė. Gjatė kėsaj kohe kosovarėt kanė treguar shpirtin e tyre ndėrmarrės dhe dinamik. Element me rėndėsi ėshtė edhe buxheti i Kosovės, qė mblidhet nga tė ardhurat vetanake, ēfarė tregon se Kosova ėshtė nė gjendje tė funksionojė si shtet. Euro ka ndikuar nė stabilitetin monetar dhe ekonomik. Qė dy vjet kemi pasur suficit qė do ta pėrdorim nė mėnyrė racionale.

  Herave tė tjera duhet tė kujdesemi qė buxheti tė realizohet me kohė, sepse paraja e shpenzuar nė kohėn e duhur, ka vlerėn mė tė madhe. Segment me rėndėsi nė fushėn financiare ėshtė konsolidimi i bankave nė sektorin privat, tė cilat duhet tė lidhen me bankat ndėrkombėtare dhe tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės dhe qytetarėt pėrmes kredive tė ndryshme pėr prodhim. Do tė bėjmė mė shumė nė stimulimin e eksportit tė prodhimeve kosovare nė tregjet ndėrkombėtare dhe t'i zvogėlojmė barrierat e ndryshme, qė e pengojnė kėtė veprimtari.

  Nė masė tė madhe ėshtė pėrmirėsuar infrastruktura e pėrgjithshme dhe infrastruktura rrugore nacionale e lokale, ku do tė realizohen projekte tė rėndėsishme, si pjesa kosovare e Autostradės Prishtinė - Durrės qė ka edhe karakter ndėrkombėtar. Edhe trafiku ajror i Kosovės ka pasur sukses nga kompanitė e ndryshme, e sidomos me themelimin e kompanisė ajrore kosovare dhe me modernizimin e aeroportit tė Prishtinės dhe sė shpejti tė aeroportit tė Gjakovės. Nė fushėn e telekomunikacionit ka pasur progres nė telefoninė mobile e fikse dhe tash po hyjmė nė fazėn e konkurrencės. Do tė forcohet sistemi i internetit.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Gjatė kėsaj kohe ėshtė forcuar siguria publike. Policia e Kosovės sot ka njė kontigjent tė qėndrueshėm, qė duhet tė specializohet pėr detyra tė ndryshme. Trupat mbrojtėse tė Kosovės kanė arritur fazėn e organizimit dhe do tė kenė pėrkrahjen tonė nė konsolidimin dhe profesionalizimin e tyre, qė tė jenė forcė e aftėsuar pėr detyrat e veta dhe forcė mbrojtėse nė tė ardhmen.

  Nė fushėn e arsimit po realizohet procesi i reformave, qė tė kemi njė arsim kompatibil me zhvillimet ekonomike dhe demokratike tė vendit. Do tė angazhohemi pėr njė kompjuterizim tė shkollave, qė ēdo fėmijė tė ketė qasje dhe tė mėsojė gjuhėn angleze qė po bėhet gjuhė e dytė nė Kosovė.

  Shėndetėsia gjendet nė etapėn e reformimit dhe do tė ndihmojmė qė kjo fushė e rėndėsishme tė stimulohet dhe do tė bėjmė pėrpjekje pėr vendosjen e mjekėsisė sė lartė. Edhe farmaceutika kosovare ka arritur qė tė anėtarėsohet nė kėtė fushė ndėrkombėtare.

  Ēėshtjet sociale kanė qenė preokupim pėr kujdesin ndaj grupeve tė caktuara sociale pėr punėsimin e tyre dhe ndihma. Ne duhet tė shikojmė mundėsitė e konsolidimit tė Fondit tė pensioneve e tė invalidėve tė punės e tė luftės.

  Sektori i bujqėsisė ka pasur pėrparime dhe do tė angazhohemi pėr stimulimin dhe subvencionimin e projekteve nė kėtė degė, siē veprohet nė BE dhe nė SHBA si dhe nė vende tė tjera. Kosova ka njė tokė fertile, qė ėshtė nė gjendje tė ushqejė popullin e vet.

  Nė fushėn e mbrojtjes sė ambientit ka pasur njė kujdes tė shtuar dhe duhet tė bėjmė pėrpjekje pėr hartimin e planeve hapėsinore nga komunat pėr tė gjitha qytetet dhe vendbanimet nė harmoni me planin global hapsinor tė vendit tonė, qė ėshtė nė pėrgatitje e sipėr.

  Gjatė kėtyre viteve ėshtė punuar nė fushėn e sportit, po duhet tė angazhohemi mė shumė nė ndėrtimin e infrastrukturės sportive dhe tė kultivohet fryma e garės dhe e miqėsisė midis tė rinjve. Do theksuar se disa federata sportive janė anėtarėsuar nė federatat ndėrkombėtare, si sukses i punės sė tyre.

  Nė fushėn e kulturės kemi pasur pėrparime tė qėndrueshme dhe do tė bėjmė mė shumė pėr financimin e kėtij segmenti me vlerė tė vendit tonė dhe afirmimit tė kėtyre vlerave kosovare nė botė.

  Kujdes tė veēantė kemi pasur dhe mė shumė do tė kemi pėr diasporėn kosovare nė SHBA dhe nė Europė, qė t'i ndihmojmė nė fushėn e komunikimit me atdheun dhe t'u ofrojmė mundėsi pėr investime nė Kosovė, qė tashmė disa i kanė filluar me sukses.

  Nė mėnyrė tė veēantė do tė theksoja se gjatė kėsaj periudhe ėshtė forcuar mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės.


  Tė nderuar deputetė,

  Viti nė tė cilin kemi hyrė do tė jetė vit i progresit mė tė madh tė Kosovės nė tė gjitha fushat, sepse kemi krijuar njė bazė tė mirė tė zhvillimit. Institucionet e Kosovės do tė koncentrohen mė shumė nė zhvillimin ekonomik, nė procesin e privatizimit, nė sigurimin e investimeve dhe nė pėrkrahjen e sektorit privat dhe nė krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e vendit tonė, qė duhet tė krijojnė familje tė reja.

  Nė do t'i kushtojmė mė shumė vėmendje zgjidhjes sė problemit energjetik qė ėshtė element kyē pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Duhet tė shikojmė mundėsinė e koncesioneve, qė besojmė sė shpejti ky Kuvend do tė miratojė Ligjin pėr Koncesione qė do tė hapė perspektiva tė reja. Ne duhet tė mendojmė edhe pėr forma tė tjera tė energjisė alternative.

  Nė planin e brendshėm do tė vazhdojmė tė punojmė nė integrimin e grupeve etnike apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės dhe nė garantimin dhe mbrojtjen e tyre. Njėherėsh e dėshirojmė njė vullnet mė tė madh tė minoriteteve pėr integrim nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Njė kujdes tė veēantė do tė kemi pėr mundėsitė e pėrfaqėsimit tė Kosovės, pėrmes hapjes sė zyrave nė botėn e jashtme apo formave tė tjera. Nė vitin 2002 kemi bėrė njė hap nė kėtė plan me emėrimin e mikut tė madh tė Kosovės Senatorit Dole Ambasador nderi tė Kosovės nė SHBA. Kjo ėshtė njė ēėshtje vitale pėr Kosovėn nė kėtė fazė tė zhvillimit. Ne do tė kėrkojmė njė liberalizim tė vizave, sidomos pėr njerėzit e biznesit tė Kosovės me vendet e BE dhe me SHBA.

  Njė veprim tė pėrbashkėt do tė bėjmė me UNMIK-un rreth bartjes sė kompetencave, me qėllim tė shtimit tė efikasitetit tė institucioneve tė Kosovės. Ky ėshtė njė proces qė duhet ta zhvillojmė sė bashku.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Njė element tjetėr me rėndėsi do tė jetė puna nė vlerėsimin e standardeve tė paraqitura, tė atyre qė i kemi pėrmbushur dhe tė atyre qė do t'i pėrmbushim nė bashkėpunim me UNMIK-un, OSBE-nė dhe me KFOR-in. Ne mendojmė se kėto standarde janė nė tė mirė tė zhvillimit dhe tė prosperitetit tė vendit tonė, e jo punė e nisur prej fillimit, sepse tė gjithė e kemi pranuar se Kosova ka pasur progres, tė cilin duhet fuqizuar.


  Deputetė tė nderuar,

  Njėherėsh ne do tė punojmė dhe insistojmė nė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila gjė do tė shpejtonte dhe stabilizonte proceset e brendshme ekonomike e demokratike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės dhe popullin e Kosovės.

  Njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA qė ėshtė vullnet politik i popullit dhe i qytetarėve. Vėmendje tė veēantė do t'i kushtojmė kultivimit tė marrėdhėnieve tė mira me fqinjtė e vendit tonė dhe t'i pėrparojmė ato, ēfarė ėshtė politikė nacionale e Kosovės.


  Tė nderuar deputetė,

  Nė vjeshtė na presin zgjedhjet e dyta nacionale tė Kosovės sė lirė. Ne jemi tė bindur se do tė kemi zgjedhje tė mira e tė qeta, sepse tash kemi njė eksperiencė tė mirė nė kėtė plan. Tė gjithė duhet tė kontribuojmė nė kėtė drejtim. Kosova e ka dhėnė tashmė kėtė provim. Do thėnė se Kosova po hyn nė fazėn e njė vendi normal dhe ėshtė e gatshme t'i pranojė obligimet ndėrkombėtare.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Do tė shikojmė tė gjitha mundėsitė e angazhimit tonė nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve.
  Njėherėsh sot i kujtojmė me pietet tė lartė tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Me kėtė rast e pėrshėndesim Zotin Harri Holkeri dhe UNMIK-un, Ambasador Fieschin dhe OSBE-nė si dhe Gjeneralin Kammerhoff dhe NATO-KFOR-in, qė po bėjnė njė punė eksellente nė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės. Po ashtu pėrshėndesim Korin Diplomatik nė Kryeqytetin e Kosovės nė Prishtinė. Njėherėsh i pėrshėndesim institucionet ndėrkombėtare e financiare nė Prishtinė dhe donatorėt qė po e ndihmojnė Kosovėn.


  Zonja dhe Zotėrinj,

  Nga kjo Seancė Solemne e Kuvendit tė Kosovės i pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Blair, Presidentin Chirac, Kancelarin Schröder dhe Kryeministrin Berlusconi qė vazhdimisht e pėrkrahin Kosovėn.

  Pėrshėndetje tė veēantė i bėjmė Atit tė Shenjtė Papa Gjon Pali II, qė gjithmonė lutet pėr Kosovėn.


  I nderuari Kryetar Daci,

  Nė fund tė kėtij Fjalimi dėshiroj t'Ju njoftoj se sė shpejti do tė fillojmė ndėrtimin e Pallatit Presidencial Shtėpisė sė Bardhė tė Kosovės dhe do t'Ju ftoj sė bashku me deputetėt e nderuar nė kėtė ceremoni solemne e tė rėndėsishme pėr vendin tonė.

  Shpresoj se sė shpejti do tė takohemi nė pėrurimin e Sallės Solemne tė Kuvendit tė Kosovės, qė po i pėrfundon punimet kėto ditė dhe Ju deputet tė nderuar do tė keni mė shumė kushte pėr punė edhe mė tė suksesshme.

  Zoti Ju bekoftė.
  Zoti e bekoftė Kuvendin e Kosovės.
  Zoti e bekoftė Kosovėn.
  Ju falemnderit.

  Dr. Ibrahim Rugova
  President i Kosovės

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  PDK DHE AAK TĖ PAKĖNAQURA ME FJALIMIN E KRYETARIT RUGOVA NĖ KUVEND

  KUVENDI


  Grupi parlamentar i Partisė Demokratike, pėrmes njė kumtese pėr media, ka publikuar qėndrimin lidhur me fjalėn e kryetarit Ibrahim Rugova, nė Kuvend. PDK-ja vlerėson se fjala e paraqitur sot do tė duhej te ishte raport tė cilin ai sipas Kornizės Kushtetuese do tė duhej t’ia paraqiste Kuvendit mbi gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė, sė paku njė herė nė vit.

  Sipas kėsaj partie, ky obligim kushtetuese as sot nuk u pėrmbush. “Funksioni kushtetues i tij nuk ėshtė duke u respektuar pėrderisa ai vazhdon tė jetė edhe kryetar i njė partie, fakt ky qė ėshtė i papajtueshėm me funksionin e tij si pėrfaqėsues i unitetit tė popullit” thotė grupi parlamentar i PDK-sė, i cili gjithashtu konsideron se kryetari i ka tejkaluar dhe keqpėrdorur kompetencat kushtetuese me rastin e promovimit dhe pėrdorimit nė manifestimet publike tė simboleve private dhe partiake nė vend tė simboleve kombėtare nė kohėn e mosekzistimit tė njė ligji tė Kuvendit tė Kosovės pėr simbolet e vendit. Imponimi dhe favorizimet e simboleve vetėm partiake, thotė PDK-ja, po krijojnė dilema dhe pėrēarje tek qytetarėt dhe nuk janė nė funksion tė ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės.
  Ndėrkohė, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, pėrmes shefit tė grupit parlamentar Bujar Dugolli poashtu ėshtė shprehur e pakėnaqur me fjalimin dhe punėn e kryetarit.

  “Pėrveē shkeljeve kushtetuese ai nuk ka paraqitur as raportin vjetor para Kuvendit siē prashihet me Kornizė. Ai ka pranuar poste tė dyfishta qė ėshtė nė kundėrshtim me Kornizė”.

  “Mitrovica, drejtėsia, lufta ndaj krimit tė organizuar, ēėshtja e tė zhdukurve etj” , janė ēėshtje ku ai ka dėshtuar tha Dugolli.

  Dugolli, nė njė konferencė pėr shtyp, pėrmendi edhe siē tha, mosangazhimin e kryetarit pėr ēėshtje ekonomike si privatizimi, investimet, gjendja nė PTK etj, por edhe nė bashkėpunimin me jashtė dhe platformėn pėr pavarėsinė.
  “Kryetari nuk ka platformė pėr jetėsimin e deklarimit tė popullit pėr pavarėsinė e Kosovės dhe nuk ka pasur gadishmėri pėr pėrkrahjen e iniciativave tė Kuvendit rreth pavarėsisė. Kryetari ka qenė i obliguar tė bashkėpunojė dhe t’iu prijė takimeve me nenshkruesit e bashkėqeverisjes, takimeve tė cilave ai iu ka ikur; tri takime tė thirrura nga kryeministri pėr hartimin e strategjisė bashkėqeverisėse kryetari nuk iu ka pėrgjigjur “.
  Prandaj, Aleanca tha Dugolli, vlerėson se nė kėto dhe ēėshtje tjera kryetari ka dėshtuar nė punėn e vet. Partia Demokratike dhe Aleanca kanė kritikuar edhe kryeparlamentarin Nexhat Daci i cili, sipas tyre, nuk ka lejuar hapjen e debatit nė parlament. (RADIO kOSOVA
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537
  Shiheni mjerimin e deputetėve tė PDK-sė sė Thaēit dhe AAK-sė sė Ramushit si dhe aleancėn e kėtyre me '' kthimin '' sėrb kundėr dr.Rugovės :-

  Lamjė

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537
  Kjo fotografi mė ariti para disa ditėsh nė postė elektronike ,nga njė militant i LPK-sė .
  Pra kėtu tregojnė fare kjartė se ēka janė e ēka mendojnė ata, si ata e shohin vetėn dhe se si e paramendojnė dr. Rugovėn dhe Akad. Dacin .
 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724

  Presidenti Rugova i drejtohet Kuvendit tė Kosovės

  Presidenti Rugova: Nė katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės  Prishitnė, 22 janar - Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės mbajti fjalimin vjetor.

  Nė fillim tė fjalimit tė tij, Presidenti Rugova vlerėsoi se nė kėto katėr vjet e gjysmė nė liri Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės, duke shtuar se kėto ishin vite tė forcimit tė lirisė, tė sigurisė, tė ekonomisė dhe tė demokracisė.

  Ndėrkaq, duke folur pėr periudhėn dyvjeēare tė ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės, ai tha se se kėto institucione kanė funksionuar me sukses. "Kjo ishte njė periudhė e konsolidimit tė institucioneve nacionale tė Kosovės", tha Presidenti Rugova, duke veēuar punėn e Kuvendit tė Kosovės qė ka miratuar me dhjetėra ligje sistemore dhe ligje tė tjera si dhe rezoluta e deklarata tė ndryshme nė interes tė qytetarėve tė vendit tonė.

  Njėherit theksoi se gjatė kėsaj kohe Kuvendi i Kosovės ka kultivuar frymėn dhe funksionimin demokratik tė institucionit. Gjithashtu ai tha se edhe Qeveria me tė gjitha ministritė ka funksionuar mirė dhe ka arritur tė jetė njė ekzekutiv i qėndrueshėm.

  "Presidenti i Kosovės ėshtė kujdesur pėr funksionimin e institucioneve dhe i ka ndihmuar ato me ide e propozime dhe ka luajtur rolin reprezentativ tė popullit dhe tė gjithė qytetarėve nė vend dhe jashtė. Prioritet kryesor ka qenė ruajtja dhe forcimi i stabilitetit politik dhe shtetėror tė vendit. Mund tė themi se kemi fituar njė pėrvojė tė mirė nė funksionimin e pushtetit legjislativ, ekzekutiv dhe reprezentativ si dhe tė vendosjes sė shtetit ligjor", theksoi Presidenti Rugova.

  Nė vazhdim tė fjalimit tė tij, Presidenti i Kosovės foli pėr aspektin ekonomik, nė tė cilin, siē tha, Kosova ka pasur progres, duke veēuar sektorin privat nė tė gjitha fushat, i cili pėrbėn gjysmėn e ekonomisė. "Gjatė kėsaj kohe kosovarėt kanė treguar shpirtin e tyre ndėrmarrės dhe dinamik. Element me rėndėsi ėshtė edhe buxheti i Kosovės, qė mblidhet nga tė ardhurat vetjake, ēfarė tregon se Kosova ėshtė nė gjendje tė funksionojė si shtet", nėnvizoi Dr.Rugova.

  Si segment me rėndėsi nė fushėn financiare Presidenti theksoi konsolidimin e bankave nė sektorin privat, pėr tė cilat tha se duhet tė lidhen me bankat ndėrkombėtare dhe tė ndihmojnė ekonominė e Kosovės dhe qytetarėt pėrmes kredive tė ndryshme pėr prodhim. "Do tė bėjmė mė shumė nė stimulimin e eksportit tė prodhimeve kosovare nė tregjet ndėrkombėtare dhe t'i zvogėlojmė barrierat e ndryshme, qė e pengojnė kėtė veprimtari", tha Presidenti.

  Pasi vlerėsoi pėrmirėsimin e infrastrukturės sė pėrgjithshme rrugore, ai veēoi si prioritet realizimin e projekteve tė rėndėsishme, si pjesėn kosovare tė Autostradės Prishtinė B Durrės qė ka edhe karakter ndėrkombėtar, ndėrkaq nė trafikun ajror veēoi themelimin e kompanisė ajrore kosovare dhe me modernizimin e aeroportit tė Prishtinės.

  Nė vazhdim tė fjalimit tė tij, Presidenti Rugova tha se ėshtė forcuar siguria publike. "Policia e Kosovės sot ka njė kontigjent tė qėndrueshėm, qė duhet tė specializohet pėr detyra tė ndryshme. Trupat Mbrojtėse tė Kosovės kanė arritur fazėn e organizimit dhe do tė kenė pėrkrahjen tonė nė konsolidimin dhe profesionalizimin e tyre, qė tė jenė forcė e aftėsuar pėr detyrat e veta dhe forcė mbrojtėse nė tė ardhmen", nėnvizoi Presidenti i Kosovės.

  Presidenti pastaj foli veē e veē pėr fushat e ndryshme tė jetės nė Kosovė, pėr arsimin, shėndetėsinė, ēėshtjet sociale, tė bujqėsisė, tė mbrojtjes sė ambientit, tė sportit e tė kulturės, pėr tė theksuar: "Nė mėnyrė tė veēantė do tė theksoja se gjatė kėsaj periudhe ėshtė forcuar mendimi pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės".

  Duke folur pėr periudhėn e ardhshme tė zhvillimit tė Kosovės, Presidenti Rugova tha se gjatė kėtij institucionet e Kosovės do tė koncentrohen mė shumė nė zhvillimin ekonomik, nė procesin e privatizimit, nė sigurimin e investimeve dhe nė pėrkrahjen e sektorit privat dhe nė krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e vendit. Vemendje tė veēantė, tha ai, do t'i kushtohet zgjidhjes sė problemit tė energjetikės qė ėshtė element kyē pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, duke shtuar se duhet menduar edhe pėr forma tė tjera tė energjisė alternative.

  "Nė planin e brendshėm do tė vazhdojmė tė punojmė nė integrimin e grupeve etnike apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės dhe nė garantimin dhe mbrojtjen e tyre. Njėherėsh e dėshirojmė njė vullnet mė tė madh tė minoriteteve pėr integrim nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės", theksoi Presideti Rugova.

  Ndėrkaq, nė planin e prezentimit tė Kosovės nė botė, Dr. Rugova tha se njė kujdes tė veēantė do tė ketė pėr mundėsitė e pėrfaqėsimit tė Kosovės, pėrmes hapjes sė zyrave nė botėn e jashtme apo formave tė tjera, sepse, si tha, kjo ėshtė njė ēėshtje vitale pėr Kosovėn nė kėtė fazė tė zhvillimit. "Ne do tė kėrkojmė njė liberalizim tė vizave, sidomos pėr njerėzit e biznesit tė Kosovės me vendet e BE dhe me SHBA", tha ai.

  Ndėrkaq, duke folur pėr bartjen e kompetencave, Presidenti tha se kjo do tė bėhet me njė veprim tė pėrbashkėt me UNMIK-un me qėllim tė shtimit tė efikasitetit tė institucioneve tė Kosovės dhe ky do tė jetė njė proces qė duhet zhvilluar sė bashku, tha ai dhe shtoi:

  "Njė element tjetėr me rėndėsi do tė jetė puna nė vlerėsimin e standardeve tė paraqitura, tė atyre qė i kemi pėrmbushur dhe tė atyre qė do t=i pėrmbushim nė bashkėpunim me UNMIK-un, OSBE-nė dhe me KFOR-in. Ne mendojmė se kėto standarde janė nė tė mirė tė zhvillimit dhe tė prosperitetit tė vendit tonė, e jo punė e nisur prej fillimit, sepse tė gjithė e kemi pranuar se Kosova ka pasur progres, tė cilin duhet fuqizuar", theksoi Presidenti Rugova pėr tė nėnvizuar: "Njėherėsh ne do tė punojmė dhe insistojmė nė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila gjė do tė shpejtonte dhe stabilizonte proceset e brendshme ekonomike e demokratike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės dhe popullin e Kosovės. Njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA qė ėshtė vullnet politik i popullit dhe i qytetarėve. Vėmendje tė veēantė do t'i kushtojmė kultivimit tė marrėdhėnieve tė mira me fqinjėtė e vendit tonė dhe t'i pėrparojmė ato, ēfarė ėshtė politikė nacionale e Kosovės".

  Duke folur pėr zgjedhjet e dyta nacionale nė Kosovė qė do tė mbahen nė vjeshtė, Presidenti shprehu bindjen se ato do tė jenė zgjedhje tė mira e tė qeta, sepse tash Kosova ka njė eksperiencė tė mirė nė kėtė plan, duke bėrė thirrje qė tė gjithė tė kontribuojmė nė kėtė drejtim. "Kosova e ka dhėnė tashmė kėtė provim. Do thėnė se Kosova po hyn nė fazėn e njė vendi normal dhe ėshtė e gatshme t'i pranojė obligimet ndėrkombėtare", theksoi Presidenti i Kosovės. Gjithashtu tha se duhet angazhuar nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve, duke pėrkujtuar me pietet tė lartė tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė, the mes tjerash nė fjalmin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, Presidenti Ibrahim Rugova.

  Burimi: QIK-u
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 6. #6
  ZANĖ MALI Maska e DIDIBE
  Anėtarėsuar
  10-05-2003
  Vendndodhja
  PRISHTINA
  Mosha
  48
  Postime
  71
  MĖ NĖ FUND PAS DY VITEVE KRYETARI GJETI KOHĖ TA QEL GOJĖN NĖ PARLAMENT(TĖ FLAS E JO TĖBUZĖQESHETQARAVESHET).
  KRYETARI THOT SE ESHTE ARRITUR NJE PROGRES I MADH,NJE SIGURI E LART PAS KETYRE VITEVE PAS LUFTE ,E HARRON KRYETAR ZIU SE MITROVICA EDHE PAS 4VITEVE PAS LUFTE MBETET E NDAR ,KRYETAR PIJANECI NUK I SHKON NDER MEND TI PERMEND TE ZHDUKURIT QE EDHE PAS KATER VITEVE ASGJE NUK DIHET PER FATIN E TYRE.
  KRYETARI NUK MUNDOHET TE ZE NE GOJE QESHTJEN E PAPUNSIS QE KA PERFSHIR KOSOVEN E SIDOMOS TE RINJET.
  SI NUK I SHKOJ NDERMEND NDONJEHER QE TA PERMEND EMRIN E TE PA VDEKSHMIT UKSHIN HOTI , APO NDOSHTA KA FRIG KRYETARI SE MOS DEL GJALL BACA UKSHIN E PASTAJ NGA TI JA MBAJ KRYETAR ZIU.
  O KRYETAR O KRYETAR ATYRE DUARTROKITJEVE NE PARLAMENT I'U MUNGOJ VETEM REFRENI PARTI ENVER,PARTI ENVER...
  DENIANA

 7. #7
  Katunari shqipėtar
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Postime
  42
  Fjala e Rugovės nė Parlament

  Rugova ma nė fund u paraqit nė parlament,por jo pėr tė raportuar,pėr punėt e (pa)kruyera nga ai,por pėr tė paraqit tė ashtuquajturat tė arritura mbrenda kohės sa ai ėshtė krytar i Kosovės,po jo edhe dobėsit.Aq ma keq,pas pėrfondimit tė fjalės sė tij u largu nga frika e kritikave qė do ti vinin,nga ata qė nuk i duartorokiten si nė mbledhjet e partis komuniste.Fjala e tij ishte nė stilin e njejt tė komunistėve tė Titos,besa me prezantimin e tė arriturave tė kosovės nė fushėn e ekonomisė i pėrngjante fort komunistėve tė xhaxhit Enver.Njėmendėsia komuniste nuk hiqet let nga koka e disa politikanve tan me mosh mbi 50 vjeqare se ata jan brumos me atė politikė dhe vėshtir e kan tė dalin nga ai mentalitet.Po edhe Daci tregoi se s'ėshtė gjė tjetėr pos njė prototip i komunistėve kryefort tė tipit Ali Shukrisa,kam than njėher edhe nuk mund tė mė ndalin as tenkat ta ndrroj mendjen.
  Ju lumt komunistave tė Totos veē vazhdoni se mir jeni nisė nė drejtim tė pamvarėsisė formale se edhe ashtu formal jeni.

  Pėrshėndetje

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2003
  Vendndodhja
  Kosovė
  Mosha
  46
  Postime
  6
  Te lumte o Petrit se njemend i'a ke qelluar.
  Ha ha se ē'pune te madhe ka bere dje Rugova..................
  Rugova me sharmin e tij demode edhe kesaj radhe i iku kritikave dhe leshoj sallen e parlamentit menjehere pas fjalimit, sepse i frikohej realitetit. Edhe fjalimin vjetor nuk e di se si ka vendosur ta mbaj, meqe ai kurre nuk e sheh te arsyeshme te jep pergjegjesi dhe llogari para popullit (por sigurisht ndonjeri nga keshilltaret e tij e ka bindur te paraqitet)
  Nuk e di se a ka pasur informacione te sakta nga sukseset e Qeverise, pasi qe me ministrat te cilet nuk i ka zgjedhur vet dihet se nuk ka kurrfar bashkepunimi.
  Sepse ai koperon me shume me Povratakun se sa me perfaqesuesit (ministrat) e subjekteve tjera politike shqiptare.
  Megjithate asgje nuk na befason nga ai qe eshte pjelle e sistemit Komunist.

  Po nuk ka faj ai por populli yn i papjekur dhe pa vizion i cili krijon idhuj edhe ne shek 21, duke u'a dhene voten njerezve tashme te shpenzuar.

  pershendetje
  sirena_t

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537

  Re: Presidenti Rugova i drejtohet Kuvendit tė Kosovės

  Postuar mė parė nga Arb
  Presidenti Rugova:

  Duke folur pėr periudhėn e ardhshme tė zhvillimit tė Kosovės, Presidenti Rugova tha se gjatė kėtij institucionet e Kosovės do tė koncentrohen mė shumė nė zhvillimin ekonomik, nė procesin e privatizimit, nė sigurimin e investimeve dhe nė pėrkrahjen e sektorit privat dhe nė krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e vendit.

  Gjithashtu tha se duhet angazhuar nė ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve, duke pėrkujtuar me pietet tė lartė tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė, the mes tjerash nė fjalmin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, Presidenti Ibrahim Rugova.

  Burimi: QIK-u

  Ky citim i mė lartė ,ėshtė vetėm pėr DIDIBE ,se sikur duket ka qenur shkrimi i gjatė dhe nuk ka mundur ti mban mend , pėr ēka ankohet se kryetari Rugova nuk i paska pėrmendur .


  Eh more Brari !

  Ėshtė ekonomia e tregut more mik ,e sėrbia pasi mer kredi nga bota ( po edhe me nuk marė fare ) ,pak kacidhe edhe ndan veēan pėr vėllezėrit e Adem Demaēit ( se fukaraja rehet me pak e pėr pak ) .
  Porandaj mos u ēudit ,pėrse parolla // proletarė shqiptar bashkohuni me '' kthimin '' // ėshtė aktuale nė Kosovė sa herė ėshtė e nxehtė klima poltike .

  Disa paskan pritur qė kryetari Rugova edhe tiu zgėrdhihet apo bėn grimasa gjatė fjalimit nga foltorja !.
  Por edhe me iu dhėnė pėrgjigje koxha analfabetėve nė parlament ,kur ata vetė nuk e respektuan pėr kryetar .
  Kėtu shihet serioziteti i tyre nda institucioneve tė Kosovės dhe vetė Kosovės ,dhe mė e ēudia po tė njetit e akuzojnė Dr. Rugovėn pėr pėrēarės !!!!!!!!!
  Sigurisht paskan pritur qė Dr.Rugova tė shkon e ti pėrqafon me rend e ma ju thėnė falm. pėr tė gjitha ,, tė mirat '' qė mi keni bėrė ( mbi njėzet vrasje aktivistėsh, kryetarė e deputet tė LDK-sė ) .

  Pa le edhe kanė hall tė flasin ( kallash deputetėt e Kosovės ) ,e nuk qenė tė zotėt tė qeverisin Kosovėn pėr njė vjet tė vetėm .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DriniM : 23-01-2004 mė 08:16

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Drini
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Dukagjin
  Postime
  50
  PDK, AAK, KTHIMI tė njejtin qėndrim

  23 janar 2004 / TN

  I. L. / Evropė

  PDK, AAK, KTHIMI te njejtin qendrim ne fjalimin e presidentit
  PDK, AAK, KTHIMI te njejtin qendrim ne zgjedhjen e presidentit
  A nuk i thuhet kesaj kualicion ??

  Sot pash nje turp te madh ne parlamentin e Kosoves. Sot para parlamentit foli kryetari i shtetit Ibrahim Rugova. Se a eshte i mire apo a e meriton ate pozite eshte nje gje tjeter. Une nuk them se a ka merita apo jo, por nje gje e kuptova se Kosova udheheqet me inate te cilat edhe per femijet e vegjel do te ishte nje turp i madh. Kur presidenti mbaroj fjalimin perveq anetaret e e LDK-s asnje nuk u qua ne kembe.

  As 21 antaret e PDK-s, as 8 antaret e AAK dhe as 12 antaret e KTHIMIT. Ndaj ketyre te fundit nuk u qudita sepse keta bojkotojn gjithqka qe eshte Kosove, por keta atedhetaret ton nga PDK dhe AAK edhe pse nuk pajtohet me politiken e Rugoves apo personalitetin e tij ata duhet te pajtohen qe aji eshte kryetari i Kosoves dhe turpi te mos i len ulur.

  Para tri kater ditve foli para kongresit edhe Bushi por edhe pse ka vetem 42%republikan qe e perkrahin (jo shumicen) ne kongres ne fund aty te gjith u quan ne kemb dhe duartrokiten. Ajo eshte nje shebull e nje shteti te fort edhe eshte fakt.

  Edhe njeher nuk kundershtoj as nuk po e lavderoj fjalimin e Rugoves, por veprimin e deputetve ne opozite e quaj qyqar dhe te turpshme.

  Ju pershendes
  --------------------------------------------------


  Militantet e PDKs dhe AAKs, pervec qe konfirmuan koalicionin me Povratakun, kesaj radhe edhe nje here deshmuan se vetedija e tyre shteterore eshte nen cdo nivel.
  Komunistet edhe m.... qe e bejne vet mundohen te na e servojne si desert patriotik

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Dashuria e vjetėr (Povrataku) nuk harrohet lehtė  Ėshtė vėshtirė tė definohet se nė qka u pėrngjanė figura e Presidentit disa segmenteve tė caktuara nė Kosovė. Atyre qė me mund tė madh na e sollėn Lirinė, rrugėve tė Tiranės, Durrėsit, Elbasanit etj, duke shpėrdoruar paratė e bashkėatdhetarėve tė vet nė vijat e para tė frontit siē ėshtė Hotel Rogne, Hotel Tirana etj.

  Atyre qė luftuan besnikėrisht kundėr Ministrit tė Mbrojtjes Gjeneral Ahmet Krasniqit dhe mjeteve financiare dedikuar shtetit tonė.Atyre qė e kontrollojnė komplet karburantin e Kosovės. Atyre qė nxjerrin zjarr nga gojėt e veta tėrė diten e ditės, dhe, nė mbrėmje leshohen ngadalė deri nė Graēanicė, Llapnasellė e Ēagllavicė tek ata pa tė cilėt nuk munden as ta paramendojnė jetėn e tyre. Por dorėn nė zemėr. Dashuria e vjetėr nuk harrohet. Edhe pse na vranė ne prap i duam.

  E kėtė e dėshmuan edhe nė parlament me rastin e fjalimit tė Kryetarit Rugova. Ky i fundit nuk ėshtė fare i dashur. Pėrkundrazi ėshtė i urryer prej tyre, pėr faktin se don ta krijojė njė shtet demokratik ku nuk sundon anarkia. Njė vend ku nuk ka ushtri tė kuqe Ruse. Ku nuk ka tabela me PG (Podgoricė) CT(Cetinje) BA (Bar) etj. Ku gjaku i dėshmorit nuk shėndėrrohet nė pompė karburantesh, Lokale tė Uzurpuara, Njerėz tė kidnapuar e tė vrarė, e as nė interese partiake.

  Njė vend ku hajnat e Farmerkave dhe Brekėve shėtisin tė lirė, duke u krekosur pėr ato virtyte qė fatmirėsisht nuk i posedojnė, duke thurur vargje lavdie pranė varrit tė atij qė e spiunuan vetė (Gjen. Adem Jasharit) pėr 100.000 marka gjermane. Dhe nuk ėshtė qudi. Pėr atė shumė tė hollash dhe pėr pushtet kėta tė japin edhe Nėnat dhe Gratė e tyre.

  Ėshtė burrėri e madhe ta injorosh Presidentin e shtetit. Atė qė e zgjodhi vota e lirė e popullit.

  Populli nuk dijti. Nė vend se ta zgjidhte njė kryetar prej Drenice, ndoj qoban me dhi, e zgjodhi Dr. Rugovėn.

  Dr. Rugova kritikohet e pėrgojohet nga soji e sorollopi i Veton Surroit, pronari i Kohės Ditore dhe Kohavizionit, dhe pronar i 2 Hektarėve tokė tek Kolegji Amerikan, prejardhja e tė cilave nuk dihet.Jo more vėlla, se nuk ban kėshtu. Presidenti nuk duhet me qenė Doktor Shkence. Ai duhet tė jetė Qoban, tė cilin Hajni i Farmerkave dhe Brekėve e tėrheq pėr hunde pėr njė Telefon Mobil dhe nji Kat Tesha.

  Duhet tė jetė njė Servil qė hesht para krimit dhe kriminelėve ordinerė, qė hedhin bomba nėpėr rrugėt e Prishtinės dhe plagosin e vrasin njerėz tė pafajshėm. Neve na duhet njė President me shkollė tė mesme, siq janė disa ministra dhe kryetar tė partive tė ndryshme opozitare.

  Sidoqoftė, tė flasėsh pėr Hajnat e Farmerkave nuk e vlen barra qėranė. Kjo ėshtė edhe arsyeja e thjeshtė qė populli nuk i ka votuar asnjėherė. Le tė shpresojmė se kurrė Kriminelėt Ordinerė nuk do tė udhėheqin me shtetin tonė.

  Ishalla zoti na i ruan teshat nė tel prej tyre.


  Burimi: G. Gashi. "Arberia." Prishtinė
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Tė pandershmit nuk dinė tė nderojnė


  24 janar 2004 / TN

  Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve tė "Kthimit" nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova?

  Shkruan: Myftar DRAGIDELLA

  Sa tė mjerė dukeshin deputetėt majtistė shqiptarė dhe deputet e "Kthimit" nė Kuvendin e Kosovės nė mbledhjen e djeshme tė kėtij institucioni tė lartė tė shtetit tonė. Pėr herė tė parė, atyre dje iu drejtua me njė fjalė rasti edhe presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Daljen e presidentit tė Kosovės nė foltore e pėrshėndetėn deputetėt.

  E pėrshėndetėn vetėm deputetėt e partisė sė tij, mė tė madhės nė Kosovė - LDK-sė. Deputetėt e PDK-sė, edhepse kishin zėnė vendet nė sallė, nuk vepruan siē e do ky rend dhe ashtu siē vepruan deputetėt e partisė tjetėr me tė cilėn bashkėqeverisin Kosovėn. Deputetėt e AAK-sė, qė nė mesin e tyre kanė Mahmut Bakallin, njėrin prej atyre qė u takua fshehtas me shefin e ish-sigurimit serb, Stanishiqin, as qė kishin zėnė vendet e tyre nė sallė.

  Presidenti i Kosovės, ashtu siē i ka hije njė burrėshteti tė madh fillimisht dėrgoi pėrshėndetjet e posaēme pėr tė gjithė tė pranishmit. Ai vazhdoi fjalimin e tij dhe kur pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, sėrish shpėrthejnė duartrokitje nė sallė. Ishin duartrokitjet e atyre deputetėve qė nė kėtė fazė tonėn tė zhvillimit qėllim kryesor kanė pavarėsinė e Kosovės.

  Ata qė pėrcollėn kėtė seancė drejtpėrdrejt pėrmes ekraneve televizive edhe nuk u ēuditėn fortė me sjelljet e deputetėve tė "Kthimit" nė Kuvendin e Kosovės, tė cilėt edhe herave tė tjera kur pėrmendej pavarėsia e Kosovės sikur mbyllnin veshėt dhe ulnin kokat. Poashtu gjithmonė kur duhej tė deklaroheshin rreth tė gjithė atyre segmenteve tė shtetėsisė sė Kosovės, ata pėrherė ishin kundėr.

  Ata prej sot kanė edhe aleatėt e tyre nga dy partitė tjera majtiste shqiptare qė vetėn e quajnė "tė dala nga lufta". Nėse ato vėrtetė janė parti qė dolėn nga lufta, duhet tė dėshmojnė kėtė origjinė tė tyre. Origjina e daljes nga lufta e dy partive shqiptare majtiste, thaēiste e ramushiane dihet si mund tė dėshmohet.

  Ajo duhet tė dėshmohet me luftė konsekuente, nė radhė tė parė pėr pavarėsinė e Kosovės, jo vetėm me fjalė, por e dhe me vepra. Tė gjithė deputetėt e kėtyre dy partive majtiste, marksiste, leniniste, hyseniste, dugolliste e pse jo edhe nanoiste, milosheviēiste etj. janė mėsuar tė bėjnė zhurmė vend e pa vend dhe tė ēirren, gjoja se vetėm ata po luftojnė pėr pavarėsinė e Kosovės, bile-bile ata ngrejnė "krye" qė tė shpallin disa deklarata e memorandume qė Kosova tė jetė e pavarur.

  Ata sikur harrojnė se njė garniturė deputetėsh tė Kuvendit tė Kosovės, nė njė kohė shumė mė tė vėshtirė se kjo e sotmja e kanė shpallė pavarėsinė. Ata nė vend qė tė avancojnė ato pėrpjekje tė paraardhėsve tė tyre, veprojnė tė kundėrtėn. Asgjė nuk e pranojnė qė ka levizur nė drejtim tė pavarėsisė sė Kosovės, deri sa ata nuk janė ulur nė ato karrige tė sallės sė Parlamentit. Dhe ky ėshtė mjerimi mė i madh i tyre.

  Ata pos kėsaj ēirreshin se kur do t“u drejtohet atyre presidenti i Kosovės, i cili pėrherė deklaronte se ėshtė i gatshėm tė bėjė kėtė posa Kryesia e Kuvendit tė parqesė nė rend tė ditės. Dhe ajo ditė erdhi. Ishte dje dita kur presidenti i Kosovės iu drejtua atyre me njė fjalė qė me kurrėgjė nuk kishte lėshuar pa ua pėrmenduar atyre deputetėve qė "sorra ua ka mpirė mendet" dhe nuk shohin asgjė mė larg se hunda e tyre.

  Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve shkije nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės.

  A janė ata tė vetdijshėm se asnjė parti e vetme dhe ansjė grupacion e aq mė shumė marksistėt e lenisistėt nuk mund tė sjellin pavarėsinė pėr shtetin demokratik tė Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova. Mos ata kanė menduar se presidente Rugova do t“u premtojė atyre diēka tjetėr. Mos kanė menduar se presidenti Rugova do t“ua ngrehė veshėt pėr tė gjitha ato prapėshti qė janė duke i bėrė disa "prijės" e disa deputetė tė tyre.

  Ata mashtrohen nėse presin qė presidenti Rugova do tė mirret me ata dhe ato ēėshtje qė matėn me peshojėn e barnatores. Presidenti Rugova edhe me fjalimin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės u tregua njė burrėshtetas i madh sa qė kurrė deri mė tashti nuk ka pasur ky truall. Ai u tregua aq shumė i kujdesshėm, sa qė brenda atyre minutave pėrfshiu, tamam, ēdo shtresė tė popullit tė tij, ēdo lloj tė veprimtarisė qė po zhvillohet nė Kosovė dhe ēdo segment tė jetės e tė punės qė duhet tė zbvillohet nė kėto troje pėr t“u arritur edhe de jure pavarėsia.

  Nga tė gjitha kėto qė u pėrmendėn nga presidenti dr. Ibarhim Rugova, sikur nuk u ra pika atyre kundėrshtarėve tė tij dhe tė institucionalizmit nė Kosovė. Dhe kur presidenti Rugova mbaroi fjalimin e tij, shpėrthyen duartrokitje. Jo vetėm duartrokitje por edhe ngritje nė kėmbė nė shenjė tė nderimit ndaj punės dhe pėrpjekjeve tė tij qė gjatė dy decenieve i ka bėrė pėr Kosovėn. Sėrish mbetėn tė ulur dhe me duar tė shtanguara deputetėt e "Kthimit" dhe deputetėt qė kanė synime tė ngjashme si ata pėr institucionet e Kosovės.

  Ata mbetėn tė ulur ndoshta se edhe ato pak mend qė i kishin, nė ato momente u kishin tretur. Kryeparlamentari Daci u dha 15 minuta kohė qė tė kėndellen. Lėre 15 minuta, pėr ta nuk mjaftojne as vitet pėr kėndellje kombėtare e mirėsjelljeje, sepse tė pandershmit kurrė nuk dinė tė nderojnė.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537

  Fotografi qė flet vetė dhe ate shum bile!!!!

  24 janar 2004 / TN

  Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve tė "Kthimit" nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Se cfar qendrimi do mbanin Shtabi Vrases ne parlament dihej.

  Problem eshte se Rugova ndodhet ne pozit te veshtire.. dhe ne qe e duam Pamvaresine e Kosoves mbi gjithcka e kuptojme taktiken e tije dhe e perkrahim..por..por..

  Per hir te krijimit te nje Figure te bukur per Kosoven gje qe ja dikton situata nderkombetare (sikurse jane kerkesat e Botes per Standartet etj etj..) Rugova anashkalon ne Fjalen e tije Problemet me te mprehta te Shoqerise Kosovare.. pra ai nuk permend nje fakt te tmerrshem..se ne KOSOVE ka nje Mafie teper te organizuar qe ben vrasje pa ndalim..dhe se kto vrasje hapur kerkojne eleminimin politik e fizik te LDK-se e punes se saje e bartesve te filozofise se saje..

  Kjo e ben fjalimin e Rugoves te vaket e pa zjarr ne sy te popullit .. gje qe e shfrytezojne Dugoll Hashim-Ramushet per te perfituar poenga (pike).

  Populli mund te thote me te drejte se...a ka frik Rugova qe nuk i denoncon kriminelet e mbledhur rreth mafies se Ramush Togerave e Jakup Hashimave e Qose Demacve.. apo nuk don me ja nxjerr namin e keq Kosoves..

  I takon Rugoves e LDK-se te sqaroj njerzit se LDK dhe Rugova nuk duan perplasje te hapur me Mafien Kriminele per hir te paraqitjes se nje opinioni se Kosova po ecen mire..

  A e ndihmon kjo ne fakt realisht Kosoven?

  Me kujtohet Sali Berisha kur i tha ne nje si pun manifestimi sokol Mulosmanit..ne ate kohe drejtor policie per Vloren..se..Sokol nuk asht mire me perdor dhun ju si polici se dinjiteti njerzve cenohet etj etj..
  Ne ate kohe Sokoli luftonte Mafien tutoro-Skafiste ne Vlore dhe kishte ca suksese..dhe kjo porosi e Saliut ishte si shenj qe ulni vrullin ju policet e zgjohuni ju skafistet.. dhe dihet perfundimi..
  Skafistet u bene gjeneratori i rebelizmit dhe ja hengren Saliut Dinjitetin e Shtetin..

  Rugova eshte natyre e qete dhe kto vite qe ben politike ai kurre nuk drejton fushata kunder kundershtareve te tije te ndyre..

  Kjo nuk ka sjelle urtesimin e kundershtareve e as i ka bere ata te arsyeshem..perkundrazi ata gjithnji e me te eger e me te pabese e me te sofistikuar jane treguar ne krime e propogande djallezore anti Rugov e anti LDK..

  LDK duhet te ri-organizohet sa nuk eshte vone..

  Ne cdo fshat e mahalle e qytet duhet te ndihet e te dihet se ka LDK qe nuk trembet nga Mafia e qe cdo kush qe kercenohet nga kjo MAFIE te jet i sigurte se do te gjeje mbrojtje tek LDK..

  Shikoni cpo ndodh me myftiun e Gostivarit..

  Nje klerik eshte rrembyer ..ky klerik eshte musliman sepse ai eshte myfti pra Hoxh qe per popullin e gostivarit duhet te ishte njeri i mbrojtur e i sigurte ne dinjitet ..

  Ka nje vit qe eshte rrembyer perdhunshem e askush nuk ndihet..
  Do ishte normale ne se kjo do ndodhte ne nje katund diku larg botes se qyteteruar e ku popullsia vendase do ishte armiqsore ndaj klerikut musliman.. por kjo po ndodh ne Gostivarin e mirnjohur per nje far devotshmerie fetare te llojit Islamik..

  Pra eshte prekur dinjiteti ne pikat me delikate te nje qyteti dhe perseri ky qytet nuk reagon megjithse fare mire e dine se cfar jane e kush jane rrembyesit..

  Cfar tregon kjo..

  Se Kallashi i Rrembyesve e ka ven pertoke nderin e burrerine e 40 000 burrave gostivaras..

  Grupi i rrembyesve nuk jane me shume se 10-12 vete gjithsej..sipas informatave.. dhe dihet se jane shqipfolesa ..

  Familja e te ndjerit eshte e vetme perball ksaj bande te ndyre e qyteti hesht si peshku..gje qe tregon se ku ka mbrritur sedra e shqiptareve..

  Ka triumfuar ajo filozofija e ndyre se ..zot na ruj b-ithen tone..e kush po ja kan nanen se cka i ndodhi vllaut tone ..

  Ky eshte fundi i nje Populli sepse tregon se nje Kallash i emrusj LPK-se enveriste e atij pisit ..Maliq ndrec Klosit..i ka pjerdhur ne ftyre e mu ne koke krejt nji popull e ja ka pshu-rr Ferexhete e Kuranet e ne Haxhillyk e ne flamur e ne gjithcka..

  Kjo po ndodh dhe ne Kosove..

  Mafia e Ramush Shaban Brahave e Hashim Klos Metave e Qose Miz Demacve e Melaim Zek Lumave e Sali Vesel Limave ja ka shti Kryet ne m-ut krejt nji Populli..

  Kjo Mafie vret femij e gra.. vajza e pleq .. luftar e intelektuale deputet e kryetar komunash dhe presidenti s'guxon te thot gjys fjale..e populli hesht e shtin bishtin nder shale e kendojne krenare klyshet vrases sikurse Dugoll-gjinushet e Toger Idrizat e Ahmet Elshanet e fryhet Ramush Van Dami.. nje nga kryeorganizatoret e atentateve..e shtihet si diplomat hajni vrases hashim jakup thaqi me shok..


  Grushti i hekurt eshte e vetmja gjuhe qe kuptojne bandat..


  qashtu o Rugov Pambuku..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 24-01-2004 mė 16:06

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Nuk do te ishte mire qe te diskutonit mbi ate qe presidenti Rugova ka shprehur dhe jo per personin Rugova?

  Ata qe flasin me emra te pervecem humbasin brendine e ceshtjeve themelore qe duhet te debatohen, keshtu qe merreni mundimin te lexoni fjalimin dhe hidhni mendimin tuaj mbi pikat qe ze ne goje Rugova.

  Debatoni idete dhe jo personat.
  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724

  Re: Fotografi qė flet vetė dhe ate shum bile!!!!

  Postuar mė parė nga DriniM
  24 janar 2004 / TN

  Kur presidenti i Kosovės nė mes tė fjalės sė tij pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, pos deputetėve tė "Kthimit" nuk duartrokiten as deputetėt majtistė, leninistė, marksistė, hysenistė, dugollistė etj. (si t“u themi shqiptarė?), por ulėn kokėn, ēka nė kėsi rastesh nuk dėshmon gjė tjetėr pos asaj se ata nuk janė pėr pavarėsinė e Kosovės. A janė ata tė vetdijshėm pėr gjithė atė reputacion e mirėnjohje ndėrkombėtare qė e ka gėzuar, qė sot e gėzon dhe qė nesėr do ta gėzojė presidenti i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova?

  Ata qe jane te ulur ne foton qe keni postuar, qendrojne kunder te gjitha atyre pikave qe foli Presidenti.

  Ata jane plotesisht kunder kater vite e gjysme liri qe Kosova pati nje progres te madhe ne te gjitha fushat e jetes.

  Ata jene kunder vleresimit te progresit te arritur keto kater vite.

  Ata jane kunder progresit ne te gjitha fushat e jetes, si te sigurise, te ekonomise, te arsimit, shendetesise, mbrojtjes se ambientit, sportit, kultures dhe te demokracise.

  Ata jane kunder te gjitha ketyre arritjeve qe kane forcuar mendimin per njohjen formale te Pavaresise se Kosoves.

  Ata jane kunder punes se realizuar deri me tani ne Kuvendin dhe Qeverine e Kosoves.

  Ata jane kunder te gjitha arritjeve ne forcimin e sigurise civile, posaqerisht punes se bere nga Policia e Kosoves dhe Trupat Mbrojtese te Kosoves.

  Ata jane kunder planeve per periudhen e ardhshme te zhvillimit te Kosoves.

  Ata jane kunder prezantimit te Kosoves ne bote.

  Ata jane kunder bashkepunimit me UNMIK-un deri ne bartjen e kompetencave mbi insitucionet e Kosoves.

  Ata jane kunder punes dhe insistimit te njohjes formale te Pavaresise se Kosoves, te nje Kosove te pavarur, demokratike e paqesore, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqesi permanente me SHBA qė eshte vullnet politik i popullit dhe i qytetareve.

  Ata jane kunder angazhimit per ndricimin e fatit te zhdukurve.

  Ata jane kunder nderimit te te gjithe atyre qe rane per lirine, pavaresine dhe demokracine e Kosoves.

  Ata jane kunder.................Kosoves!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  IVANOVIQ: FJALIMI I RUGOVĖS EDHE MĖ SHUMĖ DO TA THELLOJĖ MOSBESIMIN E SERBĖVE | 15:06 | Beta

  Beograd -- Deputetėt e koalicionit “Kthimi”, nė kuvendin e Kosovės kanė vlerėsuar se fjalimi i Ibrahim Rugovės para deputetėve edhe mė shumė do ta thellojė mosbesimin e serbėve tė Kosovės ndaj institucionet krahinore. “Fakti qė Rugova pėr integrimin e ‘bashkėsive tė pakicave’ edhe pse serbėt nuk e shohin veten nė kėtė grup, ka folur nė fund tė ekspozesė sė vet, tregon sa ėshtė ai i sinqertė nė kėtė drejtim", ka thėnė nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Oliver Ivanoviq. Ai ka thėnė se pėr kthimin e tė shpėrngulurve nė Kosovė pėrveē “fjalėve nevojiten edhe veprat, tė cilat nuk ekzistojnė nė terren".
  "Rugova duke u drejtuar disa herė e ka shkelur Kornizėn kushtetuese, duke iu referuar ndryshimeve jolegale dhe jolegjitime tė gjendjes sė satusit tė Krahinės.
  Pas kėtyre bisedave nuk mund tė jemi optimist pėr ēėshtjen e kthimit tė serbėve dhe stabilizimit tė gjendjes nė Krahinė”, ka vlerėsuar Ivanoviq. Ivanoviq pas ekspozesė sė presidentit tė Kosovės ka kėrkuar tė hapet shqyrtimi lidhur me ekspozenė e Rugovės, mirėpo kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci kėtė nuk e ka lejuar.
  ----------------------------------------------------------------------------

  Per te saten here serbet i dalin ne mbroitje rugoves?
  Po ta shohin se keti i ka ra popullariteti ose gabon ne ndonji fjalim apo intervist serbrt i dalin kinse po i bain kritik punes se tij a ne te vertet e mbroin sepse disa shkurtpamsa thoin se shifi shkiet se qfar po thoin rugoves .
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537
  Dashuria e vjetėr (Povrataku) nuk harrohet lehtė
  --------------------------------------------------------------------------------

  23 janar 2004 / TN

  G. GASHI ( Prishtinė)

  Ėshtė vėshtirė tė definohet se nė qka u pėrngjanė figura e Presidentit disa segmenteve tė caktuara nė Kosovė. Atyre qė me mund tė madh na e sollėn Lirinė, rrugėve tė Tiranės, Durrėsit, Elbasanit etj, duke shpėrdoruar paratė e bashkėatdhetarėve tė vet nė vijat e para tė frontit siē ėshtė Hotel Rogne, Hotel Tirana etj.

  Atyre qė luftuan besnikėrisht kundėr Ministrit tė Mbrojtjes Gjeneral Ahmet Krasniqit dhe mjeteve financiare dedikuar shtetit tonė.Atyre qė e kontrollojnė komplet karburantin e Kosovės. Atyre qė nxjerrin zjarr nga gojėt e veta tėrė diten e ditės, dhe, nė mbrėmje leshohen ngadalė deri nė Graēanicė, Llapnasellė e Ēagllavicė tek ata pa tė cilėt nuk munden as ta paramendojnė jetėn e tyre. Por dorėn nė zemėr. Dashuria e vjetėr nuk harrohet. Edhe pse na vranė ne prap i duam.

  E kėtė e dėshmuan edhe nė parlament me rastin e fjalimit tė Kryetarit Rugova. Ky i fundit nuk ėshtė fare i dashur. Pėrkundrazi ėshtė i urryer prej tyre, pėr faktin se don ta krijojė njė shtet demokratik ku nuk sundon anarkia. Njė vend ku nuk ka ushtri tė kuqe Ruse. Ku nuk ka tabela me PG (Podgoricė) CT(Cetinje) BA (Bar) etj. Ku gjaku i dėshmorit nuk shėndėrrohet nė pompė karburantesh, Lokale tė Uzurpuara, Njerėz tė kidnapuar e tė vrarė, e as nė interese partiake.

  Njė vend ku hajnat e Farmerkave dhe Brekėve shėtisin tė lirė, duke u krekosur pėr ato virtyte qė fatmirėsisht nuk i posedojnė, duke thurur vargje lavdie pranė varrit tė atij qė e spiunuan vetė (Gjen. Adem Jasharit) pėr 100.000 marka gjermane. Dhe nuk ėshtė qudi. Pėr atė shumė tė hollash dhe pėr pushtet kėta tė japin edhe Nėnat dhe Gratė e tyre.

  Ėshtė burrėri e madhe ta injorosh Presidentin e shtetit. Atė qė e zgjodhi vota e lirė e popullit.

  Populli nuk dijti. Nė vend se ta zgjidhte njė kryetar prej Drenice, ndoj qoban me dhi, e zgjodhi Dr. Rugovėn.

  Dr. Rugova kritikohet e pėrgojohet nga soji e sorollopi i Veton Surroit, pronari i Kohės Ditore dhe Kohavizionit, dhe pronar i 2 Hektarėve tokė tek Kolegji Amerikan, prejardhja e tė cilave nuk dihet.Jo more vėlla, se nuk ban kėshtu. Presidenti nuk duhet me qenė Doktor Shkence. Ai duhet tė jetė Qoban, tė cilin Hajni i Farmerkave dhe Brekėve e tėrheq pėr hunde pėr njė Telefon Mobil dhe nji Kat Tesha.

  Duhet tė jetė njė Servil qė hesht para krimit dhe kriminelėve ordinerė, qė hedhin bomba nėpėr rrugėt e Prishtinės dhe plagosin e vrasin njerėz tė pafajshėm. Neve na duhet njė President me shkollė tė mesme, siq janė disa ministra dhe kryetar tė partive tė ndryshme opozitare.

  Sidoqoftė, tė flasėsh pėr Hajnat e Farmerkave nuk e vlen barra qėranė. Kjo ėshtė edhe arsyeja e thjeshtė qė populli nuk i ka votuar asnjėherė. Le tė shpresojmė se kurrė Kriminelėt Ordinerė nuk do tė udhėheqin me shtetin tonė.

  Ishalla zoti na i ruan teshat nė tel prej tyre.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537
  PDK, AAK, KTHIMI tė njejtin qėndrim
  --------------------------------------------------------------------------------

  23 janar 2004 / TN

  I. L. / Evropė

  PDK, AAK, KTHIMI te njejtin qendrim ne fjalimin e presidentit
  PDK, AAK, KTHIMI te njejtin qendrim ne zgjedhjen e presidentit
  A nuk i thuhet kesaj kualicion ??

  Sot pash nje turp te madh ne parlamentin e Kosoves. Sot para parlamentit foli kryetari i shtetit Ibrahim Rugova. Se a eshte i mire apo a e meriton ate pozite eshte nje gje tjeter. Une nuk them se a ka merita apo jo, por nje gje e kuptova se Kosova udheheqet me inate te cilat edhe per femijet e vegjel do te ishte nje turp i madh. Kur presidenti mbaroj fjalimin perveq anetaret e e LDK-s asnje nuk u qua ne kembe.

  As 21 antaret e PDK-s, as 8 antaret e AAK dhe as 12 antaret e KTHIMIT. Ndaj ketyre te fundit nuk u qudita sepse keta bojkotojn gjithqka qe eshte Kosove, por keta atedhetaret ton nga PDK dhe AAK edhe pse nuk pajtohet me politiken e Rugoves apo personalitetin e tij ata duhet te pajtohen qe aji eshte kryetari i Kosoves dhe turpi te mos i len ulur.

  Para tri kater ditve foli para kongresit edhe Bushi por edhe pse ka vetem 42%republikan qe e perkrahin (jo shumicen) ne kongres ne fund aty te gjith u quan ne kemb dhe duartrokiten. Ajo eshte nje shebull e nje shteti te fort edhe eshte fakt.

  Edhe njeher nuk kundershtoj as nuk po e lavderoj fjalimin e Rugoves, por veprimin e deputetve ne opozite e quaj qyqar dhe te turpshme.

  Ju pershendes

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  537
  Mos tė ēuditėm me "opoziten e bashkuar"
  --------------------------------------------------------------------------------

  23 janar 2004 / TN

  Nga, "RUGOVASI"

  Nese ēuditemi edhe ne, atėher jemi edhe ne tė turperuar si ata.

  Edhe sa kohė na duhet e te kuptojmė se kush janė dhe ēka po duan, pse merremi mė ta.

  A nuk kemi mjaftė punė, por pak kohė, per tė berė deri sa tja arrisim qellimit tonė, deri nė njohjėn formale te mvetėsisė.

  Nese jemi si pretendojmė dhe e perfillim politikėn e presidentit Dr. Rugova, pse merremi me qendrimin e tyre, pse nuk veprojmė si duhet dhe te mbushemi mend njėhėrė e pėrgjithmonė se ata janė per diēka tjėter te percaktuar.

  Me punė dhe me menēuri mundemi lehtė tja dalim, e di edhe une se gjesti i tyre nuk ishte shqipėtar, e pa e terė bota se si tradita dhe respekti nuk qendron tė ta.

  Deshen apo nuk deshen, Dr. Rugova eshtė PRESIDENT i Kosovės, deshen apo jo kjo ėshtė e vertet.

  Deshen apo jo, Kosova do tė njihėt e mvetme. Edhe pse po punojnė" si nana per djalin; per hirė te seme re, me dektė djali", kjo nuk ka me ndodh.

  Ka me pshtua djali, por ka me mebt reja e mallkueme, se i paska pa plas zemra nanės.

  Kosovės ka me ju njoftė edhe formalishtė mvetėsia, edhe Kosova ka me kjen mė President.

  Neve te na dhimbėsen ata qe nuk e dinė se ku janė, kuj dhe pėr kend votuan.Mė punė tju tregojmė se janė keq te pozicionuarė.

  Edhe lufta u ba, edhe gjaku u dredhė qe Kosova ta ketė Presidentin, dhe e ka.

  Nderi dhe ndergjegjėja ti mbesin ati qe e meriton.

  Kosova ka nder dhe ndergjegje te pastėr, ka edhe populli i saj.

  Me nderime

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fatmir Sejdiu
  Nga YlliRiaN nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47
 2. Kongresi i LDK zgjedh Fatmir Sejdiun si kryetar tė partisė
  Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 365
  Postimi i Fundit: 30-01-2010, 07:52
 3. Moisiu: Nuk nėnshkruaj shkarkimin e kryeprokurorit Sollaku
  Nga Antimafia nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:11
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Papa Gjon Pali II, ndėrron jetė
  Nga Brari nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 152
  Postimi i Fundit: 24-05-2005, 07:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •