Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Projekti i zhdukjes s shqiptarve, hartuar m 1939 nga nobelisti serb Ivo Andriq

  Marre nga gazeta Fjala, e djele/e hene 18/19 janar 2004
  Projekti i zhdukjes s shqiptarve, hartuar m 1939 nga shkrimtari nobelist serb Ivo Andriq


  Lufta ballkanike dhe Shqipria

  Dalja e ushtris serbe n Adriatik

  Sipas pjess s fsheht suplementare t Traktatit t Aleancs midis Bullgaris e Serbis t 29 shkurtit t vitit 1912, Serbis iu njoh e drejta e marrjes s territorit turk t deriathershm n veri dhe n perndim t malit t Sharrit. N lidhje me kt dispozit, e duke u prpjekur q shtetit t vet ti sigurojn daljen n det, trupat serbe, m 15 nntor t vitit 1912, hyn n Lezh dhe, shkall-shkall, e pushtuan tr Shqiprin e Veriut deri n Tiran e Durrs. N Tajmsin e Londrs, m 25 nntor, u botua deklarata e Pashiqit se Serbia e krkon Durrsin me hinterlandin m t madh.

  Formimi i Shqipris autonome

  Mirpo, Konferenca e Ambasadorve n Londr, m 20 dhjetor t vitit 1912, mori vendim pr formimin e Shqipris autonome, duke i dhn Serbis vetm t drejtn e daljes tregtare n detin Adriatik. Po kjo konferenc, m 20 mars t vitit 1913, vendosi q Shkodra ti jepet Shqipris. Mali i Zi nuk e pranoi vendimin e fuqive t mdha: Serbia e prkrahu qdrimin e Malit t Zi dhe i drgoi trupat e veta pr ta forcuar rrethimin e Shkodrs. Fuqit e mdha (m 21 mars) vendosn t bjn demonstrimin detar, nga i cili u rezervua vetm Rusia. Kryqzoret austro-hungareze, angleze, franceze, gjermane e italiane, t tubuara afr Barit, i detyruan trupat serbe q t trhiqen nga pozitat rreth Shkodrs.

  Bllokada e bregdetit t Malit t Zi

  M 10 prill fuqit e mdha shpalln bllokadn e bregdetit t Malit t Zi, por qeveria malazeze e vazhdoi rrethimin e Shkodrs, e cila kapitulloi m 20 prill. Mbreti Nikolla, megjithat, u detyrua t lshoj pe dhe, m 4 maj, me nj telegram q ia drgoi ser Eduard Greit, fatin e Shkodrs e la n duart e fuqive t mdha. Okupimi ndrkombtar i Shkodrs zgjati prej 5 majit 1913 deri n fillim t Lufts Botrore.

  II NDARJA E SFERAVE T INTERESIT N SHQIPRI MIDIS SERBIS E GREQIS

  Megjithse nn presionin e fuqive t mdha, n radh t par t Austris, u detyrua t trhiqej nga Adriatiku dhe nga Shqipria Veriore, Serbia nuk e humbte shpresn.
  N deklaratn q ishte shtojc e fsheht e Traktatit t aleancs midis Greqis dhe Serbis, m 19 maj t vitit 1913, u ndan sferat e interesit midis Greqis e Serbis n Shqiprin autonome sapo t formuar. Territori q gjendet n veri t gryks s lumit Seman n det, pastaj buz ktij lumi deri n grykn e Devollit, mandej buz Devollit deri n malin e Kamjes - hynte n sfern serbe t ndikimit. Pjesa jugore e Shqipris, prej ksaj vije, hynte n sfern greke t ndikimit. N rast trazirash n Shqipri, dy shtetet duhej t merreshin vesh pr qndrimin q do t merrnin.
  Kto jan krkesat maksimale q i kemi paraqitur n nj dokument me shkrim ndaj Shqipris.

  III PAKTI I LONDRS DHE SHQIPRIA

  Pakti i Londrs, lidhur m 16 prill t vitit 1915 midis Francs, Britanis s Madhe, Rusis dhe Italis, kishte kto dispozita lidhur me Shqiprin:
  N vrejtjen e nenit 5 thuhej: Katr fuqit aleate do tu ndajn tokat e Adriatikut t prmendura m posht Kroacis, Serbis e Malit t Zi (.....). N Adriatikun e poshtm (n viset q e interesojn Serbin e Malin e Zi) tr bregdetin prej kepit t Plamks deri n lumin Dri me portet e rndsishme Splitin, Dubrovnikun, Kotorrin, Tivarin, Ulqinin e Shngjinin... Porti i Durrsit do ti dorzohet shtetit t pavarur mysliman Shqipris.
  N nenin 6 thuhej: Italia do ti marr n pronsi t plot Vlorn, ishullin Sazan dhe, prve ktyre, nj territor mjaft t gjer pr mbrojtjen e tyre, do t thot pjesn midis lumit Vjosa n veri e n lindje dhe n jug deri n Himar.
  N nenin 7 thuhet: N qoft se formohet nj shtet i vogl autonom dhe neutral i Shqipris, Italia nuk do ta kundrshtoj dshirn e Francs, t Britanis s Madhe e t Rusis, q viset veriore dhe jugore t Shqipris t ndahen midis Malit t Zi, Serbis dhe Greqis.
  Italia do ta fitoj t drejtn q ti udhheq punt e jashtme t Shqipris.
  Q n vitin 1915, fuqit e mdha, pra,e pranuan parimin e ndarjes s Shqipris dhe pranuan se n Shqipri kan interesat e veta Italia, Serbia dhe Greqia. Ndrsa dy shteteve ballkanike u jepej e drejta e korrigjimit t kufijve, Italis i jepej Vlora dhe protektorati mbi Shqiprin e cunguar.

  IV SHQIPRIA N KONFERENCN E PAQES

  Pikpamje e fuqive t mdha

  N Konferencn e paqes, fuqit aleate (Franca, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks), pr Shqiprin propozuan m par, n veri dhe n lindje, ata kufij q i kan caktuar n Konferencn e Londrs n vitin 1913; ia njohn Italis sovranitetin e plot mbi Vlorn dhe prapavijn e nevojshme dhe ia dhan Italis mandatin pr administrimin e shtetit t lir shqiptar nn kontrollin e Lidhjes s Kombeve. (Memorandumi i 9 dhjetorit t vitit 1919)
  Pikpamja jon. - (Kundr mandatit t Italis. Pr Shqiprin e lir. Argumentet pr korrigjimin e kufirit dhe pr marrjen e Shkodrs dhe t Shqipris Veriore).
  Pr prgjigjen ton t 8 janarit t vitit 1920, ne e kundrshtuam propozimin q Italis ti jepej mandati mbi Shqiprin, duke theksuar se kjo do t ishte prsritje e rastit t Bosnjs e Hercegovins. Kjo zgjidhje, thuhej n prgjigjen ton, do t krijonte n favor t Italis kufirin ofensiv kundr shtetit ton, i cili do t ishte i privuar nga mjetet pr mbrojtje. Kjo do t ishte, nj far dore, prparsi ofensive, por edhe mbshtetje tjetr e prsosur strategjike.
  Ne kemi krkuar, pr shkaqe ekonomike dhe strategjike, q t bhet korrigjimi i kufijve ndaj nesh (n rrjedhn e mesme t Drinit, n Bun dhe n lidhje me fiset e Kelmendve dhe t Kastratve), q i ka caktuar Konferenca e Londrs e vitit 1913. Prpos ktij korreksioni, delegaconi yn ka deklaruar se zgjidhja m e mir sht q Shqipria t bhet shtet i pavarur n kufijt e vitit 1913 dhe me administrat autonome.
  N rast se nuk do t pranohej kjo zgjidhje, ose n qoft se pjesa jugore e Shqipris do tu takonte shteteve t tjera, Delegacioni yn do t krkoj pr ne pjesn veriore t Shqipris deri n Dri. Shteti yn ka t drejta t vjetra karshi ktyre viseve, - thuhet n memorandumin ton. Shkodra ka qen kryeqyteti i mbretrve serb. Populli yn ka derdhur lumenj gjaku pr Shkodrn, sidomos n luftn e vitit 1913, e cila i kushtoi Serbis shum mijra ushtar t saj e Malit t Zi nj t tretn e ushtris s tij. Pr ti plotsuar dshirat e Fuqive t Mdha, trupat serbe e malazeze e zbrazn n vitin 1913 Shkodrn dhe Shqiprin Veriore. Austria duke e mobilizuar ushtrin, u krcnua me luft. Shkodra mund ti takonte Malit t Zi sikur t kishte pranuar q Llovqenin tia lshonte Austris, ose q t neutralizohej. Por, Mali i Zi nuk pranoi tia lshonte Austris kt pozit t rndsishme strategjike.
  Lugina e Drinit dhe Shkodra prbjn nj trsi gjeografike dhe ekonomnike me Malin e Zi dhe viset kufitare t Serbis. Pr Serbin e Mesme dhe Malin e Zi lugina e Drinit sht e vetmja rrug e drejtprdrejt dhe m e shkurtr pr Adriatik. Hekurudha e rndsishme Danub Adriatik duhet t kaloj npr luginn e Drinit. Konferenca e Ambasadorve e Londrs n vitin 1913 ia ka pranuar Serbis t drejtn e daljes n det.
  Shkodra sht n lidhje edhe me lumin Buna, e cila ia hap tregtis malazeze rrugn e natyrshme pr n det. Qysh me Traktatin e Berlinit, Mali i Zi e gzon t drejtn e lundrimit t lir n Bun. Liqeni i Shkodrs, n pjesn m t madhe, i takon Malit t Zi. Pr shkak t pakujdesis turke, tokat m t mira malazeze ende jan t prmbytura nga uji i liqenit t Shkodrs. Prandaj, shtetin ton, n masn m t madhe, e intereson rregullimi i Buns dhe i Drinit, jo vetm pr shkak t lundrimit npr Bun, por edhe pr arsye se n kt mnyr do t thaheshin 12 deri 20.000 hektar tok shum pjellore dhe po aq do t bonifikoheshin. Dy t tretat e ksaj toke i takojn Malit t Zi.

  Pikpamja italiane.
  (Sipas memorandumit t 10 janarit t vitit 1920)

  Italia krkon nga Lidhja e Kombeve mandatin q ta administroj shtetin e pavarur shqiptar.
  Kufijt shqiptar n veri dhe n lindje do t jen ata q kan qen caktuar n Konferencn e Londrs. Kufiri jugor do t jet objekt shqyrtimi.
  Qyteti i Vlors do ti jepet Italis n sovranitet t plot me prapavijn e nevojshme pr mbrojtjen e saj dhe pr zhvillimin ekonomik.

  Aleatt pranojn q Shkodra dhe Shqipria Veriore ti bashkohen Jugosllavis

  Duke propozuar nj zgjidhje t prgjithshme t shtjes s Adriatikut, e n lidhje me dorzimin e Rijeks Italis, Klemanso, n cilsin e kryetarit t Konferencs s Paqes, m 13 janar t vitit 1920, u tha Pashiqit e Trumbiqit: Pra, Shteti i Serbve, i Kroatve dhe i Sllovenve do t ngritet n kulmin e fuqis s vet, ani edhe kur ta ket Shkodrn, Drinin dhe Shngjinin e Medovanit.
  Niti e pat pranuar kt, me kusht q Italia ta mbante Vlorn dhe ta merrte mandatin mbi Shqiprin.

  Prgjigjja jon e fundit Konferencs s Paqes

  N prgjigjjen ton t fundit Konferencs s Paqes, m 14 janar t vitit 1920, ne kemi parashtruar prsri qndrimin se zgjidhja m e mir do t ishte q administrata e Shqipris, n kufijt e caktuar n vitin 1913, ti besohet qeveris lokale autonome, pa ingjerenca t asnj fuqie t huaj. E n qoft se kjo zgjidhje nuk pranohet, por vendoset q pjes t territorit shqiptar tu jepen shteteve t tjera, Delegacini yn do t krkoj pjesn e Shqipris Veriore (duke paraqitur nj hart me kufirin e shnuar), pr t ciln premtoi regjim autonom.

  Pikpamja e t ndjerit Pashiq
  Kur dukej si e sigurt se aleatt do ta lejonin Italin q t prforcohej n Shqiprin e Mesme, kryetari i Delegacionit ton, Pashiq, n mbarim t vitit 1919, e informoi qeverin n Beograd se kishte ardhur asti q, t shtrnguar nga rrethanat, ta ndryshonin politikn ton ndaj Shqipris. N at letr thuhej: Pasi, pr shkak t deprtimit t Italis dhe t prkrahjes s saj nga ana e fuqive t mdha, nuk mund ta kthejm n Shqipri gjendjen q ishte para evakuimit t ushtris son dhe n kohn e pushtetit t Esad Pashs; pasi fuqit e mdha po duan ta zbatojn Marrveshjen e Londrs dhe Shqipria nuk do t jet ajo q ne e kemi krkuar dhe aleatet do tia japin Italis Vlorn me interland dhe protektoratin mbi nj pjes t Shqipris, n kto rrethana, duhet t krkojm kufij t tjer m t mir me territoret shqiptare q do t jen nn protektoratin e Italis.
  Minimumi q do t pranojm nga aleatt sht ky: kufiri buz Drinit t Zi deri te bashkimi me Drinin e Bardh e prej aty buz Drinit deri n det.
  Ne duhet t krkojm maksimumin, n mnyr q Italia t marr sa m pak. Ky maksimum i pretendimeve tona do t ishte: lumi i Matit deri n burimin e tij e prej andej drejt nga lindja deri te Drini i Zi. Pra, Mati dhe Drini do t ishin kufijt tan me protektoratin italian.

  V PUSHTIMI ITALIAN I SHQIPRIS PAS LUFTSDHE TRHEQJA DEFINITIVE PAS MOSSUKSESIT TE VLORA

  Pas mbarimit t lufts, n baz t nj vendimi ushtarak t aleatve, trupat italiane e pushtuan tr territorin e Shqipris, madje edhe at pjesn veriore, e cila na ishte dhn me Paktin e Londrs. Vetm Shkodra kishte mbetur nn pushtetin e prbashkt t trupave franceze dhe italiane.
  Pr shkak t qndrimit armiqsor q kishte ather Italia ndaj shtetit t Serbve, t Kroatve e t Sllovenve, ne e konsideronim kt pushtim ushtarak italian t Shqipris rrezik m t madh pr ekzistencn ton. N tokn shqiptare u zhvillua nj luft e rrept midis nesh dhe Italis. Italiant ather e iniciuan shtjen malazeze dhe at maqedonase si dhe iden e Shqipris s Madhe deri n Kaanik. Ne zhvilluam kundr tyre aksione her t fshehta, her t hapta, duke bler me para parin shqiptare dhe duke proklamuar iden e Shqipris s pavarur dhe Ballkani popujve ballkanik.
  Paknaqsia e popullsis shqiptare, pr t ciln e kemi prkrahjen edhe ne, i detyroi italiant q, n fillim t vitit 1920, ti trhiqnin trupat e tyre nga viset e brendshme t Shqipris dhe t ndaleshin vetm rreth Vlors, prej nga, n qershor t po atij viti, u detyruan t trhiqen dhe t lidhin me qeverin e Tirans nj marrveshje pr evakuimin e tyre nga tr territori shqiptar, prve ishullit t Sazanit.
  Evakuimi nga Shqipria u b, pra, n saje t rezistencs s organizuar t shqiptarve, por nuk duhet harruar se Italia, n at koh ishte politikisht edhe ushtarakisht shum e dobt. Edhe sot ka shqiptar q mendojn se kur t donin do t mund ti dbonin italiant nga Shqipria.
  Ky vetbesim sht fatal pr ta, sepse nuk po e shohin se Italia fashiste e sotme nuk sht ajo q ishte n vitin 1920 nn qeverin parlamenare t Nitit, t Gjolitit dhe t Fakts.

  V SHQIPRIA PARA KONFERENCS S AMBASADORVE

  Meqense me evakuimin e trupave italiane nga Shqipria situata n terren ishte spastruar, Konferenca e Ambasadorve, n nntor t vitit 1921, mund t merrte vendim pr njohjen e Shqipris si shtet i pavarur dhe sovran. N vend t premtimeve t mparshme lidhur me Vlorn dhe mandatin mbi Shqiprin, fuqit e mdha ia njohn Italis vetm interesin e saj special p ruajtjen e pavarsis shqiptare. Shqipria u pranua edhe n Lidhjen e Kombeve, me shpres se kjo do ta siguronte edhe m tepr pavarsin e saj.
  Para Konferencs s Amasadorve provuam kot edhe nj her q ta fitonim t drejtn e korrigjimit t kufirit n drejtim t Shkodrs dhe n drejtim t Drinit, duke theksuar pr Shkodrn shkaqet historike e pr Drinin shkaqet ekonomike dhe ato t komunikacionit. Eksperti francez n Konferenc, Larosh, na ngushlloi kshtu: Qeveria mbretrore ka gabuar q, n kohn e vet, nuk e ka pranuar propozimin pr ndarjen e Shqipris. Pashiqi qe pajtuar me kt, por qeveria e Beogradit pat refuzuar. Q t mos i lejonim italiant n Vlor, ne u detyruam t heqim dor nga Shkodra dhe nga kufijt deri n Dri.
  Meqense ne e prkrahnim gjithnj iden pr mosndarjen e territorit shqiptar, q ishte caktuar n vitin 1913, si dhe pavarsin e Shqipris, do t mund t supozohej se kjo zgjidhje e Konferencs s Ambasadorve ishte e knaqshme pr ne. Ndrkaq, kjo nuk sht kshtu. Vshtirsit n marrdhniet tona me Shqiprin, si dhe n marrdhniet tona me Italin pr shkak t Shqipris po rndohen m tutje edhe pas shpalljes s Shqipris shtet i pavarur dhe antare e Lidhjes s Kombeve.

  Republika e Mirdits

  Ndrsa Konferenca e Ambasadorve po vendoste pr kufijt e Shqipris dhe pr organizimin e pavarsis s saj, nga gjysma e vitit 1921, ne nnshkruam me parin e Mirdits marrveshjen pr bashkpunim. Ishte parapar formimi i shtetit t lir t Mirdits, t cilin do ta mbronin forcat ushtarake t SKS-s dhe interesat e s cils n botn e jashtme do ti prfaqsonte qeveria e Beogradit. Qeveria e Tirans e shtypi kt lvizje e ne u akuzuam dhe u dnuam para Lidhjes s Kombeve.

  VII PAKTI I ROMS, PASHIQI, MUSOLINI DHE SHQIPRIA

  Pakti i Roms, i janarit t vitit 1924, pr nga fryma e vet, ua imponoi Roms e Beogradit respektimin e pavarsis dhe parimin e mosprzierjes n punt e brendshme t Shqipris, si dhe informimin e ndrsjell mbi ngjarjet n Shqipri.
  Ndrkaq, kjo nuk qe penges q Qeveria italiane, n qershor t vitit 1924, ta ndihmonte kryengritjen e Fan Nolit kundr Ahmet Zogut e as qeveria jon, n dhjetor po t atij viti, tia bnte t mundshme Ahmet Zogut, q, nga territori yn, t futet n Shqipri pr ta marr pushtetin. As Roma, as Beogradi, nuk mundn tu bnin ball intrigave dhe krkesave t miqve t vet shqiptar, q krkonin ndihm pr ta mbajtur pushtetin ose pr t ardhur n pushtet dhe q premtonin besnikri e bashkpunim, kurse n rastin e par e ndrronin orientimin.

  VIII PAKTI I TIRANS DHE GJENDJA Q KRIJOI AI

  I ndjeri Pashiq, duke u dhn udhzime prfaqsuesve tan pr pun n Shqipri, u thoshte: ne duam q Shqipria t jet e pavarur, por e dobt dhe e paregulluar. Koha ka treguar se kjo ishte e pamundshme t qndronte. Shqipria e dobt dhe e parregulluar patjetr do t krkonte ndihm e mbrojtje atje ku mund ti gjente kto. Regjimi i rrezikuar nga Italia, na drejtohej neve, e regjimin t cilin donim ta prmbysnim ne, krkonte mbrojtje nga Italia.
  Shqipria e dobt dhe e parregulluar, n vitin 1926, krkoi mbrojtje e ndihm nga Italia. Ahmet Zogu s pari mori garanci pr regjimin e vet, e pastaj, n vitin1927, pranoi t lidh Aleancn ushtarake pr 20 vjet, mori me qindra e qindra miliona lireta pr pun botore, ia nnshtroi plotsisht Shqiprin Italis n pikpamje ekonomike e financiare, pranoi shum instruktor italian. U krijua, pra, nj raport q i ngjante shum atij protektorati, kundr t cilit ne luftonim n Konferencn e Paqes.
  Rreziku m i madh q viteve t fundit na vinte nga Shqipria ishin organizimi ushtarak, fortifikimet ushtarake dhe aksioni irredentist. Gjithkund e shihnim rrezikun nga aksioni italian dhe at kufirin ofensiv kundr t cilit kishim luftuar para aleatve n Paris, kur ata propozonin q Italis ti jepej mandati n Shqipri.
  sht me interes t prmendim n kt vend se vetm ne kemi protestuar dhe kemi luftuar kundr ndrhyrjes s Italis n Shqipri dhe n Ballkan. Asnj shtet tjetr ballkanik nuk na prkrahu n kt pikpamje. Dy fuqit detare mesdhetare, Franca dhe Anglia, nuk kundrshtuan mbylljen e detit Adriatik. Pr m tepr, Osten emberlen, n takimin me Musolinin n Livorno, n vitin 1926, e dha plqimin pr Paktin e Tirans. E t gjith prfaqsuesit francez n Tiran gjithnj e kshillonin mbretin Zog q t mos hynte n konflikt me italiant.

  IX PAKTI ITALO-JUGOSLLAV I MIQSIS I 25 MARSIT 1937

  Italia e Jugosllavia, duke ndjekur politik miqsore njra me tjetrn, mund t merren vesh n lidhje me Shqiprin, n kt baz: Italia ka interesin e vet jetsor n Vlor; kjo pjes e bregdetit shqiptar nuk bn t rrezikohet nga ne; ne duhet ta kuptojm kt interes dhe ta respektojm. Interesi jetsor i Jugosllavis sht q t mos jet e rrezikuar n kufirin e Shqipris me Serbin Jugore as me Kosovn (e banuar me shqiptar) e as me Shkodrn dhe Malin e Zi. Pa dyshim se kjo sht marr parasysh n protokollin e fsheht t Paktit t Miqsis kur sht parapar se do t ndalet fortifikimi i mtejshm n zonat e Librazhdit e t Milotit. Sa i prket aksionit ekonomiko-financiar n Shqipri, ne nuk kemi as nuk dshirojm t investojm far mjetesh t posame. Italiant, pra, mbeten pa konkurrenc dhe pa vrejtje nga ana jon, kuptohet me kusht q t mbeten n kufijt e obligimit tjetr t fsheht, q e kan marr ndaj nesh para dy vjetve se n pikpamje politike, ekonomike ose financiare nuk do t krkojn kurrfar dobish speciale q do ta komprometonin n mnyr t drejtprdrejt ose t trthtort pavarsin e shtetit shqiptar.
  N kt mnyr, Pakti i Miqsis, i 25 marsit 1937, krijoi nj modus vivendi t durueshm midis nesh dhe Italis n terrenin shqiptar, ku, viteve t mparshme, kishim aq shum konflikte dhe mosmarrveshje.
  sht shtje tjetr se sa n Shqipri do t mund tu bnte ball ky qetsim sprovave t ndonj situate m t rnd e m t ndrlikuar n detin Mesdhe ose n Ballkan.

  X RUAJTJA OSE NDRYSHIMI I STATUS KUOS

  Pavarsia e Shqipris sht zvogluar, por nuk sht shuar

  Pavarsia e nj shteti ndaj bots s jashtme gjithmon sht nocion relativ. Duke marr parasysh edhe rrethanat, kjo pavarsi sht m e plot ose sht e zvogluar. Pr Shqiprin sot nuk mund t thuhet se politika e saj e brendshme dhe e jashtme sht e pavarur nga Italia. E megjithat, n bashksin ndrkombtare, Shqipria konsiderohet shtet i pavarur. Nga aspekti juridik ndrkomtar, bregdeti shqitpar nuk sht italian, por sht nn sovranitetin e nj shteti ballkanik. Italia ende nuk ka shkelur n Ballkan. Ajo ka sovranitetin e vet n nj pjes t territorit t Zars, por kjo m nuk i jep mundsi pr zhvillim t mtejshm. Italia ushtron ndikimin e vet n Shqipri, por nuk ka liri aksioni si n territorin e vet. Shqiptart, megjithat, e kundrshtojn ndrhyrjen e saj, i shkaktojn vshtirsi, e ngadalsojn.
  Ballkani popujve ballkanik

  Politika tradicionale e Serbis sht Ballkani popujve ballkanik. Ky parim, n kohn e vet, sht prdorur n luft kundr Perandoris Otomane dhe Monarkis Austro-Hungareze. Jugosllavia e prdori me sukses kt kundr dispozitave t Paktit t Londrs, i cili fuste Italin n Dallmaci dhe n Shqipri.
  N aplikimin e ktij parimi ne kemi par gjthmon garancin m t mir pr paqe n Ballkan, pr bashkpunim midis popujve ballkanik, pr zhvillimin normal t popujve ballkanik. Prania e nj fuqie t madhe n Ballkan sht der e hapur pr intriga e pushtime.

  Ekspansioni i Italis

  A sht e mundur q Italia, duke u br zotruese sovrane e Shqipris s Mesme dhe Jugore, t mbetet vetm n at brez t ngusht bregdetar? Ne nuk kemi besuar para 20 vjetve, kur fuqit e mdha ia dhuruan Italis Vlorn me hinterlandin. Aq m pak mund t besojm sot kur Italia po tregon aq dinamizm dhe guxim n politikn e vet t jashtme.
  Nj precedent i rrezikshm

  Marrja e nj pjese t territorit ballkanik nga ana e nj fuqie t madhe jashtballkanike, pa kurrfar baze etnike, pr t gjith popujt ballkanik, pra, edhe pr ne, sht nj precedent i rrezikshm. Fuqit e tjera t mdha, nga drejtimet e tjera, mund t paraqiten me pretendime t ngjashme. Rasti i Italis n Shqipri sht posarisht i rrezikshm pr ne, sepse me Paktin e Londrs, me t cilin Italis iu njoh pr her t par Shqipria Jugore, iu njoh edhe Dalmacia Veriore. Precdenti pr ngjalljen e dispozitave t Paktit t Londrs n nj sektor t Ballkanit e hap dern edhe pr ngjalljen e dispozitave t tjera.

  Ndarja e Shqipris

  Me rastin e vlersimit t tr ksaj shtjeje, duhet t kemi parasysh se n do mnyr duhet t shikojm q ti shmangemi do konflikti qoft t fsheht qoft t hapt me Italin. Gjithashtu duhet ta evitojm pushtimin e tr Shqipris nga ana e Italis se n kt mnyr do t na rrezikonte n vendet m t ndjeshme n Bok t Kotorrit dhe n Kosov.
  Duke marr parasysh t gjitha kto q tham m sipr, ndarja e Shqipis do t mund t vinte n konsiderim pr ne vetm si nj e keqe e domosdoshme dhe e paevitueshme, t cils nuk do t mund ti bnim ball, dhe si nj dm i madh nga i cili duhet t nxjerrim aq dobi sa sht e mundshme, do t thot nga dy t kqija duhet ta zgjedhim at q sht m e vogl.

  Kompensimet tona

  Kto kompensime gjenden n materialin e prpunuar para 20 vjetsh, kur shtrohej shtja e ndarjes s Shqipris.
  Maksimumi q kemi krkuar n at koh ishte kufiri q do t shtrihej buz Matit e Drinit t Zi dhe q do t na jepte sigurin strategjike t Malit t Zi dhe t Kosovs. Gjithashtu duhet ti siguroj luginat e liqenet t Ohrit dhe t Presps, duke prfshir Pogradecin dhe fshatrat sllave t Malit t That, si dhe ato midis Presps e Kors.
  Marrja e Shkodrs, n kt rast, do t kishte rndsi t madhe morale dhe ekonomike.
  Kjo do t na mundsonte zhvillimin e punimeve t mdha hidroteknike dhe prfitimin e toks pjellore pr ushqimin e Malit t Zi. Shqipria Veriore, n kuadrin e Jugosllavis, do t mundsonte krijimin e lidhjeve t reja t komunikacionit t Serbis Veriore e Jugore me Adriatikun.
  Me ndarjen e Shqipris do t zhdukej qendra trheqse pr minoritetin shqiptar n Kosov, i cili, n nj situat t re, do t asimilohej m leht. Ne, eventualisht, do t kishim edhe 200 000 deri 300 000 mij shqiptar m tepr, por kta jan, t shumtn, katolik, marrdhniet e t cilve me shqiptart mysliman nuk kan qen kurr t mira. Shprngulja e shqiptarve n Turqi gjithashtu do t bhej n rrethana t reja, sepse nuk do t ekzistonte kurrfar aksioni m i fort pr pengimin e saj.
  Beograd, m 30 janar 1939

  (Marr nga libri: Hivzi Islami, SPASTRIMET ETNIKE/ Politika gjenocidale serbe ndaj shqiptarve, Botoi DUKAGJINI, Pej, 2003)


  Shnim i redaksis:
  Ky elaborat iu drgua pr botim LSHA-s dorazi nga Prishtina prej dy shkrimtarsh voxist. Ndrmjetsi ka qen poeti Xhevahir Spahiu, i cili e kreu ndershmrisht detyrn e ngarkuar, anipse LSHA nuk e botoi kurr projektin e zi t shkrimtarit nobelist serb, Ivo Andriq. Botohet pr her t par n Shqipri.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Armiku yne pra e do nje "Shqiperi te dobet e te parregullt".

  Fukaralleku ne Shkoder e ne pergjithsi ne Veri eshte nje rezerv e mire per armikun shekullor qe pret castin e duhur.

  Prandaj ka rendesi kombetare lufta kunder fukarallekut.
  Prandaj duhen rrug e hekurudha, kopshte e shkolla e ndarje e drejte e resurseve qe te ken mundesi te gjithe te begatohen.

  Ne nje popull me mireqenie eshte zor te gjesh agjente.. dhe e kunderta..

  Hivzi Islami, studiuesi i shquar Kosovar bashk me shoke kan bere mire qe kan germuar arkivat Jugosllave..

  Thx Dita..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Student bluja.. verifikoje kte cka ke shkruar se nuk me duket e sakte..
  Nuk besoj te ket qen mehmet Shehu ne Prishtin ne kte Kohe dhe nuk besoj te jen fjalet e tij ato..

  elez Biberaj ka vite qe flet bijhude..

 4. #4
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Ne nje shkrim te tijin ne La Repubblica, mbi sindromat e vjetra qe u rishfaqen ne Ballkan [lexo-krimet serbe ndaj shqiptareve ne Kosove], Ismail Kadare eshte shprehur se, per te kuptuar se ne ckalle kishte arritur semundja anti-shqiptare, majfton te permendet se dhe nje prej shkrimatareve me fame boterore si Ivo Andric kishte perbaltur ndergjegjen e tij duke shkruar nje "Draft on Albania" ne te cilin shkruhet e zeza mbi te bardhe se ndarja (zhdukja) e Shqiperise nga harta e Ballkanit eshte nje e keqe e domosdoshme.

  Kete draft e ka permendur dhe Robert Elsie ne botimin e tij mbi "Gathering clouds. The roots of ethnic cleansing in Kosovo and Macedonia"

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Kadare eshte njohur me kte ane te Andricit pikerisht nga dokumentet qe kane germuar e botuar historianet e Prishtines ktu e 20 vjet me pare.

  Andrici ka punuar si nepunes ne qeverine jugosllave te Para Titos dhe bile me vone.
  Ai vet eshte kroat por shovinist ndaj Shqiptareve.

  Ai propozonte largimin me dhune te Fiseve Shqiptare rreth liqenit te Shkodres dhe sugjeronte qe kjo te behet me dhune dhe te paraqitet ky genocid me marifet se gjoja do bejme punime bonifikuese per te zhdukur mocalet e per te rregulluar sisteme vaditse..per te "miren e Popullit".. etj..
  Edhe Stalini ka bere keshtu me shum popuj te perandorise Ruse..

  Edhe Ver Miz Kapo Shehu i ka praktikuar shpernguljet..
  Psh lagjen Tirana e Re ne Tirane .. krijuar ne vitet Zogiste me vila e parqe e me planimetri per tu pas Zili e me banor te zgjedhur nga pikpamja kulturore (sepse aty ndertuan Vilat Avokater e Doktora e profesora qe u shkolluan ne Koh te Zogut e erdhen e punuan ne Atdhe) ata e ben nje "Kremlin" per vehte dhe per sorrollopin e tyre duke i futur nga nje hu mullaqeve te zoterve te vilave e duke sjelle aty Cobenet e tyre besnike fanatike e sahanlepirsa..
  Prandaj Aty ne Lagjen Bllok fiton gjithmon "terbaci" ..

  Historia eshte interesante..

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528
  Sa pr skjarim .
  Dihet se Mehmet Shehu dhe Dushan Mugosha mbas lufts s dyt botrore ,kan qen nominuar si delegat t Kosovs n nj mbleje apo kongres ( nuk e dij tamam ) komuniste n beligrad.
  Por dihet edhe ajo se Mehmet Shehu kur edhe nuk ka mar pjes n at mbledhje ,pr shkaqet t cilat asnjher nuk jan br t ditura .E ky rast ndoshta edhe prkon me vitin ( 1946 ) q ka dhn StdentiBlu .

  Por pr deklaratn q ka dhn StuntiBlu ,se e ka thn Mehmet Shehu n vitin 1946, un kam burim tjetr q e tregon se kta fjal jan t thna n Tetor 1943 prej Fadil Hoxhs , e q ka pas aluduar n Konferencn e Bujanit .


  Tetor l943 .Ne vazhdim te nje sulmi te rende kunder "Lidhjes se Dyte te Prizrenit" (mbajtur ne Prizren ne shtator l943) e botuar nga gazeta klandestine "LIRIA", Fadil Hoxha, komandant i shtabit te forcave nacionallirimtare dhe njesiteve partizane per Kosov e Metohi , lajmeron pergatitjet per nje konference (Lidhje) te popullit te Kosoves dhe Metohise"...e cila do te jete edhe me e randesishme se Lidhja (e Prizrenit) e vitit 1878..."

  Mledhja e Bujanit .
  31 Dhjetor l943
  7:00 . Takim ne kullen e Sali Manit (Bajraktari) Bujan (Shqiperi). Delegati Xhevdet Doda, i Brigades se Pare Sulmuese Kosovaro Maqedone, deklaron te hapur konferencen:-.......  Poashtu Fadil Hoxha n mbledhjen e Kshillit Krahinor t Kosovs q u mbajt n Prizren n Korik t 1945-ss ,ka thn sa m posht :-

  N Prizren .
  8 korrik l945
  Ne seancen e hapjes se asamblese se Keshillit Krahinor Nl. per Kosoven e Metohine, mbajtur ne Prizren (8-10 qershor) :-


  Deklarata e Fadil Hoxhes, kolonel i ushtrise jugosllave, thote:-

  "... Une mund t'ju raportoj faktin se, brenda ushtrise jugosllave ka sot 50.000 lufttare nga Kosova e Metohia , ushtare te Titos, shumica e tyne shqiptare. Ushtria jone na garanton se populli jone do te jetoje i lire, se populli do te zgjidhe problemet e veta, dhe se ai do te gezoje fitoret e arrituna me sakrifica te medha..."

 7. #7
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Interesant eshte fakti se kreret partizane [lexo-komuniste] nuk u interesonte nje Kosove e bashkuar me Shqiperine, ku arsyeja e vetme qe me bie ndermend eshte thjesht, interesi per pushtet pas luftes dhe sigurimi i ketij pushteti ne ato kohe, nga i vetmi "aleat" Tito. Enver Hoxhes & Co. nuk u interesonte nje Shqiperi Etnike e Pavarur, pasi kjo do te binte ndesh me synimet e jugosllaveve, keshtu u dha shkelmin [lexo- urdheroi vrasje] patrioteve shqiptare si brenda Shqiperise,por dhe matane kufirit, qe luftonin per nje shtet mbare kombetare shqiptar.

  Mbi Lidhjen e Dyte te Prizrenit (shtator 1943) Gazeta e atehershmne Kombi shkruante se, Patriot t njohur Kosovar muern inisiativn pr t mbledhur nji (Kongres t) Kosovs, Dibrs e t Strugs ku t faqej vullneti i prgjithshm i banorve t ktyne krahinave pr bashkimin e prhershm me Nann Shqipni, dhe pr sigurimin e ktyre krahinave prej do sulmi armik".

  Kurse Enveri ketyre aspiratave u kish dale kundra qe me Mukjen.
  Ky eshte patriotizmi i komunisteve shqiptare "pro-Kosoves e Shqiperise Etnike", te cilet kane mbushur vellime te tera me dengla ne 45 vjet komunizem ne Shqiperi, per t'u treguar kosovareve, por jo vetem atyre se gjoja Enveri e shoket e tij te nje ideali (mizor) luftuan per Shqiperine....

  Mbi Lidhjen e Dyte te Prizrenit mund te lexoni dhe ketu

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Historia eshte interesante ashtu sic mund te pritej se e kishin gatitur eksperte te instituteve famekeqe serbe.
  Ka dy gjera qe personalisht me bejne vecanerisht pershtypje brenda saj.

  Se pari kalimi i te interesuarve shqiptare per pushtet ne menyre te vazhdueshme mes paleve qe vendosnin per Shqiperine, njehere me Italine dhe njehere me Serbine qe mund te shpjegohet me pragmatizmin e politikes e mbase dhe te justifikohet me te. Por tregon se politika e sotshme shqiptare (me influenca (pervec atyre te rangjeve me te larta boterore) nga Italia, Greqia, Serbia e ndoshta edhe nga Austria ne te ardhmen, se tani do te vihen ne duart e tyre pjesa me e madhe e financave te shqiptareve) e ka pasur nje baze shume te mire qe ne themelet e shtetit shqiptar. Besoj se eshte dhe nja baze e mire reflektimi per ata qe do merren ne te ardhmen me politike e do te marrin persiper fatet e vendit dhe kombit tone, a duhet te vazhdojne te jene skllever te synimeve fqinje mbi Shqiperine, apo te vendosin te bejne politike te pavarur e te sigurojne nje shtet me pavaresi te plote e jo gjysmake.

  Se dyti fakti qe nje shkrimtar nobelist eshte autor i kesaj poshtersie. Vendimmarresit per dhenien e cmimit Nobel a thua te kene qene ne dijeni te dickaje te tille, apo ajo ka qene e fshehur paq brenda dokumentave te jetes se brendshme serbe. Do te isha kurioze te shihj/degjoja/lexoja per reagimin e tyre dhe te Akademise qe perfaqesojne kur te marrin ne dore nje kopje te perkthyer ne anglisht te ketij dokumenti. Kerkova pak ne internet tani per te pare se me cfare motivacioni akademia ia ka dhene cmimin Nobel. E gjeni si me poshte ne anglisht:

  "1961 Nobel Laureate in Literature

  for the epic force with which he has traced themes and depicted human destinies drawn from the history of his country.

  Background
  1892-1975
  Place of Birth: Travnik, Bosnia
  Residence: Yugoslavia "


  E pastaj akuzojne Kadarene se eshte nacionalist me shume se c'duhet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 22-01-2004 m 11:20

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528
  E nderuara Dita !


  Pr kohn kur sht lauruar ky idiot sllav me mimin Nobel ,mundet edhe q forumet botrore nuk kan ditur pr kt elaborat t tij ,pasi ky ka qenur sekret shtetror ( n mos top sekret ).

  Mandej mendimi im sht se Shqiptart nn ish-jugosllavi nuk kan pasur se si t reagonin ndaj laurimit t tij ,kur ata nuk mernin pjes n sitstem ( kuptohet prve disa kukllave injorant e t pa arsimuar ) .
  N Kosov pr kt elaborat flitej tek tuk vetm pas vitit 1974 ,kur ndryshoi kushtetuta e ish-jugosllavis ,ku shqiptart fituan dika t drejta .

  Por un bj udin ,prse Shqipria si shtet at koh nuk ka reaguar n laurimin e ktij mikrobi ( se udhheqja e shtetit Shqiptar jam i bindur 100% se ka pasur dijeni t ktij elaborati ) dhe tjetra
  prse Stokholmi nuk ia trhoqi ( muar prap ) kt mim ktij pisi ,pasi sht br publik elaborati i tij.

  P.S. ky idiot mimin nobel e ka pas mar nga nj shkrim epik q titulloj '' Ura e Drins '' ( sht fjala pr Urn Turke e ndrtuar n qytetit Mostar mbi lumin Drin n bosnj e hercegovin t athershme ,e sot sht kufi mes kroacis dhe bosnjes( pasi u nda tre pjes bosnja ) . Pra nocion '' ur '' e ka pas prdorur n kutpimin e lidhshmris dhe integrimit t popujve t asaj pjese ( figuartivsht ), por q n fakt ishte katastrof pr boshnjakt ,si edhe tregoi lufta e fundit ,shkaku i familjeve t tyre t prziera .


  Nj shkrim interesant ,ku tregon fare kjart se kush jan komunistt e mbi t gjitha srbt :-

  REZOLUTA E BUJANIT NJ VSHTRIM HISTORIK

  Sami Repishti

  (Shnim. Ky vshtrim historik i Rezolutes se Bujanit u botua anglisht dhe u shpernda n janar te vitit l986 nga grupi i "Rinise Shqiptare Kosovare ne Boten e Lire" ne forme anonime, pr t evituar kercenimet e sherbimeve sekrete jugosllave UDB. Sot, me rastin e 60-vjetorit, po e ribotojm me pak ndryshime. Perkthimi shqip sht i autorit)

  Nga 31 dhjetori l943 dhe deri me 2 janar 1944, perfaqesuesit e Levizjes Antifashiste Nacionallirimtare per krahinen e Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit, ne perpjekjen e tyre pr t legjitimuar luften kunder Italise fashiste dhe Gjermanise naziste, u mblodhen ne katundin Bujan (Bunjaj) te Malesise se Gjakoves, Shqiperi. Mbas diskutimeve qe zgjaten tri dite, u aprovua me unanimitet nj REZOLUCION. Te 49 delegatet, shqiptare, serbe dhe malazez perfaqesojnin organizatat baze te partise s tyre politike(komuniste), e njsite guerrile "partizane". (Paragrafi kryesor i Rezolutes gjendet ne fund te ketij veshtrimi)

  Qe nga demonstratat e pergjakshme te vitit l981, ne "KSA te Kosoves" (ku jetojne shumica e m shum se dy milione shqiptareve ne Jugosllavi) demonstrata qe lane me qindra shqiptare te vdekur, nj seri librash, broshurash dhe artikujsh te panumert kane perqendruar zjarrin e tyre n nj perpjekje pr t hedhur balte mbi Rezoluten e Bujanit, pr t mohuar rndsin e saj te vertete, pr t keqinterpretuar permbajtjen dhe kuptimin e saj, dhe pr t akuzuar pjesemarresit ; shum nga ata luftetare heroike kunder forcave fashiste naziste per qellime te errta kundrejt Jugosllavise, per qendrime shoviniste antiserbe, dhe per qellime "reaksionare", ne kundershtim me vijen e premisave "socialist" te shoqerise se re jugosllave qe po lindte! Nga botimet e fundit, dy kane terhequr vemendjen tone per sulmet e tyre kunder Rinise Shqiptare Kosovare, pikepamjeve tona dhe interpretimit tone te Rezolutes se Bujanit. Keto botime jane: "Spasoje G. Jakovi. Sukovi na Kosovu" (Beograd,l984) dhe "Ilia Vukovi. Autonomizam i Separatizam" (Beograd, l985). Ashtu si sht rasti me shumicen e shkrimeve ne Jugosllavi mbi problemin e Kosoves, te dy botimet nuk mbeshteten ne fakte, dhe si rrjedhim, mbeten nj retorike ideologjike.

  * Cilet jane faktet per Rezoluten e Bujanit, e cila, tani nga serbet quhet "themeli i forteses se separatizmit"? Ketu po ashtu rreshtohen disa fakte kryesore ne forme kronologjike:

  * Dhjetor l942 . Dy udheheqes komuniste, Boro Vukmanovi dhe Ramiz Sadiku, sugjerojne formimin e Keshillit Krahinor per Kosoven edhe Metohine, mbas njoftimit te marr me radio per vendimet e Mbledhjes s Pare te AVNOJ (Bihac 27 Nntor l942)

  *21 shtator l943 "...disa nga sugjerimet e mia, jane: te ndryshohet emri Metohi ne formen shqipe "Rrafshi i Dukagjinit", sepse ky sht emri i perdorur nga banuesit e vendit, te cilet shikojne te "Metohia", nj emer serb. Gjithashtu, eshte e nevojshme te theksojme se te gjithe udheheqsit duhet te tregojne qarte se problemi i Kosoves dhe Metohise, mund te zgjidhet vetem nepermjet luftes se armatosur (kunder pushtuesit) dhe e nj marreveshjeje t arritur ne mes keshillit nacionallirimtar te Kosmetit nga njera ane, dhe te keshillave nacionallirimtar te Jugosllavise dhe Shqiperise nga ana tjeter..." firmosur Selimi (Milos Mili, delegat i Komitetit Krahinor te Partis Komuniste Jugosllave per Kosove e Metohi) (Theksi yne)

  *Shtator l943 Emri, Keshilli Krahinor Nacionallirimtar per Kosoven e Metohine, del ne skene per te paren here.

  *6 tetor l943 Pavle Jovicevi, sekretar i Komitetit Krahinor te Partise Komuniste Jugosllave per Kosove e Metohi, konfirmon ekzistencen e keshillit krahinor.

  *Tetor l943 Ne vazhdim t nj sulmi te rnde kunder "Lidhjes se Dyte te Prizrenit" (mbajtur ne Prizren ne shtator l943) e botuar nga gazeta klandestine "LIRIA", Fadil Hoxha, komandant i shtabit te forcave nacionallirimtare dhe njesiteve partizane per KM. lajmeron pergatitjet per nj konference (Lidhje) te popullit te Kosoves dhe Metohise"...e cila do te jete edhe m e randesishme se Lidhja (e Prizrenit) e vitit 1878..."(Theksi yn)

  *3 Nntor l943 Ne malet e Sharrit, nj konference konsultative e partise, vendosi:

  "3. T vazhdoj formimin e keshillave nacionallirimtare, dhe te thirras menjhere nj mbledhje te Keshillit Qendror Nacionallirimtar te Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit ...(Partia) ka ndryshuar emrin nga "Metohia", ne "Rrafshi i Dukagjinit", emer i perdorur nga popullsia vendase..."

  *l5 nntor l943 Distrikti i Drenices ka qene zgjedhja e pare per mbajtjen e konferences themeluese, por situata nuk e lejonte nj mbledhje kaq te madhe ne ate vend. U vendos qe mbledhja te mbahet diku ne Malesine e Gjakoves.

  *30 nntor l943 Radio "Jugosllavia e Lire" lajmeron vendimet e marra ne mbledhjen e dyte te AVNOJ (Jajce 27-29 Nntor l943)

  *Gjysem dhjetor l943 Te gjitha pergatitjet per Konferencen (e Bujanit) shkojne mire. Nj kujdes i madh i jepet zgjedhjes se delegateve qe do te perfaqesojnin kombet dhe kombesite e Kosoves e Rrafshit te Dukagjinit.

  *31 Dhjetor l943 7:00 mdr Takim ne kullen e Sali Manit (Bajraktari) Bujan (Shqiperi). Delegati Xhevdet Doda, i Brigades s Pare Sulmuese Kosovaro Maqedone, deklaron te hapur konferencen. Ai propozon zgjedhjen e nj presidiumi prej shtate personash per drejtimin e punimeve te konferences, si dhe dy sekretare. Ai propozoi gjithashtu qe, ne presidiumin e nderit, konferenca te perfshije: J.Stalin, W.Churchill. F.D.Roosevelt, J.B, Tito, Dr. I.Ribar, Sejfulla Malshovn, Spiro Moisiun, Enver Hoxhn, Keshillin e Pergjithshem Nacionallirimtar te Shqiperise, Peko Dapceviin, Myslym Pezn, Haxhi Lleshin, Baba Faja Martaneshin, si dhe disa institucione politike dhe njsi ushtarake. Profesor Zekeria Rexha u zgjodh kryetar i konferences.

  Konferenca u pershendet nga perfaqesuesit e njsiteve te armatosura te rezistences, nga Partia Komuniste e Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit, dhe perfaqesuesit lokal, duke perfshir edhe nj komandant ushtarak nga Shqiperia (Sadik Bekteshi). Telegrame pershendetjeje iu derguan perfaqesuesve te Ushtrive Nacionallirimtare jugosllave dhe shqiptare, si dhe keshillave nacionallirimtare respektive. U aprovua nj rend dite per diten e neserme. Mbledhja e pare u mbyll rreth ores l:00 AM, te dates l janar 1944.

  *Janar 1, l944 8:30 pdr Kryetari Zekeria Rexha deklaron mbledhjen te hapur. Komisioni per verifikimin e mandateve paraqet raportin. Nga 61 delegate qe priteshin te vinin, vetem 49 kane arritur ne vend (43 shqiptare, 3 serbe, 3 malazez) Folesit kryesore ishin Mehmet Hoxha: "Mbi situaten politike...", Xhavit Nimani "Mbi Keshillat Nacionallirimtare...". Gjate mbledhjes pati disa nderhyrje dhe fjalime urimi. M ne fund, foli Xhevdet Doda i Brigades s I Sulmuese me rreze veprimi ne Kerove dhe Diber (ate kohe pjese e Kosoves). Konferenca u pershendet gjithashtu edhe nga komandanti britanik i misionit ushtarak prane shtabit kryesor te njsive nacionallirimtare per Kosoven dhe Rrafshin e Dukagjinit. Ne fjalimin e tij, Mehmet Hoxha tha:

  "Shoke! Ne te gjithe e dime se Kosova dhe Rrafshi i Dukagjinit jane te banuara me shumice nga shqiptaret qe deshirojne bashkimin me Shqiperine. Megjithate, pr t plotesuar aspiratat kombetare, nuk ka rruge tjeter per shqiptaret, vese lufta e armatosur kunder okupatoreve dhe sherbetoreve te tyre, per t luftuar se bashku me popujt e tjere te Jugosllavise, dhe ne aleance me Ushtrine Nacionallirimtare te Shqiprise.

  do porosi tjeter eshte kunder parimeve te Kartes se Atlantikut, kunder parimeve te Konferencave te Teheranit dhe Moskes, dhe i sherben vetem pushtuesit, dhe do te shkaktonte masakren e njerezve te pafajshem, te cilet do te kerkonin hakmarrje m von...

  Delegati Xhavit Nimani bri pyetjen:

  "Pse nj pjes e popullsise se Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit nuk po merr pjese ne luften e madhe qe bn sot populli liridashes kunder fashizmit?" (Dhe e pergjigj): "Kjo popullsi eshte e friksuar nga perspektivat qe mund te sjelle e ardhmja... Atyre u thuhet: "Blloku antifashist udhehiqet nga Rusia. A nuk eshte Rusia qe ne te kaluarn, ajo q ka ndihmuar serbet?"

  Nderkaq, delegati Pavle Jovicevi proklamoi: "Nj e ardhme per Kosoven, te ndare nga Shqiperia, eshte e pakonceptueshme." (Theksi yne)

  *2 janar 1944 Mbas diskutimeve te gjata, u propozua qe nje komision i posaem te pergatis Rezoluten qe paraqet konsensusin e delegateve. Posa u perfundua, Rezoluta u lexua shqip dhe serbisht dhe u aprovua unanimisht, duke perfshir edhe kerkesen " pr t'u bashkuar me Shqiperin". Rezoluta u firmos nga te gjithe delegatet..(Theksi yne) Me ne fund, u zgjodh presidiumi i keshillit provizor nacionallirimtar (kryetar Mehmet Hoxha) dy nenkryetar, gjashte anetare, dhe keshilli prej 42 anetaresh. Dy persona u kooptuan. (Shenimet origjinale te Konferences se Pare (themeluese) nuk i kemi gjetur)

  *l2 janar 1944 I pari "Raport Zyrtar" u dergua tek Sv.V. Tempo(delegat i Partise Komuniste Jugosllave dhe i komandes supreme te Ushtrise Nl. dhe njsiteve partizane te Jugosllavise), ne ate kohe ne Maqedoni, nga komiteti provizor krahinor i PKJ per Kosoven dhe Rrafshin e Dukagjint. Duke iu pergjegjur dy letrave nga Tempo (m 2 tetor dhe m 25 nntor, l943) Komiteti Krahinor shkruante: "Edhe para marrjes se letrave tuaja, ne e kuptuam se kemi br gabime, p.sh. kemi rn n pozitat e "Ballit Kombetar", sepse kemi pranuar qendrimin e masave te vendit. Ne kemi diskutuar ne mesin tone keto gabime dhe besojme se ne te ardhmen, nuk do t'i perserisim ato, pavaresisht se ne fare kushtesh do te jemi..."(Firmosur: Pavle Jovicevi Rade) (Theksi yn)

  *31 janar l944 Materialet e plota te konferences, si dhe nj raport m i hollesishem, u dergua prane KQ te PKJ. Sot, ekziston vetem raporti; pjesa tjeter ka humbur. Te njejtat materiale i jane derguar edhe KQ te PKSH, "per nj shperndarje te gjere". Nuk e dime si kane perfunduar. Paraqitja m e plote e punes se konferences gjendet ne faqet e gazetes klandestine "LIRIA" dhe "SLOBODA" te vitit l944, te cilat jane gjithashtu, konsideruar si organe "zyrtare" te Keshillit Krahinor Nl. per Kosoven e Rrafshin e Dukagjinit. Mbas marrjes se dokumentacionit, Keshilli Nl i Jugosllavise (AVNOJ) dhe Komiteti Kombetar i Jugosllavise nuk reagoi kunder "konesioneve dhe gabimeve", ashtu si quhen qendrimet e konferences sot. Per me teper, Komiteti Krahinor i PKJ per Kosoven e Rrafshin e Dukagjinit erdhi n perfundimin se" ...konferenca ka br nj hap perpara ne punen tone ne te ardhmen..."(Theksi yn)

  Ne raportin e tij mbi gjendjen politike-ushtarake ne Kosove, drejtuar KQ te PKJ, vm ne dukje sa vijon: "shte e vertete se shqiptaret quajne veten dhe identifikojne me emrin "Kosova", te dy krahinat e Kosoves dhe Rrafshit te Dukagjinit"). Komiteti Krahinor i PKJ per Kosoven e Rrafshin e Dukagjinit, shton gjithashtu:

  "...Okupatori nazist nuk ka dale me sukses ne perpjekjet e tij per te mobilizuar popullsine e kesaj krahine per force pune, ose ushtare qe te bashkohen me njsitet (naziste) jashte Kosoves. Megjithate, sa per ushtrine shqiptare prej afro dhjete mij vetash, ata jane organizuar pr t mbrojtur kufinjt ekzistues dhe per t penguar konfliktet e brendshme. Shumica e tyne jane ne rrethet e Pejes dhe Prishtines... Duhet t'u jemi mirenjohes (udheheqesve kosovare vendas, SR) qe kane br organizmin e ushtrise shqiptare me sukses, nj ushtri e perbr kryesisht me fshatare, dhe oficere te ardhur nga Shqiperia. Ne shumicen e rasteve, keto oficere(shqiptare) jane antigjerman... Levizja irredentiste eshte njera nga m pozitivet ne mes te tjerave, por per ne, eshte gjithashtu edhe m e rrezikshmja, sepse udhehiqet nga Selman Riza, nj avokat(!) qe nuk ka bashkepunuar me pushtuesin.

  Ai pretendon se eshte kunder okupatorit, por e bn vetem me fjale. Ne e kemi kontaktuar ate, por pa sukses. Megjithese ne diskutojme problemin ne baze te Kartes se Atlantikut, nuk kemi qene ne gjendje ta bindur ate. Ai eshte kunder do bashkepunimi me ushtrine Nl Jugosllave dhe PKJ; ai, gjithashtu nuk deshiron asnj bashkepunim me Ushtrine Nl. Shqiptare dhe PKSH. Ai ka ngulur kmbe ne pavaresine e Kosoves, pa asnj vones. Ai kerkon ndarjen e Kosoves nga Jugosllavia. Megjithe kete qendrim te tijin, ne kemi vazhduar te mbajme kontaktet tona me ate, mbasi qe ai gezon shum perkrahje nga popullsia vendase...Ne e dime se kemi br disa konesione dhe se jemi fajtore per disa mungesa dhe gabime; megjithate, duke marre parasysh situaten ne te cilen u gjetem (ne Bujan), ne nuk kishim mundesi te paraqiteshim ne nji trajte tjeter..."(Theksi yne)

  *l6 mars 1944 "Konferenca (themeluese) e Keshillit Nl ka br pershtypje te forta ne mes te popullsise, dhe kjo eshte arsyeja qe shohim nje riorganizim te ri te forcave reaksionare ne Kosove dhe Rrafshin e Dukagjinit." (Leter komitetit partiak e distriktit per Rrafshin e Dukagjinit, drejtuar Komitetit Krahinor te PKJ per Kosoven dhe Rrafshin e Dukagjinit) (Theksi yne)

  * 28 mars l9 " ...Ju nuk duhet te kishit formuar Komitetin Krahinor (origjinali: "Pokrajinski") sepse regjioni juaj nuk eshte nje krahine specifike dhe kompakte. Ju duhet te kishit formuar komitete te rretheve... Per m teper, ju nuk duhet te kishit ndryshuar emrin "Metohia" ne (Rrafshi i Dukagjinit), per arsyen e thjeshte se Dukagjini perfshin zona ne anen tjeter te kufinjve te Jugosllavise se mparshme. Prandaj, ju duhet te hiqni emnrn Komiteti Krahinor ("Pokrajinski") dhe te mbani emrin e vjeter "Oblasni Komitet" (Komiteti krahinor-vendor). Ju mund ta mbani akoma emrin Dukagjini, neqoftese, ashtu si thoni ju, popullsia e vendit e deshiron ate. Megjithate, ne punen tuaj mos shkoni pertej kuadrit te ish-Komitetit Krahinor ( ju nuk duhet te formoni Keshillin Antifashist Nacionallirimtar te Krahines Provinces). Gjithashtu, kini kujdes te mos krijoni keqkuptime ne mes jush dhe shokeve shqiptare, persa u perket kufinjve, etj. Sepse, sot, kjo nuk eshte e rendesishme; ajo qe eshte kryesore, eshte lufta kunder gjermaneve dhe te gjithe atyre qe i ndihmojne ata; ajo qe eshte kryesore, eshte mobilizimi i masave per lufte, dhe ndertimi i unitetit te te gjithe nacionaliteteve ne kete lufte; do gje tjeter eshte e dores s dyte...

  ...duhet te keni parasysh se levizja lirimtare e Jugosllavise, sot eshte ajo m e forta dhe se vendet e vogla fqinje (si eshte rasti me Shqiperine) do te lirohen relativisht lehte,

  neqoftese mbeshteten tek popujt e Jugosllavise, n nj aleance vellazrore me ta, te cilet nga ana e tyne, nuk do te shtypin popujt e tjere, dhe nuk do te aneksojne territore te huaja..." (Nga LETRA e KQ te PKJ, derguar Komitetit Krahinor te PKJ per Kosoven dhe Rrafshin e Dukagjinit; firmosur: M.Gjilas) (Theksi yne)

  *l8 qershor l944 Komiteti Krahinor per Kosoven dhe Rrafshin e Dukagjinit adoptoi instruksionet e marra nga KQ i PKJ (l8 mars l944). Q nga ajo dite e mbrapa, fryma dhe shkrimi i Rezolutes se Bujanit u tradhtuan definitivisht dhe forca e argumentit shqiptar u zevendesua me argumentin serb te forces.

  Ndersa situata ushtarake po rndohej per Gjermanine naziste, dhe levizja e udhehequr nga PKJ korrte suksese, ne Krahinen e Kosoves u shtuan do dite e m shum vullnetaret shqiptare ne radhet e Levizjes Nacionallirimtare, efektivi i se ciles arriti numrin 50.000 nga fundi i vitit l944, simbas shifrave zyrtare jugosllave. Me kete potencial ushtarak ne dispozicion, PKJ ishte ne gjendje te impononte vullnetin e vet, kryesisht pr t'u terhequr nga premtimet e dhna shqiptareve gjate luftes per vetevendosje, duke perfshire edhe shkeputjen. Kjo "tradhti" percaktoi konfrontimin e hapur dhe luftimet e egra ne te gjithe Krahinen e Kosoves, qe nga dhjetori i vitit l944, deri ne fund te prillit l945. Faza e pare e kryengritjes u fitua praktikisht nga kryengritesit shqiptare, deri me 8 shkurt l945, date ne te cilen Direktorati Ushtarak per Kosove e Metohi, i udhehequr nga oficeret serbe e malazez, largoi nga pozitat e tyre komandantet shqiptare, pozita qe ata kishin mbajtur qysh ne ditet e luftes, dhe filluen nj fushate "ndiq e shkaterro!".

  Viktimat shqiptare besohet te kene qene ne dhjetra mijera . Historiani Vl. Dedijer ka konfirmue se ka par me syte e vet dokumente qe autorizonin komandantet e brigadave serbomalazeze t digjnin fare fshatra te tra shqiptare, po te paraqitej nevoja, me qellim qe te shtypej kryengritja shqiptare e vitit l944 ne Kosove.

  Ajo qe ndoqi kete vendim eshte historia tragjike e nje orkestrimi ushtarak, nje proces hap mbas hapi, qe synonte restaurimin e autoritetit civil, nj zinxhir diktatesh qe kulminoi ne mbajtjen e Mbledhjes s Pare (te zakonshme) te Keshillit Nacionallirimtar per Kosoven dhe Metohine, mbajtur ne Prizren, qe nga data 8 deri l0 korrik, l945.

  *24 shkurt l945 Ne mbledhjen e trete te AVNOJ (KANJ) delegati malazez kerkoi qe Kosova dhe Metohia t'i bashkoheshin Republikes se Malit te Zi krejtesisht, ose te pakten te ndahet ne mes te dy republikave te Malit te Zi e Serbise. Kerkesa u hodh poshte, sepse, si e tha edhe E.Kardelji "...problemi i Kosove Metohise nuk eshte sot ne rendin e dites, dhe gjithashtu, nuk eshte koha tani te diskutohet..."

  *Fund i shkurtit l945 Dy delegate nga Kosova e Metohia, Miladin Popovi dhe Fadil Hoxha, mbrojten para Titos te drejten e Kosoves pr t'u formuar si entitet politik i veante brenda kuadrit se Jugosllavise Federative. Pala q kundershtonte tezen e tyre, perfaqesohej nga Aleksander Rankovi dhe Milovan Gjilas, te cilet ngulen kembe per ndarjen e Kosoves e Metohise ne mes tre republikave te Serbise, Malit te Zi e Maqedonise. U arrit nj kompromis: Kosoves dhe Metohise i sigurohet nj autonomi e kufizuar brenda nj territori te perkufizuar mire (qe linte perjashta m shum se gjysem milioni shqiptare), dhe se ky territor i kufizuar duhet te perfshihej ne prbrjen e R.D.te Serbise. Zona te gjera te banuara me shqiptare, mbetn ne duart e republikave te Serbise, Malit te Zi e Maqedonise. Megjithate, "kompromisi" i arritur, ne ate kohe dhe ne ate vend, shenonte fillimin e krijimit te shtetit te sotem te Kosoves.

  *5 prill l945 Ne sesionin e mbylljes se Kongresit te Pare te Frontit Nl. te Serbise, nj delegacion i Komitetit Krahinor te PKJ dhe Keshillit Nl. per Kosove e Metohi, qe merrnin pjese si "te ftuar", shprehu publikisht "deshiren e popullsise se Kosoves dhe Metohise" per bashkim me Serbine Federative.

  *Maj l945 Formohet Komiteti Ekzekutiv per Kosove e Metohi, nen kryesine e nji malazezi, Gjoko Pajkovi.

  *10 qershor 1945 Dy muaj mbasi Komiteti Krahinor i PKJ per Kosove e Metohi kerkoi "bashkimin me Serbine", ne nj mbledhje te Keshillit Nl. Krahinor per Kosoven e Metohine, u vendos q "t bhet bashkimi me Serbin". Keshilli njoftoi gjithashtu vendimin e marr pr t thirrur nj asamble perfaqesuesish te krahines se Kosoves dhe Metohise "pr t legjitimuar" proceduren e bashkimit me R.D. te Serbise.

  *8 korrik l945 Ne seancen e hapjes se asamblese se Keshillit Krahinor Nl. per Kosoven e Metohine, mbajtur ne Prizren (8-10 qershor), M.Popovi, minister i qeverise se Serbise, bri kete deklarate:

  " ...Problemi i statusit te Kosoves dhe Metohise ne kete moment te levizjes popullore, ka nj natyre administrative: ai shte nji problem qe kerkon zgjidhjen e problemit te organizimit te administrates sone; ai nuk eshte nje problem me karakter politik. Prandaj, aspekti politik nuk eshte themelor, as thelbesor..."(Theksi yn)

  Deklarata nga Fadil Hoxha, kolonel i ushtris jugosllave, thote:

  "... Une mund t'ju raportoj faktin se, brenda ushtrise jugosllave ka sot 50.000 lufttare nga Kosova e Metohia ; ushtare te Titos, shumica e tyne shqiptare. Ushtria jone na garanton se populli jone do te jetoje i lire, se populli do te zgjidhe problemet e veta, dhe se ai do te gezoje fitoret e arrituna me sakrifica te medha..."

  Telegram i asamblese per mareshallin Tito:

  "...Popujt e Kosoves dhe Metohise jane me ju, udheheqesi yne dhe mesuesi yne..."(firmosur: sesioni i pare i perfaqesuesve te popullit te Kosoves e Metohise)

  Telegram i asamblese per presidiumin e AVNOJ:

  "...Ne shprehim gatishmerine tone per te mbrojtur te gjitha fitoret tona te arritura gjate luftes, kunder do sulmi qe do te shkelte ata, si dhe gatishmenine tone per te luajtur nje rol me aktiv ne perforcimin e metejshem te Federates Demokratike Jugosllave..."(Nga sesioni I)

  Deklarate nga Pavle Jovicevi, sekretar i komitetit ekzekutiv Krahinor:

  "... Me lirimin e Kosoves dhe Metohise, Keshilli Krahinor u be autoriteti me i gjere dhe i vetem ne kete krahine. Megjithate, per shume arsye, ne fillim keshilli nuk pati sukses per te organizuar punen e vet me te gjithe keshillat e distrikteve, per t'u dhene atyre ndihme dhe instruksione si te veprojne..."

  Administrata e kontrolluar nga jugosllavet, u vendos pa proceduren e duhur ligjore qe kerkon njohjen e se drejtes se popullsise vendase, per te zgjedhur lirisht formen e rregullimit politik per Krahinen e Kosoves dhe Metohise (e njohur si Kosmet)

  *l0 korrik l945 Raporti "Mbi Gjendjen Politike..." u lexua dhe u aprovua. Me poshte, paraqesim disa paragrafe thelbesore:

  "Meqenese, per shume arsye, ne nuk kemi patur mundesi te dergojme perfaqesuesit tane ne mbledhjen e dyte te AVNOJ, e quajme te nevojshme te deklarojme, megjithese me vonese, dhe nga ky forum ku perfaqesuesit e zgjedhur lirisht te te gjithe krahines se Kosoves dhe Metohise, jane te mbledhur, aprovimin tone te plote te vendimeve historike te mbledhjes se dyte te AVNOJ, qe kane vene themelet e Federates Demokratike te Jugosllavise se re, si dhe lirise e barazise se kombeve dhe pakicave kombetare... Me qellim spekulimi te simpatise qe shqiptaret (ne Kosmet) ushqejne per Shqiperine, dhe nga frika e hegjemonise serbomadhe, shovinistet shqiptare po krijojne organizata, programet e te cilave kerkojne ndarjen e Kosoves dhe Metohise nga atdheu yne i vertete, Federata Demokratike e Jugosllavise. Shovinistet serbe, nga ana tjeter, po perserisin parullat e vjetra se shqiptaret jane nje komb i huaj qe jeton ne Jugosllavi, se ata nuk meritojne lirine, dhe se atyre u duhet mohuar liria...

  Gjate mbledhjes se fundit te Keshillit NL Antifashist te Serbise, delegatet e Keshillit Nl. qe moren pjese si "te ftuar", shprehen deshiren e tyne qe Kosova-Metohia te mbetet ne perberjen e Serbise Federative. Qe nga ajo dite, kjo deshire eshte perhapur me nje shpejtesi te pabesueshme ne te gjithe vendin...

  Ne konformitet me vendimet e marra gjate mbledhjes se dyte te AVNOJ, jane themeluar qeverite demokratike te Serbise, Maqedonise, Malit te Zi, Kroacise, Sllovenise dhe Bosnje-Hercegovines; te gjitha keto njesi kane dhene nje kontribut te madh per normalizimin e gjendjes se brendshme ne vendin tone. Ka mbetur akoma i pazgjidhur statusi i disa krahinave, ne mes tyre edhe Kosovw-Metohia. Sot, jemi mbledhur ketu, per te paren here, si perfaqesuesit e zgjedhur lirisht te popujve te Kosoves dhe Metohise, dhe eshte detyra jone qe, pa asnje vonese, te vendosim..."

  Deklarate e Gjoko Pajkovi, kryetar i frontit te bashkuar Nl. per Kosoven e Metohine:

  "...Ne nuk e mohojme faktin se shqiptaret (e Kosove-Metohise) jane pjese e kombit shqiptar. Ne e pranojme kete premise. Megjithate, ne dime edhe dika tjeter, d.m.th., se lufta e perbashket e shqiptareve, serbeve dhe malazezwve ne Kosove-Metohi, ka qene kondita e domosdoshme per nje perfundim te suksesshem te luftes se armatosur kunder armikut, ashtu si eshte sot puna e perbashket thelbesore per ndertimin e nje jete te re...

  Nje nga shoket me raportoi se, gjate nje mbledhjeje te keshillit komunal, nje delegat deklaroi: "ne kete keshill (krahinor) ka shqiptare te pabesueshem; te gjithe ju keni perdorur armet kunder nesh!" Kete, ne nuk do ta tolerojme, dhe njerez si keta ne do t'i veme ne burg. Sepse ne nuk shikojme popullin serb, si Drazha Mihajloviin..."

  Pjese nga Rezoluta e Keshillit Popullor Krahinor per Kosove-Metohine:

  "...Keshilli Popullor Krahinor per Kosove-Metohine deklaron me unanimitet se popullsia e kesaj krahine, ashtu si te gjithe popujt e tjere te Jugosllavise, nuk e ka pranuar asnjehere copetimin e Jugosllavise, dhe shpreh deshiren e te gjithe popullsise se kesaj krahine, qe kjo krahine te bashkohet me Serbine Federative si pjese perberese e saj. Populli i kesaj krahine eshte i bindur se do te gjeje mbrojtjen e plote brenda qeverise se Serbise, dhe se do te gjeje ndihme te vertete nga te gjithe popujt e Jugosllavise ne perpjekjet e veta per te ngritur zhvillimin politik, ekonomik dhe kultural, ndersa perfaqesuesit e krahines ne asamblene popullore te Serbise dhe te AVNOJ, do te kontribuojne me te gjithe energjite e tyre ne ndertimin e Serbise demokratike dhe Jugosllavise Federative Demokratike..." ( Prizren, l0 korrik 1945)

  *21 Korrik l945 Kjo Rezolute u mor dhe u pranua nga presidiumi i AVNOJ

  *3 shtator l945 Asambleja e Republikes Demokratike te Serbise dha pelqimin qe krahina e Kosoves e Metohise te jete nje pjese perberese e kesaj Republike. *

  Keto jane disa nga faktet e regjistruara zyrtarisht. Interpretimi i tyre vazhdon te jete i ndryshem. Qe nga pranvera e pergjakshme e vitit l981, shihet nje tendence ne rritje ne Jugosllavi, "per te varrosur" Rezoluten e Bujanit. Megjithate, nje gje mbetet e qarte: trazirat e tanishme (l996) te shqiptareve kosovare ne Jugosllavi, tregojne se statusi politik kolonialist i KSA te Kosoves, nen Republiken e Serbise, mbetet pengesa kryesore ne procesin e normalizimit te gjendjes ne krahine.

  Perleshja ne mes kerkeses shqiptare kosovare dhe refuzimit serb, shpjegohet nga fakti historik se shqiptaret e Kosoves kane marre pjese plotesisht dhe me kebengulje ne levizjen e rezistences antifashiste per lirimin e krahines se tyre gjate viteve te Luftes II Boterore, dhe se kane pranuar kete orientim, si rruga e vetme per t arritur ndrren e tyre te shtrenjte per bashkim me Shqiperine. Ne fund, ata perfunduan, jo si partnere te barabarte ne planifikimin, ose ne procesin e formimit dhe ndertimit te shtetit te Jugosllavise se re. Gjithehere te shikuar me mosbesim, vazhdimisht te persekutuar, ata kane qene dhe akoma jane, te shikuar dhe te trajtuar si "te huaj" ne nje " toke sllave".

  Rezoluta e Bujanit ka marre nje karakter kryelartesie dhe aksioni te matur politik, dhe festohet me respektin e duhur do vit ne Kosove. Ne janar l984, mbas demonstratave te pergjakshme te vitit l981, perkujtimi i Konferences se Bujanit arriti nje pike te re. Kjo ngjarje historike u quajt "Bujani: shkendije e lirise!" Por shovinistet e Beogradit moren nje qendrim te prere kundershtar. Me l3 dhjetor l988, Dhoma Federative Jugosllave deklaroi Rezoluten e Bujanit, si "akt te pavlefshem". Megjithate, me 23 dhjetor l991, qeveria e Kosoves ne mergim, ne kerkesen e saj per njohjen e Kosoves si entitet politik i pavarur, drejtuar kryetarit te konferences per Jugosllavine (Lord Carrington), theksoi rendesine e Rezolutes se Bujanit, dhe kerkesen e saj per vetevendosje, e eventualisht, per shkeputje.

  Per me shume se pesedhjete e shtate vjet, ne Jugosllavine komuniste, mitet e se kaluares vazhdojne te perleshen me realitetin e se tashmes. Mark Twain shkruan:

  "Besnikeria per mendime te ngurrezueme, kurre nuk ka thyer nje zinxhir, as liruar nje shpirt njerezor!"

  Paragrafi kryesor i Rezolutes se Bujanit:

  ".... Kosova e Rrafshi i Dukagjinit eshte nje krahine e banuar me shumice nga populli shqiptar, i cili, si gjithmone, ashtu edhe sot deshiron te bashkohet me Shqiperine. Prandaj, e ndjejme per detyre t'i tregojme rrugen e drejte qe duhet te ndjeke populli shqiptar, per te realizuar aspiratat e veta. Rruga e vetme pra, qe populli shqiptar i Kosoves dhe i Rrafshit te Dukagjinit, te bashkohet me Shqiperine eshte lufta e perbashket me popujt e tjere te Jugosllavise, kunder okupatorit nazist gjaksor e rrogetareve te tij, sepse kjo eshte e vetmja rruge per te fituar Lirine, ne te cilen te gjithe popujt, pra edhe populli shqiptar, do te kete mundesi te vendose mbi fatin, me te drejten e vetevendosjes deri ne shkeputje. Garanci per kete ashte Ushterija Nacionallirimtare e Jugosllavise dhe Ushterija Nacional lirimtare e Shqipenise, me te cilen ngushtesisht ashte e lidhun.

  Pervec ketyne per kete garantojne aleatet tone te medhanj B. Sovjetik. Anglia, Amerika (Karta e Atlantikut, Konferenca e Moskes dhe Teheranit)".(Pjesa I,par.i fundit)

 10. #10
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga DriniM


  E nderuara Dita !


  Pr kohn kur sht lauruar ky idiot sllav me mimin Nobel ,mundet edhe q forumet botrore nuk kan ditur pr kt elaborat t tij ,pasi ky ka qenur sekret shtetror ( n mos top sekret ).

  Mandej mendimi im sht se Shqiptart nn ish-jugosllavi nuk kan pasur se si t reagonin ndaj laurimit t tij ,kur ata nuk mernin pjes n sitstem ( kuptohet prve disa kukllave injorant e t pa arsimuar ) .
  N Kosov pr kt elaborat flitej tek tuk vetm pas vitit 1974 ,kur ndryshoi kushtetuta e ish-jugosllavis ,ku shqiptart fituan dika t drejta .

  Por un bj udin ,prse Shqipria si shtet at koh nuk ka reaguar n laurimin e ktij mikrobi ( se udhheqja e shtetit Shqiptar jam i bindur 100% se ka pasur dijeni t ktij elaborati ) dhe tjetra
  prse Stokholmi nuk ia trhoqi ( muar prap ) kt mim ktij pisi ,pasi sht br publik elaborati i tij.

  P.S. ky idiot mimin nobel e ka pas mar nga nj shkrim epik q titulloj '' Ura e Drins '' ( sht fjala pr Urn Turke e ndrtuar n qytetit Mostar mbi lumin Drin n bosnj e hercegovin t athershme ,e sot sht kufi mes kroacis dhe bosnjes( pasi u nda tre pjes bosnja ) . Pra nocion '' ur '' e ka pas prdorur n kutpimin e lidhshmris dhe integrimit t popujve t asaj pjese ( figuartivsht ), por q n fakt ishte katastrof pr boshnjakt ,si edhe tregoi lufta e fundit ,shkaku i familjeve t tyre t prziera .


  I nderuar Drini,

  meqe edhe une kete pike e kisha cekur ne dy pershtypjet e mia me te medha mbi shkrimin e Ivo Andric, po te bej nje pyetje lidhur me berjen publike te tij ne arene nderkombetare. Kur ka ndohur kjo gje? (Sepse materiali sipas gazetes eshte shkeputur nga nje liber i vitit 2003.)
  Nese eshte publikuar me pare, qe kur eshte bere i ditur ai ne arene nderkombetare?
  Nese nuk eshte akoma i publikuar diku ne anglisht, mendoj se nndonje publicist i Kosoves, duhej te merrte persiper ta conte perpara kete ceshtje e atehere vertet do te ishte kuriozitet te shihnim se si do te reagonte Akademia e Nobelit (gjithnje nese ata akoma nuk jane ne dijeni te ketij fakti).
  Nese dijenine ata e kane te plote, atehere eshte turp i madh per Akademine qe nuk ka vendosur per nje terheqje te cmimit.

  Ndersa lidhur me mosreagimin e instancave shteterore shqiptare pas dhenies se ketij cmimi nje personi per te cilin ato me gjasa te medha e kane ditur plotesisht se kush eshte, mund t'ju them, mos beni cudi fare. Komunistet nuk e kane pasur per turp te heshtnin para dickaje te tille. Ata kane arritur te bejne gjema edhe me te medha, te dorezojne ushtarake nacionaliste shqiptare qe kane luftuar per Kosoven (kundra serbeve gjate Luftes II Boterore) ne duar te shtetit serb e t'i lene te denohen me vdekje a te kalben burgjeve deri ne vdekje e familjet edhe sot e kesaj dite te mos dine se ku i kane varret baballaret e gjysherit e tyre (e te tjera gjema mund te numerojne deshmitaret e asaj kohe). Keshtu Drini, pyetjet lidhur me poshtersite e komunizmit me vule shqiptare kane gjithmone te njejten pergjigje, ata kishin dhe kane te njejten fare me komunizmin me vule serbe, ose thene disi me mire komunizmi i rritur ne Shqiperi u mboll me faren dhe u damkos me vulen serbe.

  Falemnderit per sjelljen e artikullit te zotit Repishti!

  Gjithe te mirat!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528

  Prshndetje

  E nderuara Dita !

  Pr elaboratin e ivo andriqit ,gojarisht un personalisht e kam ndgjuar nga goja e prof. Pajzit Nushit ( edhe prse m prpara kisha ndgjuar nga shokt student at koh ) n t cilin mes ka qenur vet Fadil Hoxha ,Mahmut Bakalli ,Veli Deva dhe Xhavit Nimani .
  Ishte viti 1978 ,n Prizren jepej n sken si faqje vepra e Fadil Hoxhs '' Kur pranvera vonohet '' nga trupa e Drams s Gjakovs .
  Isha n shoqri me aktorin Jajhja Shehu ( vllau i Hadiut ) dhe aktorit Ramazan Brkani ( ky sht nga Trojet tona t malit t zi ) .
  Gjat prgaditjes t skens pati disa probleme ( se n trupn e drams ishte edhe nj srb si ndriues skene ,i cili me vetdije paraqiti disa probleme t ndriimit t bins ) dhe ky ishte edhe rasti q Fadili me t lartprmendurit hyri n sall para se t fillonte drama.E njerzit prisnin jasht dhe ishin kurioz prse nuk respektohet ora e fillimit t drams.
  Dhe n bised e sipr si gjithmon, fjala nxjer fjaln ( pra ishte fjala se si u paraqit defekti i elektrikut e nuk mundi t regullohet me koh ) Prof. Pajaziti tha fare hapur me fjalt :-
  Fadil ka mund t pritet nga kta, kur gjithmon din t bjn vetm zi e m zi ndaj nesh , e bile edhe elaborate si ai nobelisti ivo andriqi prve ubrilloviit .
  Fadili shtangu pr momentin ( a e bri me qllim kt form habie apo vrtet nuk dinte gj pr kt elaborat mbetet n ndrgjegjn e tij edhe si vdekur tash m ) dhe mandej krkoi disa skjarime nga prof. Pajaziti .Dhe Profi , hi pa zamet ia tregoi kshtu e kshtu e kshtu .
  Por ky ishte muhabet privat mrenda n sall t kinos n Prizren ,pra ( dhe mua dhe nja dy t tjerve q ndodhm prezent aty na u trhoq vrjetja se nuk kemi ndgjuar gj ).
  Ndrsa e vrtetoi me fakte egzistencn e ktij ellaborati i ndjeri Sadulla Brestovci n librin shkencor t tij '' Mardhniet Shqiptare- srbe -greke '' q u botu me nj numr simbolik n vitin 1981 apo 1982 ( nuk m kujtohet ekzakt ) e i cili libr i kushtoi me jet t ndjerit autor Sadulla .
  Se u smur dhe e drguan me rekomandim mjeksor pr shrim n spitalet e Nish-it, nga ku kthehu n kufom .
  At koh bile fliteshte ,se jo pa qllim u raportua/rekomandua i ndjeri Sadulla pr n spital t Nish-it .
  Ai libr ishte vrtet '' Minier Ari '' , ku demaskoheshte poltika dhe veprimtaria srbo greke ndaj Shqiptarve me fakte e dokumente nga arkiva t ndryshme si :- Stambollit, Sofies, Bukureshtit, Budimpeshts, Zagrebit, Roms ,Viens ,Parizit e tjera e tjera vende .
  Bile si sot m kujtohet nj fragment nga ai libr ,ku thuhej n nj dokument Turk q :- n Athin n vitin 1934 pr t qenur nnpuns shtetror sht dashur me ditur dy gjuhsin Shqip dhe greqisht ,prndryshe nuk mund t punsoheshe .
  Sa sht i bindshm ai dokument turk nuk e dij .Por kur meret parasysh '' Vilajeti i Janins '' ,mandej lufttart tan q luftuan pr pamvarsi n at shtet ( t greqis ) ,mendoj se len vend besimi .Se ata nuk do luftonin pr greqi nse nuk do kishin t drejtat e tyre kombtare .

  Por at koh ( mbas 1981-shit ) m n Kosov gjithka kishte mar teposhtzn ,e nuk kishin koh m njerzit t meren me pun shkencore t mirfillt . Shum prej tyre ndjekeshin kmba kmbs, shum prej tyre u burgosn ( si '' grupi poltik i intelektualve '' ) ,disa hikn jasht ,disa t tjer u friguan ,disa edhe rinin si maori nn sofr e kshtu me radh .

  E pr t br publike n arenn ndrkombtare kt elaborat ,vrtet nuk kam ndgjuar asgj ,mbase edhe shkaku se rjedhat u zhvilluan vrullshm n Kosov e q mbaroi me luft klasike .

  N nj bised me Bacn Adem Demai q kemi pasur diku n vitin 1992 apo 93 n Amerik ,ai tha q gjja Akedemia e mimit Nobel din gjithka pr elaboratin e andriqit ,por nuk ndrmer asgj .
  Por un pr vete fjalt e Bacs Adem ,asnjher nuk i mari serioze se ai e ndron aty pr aty,se Ai nuk flet nga llogjika e arsyeshmja , por nga emocionet .

  Por un mendoj se edhe tash nuk sht von pr ndonj ndrmarje ( nse ende nuk sht br ) denoncimi i ivo andriqit dhe elaboratin e tij n arenn ndrkombtare dhe direkt n Akademin e imit Nobel .
  Dhe ather le t mbetet n moral dhe etik t Akademis s mimeve Nobel pr ndrmarje t vendimit .

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528

  Edhe nj prov tjetr kundr ivo andriit

  E Hene, 26 Janar 2004


  "KURRE ME NUK KTHEHEM NE BEOGRAD"

  Interviste me shkrimtarin malazez Mirko Kovac

  ....................................... //...........................................

  .......................................//.............................................


  PSE SERBIA nguron T?U KERKOJE FALJE SHQIPTAREVE PER KRIMET E BERA?

  Cka paraqet sipas jush sot nacionalizmi shqiptar?

  Ai nacionalizem eshte prodhuar dhe tani pergjegjesia e intelektualeve shqiptare eshte qe t'a crrenjosin ate. Arto ka thene se vetem "nacionalizmi kulturor" eshte i mire, ai i cili jep vlera kulturore, i plason ato vlera qe te zene vend ne bote. Cdo nacionalizem tjeter eshte i rrezikshem. Kur ceshtja e Kosoves do te zgjidhet drejt nuk besoj se nacionalizmi shqiptar do te luaje ndonj rol.

  Edhe me tutje ne Beograd nuk ka qendrim rreth krimeve ne Kosove. Pse pushteti prolongon qe te kerkoje falje shqipatreve per krimet e bera?

  Te gjitha kerkimet e faljeve jane vetem nje fare forme, hyrje nene hunde atyre qe iu drejtohet falja. Kerkimi i faljes duhet te jete nje lutje e madhe per falje, nje akt i madh. Nuk eshte e mjaftushme qe nje figure e vogel te murmurise se ja ju kerkoj falje ne emer te popullit tim etj. Kjo eshte asgje kjo eshte genjeshter. Kerkimi i faljes duhet te jete kategori e vetedijes dhe te kete ndonji kuptim. Kjo duhet te behet ne te gjitha sferat e shoqerise e jo vetem ne politike. Se pari veprat letrare duhet te merren me kete ceshtje. Kisha duhet qe te sqaroje se c'ka eshte krimi, c'ka eshte falja, sa eshte fajtore ajo per kete. Duhet hapur te diskutohet per fajesine kolektive. Perderisa te gjithe nuk e kuptojne se Milloshevici, Karaxhici dhe te tjeret jane kriminele kerkimi i faljes nuk ka kuptim.

  Sa eshte me vend kerkimi i faljes nga ana e kryetarit te bashkesise Serbi - Mali i Zi Marovic, kroatave dhe boshnjakeve?

  Cfare kryetari, cfare shteti, cfare kerkim faljeje. Nuk mundet te kerkoj falje nje politikan i vogel e te gjithe te tjeret te murmurisin. Per derisa vetedija nuk vjen ne ate nivel te gjitha keto te tjerat paraqesin politike te lire!

  Se shpejti ne Beograd do te botohet nje roman i Bashkim Shehut. Mirepo veprat e Kadarese ende nuk perkthehen ne serbisht edhe pse jane te perkhyera ne shume gjuhe te botes?

  Kam lexuar disa tregime te Shehut, kam shkruajtur ne "Feral" natyrisht nga kendi im, sepse ne njeren nga tregimet e tij personazhi flet me bustin e Ivo Andriqit. Ky eshte tregim shume i mire, ndersa une e kam shfrytezuar kete qe t'i hedh Andriqit te madh fajin per angazhimin e tij ne ceshtjen shqiptare dhe ideve te tij per asimilimin e shqiptareve.Kadarese kurre nuk do t'ia falin kritikat me vend rreth miteve dhe politikes serbe.

  ...........................//..................................
  ..........................//................................

  Intervisten e realizoi:

  Skender Latifi

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  Postuar m par nga DriniM  Por un bj udin ,prse Shqipria si shtet at koh nuk ka reaguar n laurimin e ktij mikrobi ( se udhheqja e shtetit Shqiptar jam i bindur 100% se ka pasur dijeni t ktij elaborati ) dhe tjetra
  P.S. ky idiot mimin nobel e ka pas mar nga nj shkrim epik q titulloj '' Ura e Drins '' ( sht fjala pr Urn Turke e ndrtuar n qytetit Mostar mbi lumin Drin n bosnj e hercegovin t athershme ,e sot sht kufi mes kroacis dhe bosnjes( pasi u nda tre pjes bosnja ) . Pra nocion '' ur '' e ka pas prdorur n kutpimin e lidhshmris dhe integrimit t popujve t asaj pjese ( figuartivsht ), por q n fakt ishte katastrof pr boshnjakt ,si edhe tregoi lufta e fundit ,shkaku i familjeve t tyre t prziera .


  Elaboratin antishqiptar Andriqi e shkruan para lufts (viti 1939) kur ishte zyrtar i lart n Ministrin e Jashtme t Mbretris SKS. Dihet se nj koh ishte zevendsminister i jashtm, ambasador pran Kshillit t Kombve n Gjenev dhe n prag t Lufts s Dyt Botrore, minister n Berlin, ku m 25 mars 1941 n emer t Mbretris Serbo-Kroato-Sllovene nnshkruan paktin (marrveshjen) e bashkpunumit me Hitlerin n Vjen.
  Elaborati i tij famkeq nuk ka qen i njohur pr opinion deri pas renies s Rankoviqit pas vitit 1963.Cmimin nobel e fiton m 1961 dhe se as Instituti i Nobelit n Stokholm dhe as shteti shqiptar nuk kan qen n dijeni.

  Po t ishte fitues i cmimit nobel pr paq, ather do i mbetej nj njoll e keqe vet institucionit t nobelit. Cmimi i sht ndar pr letrsi, konkretisht pr romanin "Ura e Drins"(1945) dhe cfardo reagimi dhe proteste nuk do mirpritej nga cmimdhnsit duke e argumentuar ndarjen e artit nga politika.

  Sqarim: Ura e Drins nuk gjindet n Mostar por n Vishegrad. sht ndrtuar m 1570 nga Mehmet Pasha, ndrsa ura mbi Neretv sht n Mostar e ndertuar m 1560 prej Sulltan Sylejmanit dhe e cila sht shkatrruar gjat lufts boshnjako-kroate n vitet e `90-ta.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  Postuar m par nga lum lumi
  Elaboratin antishqiptar Andriqi e shkruan para lufts (viti 1939) kur ishte zyrtar i lart n Ministrin e Jashtme t Mbretris SKS. Dihet se nj koh ishte zevendsminister i jashtm, ambasador pran Kshillit t Kombve n Gjenev dhe n prag t Lufts s Dyt Botrore, minister n Berlin, ....  Prmirsim: jo "minister n Berlin" por desha t them ambasador n Berlin.

 15. #15
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  nga Lum Lumi

  Po t ishte fitues i cmimit nobel pr paq, ather do i mbetej nj njoll e keqe vet institucionit t nobelit. Cmimi i sht ndar pr letrsi, konkretisht pr romanin "Ura e Drins"(1945) dhe cfardo reagimi dhe proteste nuk do mirpritej nga cmimdhnsit duke e argumentuar ndarjen e artit nga politika.

  Edhe nese nuk do te mirepritej nga institucioni ne fjale, perkthimi dhe publikimi ne anglisht ne nje apo me shume revista nderkombetare duhet bere. Le te mos e bejne letrare te Kosoves, por historiane e publiciste po. E le t'ia dergojne nje kopje te posacme edhe institucionit ne fjale, se krim nuk do te ishte.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  Elaboratet famkeqe t Cubrillovicit dhe Andricit jan t njohura edhe pr Akademin e Suedis dhe t Norvegjis. Profesori i mirnjohur i ballkanistiks Svein Mnnesland i ka prkthyer dhe publikuar para opinionit intelektual dhe akademik. Dhe jo vec t ktyre, Cubrillovicit e Andricit pra, por edhe epika shoveniste e Njegoshit (prfaqsues i romantizmit serbo-malazez), proza shovene n romanin "Thika" t Vuk Drashkovicit, si dhe elaborati antishqiptar dhe serbomadh i Sheshelit q prbnte bazn programore t Partis Radikale Serbe karrshi shqiptarve, kroatve e boshnjakve. Sipas ktij t fundit serbet "duhet t'ua nxjerrin syt me lug t ndryshkura" kroatve e shqiptarve.

  T gjitha kto q i prmenda jan t njohura edhe pr Institutin e Nobelit.

  Thelbi sht se sa do binden nobeldhnsit pr t'ia marr mbrapsht cmimin! Un do ta kisha dshiruar shum, bashk me ju! Utopi hesapi.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  528

  Falm. lum lumi !

  lum lumi

  Sqarim: Ura e Drins nuk gjindet n Mostar por n Vishegrad. sht ndrtuar m 1570 nga Mehmet Pasha, ndrsa ura mbi Neretv sht n Mostar e ndertuar m 1560 prej Sulltan Sylejmanit dhe e cila sht shkatrruar gjat lufts boshnjako-kroate n vitet e `90-ta.  Faleminderit pr prmirsimin ,mbi vendodhjen e '' Ura e Drins '' .

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  Postuar m par nga Dita
  Edhe nese nuk do te mirepritej nga institucioni ne fjale, perkthimi dhe publikimi ne anglisht ne nje apo me shume revista nderkombetare duhet bere. Le te mos e bejne letrare te Kosoves, por historiane e publiciste po. E le t'ia dergojne nje kopje te posacme edhe institucionit ne fjale, se krim nuk do te ishte.

  E nderuara Dita!

  Prkthimi sht jo vetm n anglisht, por pothuajse n t gjitha gjuht q fliten n Europ dhe m gjer. Besoj se mund ti gjeni edhe n bibliotekat n vendet q keni emigruar.

  Po i vecoj ca tituj interesant pr temn n fjal:

  * "The expulsion of the Albanians" - Memorandum by Vasa Cubrilovic (1937)

  * " Draft on Albania" by Ivo Andric (1939)

  * "The minority problem in the new Yugoslavia"- Memorandum by Vasa Cubrilovic (1944)

  Gjeneza e shovenizmit shtetror dhe kishtar serb karshi fqinjve e n vecanti ndaj shqiptarve sht e shtjelluar edhe nga t tjer:

  * " Albania's Golgotha" - Indictment of the exterminators of the Albanian people - by Leo Freudlich (1913)

  * "The situation of the Albanian minority in Yugoslavia"- Memorandum presentet to the League of Nations - by Gjon Bisaku, Shtjefn Kurti & Luigj Gashi (1930)

  * "Gathering Clouds: the roots of ettnic cleansing in Kosovo and Macedonia" - by Robert Elsie

  * " Ethnische Sauberung " als politische strategie auf Balkan

  etj. etj.

  D.m.th opinioni nderkombtar e njeh shum mir historin e diskursit shovenist serb, ndrsa opinionit shqiptar vec sa ka nis ti bhet e njohur.

  prshendetje

 19. #19
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Falemnderit per informacionin Lum Lumi!


  Me thene te drejten ketu ku jetoj e studioj ka shume studente shqiptare e mes tyre edhe te deges se historise; po prej tyre nuk kisha degjuar ndonjehere per nje artikull te tille (flas per projektin e shkruar nga Ivo Andric). Ndoshta duhej te kisha kerkuar vete me pare lidhur me kete gje, ose ndoshta duhej te kisha pyetur me ngulmshem, ose ose do te duhej qe shqiptaret te organizoheshin me mire e ta ndjenin si dicka me vlere qe ato qe mesonin t'ua benin me dije bashkatdhetareve te tyre qe jetojne ne mergim si ata e te kuptonin se percimi i dijeve eshte me mire se ndryshkja e tyre ne koket qe i lexojne.
  Sidoqofte gazeta Fjala e plotesoi kete boshllek.


  Kerkova pak duke u bazuar tek titujt qe ke sjelle ne postimin e mesiperm dhe disa prej atyre te sjelle ne anglisht besoj se jane titujt e kapitujve te librit te publikuar nga Robert Elsie ne vitin 2002 me titull:

  "Gathering clouds:
  the roots of ethnic cleansing in Kosovo and Macedonia
  Early twentieth-century documents"


  Pra libri eshte i vitit 2002, qe do te thote jo aq i hershem.


  Nga faqja e Robert Elsie ne internet shkepus si me poshte:

  | Home |

  Robert Elsie

  Gathering clouds:
  the roots of ethnic cleansing in Kosovo and Macedonia
  Early twentieth-century documents
  ISBN 9951-05-016-6
  Dukagjini, Peja 2002
  172 pp.


  PREFACE

  The term 'ethnic cleansing' first became a household term for television viewers around the world in the 1990s. The years of bloody fighting among Serbs, Croats and Bosnians, the latter then called Muslims, in Bosnia, following the dissolution of Yugoslav federation, constituted a chilling example of a war based purely on ethnicity. The Bosnian Serbs, though not only the Serbs, regarded it as their sacred duty to cleanse territory which they believed to be theirs alone, of all other ethnic groups.
  The second, equally chilling example followed in the 1998-1999 war in Kosovo. Yet the cleansing of Kosovo, with massive human rights violations, indeed open pogroms, and the organized and well-executed expulsion of half a million people from their homeland, did not take place by accident or independent of history.
  The present volume endeavours to throw some light on the historical dimension of ethnic cleansing in Kosovo. It is a collection of five seminal texts, written from 1913 to 1944, which demonstrate that ethnic cleansing in Kosovo and elsewhere was a cornerstone of Serbian government policies from the time Serbia took over Kosovo from the Turks in 1913.
  The first report, Albania's Golgotha, dates indeed from 1913 at the time of the Balkan Wars. With the collapse of the Ottoman Empire, Albania itself had managed to attain independence, but Kosovo was left to Serbia, a tragic mistake for the majority of the inhabitants of the region and one which was to haunt the Balkans throughout the twentieth century. This work, originally published in German, is a compilation of rare news reports which seeped out of Kosovo at the time. Its author, Leo Freundlich, was a Jewish publicist and Austrian parliamentarian who represented the Social-Democratic party in Vienna around the time of the First World War.
  The second report included in this collection, originally written in French and entitled The Situation of the Albanian Minority in Yugoslavia, is a memorandum addressed to the League of Nations in 1930 by three Catholic priests, Gjon Bisaku, Shtjefn Kurti, Luigj Gashi, who had been working in Kosovo in the 1920s on behalf of the Sacred Congregation of the Propaganda Fide in Rome. Their desperate appeal shows that the situation of the Albanians in Kosovo had not much improved a generation after the Serb takeover.
  The three concluding reports, by Serb authors, document the ideology of ethnic cleansing and its support among members of the Serbian intellectual community at the time. The Expulsion of the Albanians, of 1937 and The Minority Problem in the New Yugoslavia of 1944 are works of the noted Bosnian Serb scholar and political figure Vaso Cubrilovic (1897-1990). As a student in 1914, Cubrilovic had participated in the assassination in Sarajevo of Archduke Ferdinand of Austria-Hungary, the event which precipitated the First World War. Between the two wars, he was professor at the Faculty of Arts in Belgrade. A leading member of the Serbian Academy of Sciences and Art, Cubrilovic also held several ministerial portfolios after World War II. Among his writings is the monograph Istorija politicke misle u Srbiji XIX veka, Belgrade 1958 (History of political thought in Serbia in the 19th century). Equally blunt in its ideology is the Draft on Albania written in 1939 by the well-known Bosnian Serb short-story writer and novelist Ivo Andric (1892-1975). Andric was educated in Zagreb, Graz and Vienna. After World War I, he joined the diplomatic service and served as Yugoslav ambassador to Berlin in 1940. The best known of his many prose works is: The Bridge on the Drina, London 1959. In 1961, he was awarded the Nobel Prize for Literature.
  Before closing, a remark must be made on the use of Balkan place names. The texts presented in this reader were taken or translated from a variety of sources and offer a variety of designations for the same place names. Some authors use the Serbian-language terms for towns in Kosovo, names which are still often found in English-language atlases and guidebooks. Other authors use the Albanian-language terms which will be less familiar to the Western reader. For the sake of standardization and of neutrality, I have endeavoured here, where no clear-cut English term was available, to give both the Albanian and the Serbo-Croatian forms, e.g. Gjakova / Djakovica. I am well aware that this is cumbersome and that there are inconsistencies, but I hope that readers will be patient. It is a rather thorny issue. For the term Kosovo, Albanian authors now prefer to use the Albanian form Kosova in their works, even in English and other foreign languages, e.g. Republic of Kosova. English usage of eastern European toponyms is in flux at the moment. Now that Byelorussia has become Belarus, and Moldavia has become Moldova, there is no particular reason why the traditional term Kosovo should not be replaced by Kosova. I have nonetheless preferred to stick to the commoner form Kosovo for the moment, simply because it still constitutes standard usage in the English-language media.
  In conclusion, I would like to stress that this book is not conceived or intended as an indictment of the Serbian people as a whole. They, too, have been victims. In the final analysis, the Serbs of Kosovo themselves have indeed become the ultimate victims of Belgrade's traditional policies of ethnic cleansing. At the most, this volume is simply an attempt to elucidate some of the historical factors which allowed many of them to be manipulated in recent years... and with such devastating results.

  Robert Elsie
  July 2001  TABLE OF CONTENTS

  Preface

  Albania's Golgotha
  Indictment of the exterminators of the Albanian people
  by Leo Freundlich (1913)

  The situation of the Albanian minority in Yugoslavia
  Memorandum presented to the League of Nations
  by Gjon Bisaku, Shtjefn Kurti & Luigj Gashi (1930)

  The expulsion of the Albanians
  Memorandum
  by Vaso Cubrilovic (1937)

  Draft on Albania
  by Ivo Andric (1939)

  The minority problem in the new Yugoslavia.
  Memorandum
  by Vaso Cubrilovic (1944)

  Bibliography

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  472
  Robert Elsie i ka prmbledh dhe botuar m 2002 n librin "Gathering Clouds" edhe Memorandumet famkeqe dhe Draftin e Andriqit, mirpo pr opinionin ndrkombtar jan t njohura m heret edhe nga iniciativat individuale dhe n grupe nga emigrant shqiptar si dhe nga Komiteti i Helsinkut n vendt prkatse. Ketu tek ne n Skandinavi , e kam fjaln pr vitet e `90-ta, u sht shprndar shumics s ambasadave, kryetarve t partive politike, redaktorve t shtypit dhe t tv-s si dhe intelektualve me ndikim n jetn politike dhe kulturore. Jan t prkthyera edhe n gjuht vendase dhe jam i bindur se e din mir edhe juria e nobelit.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 10:34
 2. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 27-08-2006, 06:46
 3. Promoteus, projekti m i mundshm pr gazin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2006, 07:34
 4. Projekti amerikan pr Lindjen e Mesme t Madhe
  Nga ORIONI n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 26-01-2005, 11:20
 5. Dshton projekti pr Kosovn
  Nga drini_n_TR n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-08-2003, 03:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •