Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  i/e larguar Maska e llokumja
  Antarsuar
  17-07-2003
  Vendndodhja
  Underneath_your_cloths
  Mosha
  34
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Anonimia
  edhe mua me vjen shume keq per djalin tuaj
  edhe shpresoj me gjithe zemer qe ti kaloj edhe un kam nje sygjerim meqe ai nuk ka probleme me degjimin a e ke kontrolluar
  ndonjehere se mos ka probleme me te folurin??? Un Shpresoj se jo se ai ka moshen tani qe du het te filloj te flasi e te reagoj.
  Shpresoj qe kjo gjendja e djalit tuaj te jet me kaq dhe te filloj si gjithe femijet e tjere te reagoj.

  llokumja

 2. #22
  Dr. Maska e Zani
  Antarsuar
  02-10-2002
  Mosha
  42
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Anonime ketu eshte e veshtire te marresh ndonje pergjigje sagllam.Shumica ia fusin kot.Ky eshte problem i koklavitur ku vetem nje mjek specialist mund te te ndihmoje.Ajo puna e mishit te huaj eshte perralle me mbret.Nuk besoj te kete ndonje psikiater apo neurolog te mirefillte ne forum.Gje specipike nuk di te te them vetem se nese eshte ajo qe permende me siper Asperger-Syndrom,ka shanse te mira qe femija te normalizohet me kalimin e kohes. keshtu qe mos e humbni kurajon.
  Gjithe te mirat

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Vajzaklasike
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Mosha
  40
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Anonima

  E di fjalen ti moter degjon hoxhen te habit, degjon priftin te cudit.
  Djali nuk te ka asgje, leri keto autismat e budallalliqet. Po juve jeni ne terezi qe i thoni keshtu gruas se huaj?
  Ajo e ka cuar djalin tek doktori dhe si ka thene qe ka gje te tille, juve me te degjuar problemin ja vute diagnozen. Apo shyqyr qe nigjoni nje gje te re ne televizor edhe hajde burra.
  Motra ime ka nje llaf, shkon ke doktori jashte shtetit thote, te thote mos u shqeteso e merr me te lehte e nuk te streson e depreson. Shko ke mjeku shqiptar e te thote bobobo nga vjen ti moj shoqe nga mali apo cfare, ti je shume semure dhe kur te thote cfare ke, shtrengon buzet e kafshon gjuhen mos te qeshesh.
  Djali im 10 muajsh ma kerrciti mua me shpulle surratit qe me iku surrati anash sepse i mora mollen nga dora.
  Ndersa 13 muajsh nuk te linte te beje nje muhabet se llapte si gore edhe nuk i merrshe vesh asi llaf, po nese nuk i kushtoje vemendje kishe per borxh ti hidhte floket ne toke. Shume agresiv dhe i dhunshem si femije.
  Djain tend me siguri qe e shqeteson dicka. Shif ambjentin, shoqerine, kopshin, aktivizoje me femije te moshes se tij me shpesh sepse nuk eshte e njejte si te rri me ty e si te rrije me femije te moshes se tij. Ndoshta ka qene i lidhur me person te familjes tende dhe ai person eshte larguar.
  Pastaj jashte shtetit eshte normale te thone vuan nga depresi ndersa ne te shkretet ne shqiperi sna e pirdhte njeri, vlote druni qe te kputeshin kerrbishtat edhe shife ku jena si kokrra e molles.
  Mundohu te mos zihesh ne sy te tij sepse ndoshta eshte tip sensibel dhe e shfaq ate stresin e tij ne menyren qe di.
  Pastaj eshte vetem 2 vjec moj, jepi kohe te rritet ndoshta eshte tipi i femijes qe nuk nxiton eshte laid back edhe po e merr kadale kadale kur ti vije qefi.
  Qingji vogel pse mendushem
  Be be ba
  Pse me ri ashtu trishtushem
  Be be ba

  Eja eja bashke ne arre
  Tring tring tring
  Une mbledh lule ti ha bare
  Tring tring tring

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Anonime..

  Cfar u ba me djalin..?

  Te gjithe te kan dhene mendime me vlere e po i bashkangjitem dhe une atyre..

  Shkenca cdo dite ben perpara por ne disa fusha edhe rri vend numero..

  Eshte nje liber i shkruar nga nje zonje amerikane qe ka luftuar ne familjen e saje me keto probleme..

  Ndoshta e gjen ne biblioteka dhe i hedh nje sy..

  ----

  Let Me Hear Your Voic

  A Family's Triumph over Autism

  Catherine Maurice

  ---


  Gjithashtu i njohur nder me te njohurit e ksaj fushe eshte dhe Dr Ivar Lovaas gjithashtu amerikan..

  Cdo te mire..

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2006
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  anonimes

  Pershendeje:
  Me keqardhje po te pershendes por megjithate ti si prind pajtohu me kete gjendje ne te cilen jam edhe une:
  Une kam nje djale i cili tash i ka 6 vjete edhe ai vuan nga autizmi, une jetoj ne Kosove e kam pas te specialiste te ndryshem ku edhe ata ne fillim dyshuan se mos ka probleme me shqisat e degjimit mirpo kjo pune doli e kunderta ai degjone shume mire dhe pas kalimit te moshes e pame se problemi qendronte diku tjeter se ai vuan nga autizmi dhe tash i ka 6 vjete dhe vetem 3 fjale i thot , MAM, BAB, GOL, edhe asnje tjeter ne ne kosove nuk po kemi ndonje institucion i cili meret me keta femije e vetmja gje qe une mund ta beje eshte duke nxjerrur material nga interneti dhe duke e aplikuar tek djali une me gruan time vet pa ndihmen e askujt i patem disa premtime nga specialistet tane se do ta hapin nje qender per keta femije por tash 1 vit u ndertu qendra e kursesi me fillu punen, por pas gjith asaj per mos me e zgjat shume po te theme behu e durueshme dhe puno me femiun tend ti dhe konsultohu me specialiste sepse ke fate te madhe qe je atje ne itali dhe me siguri se gjene njeri adekuat per ndihme, nevojitet perkushtim i madh i juaji personalisht duhet shume te mereni mekete femije perseritja fjalet 100 here te njejten fjale ama vetem ne rastet kur aj eshte ne disponim te degjoj jo kur aj eshte nervoz kursesi ja gjene momentin sidomos pak para se te fleje ose ne mengjes heret atehere eshte me i pushueshem edhe i mer gjerat me ma shume perkushtim. une do te shkruaj perseri, ZOTI NA NDIHMOFTE DHE NA E DHASHTE DURIMIN .

 6. #26
  Jeta sht e bukur! Maska e Elna Durrsi
  Antarsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Anonima]

  Djali im ka dy vjet e tre muaj dhe akoma nuk flet nje fjale.

  Q djali yt nuk flet akoma pr mua nuk sht aq dramatike pr dy arsye:
  a- Fmijt n familje dy a m shumgjuhshe kan nevoj kohe pr t'u shprehur m shum se fmijt e familjeve njgjuhshe.
  b- Karakteret e ndryshm fmojror kan treguar se ka shum grupe fmijsh: Ke fmij q lshohen m shpejt n nj veprim ( ecje, ngrnie, heqje pampersi, t folur, etj) por ke fmij q kan nevoj pr m shum siguri n ndrmarrje veprimesh t ktyre llojeve.

  Mbase djali yt ka nevoj t akumuloj siguri t shprehuri pr prpara se t flas... ?!


  Anonima]
  Jo vetem kaq, por kupton pak ose aspak nga ato qe i themi. Shpesh injoron edhe xhestet qe i bejme, duke i kerkuar te marre dika, te haje dika, te na pershendese, te na jape nje te puthur me dore. Nuk arrin te beje veprime elementare. Jam duke folur per ato qe ne i kerkojme te beje, qe ai s'pergjigjet pothuajse kurre. Nga ana e vet ai, nqs ka uri vjen e te sjell nje pjate dhe i bie me dore,duke dashur te thote ka uri, te sjell goten ose biberonin se ka etje, te sjell lodrat qe i pelqejne dhe te tregon edhe me shenja, ma kurdis ketu p.sh.

  Gjithnj sipas mendimit tim nga kjo q po lexoj m lart, un shprehem se djali yt ka t drejt t refuzoj t kryej veprime q i krkohen nga ju. Arsyet mund t jen t ndryshme. Mbase jan momente t pafavorshme pr t momentet kur ju i krkoni t prshndes;Mbase ai n vetvete ka akumuluar ndonj autombrojtje jo t vetdijshm kundra ndonj “ rrethimi nga dashuri e tepruar” ku fmija sht n qendr t vemndjes nga t gjith aktort madhor prmbushs t jets s tij, dhe nuk i ln hapsir t nevojshme pavarsie; mbase, mbase , mbase …

  Bilani i nj specialisti sht treguesi dhe zbrthyesi m i mir i “mbaseve”. Ai ka elsat ndihms pr ju dhe fmijn tuaj!


  Anonima]
  Por nuk ben as gjerat me te thjeshta qe i kerkon. P.sh. i ka rene nje kepuce nga kemba, ti i thua edhe me shenja: shko gjeje dhe me sill kepucen tjeter. Hi, iken me vrap, nuk kuptojme eshte indiferent apo s'kupton.
  Mos prsrisni gabimet e trashguara nga kultura jon ku fmijs i flitej me shenja e xheste, ose me belbezimet e tij gjysma-gjysma. T mdhenjt knaqeshin s qeshuri e ju dukej aq argtuese kjo sa pengonin fmijn t progresonte n t folur…Q t gjith e kemi praktikuar nj metod t till me bebat apo fmijt e vegjl.

  Fjalosini veprimet tuaja. P.sh. ju i vishni kpucn, n t njjtn koh me veprimin e t veshurit kpuct nj bebi q nga lindja mund ti flitni: Mami (ose babi etj) po t vesh kpucn. Ideale do ishte radha e veprimit: mami po t vesh kpucn e majt…Tani po t v dorezn e djatht etj ( kjo mbetet ideale sepse krkon riedukim rrnjsor mendimi pr ta zbatuar. Dhe ne, profesionel t bots fmijrore nuk arrijm ta praktikojm korrektsisht kaq me detaje.)

  Megjithat fjalosni sakt dhe qart cdo veprim q bni me fmijn tuaj, dhe n gjuhn tuaj ( shqipen). Sepse n gjuhn e huazuar ne mund t jemi mjeshtr, ne mund t dim mrekullisht, por sigurin q ka intonacioni i zrit n gjuhn mm nuk e ka n gjuhn e huazuar.

  T jeni t bindur q sht faktor ky n ndihmn q i japim fmijs drejt fitimit t besimit n vetvete dhe drejt pavarsis, intonacioni dhe siguria e zrit tone.


  Diku m lart lexova dik q thoshte:

  Pershendetje te gjitheve,

  po sjell edhe une pervojen tone me femijet ketu ne Itali.
  Kemi dy djem te vegjel dhe per problemin e dygjuhesise kemi ndjekur
  nje rregull te caktuar: ne shtepi flasim shqip e jashte saj ne rruge, shkolle etj
  italisht. Keshtu krijohen dy mjesise te ndara qarte dhe konfusioni per te vegjelit
  nuk eshte shume i madh.

  Keshilla tjeter eshte reduktimi i shikimit te televizionit pasi eshte nje nga mjetet
  qe edhe femijen me te levizur e llafazan e ben dembel e pasiv. Ate kohe qe ai ja kushton televizorit duhet ta mbushni me lojna didaktike qe te nxisin fantazine dhe
  mendimin e tij, aktivizojeni dhe ne park me moshataret e tij.
  Nga keto gjera do te kete vetem permiresim dhe nuk ekziston asnje kunderindikim.

  Kurajo e fat te mbare

  landi
  Jan plotsisht t vrteta faktet q sjell personi m lart. T folurit n gjuhn tnde jo vetm q bn ndarjen e mjediseve por transmeton tek fmija at q asnj nga ne nuk e sheh e q sht e rndsishme : Sigurin e zrit. Mos'hezitimin n gjetjen e fjals s prshtatshme pr cdo situat.

  Sa pr televizionin : M shum se 30 minuta n dit ne vetm se shaktrrojme vmndjen e fmijeve tan, nuk i ndihmojm aspak ata. Qendrojn prpra nj ekrani pasiv, pa asnj lvizje fizike. Prqendrimin e kan t koncetruar n far lviz npr ekran si dhe shkputen nga kontaktet e bots reale gjat kohs s ndjekjes s tv.  Anonima]
  Per te mos u zgjatur, do t'ju lutesha te gjitheve n.q.s keni degjuar apo jetuar (nuk do t'jua uroja kurre) raste te ngjashme ne familje, komshinj, miq, apo qofte goje me goje, te me

  Djali im ka folur mbi 3 vjet. Dhe un qesh shqetsuar jasht mase at koh. Pr m tepr kisha moshatart e tij do dit ndr duar e nuk arrija ta pranoja vonesn e t shprehuri t tim biri. Kishte gjithka pr t’ia arritur dinamikn, veprimet e prshtatshme sipas rrethanve si dhe ishte mjaft i guximshm t merrte inciativa fmirore. Kur i propozohej ndonj veprim nga ne, aktort rrethues t jetes s tij, her- her pranonte, her-her refuzonte. Varej nga humori dhe disponimi i tij pr t hyr n kontakt me rrethuesit. Por luante shum mir me lojrat pr moshn e tij. Ndrtim ( treni drurit, legot, format e drejtkndesh t drurit q ndrtojn gradiaelat , bashkim figurash (puzle), art vizatimi (shgarravina mbi letr) etj. Vetm se nuk vinte fjal mbi veprimet e tij q bnte ose mbi veprimet q kkronte. Sigurisht un dhe psikologjia mikesha t dashura, me vrap n kabinetin psikologjik t specializuar pr fmij.

  Psikologia e ndoqi gjat 3 sencave 30 minutshe tha se nuk kishte asnj problem fizik apo psikologjik. Thjesht ishte fmij dygjuhsh. I duhej m shum koh t fitonte sigurin e t shprehurit.

  Sot m duhet t ridrgoj tek ndonj psy ta ndalojn t flas . Sapo ti jepet fjala apo mundsia e t folurit, flet pa pushim. E pse, e pse, e pse... Enciklopedi e gjall. Krkon shum energji, sepse duhet ta dgjosh pa ndrprerje, t japsh konkluzione mbi at q thot e at mendon n sht e drejt a jo, si dhe ti japsh prgjigje t sakt pr pyetjet q t shtron. N fund t fundit, asnj fjal nuk e ka pa vend, por problemi sht thjesht se hajde kur vjen pas pune t gjesh energji ti prgjigjesh gjith pse-ve. Prandaj Anonime, ka shum shanse q edhe ti t gjendesh para pse-ve pas nja dy-tre vjetsh e t vish t na pyessh: Si t’ia paksoj ca fjalt fmijs tim .


  Anonima]
  Autismi eshte, le ta quajme semundje, megjithese ne perkufizime te ndryshme quhet rregullim i zhvillimit te funksioneve cerebrale. Dikush e perkufizon si rasti me i keq i "handicap", sepse i shoqeruar nga nje aspekt i jashtem normal, eshte nje handicap grave qe koinvolxhon funksione te ndryshme cerebrale dhe zgjat gjithe jeten. Keto jane fryt i leximeve te shumta qe kam bere kohet e fundit dhe vazhdoj te bej dhe shpresoj shume qe djali im te mos kete fare lidhje me kete gje, por nderkohe mjafton dyshimi per te qene e shqetesuar ne maksimum.
  Pr autismin nuk mund t prgjigjem shum a sakte sepse nuk e njoh n thellsi. Thjesht kam dgjuar q ekziston si smundje.Aktualisht n grupin paralel me grupin tim t fmijve ku punoj, ka nj fmij q po ndiqet nga specialistt pr shenja autismi, por q nuk sht prfunduar akoma diagnoza e sakt…Kemi patur para ca vitesh dhe nj rast tjetr t nj vajze t vogl.
  Di vetm t them far un kam vn, se kta fmij nuk hyn fare, ose gati fare, n kontakt me aktort rrethues: moshatart, t rriturit qoft edhe prindrit e tyre. Kan kriza t paktrollueshme emocionale. Marrin nj loj ose nj objekt n dor dhe luajn diku n nj knd vetm me vetveten pa patur nevoj t nj personi t dyt pr t luajtur. Hyrja e nj t treti n botn e tyre shkakton kriza paknaqsie t forta dhe fmija shprehet agresivisht duke br lvizje t prsritshme (lekundje trupi, prplitje) ose goditje t pandalueshme pas nj muri a porte me ndonj objekt q mund ta ken ndr duar ose me grushta a shkelma, varet, si e ka sqaruar Bradikinin .Relacioni sht i ngrir shum, dhe se fmija pranon afrim fizik ( ledhe, perqafime, prkujdesje) vetm nga persona t cilt i njeh mir, si jo, s’ka shanse t pranoj prkujdesje. Megjithat, specialistt thon se autizmi ka format e tij t shumta, ndaj informacion m mir se cdo forum a cdo material q t lexosh, vetm specialistt e japin konkluzionin duke i studiuar rast pr rast dhe duke dhn udhzimet e nevojshme pr terapi sipas cdo rast t vrojtuar.  Anonima]
  Pastaj beme nje takim gjysem ore me nje logopediste(specialiste per te foluren e femijeve) qe na keshilloi nje kontroll tek nje neuropsikiater per femije. E kam prenotuar kontrollin dhe jam duke pritur.
  sht gjja m e mir dhe m kshuillueshme q duhet br. Ne mund t jemi gjithka, prindr, edukator, mesues madje dhe mjek, por ne nuk jemi specialist t psikanalizs fmijrore. Prandaj kjo sht e vetmja rrug e drejt q ndihmon fmijn tnd, ty dhe gjith familjen tuaj.


  Mos hezito asnj moment e mos humb datn e takimit.Sikur asgj mos kete djali pr mjekim t metejshm, mjaft q ata ju ndihmojn t kanalizoni komunikimin tuaj, misid jush dhe djalit tuaj, s'ka t paguar. Thon filozoft s jo un: Zanati i t qenit prind, shte zanati m i vshtir: Krkon m shum prballje, m shume vendime e m shum investim

  Elna.

  P.s

  Krkoi dikujt nga Shqipria t t drgoj librin : Vitet e foshnjris t dr. Remo H.Largo Prkthyer n shqip nga Migena Beqiri. Eshte i mrekullueshuem dhe ndihmon pa mase. Ja kshilloj me sinqeritet t gjith prindrve, atyre q do t bhen prindrve, atyre q jan a do bhen teze, halla, xhaja, daj, kumbara etj. Lexojeni dhe shihni se do ndihmoni veten tuaj si dhe femijet tuaj apo femijt qe ju rrethojne. Kushton diku 600 lek ( 6 mij lek t vjetra, as 5 euro)

  N faqen 322 dr Remo shkruan:

  Fmijt q rriten n nj mjedis ku fliten m tepr se nj gjuh nuk msojn vetm nj, por dy ose m tepr gjuh: Nj favor i paan ky pr jetn e mvonshme! Ky favor duhet „paguar“, prkohsisht, me nj zhvillim gjuhsor t ngadalt n vitet e para t jets. Vonesa mund t dal n dukje me nj fjalor m t pakt dhe me nj ndrtim m t thjesht t fjalis deri n moshn e shkolls fillore. Ky disfavor nuk duhet t’i pengoj prindrit q t’i prcjellin fmijs s tyre m tepr se nj gjuh. Por duhet patur parasysh nj kufizim: do person i afrt duhet t flas vetm nj gjuh me fmijn n vitet e para. Nse nna flet vetm italisht dhe babai vetm gjermanisht, ather fmija mund t prshtatet nga ana gjuhsore me kt situat.Pr fmijn mund t shfaqen veshtirsi kur nna ose babi flasin duke kmbyer me njra- tjetrn gjuht gjermanisht dhe italisht. Kjo mund ta mbingarkoj trurin e fmijs...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 22-12-2013 m 10:37

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  ch
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  tung

  Me sa kuptova une djali juaj ka pasur cerebrale ne tru te madhe
  nese po mundemi te flasim per trurin .

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Endrrimtari
  Antarsuar
  10-04-2004
  Postime
  63
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E lexova me vmendje kt tem dhe e ndjeva shum keq shqetsimin e ksaj nne, mirpo nuk e morm deri n fund t vrtetn se me far diagnoze ka dal fmija i Anonimes, un kam nj besim se e folura e munguar n kt mosh (dy vjet e sa) vetm ka qen dika e vonuar dhe nuk ka pasur t bj me asnj lloj smundjeje

  Presim nga Anonimja t na tregoj, ndoshta pr shkak edhe t ndonj prindi q ka t njjtin problem

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-10-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Zhvillimi i vonuar i fmijs: n t folur e kuptuar

  Citim Postuar m par nga Anonima Lexo Postimin
  Shume faleminderit Joanna.
  Sot duke biseduar me nje koleg, doli nje mundesi tjeter. Shume femije qe rriten ne nje ambjent ku perdoren dy gjuhe, kane veshtiresi ne te folur e ne disa reagime. Ne rastin tone ne flasim te gjithe shqip ne shtepi, perve vajzes se madhe (8 vje), qe flet me shume italisht, megjithe kembenguljen time, qe i jap pergjigje ne shqip. Djali rritet me gjyshen qe i flet shqip, por degjon shume television ne italisht. Dini ndonje rast te ngjashem?

  Kjo eshte me se e vertet. Une jetoj ne Frannce, dhe kam vajzen 5 vjece. Edhe vajza ime nuk shprehte ndonje interesim te madh te fliste. Ka bere rreth 50 seance tek Ortofonistja, dhe ajo vete me ka thene, se femijet qe rriten ne nje ambient ku fliten dy gjyhe do te jen te vonshem ne te folur

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-10-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Zhvillimi i vonuar i fmijs: n t folur e kuptuar

  Pershendetje Anonim.
  Djali im ka te njejtat simptoma qe ka pasur djali yt,,identik te njejta.
  djali yt tani eshte diku 16 vjec ne mos gaboj dhe do na ndihmoje shume nese na tregon se si e ke djalin..ne cfare gjendje eshte..uroj qe problemi qe kishte djali yt te ishte dy gjuhesor ..
  nese e lexon kete status shpresoj nje pergjigje nga ana jote ose dikush tjeter nga forumi qe ka ndonje info se cfare ka ndodhur me djalin tend ose ndonje rast i ngjashem..
  pergjigja jote na ndihmon shume psikologjikisht,..
  flm

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-01-2020
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Zhvillimi i vonuar i fmijs: n t folur e kuptuar

  Pershendetje
  Do doja te dija cfare rezultati ka pas djali??

  Si eshte tani?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Kshilla pr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga Mina n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 08:38
 2. Vlera e fmijve n Islam
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 19:56
 3. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
 4. Keqtrajtimi i femijes
  Nga good girl n forumin Pyetni psikologun
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2007, 07:24
 5. Shndeti fmijror
  Nga Davius n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 08-08-2006, 19:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •