panorama

------

Trafiku

Gjat mbajtjes n arrest, me ata shpesh abuzohet, keqtrajtohen dhe grabiten nga gardiant apo edhe nga t ndaluarit e tjer. Pas disa ditsh, ata drgohen n kufi dhe lihen aty n mshir t fatit, thuhet n raport. Ksisoj ua servirin n pjat t argjendt trafikantve, pasi, sipas raportit, institucionet shqiptare dhe policia nuk jan t informuara rreth aksioneve t fqinjve


Raporti i UNICEF-it pr trafikimin e fmijve shqiptar n tokn helene. 75% zhduken nga institucionet


E vrteta shqiptare n jetimoret greke
Fmijt detyrohen forcrisht t ndrrojn kombsin


Etiola Kola

T ngujuar n jetimoret e Greqis. T detyruar forcrisht t ndrrojn kombsin. Pa asnj kontakt me gjuhn am. Esht realiteti i fmijve shqiptar t trafikuar n tokn helene, i zbardhur nga raporti i UNICEF-it pr Shqiprin.

Fmijt m t vegjl se 12 vje, drgohen npr jetimore, ku i nnshtrohen nj procesi t shkombtarizimit me forc dhe humbasin kontaktin me gjuhn e tyre t origjins, thuhet n raport. Shifrat e Ministris s Puns dhe shtjeve Sociale, flasin pr 6 mij fmij shqiptar n jetimoret italiane dhe 2 mij n ato greke. Porse raporti i UNICEF-it saktson se e vrteta e prtej gardhit t jetimoreve greke sht krejt tjetr. N tre vitet e fundit, rreth 75 pr qind e fmijve shqiptar n institucionet greke, jan zhdukur prej aty, thuhet n raport. Sipas burimeve zyrtare greke, nga 644 fmij shqiptar t strehuar, 487 ia kan mbathur. Por raporti tregon se nuk ka informacione bindse rreth numrit t fmijve shqiptar t mbajtur n jetimoret greke. Ministria greke e Shndetsis ka refuzuar ti prgjigjet krkess s OJQ-s shqiptare Help for Children pr informacion dhe akses npr jetimoret greke, thuhet n raport.

T zhdukur e t vdekur
Disa t zhdukur e t vdekur, ka deklaruar shefi i misionit t organizats Terre des Hommes, duke iu referuar raportit pr fmijt shqiptar t trafikuar n Greqi. As policia e organizatat joqeveritare greke, nuk kan dijeni pr vendndodhjen e pjess m t madhe t fmijve shqiptar. Rreth 80 pr qind e fmijve t trafikuar q jan n Greqi kan ndryshuar lokalitetet ku qndronin m par, si dhe aktivitetet q ushtronin. Ata jan zhdukur n rrjete, apo qytete e shtete t tjera, thuhet n raport. Rishtas, trafikimi i fmijve pr t dyja sekset, lidhej me punsimin me forc e lypjen, shprndarjejn e drogs dhe aktivitete t tjera si larja e makinave. Ka fmij q jan rishitur pr arsye prostitucioni, citohet n raport. Sipas t dhnave t mbledhura nga Terre des Hommes, pas disa koh qndrimi n Greqi apo n Itali, fmijt trafikohen m tej n Evropn Perndimore.

Trafikimi
Qytetet kryesore prej nga trafikohen fmijt shqiptar jan Berati, Kora, Fieri, Elbasani e Tirana. Raporti saktson se mosha e tyre varion nga 0-15 vje. Shum syresh, jan prej familje t varfra. Shumica e fmijve t trafikuar vijn nga minoriteti rom n Shqipri, megjithse ka fmij edhe me origjin shqiptare dhe problemi nuk sht specifik e nj grupi t caktuar nga radht e minoriteteve, thuhet n raportin e UNICEF-it. Sipas raportit, fmijt trafikohen pr n Greqi, duke shkuar n kmb, duke kaprcyer malet, me kamion, nprmjet kufirit me dokumente false, si dhe me t ashtuquajturat nna false. Raporti i mshon edhe prfshirjes s zyrtarve n trafik. Tolerimi i autoriteteve n t dyja ant e kufirit, Greqi e Shqipri, sht br nj pjes e pandar e problemit, citohet n raport. N disa raste, rikthehen. Porse vetm n kufi. Arrestohen, burgosen e mbahen bashk me trafikantt. N do rast me t rriturit. Gjat mbajtjes n arrest, me ata shpesh abuzohet, keqtrajtohen dhe grabiten nga gardiant apo edhe nga t ndaluarit e tjer. Pas disa ditsh, ata drgohen n kufi dhe lihen aty n mshir t fatit, thuhet n raport. Ksisoj ua servirin n pjat t argjendt trafikantve, pasi, sipas raportit, institucionet shqiptare dhe policia nuk jan t informuara rreth aksioneve t fqinjve.Raporti i organizats Terre des Hommes n KE
Dhjetra fmij shqiptar t zhdukur n Greqi

Dhjetra fmij shqiptar jan zhdukur n Greqin qendrore. Ky sht nj nga konkluzionet e raportit Fmijt shqiptar t trafikuar n Greqi, i organizats ndrkombtare Terre des Hommes, n komisionin e t drejtave t njeriut n Kshillin e Evrops. Jan me qindra fmijt shqiptar q nga mosha katr vje t trafikuar n Greqi, ku jan shfrytzuar ekonomikisht e seksualisht, pr prfitime t t rriturve, thuhet n raportin e parashtruar n KE. Sipas raportit, qeverit e dy vendeve kan br shum pak n ndaljen e ktij fenomeni. Fjala e prfaqsuesve t Terre des Hommes n KE, saktson se nuk ka kritere etnike n przgjedhjen e fmijve t trafikuar. Prfitimet shkojn t gjitha n xhepat e bosve. Nj fmij siguron minimumi 30-50 euro n dit dhe t gjitha parat ia jep padronit, thuhet n raport. Ndodh q rekrutuesi sht i afrm i familjes s fmijs s trafikuar. Do t bj lek. Ksisoj bindja ndodh pa shum mundim. Prindrit i lejojn fmijt pr shkak t varfris, injorancs, por n disa raste jan t prfshir vet n trafik, thuhet n raport. Sakaq, vendi i destinacionit, Greqia, nuk i konsideron t vegjlit viktima, por fajtor pr kalim t paligjshm t kufirit. Terre des Hommes apelon n Kshillin e Evrops pr ti thn ndal ktij trafiku, nprmjet nj bashkpunimi t t gjitha palve.Shifrat e fmijve t trafikuar

Sipas Ministris s Puns dhe shtjeve Sociale jan t paktn 6 mij fmij shqiptar n jetimoret italiane dhe 1-2 mij n ato greke
Zonat kryesore prej nga trafikohen fmijt shqiptar jan Berati, Kora, Fieri, Elbasani dhe Tirana
Mosha e fmijve t trafikuar varion nga 0-15 vje
Nj fmij fiton minimumi 30-50 euro n dit. T gjitha t ardhurat i kalojn bosit
Dhjetra fmij jan t zhdukur n Greqin qendrore
Sipas burimeve t institucioneve greke, nga 644 fmij shqiptar t marr n mbrojtje, 487 jan arratisur, 90 jan prcjell te familjet e tyre, 45 jan drguar npr institucione, 22 jan kapur nga policia
Rreth 80 pr qind e fmijve t trafikuar n Greqi kan ndryshuar lokalitet dhe aktivitet, jan zhdukur n rrjete, apo qytete e shtete t tjera

panorama