Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585

  Prparimi i kombit buron nga mirqenia shpirtrore e secilit prej nesh

  N rradh t par dua t falemnderoj Ditn e cila m krkoj ta postoj n forum nj artikull q u botua n faqen e par t Albasoul-it m 11 Janar, 2004, dhe q sht shkruar dhe montuar pjes m pjes nga un. Dshira ime m e madhe sht q t gjith shqiptart ta lexojn dhe pajtohen me esencn kryesore t saj, dmth duke filluar s dgjuari Ern q fryn n Shqipri, duke indentifikuar tre shtyllat e nj kombi, t cilat jan "Drejtsia, Shteti, & Qytetart", ku s fundi duke ardhur e duke mbrthyer dy duart q kemi n shrbim, dhe t'i lvizim pr t mirn e s ardhmes. Nuk sht e thjesht, por as e vshtir, mirpo duhet BES, duhet shum bes dhe mirkuptim.

  Megjithse e thash se dshiroj q do shqiptar t pajtohet me esencn e "Duarve t s Ardhmes" un nuk u imponohem askujt, prkundrasi do jem i gzuar t'i prgjegjem do pyetje q keni (nse kam mundsi) ose t marr sugjerime dhe mbshtetje t mtejshme tuajn. Artikulli vijon si m posht pr do shtes q doni t bni:

  - - - - -

  Prparimi i kombit shqiptar buron nga mirqnia shpirtrore e secilit prej ne.

  Era q fryn mbi Shqipri

  Duke shfletuar gazetat shqiptare n internet, shum shpesh ndeshem me tituj n faqet e para q pr prmbatje kan: far jan duke br sot politikant shqiptar? Si ndihen sot ata? far tha Nano kundra Berishs, apo far tha Rugova pr UK-n?

  Koha q po kalojn sot trojet shqiptare sht shum delikate duke patur parasysh se Kosova sht n nj prov t madhe ku ajo duhet t kaloj me sukses testin e standarteve t saj pr tu pavarsuar. Shqipria n ann tjetr sht akoma me reformat e saj t vakta pr t hyr n BE, ndrsa shqiptart e Maqedonis jan duke br edhe ata prparimin e tyre me hapet e natyrshme t nj shteti t vogl dy-etnik.

  Mirpo nj gj q m udit tej mase n kt aren synimesh kombtare jan politikant e Republiks s Shqipris. Ka m shum se 10 vjet q Shqipria sht nj shtet demokratik por ku prve zgjedhjeve t 22 Marsit 1992, zgjedhjet e tjera kan ngelur t manipuluara dhe t prfolura m pas, dhe prej dy partive t mdha shqiptare dgjojm vetm akuza kundra secils pal ku si prfundim pr rezultate konkrete nuk na ngelet shum pr t thn... Etikime dgjojm gati nga do politikan q sht n detyr apo me ndonjfar pozite n Shqipri, mirpo drejtsia bashk me gjrat m bazore jetike kan lvizur shum pak nga gjndja q ishin 12 vjet m par. Dhe si pr ta br akoma edhe m ironike kt gjndje, npr faqet e para t gazetave dhe mediave lexohen m s shumti humori apo fjala e ndonj politikani t Shqipris, sikur kta t jen Zott e vndit ton dhe populli mos t ket asgj n dor. Ekzistenca e korrupsionit n Shqipri tashm dihet nga t gjith, dhe pr m tepr edhe emrat e t kurruptuarve jan prfolur, dhe jan lakuar n t gjitha trajtat q ka gjuha shqipe, por gjeri tani nuk kemi par ndonj veprim t drejtsis q ti godasi kta t korruptuar. Si prfundim, npr mediat shqiptare lajmet m t zakonshme ngelen prap politikant e Shqipris, korrupsionet e tyre, ose ndonj lajm kondrabande apo vrasjeje. Gjithnj duke iu referuar kshtu lajmeve q jan n plan t par n mediat shqiptare.

  Megjithse flas nga pozita e nj mrgimtari q ka shum vite pa shkuar n Shqipri, duke lexuar nga lajmet q ofrojn mediat nuk sht e vshtir t biesh n nj konkluzjon ndaj gjndjes s drejtsis shqiptare. Personalisht besoj me shum siguri se e vetmja gj q i mungon Shqipris sht drejtsia, dhe nse sikur kjo t ishte dhe t zbatohej n Shqipri, do e mir tjetr si psh mirqnia ekonomike, morale, kulturore, kombtare, shtetrore, etj etj do t ishte nj rrjedhoj e ktij faktori. Shqipris nuk i mungojn intelektualt, nuk i mungojn njerzit me kultur, nuk i mungojn njerzit e ndershm, apo edhe politikant q mund t punojn me gjith forcat e tyre pr ta prparuar at vnd, dhe pr ti dhn Shqipris imazhin e nj shteti t denj evropjan ku t gjith shqiptart n Ballkan ta kishin pr nder ti thonin vetes shqiptar, por Shqipris i mungon vetm drejtsia e cila i organizon kto forca dhe q e shtyn nj komb t shkoj prpara t mirqn. Qkur kam rn n kt prfundim, jam munduar t gjej arsye apo mynyra q nga ana ime t ndihmoj q drejtria t fuqizohet m shum, por ndihma sht shum e vshtir pr tu dhn dhe q rrezikon t ngelet vetm dika e thn. Por prap ngelet fakt q, q prej lindjes s Demokracis n Republikn e Shqipris, institucioni m i ln pas dore ose m i nnvlersuar nga shumica e politikanve sht Sistemi Drejtsor Shqiptar. Po, sht prmndur disa her drejtsia nga Nano, Berisha dhe politikan t tjer, si psh pr t etikuar t korruptuarit e secils an PD-PS, por pyetja sht: A kan br konkretisht gj m shum sesa fjalt q thon? Mjafton t shikojm rezultatet dhe gjndjen e prgjithshme dhe besoj se nuk sht nevoja pr t folur m shum...

  Drejtsia, Shteti dhe Qytetart

  Koht e fundit kam qn shum i interesuar t msoj rreth ans shpirtrore t njeriut, dhe mund t them pa frik se tek shpirti njerzor kam gjetur nj thesar t vrtet prgjigjesh rreth jets. Ky krkim m bri t kuptoj se sht n dshirn ton mirqnia jon individuale, dhe se shum smundje n fakt lindin vetm nga mendime negative q mund t kemi n mndje. Dikujt nuk mund ti kishte vajtur n mndje se t menduarit pozitivisht mund t jet nj ila pr njeriun, dhe q ndrgjegjia ka nj fuqi shum t madhe e cila mund t ndryshoj si dita me natn jetn e nj personi. Dhe nse ndrgjegjia do t thelloheshe n nj bashksi njerzish, rrjedhojat e mira t saj do t ishin amplifikuar shum her m shum. Q nj njeri t jet i sukseshm nuk ka nevoj q ky t jet i pasur, por mjafton q t dshiroj vrtet far krkon. Dhe n fakt ktu mifet fuqia e vrtet e bots njerzore e cila nuk sht paraja, nuk sht autoriteti mbi t tjert, dhe as reputacioni i nj njeriu tek t tjert, por sht vet shpirti i secilit prej nesh.

  Ne si njerz jemi t prbr nga tre pjes: shpirti, mndja, dhe trupi. Nga natyra kto tre pjes tonat qndrojn n harmoni me njra-tjetrn, dhe duke qn kshtu ne krijojm ose sjellim n jet ato aste q kemi dshir t prjetojm. Kjo treshe e shnjt sht prmndur q nga fillimi i kohrave njerzore, nga fet e ndryshme apo nga njerzit e mnur t do qytetrimi anmban globit. Psh n fen e krishter e gjejm si Ati, biri, dhe shpirti i shenjt, nga filozoft e gjejm si ID, ego dhe superego, etj etj. Nga kto tre pjes prbrse t secilit prej neve lindin dhe kryen veprimet tona n jet. Shpirti sht drita dhe fuqia e t gjitha pjesve, mndja sht organizuesja e t gjithave, ndrsa trupi sht kryesi i t gjitha prej tyre. T tre kto pjes jan t pandara nga njra-tjetra, dhe t gjitha bashk formojn njeriun. Por ka raste q mndja do t kryesoj ndaj dy pjesve t tjera, si psh kur njeriu beson se gjja m e rndsishme n jet sht intelekti. Trupi kryeson ather kur nj njeri i jep m shum rndsi gjrave materiale, si psh paraja, seksi, apo tundimet e tjera materiale. Shpirti asnjher nuk shtyp mbi dy pjest e tjera tonat, por vetm mund t nnvlersohet, pra duke u harruar nga trupi apo mndja prej zvndsimit me arrogancn, paran, drogn, etj etj. Un nuk po them se intelekti sht i pavler, dhe as se paraja duhet hedhur dhe nnvlersuar, prkundrasi, po mundohem t them se vetm n saj t harmonis s tre gjymtrve prbrse tonat (shpirti, mndja, dhe trupi) ne mund t gjejm vlern e vret t gjrave t tjera. Kur shpirti nnvlersohet nga dy gjymtyrt e tjera, ather fillojn t shfaqen edhe smundjet n nj njeri. Shrimi sht gjithnj i thjesht, por edhe i vshtir njkohsisht: rikujtesa dhe thirrja e shpirtit duke rikujtuar harmonin midis ktyre tre pjesve prbrse, dmth shpirtit, mndjes dhe trupit. Msimet e feve t ndryshme apo t njerzve t mnur anemban bots jan shtegje t ndryshme q t ojn gjithnj tek e njjta maj mali: harmonia e dashuris dhe e gzimit.

  Qkur e kam kuptuar rndsin e drejtsis ndaj mirqnies s nj shteti, kam qn n mbshtetje t aplikimit sa m rigoroz t saj. Rastisa t jem n krkim t shpirtit tim, dhe duke lexuar materiale t ndryshme q t msojn rreth harmonis njerzore, kuptova mesazhin kaq magjik t ksaj harmonie. Rastsisht zbulova edhe rrugn q mund ta oj n kmb dhe ta sjelli n jet drejtsin kaq t mungar n Shqipri: ajo medoemos kalon m par tek sicili prej nesh individualisht, dhe m pas n nj shtet apo kombsi. Pra sht e njjta gj si t marrsh shmbullin e nj ifti; nse do q ta dashurosh partnerin/partneren tnde dhe ta shprehsh n do mynyr, ather duhet q m par t duash vetveten sepse vtm kshtu mund t msosh far sht dashuria dhe ta japsh at. E njjta gj vlen edhe pr shum gjra t tjera n jet, si psh n kt rast: nse duam mirqnien e kombit ton shqiptar, ather m par ne duhet t gjejm mirqnien ton vetjake. Pra nse un dshiroj vrtet q t ket drejtsi n Shqipri, duke e ditur tani se ku qndron harmonia dhe pasuria e vrtet e nj njeriu, nuk i drejtohem politikanve, por i flas direkt t gjith shqiptarve pr rndsin e harmonis shpirtrore dhe pr dmin q bjn iluzjonet mendore ose materiale.

  Me an t intuits time arrita t nxjerr lidhjen e ngusht dhe kuptimin e ktyre faktorve t nj shkalle m t lart: shpirti, mndja dhe trupi i nj njeriu sht sikur drejtsia, shteti, dhe qytetart e nj kombi. Domethn drejtsia sht shpirti, shteti sht mndja, ndrsa qytetart jan trupi i nj kombi. Ather duke vshtruar (mos)gjndjen e drejtsis shqiptare, mund t shikojm edhe gjndjen e prgjithshme shpirtrore t shqiptarve. Dhe arsyet e ksaj gjndje mund t kuptohen leht duke par far bhet m s shumti nga vet qytetart dhe pushtetart n Shqipri: korrupsion, trafiqe, politikan t etur pr pushtet, nj shkall e lart t papunsh, zgjedhje q nuk fitohen me ndershmri, qytetar q ojn motrat e tyre pr prostitucion, qytetar q trafikojn drog, q pastrojn para, ndrtime pa leje, taksa q synojn rrjepje, qytetar q ku e ku t largohen sa m shpejt prej asaj toke, dhe t tjer q sduan t kthehen m...

  Duart e s Ardhmes

  Por far mund t bjm q kjo emoragji e mirqnies shpirtrore t ndalet? far mund t bjm q drejtsia t thirret dhe t sjelli harmonin midis shtetit dhe qytetarve, q t dy kto pal t jetojn n kushtet m t mira dhe q kombi jon t prparoj? Pyetja m e sakt sht: A krkon ti ta prjetosh harmonin tnde n shpirt, mndje dhe trup?... Un mposht po ndaj me ju 10 prej shum gjrave q ia kujtoj vetes, dhe t cilat m bjn ta rindjej harmonin time n shpirt:

  1. Frika sht ndjenja m dmtuese dhe shkatarruesja nr.1 e do gjje. N t vrtet frika nuk sht ndjenj, por sht shtypja e do ndjenje q kemi. Thnia gjrat q t friksojn m shum, t ndodhin sht mse e vrtet, sepse kur kemi frik ne BJM frik, pra ne i shtypim ndjenjat tona duke thithur at far na frikoson m shum. Largimi i friks sht mos-ushqimi i mtejshm i ksaj brje n ndjenjat tona. Duhet kuptuar q frika BHET, dhe jo se SHT dika.

  2. Urrejtja pr t tjetr, njerz, kafsh, sende, ose edhe vetvetja sht helm pr shpirtin dhe fuqit tona. Kjo, bashk me mendimet negative mbi t tjetr, por edhe mbi veten tnde sht vetshkatarrimi i ndjenjave t tua, dhe derdhja e fuqis tnde shpirtrore. Nse i do t keqen (dmth t mirn) armikut tnd, DUAJE pr far sht dhe bn duke mos e urryer.

  3. Gjykimet q bjm n mndjet tona, pra e mir apo e keqe jan standarte t paraprcaktuara m par nga t tjer njerz, ose nga ne vet vetdijshm ose pavetdijshm. E mira ose e keqja nuk ekzistojn, sepse jemi ne prap ata q vendosim far sht e mir apo e keqe. E mir, sipas kuptimit q ne i japim ksaj fjale, sht gjithka q ne na hyn n pun pr t krijuar ose prjetuar far na dshiron shpirti. Pra, kur t kujtojm kt fjal, dhe nse ngelemi t dyzuar n ndonj zgjedhje q duhet t bjm n jet, duhet t kujtojm kuptimin e vrtet t e mir/e keqe.

  4. Besimet e verbra jan ato besime q bjm, dhe t cilat na dobsojn shpirtrisht dhe emocionalisht. Psh kur dikush mendon(beson) ndaj vetvetes se sht i pavler duke u piknisur nga disa rrethana t astit ose t kohs s fundit, dhe duke nxjerrur konkluzjone se sht i pavler ose i paaft t kryej disa veprime ose t jet dikush n jet. do besim q kemi n zemr, e kemi zgjedhur ne vetdijshm ose pavetdijshm me an t zgjedhjes s lir vetjake. Pra, e nisur kshtu, ne jemi prap n gjndje q t shkarkojm do besime q neve na dmtojn. Mbrth disa aste n qetsi, dhe i leht n frymarrje (ri)shiko t gjitha besimet q bn n kt ast. T gjitha ato q t ojn n gjndje ku shpirti dhe ndjenjat e tua dobsohen, shkarkoi duke mos i mbshtur m. T gjitha besimet q t forcojn mbaji pr vete sepse jan vegla shum t vyera q na jan falur.

  5. Kur mendon far dshiron dhe prfundon shpesh her n mendimin e dshirs duke pritur ose uruar q dshira t t plotsohet, e vetmja gj q ti po krijon duke menduar sht mendimin e dshirs dhe asgj m shum. Duke menduar far dshirojm, ne e largojm at dshir prej realizimit. Prkundrasi zgjidh far dshiron dhe mos mendo m pr t, vetm kshtu do ta prvetsosh dshirn q ke. far po them duket shum e thjesht, ose e parndsishme, por prshkrimi akoma m i thjesht i ksaj t vrtete sht duke e krahasuar me magnetin: mendimet rreth dshirs e largojn dshirn; t zgjedhsh far dshiron ta afron at.

  5. Mendo pr veten m par se t mendosh pr t tjert. N dgjim t par ngjason si dika shum egoiste pr t thn, por sht e vrteta sht m altruiste sesa t mendosh pr t tjert m par se veten. Nse ne mendojm pr veten, ne i bjm mir vetes, dhe duke i br mir vetes ne mund ti bjm mir t tjerve. E kundrta, nse pr t tjetr mendojm m par, nuk do t kemi se far t bjm m mir pr ta kur vetes nuk ja kemi br. Kjo gj vlen pr t gjitha llojet e relacioneve n jet, si psh pr dashurin: nse mendojm se far partneri mendon gjith kohn, dhe vetm kjo na shqetson n relat, ather ne do t ngelemi mbrapa s menduarit pr veten dhe rrjedhimisht relacioni do t dmtohet. Pra kshtu ne i dmtojm gjrat dhe nuk i bjm mir aspak. Vetm duke menduar m par pr veten ne mund t bjm mir pr t tjert.

  4. Kujtimi sht elsi i do prgjigjieje. T gjitha rrugt q t ojn pr n harmonin dhe mirqnien shpirtrore kalojn n lndinn e kujtess. T qnurit i ndritur ose i ndriuar do t thot vetm q t kujtosh se kush je tani n kt ast. Nuk ka asgj n bot q duhet t msosh pr t ditur se kush je, mjafton vetm t kujtosh se kush je. N fakt edhe ky shkrim i shkurtr q po lexon ka pr qllim t vetm q t kujtosh se kush je, dhe jo t t msoj se kush je. Sa m shum t kujtosh nga vetvetja dhe nga brendia e zemrs tnde, aq m shum do t kesh msuar rreth jets n botn e jashtme dhe t brndshme. Do t lindi pyetja: Po ather pse humbim? Prgjigjia sht e thjesht: Sepse pa humbur ti nuk do t krkosh vetveten q si prfundim t dish se kush je.

  3. Pajtimi sht m i fort se kundrshtimi. Ai q pajtohet me vetveten, pajtohet edhe me t tjert. Pajtimi sht nj nga ndjenjat m t natyrshme, dhe nnkupton plotbesimin n vetvete, q m pas besimin tek t tjert. Sikur njerzit t pajtoheshin me njri-tjetrin nuk do t kishte m luftra npr bot, nuk do t kishte m smundje, nuk do t kishte m debate ndrfetare, dhe m konkretisht, n Shqipri nuk do t kishte m korrupsion dhe zgjedhje t kontestueshme pr qytetart. I humbur n kt sjellje sht i papajtuari ose kundrshtuesi i pajtimit me t tjert. I fituar sht gjithnj ai q i mban kraht e hapur dhe qndron n krah t pajtimit. Shmbuj t rrjedhojave t mos-pajtimit jan vet politikant shqiptar, t prar n shum parti t ndryshme, dhe n klane t ndryshme. Por kush ka fituar prej tyre m shum sesa ka humbur shpirtrisht dhe politikisht?... Pajtimi nuk do t thot ti dorzohesh tjetrit, por q ti dhe tjetri t jeni bashk fitimtar dmth t mirqn. Kujtoni thnien e t madhit Sknderb: Bashkimi bn Fuqin. Rrjedhojn e mos-bashkimit e shohim sot me gjndjen e Shqipris, t politikanve dhe t qytetarve t saj.

  2. Fet e Zotit jan shtegje t ndryshme q t ojn tek e njjta maj mali. Nse vllai jon mysliman gjen Zotin me an t Allahut, duhet t gzohemi me gjith zemr. Nse vllai jon i krishter e gjen Zotin n shpirtin e Jezusit, duhet t gzohemi. Nse shqiptari e gjen Zotin n shqipen si bij e Zeusit, ather duhet t gzohemi. Nse vllezrit e tjer npr bot e gjejn Zotin me an t Buddhas, Hinduizmit, Judaismit, me an t ritualeve indiano-amerikane, me an t mitollogjive t ndryshme npr bot, prap duhet t gzohemi. Secili nga ne ka dhe gjen shtegun e tij vetjak pr t shkuar n t njjtn maj mali. M mir sesa e di un shtegun tim q m on n majn e malit, nuk e di njeri tjetr, por dikush tjetr mundet vetm t sugjeroj. Shtegjet e secilit prej nesh nuk duhen imponuar tek t tjert, sepse do jet nj goditje n zemrn e atij q po merr ngjitjen. Foli njeriut me fjalt q i ushqejn zemrn me dashuri, dhe ai do ta ket par shtegun, at shteg t cilin e ecn dot vetm i vetm. N Shqipri ka gati pes lvizje t ndryshme q t ojn n besimin n Zot: myslimatn, orthodokst, katolikt, bektashinjt me kryeqndr botrore n Tiran, dhe besimtart n Zot, q jan edhe ata q besojn n Zott pellazg, kta Zot q shqiptart e mom ja dhuruan gjith Evrops. Ne duhet t jemi krenar pr kaq shum shtegje q kemi t cilat ojn pr n majn e shnjt. T falemnderojm njeri-tjetrin pr shtegjet q kemi zgjedhur dhe ngjitjen ton do ta kemi akoma m t leht.

  1. Dashuria SHT. Kjo ndjenj dhe do ndjenj q ne ndjejm jan t gjitha ndjenjat e dashuris. far po u them un nuk do ta kuptoni dot nse nuk arrini n gjndje q t mos BNI frik, dmth kur asgj mos tiu friksoj m q t gjndeni ku jeni n kt ast, dhe kur mos t keni asnj ndjenj ose mendim negativ n mndje. Dashuria sht e kundrta e friks, dhe e bukura e bukuris sht se dashuria SHT gjithnj e pranishme gjerisa ne t jemi gjall. Ndjenja e dashuris sht ndjenja m e lart, m fisnike, m e ndritshme, m jetsore, m duhur, m e dashur, dhe t gjitha bashk, m pran Zotit dhe t qnit Zot. SHT drita e do shpirti q ndrin edhe n majn m t lart t do mali, aty ku kjo drit nuk fiket dot as nga t ftohtit m t madh. Dashuria sht uji i lumit q ne jemi vet, domethn i lumit shpirt.

  Me pak fjal fola shum, aqsa sht e vshtir pr tu prtypur me lexim t par. M sipr i numurova 10 pikat si vijon: 12345;54321 dhe kt e bra mse qllimisht pr ti simbolizuar me gishtrinjt e dy duarve tonat. Gishti i par i dors s majt, dmth Frika, sht e kundrta e gishtit t par n dorn e djatht, dmth Dashurin. E dyta e kundrt me t dytn, etj etj. Kto jan vetm disa pika q mu kujtuan dhe q mu ndje ti prmnd si t rndsishme pr tu lexuar. Nse i mbrtheni dy duart, dhe i mbyllni gishtrinjt sikur pr t mos ln rnn t bjer prej duarve tuajat, ju do t keni kapur t gjitha gjrat q nuk jan thn ose kujtuar n kt shkrim. Sidoqoft t ndiheni, sht n duart tuaj t besoni se far kam thn, sesa mund t vihen n pun gjat jets ditore, dhe sesi mund ti vin n ndihm Shqipris dhe kombit ton. Nse zemra juaj u ushqye me kto fjal, pranoini si tuajat, dhe thuajani do shqiptari tjetr q ti (ri)kujtoj. Un kam gjetur si nj mesazh falemnderimi pr leximin e ktij shkrimi, dhe njkohsisht mbylljen e tij disa fjal me t cilat komentoj dhe rikujtoj hymnin ton kombtar:

  Rreth flamurit t prbashkuar
  me nj dshir dhe nj qllim
  t gjith Atij duke iu betuar
  t lidhim besn pr shptim.

  (Ta lidhim besn e Pajtimit, t fjals s Sknderbeut Bashkimi bn Fuqin).

  Prej lufte ve ay largohet
  q sht lindur tradhtor
  kush sht burr nuk friksohet
  po vdes, po vdes si nj dshmor.

  (Kush nuk ushqen Frikn nuk e bn, sepse ajo sht shtypja e ndjenjava tonat, ose sht armiku jon kryesor).

  N dor armt do t'i mbajm
  t mbrojm Atdheun n do vend
  t drejtat tona ne s'i ndajm
  ktu armiqt s'kan vend.

  (Tash jemi t pajtuar n shpirt, tani vetm ai q sht kundra sht i humbur).

  Se Zoti vet e tha me goj
  q kombe shuhen prmbi dh
  po Shqipria do t rroj
  pr t, pr t luftojm ne.

  (N t vrtet pse shkrova kto fjal dhe iu drejtova t gjith shqiptarve i sigurt sht sepse u frymzova prej Zotit).

  Qoft paqja me t gjith ju, sinqerisht,
  Drini Nosi.
  Los Angeles, 7 Janar 2004.

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Pr seciln pik t msiprme, nse keni ndonj paqartsi, ose ndonj pyetje, jam mse i gzuar t'u kthej prgjigje duke iu shpjegur m n hollsi q t kuptoni edhe m mir.

  Fjalt e msiprme mund t'i pranoni si tuajat, dhe nse keni dshir t'ua tregoni t njojturve tuaj mund t bni pafrik. Llogariteni sikur t'i keni shkruar ju ato fjal, un nuk brengohem nse dikush tjetr v emrin e tij/saj n fund. Mua m gzon vetm rrjedhoja e tyre tek do shqiptar q i lexon dhe pajtohet me to.

  sht nj bomb n bot, sht nj bomb m e fuqishme sesa bomba atomike q kemi par n Hiroshima. Ajo nuk ndodh n botn q shohim, por n botn q nuk shohim dot, e cila mundet vetm t shikohet duke ndjer ndjenjat dhe mendimet q kemi n brndi t shpirtit t secilit prej ne. Kjo bomb sht m e fort, dhe njkohsisht sht e kundrta e bombs atomike. Emrin ja thon NDRGJEGJIE, dhe nuk shprethen si ajo n Hiroshima, por ajo RILIND. N fakt kur ne marrin prgjegjsit e plota t veprimeve tona, ather mund t'i ndryshojm gjra pr mir dhe pozitivisht. Dhe Shqipris kjo i nevojitet, i nevojitet m shum kurajo tek qytetart e saj, m shum besim.

  Nga miq dgjoj q kan shkuar n Shqipri dhe t cilt jetojn n emigrim t'm thon se t rinjt shqiptar kalojn shum koh npr kafenera, dhe sa jan gjithnj duke br "qjef". Domethn ata kan n dor koh t lir t veprojn pr t br dika. "Jopo nuk ka pun", "Jo po ka korrupsion", etj etj mund t jen disa "pretekse" pr t kaluar m shum koh npr kafenera... Rinia shqiptare duhet rizgjuar. Asaj i nevojitet kurajo, asaj i duhet dhn zemr, asaj i duhet teguar m shum bes tek e mira dhe tek frytet e puns. Por ajo duhet t jet gati t dgjoj mbshtetjen q sicili gjen tek shpirti i tij, dhe mos t ket frik, mos t ket frik t veproj pr ndryshuar gjndjen e sotme t Shqipris.

  Ndryshimet mund t ndodhin, ato nuk jan t pamundura. Shqipria mund t ndrioj m shum se do vnd tjetr Evropian, ndryshimi nuk sht i pamundur. Un po u them se arma m e fort sht ndrgjegjia, sht rizgjimi i besimit thell brnda n shpirtat ton. Kjo sht arma m e fort, sht m e fort sepse sht PRO krijimit, sht PRO veprimit, sht PRO mirqnies, sht PRO liris, sht PRO dshirave tonat.

  Dgjoni shqiptar!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,104
  Postimet n Bllog
  15
  Te pergezoj per shkrimin Drini, te pergezoj per faktin qe ke marre mundimin e te hedhesh mendimet e tua. Vete ky gjest, pavaresisht se njerezit pajtohen me ato qe ti shkruan apo jo e ndihmon ceshtjen tone kombetare. Njerezit anti-komb kane goje te flasin VETEM atehere kur ne shqiptaret zgjedhim te heshtim. Cdo shqiptar duhet te hedhi perfundimet e meditimeve te tija sic ke bere edhe ti me lart.

  Po te pergjigjem sot pasi sot gjeta kohe ta lexoj shkrimin fillim mbarim edhe pse ka disa jave qe eshte publikuar. Jam dakord me ty ne piken e pare te shkrimit tend qe Drejtesia eshte e nje rendesie jetike, pa te nuk ka paqe, nuk ka ecje perpara, nuk ka zhvillim, nuk ka pajtim.

  Drejtesia nuk ka vetem dimensionin ligjor, por edhe ate shoqeror e moral. Dimensioni ligjor eshte dimensioni qe konfiguron dhe mbron ligji demokratik, qe aq pak respektohet ne Shqiperi. Dimensioni shoqeror qendron mbi ate ligjor dhe eshte verdikti i heshtur i shumices se shoqerise. Pushtetareve shqiptare nuk u ben pershtypje qe ata po vjedhin shtetin e shqiptareve pa u hyre as gjembi me vogel ligjor ne kembe, por kjo nuk do te thote se ata qindra mijra shqiptare qe i deshmojne keto vjedhje pranojne moralin e hajdutit. Perkundrazi, ata e rezervojne mllefin perbrenda duke kerkuar edhe vetegjyqesi, atehere kur ligji nuk mbron moralin e shoqerise. Dimensioni i trete dhe me i larte eshte dimensioni moral. Njerezit ndahen ne njerez qe besojne ne Zot dhe ne njerez qe jane vete Zot. Ata te pare bejne moral te tyre moralin qe e marrin nga feja e tyre, kurse keta te dytet krijojne vete moralin qe u vjen per shtat jetes se tyre. Pa nje baze te shendoshe dimensioni moral, shoqeria nuk ka unitetin dhe forcen e duhur per te krijuar dimensionin e pergjithshem shoqeror apo dimensionin ligjor qe rregullon kete shoqeri.

  Ne piken e dyte te shkrimit tend, ti i jep pergjigje pyetjes se si mund te arrihet ndryshimi per mire ne shoqerine shqiptare. Ne kete pike une jam pjeserisht dakord me mendimin tuaj. Jam dakord me faktin qe ndryshimi i madh pikenisjen e vete e ka tek ai ndryshimi i brendshem qe ne si shqiptare duhet te perjetojme, pasi te kemi bere nje meditim te gjate dhe te thelle ne vetvete. Ndryshe nga mendimi juaj, une nuk besoj tek "besimi tek vetvetja" apo tek "morali shpirteror individual". Besimi im eshte i ngritur tek besimi ne Zot dhe rrugen per te ardhmen une nuk e kerkoj ne vetvete por ne historine e popujve te suksesshem. Vetem ata njerez qe lexojne e mesojne historine e shkuar te popujve, do te jene ne gjendje qe te nxjerrin mesimet e duhura nga gabimet e shkuara historike dhe ne kete menyre do te kene nje vizion te qarte per te ardhmen.

  Arsyeja perse une nuk besoj ne "moralin njerezor" lidhet me faktin se te gjithe popujt e botes qe ia kane dale te krijojne komb, ia kane arritur kesaj jo duke u mbeshtetur ne forcat e veta, por ne besimin ne Zot. Feja ka qene ne qender te vemendjes pergjate gjithe historise se qyteterimeve te njerezimit, pasi eshte i vetmi burim i moralit hyjnor dhe e vetmia force qe i mban njerezit te jene te bashkuar. Mendo per nje cast se cfare ndodh sikur cdo individ ne shoqeri te dilte me "moralin e vet"?! Ajo shoqeri do te veteshkaterrohej dhe pasojat e veteshkaterrimit i ka vuajtur dhe vazhdon ti vuaje edhe shoqeria shqiptare. Fakti qe shqiptaret nuk i perkasin te njejtes fe ne mase eshte nje pengese kryesore per procesin e kombformimit.

  .... do ta vazhdoj me vone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Te kam uruar tashme per shkrimin Drini dhe e kishim lene qe do te piqeshim serish ne kete teme, per te shkembyer disa mendime me shume. Me kohe kam mesuar (ne nje teme tek forumi i letersise) se filozofi qe kish ndikuar me shume ne formimin tend ishte Ralph Waldo Emerson. Nuk di nese e njeh si autor Leo Buscaglia, por duke qene se ndodhesh ne Kaliforni, mire do te ishte ta dije se ai eshte nje pozitivist i mrekullueshem. Ne librin qe i kam lexuar ne shqip, thuhej se ai jepte mesim ne nje universitet ne Kaliforni ne nje leksion te posacem (i vetmi ne bote ne llojin e vet) mbi Dashurine. Po te jap dhe faqen e tij ne internet, ku ndoshta gjen dicka me shume per te http://www.buscaglia.com
  Sipas informacioneve brenda faqes Buscaglia ka nderruar jete ne vitin 1998, por shkrime te tij do te mundesh te gjesh patjeter aty ku je ne biblioteke, apo librari.


  Te kaloj ne pikat e vecanta te ketij shkrimi.

  Ne piken e pare me nentitull Era qe fryn ne Shqiperi jam dakord me paraqitjen qe ke bere, e ke shtjelluar mire dhe mjaftueshem e ajo qe do te mund te shtoja une, do te ish vetem nje qendrim ironik mbi mediat shqiptare (pra jashte qellimit te temes se trajtuar prej teje).... Pyetja ime eshte: Cfare do te mund te benin mediat shqiptare, sikur te mos kishin keto lajme nga politika dhe gjithe pasojat e rrjedhura nga zhvillimi i mbrapshte i saj dhe kjo e theksuar akoma me shume prej faktit qe tani pervec TVSH dhe disa stacione private jane ne satelit. Te shkretet?!  Ne piken e dyte "Drejtesia, Shteti dhe qytetaret" vleresoj shtjellimin sipas elementeve perberes te qenies sone, shpirtit, mendjes dhe trupit dhe reflektimin e saj ne nivel makro ne drejtesine, shtetin dhe qytetaret e nje kombi. Nje mendim tjeter nga i yti dua te paraqes ne dy nenpika dhe per kete shfrytezoj logjiken ekonomike qe te largon shume nga vezhgimi brenda shpirtit te njeriut e te sjell me kembet ne toke.

  Se pari aty ku ti iu drejtohesh te gjithe shqiptareve duke theksuar rendesine e harmonise shpirterore dhe per demin qe bejne iluzionet mendore apo ato materiale. Ne nje gjeresi te madhe (ne fakt te rralle jane perjashtimet sipas shkences se ekonomise) njeriu eshte nje qenie racionale. Nga psikologjia na vjen ne ndihme piramida e Maslow (Abraham Harold Maslow) per pershkrimin e nevojave te njeriut. Ajo i ka qendruar kohes dhe vazhdon te shfrytezohet edhe sot e kesaj dite si nje baze e mire per studentet e psikologjise dhe ata te biznesit (me drejtim Marketingun). Duke u nisur nga baza e saj ne drejtim te majes, shquajme keto shkalle :

  - (physiological needs) nevojat fiziologjike Ushqimi, veshjet, banesa
  - (safety needs) nevojat per mbrojtje
  - (social needs) nevojat shoqerore ndjesia e te qenit grup, dashuria
  - (esteem needs) nevojat per vleresim vetevleresimi, respekti, njohja e vlerave nga te tjeret
  - (self-actualization) nevojat per vertetim te personalitetit


  Nje variant i ripunuar i piramides se propozuar nga Maslow jep nje nenndarje me te zgjeruar (ne tete shkalle):

  1) Physiological: hunger, thirst, bodily comforts, etc.;
  2) Safety/security: out of danger;
  3) Belonginess and Love: affiliate with others, be accepted; and
  4) Esteem: to achieve, be competent, gain approval and recognition.
  5) Cognitive: to know, to understand, and explore;
  6) Aesthetic: symmetry, order, and beauty;
  7) Self-actualization: to find self-fulfillment and realize one's potential; and
  8) Self-transcendence: to connect to something beyond the ego or to help others find self-fulfillment and realize their potential.
  Shtrohet pyetja: Ne cilen shkalle te kesaj piramide ndodhen njerezit ne Shqiperi? Cilat nevoja jane te plotesuara e per cilat synojne njerezit ne Shqiperi ?
  Situata tregon, se njerezit (shumica e tyre) ne Shqiperi nuk arrijne te realizojne permbushjen e nevojave baze, ato te ushqimit, baneses, nderkohe qe mund te shtojme ketu pa u trembur, se po bejme ndonje gabim ceshtjen e mungeses se ujit, apo te dritave. (Problemi I ujit ne banesa mund te quhet deri diku i zgjidhur ne rruge private, ne saje te blerjes se pompave nga familjet e vecanta apo grupe familjesh dhe me vendosjen e nje orari per lagje te ndryshme. Problemi I dritave mund te quhet I zgjidhur deri diku ne qytetet e medha, ku jane te lajmeruara oraret e shkeputjes se energjise elektrike, nderkohe qe ekzistojne qytete si Shkodra qe denohen me nderprerje te vazhdueshme te energjise elektrike.)
  Se dyti gjendja e sigurise (rendit). Sa te sigurte jane njerezit per jeten e tyre? Situata eshte me e mire se ne vitin 1997, ku kush mundi u largua nga Shqiperia per te shpetuar koken (apo u zhvendosen ne menyre masive nga rrethet e jugut ne drejtim te Tiranes).

  Permbi keto nevoja arrijme ne ato jashte materiale, te cilat i perkasin sferes sociale e asaj psikologjike. Eshte mese e vertete qe kapercimi i shkalleve brenda kesaj piramide eshte i mundur dhe njeriu pasi ka plotesuar nevojat baze (1 dhe 2) mund te kaloje direkt ne shpalosjen e talenteve te veta dhe vertetimin e tij ne shoqeri per te zbritur pastaj tek nivelet e tjera, psh. Ne nivelin e trete, ate te ndjesise se qenies grup apo realizimit te njeriut ne dashuri. Por te pretendohet mberritja ne shkallet e mesiperme pa plotesuar nevojat baze eshte dicka shume idealiste. Ne Shqiperi mungon permbushja e standarteve baze te jeteses qe ne vendet e BE apo SHBA quhet si dicka e vetkuptueshme.

  Mendimi im eshte se ne llogjikim duhet ndare ne dy faza veshtrimi, ne ate afatshkurter dhe ate afatgjate. Ne ate afatgjate, thirrjen tende Drini drejtuar shqiptareve per rendesine e harmonise shpirterore e shoh si dicka me shume vlere dhe e mbeshtes plotesisht. Por ne veshtrim afatshkurter e shoh si te ishte e pavend. Ne kete thirrje do te mund te te kuptoja une qe jetoj ne qetesine e te mirat qe ofron jeta ne nje qytet te vogel evropian, apo tjeterkush jashte Shqiperise, por per njerezit ne Shqiperi, nje thirrje e tille do te ishte dicka qe nuk do te merrej seriozisht e ne variantin me te mire ti do te konsideroheshe si nje idealist i pakorrigjueshem.  Ne piken e trete "Duart e se ardhmes" per mua meriton vleresimin maksimale. E kam printuar materialin e per dicka jam e sigurte, pjesa me duart e te ardhmes nuk do te humbe kurre. Ideja e paraqitjes ne dy duar ku ceshtjet ne gishtat 12345 jane simetrike me ato ne 54321 me duket e mrekullueshme. Eshte nje manual i mire per ate cka njeriu duhet te beje per qetesine shpirterore dhe mendore te vet. Kete kush te mundet tia shperndaje me email njerezve qe njeh. Sidomos ne moshat e reja mendoj se do te ishte me vlere. Personalisht te falenderoj qe i ke renditur te gjitha ne nje menyre kaq te vecante.

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Albo dhe Dita, iu falemnderoj perzemersisht qe po nderhyni ne kete teme. Kam edhe une shume per te shtuar ketu, por tani nuk kam kohe. Shpresoj qe se shpejti do te shkruaj ne kete teme. Tani per tani po sjell nje poezi qe shkrova sot, dhe qe e ka me se miri vendin ketu!

  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Vjeshton Pema Shqipri

  E shoh sot pemn Shqipri
  si nj pem n vjeshtim
  gjethet e saj duke rn
  pa ndalje vite me rradh
  sht demokraci q vjeshton.

  Oh moj pema Shqipri
  ku po t shkojn gjethet?
  Ska kush t ti kapi
  apo ska kush t t ujisi?
  Oh moj pema Shqipri.

  T shoh ty atje larg
  por n zemr di
  se edhe vetm me nj gjethe
  ti prap jeton
  se rrnjt i ke n pafundsi.

  Pema Shqipri
  udhn Egnatia e ke t mvdekur
  se askush nuk do ti kaloj pran
  nj peme n vjeshtim
  q e kan zn insektet gjakpirse.

  Gjethet po t vyshken
  dhe toka po ti merr posht
  era po ti fryn gjith t tjerat
  n prplasje shesheve duke u zn
  e disa gjethe Adriatikun po mbulojn.

  Dielli vjen gjithnj
  moj pema Shqipri
  se atje lart sht shkruar
  q vjeshta nuk rri dot n pafundsi
  por ret e saj shrojn si shi ushqimi.

  T shoh t vjeshtuar sot
  pema Shqipri
  por e ke nj deg t shndosh
  q po t rritet me shpejtsi
  gjethet dardhane po t sjellin mirsi.

  Gjethe n degn tjetr
  po buisin me gjallri
  duke u br m t shndosha
  do dit e m mir
  po t gjelbron nj Ilirid.

  sht tek trungu jot
  q vuan ti pema Shqipri
  se edhe pemt e kan nj SHPIRT
  ndaj vyshken nse shpirti i mungon
  e insektet vin t lir ta pushtojn.

  Moj pema Shqipri
  jam bir i shqipes
  e si shpirt fluturoj qiejt
  un sot i thrras shqipeve
  ta sjellim shpirtin tnd n vnd.

  sht aty n qendr
  tek trungu jot un v dorn
  e ndjej t ket JET n brndi
  se ka Sknderb, e Nn Terez,
  sepse ka shqiptar si un e ti.

  I prulur t shoh t vjeshtuar
  era(*) m fryn n vesh gjethet e rrzuara
  e mes gryrjeve t insekteve akoma dgjoj
  zrin(**) q doli nga pema e Dodons
  e q para mijravjetsh pati thn(***):

  Se kombe shuhen prmbi dh
  por Shqipria do t rroj,
  se pr t, pr t luftojm ne.


  N gjunj t prulem sot
  pema Shqipri, oh moj pema jon
  q ti t dish
  se ke nj shqipe q thrret
  SHPIRTI ti kthehet trungut ton!

  13 Shkurt 2004

  Drini Nosi

  Mbrapa poezis:

  Gjethet = qytetart shqiptar.
  Gjethet q prplasen n sheshe = protestat e sotme
  Gjethet q mbulojn Adriatikun = t mbyturit me skafe
  Insektet gjakpirse = pushtetart e korruptuar
  (*)Era = Hera, perndesha e stuhis e qiejve, dhe gruaja e Zeusit.
  (**)Zri = Zeusi q doli nga pema e dushkut n Dodon (pran Janins)
  (***)Thn = Athena, domethn Ethna q doli nga koka e Zeusit.

  Shqipja, n mitollogji sht bija e Zrit (Zeusit) q dilte nga pema e dushkut n Dodon, e q bri nj Ethn:

  Se kombe shuhen prmbi dh
  por Shqipria do t rroj,
  se pr t, pr t luftojm ne.


  Prandaj ne jemi bij t shqipes e n hymn kemi Se Zoti e tha vet me goj... pra Ethnn e msiprme. Me lidhje apo jo?

 6. #6
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Postime
  1,585
  Shum i frymzuar kam qn kto koh t shkruaj poezi. Bra 'bra solla edhe nj tjetr ktu. Kam prdorur "figura metaforike" q kan domethnien e tyre n lidhje me gjndjen e Shqipris. Shpresoj q t'ia merrni kuptimin.

  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

  Shqiptar i shek. t XXI

  Eci mmtokn sot si shqiptar
  Shqiprin nuk e kam vetm n gjak
  por un sot jam edhe me shpirt shqiptar.
  Kudo q shkel kmbn sht Shqipri pr mua
  se n do vnd ku ka shqiptar
  shqipet jan npr qiell duke fluturuar
  e kudo n tok e dgjoj Ethnn e Zrit
  prandaj jam edhe iLir me shpirt shqiptari.

  Trupin ma rrjedh gjaku pellazgjik
  e gjith Shqipria sht n zemrn time
  me malet si i prshkroi Naimi
  me baltn si e mblsoj ajupi
  moj Shqipri shpirti ty nuk t ka harruar
  se ti zemrn time ma ke ndriuar
  ti m fale gjakun e Skendrbeut
  ti m dhe pr Nn Shn Terezn.

  Jam shqiptar i shek. t XXI
  me shpirt shqipeje flas gjuhn e nns
  ma pasuron zemrn kjo gjuh kaq e mbl
  se me do fjal mbart dije mijravjeare
  me Dia-yll, e me AfrDit atje lart
  me Dhea-mm, e me Detin q na lag
  e me shqipen flas helenishten e lasht,
  vetm ti ma nDrin zemrn me emrin q kam.

  Jam shqiptar m shum sesa me gjak
  se jam edhe shqiponj me shpirt atje lart
  n zemrn time sht Ethna e Zrit
  e si shqiponj e tij un shoh t vrtetn
  q pluhuri i kohs na e ka fshehur
  e me gjarprinjt e saj kuEdra na ka gnjyer
  me syt e saj zemrat e shqiptarve i ka ngurtsuar
  BESN tek shteti, e njri-tjetri na e ka errsuar.

  H moj kuEdr spo ma ngurtson dot zemrn mua?
  Apo sikur sm sheh q tek syt e tu jam fiksuar
  dhe zemra ime po t ndrin prball e pafriguar?
  KuEdr ti kujton se shqiptart i ke vdekur,
  e Shqiprin do ta mbash prgjithnj t verbr?
  Me gnjeshtrat e gjarprinjve se fajin e kan udhheqsit
  e se armikt tan t vetm jan pushtuesit?
  Dy sy shqiponje n shinjestr jan duke t prgjuar.

  Ti moj kuEdr na ndave grek e shqiptar n dy kombe
  dhe shqiponjn na e kundrshtove me dy koka
  trojet na i coptove mes veti
  e shqiptart i flijove prej mmdheu
  ua ngurtsove zemrat q dot mos t pajtohen
  dhe thirrjet e Sknderbeut pr bashkim ti harrojn
  e largove Nn Terezn prej toks s saj
  dhe nuk na l q BESIMIN tek mmdheu jon ta mbajm.

  Ah moj kuEdr shpirtin e shqipes smundesh me e kap
  si shikon dot Zanat trimnesha q kam pran?
  Se shikon q zemra ime t godet me dashuri yjnie
  dhe ti sm dmton dot gjeri sa t jem gjall?
  Kujton ti se nuk e di kush q vuajtja e Shqipris
  sht pikrisht tek zemrat e shqiptarve?
  Apo se dije nj shqiptar q t vshtron
  zotohet q gjith dashurin e tij kundra teje ta vrshoj?

  Apo ua harrove shqiptarve ekzistencn e kuEdrs,
  mos do tia kujtoj un sa gjarprinj i ke n kok?
  Eja m prek, eja ville tek un gjith vrerin tnd
  se un nuk jam vetm me gjak shqiptar
  por jam shqiptar me shpirt shqipeje si ajo atje lart
  Shiko si t sodisim rreth e prqark moj kuEdr
  kujton ti se jam shqiptari i vetm?
  Un ty do t t shkul prej zemrave t shqiptarve.

  Po t vij prreth, e ti bn sikur sm shikon,
  jam shqiptar i shek. t XXI e un ty t njoh
  t shikoj prdit tek ngjarjet n Shqipri
  sesi shton varfri duke i injektuar zemrave verbri
  se aty ku njeriu ska BESIM edhe trupi m i shndosh vdes
  e kur kuEdra e z nj popull si l m gjak n ven
  se do shoqri shkrmoqet kur njeriu ska m BES te njeriu,
  dhe mosBESIMI i popullit e formon shtetin e vjedhurive.

  Do t t shurdhoj me thirrjet e mia sa tjem gjall
  jam i lir prej teje prandaj ti smundesh me m ndal
  Un i thrras Drejtsis, Liris, Mirsis e Bashkimit
  e me knaqsi do t t shoh do dit t jets time
  sesi prej zemrave t shqiptarve ti ke pr t dal.
  Tek zemrat e shqiptarve t shoh ty t strukur,
  ia pin gjakun e ua vjedh far t kesh t mundur,
  por sjam shqiptari i vetm q ty sht duke t zhdukur.


  Rreth disa fjalve dhe emrave:

  Ethna = Athina, lufttarja e arsyes dhe e urtsis q doli nga koka e Zrit.
  Zri = Zeusi q doli nga kurora e pems s dushkut n Dodon.
  iLir = i lir dhe ilir, thjesht nj mynyr pr ti thn t dyja njkohsisht.
  Dia-yll = prbrje dyfjalshe e fjals diell. Dia sht sikur n fjalt DIturi, DIta, pernDia, pra do t thot dije sikur ather kur DIm dika. Yll, pra ylli m i ndritshm, diayll = dielli.
  AfrDita = Afroditis, rruzulli i Afrdits dhe njkohsisht perndesh e bukuris.
  Dhea-mm = Dheu-mm, Dhimitra, pra mmdheu. Dhimitra n mitollogji sht pikrisht mmdheu.
  kuEdra = Edra, domethn Hydra n mitollogji. sht kafsha q kishte gjarprinj n kok, dhe me syt e t cilve kur shikonin nj njeri n sy e kthenin at t ngurtsuar n statuj. Po mos ta shikoje n sy ajo smund t t bnte dot gj. Fjala ku sht n vetvete nj folje q do t thot ik. Mbaj mnd i vogl i thoja ndonj qeni t egrsuar ku qen i keq pra mesa duket me kalimin e kohs fjals Hydra = Edra iu shtua ku prpara duke formuar kshtu kuEdra, pra ikEdra.

  28 Shkurt 2004
  Drini Nosi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  290
  Drini:

  I see that you have done a lot of soul searching, a faze that I was in just about a year a go. I see that we have also read the same books. I take it that from my understanding, you say that our feelings are the result of our thoughts. Based on this premise, you "conclude"(your word) that if we learn to control our thoughts than we can control the outcome of our feelings? Am I right?

  How does this soulsearching apply to the current political, social and economical, judicial situation in Albania and kosova? Do you claim that the State is the body? I do not want to come accross as a mesanthrop, but based on your writings that I have read carefully, I think that the state should be the Soul. This is what i understood from your writings.

  I do not wish to sound condescending, but I believe that if the State is the soul, than the term soulsearching(the term that you explain) applies to the State doing the searching in order to better itself. The end result would be a better life in all of those areas that you mentioned above:education, law, morals etc etc.

  The mind should be the people in charge. This means that they are the ones who direct the Soul..State. The body is the result of the search i.e if the search is successful, the body is healthy....being wellbeing...a better life.

  So according to you writing:
  Soul=State
  Mind=Policy Makers(educaters,politicians, businessmen)
  Body= a better life


  Whereas your comments seemed rather fallible, I agree that the message behind your writing is a strong one. I respect the fact that you have made an attempt to understand yourself and apply that analogy to your country.


  p.s..
  I especially liked your poem,

  respectfully,
  Ari
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,687

  per drinin

  kush nuk kupton italisht dhe ta perktheje me:

  http://world.altavista.com/

  SPIRITUALITA'

  Il risveglio della coscienza neoumanista

  Una pi profonda conoscenza delle caratteristiche umane rivela che la personalit dell'uomo fisica psichica e spirituale. Il livello psico fisico o fisico psichico della mente in altre parole, l'intelletto analitico, ha la tendenza ad essere influenzato dall'ambiente. Quelle persone che dipendono per il loro giudizio soltanto da questa porzione della mente, e il cui intelletto generalmente influenzato dall'ambiente, sono generalmente vittime dello sfruttamento psico economico. Non possiedono la capacit di capire il meccanismo sottile dello sfruttamento.

  Un'altro aspetto della mente psico sipirituale. Concentrando la mente verso livelli pi profondi della coscienza l'intelletto pu essere convertito in "intelletto puntualizzato" o intuizione. Il risveglio spirituale non solo apre la strada alla conoscenza reale, ma mette anche la mente nelle condizioni di poter realizzare lo spirito d'unit tra tutti gli esseri viventi. Il Prout suggerisce un risveglio spirituale collettivo attraverso un impegno sistematico come un processo di educazione spirituale.

  Il primo passo in questo senso la pratica spirituale, nella forma di un approccio fisico psico spirituale per l'emancipazione spirituale. Nell'intero ordine cosmologico c' il livello fisico, il mondo materiale. Non possiamo trascurarlo nella nostra ricerca della spiritualit. necessario fare uno sforzo per rettificare i mali della struttura socio economica mentre si marcia verso la meta spirituale. In altre parole la pratica spirituale non confinata al mondo psichico, ma tutti i nostri sforzi per modificare il carattere sociale sono parte del nostro impegno spirituale (sadhana).

  Il secondo passo spiritualit come essenza. Significa influenzare la dimensione psichica e spirituale della mente collettiva. Non realistico pensare che tutti gli esseri umani marcino individualmente verso l'ambita meta del Neo Umanesimo.

  La seconda fase risulter in un orientamento spirituale della psicologia collettiva attraverso una rivoluzione culturale. La cultura spirituale rivitalizzer quelle stagnanti e morenti e inizier una nuova era di risveglio spirituale collettivo.

  Il terzo passo spiritualit come missione. la meta o il punto culminante dell'emancipazione spirituale. "Quando l'intero ordine esistenziale dell'essere unitario diventa uno con il Nucleo Controllore di tutti gli ordini esistenziali, o Entit Suprema dell'ordine cosmologico, allora si raggiunto il pi alto stato dello splendore del neo umanesimo." 1 Questo stato neo umanista non solo salver l'essere umano dalla presente catastrofe, ma salver anche gli animali e le piante. il pi alto stato dell'emancipazione umana. Quando gli ideali di una societ universale saranno stabiliti, l'umanit si muover in avanti con tremenda velocit, accettando la spiritualit come missione della vita. (...) Ac. Krtashivananda Avt.

  Tantra e meditazione

  Tantra una parola sanscrita che significa "liberazione dalla grossolanit" e anche "liberazione attraverso l'espansione". Lo spirito del Tantra la lotta senza compromessi contro tutti limiti della mente per ottenere la realizzazione spirituale.

  La pratica della meditazione un fattore fondamentale dello sviluppo personale e sociale. ha reintrodotto le antiche tecniche della meditazione tantica aggiornandole alle necessit del mondo odierno, ed ha istruito numerose persone ad insegnare queste tecniche. Sarkar ha affermato che ogni essere umano ha il diritto di nascita di espandere la propria mente e la propria coscienza, per cui tutti gli insegnamenti di questi istruttori chiamati Acarya, sono gratuiti.

  La vita un movimento dall'inperfezione alla perfezione ed esso viene spinto da tre fattori:

  Ostacoli fisici
  Ostacoli psichici
  Attrazione per il Grande
  Consciamente o incosciamente, ogni essere si sta muovendo verso la meta suprema, verso la realizzazione spirituale. Quei processi che aiutano la mente ad accelerare il suo progresso spirituale costituiscono il corpo della scienza del Tantra.

  E' importante notare che tutte le conoscenze e le tecniche del Tantra sono state sviluppate, nel corso di millenni attraverso ripetuti esperimenti e controprove, usando un procedimento rigorosamente scientifico. Come ogni scienza, anche il Tantra richiede un laboratorio per le verifiche e le applicazioni. Il "laboratorio" del Tantra la mente umana. Se si desidera conoscere se stessi indispensabile l'esperienza personale, non c' altra via. Il Tantra la scienza della vita, non insegna ad abbandonare il mondo. Al contrario, incoraggia ad utilizzare l'enorme quantit di energia mentale e spirituale generata dalla meditazione per il benessere di tutti gli esseri viventi.

  Mantenendo l'equilibrio tra le responsabilit materiali, lo sviluppo mentale e la crescita spirituale, l'esistenza diventa risplendente e dinamica, una vera benedizione per l'individuo e il mondo intero.

  1 P.R.Sarkar., Human Society Part I, 3 edizioni A.M. Pubblicazioni, Calcutta 1987

 9. #9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Postime
  2,198
  Pershendetje

  Me vjen me te vertet keq qe u vonova 10 muaj per te lexuar kete shkrim dhe qe tani kam shume pak kohe per te shkruar, por nuk do e lej pergjigjen per here tjeter se mund te harroje mendimet e tanishme. Gjithashtu do doja t'ju sqaroje se fjala e shkruar nuk mund te zbardhoje asnjehere 100% mendimin qe ndodhet ne brendesi te trurit (pra mundohuni te me keqkuptoni sa me pak, sic duhet te bej edhe une me ju).

  Fillimisht pergezoj Drinin per kete shkrim te lezecem prototip (sigurisht, pak konfuz)!
  Une nuk do ndaloj te cdo pike qe sollet por tek "treshja". Kam mendimin se ishte me te vertet e spikatur nga ana juaj qe barazpeshuat "shpirtin" me "drejtesine" sepse te dyja keto terma kane kuptim relativ (do ishte me te vertet mrekulli per njerezimin nese kuptonin relativitetin e "drejtesise" dhe "shpirtit"). Nga andej e tutje une per vete besoje se harmonia "shpirt", "mendje", "trup", duhet te vije ne menyre anasjelltase/reciproke. Pra vet do vija peshe gjithmone tek "mendja" sepse mendja krijoi shpirtin dhe kontrollon trupin. Keshtu nese ne menyre llogjike/realiste thoshim se Ati eshte mendja, biri eshte trupi dhe shpirti i shenjte eshte shpirti (e morra shembullin vetem pse e morret edhe ju, pa qellim fetar) atehere llogjika thote se mendja (Ati) krijoi trupin (Birin) edhe shpirtin (shpirti i shenjte). Pra mendja mban gjithmone vendin e pare ne kete ndarrje ierarkike/piramidale. Per te dalur sefundmi tek organizimi social do thosha se qytetaret duhet te jen mendja, shteti trupi dhe cdo qytetar i ndare duhet te jet shpirti (pra cdo qytetar me punen e vet vetiake ose kolektive formon shpirtin/frymen/mentalitetin/traditen/kulturen etj. e gjithe kolektivit). Pra llogjika thote se kolektivi/qytetaret krijuan shtetin (trupin) dhe frymen kombetare (shpirtin). Pra kolektivi/qytetaret jane mendja dhe ata kontrollojne trupin (shtetin) dhe krijojne shpirtin (frymen kombetare). Cdo kundershtim ne kete lloj harmonie sjell anomalira. Harmonia dhe barazia nuk mund te ekzistojne kurre nese nuk ndahen ne menyre reciproke/anasjelltas psh. themi se ne Frankfurt kemi 30% protestant dhe 70% katolike dhe se keta jane te barabarte, kjo barazi nuk do te thote 50% kisha protestante dhe 50% kisha katolike por do te thote 30% kisha protestante dhe 70% kisha katolike. Keshtu edhe me treshen harmoni do te thote e drejta e mendjes te komnadoj trupin dhe te krijoj shpirtin. Pra eshte e drejte e publikut shqiptar te jet siper shtetit dhe siper drejtesise, se qe te dyja ato u ndertuan nga publiku shqiptar. Pra me ne fund eshte koha e pershtatur qe publiku shqiptar te kuptoj rendesine e vet dhe mos presi truri nga trupi dhe nga shpirti por shpirti dhe trupi te komnadohen nga truri.

  me respekt Kryeplaku

Tema t Ngjashme

 1. Rugova: Dardania dhe flamuri dardan
  Nga krokodili_73 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 30-04-2017, 14:19
 2. Rexhep Qosja: Moisiu nderoi tradhtarin Rugova
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 15-05-2007, 12:50
 3. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
 4. Prgjigje: 125
  Postimi i Fundit: 06-02-2006, 14:17
 5. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •