Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389

    Si e vleresojn muslimanet shqiptar Skenderbeun

    Koheve te fundit jane paraqit ne opinionin publik disa vlersime jo te favorshme per figuren heroit tone Gjergj Kastriotin-Skenderbeun. Nuk kam pasur mundesi ta lexoj por kam degjuar se jane mbrojt edhe tema te diplomes ne subjektin "Tradhetia e Skenderbeut ndaj Turqeve" apo dicka ashtu. Poashtu, para disa diteve ne nje nga postimet e nje anetari te ketij Forumi, lexova fjale perulese ndaj Skenderbeut.
    Parashtroj pyetjen, se si e vleresojn figuren e tij, dhe a e konsiderojn heroj kombetar te gjith muslimanet, si besimtaret si ate sjane?

  2. #2
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Pjyet shoket e tu familjar musliman a je ti ai qe ke shume shoke musliman familjar pjyet ata (kaq per tya)

    Ps vellezer te nderuar musliman!as mos merni mundimin tju pergjigjeni ketyre pjyetjeve te pa dobishme keto lloj temash duhet te injorohen pa pergjigje

    me nderime Alti!
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  3. #3
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Postuar më parë nga altini55
    Pjyet shoket e tu familjar musliman a je ti ai qe ke shume shoke musliman familjar pjyet ata (kaq per tya)

    Ps vellezer te nderuar musliman!as mos merni mundimin tju pergjigjeni ketyre pjyetjeve te pa dobishme keto lloj temash duhet te injorohen pa pergjigje

    me nderime Alti!
    Jo, jo. Nuk duhen te injorohen, por te diskutohen dhe te demaskohen. Nese mendon se une se flas te verteten shko lexo postimin e Shkupjanit qe beri para disa diteve. Hysamedin Ferraj mbrojti doktoraturen ne kete teme. Pse te injorohen gjerat qe dihet mire se egzistojn. Dhe me ne fund, prononcoju edhe ti, cmendo ti per kete.............
    Pra edhe nje here, une kam shoke musliman dhe i shoh per jave. Do tua sjelli shkrimet tua dhe ti pyes se cmendojn ata....

    Kalofsh mire..............

  4. #4
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Trabilini shko hape diku tjeter jo tek faqja fetare.
    Kjo ska te beje me fene e shqiptarit.
    Dhe sa per mua e vleresoj si Skenderbe.
    Bye.
    Injoranca nuk zhduket me top

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    E megjithse nuk jam mysliman, po jap opinjonin tim per heroin tone kombetar. Skernderbeu nuk eshte thejsht nje luftetar i permasave kombetare, ai eshte nje nder per kombin tone ,pasi bashkoi shpaten e tij kunder nje pushtuesi anadollak dhe te prapambetur. Skenderbeu ne aspaktin fetar, i perkiste pjeses se krishtere (ashtu si mbare europa), por : a e luftoi ai islamizmin si fe dhe kulture, apo thjesht luftoi nje pushtues te vendit te tij? Vete faktet tregojne se, shpata e tij ndali islamizimin e nje pjese te madhe te europes. Ai ndali barbarite turke mbi shqiptaret dhe me gjere. Ai luftoi per Shqiperi dhe krishterizem , pasi nuk mund te lejonte qe ne truallin e tij, atje ku apsotujt e Krishtit mbollen fare te MIRE ,te humbiste kjo fare e te shkonte dem. Pyetja qe ju ju drejtoni myslimaneve, si dhe mospergjigja e tyre , flet qarte se kush ishte Skenderbeu dhe cfare beri ai per kombin, e krishterizmin. Une them te mos i ngatrojme myslimanet qe jane patriota, me keta qe kemi ne forum, duke nisur qe nga Indriti e deri tek Altini. Mos i vini ne pozite t eveshtire, se ju prisni rrogen. Mesimi me i mire qe duhet te marin Shqiptaret prej Skenderbeut ( dhe qe kohet e fundit po e marin) eshte: E megjithse Sulltani e mori Gjergjin e vogel ne oborine vet, e mgjithse e rriti, e megjithse e edukoi, e meigjthse e gradoi, e megjithse i ofroi pasuri dhe hareme islamike , Gjergji mbeti GJERGJ dhe i KRishtere. Ai per asnje cast nuk e haroi token e tij, te cilen e shenjteruan apsostujt dhe dishepujt e Krishtit. Sulltani mundi ti ndroje, veshjen nga ate te shqiptarit ne ate te turkut me dolloma ne koke, mundi ti ndroje edukimin dhe ushqimin , mundi ti ndroje edhe emrin , por nuk mundi ti ndroje natyren e tij ne zemer, sepse Qingji nuk behet ujk.
    Shqiptaret sot po ndjekin kete mesim te Gjergj Kastirotit. Konvertimet qe ne Shqiperi kane mare nje rritje te ndjeshme drejt krishterizmit, tregojne se Shqiptaret po rigjejne ate qe gjysherit e tyre humben nen dhunen osmane, Kjo tregojne se ne dejet e tyre eshte gjaku i Arberit e i Kastriotit, i atij qe dha jeten e tij per Atdhe dhe Krishterizem.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 09-01-2004 më 21:53

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Postuar më parë nga altini55
    Pjyet shoket e tu familjar musliman a je ti ai qe ke shume shoke musliman familjar pjyet ata (kaq per tya)

    Ps vellezer te nderuar musliman!as mos merni mundimin tju pergjigjeni ketyre pjyetjeve te pa dobishme keto lloj temash duhet te injorohen pa pergjigje

    me nderime Alti!
    . Per ke eshte e padobishme kjo teme?!?!?!?
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 09-01-2004 më 22:01

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Postuar më parë nga INDRITI
    Trabilini shko hape diku tjeter jo tek faqja fetare.
    Kjo ska te beje me fene e shqiptarit.
    Dhe sa per mua e vleresoj si Skenderbe.
    Bye.
    E ke fjalen per veleresimin e ekipti Skederbe te Korces?

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    o deshmues na thuaj ndonje barsalete o burre .... 3 postime ke bere deri tani pavaresisht se tema nuk eshte per ty ....

    Une kujtova se shpirti i shenjte ishte lojtar aty tek skuadra Skenderbeu....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Newhost : 09-01-2004 më 23:16

  9. #9
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edhe pse nuk jam musliman ai edhe nga shqiptarët musliman respektohet dhe nderohet si një ndër figurat qendrore të kombit, edhe pse muslimanët janë duke u pakuar gjithë kohën dhe shumë shpejt nuk do të kemi shumë të tillë. Ka edhe budallenj nga muslimanët si puna e shkupjanit që e shajnë, por këta mund të numërohen në gishta.
    Për punën e respektit që gjithë shqiptarët kanë për Gjergj Kastriotin mjafton fakti që bustet kryesore të tij janë në zemër të qyteteve tona kryesore si Tirana, Prishtina, Dibra e shpejt do ta kemi edhe në qytetet tjera tona.
    Përshëndetje
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  10. #10
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Postuar më parë nga deshmuesi
    Pyetja qe ju ju drejtoni myslimaneve, si dhe mospergjigja e tyre , flet qarte se kush ishte Skenderbeu dhe cfare beri ai per kombin, e krishterizmin. Une them te mos i ngatrojme myslimanet qe jane patriota, me keta qe kemi ne forum, duke nisur qe nga Indriti e deri tek Altini. Mos i vini ne pozite t eveshtire, se ju prisni rrogen.
    Deshmues, une e di fare mire se mendojn 90% te shqipatrve musliman (se paku ata qe i njoh une). me shtyri nje fyerje e pabesuesheme e nje fare Shkupjani qe e quajti Kasriotin me fjale te ndyra. Une e di fare mir se neve ma lidhin shume gjera, dhe na ndan vec feja. Kjo sdo te ishte problem po te mos kishte keso fare te keqe qe ne emer te fese muhamedane snjohi kush eshte vella dhe kush eshte armik.

    Shendet...........

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    Postuar më parë nga Traboini
    Kjo sdo te ishte problem po te mos kishte keso fare te keqe qe ne emer te fese muhamedane snjohi kush eshte vella dhe kush eshte armik.
    Ja edhe serbi e tregoi fytyren e vet.

    O serbo po ti cfare mendon per kosoven ? A mendon se kisha duhet te kete nje rol te rendesishem ne integrimin e Kosoves dhe zhvillimi i saj social dhe ekonomik ne bashkepunim me kishen serbo-greke ?

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    Postuar më parë nga deshmuesi
    E megjithse nuk jam mysliman, po jap opinjonin tim per heroin tone kombetar.
    Postuar më parë nga deshmuesi
    Ai luftoi per Shqiperi dhe krishterizem , pasi nuk mund te lejonte qe ne truallin e tij, atje ku apsotujt e Krishtit mbollen fare te MIRE ,te humbiste kjo fare e te shkonte dem.
    Cfare mbollen dishepujt me shpirtin e shenjte kumbulla apo fiq ??



    Postuar më parë nga deshmuesi
    Ai per asnje cast nuk e haroi token e tij, te cilen e shenjteruan apsostujt dhe dishepujt e Krishtit.
    Prape me shenjterimet ti ? !! ? !! haaahahaaa Te paska ikur mendja fare. Po pres kur te deklarosh veten ti deshmues si shenjtor hahaaaa Kjo fryma e shenjte po te merr ne qafe o deshmues


    Postuar më parë nga deshmuesi
    Konvertimet qe ne Shqiperi kane mare nje rritje te ndjeshme drejt krishterizmit,
    Nga e di ti ?? UHHH harrova . Te eshte futur fryma e shenjte dhe ta ka treguar statistika e vitit 2003

  13. #13
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Postuar më parë nga The exorcist
    Ja edhe serbi e tregoi fytyren e vet.

    O serbo po ti cfare mendon per kosoven ? A mendon se kisha duhet te kete nje rol te rendesishem ne integrimin e Kosoves dhe zhvillimi i saj social dhe ekonomik ne bashkepunim me kishen serbo-greke ?
    Une Serb smund te jem sepse jam katolik dhe Serbet i njoh me mir se ti se cfar fare e keqe jane. Sa per Kosoven, c'din ti per te o ushtar i Luftes se shejt. Une bile e njoh shume mire Kosoven, sepse kam jetuar disa vjet ne Prishtine. Shko ti me keto idet tua arabo-islamike dhe do shohish sa te perkrah rinia Kosovare.

    Po kisha duhetv te rrol ne integrimin e Kosoves, per kete edhe do punohet Katedralja ne Prishtine. Ne qender. A din kush eshte kryetar i bordit drejtues. Piktori Ibrahim Kodra. E duan kosovaret kete o karabush. Lexoje pak Kadare se ndoshta do te dal gjumi.

  14. #14
    Shum mendim i mire per hapjen e kesaj teme, por problemi eshte se nuk besoj qe do kete ndo nje shqiptar qe urren Skenderbeun, edhe ne qoft se ka athere ata nuk jan shqiptar, duhet te jene Turq.

  15. #15
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Postuar më parë nga Mr_Right
    Shum mendim i mire per hapjen e kesaj teme, por problemi eshte se nuk besoj qe do kete ndo nje shqiptar qe urren Skenderbeun, edhe ne qoft se ka athere ata nuk jan shqiptar, duhet te jene Turq.
    Mr right, per fat te mire jane fare pak asish qe e urrejn Skenderbeun, por ka. Nje fare Hysamedin ferraj ka doktorue shkencat ne kete teme. Nes ke rast lexoje librin e Muhamet Pirrakut dhe do shohesh me ken kemi te bejme.

    p.s Arsenal po luan mire, apo jo......

  16. #16

    Re: Si e vleresojn muslimanet shqiptar Skenderbeun

    Postuar më parë nga Traboini
    Koheve te fundit jane paraqit ne opinionin publik disa vlersime jo te favorshme per figuren heroit tone Gjergj Kastriotin-Skenderbeun. Nuk kam pasur mundesi ta lexoj por kam degjuar se jane mbrojt edhe tema te diplomes ne subjektin "Tradhetia e Skenderbeut ndaj Turqeve" apo dicka ashtu. Poashtu, para disa diteve ne nje nga postimet e nje anetari te ketij Forumi, lexova fjale perulese ndaj Skenderbeut.
    Parashtroj pyetjen, se si e vleresojn figuren e tij, dhe a e konsiderojn heroj kombetar te gjith muslimanet, si besimtaret si ate sjane?
    Meqe e paske hapur kete teme a ka mundesi qe ti citosh aty ku eshte perulur Skenderbeu , nje nga figurat me te larte te kombit Shqiptar . Dua ti lexoj , se nuk e besoj kete gje qe myslymanet Shqiptare te ulin nje figur si Skenderbeu , sepse Skenderbeu nderohet vete nga Turqit . Ato bile mundohen ta bejn si hero te vetin Skenderbeun . E ne qofte se eshte e vertet kjo gje , hatere me ate Shkupjanin i kam dy llafe hapur pa doreza . Te lutem citoji fjalet ne kete teme .

    Pershendetje
    Përmbi za, që lëshon bylbyli,
    Gjuha shqipe m'shungullon,

  17. #17
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Postuar më parë nga Traboini
    []Une Serb smund te jem sepse jam katolik dhe Serbet i njoh me mir se ti se cfar fare e keqe jane. Sa per Kosoven, c'din ti per te o ushtar i Luftes se shejt. Une bile e njoh shume mire Kosoven, sepse kam jetuar disa vjet ne Prishtine. Shko ti me keto idet tua arabo-islamike dhe do shohish sa te perkrah rinia Kosovare.

    Po kisha duhetv te rrol ne integrimin e Kosoves, per kete edhe do punohet Katedralja ne Prishtine. Ne qender. A din kush eshte kryetar i bordit drejtues. Piktori Ibrahim Kodra. E duan kosovaret kete o karabush. Lexoje pak Kadare se ndoshta do te dal gjumi. [/]

    Meqe je katolik me thuaj pak se cfare ishte Skenderbeu.Edhe ndonje fakt historik po pat mundesi.


    Skenderbeu ishte musliman, katolik apo ortodoks.

  18. #18
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Skenderbeu ishte te triat por si nr 1 ishte shqiptar.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Tema të Ngjashme

  1. Ç'mendim keni për nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  2. Çfare historie false mesohet ne shkollat shqiptare?
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 38
    Postimi i Fundit: 31-07-2009, 09:54
  3. Ku po shkon kombi shqiptar?
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-08-2002, 13:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •