Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22

Tema: Vetėbesimi

 1. #1

  Besimi Shkencor Tek Vetvetja 1>>

  Sic shpjegojne shkencetaret e psikologjise , thone se kur nje njeri beson tek (vetvetja ) realizimi i zgjedhjeve problematike , semundje mjekore ,reflekse te jo mireqenjes . me besim te vertete ,sukesesi realizoet 90% . Ndryshe kur nuk beson , ne zgjidhjen e problemit ,(vetvetja) duhet te pish ilacin sado i hidhur te jete(besim ne vetvete , dhe shpresa ) qe te sherohet , ashtu do te onepset the do besoje me zor,qe problemet , semundja ,refleki i jo mirebeshem .do ti realizohet .

  Cilat jane mendimet juaja , per kete teme ?
  Shume info nga mua , persa i perket kesaj teme , se shpejti

  sukesese , dhe besim te vertete (me zor do ta oneps besimin qe nuk beson ) ne vetvete se jemi 94 % zota" .Sherohemi me vetbesimin tone , ne njerzit ne te gjithe boten , me besime te ndreshme fetare , dhe themi se na sheroi vizita qe beme ne shenja babakasem ,ose beme banje me uje te bekuar , dhe menyra te tjera . dac myslymane dac krishtere ,dhe fe te tjera .DHe me te vertete 15% e njerzve sherohen . Fjala eshte qe kush i ben ata te sherohen? (akoma dhe kancer i lekures kane sheruar shkencetaret, e semundje te tjera) askush tjeter per vec besimit te madh dhe te vertete qe kane ata brenda .
  Por ne duhet te dime te verteten , qe besimi i vetvetes shkencor ,dhe jo ajo e besimit te viteve te vjeter qe njerezimi i lashte, qe u zhvillua besim per nje krijues i njerezimit, nje fuqi e mbi natyrshme (ZOTI) , besojne , shume njerez akoma e sot nga frika . besoj se do ti marre kohe te kuptojne se shkenca psikologjia , teknologjia, etj me kalimin e kohes , te pakten ,'per nje gje jam i sigurte ' se do zbulojne se si u krijuam ne njerezit .
  Ne u krijuam qe te zbulojme "pyetjet " sa pyetje do te kene njerzit perpara....

  PERGJIGJUNI PERSA I PERKET BESIMIT NE VETVETE DHE PO te DONI SHTONI shkrimin tim . bye

  --------------------
  bera ca korrigjime drejteshkrimore. Ermal, lexo me shume shqip qe ta mesosh me mire, me te mira!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga armandovranari : 05-01-2004 mė 04:31

 2. #2
  po e perserit kete teme se eshte shume interesant , per mendimin tim , se ne radhe te pare , jemi zota ,

  Cilat jane mendimet tuaja per vetbesimit ?

  pres pergjigje .........
  C'do gje eshte nje gje , dhe asgjeja eshte nje gje !

  DYNJAJA pa FUND....

 3. #3
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  44
  Postime
  289
  Besimi ne vetvete eshte gje e madhe tek njerezit. Sa e zorshme eshte ta mbash e ta ushqesh kete besim edhe kur ke disfata ne jete ne te gjithe e dime. Une do e ndaja ne dy llojesh.
  I pari eshte besimi ne forcat e tua si rrjedhim i aftesive personale qe ke,. mund te jesh njeri me aftesi te shquara ne leme te caktuara dhe kjo krijon brenda teje vetbesim.
  I dyti eshte besimi se gjithcka qe ti ben, edhe pse nuk ke shperblim te drejteperdrejte eshte tamam ajo qe duhet te beje.
  Ky vetebesim buron ne menyre me te paster prej besimit tek Zoti.
  Beja muhabet nje dite me nje shokun tim qe eshte besimtar i rregullt dhe me toshte:
  Kam nje qetesi e nje besim ne cdo gje qe bej sepse e di qe veproj ne perputhje me Zotin, dhe jam shume i kenaqur - thoshte. Nuk ka rendesi cfare ndodh, mjafton qe ti e di qe je duke bere ate qe duhet.

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Armando, ...
  me kujton shume Kantin tek vepra grounding for the metaphysics of the morals(vetem se aty ai ka 4 kategori me duket). kur flet per ate idene e berjes se gjese se mire sepse ti e di ne vetvete se esht e mire qe ske perfitim. Ndihmo ate plaken qe kalon rrugen jo qe te tregosh veten te kulturuar por thjesht se e ndjen qe duhet bere.
  Un per veten time kam personin tim me te afert qe ska besim fare.. sado te mundohem une ti bej gje nuk do me ja dit ajo. Puna esht qe un nuk arrije dot ta konceptoj se si nje njeriut sado ti flasesh e nenvleftson veten etj. Dhe kjo nuk vjen nga llastimi por thjesht nje mosbesim total.

  Persa i perket vetbesimit esht dicka shume e rendesishme por me doza te caktuara. SHume vetbesim mund te te coj ne nje decizion te gabuar ne jete. Them qe vetebesimi duhet sepse sjell kuriozitet tek njeriu. Nje njeri qe ka vetbesim esht nje njeri kurioz pervec kurajos(grushta, apo kush e di se car tjeter ). Nje njeri me kuriozitet intelektual, sipermarres etj. Pra vetebesimi esht nje nga faktoret kryesore qe determinon jeten tende.
  Sic thashe me pare edhe vetbesimi i tepert esht si me thone me qene trim kot e me kot.
  Vetbesimi duhet te jete i tille qe ti te qendrosh sa me objektiv ndaj zgjedhjeve qe ben ne jete. Aq sa i mire mund te jete aq dhe i keq eshte. Por esht shume i keq ama sepse sic e thashe me pare per mua esht faktori determinues. Esht ajo ballanca qe po qe ne rregull dhe gjendja shpirterore do jete ne rregull dhe gjendja mendore gjithcka.

  nje person qe nuk ka vetbesim esht dikush qe nuk e ka zbular ate dickane qe nderron jeten per secilin. Qe nuk e ka patur ate eksperience qe secili person ka ose shumica qe i ben te ndryshojn ne jete.

  Pra si te thuash un jam i mendimit qe nuk behesh i pjekur si person gradualisht por ndodh menjehere bum, cfar ben ti gradualisht esht qe merr eksperience dhe kaq... por pjekuria un them vjen vetem atehere kur del dicka qe ndryshon jeten ose kendveshtrimet qe nje person ka. Pra kjo dickaja esht objekti jone i besimit, jo zoti ne te gjitha rastet.

  nesje se vajti vone
  do flas prapme pas
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Zotėrimi i vehtes.
  Ky ėshtė vetbesimi.

 6. #6
  Per ate qe une u permbajta me shume , ne temen ne krye (E para )
  thashe qe njerzit duet te dine se kudo qe te besojne me te vertete , qe ti ndihmoje ajo ku ata besojne ne jeten e tyre : ( se besimi qe atje rjeth . Nga mendja e njeriut ) dac beson ne zoti , dac ne prifti , dac ne hoxha , dac ne nje sent qe gjete ne ruge . etj, qe ne qofte se ti beson me te vertete ,ne dikush (kur ju kerkoni ndime prej nje gjeje qe besoni se do tju beje mire , ose do tju ndihmoje ne jeten tuaj .) dhe shekoni qe ka efekt , ose ndryshe ju ndihmon . shkencetaret thane se nuk eshte se ku besojme ne , por eshte qe kur besojme me te vertete ne nje gje qe duame , per nje kohe te gjate , deshiren qe e duanit aq shume , ajo ralizohet me kalimin e kohes .

  por kjo ndoth , sic te besoni ju , si per mire dhe per keq .psh. ne
  qofte se ju mendoni zakonisht ,ose besoni per nje problem qe do deshtoje , dhe ashtu do ndodhe ne te vertete , ay problem ose ajo shprese e dobesuar qe e mbanit, ju, herdhi ne te vertete.
  Nuk e kini vene re , ndonjere ?
  Dhe perfundoj , forca jone eshte qe ben ralizimin e gjerave qe na ndodhen ,si te mirat dhe te keqiat . pavaresisht se ku besojme,(Nuk eshte qe na beri zoti apo na ,beri veprimi qe ndezem nje qiri ne kisha apo ne xhamia etj . sic thase me lart .

  I lexova pergjigjet tuaja , por skuptuat temen mire . lexoeni dhe njere me me vemendje temen po te duani , se do tju iken shume pyetje qe mbani . Ju lutem pres pergjigje te reja

  PERSHENDETJE
  C'do gje eshte nje gje , dhe asgjeja eshte nje gje !

  DYNJAJA pa FUND....

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Ermal, un themn se pergjigjet e te gjitheve qe morren pjese u permbajten shume temes se vetbesimit. Juve keni pikpamje te tjera shkencore per individin. Dikush e sheh me pikpamje fetare.
  90 %... ato jane thjesht shifra te shkences se psikologjise qe jane thjesht korelacione qe nuk eshte se pershkruajn ose japin modelin perfundmtar se si njeriu duhet te veproje ne cdo situate.
  Pergjigja juaj eshte nje pergjigje e bazuar tek determinizmi me shume se sa modele te tjera. Parimi qe gjithcka qe ndodh ka ndodhur per nje aresye etj etj, dhe juve zotin nuk e quani aresye.
  Juve thoni, me sa cktupoj nga mesazhi se pata veshtiresi duke e lexuar , qe edhe ku ndezim qeriun nuk ben fajde, mirepo veprimi esht i domopsdoshem si dhe besimi. Pse do thoni juve. Puna qendron qe kur beson ne dicka dhe kur e shoqern ate me veprim etj ke ate shpresen qe juve thoni, behesh me shpresa, dhe per me teper merr nje lloj konfidence ne vetvete. Kisha apo xhamia apo gjtihcka tjeter po kthehen me shume si tempuj ku njerezit kane ate momentin e qetesise dhe reflektojn se cfare ndodh.

  besimi esht shume i rendesishem. Se psh nqs nuk te hecen ne jete sado besim te kesh dhe mos kesh besim ne zot apo ne nje ideal apo dicka tjeter, do e gjesh veten shume shpejt te demoralizuar dhe ai besim do bie shume shpejt. Nqs beson se ne bote ka nje gjykim ka dicka te mire qe ekziston, nje zot apo nje jete tjeter, atehere je me i qete nga ana shpirterore.
  Ai lloj vetbesimi qe thoni ju , esht nje vetbesim shkencetari por jo te gjith jane shkencetar ne jete. Te tjeret jane spiritual dhe njerez qe besojn.
  Nuk e di nqs e ke pare ate filmin Contact. me jodie foster. nuk e pelqejn shume dhe ska patur review te mira pasi keta ketu dun filma alla terminator dhe kujtojn se cdo film qe esht me astronaut do jete ashtu nesje se po devijoj.
  Ky esht film me te vertete i pershtatet kesaj teme ne disa ane.

  Si perfundim kjo teme duhet te shifet me larg se vetem individi. Armando foli indirekt dhe per moralin aty e shume gjera te tjera.
  Car do bente nje individ me nje siguri te jashtzakonshme dhe vetbesim shume te madh ne nje shoqeri kaotike?
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  Njeri Maska e BluPower_blu
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Atje-Ketu.Diku
  Mosha
  43
  Postime
  671
  Vet besimi si teresi eshte nje barometer i kontrollit shoqerore dmth me arritjen e nje niveli te caktuar te vetbesimi arrihet po ne at nivel nje lidhje shoqerore mes individeve .

  Vetbesimi ne kete rast dhe si teresi paraqet nje pasqyr te veprimeve te individit ,lufta me te eshte e kote.
  Ne si individ duhet perpunuar cilesin e vetbesimit tone dhe duhet pjekur kushtet e mbrendshme te kesaj vetie psiko-sociale.

  Si nje ter i gjer vetbesimi ne thelb eshte mbisundim i frikes ne vetvete ose manipulim me friken qe kemi ne veten tone dhe aq sa arrim te manipulojm me te aq ne nje nivel me te lart jemi ne shoqeri, bashkangjitur ketu dhe vetit tjera te personalitetit.

  Shendet
  Studenti
  Shendeti ne trupin e shendoshe

 9. #9
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Ermal, nuk ka dyshim qe vetbesimi eshte dicka positive qe sjell rezultate ne jete.
  Per sa i perket menyres se si e ke shtruar temen ti, une mendoj se jane dy aspekte pak te ndryshme.
  Personalisht mendoj se Zoti egziston dhe ndihmon njerezit, sidomos atyre qe i luten Zotit.
  Pervec kesaj, nga ana psiko-sociale gjithshtu besimi ne vetvete dhe optimizmi ne pergjithesi kane shume ndikime pozitive, pasi e mobilizojne njeriun te angazhohet totalisht dhe te jape maksimumin; ko per rrjedhoje prodhon rezultate ne jete. Gjithashtu lidhur me kete do te shtoja qe ne si qenie kemi nevoje te besojme diku, qofte ne jete qofte ne Zot, pasi jemi te kufizuar dhe pasiguria e te ardhmes dhe e faktiti qe jemi te kufizuar dhe joperfekte na ben te kemi frike dhe pasiguri; pra nevoja per te besuar lind si domosdoshmeri. Gjithsesi kjo nevoje e jona e brendeshme nuk e percakton faktin se ka Zot apo jo dhe se a marrim ne ndihme nga Zoti apo jo.

  Per sa i perket psokologjise, une nuk jam i sigurt per ato shifrat ekzakte, por aspekti i vetebesimit (self-esteem--besim ne vete dhe ne vlera personale) eshte dicka qe vleresohet mjaft dhe inkurajohet ne psikologji dhe ne jete ne pergjithesi, te pakten ne USA.

 10. #10
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,121
  o maximus meqe jemi te dobet si krijesa dhe te pafuqishme per ti bere balle kesja jete shume te vrazhde dhe te veshtire duke qene e nderthurur me shume veshtirsi pa besim dhe rregulla jetike ne koke shume njerez ne jete zhgenjehen dhe nga vetvetja ose nga miqte sepse njeriu ka nje zemer e cila kerkon nje mbeshtje kur eshte keq dhe evetmja mbeshtjetje qe i ben preokopi dhe e ndihmon qe jeten ta kete ne dore dhe jo jeta ta terheqi zvarre ne labirinthet e saj te panjohures duhet besimi ne Zotin i cili eshte mese i domosdoshem per fuqine psikologjike shpirterore dhe trupore qe i jep njeriut.
  Besoj se besimi tek vetja duhet te jete i tille merr shkaqet me qenien tende dhe mbeshtetu Zotit se gjithcka do te shkoje mire ke per te pare se kjo eshte fuqi qe e merr jeten perpara dhe e con atje ku ti deshiron.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e leci
  Anėtarėsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Vetebesimi eshte arma me e fuqishme ne duart e qenies njerezore.
  Asgje nuk eshte e pamundur,vetebesimi hedh ne toke gjigantet..
  Jeta i jep doren atyre qe guxojne,qe nuk shohin pengesat..
  per te cilet problemet jane vetem nje mjet per te matur forcen shpirterore...
  qe e nesermja eshte nje sfide e re..
  ata qe marrin nen dore me te dobetit dhe i tregojne rrugen e drejte..
  Ka kush deshiron te shohe zotin si i vetmi burim i forces tone.
  Nuk komentoj sepse cenohet liria e kultit.
  Me pelqen te mendoj,nen mendjen e nje therrmije jete,qe zoti na ka falur eksistencen..
  Gjithēka qe vjen pas varet nga ne dhe ajo qe duam te bejme me jeten..

  pershendetje.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 12. #12
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Anėtarėsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Vetbesimi shpesh e ndihmon njeriun te dale nga labirintet e shumta te jetes.Vetbesimi te ben optimist per dite me te mira ,te kapedan ne rruget e jetes.
  Besimi i teperuar shpesh te con ne erresirren e greminave qe te presin krahe hapur.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-01-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  36
  Postime
  2
  vetebesim ose autostime jan elementet qe njeriun e qojne ne perpara dhe drejt nje objektivi apo shprese e cila nga bnje here dhe zbehete ...........

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e S`ka Lezet
  Anėtarėsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  Michigan USA
  Mosha
  45
  Postime
  129
  Vetbesimi nuk huazohet por nje dicka qe lind...Sa me shume rritet shkalla e vetbesimit aq me me shume zvogelohen pengesat dhe rendesia e tyre...Ajo shoqerohet me shpresen dhe eshte pjese e karakterit me limite dhe intervale...E rendesishme eshte qe ajo te jete e pranishme ne momentet me kritike te jetes....Mire pra me te mira....
  Money talks..abuse walks...

  General Trial of Tears HVO/OKH

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  52
  Postime
  181
  You are fools, to say you learn from your mistakes. I learn from the mistakes of other men.

  Otto von Bismarck

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e keira
  Anėtarėsuar
  04-10-2003
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  46
  Vetebesimi eshte fryma qe mban gjalle egon tone. Te kesh autostime do te thote te njohesh vetveten, me te mirat e difektet e tua, eshte sikur te kesh nje drite ne zemer qe edhe ne momentet me te erreta te regon rrugen jashte tunelit....
  Nuk e di ne e keni vene re apo jo, por njerezit me positive, me guximtare e me te sukseshem jane ata qe kane vetebesim. E pastaj ka te tjere qe ndjekin edhe kurse per te fituar pak vetebesim... s'i thone kot kur te vete gjithēka ters qe e ndjell vete... ne ēdo gje qe bejme jemi te predispozicionuar e kur ke vetebesim ia del mbane , me pak fjale autostima eshte nje motor qe ve ne levizje ne qenien tone ato karakteristika qe shume duam te kemi...
  [SIZE="4"]La vita non e' un problema da risolvere, e' un mistero da vievere![/SIZE]

 17. #17
  Per ate qe une u permbajta me shume , ne temen ne krye (E para )
  thashe qe njerzit duet te dine se kudo qe te besojne me te vertete , qe ti ndihmoje ajo ku ata besojne ne jeten e tyre : ( se besimi qe atje rjeth . Nga mendja e njeriut ) dac beson ne zoti , dac ne prifti , dac ne hoxha , dac ne nje sent qe gjete ne ruge . etj, qe ne qofte se ti beson me te vertete ,ne dikush (beso qe broblemi yt do zgjidhet. Eshte the kjo nje besim me i vertete se te besojme ne zoti apo ne nje gje tjeter) kur ju kerkoni ndime prej nje gjeje qe besoni se do tju beje mire , ose do tju ndihmoje ne jeten tuaj .) dhe shekoni qe ka efekt , ose ndryshe ju ndihmon . shkencetaret thane se nuk eshte se ku besojme ne , por eshte qe kur besojme me te vertete ne nje gje qe duame ,ose kemi deshire ta ralizojme , per nje kohe te gjate , deshiren qe e duanit aq shume ,dhe filluat te besonit se ate deshironit dhe besonit do tju ndodhe me te verteteme giate kalimin e kohes .

  por kjo ndoth , sic te besoni ju , si per mire dhe per keq .psh. ne
  qofte se ju mendoni zakonisht ,ose besoni per nje problem qe do deshtoje , dhe ashtu do ndodhe ne te vertete , ay problem ose ajo shprese e dobesuar qe e mbanit, ju, herdhi ne te vertete.
  Nuk e kini vene re , ndonjere ?
  Dhe perfundoj , forca jone eshte qe ben ralizimin e gjerave qe na ndodhen ,si te mirat dhe te keqiat . pavaresisht se ku besojme,(Nuk eshte qe na sheroi zoti apo na ,beri veprimi qe ndezem nje qiri ne kisha apo ne xhamia etj . sic thase me lart .
  Por ajo qe na sheron na ralizon endrt me kalimin e kohes eshte vetbesimi ne vetvetja qe problemet dhe disa endrat qe kemi duhet te besojme dhe kure te mos kemi frike qe ato te ralizohen (frika , meraku e mban te izoluar te'arthmen tone , iqeni friken dhe besoni me tevertete qe problemi qe kini do zhduken dhe do vije ajo qe deshironit .
  I lexova pergjigjet tuaja , por skuptuat temen mire . lexoeni dhe njere me me vemendje temen po te duani , se do tju iken shume pyetje qe mbani . Ju lutem pres pergjigje te reja

  PERSHENDETJE

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pėr: Vetėbesimi

  5 MĖNYRA!

  Si tė dukeni me vetėbesim edhe kur nuk jeni vėrtet?

  Aftėsia pėr tė hyrė diku duke reflektuar vetėbesim, qė komunikon pėrkushtimin dhe besueshmėrinė ndaj vetes, ėshtė thelbėsore nė marrėdhėniet e ndryshme gjatė jetės. Nė fund tė fundit, ēdo gjest mund tė thotė shumė pėr atė qė pėrfaqėsoni, si ndiheni dhe si dėshironi tė jeni.

  Nėse projektoni njė imazh tė sigurt, tė besueshėm, tė kompozuar, njerėzit do t’ju pėrgjigjen sikur tė jeni tė gjitha ato gjėra. Kujt i intereson se ēfarė ndjeni nga brenda?

  1.Relaksoni fytyrėn

  Vetullat e rrudhura, dhėmbėt e shtrėnguar dhe koka e ulur mund tė jenė shenja qė mungon vetėbesimi. Herėn tjetėr qė do tė jeni ankthioz, por nuk doni ta shfaqni atė, kushtojini vėmendje fytyrės tuaj: merrni frymė thellė dhe pėrpiquni tė relaksoni shprehjen e fytyrės. Njė frymėmarrje e lehtė ėshtė njė sinjal qė personi ka nevojė tė qetėsojė nervat dhe gjithashtu njė transmetim i ankthit.

  2.Qėndroni drejt

  Kjo ėshtė e dukshme. Tipikisht, individėt qė kanė mungesė vetėbesimi do tė rrinė shtrembėr, me supet tė pėrkulur pėrpara. Nė mėnyrė tė pavetėdijshme ne rrimė shtrembėr qė tė dukemi mė tė vegjėl dhe tė padukshėm. Pėr t’i bindur tė tjerėt qė jeni rehat me veten, qėndroni drejt dhe sigurohuni qė duart tuaja tė jenė poshtė. Arsyeja se pse duart duhet tė jenė poshtė ėshtė pėr tė dhėnė njė shenjė bindjeje. Ėshtė njė e dhėnė se qėndrimi i mirė u komunikon tė tjerėve vetėbesim dhe ėshtė gjėja e parė qė tregon pėr njė person, dhe ju e dini qė njė person i tillė mund t’ju bėjė tė ndiheni mirė.

  3.Buzėqeshni

  Kurrė mos e nėnvlerėsoni fuqinė e buzėqeshjes. Buzėqeshja komunikon vetėbesim dhe ju bėn mė tėrheqės. Duke parė dikė qė buzėqesh shkakton njė reaksion kimik qė redukton stresin dhe rrit sasinė e transmetuesve “tė tė ndjerit mirė” nė tru”. Ėshtė ngjitėse dhe tė tjerėt mund t’ju kthejnė buzėqeshjen, pra ju pėrfitoni nga disa efekte pozitive.

  4.Anoni kokėn

  Nė njė mjedis mė intim, si pėr shembull nė njė takim ku ju doni tė pėrcillni vetėbesim, por njėkohėsisht tė jeni dhe tėrheqės mbani kontaktin me sy, tė mbėshteteni ndėrkohė qė jeni duke folur dhe tė anoni kokėn nė krahė tė majtė, gjė qė tė bėn mė tėrheqėse. Duke e rrotulluar kokėn nė krahė tė djathtė ju tregoni vetėbesim. Ėshtė diēka qė duhet mbajtur mend dhe pėr intervistėn e radhės apo jo?

  5.Jepni shenja tė padukshme

  Nė fund tė ditės, shenjat e padukshme do tė jenė po aq tė forta sa ato tė dukshmet. Parfumi ėshtė njė nga faktorėt kryesorė tė tėrheqjes, dhe mund t’ju bėj gjithashtu tė ndiheni me mė shumė vetėbesim.


  Konica.al

  https://konica.al/2022/02/si-te-duke...k-jeni-vertet/

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pėr: Vetėbesimi

  STUDIMI

  Si ndikon vetėbesimi nė gjėrat qė blejmė…


  Kujtoni herėn e fundit kur keni dalė nė njė restorant qė keni zgjedhur pa ndonjė rast tė veēantė. Ku zgjodhėt tė shkoni – dhe pse zgjodhėt tė shkoni atje?

  Identiteti ynė ka njė ndikim tė pamohueshėm e tė rėndėsishėm nė mėnyrėn se si ne e shohim veten dhe botėn pėrreth nesh. Njė koncept nga psikologjia sociale e etiketuar teoria e vetė-verifikimit zbulon se ne preferojmė qė tė tjerėt tė na shohin nė tė njėjtėn mėnyrė qė ne e shohim veten.

  Pėr shembull, nėse e sheh veten si inteligjent, ka tė ngjarė tė vlerėsosh kur dikush tė komplimenton qė je njė person i zgjuar. Megjithatė, nėse e shihni veten si jointeligjent, mund tė ndiheni shumė nė siklet kur dikush ju quan tė zgjuar. Me fjalė tė tjera, ne preferojmė kur tė tjerėt na shohin nė mėnyrė tė ngjashme me mėnyrėn se si ne e shohim veten, sepse kjo justifikon ndjenjėn tonė pėr veten.

  Edhe mėnyra se si shpenzojmė paratė nuk ndryshon shumė nga kjo. Gjatė blerjeve, ne shpesh bėjmė gjimnastikė mendore pėr tė bindur veten se meritojmė produktin qė duam. Vetėvlerėsimi luan njė rol kyē kėtu, qė do tė thotė se njerėzit me vetėbesim tė ulėt shkonjė drejt opsioneve mė tė lira, mė tė pėrballueshme dhe mė tė zakonshme.

  Edhe duke marrė parasysh tė ardhurat ose buxhetin e dikujt dhe kursimin si njė tipar personaliteti, vetėbesimi mund tė parashikojė se cilin produkt zgjodhėn pjesėmarrėsit (e njė studimi) tė blejnė.

  Hulumtimet zbulojnė se ne priremi tė vetė-verifikohemi nė sjelljen tonė blerėse, qė do tė thotė nėse e shohim veten sikur kemi njė vetė tė ulėt -vlerėsim, ne do tė zgjedhim, me vetėdije ose pa vetėdije, tė blejmė gjėra qė pėrforcojnė pikėpamjen tonė pėr veten.

  Nė njė kėrkim shkencor-psikologjik, studiuesit matėn vetėvlerėsimin e pjesėmarrėsve dhe i pyetėn se sa tė gatshėm do tė ishin pėr tė ngrėnė nė dy restorante, njėri i pėrshkruar si “cool” dhe tjetri i pėrshkruar si “jo dhe aq i lezetshėm”. Studimi zbuloi se pjesėmarrėsit me vetėvlerėsimin mė tė ulėt zgjodhėn restorantin e pėrshkruar si “jo-cool” ndėrsa pjesėmarrėsit me vetėvlerėsimin mė tė lartė zgjodhėn restorantin “cool”.

  Pavarėsisht nėse zgjedhim njė restorant pėr tė ngrėnė apo bėjmė blerje pėr rroba tė reja, zėri i vogėl nė kokėn tonė shpesh gjen njė mėnyrė pėr tė racionalizuar atė qė mendojmė se e meritojmė. Ky proces mund tė krijojė profeci vetė-pėrmbushėse tė cilat pėrforcojnė zakonet nė jetėn tonė tė pėrditshme – duke na bėrė potencialisht tė “thyejmė” bankėn pėr shkak tė vetėvlerėsimit tė lartė ose tė kufizojmė veten nga marrja e ushqimeve ose veshjeve cilėsore pėr shkak tė vetėbesimit tė ulėt.

  Sa herė qė na paraqitet njė mundėsi blerjeje, ne kemi mundėsinė tė bėjmė njė zgjedhje qė mund tė ndryshojė identitetin tonė dhe mėnyrėn se si e shohim veten. Qoftė njė blerje e madhe, e rėndėsishme si njė makinė apo njė blerje e vogėl si njė vakt – identiteti ynė shpesh na drejton drejt njė opsioni qė i pėrshtatet asaj qė besojmė se jemi.

  Herėn tjetėr qė po mendoni se ku tė blini ose ku tė darkoni, ndaloni dhe pyesni veten nėse kjo ėshtė zgjedhja qė dėshironi apo zgjedhja qė mendoni se meritoni.

  Burimi: Psychology Today


  Konica.al

  https://konica.al/2022/03/si-ndikon-...rat-qe-blejme/

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pėr: Vetėbesimi  Kreativiteti fillon nga vetbesimi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-06-2022 mė 08:46

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rendesia e besimit ne vetevete
  Nga AJSBERG nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-01-2009, 19:40
 2. Dashuria ndalohet
  Nga Shėn Albani nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 10-06-2005, 03:09
 3. Te besojme me teper tek Zoti apo tek vetja?!
  Nga Serendipity nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 09-11-2003, 18:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •