Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 78
 1. #1

  Xhevahir Spahiu

  FJALA

  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s’ kish fuqi t’u thosh : nuk me duhet
  E c’ me duhet
  kur s’ u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe ,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  S’jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak

  21 shkurt 1986

 2. #2
  Vjedhesit e bukurise

  antibiblike

  Permbytja e perbotshme
  sic mblidhet nata po mblidhej.

  Drure asgjekundi,
  gjekundi brigje.

  N jeriu hapi dritaren e barkes
  nisu, i tha pellumbit.

  Asgjekundi drure
  brigje gjekundi.

  pellumbi u kthye
  me nje bisk ulliri ne sqep.

  Atje ka toke
  atje ka jete.

  Po njeriut ia moren pellumbin, degen.

  Linden maskat,
  bukurine e vodhen profetet.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270

  Kjo poezi e tij me pelqen mjaft

  PARLAMENTI

  Atje brenda,
  pas mureve te trasha,
  pas mureve te renda,
  atje brenda,
  thone naten e varrosnin,
  thone diten e persosnin,
  sa shpresa,
  sa enderra,
  atje brenda.
  Atje brenda?
  Nje mengjes u gdhine te tmerruar,
  pane se vetveten e kishin harruar
  dhe nisen vetveten
  nga gjumi
  ta zgjonin,
  ta miklonin,
  te kerkonin:
  kush vila,kush plazhe, kush paga te larta,
  kush blloqe te reja, avione, parajsa,
  duart dhe kembet
  si ne ethe i shtrinin.

  Perjashta te uriturit ulerinin.

 4. #4
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  53
  Postime
  2,498

  Borxhet e mija.

  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe,
  s'eshte asgje mbytja ne lum a ne dhomat e gazit
  I kam borxhe nenes qe s'ia ngrita varrin,
  i kam borxhe lisit qe s'ia hodha pjergullen,
  i kam borxhe dashurise qe ia vodha te dielen,
  i kam borxhe krimit qe s'i vura emer.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  I kam borxhe fjales qe s'e pashe ne enderr
  i kam borxhe korbit qe s'ia zbardha pendet,
  i kam borxhe vitit '13 qe s'ia mbylla plaget
  i kam borxhe ardhemrise qe ia lashe tek pragu
  terin e nje kohe te larget.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  U kam borxh te gjalleve,
  u kam borxh te vdekurve;
  gurin e varrit e shes
  te laj borxhet.

  Dhe ve piken ketu.
  Tani mund te flisni
  per borxhet qe me kini ju.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga macia_blu : 23-06-2002 mė 01:00

 5. #5
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  53
  Postime
  2,498

  shembja e nje nate dashurie

  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.

  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.

  Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
  s'ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.

  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s'eshte pak.

  Nje nate. Dhe ēfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye...

  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie...po bie....

  Dhe ishte nje nate e paemer,
  siē ishin te paemert yjet.

  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?

  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s'duhej te kish gdhire.

  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje............  (me falni te them, qe kjo eshte nje fryme ndalje nje fryme dhenie nje poezi e madhe sa poezi-dashuria.... qe dua deri tek dashuria)

 6. #6

  APOTEZA GRI

  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s’ka ere
  Era s’ka ere
  S’ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s’ka ere
  Uji s’ka ere
  S’ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra

  Xh. Spahiu

 7. #7
  make love, not war !
  Anėtarėsuar
  29-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  39
  Postime
  68
  Vija te bardha

  Vija te bardha para
  Vija te bardha prapa
  Vija te bardha majtas
  Vija te bardha djathtas
  Vija te bardha
  Ma nxite jeten!
  Well behaved women never made history.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e nimf
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Interzone
  Mosha
  40
  Postime
  253

  Humbje

  Kisha menduar te shkruaja
  nje kenge triumfi per ty..

  Po ti e paske humbur, miku im.
  Si ai qe goditet papritur me grusht
  dhe syte i erren,
  si ai qe bie ne lume befasisht
  dhe fryma i merret.
  Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
  c'korba e hane
  dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
  ne ballin e endrres pa ane?
  Cila fjale,
  cila kohe,
  cili zot
  te beri te flasesh me vete?
  Humbamenoja im,
  i pagoje si sendet.
  T'u fashit sic fashitet nje zjarr
  hakerrimi
  e ti - luan i pajete ne xhungel;
  era pergjon
  sa te kthehesh ne fluger.

  A thua je i teri i humbur?
  Shikome ne sy!

  Kisha menduar te shkruaja dikur
  nje kenge triumfi per ty...

 9. #9
  make love, not war !
  Anėtarėsuar
  29-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  39
  Postime
  68
  Te mbaj ne duar

  Te mbaj ne duar, dashuria ime,

  Krijese prej qelqi
  me shkendijime yjesh

  Kam frike...

  Frike se mos me bie
  dhe thyesh.
  Well behaved women never made history.

 10. #10
  make love, not war !
  Anėtarėsuar
  29-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  39
  Postime
  68
  Emigrant

  Iku dhembja thane,
  Iku llumi,
  llumi ne fund te filxahnit,
  Dhe fjala mori dhene....

  Po kafene, kush e piu kafene?
  Well behaved women never made history.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Xhevahir Spahiu


  Pezull


  Ka muaj qe duart s`me punojne
  dhe koka me ben dimer tej e tej;
  s`e di se nga me vijne dhe ku shkojne
  ca akuj kallur tinez neper dej.

  Cdo dite gishterinjte i flasin nikotines
  ca fjale uloke...dhe...sot ashtu...si...dje;
  aq sa je gati me grusht ti biesh pasqytes,
  fytyren tende ta rrezosh perdhe.

  Mungesa e vetmise me ka munduar
  tani i vetem ndigem si ne morg;
  ne se pershesh me kocka me kane shtruar
  as korbit vete une nuk i ndolla kob.

  Ngre kurthe dite-nata;dimer-vera
  shtrigon,mpreh thikat;c`beselidhje e zeze!
  Pas cdo rrenoje iluzionesh, era
  fryn,o njeri , mbi ty si mbi varreze...


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Xhevahir Spahiu


  UDHĖTIMET E MIA


  Do ta shaloj renė
  tė shkoj mbi malet e mia,
  po deshėn shi, t’u derdh pika lotėsh.

  Do ta shaloj kalin
  tė ndiej shijen e erės
  kur dashuria mė pret.

  Do ta shaloj lumin
  tė mė ēojė nė det,
  tė mbaj mbi vete anijet.

  Do ta shaloj pemėn
  mos pikėllohet pa zogjtė,
  rrėnjėt t’i ngulen mė thellė nė tokė.

  Do ta shaloj ėdrrėn
  pa yzengji dhe pa fre,
  tė mė ēojė tek e nesėrmja.

  Do ta shaloj kėngėn,
  zot i saj, rob i saj, – t’i kėndoj
  lėvizjes dhe nga pika e vdekur.

  MY TRAVELS


  I will saddle a cloud
  to ride above my mountains,
  if they want rain, I will drench them with tears.

  I will saddle a horse
  to feel the taste of the wind
  when love is waiting for me.

  I will saddle a river
  to carry me to the sea,
  and will bear ships on my back.

  I will saddle a fruit tree
  so it does not grieve without birds,
  and its roots sink deeper into the earth.

  I will saddle a dream
  without stirrups or reins,
  to carry me to tomorrow.

  I will saddle a song,
  its master and its slave – to sing
  of movement even from the still point.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bili99 (01-03-2019)

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e ViVaci
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  43
  Postime
  45
  Dashuria

  ka dyer,ka dritare,ka dericka
  shtepia.
  dikush hyn nga dera,dikush nga dritarja a dericka.
  ti?
  nga te tria.

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e ViVaci
  Anėtarėsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  43
  Postime
  45
  kjo poezi eshte per te gjitha gocat e forumit se dhe vete xhevahiri prandaj e ka shkruar qe te perdorej ne kesi rastesh...


  VAJZE E BUKUR

  bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
  ne kafe "Tirana" hyre,
  ti e rralla si debora
  qe ne Tirane bie.

  Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
  qofsh e dashuruar dhe prej meje,
  prej syrit tend
  lulezojne dhe sendet.

  Ekspresi gjallerohet
  e gjthcka behet sy.

  Ne tavolinen e fundit
  dy pleqve kafja po u ftohet.
  Te shikojne ty.

 16. #15
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  REKUIEM PER OREN 6...  Ora 6
  Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
  dhe ti s'po vjen
  ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
  ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
  une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
  ne 6 e kater bota ishte po ajo
  6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
  6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
  Ti s'po vjen
  S'po vjen
  S'vjen
  ne 6 e pesembdhjete
  hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
  akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
  qe s'ekziston

  Une mora pikellimin per dore
  dhe ika


  Xhevahir Spahiu

 17. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  NATA E VITIT TĖ RI

  O zemra ime, o vetmi,

  tė pimė sonte, gjithsesi.

  Njė mall, njė dhembje dhemb atje

  ku jemi dhe nuk jemi ne.

  pas muresh kokė mė kokė kurthojnė

  harrimin e harrimit tonė.

  Po qoftė nė Dajt a Monparnas

  njė shishe vere tė ndjek pas.

  Sa vlen njė gllenjkė e saj nuk vlen

  as fama, as froni qė shkėlqen.

  E tha s'e tha Omar Khajami,

  stacioni i fundit: Varri i Bamit.

  O zemra ime, o vetmi

  Te pime sone, gjithesesi..

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e e vetmuara
  Anėtarėsuar
  06-01-2003
  Vendndodhja
  Vendi i dimrit te gjate
  Postime
  67
  Heret a Vone,
  Sa larg jemi aq edhe te harruar.
  Nje gote vere nuk ben pune. Na duhen dobixhanet e rakise per te harruar dhimbjen e harreses.
  Pershendetje.
  Fjala vret me shume se plumbi;
  pabesia me shume se te dyja.

 19. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  VJESHTA E TRETE

  Debora ende pa rene
  ne vend te nates
  ne vend te ēative
  eshte zemra
  Zemra ime qe thinjet...

  HARRIMI

  Tha fjalen e pare
  prisja te dyten,
  tha fjalen e dyte
  kerkoja te paren...
  tha fjalen e trete
  i harrova te tria .

  E vetmuara akoma beson ti ne damixhanet e rakise???
  Pershendetjeee

 20. #19
  Eklips Maska e deep_blue
  Anėtarėsuar
  25-02-2003
  Vendndodhja
  Diku ne Kosove
  Mosha
  51
  Postime
  695
  Mua me pelqen pozia
  nuk edi nese kam mbajtur ne mendje
  te henen thame emrat u njoftuam
  te marten e keshtu me radhe deri te e diele
  dhe per fundon pastaj erdhi prap e hena.
  Nese e ka dikush kete poezi le ta postoje se eshte nder me te bukurat qe perfaqeson realitetin e dashurise se perditshme.
  Te gjitha jane thene

 21. #20
  Sonte

  Jetoj brenda syve te tu,
  ne syte e mi ti ke shtepine.
  S'jemi vetvete,
  secili eshte tjetri.
  Vera ime ka dy skaje:
  njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
  Ti hyn ne te djeshmen time,
  humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
  Une hyj ne te ardhmen tende,
  humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
  asnjehere.
  Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
  Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
  Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

  Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
  nje lume,
  do lisa, nje dem,
  edhe varrin,
  varrin e nenes.

  Krejt e kote.
  T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
  Sonte jemi vetem e sotme.

  1989

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Xhevahir Spahiu, poet i dashur i tė gjithė shqiptarėve
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2009, 16:59
 2. Alban Spahiu
  Nga Manulaki nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2006, 15:43
 3. Kreshnik Spahiu, Qytetari I 2004-es
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-01-2005, 11:02
 4. Pse ministrja e Kultures Dade flaku poetin Xhevahir Spahiu?
  Nga Orion_DYRRAHU nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 28-03-2003, 15:11
 5. Veglat
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-08-2002, 16:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •