Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 142
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Vendndodhja
    somewhere
    Postime
    14
    Asnjehere s do kisha menduar qe dikush me nje nick te tille(macja blu)do shkruante gjera te mencura,vazhdimisht gjej veten duke u qortuar per mendime ,pershtypje(paragjykime sepse eshte pashmangshme)krejt te pamatura,anyway te falnderoj qe ma trehoqe veshin (pandergjegjshmerisht) edhe nje here tjeter ne mes te shumtash,.....dhe per mos te dale nga tema do ishte interesante te shtrohej nje pyetje e tille:Nga cfare keni frike ??...(pasi kam pershtypjen qe shumica e anetarve te forumit ndihemi te pafuqishem per te bere filozofi dhe pyetja e shtruar te nget ta besh dicka te tille,dua te them te formulosh dhe jo te shprehesh ,megjithse normalisht askush s na ndalon te shpikim edhe duke ja futur kot ne fund te fundit prandaj jemi ketu per te marre informacion pse jo dhe per tu permirsuar...);...gjithmone pa lidhje ndoshta(po nderhyj) dhe ne menyre shume te hapur qe do ishte shume me bute dhe e ndershme njekohesisht sikur ti sugjereje Eda H-se ne nje msg privat e aq me teper ta qortoje(thene me shume delikatese kjo e fundit per te mos thene share).
    have fun everybody and specially u Macja Blu(patjeter qe duhet te jete shume metaforike,I mean ur nick)
    O "Zot" jepna fuqi te mos flasim kur s kemi gje per te thene

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e fluid
    Anėtarėsuar
    05-08-2002
    Vendndodhja
    bote
    Postime
    4
    Frika,
    frika eshte nje ndjenje qe eshte krijuar ne brendesine e njeriut.Dhe qe i eshte krijuar per ta mbajtur te gjalle.Per ta stabilizuar ate.per ta mbajtur ne balance.E imagjinoni dot nje jete ku te mos egzistonte frika.Do te kishte gje qe do ta mbante njeriun.Do te kishte kufi???Jo jo sma ha mendja fare.Sdo te kishte gje qe do ta mbante njeriun.

  3. #23
    Kemi frike sepse ekzistojme, jemi gjalle...

  4. #24
    Shmekeri Prishtines
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    66
    Per friken fajin e ka medulla oblongata , e cila sekreton Adrenaline, e cila na ben te frigohemi.

    Fear made us create governments----thomas hobbes
    Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-11-2008
    Vendndodhja
    irraggiungibile
    Postime
    21
    Citim Postuar mė parė nga Eda H Lexo Postimin
    Pershendetje. Pse kemi frike?? nga kush kemi frike? Pse eshte e krijuar kjo ndjen tek njerizit? a ka vlere frika tek personaliteti i njeriut? ka njerz qe nuk kan frike? cfare na shtyne qe te kemi frike?
    me shume respekt
    eda
    Frika eshte nje diēka inteligjente,na ndihmon te jetojme.Ka raste shume te ralla njerzish qe nuk e njohin kte ndjenje,nuk mbijetojne!

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    teme shume interesante, shume e gjere, edhe jasht aftesive te mia per ti dhen sqarim te plot per kte teme, mund et shpreh opinionin tim, por prap sllogaritet per sqarim te temes.

    pergezime eda per temen, edh ediskutim te mbare ju te tjeret

  7. #27
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Frika per njerezit eshte si kripa per gjellen. Gjella pa kripe nuk ka kuptim.

    Por nese keto frikera jane ekstreme atehere behen shqetesuese per njeriun. Ketu serisht mund te perdorim shprehje tjeter popullore. "Gjella me kripe e kripa me karar".

    Pra, nje individ qe nuk njeh friken eshte problematik, po keshtu nje individ qe friken e kthen ne obsesion apo fobi edhe kjo eshte e tepruar dhe si e tille shqetesuese.

    Si perfundim, frika eshte nje ndjesi e domosdoshme per njeriun, nje instikt mbrojtes. Ekstremitetet e saj jane problematike dhe aspak te shendetshme.
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anėtarėsuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    njeriu meson te kete frike ashtu sic meson shume vese ne kete bote qe natyrishit jane relative disa here na sherbejne per mire disa here per keq, ne aspekt me friken gjithmone do pare sensi i mases pak frike te ben te matur shume frike te ben te trembur, gjithsesi une jam kundra frikes dhe e perbuz kete ves qe te privon te perjetosh shume gjera te bukura ne jete. ka frike qe vjen nga situata qe eshte e percakaktuar saktesisht se jane te lidhura me rrezikun si prekja e dickaje te nxehte, pickimi i nje gjarperi e gjera si keto por kur frika lidhet me situata qe varen totalisht ne doren tende dhe ti sguxon ti provosh pasi ke frike se do deshtosh kjo eshte marrezi
    failure is not an option!

  9. #29
    Pse kemi frike?
    Se nuk jemi budallenj !!!

  10. #30
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    frika esshte e lidhur me vete njerezimin

    Ne Te Shumten E Rasteve Ajo Trashgohet Sic Trashegohet Nje Semundje Nga Nena Te Femija Ose Nga I Ati Te Femija Po Kjo Per Disa Gjera Qe Njerzit Vetem Kure Rriten I Kuptojn .

    Dhe Frika Eshte Nje Semundje Si Te Tjerat Vec Se Deri Me Sot Nuk Eshte Gjetur Ndonje Kurim:

    Une Mendoj Se Pse Njerzit Kan Frik Eshte Se Bota Eshte E Tille Qe Frika Ka Qen Eshte Dhe Do Jet Perderisa Eshte Ne Fuqi Ligji I Konkurences Qe Do Te Thote Vdekja Jote Eshte Jeta Ime

    Qe Njeriu Te Jetoj Pa Frike Mund Te Jete E Pamundur Ose Mund Te Jete Nje Gje Qe Mund Te Realizohet Vite Me Von Kure Me An Te Teknologjise Mund Te Vihen Mikrocipa Ne Trurin E Njeriut Dhe Njerzit Te Sillen Te Gjith Njesoj Dhe Kure Njerzit Te Sillen Njnesoj Sdo Kete Me Frike Se Cdo Gje Do Jete E Kontrolluar E Mira Balancuar E Detajuar E Sdo Jete Konkurenca E Forte E Tregut Qe Egziston Sot.

  11. #31
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anėtarėsuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Frike

    Nga kush ? Nga vetja

    Pse kemi frike? Se asnjehere njeriu nuk eshte i sigurte per ate qe ben...!
    Nqs je i sigurte per ate qe ben asnjehere nuk do kesh frike.Por qe te arrish te mos kesh frike duhet te jesh i sinqerte me veten ne perfeksion...gje qe eshte shume e veshtire per mos te thene e pamundur. Kemi frike qe kur vijme ne jete...femija qan nga ndryshimi i ambjentit...i duhet kohe qe te ndahet nga ambjenti qe ishte dhe te pershtatet ne ambjentin qe rri dhe per kete ai duhet te mposhti friken. Ecim gjith jetes tone me frika her konstante here me te medha ...e here me te vogla...me frika qe zhduken ...qe smadhohen deri ne depresion.
    Ecim me friken si do dalin ne jete...hedhim hapa te frikshme per martese , per pune per jeten tone. Dhe se fundmi i friksohemi vdekjes...cdo gjejme atje...kush do na presi...cdo bejme atje...per cfare ishin te vlefshme ditet tona ne jeten qe lam pas dhe vetem rrudhat tona e tregojne me se miri ate...!

    E gjithe jeta eshte nje teater tragjikomedie ku secili nga ne eshte protagonisti i saj me fabulen "Jeto me frike , Gezo Lumturine , dashuro dashurine , qaj per dhimbjen , syno ambicien , lejo te jetojne."
    * Im a Slow Walker...But i Never Walk BaCk *

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e olsetto
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Vlore
    Postime
    170
    Citim Postuar mė parė nga Eda H Lexo Postimin
    Pershendetje. Pse kemi frike?? nga kush kemi frike? Pse eshte e krijuar kjo ndjen tek njerizit? a ka vlere frika tek personaliteti i njeriut? ka njerz qe nuk kan frike? cfare na shtyne qe te kemi frike?
    me shume respekt
    eda
    Kam degjuar dikur ne nje dokumentar se ne bote ka tre njerez qe nuk kane frike.
    Ne ate qe bejne si marrin parasysh pasojat.

    Po frike kemi se njerez jemi...
    1,2 Freedy comes for you;
    3,4 Jason's at your door.

  13. #33
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    20-12-2009
    Postime
    306

    A duhet njeriu te kete frige

    Dhe nga kush!!?

  14. #34
    Citim Postuar mė parė nga SKENDER_BEU Lexo Postimin
    Dhe nga kush!!?
    une nuk i bie me qaf njeriu bej vetem mire ne qofte se mundem dhe e kam trurin top dhe fle dhe geras naten pa mendime....skam frike nga asnjeri

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    A duhet njriu te kete frig!

    Po a duhet a nuk duhet, eshte diqka tjeter, por frigen e kemi, si ti si une, si gjithe njerzimi, friga vije hiq pa te pyter se a duhet apo jo! nuk ka njeri ne bote qe nuk ka njefar lloje frige, por mvaret se qfare frige dhe nga kushe dhe si vjen!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e majla
    Anėtarėsuar
    06-11-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    245
    A duhet te kemi frike??
    Po, une per vete kam frike nga e ardhmja , nga e panjohura.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Frik ????

    Vetem nga lartesit e medhaja

    Nga te tjerat skam frik fare

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anėtarėsuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745

    pershendetje nga gjermania

    Citim Postuar mė parė nga majla Lexo Postimin
    A duhet te kemi frike??
    Po, une per vete kam frike nga e ardhmja , nga e panjohura.
    Nga e ardhmja nuk kam frike, se e ardhmja edhte gjithmon me e mire se e kaluara.

    me te mira majla

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e majla
    Anėtarėsuar
    06-11-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    245
    Citim Postuar mė parė nga alem_de Lexo Postimin
    Nga e ardhmja nuk kam frike, se e ardhmja edhte gjithmon me e mire se e kaluara.

    me te mira majla

    Shpresat jane te tilla por ka raste qe te shkaterron te gjitha skemat.. kesaj ja kam shume friken.. Mgjte, prape ngrihemi dhe ecim para....

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e SHENON
    Anėtarėsuar
    17-10-2009
    Postime
    22
    Frika Te Mban Larg Se Keqes...po Mendoj Qe Njeriu Duhet Te Kete Frik

    Per Vete Une Kam Frike Nga Lartesite

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •