Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-12-2003
    Postime
    104

    si duhet zgjidhur problemi i camerise

    a duhet zgjidhur problemi i camerise njesoj si u zgjidh ne kosove dhe ne maqedoni sepse greket me dialog nuk kuptojne.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar honzik për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e sulo katili
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Vendndodhja
    france
    Postime
    5
    Problemi i Camerise zgjidhet vetem me dhune. Kur ne te jemi te afte nga ana ekonomike ti "hame" grekerit pjesa tjeter eshte kollaj fare. Gjithashtu do te na ndihmojne shqiptaret qe ndodhen me shumice atje, te pakten ata qe nuk kane ndruar fene dhe nuk kane fshehur origjinen...

    Sigurisht qe ato qe shkrova me siper jane nje shaka. As njera, as tjetra nuk kane rrezik te ndodhin . Problemi Cam nuk do te kete me sens ne 50 vjecarin e ardhshem, pare ne prizmin europian.
    Nga ana tjeter, shqiptaret e brezit te dyte ne vendet ku emigrojne asimilohen pothuajse teresisht. I vetmi shanc per ne eshte qe Shqiperia etnike ta kete te larte demografine. Kjo eshte beteja te cilen te tjeret e kane te veshtire ta fitojne.
    Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal i ZI, ku ka shqiptare, jepini ju lumte palla ... ne Cameri fatkeqesisht nuk ka me shqiptare, pra beteja eshte tashme e humbur!

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-12-2003
    Postime
    104
    jo vella ka sa dush kosova kishte 80 vjet gjithashtu.per nja 5 vjet do i shikosh shqiptaret

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    hoznik besoj se duhet zgjidhur vlla , por shqiptaret qe jan shqiptar marrin nja dy leke nga greku dhe e tradhetojn atdheun e tyre , e mohojne nenshtetsine e tyre. Ka edhe nga keta ne Cameri sepse kam degjuar dhe kam njohur nje te tille.
    Eshte vertet turp per Shqiptaret!


    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  6. #5
    TONY_MONTANA Maska e elis kollabani
    Anëtarësuar
    18-05-2003
    Vendndodhja
    Swindon Angli
    Postime
    4

    flash

    Ne Vlore eshte formuar nje çete per clirimen e Camerise
    por une mendoj se kjo eshte nje gje e kote
    tani ka ndryshuar koha duhet luajtur diplomacia
    sigurisht nga shteti Shqiptare nga vellezerit kosovare dhe nga gjithe Shqiptaret ne diaspore.

  7. #6
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Me rendesi eshte se politika amerikane i ka dhene nje shtytje kesaj ceshtjeje. Nje vit me pare eshte botuar nbje liber shume interesant ne anglisht e shqip per Ceshtjen Came qe ka zgjuar nga gjumi diplomacine amerikane.
    edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069
    Citim Postuar më parë nga elis kollabani
    Ne Vlore eshte formuar nje çete per clirimen e Camerise
    por une mendoj se kjo eshte nje gje e kote
    tani ka ndryshuar koha duhet luajtur diplomacia
    sigurisht nga shteti Shqiptare nga vellezerit kosovare dhe nga gjithe Shqiptaret ne diaspore.
    Hahaha cfar jane keto fantaceta?
    Eshte e sigurte qe ne shqiperi as do pergatitet as do kete ndonjehere agresion kunder greqise.Greqia qe kishte ne dore letra me te mira se cmund te kemi ne ndonjehere me 97 nuk mori dot leje te plote per bere ate qe donte ne shqiperi.

    Nuk jam dakort me shakane e sulos, ne greqi jetojne vertete shume shqipetare me te drejta te mohuara.Beteja quhet e humbur kur mbaron "lufta".Me sa di une Amerika tani ka filluar ta preki kete ceshtje dhe zgjidhja do jete si ta vendosi ajo.
    Une kam besim dhe uroj ta zgjidhi drejte

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar shitesi për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  10. #8
    revolucionar Maska e bOndi_oo7
    Anëtarësuar
    18-10-2005
    Vendndodhja
    Shkup
    Postime
    704

    Ceshtje qe kerkon zgjidhje

    Une mendoj se kjo ceshtje patjeter duhet te zgjidhet, me diplomaci ose me force, por nuk e kam idene se sa jane te gatshem camet te na mirepresin ne kete pune, sa jane te gatshem ata te sakrifikojne per lirine tyre. Njekohesisht ua bej me dije se ne shqipetaret e Ilirise dhe te Dardanise jemi te gatshem tu ndihmojme

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bOndi_oo7 për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  12. #9
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar më parë nga LeNNoN
    hoznik besoj se duhet zgjidhur vlla , por shqiptaret qe jan shqiptar marrin nja dy leke nga greku dhe e tradhetojn atdheun e tyre , e mohojne nenshtetsine e tyre. Ka edhe nga keta ne Cameri sepse kam degjuar dhe kam njohur nje te tille.
    Eshte vertet turp per Shqiptaret!


    LeNNoN !
    Jam dakort me cka thua. Gjithashtu ama, nuk duhet harruar qe kjo nuk vjen vetem nga dobesia e ketyre shqiptareve qe permend ti, por patjetjer edhe nga politika e felliqur qe greket kane ndjekur ne vite. P.sh. :

    - Vete kam emigruar dikur ne Greqi dhe te gjithe qe kane pasur te njejtin fat e dine se sa shume i diskriminojne greket ata shqiptare qe nuk pranonjne te genjejne dhe te thone qe me quajne Sotir dhe jam vorioepiriot (me origjine greke). Edhe pse greket e dine shume mire qe kjo eshte nje genjeshter (pasi dihet qe shumica e shqiptareve jane me origjine muslimane dhe gjithashtu shqiptare, jo greke) ata e stimulojne ne maksimum, pasi kenaqen djallezisht me kete politike nenshtrimi e asimilimi. Kjo jo vetem nga populli, por aktivisht e nxitur nga shteti, nepermjet lejave te qarkullimit e qendrimit, etj. etj.

    -Ne zonat greke ne kufi me zonen e Korces ka shume fshatra qe kane qene pjese e Shqiperise. Kam pasur rastin te udhetoj personalisht nepermjet tyre dhe te degjoj nga pleqte shqiptare qe i dinin te gjithe emrat shtiptare te ketyre fshatarave tashme grek, dhe gjithshtu kam njohur shqiptare qe kane qene me origjine nga ato fshatra e tani jetojne ne Shqiperi. Cndodhi? Kur keto territore u aneksuan nga Greqia, shqiptaret qe ishin aty u perzune me dhune nga ato fshatra, dhe vendi u popullua menjehere nga greket, nje pjese e te cileve erdhen kishin jetuar ne Turqi ( ose ishin peng aty, dicka e tille). Kete e pohonin edhe disa banore greke te ketyre fshatrave, qe akoma edhe sot brezi i vjeter i tyre flet turqisht.
    Tashme ama as qe flitet per keto zona, pasi greket si skile te felliqur qe jane zhduken cdo evidence shqiptare nga keto zona.
    Ky eshet vetem nje shembull i vogel qe e di persnalisht, dhe patjeter pronat came e teritoret e tjera kane historira me te dhimbshme e me permasa me te medhaja.


    Shpresoj qe shqiptaret kudo qe jane te perfitojne te drejtat e tyre te vjedhura me dhune, e me pas se shpejti te behemi prap nje shtet i bashkuar sic kemi qene me pare.

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar diikush për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  14. #10
    Inter Maska e DuPI_I_KeQ
    Anëtarësuar
    17-06-2005
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    89
    Se besoj se do gjendet kollaj nje zgjidhje per ne camet sado qe duhet gjetur!

  15. #11
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069
    Me 27 Nentor pronat shqiptare ne greqi me nje ligj parlamenti kunder te gjitha te drejtave nderkombetare kalojne prone e shtetit grek!??Eshte ligji mbi kadastrat greke qe tenton te percudnoje historine dhe te drejten e nje populli.
    Eshte vertete nje prove e veshtire per te gjithe shqiptaret dhe qeverine e sapozgjedhur.Eshte e nevojshme me shume se kurre te tregojme vendosmerine maturine dhe zgjuarsine tone.



    TI CDO BESH?
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar shitesi për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  17. #12
    i/e regjistruar Maska e babadimri
    Anëtarësuar
    07-07-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    704
    Po cka ben diplomacia shqiptare e mjere asgje ne kete drejtim. jane ne gjendje qe tia puthin duart Greqise. Pse Shqiperia nuk e ngren kete ceshtje ne nivel nderkombetar sepse te gjitha argumentet flasin pro cveshtjes Came. Mednoj se eshte koiha qe ne kete drejtim te punohet me shume

  18. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-12-2005
    Postime
    538
    Pa Kosove e Cameri ske ku shkon moj Shqiperi.

  19. #14
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anëtarësuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Çamëri
    Postime
    315
    Aprop. Po e riaktivizoj kete teme duke bere nje analogji megjithese eshte pak e larget, por po te vendosen dy vendet Izrael/Palestine ne nje dikotomi me Shqiperi/Greqi. Ata qe kane dijeni me te thella mund te gjejme shume subjekte te njejta dhe te njohura.
    Presidenti Olmert ka ardhur ne SH.B.A.dhe po ben deshmi per torturat qe populli izraelit po kalon nga terroristet palestineze.
    Supozojme se Presidenti Papulias shkon ne Vjene dhe ben te njejten ankese per "luftetaret çame".
    A mund te quhen shqiptaret came terroriste po luftuan per tokat e tyre duke perdorur arme?
    Dhe nese po, (per arsye se dhuna eshte ekstremiste) A mund te shkojne shqiptaret ne tokat amtare te bejne 'resettlement' ne te njejten menyre si çifutet biblike, me justifikim se historia i lidh ata me fiset mollose,kaone dhe thesprote?
    Kjo e fundit eshte me e mundshme dhe ka dhune minimale. Duke ditur se Çameria (Thesprotia,Janina,Parga,Paramithia,Gumenica,Arta) jane gjysem te shkretuara, rivendosja e popullsise shqiptare si banore pergjithmone do ti leverdisi Greqise.
    Ju si mendoni?
    ÇAM 24 KARAT

  20. #15

    Dhuna eshte ide koti

    Nuk mund te behet fjale per dhune cetash ose ushtarake se I KA ikur koha asaj.
    Gjeja e pare eshte te shkohet ne Hage. Nuk e di se pse kryesia e shoqates Cameria rri pa bere asnje gje. Apo kane marre edhe ata ndonje premtim.
    Greqia qe kur eshte futur ne Evrope ka perfituar por ka edhe detyrime.

    Ne nuk duhet ti japim grekeve argumenta (si psh varret ne jug).
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  21. #16
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anëtarësuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Çamëri
    Postime
    315
    Kinez, nuk kuptoj ç'do te thuash kur i ka ikur koha asaj...

    >kur, jo me larg se para 5 vjeteve (2001) shqiptaret e Maqedonise u ngriten dhe i detyruan sllavet te ndrojne rruge
    > kur cdo popull mundohet/lufton per liri: si çeçenet,palestinezet,shqiptaret etj. nuk eshte shume vone, sidomos per hakmarrjen dhe vendosjen e drejtesise.
    >per argumenta dhe llafologji greket jane te njohur dhe argumenti tani per tani eshte ne ajer.

    Pyetja vjen: - Pse krimet e Holokaustit perfliten akoma dhe tani kurse krimet e tjera te WWII duhet te jete tema te heshtura, pavaresisht nga permasat?
    ÇAM 24 KARAT

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Pyrrhus_Mollos për postimin:

    bsdev (01-03-2017)

  23. #17

    Puna e Canerise nuk eshte njesoj

    Ne Kosove e Maqedoni shqiptaret e ruajten identitetin dhe numrin. Kurse shume Came qe kane toka ne Greqi tani banojne ne Shqiperi. Ata qe ngelen aty nuk besoj se kane te njejtin mendim kur vjen te puna e armeve. Nqs camet ne Greqi jane dakord per pune force atehere punet ndryshojne. Por perdorimi i armeve nga jashte nuk eshte llaf goje... Nuk mund ta "pastrosh" vendin pa bere gjera drastike.

    Jam shume dakord me mendimin qe ne duhet te bejme me shume per sensibilizimin e popullsine ketu dhe Evropes ne pergjithesi. Greket u cane duke thene se ne keqtrajtojme "minoritetin" etj etj. Ai qe nuk ja ka idene kujton se behet fjale per ndonje diktature ne Afrike.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kinezi : 24-05-2006 më 17:50
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

  24. #18
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Ah po kshu eshte kur je historikisht vegel e te tjereve. Greket pretendojne toka te tjera ne jug te Shqiperise ju thoni Cameria. Me duket si pa shpresa per momentin. Ceshtja eshte gjithmone tek fuqizimi Shqiptareve. Tashi na kap Greku prej veshi edhe na thot ik kolopuc se do ta nis Camerine me post.

    Plus nuk jemi per te qen vet si komb. Ja shiko. Ke ktu ne forum tipa qe do na vijn e do na thone ne gjuhen shqipe qe Cameria eshte e Greqise. Qe duke filluar nga ai lart fare, dmth krietari bashkise se forumit.
    HOLLAND...

  25. #19
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar më parë nga honzik
    a duhet zgjidhur problemi i camerise njesoj si u zgjidh ne kosove dhe ne maqedoni sepse greket me dialog nuk kuptojne.
    Nuk mbaj mend kaq sa jam bere te kete fituar dikush lirine me gjuhen e paqes! por nuk jam per luften packa se eshte e vetmja rruge qe te con drejt lirise.

    Dito.

  26. #20
    Citim Postuar më parë nga Del Monako
    Ah po kshu eshte kur je historikisht vegel e te tjereve. Greket pretendojne toka te tjera ne jug te Shqiperise ju thoni Cameria. Me duket si pa shpresa per momentin. Ceshtja eshte gjithmone tek fuqizimi Shqiptareve. Tashi na kap Greku prej veshi edhe na thot ik kolopuc se do ta nis Camerine me post.

    Plus nuk jemi per te qen vet si komb. Ja shiko. Ke ktu ne forum tipa qe do na vijn e do na thone ne gjuhen shqipe qe Cameria eshte e Greqise. Qe duke filluar nga ai lart fare, dmth krietari bashkise se forumit.

    Lezetshem shoku. Une kam thene dicka te ngjashme ne nje teme per bashkimin e trojeve shqiptare. Duhet filluar nga bashkimi ekonomik.
    Per punen e tradhetareve ne forum ca veta i kam pare, por me kryetarin e bashkise nuk e di, ai duket si nga tanet
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kinezi : 24-05-2006 më 18:47
    Mos shikoni kisha e xhamia feja e shqiptarit është shqiptaria -Pashko Vasa

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
  2. Çamëria
    Nga artur në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 21-04-2010, 17:31
  3. Një tezë greke: Problemi i çamëve myslimanë
    Nga DYDRINAS në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-05-2006, 18:19
  4. Genocidi Dhe Masakrimi I Popullit Shqiptar Nga Helenasit
    Nga Sabriu në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-05-2006, 07:32
  5. Problemi, Zgjidhja, Perfundimi
    Nga deshmuesi në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 02-10-2003, 21:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •