Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  Perjashtuar Maska e besi84
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  36
  Postime
  440
  Citim Postuar m par nga ALBA Lexo Postimin
  Ti besi84 jeton ne Gjermani apo dikund tjeter ? Mendon ti se vertet lufta e Hitlerit ishte si shkak i nacionalizmit ? Sigurisht qe koha e Hitlerit Stalinit dhe Enverit mos ardht kurre , por mos harro se te gjithe ata qe duan vendin e tyre jane nacionaliste , edhe ne Shqiptaret jemi nacionaliste , bile disa jane fanatike nacionaliste , por ate qe beri Hitleri nuk mund ta bejm ne , ajo qe beri Hitleri nuk ishte nacionalizem , ajo ishte cmenduri e nje te cmenduri .

  Alba
  Nacionalizem i teprum, keshtu do e quaja une kete. Pra e thash se shoqeria gjermane kane ndryshuar ne pergjithesi, ose po vazhdojn te ndryshojn, mirpo ka ende shume te cilet duan qe vendi i tyre te jete mbi te gjithe te tjeret, e kjo te shpije ne lufte.
  Une nuk munde ta mohoje se populli gjerman jane popull i zedhshem dhe puntore, por poashtu nuk kam pse ta mohoje se po ky popull (50% tpakten) vuan nga nje smundje e cila quhet ''te qenurit i PARI, duke i nenshtruar te tjeret, ose duke i bere ata qe te na bien ne gjunje''...
  Shpresoj me kuptoni drejt, pra jo qe personalishte kam pasure pervoja te keqija (bile asnjehere deri me tani) por meq jetoje ketu, kam arritur ''ti studioj'' me mire se cshoqeri jan keta


  P.s kam jetuar 1 vite e gjyse ne Leipzig (tash per momentin jam ne Bamberg) dhe kam arritur te i vrej shume kjart dallimet midis (shoqerise) gjermanis lindore dhe asaj perendimore.
  Ndryshuar pr her t fundit nga besi84 : 13-02-2008 m 18:45

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  E ku jan dallimet n mes albogjermanve?

 3. #23
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  E cfar domethene ti me kete?se i ke ra pak trashe.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,277
  amon more se gjermonet jane njerzit me te ftohte ne gjith boten nuk te thot komshiju mirmengjes kur shikojne qe je i huaj .cfar njerzish jane kto kur perpara femijes vejn qenin apo macen kto jan pa ndejnja fare.ok jo se ne jemi me te miret por kur shikojme nje njeri te shtrire pertok qe mund ti duhet ndihme ne e ndihmojme pernjehere kurse kto gjermont nuk te afrohen hic fare te lejn te ngordhesh aty kto jan gjermont

 5. #25
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Po jo o goca bules se e ke gabim,jane njeres teper korekte,ne shqiperi te lene te ngordhesh,nuk ka as ambulanca,as ndihme te shpejte asgje,ketu te vjen menjehere ambulanca,kam pare une ne shqiperi nje aksident ne rruge,kalonin te gjitha makinat dhe nuk ja ndjente njeriu fare kishte te plagosur a jo.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,277
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  Po jo o goca bules se e ke gabim,jane njeres teper korekte,ne shqiperi te lene te ngordhesh,nuk ka as ambulanca,as ndihme te shpejte asgje,ketu te vjen menjehere ambulanca,kam pare une ne shqiperi nje aksident ne rruge,kalonin te gjitha makinat dhe nuk ja ndjente njeriu fare kishte te plagosur a jo.
  nuk e kishim per ambulancat por si njerez si jane por kur shkon edhe ne spital ktu ne berlin ku jam une po te pan qe je auslender te lejn aty te presesh nja2 ore po neper fshatra eshte me ndryshe po prap sma ha mendja se gjermont jane rraca me e ftofet qe kom pa deri me sot apo ndigju

 7. #27
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  35
  Postime
  3,441
  une kam 18 vjet ne gjermani dhe them se jetohet mire po morre pak lek nag shteti dhe pak pune ne te zez ja del..nuk ka me mire them une..amon por keto gjermonet jan me te ftohet nuk ka pa bota ore...une jetoj ketu por nuk kam as nji gjermon ne shoqerin time se nuk jemi ne si ato apo ato te jen si ne...po ju jap nji shembull...vjen ne kass nji cun e nji goc jan cift i thot goca shokut telutem a me jep 2 cent borxh dhe ja jep ne i thot po me mi dhen prap...bobo kur kam keshtu njerzish ne kass me vjen me vjell..keto jan gjermont....vin dhe te huj ne kass dhe pernjiheresh dukte ndryshimi qe jan me te ngroht e kan zemren me te mire....ketu ne gjermani esht nji shpreje..JEDER DEUTSCHE HAT EINEN KLEINEN HITLER IN SICH...kjo do te thot qe CDO GJERMAN KA NJE HITLER TE VOGEL BRENDA.........

 8. #28
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  35
  Postime
  3,441
  Citim Postuar m par nga diocleziano Lexo Postimin
  Po jo o goca bules se e ke gabim,jane njeres teper korekte,ne shqiperi te lene te ngordhesh,nuk ka as ambulanca,as ndihme te shpejte asgje,ketu te vjen menjehere ambulanca,kam pare une ne shqiperi nje aksident ne rruge,kalonin te gjitha makinat dhe nuk ja ndjente njeriu fare kishte te plagosur a jo.
  amon pse une nuk kam pa ketu nuk te ndimojn hic gjermonet ore te lejn ashtu se nuk dun me u perzi...dhe per ambulancat nuk kan faj njerzit por shteti pse ketu ne gjermani i kan bo keto njerzit apo cafre...shteti i ka ber

 9. #29
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  une nuk kam qene ndonjehere ne gjermani, po po jap nje mendim timin mbi ato qe ke thene.
  1. Gjermanet nuk kane pse te turperohen per asgje, as per hitlerin. Hitleri i dha hov ekonomise gjermane, keshtu qe objektivisht sado i keq dhe pervers te ket qene hitleri ka qene i mire per popullin e vet. Te ishin dhe politikanet tane aq te mire sa Hitleri se foton do ja mbaja ne portofol.
  2.3. Gjermania nuk ka pse te lodhet te tregoje se eshte dominante, ne dy luftera boterore e ka treguar dominancen e vet me vepra, dhe me mekembjen e saj te shpejte mbas luftes. Prandaj kam respekt te thelle per kete popull, jane me te vertete te pavarur nga te tjeret.
  Nuk duhet te dalin nga goja jote keto fjale per Hitlerin.
  Hitleri ka qene i hurit dhe i litarit , po te kishte mundesi do ta kishte "vetetuar" histerine qe kishte mesuar se jeta eshte lufte rracash, duke e bere shkrumb e hi Gjermanine.
  Atij i qe "mesuar" nga Hegel ( ashtu sic meson marksizmi per luften e klasave, dhe qe imperializmi amerikan eshte tiger prej letre duke shpifur per vendin me demokratik dhe te pasur ne bote), atij i qe mesuar dhe i "mesoi" gjermaneve qe Gjermania do shpetoje boten.
  "Deutschland uber alles, uber alles in der Welt" (Gjermania mbi te gjitha, mbi te gjtha ne bote).
  Dhe shume gjermane besuan duke shtyre ne akte heroike per te siguruar hegjemonine ne Europe.
  Po ashtu shume te tjere rane si heronj duke luftuar per te mbrojtur lirine e vendit te tyre.
  Bota shpetoi edhe pa Gjermanine. Edhe mund te jetome dhe pa Gjermanine.
  Kur i shohim gjerat ne sy pas kaq kohesh gjithe ideologjia naziste ishte zhgenjim, per me shume shpifje e neveritshme.
  Teorite perendimore duket se funksionojne me mire, dhe jane me afer te vertetes.
  La vida es un carnaval

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Citim Postuar m par nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  amon pse une nuk kam pa ketu nuk te ndimojn hic gjermonet ore te lejn ashtu se nuk dun me u perzi...dhe per ambulancat nuk kan faj njerzit por shteti pse ketu ne gjermani i kan bo keto njerzit apo cafre...shteti i ka ber
  Eshe e vertet qe Gjermanet jane te ftohte , por jo te gjithe , ka dhe njerez qe jane shume humane . Pse kan pasur nje Hitler , kjo nuk do te thote qe jane te gjithe Hitler . Fundi fundit Hitleri ishte austriak dhe jo Gjerman . Edhe une kam 18 vjet , por jam shume e lumtur , panvarsisht c'fare ka qene me pare nuk eshte me tani . Pastaj c'fare pret ti nga Gjermani . A nuk eshte gjermani qe te strehoi kur erdhe per here te pare ne Gjermani , a nuk eshte gjermani qe te dha ndihme sociale per aq kohe sa ishe pa pune , qe ndoshta me ate ndihme ke ndihmuar dhe familjen tende ne Shqiperi , a nuk eshte gjermani qe po te mban ne Gjermani dhe po te jep mundesi te shkollohesh te studiosh etj etj. Nuk e kuptoj se c'fare kerkon nga Gjermani ti ? Ti a ke 18 vjet ne Gjermani ? A ke nje pune , apo nje shkolle . C'fare te mungon ty ne Gjermani , pervec mallit qe ke per atdheun ?A 'i ke pyetur bashkatdhetaret tuaj se c'fare kushtesh kan ne Greqi Itali apo gjetke per emigrantet ?

  ALBA
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 11. #31
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  35
  Postime
  3,441
  Citim Postuar m par nga ALBA Lexo Postimin
  Eshe e vertet qe Gjermanet jane te ftohte , por jo te gjithe , ka dhe njerez qe jane shume humane . Pse kan pasur nje Hitler , kjo nuk do te thote qe jane te gjithe Hitler . Fundi fundit Hitleri ishte austriak dhe jo Gjerman . Edhe une kam 18 vjet , por jam shume e lumtur , panvarsisht c'fare ka qene me pare nuk eshte me tani . Pastaj c'fare pret ti nga Gjermani . A nuk eshte gjermani qe te strehoi kur erdhe per here te pare ne Gjermani , a nuk eshte gjermani qe te dha ndihme sociale per aq kohe sa ishe pa pune , qe ndoshta me ate ndihme ke ndihmuar dhe familjen tende ne Shqiperi , a nuk eshte gjermani qe po te mban ne Gjermani dhe po te jep mundesi te shkollohesh te studiosh etj etj. Nuk e kuptoj se c'fare kerkon nga Gjermani ti ? Ti a ke 18 vjet ne Gjermani ? A ke nje pune , apo nje shkolle . C'fare te mungon ty ne Gjermani , pervec mallit qe ke per atdheun ?A 'i ke pyetur bashkatdhetaret tuaj se c'fare kushtesh kan ne Greqi Itali apo gjetke per emigrantet ?

  ALBA
  nuk pres gje nga gjermania dhe nuk u ankova une qe ketu esht keq per kundrasi...jam me familien ketu pra nuk kam cilin te ndimoj une andej...dhe gjermania esht shtet social jo per mua por per gjermanet se jetoj une ketu dhe nuk do kisha pune jan te detyruar te me ndimojn...mua nuk me mungon gje per kundrasi por mos kujto ti se jemi shum te lumtur ketu se shikoj prindrit e mi jan vetem ketu te gjith i kan andej athere mos thuaj per ne greqi itali etj...normal qe ne ketu jetojm me mire se kam xhaxhain ne itali dhe babi ka njerz ne greqi dhe edi shum mire se si jetojn....dhe kush tha qe te gjith gjermanet jan te kqi ose te ftohet ndoshta jam shprehur keq larte por nuk jan te gjith...

 12. #32
  NoboDy Maska e besar_atb
  Antarsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Pershendetje

  Kerkoj nje Ndihme..Kerkova nje vise vizite ne Ambasaden e Gjermanise ne Shkup dhe me erdhi negative mirepo bashk me dokumentacionin edhe nje leter kishte ku aspak se kuptoj se cfar shkruan...Do ju kisha lutur po te kete mundesi ndonjeri te me perkthen kete ne Shqip


  "Die Versagung und die Beschrankung eines Visums und eines Passersatzes vor der Einreise bedurfen keiner Begrundung und Rechtsbehelfsbelehrung ;die Versagung an der Grenze bedarf auch nicht der Schriftform"


  Respekte

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar m par nga besar_atb Lexo Postimin
  Pershendetje

  Kerkoj nje Ndihme..Kerkova nje vise vizite ne Ambasaden e Gjermanise ne Shkup dhe me erdhi negative mirepo bashk me dokumentacionin edhe nje leter kishte ku aspak se kuptoj se cfar shkruan...Do ju kisha lutur po te kete mundesi ndonjeri te me perkthen kete ne Shqip


  "Die Versagung und die Beschrankung eines Visums und eines Passersatzes vor der Einreise bedurfen keiner Begrundung und Rechtsbehelfsbelehrung ;die Versagung an der Grenze bedarf auch nicht der Schriftform"


  Respekte

  besar_atb,
  une tekstin tend e pashe dje, por mendova qe do te ndihmoj ndonjeri qe merret me terminologjine juridike te gjuhes gjermane ne profesionin e tij.
  Une per vete as jam jurist as nuk kam pase fatin ta ndjeke ndonje kurs te gjuhes gjermane,as per nje ore te vetme.Une jam autodidakt.
  Megjithate,perkthimin nga une do ta keshe ne rregull.

  Ne tekstin gjermanisht t`u kane pervjedhe disa gabime shkrimi .
  Nuk shkruhet Beschrankung po Beschrnkung, qe do te thote kufizim.
  Nuk shkruhet Begrundung po Begrndung, qe do te thote arsyetim(i nje vendimi e tj).


  "Die Versagung und die Beschrnkung eines Visums und eines Passersatzes vor der Einreise bedurfen keiner Begrndung und Rechtsbehelfsbelehrung ;die Versagung an der Grenze bedarf auch nicht der Schriftform"


  Kuptimi i tekstit te me siperm gjermanisht ne gjuhen shqipe eshte ky :

  Ne rastin e refuzimit dhe kufizimit te nje vize si dhe nje dokumenti te udhtimit(ne vend te pasaportes) para hyrjes ne at shtet,institucioni ne fjale ( qe te ka bere refuzimin) nuk eshte i obliguar te te jap arsyetimin e refuzimit si dhe sqarimet ndihmese juridike(Rechtsbehelfsbelehrung); refuzimin (e hyrjes ne at shtet) ne kufi, kompetentet nuk jane te obliguar te ta japin ne forme te shkruar.


  Rechtsbehelfsbelehrung - Sqarime ndihmese juridike,ose instrukcione ndihmese juridike.

  C`ka nenkuptohet me keto?

  Ne Gjermani pothuaj pas cdo vendimi juridik qe e merr nga organet e shtetit, ne fund te tekstit shkruan Rechtsbehelfsbelehrung.Me kete, organet ne fjale te japin sqarime ndihmese juridike.Keto sqarime te udhezojne si duhet te veprosh me tutje nese nuk pajtohesh me vendimin qe ke marre.Pra, aty i gjene udhezimet se cilit institucion tjeter duhet t`i drejtohesh me qellim qe ta kundershtosh me shkrim vendimin e institucionit te pare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kandili 1 : 21-03-2008 m 14:10

 14. #34
  Perjashtuar Maska e besi84
  Antarsuar
  29-12-2003
  Vendndodhja
  n'toke t'Zotit!!
  Mosha
  36
  Postime
  440
  Kandili tekstin kame pare edhe une, por me qellim nuk morra mundine te pergjigjem, sepse mu duk shume provokative/dyshuese kjo ketu...

  Megjithate e kishe skjaruar mire pergjigjejen .

  shnet
  besi

 15. #35
  NoboDy Maska e besar_atb
  Antarsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Kandili_1

  Vllaqko une kam nje tekst me te gjere ketu mirepo kjo ishte e shkruar ne thojza("...") edhe per ate shkak e kam shkruajtur vetem kete...

  Mirepo tash e kam dorzuar tek avokati dhe me ka premtuar qe brenda dy jave do e shqyrtojne kete pune me udheheqesin e ambasades gjermane-sektori i vizave dhe do me pergjigjen me shkrim...kshtuqe ju flm shume nga ana juaj poqese eshte nevoja do ua shkruaj edhe pergjigjen qe do e mar pas disa javesh...

  Respekt!

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar m par nga besi84 Lexo Postimin
  Kandili tekstin kame pare edhe une, por me qellim nuk morra mundine te pergjigjem, sepse mu duk shume provokative/dyshuese kjo ketu...

  Megjithate e kishe skjaruar mire pergjigjejen .

  shnet
  besi

  besi84,
  une s`e mora per provokim.Thjesht, eshte nje tekst qe relativisht lehte kuptohet por eshte pak me veshtire te permblidhet drejt shqip.
  Dihet sa veshtire eshte te perkthehen ne shqip tekstet gjermane nga lemia e administrates dhe e drejtesise.
  Nje jurist shqiptar qe e njeh mire shqipen dhe gjermanishten do ta bente perkthimin ne shqip me drejt se une.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kandili 1 : 22-03-2008 m 14:36

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar m par nga besar_atb Lexo Postimin
  Kandili_1

  Vllaqko une kam nje tekst me te gjere ketu mirepo kjo ishte e shkruar ne thojza("...") edhe per ate shkak e kam shkruajtur vetem kete...

  Mirepo tash e kam dorzuar tek avokati dhe me ka premtuar qe brenda dy jave do e shqyrtojne kete pune me udheheqesin e ambasades gjermane-sektori i vizave dhe do me pergjigjen me shkrim...kshtuqe ju flm shume nga ana juaj poqese eshte nevoja do ua shkruaj edhe pergjigjen qe do e mar pas disa javesh...

  Respekt!
  besar_atb,
  me e rendesishmja eshte qe te kryesh pune.Tjerat s`jane aq me rendesi.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e qendros
  Antarsuar
  28-11-2010
  Vendndodhja
  Pej
  Mosha
  28
  Postime
  84

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Pershendetje te gjithve
  Jam student nga Kosova,perkatsisht nga Peja..
  Me ka ardh nje mundsi qe te studioj ne Gjermani nga nje i aferm i imi qe po garanton per mua per banim dhe te gjitha shpenzimet tjera..
  Jam student ne vit te 2 bachelor ketu ne Prishtine dhe jam i interesuar te dij se qfar duhet te ndjek qe te vazhdoj studimet bachelor atje,dmth te transferohem ne ndonje universitet ne Gjermani..
  shpresoj qe te me ndihmoni hap pas hapi,sepse po kerkoj cdokund dike qe me jep informata te hollsishme,po nuk po gjej..
  Ju pershendes te gjithve shpresoj te me ndihmoni,ose se paku ku te orientohem
  Shiko punimet e mia n Facebook
  facebook.com/Qendrim.3DWork

 19. #39

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Pershendetje.
  Jam nje shqipetar I porsa ardhur ne gjermani, Dortmund.
  Kam nevoje per ndihmen e cdo shqipetari I cili jeton apo punon ne Dortmund.
  Kam shprese qe dikush mund te me ofroje ndihme.

  Me respekt per te gjithe bashke patriotet.

 20. #40
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Pershendetje edhe une jam nje azilant ne qytetin e Hamburgut per rreth 6 muajsh..
  Shpresat i kemi zero si edhe te punojme eshte e pamundur pasi askush nuk na mer.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. Shqiptart s`kan pse t druajn nga etno-identiteti i tyre
  Nga naqeta n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
 3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 16:53
 4. Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 08:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •