Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Hope still stays locked in the urn,
  to provide man some consolation,
  whenever he's faced with difficulty,
  grief, sickness or desolation.

  Mė poshtė: Shpresa.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 2. #22
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  - ZEUS' REVENGE: ... not over 'till the fat lady sings! -

  "Let them eat their flesh raw!" said
  Zeus when man made him a fool;
  and with that, took away fire,
  to gain respect by being cruel.

  Prometheus defied Zeus,
  by committing an act so bold
  of bringing fire to people who
  were suffering in the cold.

  Mė poshtė: Prometeu sjell zjarrin pėr herė tė dytė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #23
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Zeus' big plan for revenge
  was yet to be completed;
  he wanted to see Prometheus
  down and defeated.

  He called on his servants
  named Force and Violence,
  to chain Prometheus,
  as payback for his offense.

  "To the Caucasus Mountains!"
  Zeus had them directed.
  He was not to be disobeyed,
  humiliated and disrespected.

  Mė poshtė: Zeusi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #24
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Prometheus lay there bound and
  helpless on the secluded stone,
  but suddenly he heard a sound,
  and found he was not alone.

  Mė poshtė: Prometeu shikon qė nuk ėshtė vetėm.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 27-12-2003 mė 09:02
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 5. #25
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Misery was still not over for
  our hero, "The Light Giver,"
  for Zeus had sent his eagle to
  feed on Prometheus' liver.

  Mė poshtė: Shqiponja fillon tė hajė mėlēinė e Prometeut.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 6. #26
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  And for a long time Prometheus
  every night in agony awaited
  when the eagle would come and
  eat the liver that had regenerated.

  Mė poshtė: rituali. :rolleyes:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #27
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Mė poshtė: Aeschylus (525~65 BC); babai i dramės Greke. Shkroi mbi Prometeun, por mbahet mėnd pėr veprėn e tij ORESTEIA (pėr tė cilėn do lexoni mė vonė). Lindi ne Eleusis (afėr Athinės), dhe vdiq nė Gela, Sicili. Ai, fatkeqėsisht, vdiq nė kohėn kyēe tė zhvillimit tė tragjedisė Greke, kur ai ishte 68 vjeē. Thuhet qė shkaku i vdekjes sė tij ishte sepse njė shqiponjė kujtoi se koka e tij qeros ishte nė fakt, njė gur... dhe kėshtu, shqiponja e hodhi breshkėn qė kishte nėn kthetra mbi kokėn e tij, qė t'i thyente guaskėn. :^naterres
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #28
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
  Misery was still not over for
  our hero, "The Light Giver,"
  for Zeus had sent his eagle to
  feed on Prometheus' liver.

  Mė poshtė: Shqiponja fillon tė hajė mėlēinė e Prometeut.
  E kane gabim,aty eshte poshte mushkrive,ose shpretka.
  melēia eshte ne krahun e djathte e jo ne te majte.
  Tani qe e pashe me vemendje,ajo i ēukit mushkerine e majte.
  :)
  Gabimi eshte i vepres apo i joti??
  LOL
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *DJ-ALDO* : 28-12-2003 mė 00:34

 9. #29
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
  E kane gabim,aty eshte poshte mushkrive,ose shpretka.
  melēia eshte ne krahun e djathte e jo ne te majte.
  Tani qe e pashe me vemendje,ajo i ēukit mushkerine e majte.
  :)
  Gabimi eshte i vepres apo i joti??
  LOL
  Kush e di, edhe e kanė vėrtitur foton horizontalisht, dhe figura ka dalė siē del nė pasqyrė, e ashtu janė ndryshuar anėt.
  Pastaj, mitologjia Greke ka shumė paqartėsi (si pėrshėmbull lindja e Afroditės/Venusit). Poetėt ne Greqinė e lashtė kur filluan tė recitonin mitologjinė, nuk kishin shpikur shkrimin akoma. Thuhet qė Homeri i bashkoi tė gjitha poemat, dhe bėri Iliadėn & Odisenė... e vetėm 300 vite mė vonė u futėn ne shkrim.
  Ti e di si janė artistėt apo piktorėt; imagjinata para llogjikės :rolleyes:
  Nejse, tė gjeta njė foto qė ishte nė anėn e duhur.
  :)

  Hajt Gėzuar Vitin e Ri, tė gjithėve.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 28-12-2003 mė 01:12
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #30
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
  Kush e di, edhe e kanė vėrtitur foton horizontalisht, dhe figura ka dalė siē del nė pasqyrė, e ashtu janė ndryshuar anėt.
  Pastaj, mitologjia Greke ka shumė paqartėsi (si pėrshėmbull lindja e Afroditės/Venusit). Poetėt ne Greqinė e lashtė kur filluan tė recitonin mitologjinė, nuk kishin shpikur shkrimin akoma. Thuhet qė Homeri i bashkoi tė gjitha poemat, dhe bėri Iliadėn & Odisenė... e vetėm 300 vite mė vonė u futėn ne shkrim.
  Ti e di si janė artistėt apo piktorėt; imagjinata para llogjikės :rolleyes:
  Nejse, tė gjeta njė foto qė ishte nė anėn e duhur.
  :)

  Hajt Gėzuar Vitin e Ri, tė gjithėve.
  Ne kete foto i pershtatet vertet asaj qe ti ke perkthyer.
  Sa per Iliaden dhe Homerin,jane ngjallur diskutime te ashpra sot,mbi prejardhjen origjinale te Iliades dhe vete Homerit.
  Studiues angleze te 2 shekujsh me pare,kane hulumtuar gjithe zonen e Ballkanit,per te pare se kush popull ,shkruante dhe kendonte me gjate(ne kohe) kenget dhe poemat e tij.
  Ata dolen ne perfundimin, se, Iliada nuk eshte asgje me shume, se sa nje RAPSODI autentike Shqiptare.
  Kete e vertetuan ne nje rapsodi te nje rapsodi te asaj kohe(shqiptar) i cili kendoi vargjet per 10 ore pa nderprerje.E riprovuan te njejtin rapsod pas 5 vitesh,me te njejtat vargje,dhe ai gaboi vetem ne tre fjale nga kendimi i pare i rapsodise.
  dhe perendite AFERDITA dhe VENERA,jane vertetuar vetem ne gjuhen Ilire dhe shqipe.Mos i cito me si te huajt.
  Afroditi and Venus(Afer-Dita dhe Ven-era)
  :)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *DJ-ALDO* : 28-12-2003 mė 02:53

 11. #31
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Postuar mė parė nga *DJ-ALDO*
  Ne kete foto i pershtatet vertet asaj qe ti ke perkthyer.
  Sa per Iliaden dhe Homerin,jane ngjallur diskutime te ashpra sot,mbi prejardhjen origjinale te Iliades dhe vete Homerit.
  Studiues angleze te 2 shekujsh me pare,kane hulumtuar gjithe zonen e Ballkanit,per te pare se kush popull ,shkruante dhe kendonte me gjate(ne kohe) kenget dhe poemat e tij.
  Ata dolen ne perfundimin, se, Iliada nuk eshte asgje me shume, se sa nje RAPSODI autentike Shqiptare.
  Kete e vertetuan ne nje rapsodi te nje rapsodi te asaj kohe(shqiptar) i cili kendoi vargjet per 10 ore pa nderprerje.E riprovuan te njejtin rapsod pas 5 vitesh,me te njejtat vargje,dhe ai gaboi vetem ne tre fjale nga kendimi i pare i rapsodise.
  dhe perendite AFERDITA dhe VENERA,jane vertetuar vetem ne gjuhen Ilire dhe shqipe.Mos i cito me si te huajt.
  Afroditi and Venus(Afer-Dita dhe Ven-era)
  :)
  Do i hyjmė atyre diskutimeve mė vonė.
  Boll mė ngacmove :) se po mė kruhen gishtat keq qė tė shkruaj. I kam mendimet tė ngatėrruara nė kokė; secila do tė degjohet, "Tregoju pėr Orestin! Ajo ėshtė mė e mira!" E pastaj dėgjoj njė tjetėr, "Jo! Odisenė!!" Tjetri, "Lufta e Trojės ka mė shumė variacion!!" ose "Akili me Hektorin!" ose "Antigona!!", "Medea!" etj. etj.. Sa filloj e shkruaj, mė ngrihet muskuli i qafės, i tensionuar, dhe shtyp gėrmat nė trastierė sikur po ngul thika. Ndaloj qė tė mos dėgjoj mė zėrat nė kokė.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 12. #32
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Anėtarėsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjėkundi
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Postuar mė parė nga Ekzekutuesja
  Do i hyjmė atyre diskutimeve mė vonė.
  Boll mė ngacmove :) se po mė kruhen gishtat keq qė tė shkruaj. I kam mendimet tė ngatėrruara nė kokė; secila do tė degjohet, "Tregoju pėr Orestin! Ajo ėshtė mė e mira!" E pastaj dėgjoj njė tjetėr, "Jo! Odisenė!!" Tjetri, "Lufta e Trojės ka mė shumė variacion!!" ose "Akili me Hektorin!" ose "Antigona!!", "Medea!" etj. etj.. Sa filloj e shkruaj, mė ngrihet muskuli i qafės, i tensionuar, dhe shtyp gėrmat nė trastierė sikur po ngul thika. Ndaloj qė tė mos dėgjoj mė zėrat nė kokė.
  LOL
  Ok!
  Nuk po te ''korgjoj'' me.
  :)

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Ekzekutuese, shume shume teme interesante, me pelqen shume mitologjia Greke, por nuk jam munduar te kerkoj online per ti lexuar. Thanks to you i had to opportunity to read and look at these wonderful paintings :)
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #34
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Zemer zemres, zemer

  Dikush qe s'ka nevoje per kohen... a mund te ma shesi mua?
  Dua nje cheap bargain, si Prada fallco. Ndoshta s'eshte kohe e mire, por kohe te jete...
  Po ku shitet koha? Askush s'ka kohe. As kete sekonde qe po lexojne s'e kane.
  Kerkesa & prodhimi i subjektit bie ne konflikt ketu... per mua qe i thjeshtoj gjerat... ekonomikisht. Babai im do qeshte me kete fjaline e fundit.
  I kisha prioritetet kube druri njera mbi tjetren, dhe nje *** ma shembi kalane!!
  Tani po shqyej derrasat e dyshemese ku jane shperndare kubet.
  I ngaterroj me kubet. Fundja, dru jane.

  Ah, une dashkam dru.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 27-09-2004 mė 03:25
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Germat dhe fjalet shqipe ne anglisht
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-02-2018, 02:29
 2. Shqiptaret qe flasin anglisht midis tyre
  Nga FTN_2004 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 16:43
 3. Si e bera anglez...Lasgushin e madh
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 01:54
 4. Fan S. Noli si burre fetar
  Nga Sokrat K. Dhima nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 10-10-2003, 18:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •