Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 30
 1. #1
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Antarsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  40
  Postime
  444
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  T diskutojm mbi 'body building'

  Kam parre disa tema per strevitjen ne palester dhe sportet e tjera , po e hap kete teme qe te diskutojme dhe te ndihmojme njeri tjetrin . Nuk jam ndonje profesionist , por kam qene dhe jam teper I interesuar ne body building dhe kryesisht ne ngritjen e peshave . Po shkruaj ketu disa keshilla/ide te cilat I zbatoj vete gjate stervitjes dhe qe I kam lexuar ose degjuar nga njerez qe merren me keto gjera . Megjithese jane elementare , shpresoj qe ti hyne dikujt ne pune , nqs dikush mund te shtoje ose te korrigjoje dicka do ishin te lutur te benin keshtu .

  Ka tre faktore kryesore qe ndihmojne ne rritjen e muskujve , Ngritja e peshave , ushqimi dhe pushimi . Jane te treja pothuajse njelloj te remdesishme . Gjate ngritjes se peshave nuk ndodh gje tjeter pervec shkaterimit te indeve muskulore (keshtu me duket I thon ne shqip ose muscle tissues ne Anglisht) dhe qelizave muskulore . Keto me vone riformohen me te medhaja , me te forte duke zmadhuar dhe fortesuar muskujt . Muskujt perbehen nga dy lloje tissues , njeri lloj vihet ne perdorim ( shkaterohet ) gjate cdo lloje ngritje peshash sa do e rende apo e lehte te jete pesha , keta ne pergjithesi jane tissues qe I japin muskulit formen . Ndersa lloji I dyte shkaterohet ,vetem dhe vetem kur pesha qe perdoret eshte te pakten 75%-80% e maksimumit qe mund te ngreje muskuli . Me maksimum kuptohet masa qe mund te ngrihet vetem njehere nga muskuli . Per shembull nqs ne shtange ( bench press ) mund te shtyni nje here te vetme 100lb , lloji I dyte I tissue hyn ne perdorim vetem kur pesha me te cilen po punoni eshte mbi 75lb . Keta jane tissues qe I japen forcen dhe madhesine muskulit .

  1- Pra nqs zmadhimi I muskulit dhe rritja e forces jane qellimit kryesore , duhet te ushtrohemi me pesha te renda , fjala te renda ne kete rast ndryshon nga njeriu tek njeriu , ceshte e rende per mua eshte e lehte per dike tjeter prandaj mundohini te njihnin trupin dhe maksimumin tuaj dhe vazhdimisht shtoni peshen me te cilen sterviteni .
  2- Pesha duhet shtuar vazhdimisht por gradualisht , shume njerez gabojne pikerisht ketu , pas disa ditesh ose javesh stervitje fillojne dhe ngrejne pesha me te renda sec duhet . Fatkeqsisht nqs rritja e peshes nuk behet gradualisht me kohe mund te shkaktoje demtime nga me te ndryshmet . Si mund ta dallojme nqs pesha per ne eshte shume e rende sec duhet . Une per shembull nqs nuk e bej dot te njejten levizje te paket 5-6 here vete pa ndihme nuk e shtoj peshen .
  3- Perpara se te beni nje ushtrim , duhet te jeni te sigurt per formen e sakte te ushtrimit dhe duhet te jeni ne kontroll te peshes gjate gjithe kohes , swinging ose tundja e trupit nuk ndihmon gje . Forma jo e regullt ose tundja e trupit mund te sjellin demtime .
  4- Fjala ndryshim eshte teper e rendesishme , sepse nqs bejme gjithmone te njejten ushtrim ose te njejten radhe ushtrimesh muskujt mesohenme ate levizje dhe nuk pergjigjen ashtu si duhet . C fare duhet ndryshuar ? Here pas here gjithcka duhet te ndryshoje , ndryshoni ushtrimet , ndryshoni radhen e ushtrimeve here pas here , ndryshoni kohen qe shkoni ne palester ( nqs shkoni gjithmone pas dite provoni te shkoni ne mengjes ) , ndryshoni lartesine e stolit te makines qe po perdorni , bile dhe ndryshimi I palestres pas nje fare kohe ndikon pozitivisht .

  Per sa I perket ushqimit dieta duhet ti permbaje te treja proteinat ,karbohidratet dhe yndyrerat , jane te treja mjaft te rendesishme ne sasine e duhur . Ushqimi eshte I rendesishem per dy arsye kryesore , prodhon energjine e duhur per te shkateruar qelizat dhe indet ( energjine per te kryer ushtrimet ) dhe jep energjine dhe proteinat e duhura per ti rindertuar ato me te forta .

  1- Hani ma pak por me shpesh , 5-6 here ne dite por me racione me te vogla per shembull .
  2- Duhet te hani te pakten 1.5-2 ore perpare se te shkoni ne palester , pasi tretja e ushqimit kerkon energji dhe pengon gjate stervitjes .
  3- Periudha pas stervitjes ehste shume e rendesishme sidomos 2 oret e parra , gjate keaj kohe qelizat e shkateruara te muskujve kane aftesine te thithin sa me shume proteina . Pra eshte teper e rendesishme qe te konsumoni ushqim te pasur me proteina ne 2 oret e parra pas stervitjes ,mish ,mish pule peshk , melci , fasule , protein shakes etc jane burime te fuqishme proteine .
  4- Uje , uje sa me shume uje gjate dites dhe gjate stervitjes . Nqs trupi dyhydrates gjate dites ose strevitjes muskujt lodhen shpejt . Nqs stervitja zgjat me pak se 45min uji eshte I mjaftueshem por ne qofte se zgjat me shume se nje ore duhet dicka me teper nje energy drink ose energy bar .

  Pushimi . Shume njerez duke perfshire dhe veten time nuk I veme shume rendesi pushimit ose qetesimit te muskujve . Por ne fakt ai eshte po aq I rendesishem sa dhe dy faktoret me lart . Gjumi eshte kryesor sidomos diteve qe shkoni ne palester , sepse gjate gjumit ndodh riperterirmi I qelizave . Nqs nuk pushojme , muskujt mund te kalojne ne nje faze qe quhet overtrained , gjate kesaj faze mund te shkaktohen demtime , ulet imuniteti I trupit , dhe zakonisht kjo rezulton ne ndonje grip ose te ftohte . Pushimi duhet te jete ditor dhe javor . Pushimi ditor midis diteve te stervitjes , kjo ndryshon nga personi ne person , varet nga sa te ngarkuar jeni gjate dites me pune te tjera qe korkojne enrgji , per kete duhet te degjini trupin tuaj nqs nje dite nuk ndjeheni ne forme mos u sforconi . Pushimi javor keshillohet nje here ose dy here ne vit te ndaloni ngritjen e peshave te pakten per dy jave ( gjate pushimeve per shembull ) pasi kjo I clodh muskujt dhe riperterin energjine .

  Kaq pra per sot , ju kerkoj falja per ndonje gabim ortografik , ndonje paqartesi dhe ndonje term qe e kam perdor ne Anglisht dhe shpresoj ta vazhdojme me tej kete diskutim .

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2002
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Taulant, duket sikur nuk paska shume njerez qe interesohen per body-building. Eshte fatkeqesi sepse pak a shume cdo atlet ne bote ben stervitje me pesha pra nderton trupin (body builds).
  Nuk besoj se bodybuildingu do behet ndonjehere sport ne mainstream media per faktin e karmes se keqe qe shoqerohet me te. Te gjithe mendojne se bodybuilderat jane drogaxhinj dhe asnje nuk i merr ne konsiderate sakrificat e medha qe bejne bodybuilderat persa i perket dietes dhe stervitjes.
  Sic e dine te gjithe por qe nuk thone gje shumica e atleteve olimpike marrin steroide por ato ja hedhin testit te dopingut me ane te diuretikeve te ndryshem.

  http://news.yahoo.com/news?tmpl=stor...ers_steroids_5

  Thjesht lexo artikullin e meposhtem dhe do e kuptosh se sa te thella jane keto pune dhe publiku nuk kupton dot ti marre vesh. Ca nga injoranca e publikut dhe ca nga pamja si kafshe e bodybuilderave sporti i bodybuildingut ngadale po deshton.
  Se shpejti, doktor.

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Merremi me pak sa pune me interesante. Tallem,body buildingu eshte sport i mire dhe i shendetshem,dhe kam nje respekt te madh per kete sport,por i kemi mundesite e kufizuara ketu tek ne.Eshte pak sa rende te flasish per sport per te cilin nuk ke mundesi te ushtrosh me mjete tuaja.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  bruksel
  Mosha
  40
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Perhendeje

  Kam vendosur te merem me stervitje dhe kam blere 2 gila thjesht me nje fjale do ushtrohem gjate javes vetem ne shtepi kur kam kohe .Piksynimi eshte te ndertoj ne menyre te shpejt dhe te efektshme muskuj tek krahet dhe per zgjeruar shpatullat, nga ju pres sygjerime se fare eshte mire te perdor ne lidhje ne lidhje me trajtimin per shembull jane ca produkte qe lexojne GREAT FUEL ose MEGA MAS dhe shume lloje te tjera pra ju nga eksperienxa ose njohurite cfare me rekomandoni

  mirpres keshillat tuaja

 5. #5
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  32
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  me then te drejten ta shpifin icik keta body builders
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga GoDDeSS
  me then te drejten ta shpifin icik keta body builders
  Mendimi yt kjo apo nuk te pelqen pamja e jashtme e tyre?
  Nejse,deri dikund edhe ke te drejte.


  Stormi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Antarsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  32
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  stormo..thjesht mendimi im
  Mua me pelqejn muskujt tek djemte por jo dhe aq...ajo me frikson mua lol
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 8. #8
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga GoDDeSS
  stormo..thjesht mendimi im
  Mua me pelqejn muskujt tek djemte por jo dhe aq...ajo me frikson mua lol
  Edhe une e them te njejten per gocat me muskulature te teperme.
  I ke pa ata?


  Stormi
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime
  Kam ushtruar 3 vite Body Bulding por me pas u largova sepse nuk me premtonte koha...

  Keshtu dukesha ne fillim por pastaj kishte permisime

  Ketu jam me StormAngel para dy viteve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  37
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga Davius
  Ketu jam me StormAngel para dy viteve
  Mos me thuaj, une jam ai paraplegiku?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 11. #11
  Brasil Pentacampen ! Maska e inter_forever
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Body building eshte sport i veshtire. I respektoj ata qe bejne body , por edhe per mua eshte e ekzagjeruar forma trupore qe arrijne.

  Une me shoqerine time kemi bere gjithmone stervitje ne shqiperi ... me mire ta quajme mini- body building. Sepse ushtroheshim ne vegla gjimnastike...nese e keni parasysh ''paralele'' i thoshim ne...
  Shifja qe ushtrimi me ''paralele'' te jepte trup spektakolar dhe pa fryrje te ekzagjeruara. Perdorimi i peshave te renda nuk ti jepte keto rezultate.

  Ndersa tani ke mundesi ne palester ose edhe ne shtepi te besh stervitje.

  Kush nuk ka mundesi per palester , mjafton te ushtroje atletiken ( vrap i lehte ) apo edhe ''gilat'' ne shtepi japin e efekte.

  P.S
  ato keshillat e Taulantit vlejne per te gjithe qe bejne stervitje ... nuk eshte e thene qe te besh patjeter body...mund te stervitesh per te arritur nje trup elegant dhe pak muskuloz...
  Ndryshuar pr her t fundit nga inter_forever : 13-05-2005 m 16:50
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 12. #12
  VOGUE Maska e degnis
  Antarsuar
  11-02-2004
  Vendndodhja
  Tek Vendi I Qenit
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Bodybilding...!

  Se di, por nuk flitet shum per Sporting e Bodybilding ktu. Sesht se ne Shqiptaret nuk jemi te apasjonuar mbas ktij sporti se shumica e brezit tone jan rritur me fimat e Arnoldid, Silvesterit, Vandamit etj duke enderruar qe nje dite te behen Trupa si puna e tyre

  Ktu ne ket teme mund te flisni se sa dit sterviteni sa ore cfar ben ne Palester etj etj.. Biles mund te kerkoni dhe ndime per cdo gje qe bazohet ne ket teme, besoj se un ose te tjere qe marin vesh ne ket fushe do marin mundimin per tju ndimuar.

  Un merem me ket sport, por jo seriozisht qe te bej kompetishen... nuk i dihet ndoshta ne te ardhme... Thjesht stervitem per ta mabajtur trupin ne forme.
  Stervitem 5 dite ne Jave dhe mundohem te stervis dy pjes te trupit cdo dite qe stervitem, varet edhe se si ndihem me energji nganjeher bej vetem nje pjes te trupit!

  Dieta esht gjeja me kryesore ne ket sport duhet te dishe se cfar te hashe dhe duhet te hash shum e mire. Duhet te hash shum protrin dhe te stervitesh shum ne qofte se je serioz per te vuar nje mase te madhe trupi. Pevec peshave trupi don dhe shum Cardio ose me mire vrapime etj ne fushen e fitnes.. Nje peshe e madhe ka nevoj per fitnes e per Cardios sepse e ndimon ne forcimin e zemres, mushkrive etj

  Steroidse: Steroidset jan nje droge qe shum njerez sduan ti marin sepse thone qe shkakton deme ne shendet etj..... Por ne qofte je peshe e rende e je seriozisht per tu mar me bodybilding dhe don te arrish diku me ket sport... nuk ke mundesi tjeter po nuk more steroidse, Si Groth Hormon, Deka Sas etj etj... Esht shum e veshtire qe te behet nje trup natyral, vetem vete e di ka kaq vite qe stervitem natyral dhe prap nuk jam aty ku duhet, por cdo gje esht me Besim.
  Dhe ne qofte se do merni steroidse pyesni ndonje mjek ose nje person qe mer vesh dhe i besoni, dhe po i moret steroidsen merni me shiringe e jo me kapsule sepse kapsulet ju demtojne veshkat dhe zorren e tarshe.
  The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

 13. #13
  VOGUE Maska e degnis
  Antarsuar
  11-02-2004
  Vendndodhja
  Tek Vendi I Qenit
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ktu kemi nje koleksion te 6 her ME Olympia Dorian Yates
  Full Name: Dorian Andrew Mientjez Yates

  Nickname: Shadow

  Official Website: DorianYates.net

  Location: Burmingham, England.

  Marital Status: Separated

  Children: Lewis (18), Tahnee (1)

  Date of Birth: April 19th, 1962

  Place of Birth: Hurley, Staffordshire, England.

  Height: 5'10

  Off Season Weight: 290 lbs.

  Competition Weight: 265 lbs.


  COMPETITIVE HISTORY
  Back To Top
  Competitive History Year Competition Placing
  1984 Mr. Birmingham Novice, 1st
  1985 Novice West Coast 1st
  1985 World Games 7th
  1986 EFBB British HW 1st
  1988 British Championships 1st
  1990 Night of Champions 2nd
  1991 Night of Championships 1st
  1991 Mr. Olympia 2nd
  1991 English Grand Prix 1st
  1992 Mr. Olympia 1st
  1993 Mr. Olympia 1st
  1994 Grand Prix Germany 1st
  1994 Grand Prix Spain 1st
  1994 Grand Prix England 1st
  1995 Mr. Olympia 1st
  1996 Mr. Olympia 1st
  1997 Mr. Olympia 1st  Kjo esht nje shpine shum e frikshme
  Ndryshuar pr her t fundit nga degnis : 23-01-2006 m 22:27
  The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

 14. #14
  VOGUE Maska e degnis
  Antarsuar
  11-02-2004
  Vendndodhja
  Tek Vendi I Qenit
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime


  ITS NOT ABOUT BEUATY IF YOU WANE BE A BEAST
  The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

 15. #15
  VOGUE Maska e degnis
  Antarsuar
  11-02-2004
  Vendndodhja
  Tek Vendi I Qenit
  Postime
  106
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ja si duket ditet e sotme mbas 9 vjetve qe kur ka len Bodibylding!

  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 24-01-2006 m 06:03
  The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Stervitja seshte aq e thjehste edhe kur ke pajisjet e duhura si gila,shtanga ,hekuri i paraleleve etj. Pse ? Sepse te gjithe fillestaret jane te fokusuar te biceps brachii (muskuli i parme i krahut) ose abdominalet ,kur ne fakt ka muskuj te tjere shum te rendesishem si Pectoralet (muskujt e gjoksit) quadriceps,hamstrings( muskujt e kembeve ,kofhsve te cilat jane me te medhate dhe me te fuqishmet te trupit.Nje fillestar duhet te filloje e te stervise kembet sepse aty ka burim testosteroni i cili rrit aktivitetin e trupit duke zmadhuar muskujt.
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e xubuntu
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga olsetto Lexo Postimin
  Stervitja seshte aq e thjehste edhe kur ke pajisjet e duhura si gila,shtanga ,hekuri i paraleleve etj. Pse ? Sepse te gjithe fillestaret jane te fokusuar te biceps brachii (muskuli i parme i krahut) ose abdominalet ,kur ne fakt ka muskuj te tjere shum te rendesishem si Pectoralet (muskujt e gjoksit) quadriceps,hamstrings( muskujt e kembeve ,kofhsve te cilat jane me te medhate dhe me te fuqishmet te trupit.Nje fillestar duhet te filloje e te stervise kembet sepse aty ka burim testosteroni i cili rrit aktivitetin e trupit duke zmadhuar muskujt.
  ke te drejte...shume njeres stervitin vetem pjesen e siperme pa e ditur qe stervitja e kembeve eshte shume e rendesishme per zhvilimin e te gjithe muskulatures se trupit

 18. #18
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,816
  Faleminderit
  9
  56 falenderime n 49 postime
  Keta nuk krijojne keta muskuj vetem me gjimnastike pra me ngritje peshash te renda.
  Keta marrin ilace, proteina qe behen keshtu te cilat jane te demshme per organizmin dhe nqs i ndalojne per pak muaj vene prape ne fazen e meparshme.
  Nuk me pelqejne meshkujt e tille pa le femrat.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e RinorZ
  Antarsuar
  08-06-2008
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  J'a disa pamje te nje djalit nga Presheva, ku rekordin per peshe ngritje ne gjoks mbane 260 Kg.
 20. #20
  Ego? Superego? Maska e Harakiri
  Antarsuar
  07-10-2004
  Postime
  640
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Une kam 5 vjet qe merrem me "trajnim peshash" dhe prape nuk kam marre permasa qesharake. Shkrihem gazit kur vijne ca zonjusha ne palester e thone "ok po nuk dua te ngrej shume pesha te renda sepse kam frike mos me dalin muskujt". Sa e lehte eshte te vesh muskuj e?
  "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Filmat vizatimor, le t diskutojm pr to.
  Nga bayern n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 05:00
 2. Le t diskutojm rreth problemeve n universitetet shqiptare
  Nga Dolceamara n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 03-11-2006, 17:29
 3. Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 04-05-2004, 15:39
 4. Albanian in America
  Nga liliella n forumin Krijime n gjuh t huaja
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-06-2003, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •