Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 102
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e GJermani_HH
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  Atje ku nuk te ngroh dielli
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje te gjitheve shqiptareve ne gjermani sidomoc nje puthje te vecante per vajzat!
  Shijoje jeten se qenka shume e shkurter..................

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-01-2005
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dini gje ju ketu si fitohet shtetesia gjermane? E kam fjalen te quhesh qytetar gjerman, jo thjesht te kesh te drejten e rezidences. Sa vjet duhen, c'a duhet te besh nonje gje

 3. #43
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  36
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Ligji i ri pr migracionin ndryshon vetm emrin dhe nuk sjell asgj t re

  Gjermania, asnj lehtsi pr emigrantt


  Silvera Padori (dwelle)

  Ligji i ri i migracionit n Gjermani, sipas ekspertve sjell disa lehtsime. Prsa u prket llojeve t lejes s qndrimit, ato jan reduktuar n numr, por n thelb nuk sht ndryshuar asgj. Hajko Kleinshtojber nga Zyra e t Huajve n Frankfurt, shpjegon: Q nga viti 1993 e deri n vitin 2004 n legjislacionin gjerman kishte disa lloje lejesh qndrimi: Aufenthaltserlaubnis (leje qendrimi) me afat t kufizuar dhe t pakufizuar; Berechitgung, q ishte forma m e lart e lejes s qndrimit t pakufizuar; Bewilligung q jepej pr nj shkak t caktuar, pun, studime apo specializime, si edhe Befugnis, q u jepej refugjatve, pra pr shkaqe humanitare.
  Q nga 1 janari i ktij viti numri i lejeve t qndrimit q njihen n Gjermani sht reduktuar n 3, saktson Klaudia Langenhajne, drejtoresha e Zyrs s t Huajve n Berlin: viza, t ciln e jep ambasada gjermane n vendet am, leja e kufizuar (Befristete Aufenthaltserlaubnis) dhe leja e pakufizuar pr qndrim (Niederlassungserlaubnis). Leja e kufizuar e qndrimit do t diferencohet edhe m tej n baz t qllimit, pr t cilin ajo jepet. Kshtu pr shembull, nse deri m tani studenti ka pasur Aufenthaltsbewiligung, tani do t ket Aufenthaltserlaubnis pr qllime studimi.
  Prve ndryshimit t emrit, nuk do t ket asnj ndryshim n status. Bernd Knopf, zdhnsi i t ngarkuars s qeveris gjermane pr migrantt, thot se lehtsime do t ket n aspektin teknik: Risi sht se bashkohet leja e kufizuar e qndrimit me lejen e puns. Migrantt nuk duhet t shkojn n dy shrbime t ndryshme. Shrbimi pr t huajt n mnyr t brendshme do t bjer dakord me Agjencin pr Punsim, nse do t jepet leja e qndrimit apo jo. Pra migranti kshtu do t kursej rrugn pr n zyrn e puns.
  Edhe n t ardhmen n lejen e qndrimit do t shnohet shkaku i ardhjes n Gjermani dhe prkatsisht edhe kufizimet n tregun e puns. Lejen e prhershme t qndrimit (Niederlassungserlaubnis), sipas ligjit t ri, do ta fitojn migrantt q kan patur t paktn pes vjet Aufenthaltserlaubnis, kan t ardhura t sigurta dhe kan paguar t paktn pr 60 muaj kontributet e pensionit. Prve t tjerave, migranti duhet t njoh gjuhn dhe kulturn gjermane, thot Klajnshtojber. Organizatat e migrantve e konsiderojn kt periudh kohore tepr t gjat, pr t marr vesh, nse do t kesh t drejt t sistemohesh n kt vend apo jo. Pra, ndryshimet duken vetm n siprfaqe, n thelb kemi mbetur tek e vjetra
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  49
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qe te arrish te fitosh pashaporten Gjermane varet se si e keni fituar lejen e qendrimit ne Gjermani. Mundesite e fitimit te lejes mund te jene p.sh. jeni te martuar me nje femer gjermane dhe ekzistoni akoma te martuar atehere duhet te shkoni direkt pas kalimit te 3 vjeteve (pasi te keni marre lejen e qendrimit te perhershem ne gjermani) tek zyra e te huajve dhe mund te shtroni kontraten per pashaport gjermane (ne kete rast ju duhet te mos jeni te ndara nga femra gjermane, te keni kontrate pune si dhe te pervetsoni gjuhen gjermane).
  Menyra e dyte: Ne qoftese lejen e qendrimit e keni marre per shkak martese me nje femer gjermane por pas 2 ose 3 vjetesh jeni ndare (Lejen e qendrimit te perhershem eshte fituar) atehere duhet te prisni deri ne 8-vjet per te shtruar kerkesen per pashaporte gjermane (nenshtetas Gjerman).
  Menyra e trete: Leja e qendrimit te perhershem eshte fituar per arsye te tjera atehere duhet pas 5-vjetesh mun te shtrohet kerkesa, por duhet te jeni te punesuar dhe te pervetesoni gjuhen gjermane.

  Pershendetje nga

  Frenku-007
  Ju shkruajti Frenku-007.

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Fotzenland
  Antarsuar
  23-04-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Tungjatjeta te gjitheve

  Njerez mos beshtyni aty ku keni ngrene e mos i fusni te gjithe me i thes!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fotzenland : 20-05-2005 m 06:01

 6. #46
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Yyyyyyy sa paska ketej! Dhe une mendoja se ska shqiptare ne Gjermani! :P:P:P
  Es war nur Spass! Po he nje here! Ca thote gjermania me kohen e shpifur qe cdo nje minute ndryshon
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Fotzenland
  Antarsuar
  23-04-2005
  Postime
  85
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kush ta ka nxi synin ty iher?

 8. #48
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ku e shef synin e nxime re? Eshte kualiteti i fotos shume kot, ngaqe duhej zvogeluar shume, qe te mund ti shtohej profilit tim prej Grifshe Jo per gje po se kam as synin e zi
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 9. #49
  dipl-ing
  Antarsuar
  09-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Rruga Gjermani-Tirane

  Pashe temen po shume pak angazhime Ndoshta duhet hapur ndonje teme me interesante.
  Si mendoni per kete teme:
  Flisni per veten (pa emra nese doni te mbesni anonim) por ama te tregoni pervojat tuaja ne Gjermani.
  Si shkoni ne Tirane ju te Gjermanise se ndoshta na jepni ndonje pervoje si te kursejme te hollat qe po na i grijne linjat ajrore.

  ciao
  Studentja
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

 10. #50
  Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
  Antarsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  -xyz-
  Mosha
  38
  Postime
  261
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pershendetje andeja.
  Desha te di se mos i ka ndodhur ndonjerit ti mbarohet pasaporta ne gjermani.
  Se mua po me mbaron dhe nuk e di si tja bej.
  Jam ne Berlin momentalisht.
  Nje anetare me tha qe te veja tek ambasada e alb ne Berlin.
  Por me thane ca shoke ketu qe ambasada nuk te ben pune sepse tani ka dale ligji ne alb qe te jesh prezent kur te besh pasaporte te re.
  A mund te me ndihmoni me ndonje informacion ne lidhje me kete problem.
  Suksese te gjitheve.
  Koha eshte jeta!
  Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
  Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
  Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

 11. #51
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ehe. Une besoj shume qe normalisht duhet te ta zgjidhin kete prblem ne ambasaden shqiptare ne berlin! Informohu njehere vete. Kam pershtypjen se keto te dhena kontakti jane ende aktuale. Tento njehere dhe informohu vete:
  Botschaft/Ambasada
  Friedrichstrasse 231
  10969 Berlin
  Tel.Nr.: 030-259-304-0
  Fax-Nr.: 030-259-318-90
  E-Mail: kanzlei@botschaft-albanien.de

  Viel Glck
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 12. #52
  Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
  Antarsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  -xyz-
  Mosha
  38
  Postime
  261
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  flm shume GrifshA
  Koha eshte jeta!
  Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
  Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
  Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

 13. #53
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  As mos e permend !

  Ej o cuna goca...po ju pse nuk shkruani ketu mo? AIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SA KOT
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 14. #54
  dipl-ing
  Antarsuar
  09-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lol, ke perkthy fjale per fjale "nichts die Rede wert" e? Ne shqip se kemi ne kete se keshtu ngjan si kercenim
  Neve i themi "S'ka perse"

  kendej nga Klni ka filluar shiu!
  Ej kush do vij ne Kln per Weltjugendtag?

  Studentja
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

 15. #55
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Talking

  Hihihihihhihihi. Naja e di qe s'e kemi si shprehje, por "s'ka gje"...s'ma mbushi mendjen, as shprehja "as mos e fol" ... se me tingelloi si e forte kshuqe bera nje remix shprehjesh qe mesa duket paska dale e perkthyer e shprehjes "Nicht die Rede wert

  Dhe ku jam une... eshte nje kohe shume e shemtut
  Kur eshte weltjugendtag? Jo se do vij.. po kot per kulture! *Buzeqesh*
  Ej po he pra na tregoni ndonje gje!

  UnE!
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 16. #56
  dipl-ing
  Antarsuar
  09-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Welt Jugend Tag 2005

  15-21 Gusht 2005 ne Kln (Gjermani) organizohet Welt Jugend Tag XX - World youth Day (dita boterore e rinise). Aty do te vije edhe Papa Benedict XVI. Priten rreth 800 000 te rinj nga e gjithe bota.

  Per me shume info shikoni http://www.wjt2005.de/index.php?id=5&si=0
  Rruga me e shkurter midis dy personave eshte nje buzeqeshje

 17. #57
  Larguar Maska e GrifshA_
  Antarsuar
  21-02-2005
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Uiii sdija gje une! Shume gje interesante! Ej po na trego ndonje gje mbi ngjarjen.. nese do jesh vete aty
  Kalofsh mire!

  UnE!
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga studentja
  15-21 Gusht 2005 ne Kln (Gjermani) organizohet Welt Jugend Tag XX - World youth Day (dita boterore e rinise). Aty do te vije edhe Papa Benedict XVI. Priten rreth 800 000 te rinj nga e gjithe bota.

  Per me shume info shikoni http://www.wjt2005.de/index.php?id=5&si=0
  Lajm teper i mire , paska shkru zoti me kap femera me shumic at dite

  Flm per kete dhe e meriton nje
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje nga be_wild antari me fresh ne forum

  Edhe une ndodhem fat-mire(keq)sisht ne Gjermani, dhe po e them dhe une nje fjale meqe jam pjese e komunitetit te shqiptarve ne Gjermani.

  Studentja edhe une do jem ne Kln mbas afro dy javesh per Weltjugendtag, po me kaq shume masa sigurie dhe frike qe po na fusin mediat, me pikepyetje e kam.
  Per kohen kendej nga gjermania lere mos e pyet, eshte bere taman si vend tropikal, tani diell dhe koha xham, dhe mbas 5 min ja fillon nje shi.

  Ju pershendes dhe ju them halt durch!!!!!!!

 20. #60
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Pershendetje o forumista " gjermane " lol

  Une jo se banoj aqe ... por per cudi sot naten kam pa enderr sikur isha ne gjermani .. pfff cne une atje njehere ? lol

  Nejse .. Hi
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Shqiptart s`kan pse t druajn nga etno-identiteti i tyre
  Nga naqeta n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
 3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 15:53
 4. Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •