Close
Faqja 0 prej 37 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 740
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  39
  Postime
  1,172

  Autostrada Durrs-Kuks mbaron ne qershor 2009

  Rruga Durrs-Kuks, komisioni i ekonomis prligj harresn qeveritare

  Heqja e takss s prkohshme me destinacion, e krkuar nga BE-ja dhe e sugjeruar nga FMN-ja, sht justifikuar me vendosjen e dy taksave t tjera, por kt radh t prhershme dhe kombtare

  Eltion Hoxha / Data (11-12-2003)


  Komisioni parlamentar i ekonomis dhe financave ka miratuar ditn e djeshme n diskutimet mbi paketn fiskale 2004 heqjen e takss s prkohshme me destinacion pr financimin e ndrtimit t rrugs Durrs-Kuks-Morin. Heqja e ksaj takse sht krkuar nga Bashkimi Europian duke qen se, sipas tyre, binte ndesh me kushtet e marrveshjes t lidhur nga Shqipria me Organizatn Botrore t Tregtis dhe me kushtet q duhet t plotsoj Shqipria pr t lidhur marrveshjen e tregtis s lir me BE-n, negociatat e s cils kan filluar para ca kohsh. Ndrkoh, qeveria shqiptare ka menduar si zgjidhjen m t mir transferimin e ksaj takse n dy taksa t tjera, pr t zvendsuar plotsisht t ardhurat e munguara nga heqja e takss me destinacion. Kshtu, dy taksat e reja do t jen (m sakt, rritje e taksave ekzistuese) rritja e takss s regjistrimit pr automjetet e t gjitha kategorive me nj efekt pozitiv financiar prej 1.45 miliard leksh dhe rritja e akcizs s nafts nga 50 n 65 pr qind me nj efekt pozitiv financiar prej 1.85 miliard leksh. Por heqja e ksaj takse nuk sht pritur aspak mir nga komuniteti i biznesit, opinioni publik dhe analist t ndryshm.
  Mnyra e financimit t rrugs Durrs-Kuks si z i veant nga buxheti i shtetit sht zgjedhur e till pr t qen sa m e qndrueshme nga vendimmarrjet politike t kabineteve qeveritare, q ndryshojn shpesh, thot Gjergj Buxhuku, analist ekonomie dhe drejtor i Institutit Shqiptar t Politikave Antidumping. Sipas Buxhukut, ajo taks u caktua e posame pr t siguruar paprekshmrin e financimit t ksaj rruge, t cilsuar si shum e rndsishme pr t gjith faktort e jets politike-ekonomike-sociale shqiptare.
  Po kshtu, kryetari i Kshillit t Agrobiznesit Shqiptar (KASH) Agim Rrapaj sht shprehur pr Biznesin se ne jemi kundr do veprimi pr heqjen e ksaj takse. Pr sa i prket rndsis s ndrtimit t ksaj rruge, Rrapaj ka sqaruar se realizimi i saj do t ket efekt shum t madh si n Shqipri, ashtu edhe n rajon.
  Sipas Edmond Spahos, ekonomist dhe funksionar i Partis Demokratike, arsyeja e heqjes s takss s rrugs Durrs-Kuks sht vetm nj pretekst pr t mbuluar keqprdorimet e ksaj takse. Vitin e kaluar ajo ka shrbyer pr financimin e deficitit buxhetor, sht shprehur Spaho pr Biznesin. Kjo e fundit sht pranuar dje nga zv.ministrja e Financave Adriana Berberi me justifikimin se nj gj e till sht thjesht proceduriale dhe sht br pr t ulur koston e borxhit t brendshm (duke marr m pak borxh). Ajo siguroi median dhe t pranishmit se parat e mbledhura deri tani nga taksa me destinacion jan t disponueshme n do moment pr Ministrin e Transporteve, kurdo q ajo t filloj tenderimet dhe t ket nevoj pr ato para.

  Debati n komision
  Heqja e takss sht kundrshtuar n komisionin e ekonomis nga deputett e opozits, antar t ktij komisioni. Nnkryetari demokrat i komisionit Ridvan Bode e ka quajtur transformimin e takss me destinacion n dy taksa kombtare t sistemit fiskal si nj justifikim pr t prligjur vendosjen e taksave t reja me qllim mbledhjen e sa m shum t ardhurave pr mbushjen e buxhetit. Nj gj e till sht kundrshtuar nga deputett e Partis Socialiste. Ne ktu po heqim 3.3 miliard lek n vit taksa (efekti i takss s vjetr) dhe po shtojm vetm 1.45 miliard lek n vit (efekti i rritjes s takss s rregjistrimit), d.m.th. ne po e ulim barrn fiskale, tha Mezan Malaj, duke harruar rritjen e akcizs s nafts me nj efekt vjetor prej 1.85 miliard leksh. Ndrkoh, Bode ka reaguar duke thn se kto ndryshime do t reflektojn nj rritje t mimit t nafts, e cila do t shkoj n kurriz t konsumatorit. Mos mendoni se tregu i nafts do ti reflektoj t dyja ndryshimet, tha Bode. Nuk ka pr tu ndier fare heqja e takss fikse prej 3 leksh pr litr, por vetm rritja e akcizs s nafts q do t reflektohet me rritje t mimit. Kjo sht ekonomia e tregut n Shqipri, ka prfunduar ai. Reagimi i bashkdebatuesit t tij Malaj ishte: Ne kemi shtet. Do ta kontrollojm tregun.
  Robert eku nga ana e tij ka thn se buxheti i shtetit nuk e prballon dot ndrtimin e ksaj rruge shum t rndsishme, por edhe shum t shtrenjt. Kredi me terma t but nuk marrim dot pasi e kemi kaluar kufirin dhe sipas meje duhet t krkojm kredi me terma tregtar, n mnyr q ajo t mbaroj sa m shpejt,- ka prfunduar eku.

  Taksat e vjetra
  -Mbitaksa pr importet e taksueshme n masn 1 pr qind, me nj efekt vjetor prej rreth 2 miliard leksh.
  -Taksa mbi konsumin e karburantit n masn 3 lek pr litr t karburanteve t importuara dhe t prodhuara n vend, me nj efekt vjetor prej rreth 1.3 miliard leksh.
  -Taksa vjetore mbi tatimpaguesit e TVSH-s, me efekt vjetor prej rreth 250 milion leksh.

  Ndryshimet
  Taksa e rregjistrimit
  Autovetura 4+1 7 mij lek
  Mjete mbi 4+1 15 mij lek
  Akciza
  Nafta nga 50 n 65 pr qind  Durrs - Kuks, 8 miliard lek pr ndrtimin e segmentit t par
  Punimet n segmentin e par Milot-Rrshen, i gjat 26 kilometra, kan nisur n fund t muajit nntor dhe kilometrin e par t tij po e ndrtojn forcat e xhenios


  N fund t muajit nntor ka nisur nga punimet segmenti i par i rrugs Durrs-Kuks-Morin. Segmenti i par Milot-Rrshen sht i gjat 26 kilometra dhe pr ndrtimin e tij do t shpenzohen 8 miliard lek. Buxheti i shtetit pr vitin 2004 ka parashikuar q pr ndrtimin e ktij segmenti t vihet nj fond prej 3 miliard leksh. Ndrtimin e kilometrit t par t ksaj rruge e kan marr prsipr focat e xhenios.
  Studimi i fizibilitetit dhe vlersimi i ambientit t rrugs Durrs-Kuks-Morin sht financuar nga Banka Botrore dhe sht miratuar nga organet kompetente t qeveris, prfshir ktu Kshillin Kombtar t Rrugve. Kilometrin e par t ksaj rruge kan nisur ta ndrtojn dje forcat e xhenios, m pas akoma nuk dihet se cila do t jet kompania q do t marr prsipr ndrtimin e saj. Sipas ministrit Poi, punimet pr prfundimin e plot t ktij segmenti do t zgjasin rreth 2 vjet gjysm.

  Projekti
  Rruga e re do t ndrtohet paralelisht me hekurudhn Milot-Rrshen, deri n Rubik dhe m pas do t vazhdoj n krahun ku sot sht rruga ekzistuese Rubik-Rrshen. Lidhja me superstradn Fush-Kruj Lezh do t realizohet nprmjet nj kryqzimi modern me mbi dhe nnkalime, pr nj lvizje normale t automjeteve. N fazn e par gjersia e afaltit do t jet 9.5 metra, pr tu zgjeruar m von n 20 metra.

  Veprat e artit
  Ndrtimi i rrugs parashikon njkohsisht edhe ndrtimin e disa veprave t artit n kt segment rrugor, t till si Vijadukti i Milotit me gjatsi 330 metra dhe kosto 390 milion lek. Ura e Skurajt me gjatsi 120 metra linear dhe kosto totale 220 milion lek. Gjithashtu, n projekt parashikohet ndrtimi i 52 urave t vogla dhe t mesme, 25 mij metr kub mur prits dhe mbjats, rreth 6.5 kilometra mbrojtje nga lumenjt etj.

  Veprat e artit
  Vijadukti i Milotit me gjatsi 330 metra dhe kosto 390 milion lek
  Ura e Skurajt me gjatsi 120 metra linear dhe kosto totale 220 milion lek
  Ndrtimi i 52 urave t vogla dhe t mesme
  Ndrtimi i 25 mij metr kub mur prits dhe mbajts dhe rreth 6.5 kilometra mbrojtje nga lumenjt etj.

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Qeveria shqiptare thot se ka disa kompani t huaja q kan krkuar t ndrtojn pjes t ksaj rruge me koncesion.
  Mendoj q nse mund t bihet dakord n lidhje me numrin e viteve dhe parat q do t'u krkojn shfrytzuesve t ksaj rruge si dhe kualitetin e rrugs, do t'ishte shum me interes pr t gjith shqiptart sepse sikur edhe t gjith jemi dshmitar pr prfitimin e patriot-turizmit dhe kjo rrug do t'i shtoj edhe m shum prfitimet nga kjo si dhe nga fakti tjetr q shumica e shqiptarve t veriut dhe poashtu t Dardanis e Maqedonis jan duke e shfrytzuar kt rrug poashtu n rrugtimet e tyre pr n dhe nga prndimi n atdhe, dhe edhe nga kjo prfitojn dhe jan duke prfituar gjith shqiptart.
  N t njjtn koh fondet e parashikuara pr kt rrug nga qeveria mund t prdoren pr segmente tjera rrugore.

  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Poi: Do t punohet me Bankn Botrore pr sigurimin sa m par t kredis prej 20 milion $

  Durrs-Kuks, qeveria n 2004 do t hartoj skemn e financimeve


  B.Beqiri

  Infrastruktura

  Rruga Durrs-Kuks mbetet n pritje t financimeve edhe n 2004. Qeveria shqiptare gjat ktij viti do t hartoj nj skem pr financimin e ksaj rruge nga burime t ndryshme. Do t punojm pr prcaktimin e nj skeme financimi, e cila do t kombinoj tr mundsit e paraqitura pr ndrtimin e plot t rrugs, -sht shprehur dje ministri i Transporteve dhe Telekomunikacioneve, Spartak Poi, n analizn vjetore t ktij institucioni. Sipas ministrit, n vijim t prpjekjeve pr trheqjen e donatorve dhe financimeve pr ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks-Morin, do t punohet me Bankn Botrore pr sigurimin sa m par t kredis prej 20 milion dollar. Banka Botrore q prej disa muajsh ka deklaruar se sht e gatshme q t financoj nj pjes t rrugs Durrs-Kuks, por m par duhej q t prfundonte studimi i fizibilitetit dhe t zgjidhej varianti m i prshtatshm dhe m ekonomik. Sipas Poit, hapi i par q do t ndjek qeveria shqiptare sht sigurimi i financimit t nj pjes t ksaj rruge nga Banka Botrore, duke qen kshtu edhe kontributi i par i huaj pr kt objekt. Prve alternativs s investimeve publike, do t nxisim dhe do t shqyrtojm mundsit pr ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks-Morin edhe me koncesion, -sht shprehur kreu i Transporteve. Sipas tij, kjo sht nj alternativ tjetr, tepr e rndsishme pr financimin e ksaj rrruge, e cila do t lidh Shqiprin me Kosovn dhe m tej. Ndrkoh q ministri Poi ka deklaruar se prioritet gjat ktij viti do t jet edhe ndrtimi i segmentit rrugor Rogozhin-Elbasan dhe Elbasan Librazhd. Kto dy segmente kompletojn rikonstruksionin e plot t asaj pjese t rndsishme t gjurms s Korridorit t Tet, q lidh portin e Durrsit me Maqedonin, -shprehet Poi. Ndrkoh q brenda muajit gusht 2004 pritet q t prfundoj edhe aksi rrugor Lezh-Shkodr me nj fond prej 2 miliard leksh. Poi sqaron m tej se n vijim t objektivave t qeveris pr t zhvilluar edhe veriun e vendit dhe infrastrukturn n zonat ndrkufitare. Por, prioritet pr vitin 2004 do t jet edhe rikonstruksioni i rrugve turistike, brenda sezonit t vers do t prfundojn punimet n aksin rrugor Orikum-Dhrmi. Por, ministri i Transporteve deklaron se prve rrugve n ndrtim dhe rikonstruksion, kt vit do t nis edhe ndrtimi i rrugve t reja. N vitin 2004 do t fillojn punimet n segmentet Lushnje-Fier, Tepelen-Gjirokastr dhe Vor-Fush-Kruj, -deklaron Poi.
  Urojm q kjo rrug t ndrtohet sa m shpejt. Poashtu urojm edhe gjith projektet t realizohen sa m shpejt e sa m shum projekte t realizohen. Urojm q edhe politika shqiptare t pastrohet nga elementt antikombtar sa m par, urojm q shqiptart ta bjn kt sa m par.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062

  Durrs - Kuks, 8 miliard lek pr ndrtimin e segmentit t par

  Punimet n segmentin e par Milot-Rrshen, i gjat 26 kilometra, kan nisur n fund t muajit nntor dhe kilometrin e par t tij po e ndrtojn forcat e xhenios


  N fund t muajit nntor ka nisur nga punimet segmenti i par i rrugs Durrs-Kuks-Morin. Segmenti i par Milot-Rrshen sht i gjat 26 kilometra dhe pr ndrtimin e tij do t shpenzohen 8 miliard lek. Buxheti i shtetit pr vitin 2004 ka parashikuar q pr ndrtimin e ktij segmenti t vihet nj fond prej 3 miliard leksh. Ndrtimin e kilometrit t par t ksaj rruge e kan marr prsipr focat e xhenios.
  Studimi i fizibilitetit dhe vlersimi i ambientit t rrugs Durrs-Kuks-Morin sht financuar nga Banka Botrore dhe sht miratuar nga organet kompetente t qeveris, prfshir ktu Kshillin Kombtar t Rrugve. Kilometrin e par t ksaj rruge kan nisur ta ndrtojn forcat e xhenios, m pas akoma nuk dihet se cila do t jet kompania, ose kompanit q do t marrin prsipr ndrtimin e saj. Sipas ministrit Poi, punimet pr prfundimin e plot t ktij segmenti do t zgjasin rreth 2 vjet gjysm.


  Projekti
  Rruga e re do t ndrtohet paralelisht me hekurudhn Milot-Rrshen, deri n Rubik dhe m pas do t vazhdoj n krahun ku sot sht rruga ekzistuese Rubik-Rrshen. Lidhja me superstradn Fush-Kruj Lezh do t realizohet nprmjet nj kryqzimi modern me mbi dhe nnkalime, pr nj lvizje normale t automjeteve. N fazn e par gjersia e afaltit do t jet 9.5 metra, pr tu zgjeruar m von n 20 metra.

  Veprat e artit
  Vijadukti i Milotit me gjatsi 330 metra dhe kosto 390 milion lek
  Ura e Skurajt me gjatsi 120 metra linear dhe kosto totale 220 milion lek
  Ndrtimi i 52 urave t vogla dhe t mesme
  Ndrtimi i 25 mij metr kub mur prits dhe mbajts dhe rreth 6.5 kilometra mbrojtje nga lumenjt etj.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 5. #5
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Sot i dorzohet kontrata pr realizimin e projektit t autostrads Prishtin-Durrs, kompanis fituese t tenderit Kosov

  Sot n Prishtin, do t bhet dorzimi i Kontrats pr Projektin zbatues, t objektit t shum pritur dhe gjithkombtar- Autostrads Prishtin Durrs.


  Kontratn pr realizimin e ktij Projekti, Kompanis q ka fituar tenderin, n mnyr solemne do t ia dorzoj Presidenti i Kosovs Dr Ibrahim Rugova.


  RTK 21/05/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Presidenti Rugova tha se autostrada Prishtin -Durrs sht nj projekt madhor nacional  Prishtin, 21 maj - Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova, sot n nj ceremoni solemne n Prishtin ia dorzoi kompanis gjermane GBI kontratn pr Projektin zbatues gjithkombtar t autostrads Prishtin Durrs. Iden pr ndrtimin e rrugs Prishtin-Durrs Presidenit Rugova e kishte dhn para mse nj dekade, e cila tani pritet t bhet realitet.
  Presidenti Rugova, duke prshndetur momentin e prurimit t pjess s Kosovs t projektit t austrads Prishtin-Durrs, tha se ky projekt sht nj ngjarje me rndsi pr Kosovn dhe pr kt pjes t Evrops sepse do t filloj realizimi i nj arterjeje qendrore pr Kosovn.
  Ndrtimi autostrads Prishtin-Durrs do t ket rndsi nacionale e ndrkombtare, tha Presidenti Rugova dhe shtoi se Kosova m n fund do t lidhet me detin Adriatik, si ka qen e lidhur gjithmon. Kjo autostrad do t ket rndsi pr integrimet ndrshqiptare, shtoi ai, duke shprehur bindjen q nj dit do t lidhet me rrugt e tjera, si sht autostrada q e prshkon detin Adriatik.
  "Sot po prtrijm rrugn antike shqiptaro-romake q e lidhte Kosovn me detin, me Gadishullin Ilirik, q pr fat keq gjat historis iu ndrrua emri me Ballkan, emr ky q ka qen tragjik pr shum popuj t ksaj pjese t Evrops", theksoi Presidenti Rugova.
  Ndrkaq, duke folur pr vet rndsin e projektit, Presidenti theksoi se ky sht nj projekt madhor nacional pr vendin ton. Kjo tregon aftsin dhe potencialin e Kosovs se e meriton njohjen sa m shpejt formale t pavarsis pr t'u integruar n BE n NATO dhe me miqsi me SHBA-t.
  "Un e kam dhn kt ide para sa vjetsh, por kjo ishte vetm ringjallja e nj ideje t vjetr t ciln sot po fillojm ta bjm realitet, pra Kosova me projektet e veta dhe Shqipria q ka filluar me projektet e saja", tha zoti Rugova duke shprehur bindjen se s shpejti do t vhet guri i themelit n ndrtimin e autostrads dhe uroi firmn gjermane GBI q sa m shpejt ta bj kt. Njherit bri thirrje pr eliminimin e pengesave administrative e tjera q sot paraqiten si penges n projektet e ndryshme.
  Ndrkaq, ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit Zef Morina bri t ditur se q nga sot do t filloj zbatimi i projektit pr autostradn Prishtin- Durrs, prkatsisht Merdar - Morin. Morina tha se ishte ideja e Presidentit t Republiks s Kosovs Ibrahim Rugova para nj dekade pr kt projekt kolosal me rndsi kombtare pr zhvillimin ekonomik dhe infrastrukturor t Kosovs dhe lidhjen e saj me Shqiprin. Kjo ide, tha Morina, sot po bhet realitet pas shum takimeve me prfaqsuesit shtetror t Shqipris dhe pas konsultimeve me miqt evropian, u arrit plqimi pr kt projekt, q sot po bhet publik. Ai tha se pas kryerjes s projektit ideor do t shpallet ekzekutimi i projektit q do t bhet gjat vitit t ardhshm.
  Ministri Morina shprehu bindjen q Kosova gjat ksaj dekade do t ket autostradn e saj dhe autostradat e tjera me rndsi kombtare, q cilat do ta lidhin me Evropn, e t cilat, si tha, do t shtrihen prej Albanikut e deri n Han t Elezit dhe prej Prishtine deri n Pej e Prizren dhe do ta lidhin Kosovn me tr rajonin dhe Evropn.
  Edhe prfaqsuesi i firms gjermane GBI shprehu knaqsin q kompania e tij ka fituar tenderin e ktij projekti dhe u zotua se do t punoj me prkushtim n realizimin e tij.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Rreth 400 milion euro do t kushtoj ndrtimi i autostrads Prishtin -Durrs

  Prishtin, 5 qershor - Rreth 400 milion euro sht vlera e ndrtimit t autostrads Prishtin -Durrs me katr vija kalimi, u tha gjat takimit t djshm mes ministrit t Transportit dhe Post-Telekomunikacionit t Kosovs Zef Morina dhe homologut t tij nga Shqipria Spartak Poi. Ata gjithashtu diskutuan pr zhvillimin e infrastrukturs n t t dy vendet, sidomos i autostrads e cila do t lidh Kosovn me Shqiprin.
  "Ky do t jet nj korridor t cilin ne duam ta certifikojm si evropian, dhe se bashku me z. Morina n Luksemburg do ta fusim n dokumentin e progarmit t Rebis. Kemi biseduar pr mundsin e lidhjes prmes hekurudhave dhe pr komitetin teknik q do t organizohet n Tiran, i cili do t'i shqyrtoj t gjitha problemet q jan n fushn e transportit t t dy vendeve.
  Ministri Morina njoftoi rreth prgatitjeve q jan duke u br nga Vrmica n Merdar, projekt ky q do t filloj t realizohet vitin e ardhshm.
  Kto dit ministrat Morina e Poi do t qndrojn n Luksemburg pr t certifikuar autostradn Prishtin -Durrs n dokumentin evropian t programit Rebis.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Mosha
  39
  Postime
  105

  geni

  ............................
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganoid : 08-06-2004 m 05:54

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Koncension i ndermjetem per ndertimin
  Ministra e Transportit eshte duke studiuar per ndertimin e rruges se re Durres -Kukes nje forme te ndermjetme koncensionare. Sipas ciles fondet per ndertimin rruges do te sigurohen nga kompania qe do te ofroje ofertem me te mire dhe me pas shlyerja e tyre do te behet pjeserisht nepermjet taksave qe do te paguajne automjetet dhe me fonde te buxhetit. Burimet brenda Ministrise se Transportit dhe Telekomunikacionit shpjeguan se, kjo menyre mbetet me optimalja per ndertimin e rruges. Pasi menyra e financimit nepermjet kredive me kushte tregtare nuk lejohet nga institucionet financiare nderkombetare per shkak te synimeve qe ata kane ne frenimin e rritjes se metejshme te borxhit te jashtem. Nderkohe nga studimet paraprake qe kane bere disa kompani te vecanta ndertimi i rruges ne fjale nepermjet kocensionit klasik nuk mund te realizohet per shkak se trafiku i levizjes se automjeteve nuk i permbush kriteret per kete qellim.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Rruga Durrs-Kuks nuk do t ndrtohet me kredi tregtare, por me koncesion

  Tiran, 9 korrik - Ministri i Transportit t Shqipris Spartak Poi tha se rruga Durrs-Kuks nuk do t ndrtohet me kredi tregtare, por me koncesion. Ministri Poi po ashtu ka br t ditur se deri m 30 korrik dy firma evropiane dhe nj kuvajtiane do t paraqesin ofertn e tyre n Ministrin e Transporteve pr ndrtimin e segmenteve t ktij projekti me koncesion.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 11. #11
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Strabag krkon ndrtimin me konesion t pjess Rrshen-Kalimash. Nevojiten 250 milion euro pr 3 vjet

  Durrs-Kuks, gjermant krkojn 48 km


  Shekulli

  TIRAN - Nj pjes e konsiderueshme e rrugs Durrs Kuks, i sht krkuar pr ndrtim nga nj kompani e huaj, gjat dits s djeshme, ministrit t Transporteve dhe Telekomunikacioneve. Kan qen prfaqsues t kompanis gjermane Strabag international, t cilt, gjat takimit t par zyrtar n Shqipri, i kan br t ditur ministrit Spartak Poi se jan t interesuar pr ndrtimin me konesion t segmentit rrugor Rrshen-Kalimash, q ka nj gjatsi prej 48 kilometra. Gjermant e Strabag, n takimin ku merrnin pjes edhe drejtoresha e Prgjithshme dhe prfaqsues t Infra Trans Projekt, i kan dorzuar ministrit Poi krkesn e tyre zyrtare, ku shprehin gatishmrin e tyre pr ndrtimin e segmentit t dyt dhe m t rndsishmin e rrugs Durrs-Kuks, atw Rrshen-Kalimash. Krkesa i sht dhn ministrit nga Karl Muller, i cili sht drejtori i ksaj kompanie. Ministri shqiptar i Transporteve, ka br t ditur pas bisedimeve me prfaqsues t Strabag se qllimi i ktij takimi ishte shprehja e interesit nga ana e kompanis gjermane, pr t filluar sa m par ndrtimin me konesion t segmentit rrugor n fjal. Prve ksaj, Sparatak Poi ka deklaruar se kjo kompani sht e interesuar pr t marr pjes direkte n zbatimin e projekteve t tjera t rndsishme t infrastrukturs n Shqipri. Burime pran ministrit Poi kan br t ditur dje se nga ana e tij sht dhn garanci se krkesat e paraqitura do t shihen me kujdes, dhe se ai shpreson q t arrihet nj prfundim i knaqshm pr t dyja palt.
  Rrshen-Kalimash
  Segmenti, pjes e rrugs Durrs Kuks, ka nj gjatsi prej rreth 48 kilometrash dhe pr ndrtimin e tij do t prdoren 250 milion euro. Projektuesit e ktij segmeni rrugor kan br t ditur se punimet pr ndrtimin e pjess prej afro 50 kilometrash, parashikohet q t zgjasin rreth tre vjet. Specialistt bjnw t ditur se, ndrtimi i ktij segmenti rrugor do t shkurtoj ndjeshm distancat mes lokaliteteve, krahasuar me rrugn aktuale. Prve ksaj, ata kan br t ditur se rruga e re do t ket cilsi m t mir t asfaltit dhe t pjerrsis, gj q do t lejoj nj komunikim m t shpejt dhe n koh m t shkurtr. N projektin e rrugs Durrs Kuks parashikohet q t prdoren edhe tunele, pr t shmangur majat e larta dhe kthesat e shumta t rrugs.  24/08/2004
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 12. #12
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Rugova: Rruga Durres-Prishtine na bashkon
  E Shtune, 11 Shtator 2004
  Presidenti i Kosoves, ibrahim Rugova dhe ministrat Poci e Majko vizituan dje ecurine e punimeve ne segmentin e rruges se re Durres-Kukes, Milot-Rreshen: "Ndertimi i ketij aksi rrugor realizon endrren e vjeter te te gjithe shqiptareve". Sipas afatit fillestar punimet duhet te perfundonin me 30 qershor te ketij viti

  Segmenti i pare, Milot-Rreshen ne te cilin kane filluar punimet per ndertimin e autostrades se re, Durres -Kukes eshte vizituar dje nga Presidenti i Kosoves, ibrahim Rugova, i cili eshte shoqeruar nga Ministri i Transporteve dhe Telekomunikacioneve, Spartak Poci dhe Ministri i Mbrojtjes, Pandeli Majko. Gjate kesaj vizite, Presidenti Rugova u shpreh per mediat

  se "ndertimi i ketij aksi rrugor realizon endrren e vjeter te te gjithe shqiptareve per te pasur nje ure lidhje se bashku, si dhe drejt integrimit europian". Ndertimi i linjes se re Durres-Kukes, pervecse rritjes se levizjes se mallrave dhe te njerezve ndermjet Shqiperisse dhe Kosoves dhe anasjelltas shihet si nje bashkim faktik i dy aneve te njejtit komb. Mirepo deri tani per ndertimin e kesaj vepre vetem sa eshte hartuar studimi i fisibilitetit dhe ende nuk jane gjetur investitoret per ndertimin e saj. Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit me ane te burimeve zyrtare te saj ka pohuar se, eshte duke gjetur menyra per dhenien me koncension te disa segmenteve qe kane kosto te larte dhe qe jane te veshtira per t'u ndertuar. Po keshtu te njejtat burime njoftojne se, disa kompani gjermane dhe italiane kane shprehur interes per ndertimin e kesaj linje te re rrugore, por nuk kane rene dakord per te gjitha modalitetet. Nga ana tjeter ndertimi me ane te koncensionit eshte je forme investimi qe zgjat dhe se perdoruesit e rruges duhet te paguajne me pas takse te posacme. Ne segmentin e pare Milot-Rreshen punimet kane filluar qysh vitin e kaluar dhe po realizohen nga brigada e Xhenjos. Sipas afatit fillestar punimet duhet te perfundonin me 30 qershor te ketij viti, por ato nuk kane rritur te mbarojne ne kohe. Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve ka miratuar kohe shtese, ne te cilen punimet ishin parashikuar te perfunonin ne fund te gushtit

  B.H.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 13. #13
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Prfaqsuesit e kompanis gjermane krkojn q t shmangin doganat e Morinit e Vermics

  Autostrada Durrs-KuksPrishtin, pa dogan n mes

  Prfaqsuesit e kompanis gjermane krkojn q t shmangin doganat e Morinit e Vermics

  Bashkim Shala

  KUKS - Drejtuesit e kompanis projektuese gjermane BPI Consult GmbH q kan fituar tenderin pr projektin e autostrads Merdare-Prishtin-Morin (Vermic), si dhe prfaqsuesit e kompanis projektuese shqiptare INFRATRANSPROJECTq po realizojn projektet e dy segmenteve t rrugs s re Durrs-Kuks-Morin, kan zhvilluar dje nj takim pune n Vermic. Prfaqsues t kompanis shqiptare than pr gazetn Shekulli-n se takimi i iniciuar nga drejtuesit e kompanis gjermane kishte si qllim pik-takimin e rrugs s re Durrs-Kuks-Prishtin. Sipas ktyre prfaqsuesve, koncepti i projektuesve gjerman pr projektin e rrugs Prishtin-Vermic (Morin) sht pr nj rrug krejtsisht t re n pjesn e Kosovs dhe pik takimi i rrugs me Shqiprin t mos jet ai ekzistues, pa dogan n mes, ku t perjashtohen dogana e Morinit dhe e Vermics. Propozimi i projektuesve gjerman ishte q autostrada t mos bashkohet n pikn doganore Morin-Vermic, por pika e bashkimit t jet nj rrug krejtsisht e re dhe pa pengesa doganore,- than perfaqsuesit e kompanis shqiptare. Projektuesit e kompanis gjermane kan br t ditur se jan ende n fazn e projekt-ides ku po studiohen tre variante t ndrtimit t rrugs Prishtin- Vermic (Morin) 80 kilometr e gjat. Njherazi ato kan deklaruar se sht e sigurt q autostrada Prishtin-Morin do t jet nj rrug krejtsisht e re, ku rruga aktuale do t ekzistoj edhe pas ndrtimit t autostrads. Sipas projekt-ides, autostrada Prishtin-Morin do t jet me 6 korsi, rreth 24 metra asfalt, me trafik t ndar n mes, ku n t dy kraht do t ket korsi emergjence. Ndrsa prfaqsuesit e INFRATRANSPROJECT than se autostrada Durrs-Kuks-Morin do t jet me katr korsi, dy vajtje dhe dy ardhje, e ngjashme me autostradn Tiran-Durrs. Nga Morini deri n Kalimash do t ndiqen gjurmt e rrugs ekzistuese, ndrkoh q nga tuneli i Kalimashit deri n Rrshen rruga do t ndrtohet krejtsisht n gjurm t reja. Ndrsa segmenti Rrshen-Rubik do t ndjek gjurmn e rrugs ekzistuese, pr t kaluar n rrugn e re Rubik-Milot e cila do t bashkohet me rrugn Tiran-Shkodr, n afrsi t Milotit,- than projektuesit shqiptar. Arsyet kryesore, sipas projektuesve shqiptar, q i kan detyruar t ndjekin gjurmt e rrugs s vjetr, jan problemet e shpronsimeve n Shqipri, q krkojn koh dhe kan nj kosto t lart. Kompania projektuese gjermane BPI Consult GmbH, nj ndr m t njohura n bot n fushn e projektimeve, n maj t ktij viti u shpall fituese e tenderit pr dizenjimin e projektit zbatues t autostrads Merdar-Morin, me nj vler prej 2.8 milion euro. Zbatimi i ktij projekti parashikohet t kushtoj rreth 644 milion Euro. Ndrkaq, qeveria e Shqipris ka prcaktuar kompanit projektuese q do t hartojn projektin e segmentit rrugor Kalimash-Morin, pjes e segmentit Durrs-Kuks. Studiot projektuese INFRATRANSPROJECT dhe SDC, jan fituese t tenderit pr projektin e zbatimit t segmentit rrugor Kuks-Morin dhe Kalimash-Kuks. Shteti shqiptar do t financoj 800 mij dollar. Kto dy projekte parashikohet t prfundojn n fund t ktij viti, ndrsa pritet gjetja e donatorve pr financimin e ktyre dy segmenteve.  10/10/2004

  Mariglen mendoj se do t ishte m mir q titulli t'i ndryshohej n Rruga Durrs-Prishtin apo Merdare sepse n fakt rruga do t ndrtohet deri atje e jo vetm deri n Kuks.

  Shum mir q nuk do t ket kufij n mes sepse nuk na duhen kufijt q ndajn shqiptar, ne do t ribashkohemi dhe nuk na duhen kurrfar kufijsh n mes nesh.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Banka Botrore do t investoj ndrtimin e pjesn e autostrads Durrs - Prishtin

  Tiran, 5 janar - Banka Botrore do t investoj n ndrtimin e rrugs Milot - Morin e Kuksit, pjes shum e rendsishme e autostrads Durrs - Prishtin. Qeveria e Shqipris tha se prgjigja e Banks Botrore u b ndaj krkess s Kryeministrit Sali Berisha javn e shkuar. N emr t Banks Botrore u prgjigj Orsalia Kazancapulos, koordinatore rajonale pr Evropn Juglindore dhe Azin qendrore, e cila ka thn se Banka Botrore do t avancoj prgatitjen e projektit t transportit pr segmentin Milot - Morin, t planifikuar fillimisht pr fillimin e vitit 2007 n strategjin e ndihms ndaj Shqipris
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-03-2007
  Postime
  2

  Thumbs up shpirti i bashkimit ndershqiptar

  Citim Postuar m par nga honzik Lexo Postimin
  ............................
  Udha e shumepritun Durres - Prishtine edhe pak e do te bahet realitet. Kesaj radhe punen e nisi e po e sose Qeveria e Shqipnise. Kosova, nderkaq, ndonese me probleme te ndryshme te natyres politike, nuk mund te arsyetohet per neglizhencen e saj. Pushteti i LDK-s[, i rehatuem ne kolltuk me dhjeta vjet, nuk ka ba asgja per aorten e zemres shqiptare. (Me falni, problemet e veta materiale te gjithe funksionaret i kane zgjidhe).
  Shqipnia, megjithate, ka nise me deshmue se di me ba shtet, pervec shqiptareve jashte kufijve politike te Shqipnise se sotme, te cilet jane ne fazen e qerimit te hesapeve mes vetes dhe ne fazen e ndjekjes se inteligjencies. Ne politike ketu po qesin krye ganget. Dhe, kane me u dashte edhe shume vjet qe te pastrohen gjanat.

 16. #16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Autostrada : Durres - Prishtin do i lidh edhe me shum se kurr keto dy vende,sidomos ne ekonomin e tyre...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 17. #17
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120

  Projekti i Durrs-Morin

  Gjatsia 60.85km (5.65 km tunel)
  Tipi 4 korsi (2 n secilin drejtim)
  Shpejtsia 100km\or
  Prfundimi Qershor 2009
  Urat 35 n total 4.5km t rrugs do t jen n ur
  100 m gjersi
  Ndrtuar pr binar t nj gjatsie prej 40m
  Rruga 2 korsi pr secilin drejtim, plus karrexhata
  3.75 m gjersi korsie
  2 m gjersi korsie emergjence


  ************************************************** ************

  Gjate muajt Gusht, kur isha me pushime ne Shqiperi, me beri shume pershtypje puna e bere gjate 7 muajve te fundit (kur te kem kohe do postoj dhe ca fotografi).Makinerite e ardhura nga Suedia (me sa kuptova) teper moderne dhe po behej pune shume intensive, sidomos nga zona e Repsit dhe e Fanit.

  Nje koncept se si do duket autostrata pas ndertimit.

  http://www.mpptt.gov.al/images/calimash_image.jpg
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 18. #18

  Drita qe pritet nga tuneli Shqiperi-Kosove

  Drita qe pritet nga tuneli Shqiperi-Kosove
  Kukes - Rreth 10 kilometra larg Kukesit, qytetit ne verilindje te Shqiperise, kompania "Bechtel-Enka" qe po punon per ndertimin e nje pjese te autostrades Morin-Kukes- Durres ka ngritur “qytezen” e saj.

  Ne te njejtin vend, rreth 35 vjet me pare, u ngrit dhe kantieri i Ndermarrjes Rruga-Ura te Elbasanit, qe ndertonte rrugen e re per te lidhur qytetin e Kukesit te ri me pjesen tjeter te vendit, rrjedhoje e ndertimit te hidrocentralit te Fierzes. Ne ate kohe thuajse te gjitha proceset kryheshin me kazme e lopate, ndersa shkembinjte therrmoheshin me dinamit. Me shume se tre vjet vazhdoi ndertimi i ketij segmenti rrugor, vetem rreth 30 kilometra. Tani pas 35 vjetesh gjithcka ka ndryshuar ne kete vend, sistemi, teknika qe sherbeu atehere…

  ***

  Keto kujtime te vijne vetiu, kur mendon se afati i perfundimit te punimeve per gjithe ndertimin e kesaj autostrade, e cilesuar si nje nga investimet e shekullit ne Shqiperi, eshte vetem 4 vjet. Te hysh ne “qytezen” e kompanise amerikano-turke “Bechtel-Enka”, qe po punon per ndertimin e segmentit Kalimash-Rreshen, nuk eshte e lehte. Rregulli e disiplina eshte “A-ja” e punes ne kete kompani, e njohur per fronte pune edhe ne vende te tjera te botes. "Ketu cdokush hyn, pasi pajiset me nje dokument dhe shoqerohet nga punonjesi i firmes", - thote per ATSH-ne, Ismet Kola, perkthyes ne kete kompani. Ne nje mjedis te vecante te qytezes jane te radhitura mjetet e renda, automjetet e llojeve te ndryshme, te gjitha ne funksion te punimeve, qe ato te mos nderpriten per asnje cast, as naten, as diten. "Ketu puna nuk nderpritet asnjehere, punohet me dy turne, cdo turn nga 12 ore", - sqaron Kola.

  ***

  Ndertimi i tunelit te Kalimashit, qe kalon ne malin e Qafe Kumbulles, nder me te gjatet ne rajon sipas projektit, perben nje nga pjeset me te rendesishme te ketij segmenti te autostrades. Drejtori i punimeve, Chris Dixon, jep disa te dhena per punimet e deritanishme ne kete tunel, qe nisen ne shkurt te ketij viti. Ai thote se ritmet vijojne sipas parashikimeve. Per hapjen e tunelit vazhdohet ne dy drejtime nga ana e Kalimashit e nga ana e Thirres. Nga secili drejtim hapen dy tunele, qe ne perfundim do te bashkohen duke krijuar dy tunele te medha, me gjatesi prej 5.5 kilometrash, ku secili do te sherbeje per nje drejtim te levizjes se automjeteve. "Deri tani nga ana e Kalimashit eshte kryer germim, faza e plote e tunelit, ne nje gjatesi prej 473 metra, ndersa te tuneli tjeter, nje gjatesi prej 449 metra. Ndersa ne zonen e Thirres, te njeri tunel, procesi i germimit ne faze te plote ka perfunduar ne nje gjatesi prej 268 metrash, ndersa te tjetri pjeserisht ne nje gjatesi prej 220 metrash", -detajon Dikson. Ai sqarimin e konkretizon edhe me paraqitje grafike. “Deri tani gjatesia e tunelit ka arritur ne rreth 1.2 kilometra”, - sakteson ai. Sipas drejtuesit te punimeve, aktualisht perparohet me 1.5 meter ne dite, gje qe kryhet permes dy shperthimeve ne dite per cdo tunel.

  ***

  Jane keto vetem disa te dhena qe tregojne per permasat e punes qe po kryhen per ndertimin e kesaj autostrade, qe sic thote Xhemajli, nje prej punonjesve turq me te cilin udhetojme ne drejtim te Kukesit, eshte nje sipermarrje e jashtezakonshme. Xhemajli ka kater muaj ne Shqiperi dhe punon si laborant teknik. Eshte nga Stambolli. Ka vetem nje muaj ne sektorin e Kalimashit, pasi 3 muaj ka punuar ne sektorin e Thirres. "Kuksianet jane te dashur e punetore. Por ndertimi i kesaj rruge do t'i beje edhe me punetore", - shprehet ai. Biseda kalon edhe te segmentet e tjera te kesaj autostrade, ku punet duhen pershpejtuar. Kjo per faktin se reshjet jo vetem pengojne punen, por edhe levizjen e mjeteve dhe udhetareve. Por asnjeri nuk ankohet. Mjafton qe rruga te ndertohet sa me shpejt.

  Gjiganti me 2 400 punonjes

  Projekti gjigant i autostrades qe lidh vendin tone me Kosoven po perballohet nga 1 600 punonjes shqiptare dhe 800 te huaj. Iva Zagar, qe punon si zedhenese e kesaj kompanie, thote se kompania ka mundesuar punesimin e nje numri te madh punonjesish vendas. "Zbatimi i projektit ka si perparesi punesimin e vendasve, gje qe do te ndikoje ne forcimin e aftesise profesionale te fuqise punetore lokale dhe rritjen ekonomike te banoreve te zones. Kjo do t'i sherbeje fuqise punetore vendore per perdorimin e teknologjise ne projekte te tjera", - vijon zedhenesja e kompanise. Sipas saj, mbi 90 per qind e nenkontraktoreve te projektit jane me sipermarrje shqiptare. “Kompania gjithnje i perzgjedh punonjesit, sipas nje kriteri rigoroz, ne bashkepunim me pushtetin vendor”, - tregon Zagar, duke shtuar: "Ne kete aspekt shihet origjina e vendit te punonjesit dhe sa eshte paga per te njejtin vend pune, po ashtu edhe legjislacioni i vendit ku punohet per pagat. Gjithsesi, edhe pse kemi kerkesa per punesim, paga e punonjesve tane eshte me e madhe sesa mesatarja per te njejtin vend pune".

  Mes punetoreve qe ndertojne tunelin

  Drejtuesit e kompanise pranojne te shohim punimet, qe po kryhen ne tunelin e Kalimishit, nje nga veprat me te veshtira, por jo te bisedojme me punetoret. Sipas tyre, ata jane ne pune dhe biseda me ta gjate ketij procesi eshte e rrezikshme. Puna ne kete segment rrugor nuk eshte pa probleme. Vecanerisht ne tunel. Ndersa levizim ne hapesiren e madhe te tunelit, rralle-tek ndonje prej punetoreve na hedh syte. Secili vijon punen e tij. Pjesa e tunelit, tashme e ndertuar me nje gjatesi prej afro gjysme kilometri, eshte krejtesisht e ndricuar. Por, brenda tij te gjithe mbajne mbi koke kasketat mbrojtese. Me punetoret eshte veshtire te bisedosh, madje edhe kur mbarojne punen. Ndonjeri edhe pranon te flase per punen qe ben, me kushtin qe mos t'i permendet emri. "Nuk mund te them se nuk jam i kenaqur me pagen. Paga me e ulet e nje punonjesi te thjeshte ketu eshte 30 mije leke ne muaj”, - thote njeri prej tyre. Ndoshta kjo eshte arsyeja qe kerkesat per te punuar ne kete kompani jane te vazhdueshme nga vendasit. "Por, ama, ketu puna eshte pune, nuk ka pushime apo verdallosje ne orar te punes, sic ndodh te ne", - shton nje tjeter.

  Nje mesim per sigurimin teknik

  Edhe vizitoret e tunelit i nenshtrohen nje lloj trajnimi per sigurimin teknik. Personi qe kryen kete eshte strikt. Kjo fillon qe nga levizja e mjetit nga qyteza deri ne tunel, ku nuk lejohet qarkullimi me me shume se 40 kilometra ne ore. Mesojme se deri tani jane botuar nga kompania 230 tema te pergjithshme per probleme te ndryshme te sigurimit teknik, te cilat u vihen ne dispozicion cdo te punesuari rishtas. Synimi, eliminimi i cdo lloj aksidenti, "ndonese te tille edhe ka pasur, por pa ndonje pasoje", - sic thote drejtori i punimeve ne tunel, Chris Dixon.

  Nje proces tejet i veshtire

  Ndertimi i tunelit te Kalimashit, me nje gjatesi prej 5.5 kilometrash secili, eshte nder proceset me te veshtira teknike, qe po realizohen gjate ndertimit te autostrades Morin-Kukes-Durres. Kjo duket dhe gjate vizites ne tunel, e ndricuar gjate 24 oreve, ku punojne dhjetera punetore. Asnje punetor ne frontin e punes nuk hedh syte nga vizitoret apo drejtuesit e punimeve. Na u kujtua paralajmerimi: “Biseda ne tunel eshte e rrezikshme edhe per vete punetorin".

  Ndertimi i tunelit eshte vetem nje segment ku punon kompania "Bechtel Enka”. “Kjo kompani punon ne nje gjatesi prej 60.8 kilometrash te autostrades Morin-Kukes-Durres", - te sqaron zedhenesja. Disa tregues ne menyre te permbledhur te punes se kryer deri tani nga kjo kompani jane mbi 2.3 milione ore pune, mbi 6.5 milione meter kub germime, prej te cilave mbi 2.2 milione meter kub jane perdorur per mbushje, si dhe jane hedhur afro 28 mije meter kub beton arme. Per kete qellim po perdoren edhe 1 200 mjete pune.

  Te dhenat teknike

  Segmenti i gjate prej 60.8 kilometrash, ku po punon Bechtel-Enka, eshte ndare ne 3 pjese: Rreshen-Reps - me gjatesi 19.5 kilometra, Reps-Thirre - 26.5 kilometra dhe Thirre-Kalimash - 14.8 kilometra. Gjeresia e rruges qe po ndertohet eshte 26 metra, ndersa shpejtesia e levizjes se mjeteve parashikohet te jete 80-100 kilometra ne ore. Duke qene se ky segment eshte ne nje terren mjaft te thyer malor, projekti parashikon dhe ndertimin e 27 urave, gjithsej, me nje gjatesi te pergjithshme 4 kilometra. Urat po ngrihen me traversa 40-metershe, me peshe secila, 165 tone.

  Marre nga : Gazeta Koha Jone
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 14-11-2007 m 16:10

 19. #19
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  Dy fotografi qe paracesin progresin ne ndertimin e tunelit te Kalimashit.

  PS: Fotot jane shkeputur nga nje artikull ne internet, nga muaj i kaluar dhe mendoj se duhet te jene marre nga fundi i Tetorit ose fillimi i Nentorit.  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  784
  kjo atustrad i duhet popullit shqiptar por kostoja e ndertimit te kesaj autostrade ka vajt sa per 3 autostrada durres-kukes-morin.ne ne shqipri kemi 8 vjet qe paguajm taksen e kesaj rrige dhe der tani sja kena pa hajrin.ishalla po ja shofim shpejt

Faqja 0 prej 37 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 3. Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 15:15
 4. Panik n autostrad, n zjarr nj fabrik, rrezikon stacioni elektrik
  Nga Bledari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-12-2008, 16:04
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •