Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300

  A jeni dakord me SAT?

  Une jam i mendimit qe nje nder testet me te pavlefshem qe eshte i kerkuar ne USA eshte SAT. University of California e ka hequr nuk jam i sigurte cili eshte L. A. apo Santa Barbara, por mendimi im eshte qe ky test nuk teston asgje tek studentet. Ne rralle te pare dikush qe eshte Emigrant nuk perfiton nga ky test. Nje familje e varfer ka me pak mundesi qe femijet e tyre te jene mire shume me pike ne SAT kur krahasohet me nje familje tjeter qe ka te ardhura te mira dhe studion ne kurse private duke paguar 2000 dollare ne muaj. A mendoni qe eshte e drejte kjo? Ka emigrante qe mund te plotesijone gjitha kriteret per universitete prestixhoze si Harvard, Princeton etj. por kur vjen tek SAT duke patur anglishten si gjuhe te dyte jane te lene prapa atyre qe jane te lindur ketu ne USA.
  Goodbye DEBUG, hello reboot...

 2. #2
  pa emer Maska e Shkoder_Gurl
  Anėtarėsuar
  29-01-2003
  Vendndodhja
  ne boten time
  Postime
  398
  edhe un si ju dy sjam dakort fare me SAT...ne kte kategori hyn dhe SAT2...jan subject test...e ka bere njeri kte? jan shum te veshtira.
  ne qefin tim

 3. #3
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Anėtarėsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  SAT/ACT etj. jane teste me Akote ne merike. colegjet as nuk nxjerring gje per njeriun qe testohet pasi keto teste jane si IQ test. permbajtja eshte e pergjithshme por ne keto fokusi eshte ne lexim a matematik. sa me shume here te testohesh ne keto teste aq me poshte bie. per amerikanet eshte testi me i veshtire, nganjehere me i veshtire dhe se Bar Exam per avokatet.
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Sat esht testi me i rendesishem qe studentet ne USA japin ne jetene e tyre. Un them se Sat esht nje test qe provon me shum zgjuarsin sesa njohurit e tua mbi nje subjekt. per kete arsye un them se esht nje test shum i vlefshem per te ndar shapin nga sheqeri.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  un nuk jam dakort, sepse ka shume nxensa qe jan te zgjuar por kur bejn kto lloj provime they get panicked, sepse duhesh te mbarosh ne koh...
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 6. #6
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Ju po i jepni ngjyra testit. Une nuk thashe a teston SAT/SAT2/ACT se sa inteligjent eshte nxenesi. Une them a mendoni se ky lloj testi eshte i arsyeshem per nje nxenes qe don te shkoje ne kolegj. University of California/Berkley nje nder me te miret ne Amerika nuk e merr parasysh fare. Dihet ti mund te dergosh piket si gjithmone por GPA dhe cfare lloj lendesh e cfare aktivitetesh ke bere ne shkolle merren me shume parasysh. Ka ca kolegje te tjera qe pergatisin nje test te posacem qe i pershtatet fushes per cilen nxenesi don te studioje. E dini kush del mire ne SAT? Ata qe studiojne Law ose Medecine. Kurse te tjeret engineer, scientist, physicist, chemist as ne Matematike nuk dalin aq mire sa dalin ata qe kane ne plan te studiojne juridik apo doktorr, edhe pse keta lloj studentesh jane shume me te mire. Per mendimin tim une them se testi te teston se sa i afte je per kolegj dhe jo te testoje se sa fat ke. Dhe nese ju nuk e dini akoma po te shikoni statistikat ata qe kane mbi $50000 ne vit income tentojne te dalin me mire ne SAT se dikush qe ka income te ulet ne familje, sepse keto studente qe prinderit e tyre i kane milionera shkojne ne shkolla sic jane te ofruara nga PrincetonReview duke pagu $2000 ne muaj dhe i mesojne permenc cfare eshte ne test. A jane keto nxenes me te vertete me te mencur se dikush qe nuk del mire ne test vetem pse kane te ardhura te uleta. Mos harroni Albert Einstein e ka patur IQ 80 kurse ish presidenti Bill Clinton e ka patur 160. Kush eshte ai budalla qe mund te thote se Clinton merr vesh me shume se Einstein ne shkence, dhe kush eshte ai qe thote se Einstein merr vesh me shume se Clinton ne politike. Pra sic ju thashe ata qe lexojne shume tentojne te dalin me mire ne keto teste por testi nuk tregon se sa te afte jane keta studente per kolegj, sidomos per ata kolegje ku studentet duan te studiojne shkence. Po te shikosh kohet e fundit shume kolegje per inxhinieri si MIT, CalTech, UCA/berkley etj, nuk po i marrin aq shume parasysh se cfare niveli pikesh kane ne SAT nxenesit/ por me shume marrin paraysh se cfare lloj lendesh ka marre a ka marre Advance Placement (AP) calculus, chemestry.... etj.


  PS. Pajtohem me ty Stina, po te shikosh 85% e profesoreve ne kolegjet me prestigjoze ne Amerike jane Aziatik ose Europian, kurse gjuhen Angleze e flasin gjysma, gjysma pra me aksent. Mund te thoni qe keta profesore nuk jane te mencur? Nga ana tjeter po ti testosh ne SAT rrezik edhe pse mesues jane mund te dalin me keq se nje student. Pra testi i kolegjit duhet te jete qe te pakten nje profesor ne kolegj mos te kete veshterisi fare.
  Ju qe mendoni se eshte i arsyeshem cfare arsyesh keni qe mendoni keshtu?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miri : 24-01-2004 mė 20:56
  Goodbye DEBUG, hello reboot...

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Pershendetje,

  Miri ke shume te drejte... kolegjet si MIT apo Princeton po edhe Yale kane filluar ti neglizhojn testet. Dje isha me nje person qe kam nga Cornell, punen ne admission per seksionin e inxhinjerise dhe me nje shokun tim qe ka punuar ne admission ne Columbia disa vite me pare. Me thane se Cornell apo Columbia dhe shume kolegje te tjera kane filluar te shohin Essay-n ose cfare quhet ndryshe personal statement si pika me e rendesishme per ata, sepse aty ata njohin personin me nga afer. Un kam nje shoqe qe tek shkolla ku kam qene kishte nje GPA prej 2.5 dhe rrezik pranohet ne Swarthmore si transfer qe eshte kolegj goxha i mire... vetem prej essay-s se saj dhe se si tregonte aty qe i jati nuk donte dhe e ka pas rraf qe mos shkonte ne shkolle. Ajo dhe per mua eshte pjesa me kryesore....sepse tregon me te vertete se kush je dhe se cfare te esht dashur per te arritur objektivat e tuaja, cfar te ka penguar etj etj.
  Ne shume College Fairs qe kam qene del qarte se Amerikanet jane komplet kundra keti lloj vleresimi te ri sepse jeta e tyre esht MONOTONE dhe nuk ka car te shkruaj ai/ajo aty. Perkundrasi nje emigrant ka goxha eksperienca per te vene.

  SAT/ACT pengon emigrantet dhe nuk shfaq inteligjencen. Tek shkolla ime te githe ata qe kishin mesatare 3.8 dhe siper kishin SAT score mbi 1450, ndersa emigrantet ishin tek nivelet 1200 me po te njejten GPA. Ky esht fakt dhe kolegjet do e pranojn.... fakti esht qe ne 2005 futet SAT I i ri me 3 pjese, 2400 pike... writing/math/reading comprehension, pra do shtohet pjesa e shkrimit.

  Shumica e atyre qe dalin mjaft mire ne SAT I dhe shkojn ne kolegj nuk ja pret truri fare si te shkruajn... dhe ajo esht me e rendesishme per kolegjet, te dish te besh rraporte etj essay dhe jo te dish 100 fjale qe mbase me shume se gjysma ste hyn ne pune dhe as e ke idene si ti implementosh ne fjalira.

  SAT I ngelet nje test qe nuk teston asgje... per mua SAT II deri diku esht me i goditur si test(them deri duku se faktori kohe esht cmenduri). Esht e veshtire te besh gjithcka ne Fizike 70 e ca pyetje per 60 minuta pa u ngaterruar etj etj.

  Kur merren score perfekte dihet qe keta persona jane gjeni dhe jo thjesht nxenes qe kan marre klasa dhe fituar teknika se si te testojn qe marrin tek 1400-1500. Sidoqetejete aplikimi ne kolegje nuk esht vetem SAT, dhe Essay personale dhe ato suplementare kane nje rrol jashtzakonisht te madh.

  Kalofshit mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 26-01-2004 mė 15:03
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-08-2002
  Postime
  495
  Para 2 ditesh nje 12 vjecare dha SAT test, dhe pershtypjet e saj ishin qe pyetjet lidhur me language arts ishin me te veshtira se ato lidhur me math dhe science. Ne disa distrikte e aplikojne dhenien e ketij testi nga moshat 12-13 vjecare per te pare se ne c'nivel jane. Kuptohet jo te gjithe studenteve i rekomandohet ky test ne kete moshe te re sepse ka nga ata qe me shume shokohen se sa i vlen.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Postuar mė parė nga Stina


  Friendlyboy, c'do njeri mund te jete i/e zgjuar, po nese nuk e di anglishten mire dhe s'del mire ne test, c'dmth. kjo, qe nuk eshte i/e zgjuar? Aspak, s'jam dakort fare me keto teste.
  "it isn't about how smart it is but how well you know to take it, " this were the exact words that my teacher said, and i believe it is true.
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Eni_Gambeta
  Anėtarėsuar
  06-10-2003
  Postime
  30
  Ah SATi...harxhova ter ato dite duke mesuar kot me se koti. Shumica e universiteteve me te mira nuk e vlersojne shum me SATin. E pash vete...kisha te njejtat nota me shume shok te tjere dhe gati te njejtat SAT score...por kur erdhi puna per essay...ja futa ca bull shit dhe s'me doli gje. Per ate arsye nuk u futa dot ne shkolle Ivy League qe doja. Kurse ca shoke te me qe dinin te genjenin me mire se mua u futen. Varja k**in se s'me plasi...po te vjen inat qe ca u futen ne shkolla me te mira vetem se dine te genjejne me mir se mua (e genjeshtra ishin...genjeshtra me bisht pa le...lol)

  Kshuqe edhe ajo teoria e essays s'me duket me e mire se SATi. Per ca njerez eshte me e mire...ata qe dine te shkruajn hartime. Po ca te shkruaja une i shkreti? Paq zotin...un s'po futesha per letersi!! Jo se sdi me shkrujt hartime se kisha 90 ne AP English (me kopje po nese...)...po ata duan dhe historira interesante.

  Po duhet dhe te dish te genjesh. At vit qe mbarova une, nje Shqiptare e fitoj NYT Scholarship per essen e say. Ishte genjeshtra me e madhe ne bote...ajo kish shkrujt se ishte aratisur nga Shqiprija me nje NENDETSE!! Ku k**in e gjeti nendetsen ajo loqja qe u aratis nga Shqiprija?? Dhe sa injorant ishin ata te NYT qe s'e morren vesh qe ishte genjeshter?? E kshu i fitojne ca shkollat...por s'me duket si e drejte...sidomos kur shkruan budalleqe te tilla.

  Per mua...dhe SATi dhe esseya duhet te hiqet. Beje sic e ka gjith bota...notat e shkolles. Si mjaftonte atyre loqeve ne Cornell qe e kisha GPAn 3.87...po donin dhe historin e jetes time. Na...mu ktu e keni!!

  SATin po e heqin shkollat me te mira, por po e risin rendesine e essays. Prap s'me duket e drejte. Per mua, veji rendsi vetem notave te shkolles. Beje SATin dhe esserat por mos i ver shume rendsi...

  Kur merren score perfekte dihet qe keta persona jane gjeni dhe jo thjesht nxenes qe kan marre klasa dhe fituar teknika se si te testojn qe marrin tek 1400-1500.
  Falemnderit Kisha not perfekte ne SAT II ne Histori Botrore. Por ne retrospekt s'eshte ndonje arritje e madhe se ai test eshte ber per Amerikanet...

 11. #11
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Essay eshte pika me e forte e nje emigranti eshte i vetmi shanc qe ke kundra ketyre. Kur aplikon neper Ivy - league zere se i je fut llotarise, duke patur nje essay te mire dhe nota te mira nuk eshte me thjesht llotari.. por si te thuash ndryshimi i llotosportit me bingon e zejm. Ne llotosport ka nje fare llogjike se si e luan skdinen 13 dhe ke shance te kapesh dicka, tek goglat eshte komplet fat, hajde po e hedh te shofim car del.

  Ketu ne amerik essay recomandimet gjithshka vlen se i ke si pulle poste gjat gjith jetes. Kush genjen do e pesoj mos ki merak shume. I miri eshte i mir gjithandej, ai qe mashtron dhe genjen i del shpejt boja.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:05
 2. Ramiz Alia: Rrėfej gabimet e komunizmit
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-12-2006, 19:33
 3. Albtelekom ul 25% tarifat pėr telefonatat ndėrkombėtare
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 28-09-2006, 00:42
 4. Irani bie dakord tė pezullojė planet bėrthamore
  Nga antares nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 17:50
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2004, 11:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •