Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Shqipe Malushi

  Shqipe Malushi ka lindur me 3 maj 1955 ne Peje.Pasi kryen shkollen e mesme ne vendlindje,shtrengohet te studioje farmacine ne Beograd.
  Nuk ia do shpirti dhe do te provoje me gjuhet e huaja,fillimisht mbi frengjishten,pastaj me psikologjine dhe perfundimishte diplomon ne Albanologji.
  Pasioni per udhetime e coj ne Nje-Jork te Amerikes.Jeta e re.Preokupime te reja.Plane te shumeta.Prape nevoja per kerkime te reja.Lexon shume.Shkruan poezi,tregime te shkurta,ese,drama,skenare filmash,por edhe romane.Pas diplomimit ne Sarah Lawrence Collage (1985),punon asistente ne Company Editor the Publisher,magjistron artet e lira ne Universitetin e Nju-Jorkut (1988).
  Cmimin letrar per tregime nga New York State Foundation for the Arts,por edhe te shkrimtarit te vitit nga Shteti i Nju-Jorkut. Aktivitetet ne njohje te ceshtjes shqiptare,ligjerata ne Manhattan College,New School for Research...  Po i sjelli ca vargje nga libri i saj PER TY

  Enderr mbi shtratin e
  Gjetheve
  Te buta
  Te Zymta
  Te Hijeshuara me ngjyra
  Te perhirta
  Lakuriq
  Te dy,si femije
  Te frikesuar
  Deshironim ate qe
  Ishte e ndaluar
  Nga jeta

  Nje ze psheretiu
  Ne koken time
  Nuk Guxon
  Mos me prek
  Gjakun e huaj
  Nje ze uleroi
  Nga brendesia jote
  Mos i prek plaget
  E vjetra
  Me le te lire

  Pastaj ne prangat
  Tona,te neteve
  Te shteruara
  Ngadal, ngadale ,ngadale
  Zhdukem
  Nen gjethet e imagjinates
  Dikur larg,larg shume larg
  Per t'u fshehur perseri
  Nga syte e botes
  Se dehur

  Aty ne nje kend te
  Burgut
  Per ne gurgullon
  Jeta
  Deshira
  Dhe ngjyrat e ylberit
  Mos me zgjo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mjellma : 17-11-2003 mė 19:10

 2. #2

  Smile

  Ikja

  Ika nga pellgu i syve tu te thelle
  Nga Shikimi yt depertues
  Gjer ne thelb te shpirtit tim
  I maskuar me genjeshtra

  Ika nga kerkimi yt,fluturimthi
  Nga frika ime e vjeter
  Qe si rrjeta e merimanges theronte
  Muret e botes sime laramane

  Ika nga ledhatimi yt i bute
  I dashurise se paster pa njolla
  Qe mund te ndizet flaken e pameshire
  Te yjeve te vdekur me vite

  Ika nga ti,nga vetja ,nga hyjnit
  Dhe kerkova perseri te fshihem
  para syve tu qe me percillnin
  Ne cdo kend duke me zhveshur

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
  Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •