Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 45
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Ekstremistt islam e qarqet greke rrezikojn tolerancn !

  KADAREJA MBI FENE NE SHQIPERI

  Ekstremistt islam e qarqet greke rrezikojn tolerancn
  Prse ekzistenca mes tri feve n Shqipri nuk ka sjell probleme. Arsyet e nj bashkjetese t rrall, q s fundi i kanosen disa rreziqe t reja


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ismail Kadare


  Ky takim ndrkombtar bhet n nj koh kur nj shqetsim i ri, ose m sakt nj shqetsim i vjetr, i rikthyer me nj forc t re sht shfaqur n bot: marrdhniet midis besimeve. sht kjo arsyeja q teza e Samuel Hantigtonit, se pas rnies s utopive totalitare shekulli i 21-t do t jet shekulli i prplasjes s qytetrimeve, ka zgjuar dhe vazhdon t zgjoj shum interesim n kahun e pranimit ose t kundrshtimit t saj. E pranuar tersisht ose pjesrisht, e glorifikuar ose e hedhur posht, kjo tez gjithsesi mund t injorohet. Ka koh q dika shum e rndsishme po ndodh n botn ton, dika q vmendjes son pr nj koh t gjat i ka shptuar. Do t quhet prplasje ose jo e qytetrimeve, do t cilsohet katastrof e pashmangshme ose e shmangshme, kjo sht e vshtir t parashikohet. Ajo q mund t thuhet me bindje sht se shumica e popujve t bots jan t przier drejtprdrejt ose trthorazi me kt problem. Rrjedhimisht, miliona miliona njerz kudo n bot kan bashkuar mendjet, pasionin dhe vullnetet e tyre, pr t'i dal prpara s keqes. Kam bindjen se mbledhja jon ktu n Tiran bn pjes n mozaikun e ktij shqetsimi t prgjithshm njerzor. Pr nj ndrthurje fatkeqe t rrethanave, acarimi midis besimeve ka prkuar dhe shpesh sht br amalgam me nj zezon tjetr planetare: terrorizmin. Terrorizmi, ashtu si konfliktet, ashtu si luftrat, ashtu si urrrejtja q i pjell, sht m i vjetr se t gjitha besimet e mdha t sotme: krishtrimi, islamizmi, judaizmi dhe budizmi. Terrori n t gjitha trajtat e tij, me gjith rekuizitn e maskat e veta, e ka shoqruar historin njerzore n t gjitha fazat e saj. Terrorizmi nuk ka fe. Terrorizmi nuk ka sistem vlerash ku mbshtetet. Terrorizmi nuk ka atdhe. Ashtu si qyqja q nuk ka erdhen e vet dhe uzurpon erdhet e t tjerve, terrorizmi krkon popuj, vende, ideologjira, besime fetare, kauza politike, konflikte racore, acarime etnike, mjerime shoqrore e kshtu me radh, pr t lshuar n to vezt e veta, pr t pjell pastaj racn e vet: terrorin. Identifikimi i terrorizmit me nj popull ose me nj grup popujsh, me nj shtje madhore, me nj besim fetar, sht nj keqkuptim tragjik. Pr fat t keq ky keqkuptim po ecn dhe po kthehet n faktor t par, pr t'i dhn terrorizmit at q nuk e ka: nj baz, nj truall, nj besim. Terrorizmi e bashk me t acarimi midis popujve me besime t ndryshme, jan kthyer, si u tha m lart, n nj problem dramatik planetar. Kontinenti yn europian sht i prekur drejtprdrejt nga ky shqetsim. E kur prmendim Europn, e marrim me mend se gadishulli yn ballkanik sht dyfish i prekur. E n kt gadishull vendi yn, vend i rrall n Europ me tre besime fetare, prbn nj rast t veant, ashtu sikurse dhe cilsohet me t drejt n programin e ktij forumi.


  Prse kemi toleranc mes tri feve
  Ne q jemi shqiptar, ndonse na vjen keq, jemi t ndrgjegjshm se imazhi i vendit dhe i popullit ton n botn e sotme nuk sht pr t'u lakmuar. Ne jemi t ndrgjegjshm, gjithashtu, se ky imazh nuk ndreqet as me mllefe, as me pshertima revanshiste, por me pun dhe me emancipim t gjithanshm. E prmenda imazhin e dmtuar t Shqipris pr t ardhur tek nj e vrtet tjetr, dhe pikrisht tek ideja se dhe n kto kushte t vshtira, kur ne ndodhemi nn prozhektort e kritiks edhe n kushtet, pra, kur cenet tona kan dal n plan t par, ka dika q mbar bota na e njeh pr merit. Dhe kjo dika, pr fat t mir, nuk sht gj e vogl. Prkundrazi, ajo sht dika e madhe, e muar veanarisht sot. Kjo sht toleranca, harmonia fetare. Ka koh q kjo toleranc, prmendet si nj gj proverbiale. Dhe ka arsye pr kt. Nj popull jo i madh ballkanik, nj komb me tre besime dhe katr komunitete fetare, n nj zon t famshme pr grindje dhe pezm. Nj popull aspak i urt, madje do t thosha i prirur, si pjesa m e madhe e ballkanasve, pr acarim. E megjithat, ndonse me tri fe, kusht ideal pr prarje, shqiptart gjat historis s tyre nuk i kan njohur konfliktet fetare.
  Shpjegimi pr nj harmoni fetare, q ka zgjatur me shekuj n Shqipri, nuk duhet krkuar n ndonj paradoks, n ndonj sistem edukimi e emancipimi t nj niveli shembullor, e aq m pak n cilsi moralo-etike t veanta t ktij populli. Shqiptart jan si gjith t tjert. Harmonia fetare e tyre sht pjell e vet jets, rrjedhoj e natyrshme e kushteve dhe e rrugtimit t tyre npr histori.


  Historiku i bashkjetes
  Konvertimi, kthimi i nj pjese t shqiptarve nga feja e par e tyre, katolicizmi, n besimin ortodoks, e m pas kthimi i nj pjese tjetr n fen myslimane, ka qen, me sa duket, edhe shkolla e par e tolerancs. Gjat ktij procesi pr shqiptart u b e zakonshme q nj pjes e familjes t ruante besimin e par katolik, e tjetra t ishte ortodokse apo myslimane. Raste t shumta dshmojn q dy vllezr, njri katolik e tjetri mysliman, t jetonin nn nj pullaz, e kshtu me radh kjo ndodhte me fise e krahina t tra. Esht e kuptueshme se kur njeriu msohet t jetoj me besime t ndryshme n t njjtin fis, madje nn t njjtin pullaz, ai vetvetiu msohet me tolerancn e me harmonin. Nj njeriu t till urrejtja midis feve i duket e huaj dhe absurde. Kur n shekullin e 19-t n Ballkanin e shqetsuar shqiptart po prpunonin edhe ata strategjin e tyre t shkputjes nga Perandoria osmane, rilindasit shqiptar, filozoft, poett, politikant, e kuptuan se harmonia fetare ishte nj thesar i pamuar. Ata e kuptuan se nj prarje fetare e shqiptarve do t vinte n rrezik vet ekzistencn e Shqipris. Ndaj ata u kapn pas ides s harmonis fetare, me thonj e me dhmb, pr ta ktheyr at n nj antidot, n nj flamur krahas flamurit t liris. Pr fat t mir vizioni liberal pr fen, pr pranimin e tjetrit, do t rrezatonte njfarsoj nj toleranc n mos t njjt, s paku t ngjashme, kur ishte fjala pr kombsin ose racn tjetr. Toleranca ndaj "tjetrit", ndaj atij q kishte jo vetm tjetr fe, por edhe tjetr kombsi, u vrtetua n nj shembull t madh e t shklqyer, q nuk ka qen aq i shpesht n historin e njerzimit: qndrimi i shqiptarve ndaj hebrejve. Shqiptart u shfaqn si komb filosemit jo vetm n jetn e tyre t prditshme. Filosemitismi i tyre prballoi provn m t vshtir: holokaustin. sht nj e vrtet e njohur, e megjithat, m lejoni ta prsris, se n mbarim t lufts s Dyt Botrore numri i hebrejve, ndrsa paksohej kudo, n Shqipri u rrit gati 10 fish. M lejoni ta prsris kt, sepse popujt kan nevoj pr modelet e mira dhe ne jemi mbledhur sot ktu q t'i inkurajojm ato. Botimi koht e fundit i dokumenteve t qeveris dhe aleatve t vet gjerman, q t hiqnin dor nga prndjekja e hebrejve n Shqipri ngaq do t krijoheshin probleme me popullsin vendase, dshmon gjer n far shkalle mbrojtja e hebrejve ishte unanime n Shqipri.

  Arsyeja e dyt
  Pr t kuptuar m mir se si harmonia midis tre besimeve dhe katr komuniteteve fetare, n nj vend kaq t ngusht si Shqipria, nga nj program moral, nga nj filozofi, etik ose strategji shqiptare, u ndesh me realitetin e ashpr historik dhe nga kjo prplasje doli e padmtuar gjer m sot, m lejoni q t'u kujtoj fare shkurt ato q kan ndodhur n kt vend lidhur me fen. Feja e par e shqiptarve, katolicizmi, e vjetr pothuaj sa ajo e Roms, ishte e vetmja n kt vend pr gati 1000 vjet. Ndarja e kishs romane nga ajo bizantine, ndarje kufiri i s cils kalonte prafrsisht n Shqipri, do t sillte konvertimin e par t nj pjese t katolikve shqiptar n ortodoks. Disa shekuj m pas, pushtimi i krejt Ballkanit nga Perandoria osmane do t sillte, bashk me ushtrin dhe administratn, nj besim t ri: islamin. Nuk ishin vetm nj pjes e shqiptarve q u konvertuan. Dukuria ishte e gjer n gadishull. U kthyen n mysliman nj pjes e sllavve dhe e grekve. Katolikt shqiptar ishin e para popullsi e madhe katolike q ra nn sundimin otoman. Ata u prpoqn t mbanin lidhjet me botn e krishter europiane. Merret me mend se nj kalvar i gjat e nj martirizim i pafund i priste katolikt shqiptar, kta tragjik t vetmuar, n perandorin q ishte krejt e huaj pr ta. E megjithat, ata e mbajtn pr t'u kujtuar shqiptarve at q kishin humbur: atdheun dhe Europn. Ortodokst shqiptar, ndonse t ndar fetarisht nga katolikt, u prpoqn, ashtu si ata, t mbanin ndezur flakn e liris dhe t shqiptarizmit. Nj ndrlikim i ri u shfaq n jetn e ortodoksve shqiptar n shekullin e 19-t e 20-t, pas lirimit t Greqis nga zgjedha osmane. Nj ide groteske, e pjell nga qarqe panheleniste, ideja se ortodokst ballkanas jan grek dhe s'mund t ken tjetr kombsi, i helmoi marrdhniet midis t krishterve grek dhe shqiptar. Ortodokst shqiptar me veprat e tyre, me aktet, disa her me flijimin e jets s tyre, e dshmuan se ishin ortodoks t nj kombsie tjetr. Ka kaluar kaq koh e, pr fat t keq, nj ide e till absurde vazhdon t gjelloj n Greqin e sotme, antare e Bashkimit Europian.
  Myslimanve shqiptar, ithtart e besimit t ri, do t'u duhej ndoshta t kalonin npr provn m t vshtir. Duke marr fen islame, besimin zyrtar t perandoris, myslimant shqiptar, t tunduar nga favoret, kishte rrezik t'i prmonin e t ndaheshin nga vllezrit e tyre t krishtert. Ky do t ishte fundi i harmonis fetare n Shqipri dhe ndoshta fundi i Shqipris.
  Myslimant shqiptar nuk e bn kt. Dhe jo vetm kaq. Si pr t treguar qart se ata ndrruan fen por nuk ndrruan kombin, ata, ashtu si edhe m par, morn pjes n t gjitha aksionet kombtare bashk me t krishtert. Ata morn pjes n beslidhjet e hapta ose t fshehta, n komitetet, n kryengritjet kundr shtetit osman. Ashtu si t krishtert, u flijuan edhe ata, madje shpesh me dnime m t rrepta, ngaq, kur ishte fjala pr fatet e kombit, midis tij dhe fes zgjodhn kombin. Pavarsia e gjeti Shqiprin n nj kaos t plot. Megjithat, edhe midis ksaj rrmuje ballkanike t papar, edhe midis principatave t prara, midis programeve, flamurve, peshkopve, imamve, feudalve, poetve e banditve, shkurt, edhe n ditt kur dukej sikur shqiptart nuk krkonin vese shkaqe pr t'u kacafytur, prarja fetare, me ndonj prjashtim t rrall, nuk u shfaq.
  Nj nga shpjegimet, si t thuash, nj nga sekretet prse pas kaosit mbretria e Zogut arriti n nj koh t shkurtr t vendoste rregullin n Shqipri ka qen edhe legjislacioni pr marrdhniet e t tri feve me shtetin shqiptar. Ndonse i prpiluar treerek shekulli m par, ky legjislacion sht m i miri gjer m sot n historin e Shqipris dhe nj ndr m t mirt n Europ. Ai sht i till ngaq bazohet n traditn pr t ciln folm m lart. Prfitoj nga rasti pr t'u sugjeruar autoriteteve shqiptare q, lidhur me problemet e sotme t ngjashme, do t bnin mir t kshilloheshin me at legjislacion.

  Arsyeja e tret
  Historia e harmonis fetare n Shqipri nuk sht nj histori idilike. N thelb ajo ka qen dhe mbetet dramatike. Nuk e kam fjaln pr episode t tilla si farsa tragjikomike e ndalimit t besimeve prej regjimit komunist. As pr mallkimin q, n emr t fes, iu b alfabetit shqiptar dhe ortodoksve shqiptar q e lexonin at. E as pr rebelimin proturk t Haxhi Qamilit. Historia ka qen n thelb dramatike, sepse ka qen prher e mbarsur me rreziqe t mdha. Sot, n Shqiprin demokratike, t gjitha rreziqet e kaprcyera jan prap t mundshme. Ato jan t tilla, si u tha n Europ, e, pa dyshim n bot. N fund t fundit, ngaq jan t tilla, t mundshme, ne jemi mbledhur t flasim e t shqetsohemi pr to. Harmonia fetare, sa 'sht madhshtore si ngrehin, aq sht edhe e brisht. Mjafton e ara e par serioze, mjafton radikalizimi i njrit prej besimeve, q ngrehina t shembet. N rastin e Shqipris t tre besimet, ashtu si e pam, jan t lidhura me kombin, me vet ekzistencn e tij. Neve nuk na lejohet asnj sjellje e paprgjegjshme, asnj harres, asnj pakujdesi n mirmbajtjen e ksaj ngrehine. Aq m pak na lejohen pasionet meskine, ansit, pr t mos prmendur provokimet dhe provokatort. S pari ne duhet t jemi t qart pr gjrat themelore, pr ato q jeta dhe historia i kan vendosur nj her e prgjithmon e q nuk kan nevoj t vihen n dyshim. T gjith popujt e qytetruar e bjn kt. Asnj vend q quhet i till nuk i shkul e i ngul themelet e tij do vit e do stin, si nomadt. Themeli i themeleve n shtjen fetare n Shqipri sht q t tre besimet kryesore jan t tria barazisht t rndsishme e barazisht t ligjshme. Katolikt, pavarsisht se jan m t pakt n numr, prfaqsojn fen e par t shqiptarve. Si t till ata kan nj zbritje vertikale n historin dhe kulturn shqiptare t pashembullt. Si t till, ata i kan dhn kombit shqiptar simbole dhe shenja themelore, nga Gjergj Kastrioti te Nn Tereza. Shkurt, ata jan ura m e vjetr, asnjher e shembur, q lidh Shqiprin me Europn.
  Myslimant shqiptar, ndonse feja m e re n Shqipri, kan t njjtin legjitimitet. Ai sigurohet jo vetm nga prania e tyre e fuqishme numerike, por nga kontributi rrjedhimisht i fuqishm n gjith rrugtimin e popullit shqiptar drejt liris dhe emancipimit. Ortodokst shqiptar, ashtu si katolikt, ashtu si myslimant, kan qen pjes e pandar e korpusit kombtar n t gjitha stuhit q ai ka prballuar. Keqkuptimit t pafalshm, lidhur me kombsin, ata i kundrvun kontributin e tyre kolosal n Rilindjen Kombtare Shqiptare, krahas vllezrve katolik e mysliman. Ky drejtpeshim midis tre besimeve kryesore, duke mos harruar ktu edhe komunitetin e katr, bektashizmin, nuk sht nj dshir e marr pr realitet. Dhe as retorik poetike, ose psikoz pajtuese, e till q krkon drejtpeshimin dhe harmonin atje ku ajo nuk ekziston. Ky drejtpeshim e ky legjitimitet jan nj realitet, nj thelb. Shqipria sht nj vend me tri fe. Ajo nuk mund t identifikohet me asnjhern prej ktyre feve. N qoft se ne nuk besojm n kt, ne nuk besojm n arsyen ton t t qenit, n arsyen e t qenit t vet Shqipris. Si rrjedhoj e ksaj, ne jemi t bindur se respekti i ndrsjellt midis besimeve duhet t jet i shenjt n kt vend. Asnj ngacmim a provokim nuk mund t lejohet midis vet besimeve. Asnj ngacmim i laikve kundr fetarve. Asnj ngacmim i fetarve kundr laikve. S fundi, asnj ngacmim i t tre besimeve kundr shtetit. Tundimet pr t kundrtn jan vrejtur, pr fat t keq, koht e fundit, n periudhn e demokracis.

  Rreziqet e reja
  Keqkuptimet m t ndjeshme jan ato q lidhen me raportet komb-fe. Prkundr tradits shekullore, jan shfaqur prirjet pr ta vn fen kundr kombit. Lidhur me ndrlikimin e qarqeve fetare greke pr t'u mohuar ortodoksve shqiptar kombsin, ky sht nj problem i rnd, q nuk ndihmon pr asgj t mir n Ballkan. Shpresojm q qeveria greke t ushtroj aq sa mundet ndikimin e saj n kto rrethe pr t ndrequr nj keqkuptim. Shfaqja e nj rryme radikale midis myslimanizmit shqiptar e ka shqetsuar koht e fundit jo vetm opinionin, por, si sht dshmuar n shtyp e n TV, edhe vet komunitetin mysliman. Mendoj se konflikti del nga kuadri i brendshm fetar qysh n astin kur prek raportet me kombin. N shkrime dhe deklarata, vrtet t rralla, por shpesh t qarta, n shtyp dhe n internet, jan hedhur ide q e mohojn haptas kombin shqiptar, n emr t nj kombi tjetr, atij islamik. Jemi t sigurt se nj shpallje e till nuk mund t ket prkrahje midis shumics s islamistve t rinj shqiptar, nj pjes e t cilve kan kryer studimet n vendet arabe. Si n rastin e panhelenizmit, shoqruar me proselitizmin e emigrantve shqiptar, ashtu dhe n rastin e panarabizmit, kemi t bjm me nj prpjekje pr tkurje t kombit shqiptar. Thn ndryshe, kemi t bjm me nj version "soft" t coptimit t vendit. Nj dhunim tjetr i rnd, i ndeshur sidomos n propagandat antishqiptare, ka qen prudnimi i ides s liris e t drejtave t njeriut, duke u identifikuar vetm me ato fetare. Pr nj koh t gjat propaganda e Millosheviit u prpoq t'i mbushte mendjen bots se lufta pr liri e shqiptarve t Kosovs nuk ishte gj tjetr vese nj luft fetare e myslimanizmit shqiptar kundr krishtrimit serb. Nuk sht e vshtir t prfytyrohet sot se sa tragjike do t ishte pr Kosovn po t binte n kt kurth dhe, n vend t liris s mirfillt, t krkonte lirin fetare. Kurse n vend t kriminelve serb t'i shpallte luft krishtrimit fqinj. Nj vend i largt n malet e Kaukazit, eenia, po e paguan shtrenjt nj ngatrres t ngjashme. Nj tjetr problem q lidhet me trysnin radikale fetare sht prpjekja pr t shfrytzuar historin e vendit. Nga acarimet midis fondamentalistve rrezikohet prudnimi i historis shqiptare gjer n at shkall aq sa pr pezm kundr krishtrimit t mohohen rrnjt, t mohohet autoktonia e popullit shqiptar n trojet e tij. Ne e dim se si ndodh n Ballkan kur teza t tilla dalin nga skajimi kinse historik, pr t'u shndrruar aty pr aty n tragjedi njerzore. Mbshtetur nga teza t tilla, popullsia ame u dbua nga trojet e veta gjashtdhjet vjet m par. Mbshtetur prej tyre, 300.000 shqiptar t Kosovs u dbuan n Turqi prej Jugosllavis s Rankoviit. S fundi, ne pam me syt tan dbimin e gati nj milion shqiptarve t Kosovs n prag t shekullit t 21-t. Duke iu rikthyer ides s ruajtjes s drejtpeshimit fetar n Shqipri, mendoj se sht koha q shteti shqiptar t'i siguroj nj baz kushtetuese e ligjore ktij drejtpeshimi. Institucionet fetare, vendet e kultit, shkollat, fondacionet, financimet e brendshme ose t jashtme, t gjitha kto nuk mund t'i lihen rastsis, por duhet t rregullohen me ligj.

  Shteti laik
  Si rrjedhoj e ksaj, shteti shqiptar duhet t marr masat pr t njmendsuar autoqefalin e kishs ortodokse shqiptare. Gjithmon n kt vazhd, si rrjedhoj e faktit q kombi shqiptar ka tre besime dhe katr komunitete fetare shteti shqiptar duhet t siguroj me Kushtetut ndalimin e pjesmarrjes s Shqipris n aleanca ose liga fetare, ngaq do aleanc e till bije ndesh me parimin baz t laicitetit t Republiks dhe v n pozit diskriminuese dhe prjashtuese besimet e tjera.
  Shteti shqiptar duhet t ritheksoj parimin e laicitetit t Republiks, duke e br t qart se feja sht e ndar nga shteti dhe nga politika. Vendi yn ka zgjedhur rrugn dhe orientimin e vet drejt familjes s tij natyrale, familjes s popujve europian. Ai bn pjes sot n aleancn dhe luftn kundr terrorizmit, ksaj flame q sht e drejtuar kundr gjith bots dhe kundr gjith besimeve. Vendi yn modest ndodhet, tani pr tani, n at zon q quhet si oborri i jashtm i Europs. Vendet q ashtu si ne jan n pritje, i ofrojn kontributet e tyre shtpis europaine. Kontributi yn, harmonia fetare, sht mesazhi m i qart i miqsis e i mirkuptimit q Shqipria i drgon sot familjes s popujve.
  Fjalimi i mbajtur dje nga Ismail Kadare n konferencn e organizuar nga Qendra pr t drejtat e Njeriut dhe Presidenca

  Marre nga gazeta Shqiptare
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  plotesisht dakort me te madhin Kadare!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. #3
  i/e larguar Maska e Studenti-Te
  Antarsuar
  09-09-2002
  Vendndodhja
  Ne pluhur
  Postime
  215
  Edhe PO edhe JO
  Ndryshuar pr her t fundit nga Studenti-Te : 15-11-2003 m 19:17

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  Mor po nga greket sna gje gjo neve po ca ti bojm ktyre arabve qe ta vejn bomben mrena ne autobuz.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  Kadareja vlen te degjohet dhe studiohet mbi cdo teme tjeter, por jo kur vjen fjala tek feja. Ai me lart ben gafa kur shprehet se shqiptaret u konvertuan nga Katolike ne Orthodokse, kur ka ndodhur e anasjellta. Arsyeja e dyte perse Kadare nuk ka te drejten morale qe te flasi per fene ne Shqiperi eshte fakti se ai eshte brumosur nen komunizem ku per plot 35 vjet Shqiperia njihej si shteti i vetem ateist i botes ku te gjitha besimet ishin te ndaluara me ligj. Kjo ka bere qe Kadare te kete konceptin e gabuar te tolerances fetare. Gjithashtu, Kadare vete nuk beson ne Zot dhe nuk praktikon asnje fe.

  Shqiptaret kane dy modele te tolerances fetare. Kane modelin e para vitit 1945 dhe ardhjes se komunizmit, ku cdo komunitet fetar respektonte komunitetin tjeter duke mos i futur hunden ne punet e veta. Shqiptaret kane qene populli me besimtar i gjithe Ballkanit, pasi ata e njohen shume vone konceptin shtet dhe ligjin ne vente ne vend prifti ose hoxha. Shqiptaret vinin doren ne Kuran apo ne Ungjill dhe betoheshin nese e kishin bere ate krim qe akuzoheshin apo jo. Ato ishin vitet kur shqiptaret jetonin me friken e Zotit dhe jo me friken ndaj rregjimit komunist.

  Ardhja e rregjimit komunist solli shkaterrimin e institucioneve klerike ne vend, mbylljen e objekteve te kultit, ndaljen me dhune te tradites fetare, persekutimin e klerikeve. Kjo behej ne vazhden e zhveshjesh se shqiptareve nga Morali i Zotit, pasi sic na meson shoku Lenin, socializmi ndertohet vetem nga "Njeriu i Ri" qe indoktrinohet deri ne palce me ideologjine komuniste. Nese deri ne 1945 shqiptaret i bashkonte gjaku dhe feja me njeri-tjetrin, tashme vendin e gjakut e zune minoritaret qe uzurpuan pushtetin me ndihmen e jugosllaveve, kurse morali i fese i la vend moralit ideologjik, ate qe per 50 vjet shqiptaret do ta njihnin si "mesimet e Partise dhe shokut Enver".

  Tolerance fetare ne rregjimin komunist nenkuptohej prishjen e tradites fetare qe mbante shoqerine shqiptare ne balance, ate te martesave brenda komuniteteve fetare apo shtreses shoqerore qe i perkisje. Edhe sot e kesaj dite shume vete i interpretojne martesat nderfetare ose me shtresa me te uleta shoqerore, si nje arritje e epokes komuniste shqiptare, kur ajo ne vetvete ishte shkaterrimi i shoqerise shqiptare. Ky shkaterrim ishte jo vetem strukturor ne shoqeri por edhe moral. A mos valle rregjimi komunist kishte per qellim "mbjelljen e tolerances fetare" me masat qe mori? Sigurisht qe jo, qellimi i tij ishte lindja e nje brezi te ri shqiptaresh qe nuk duhej te ushqeheshin me moralin fetar te prinderve dhe familjeve te tyre. Duke i shartuar shqiptaret, komunistet ia dolen me sukses te mbjellin 3 gjenerata shqiptaresh ateiste.

  Sot ateizmi i shqiptareve shitet si tolerance fetare kur ne vetvete eshte nje fatkeqesi kombetare. Ate qe shume veta nuk arrijne te shohin eshte ringjallja shpirterore dhe rikthimi trek tradita fetare e shume familjeve shqiptare. Tashme shqiptaret kane ate qe as gjysherit dhe as baballaret e tyre nuk e paten, kane LIRINE te zgjedhin fene e tyre. Te gjitha te mirat ne kete bote burimin e kane tek LIRIA e INDIVIDIT dhe une jam i bindur qe me kohen shqiptaret do ti kthehen besimit te Zotit, besimit te te pareve te tyre.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-10-2002
  Vendndodhja
  Dubai
  Mosha
  42
  Postime
  5
  O manoklle po ti e harron se cfare bejne greket me shqiptaret? Mesa duket si ke emrin ashtu e ke edhe mendjen. Manokell fare qenke. Me sa mend thua ti qe nuk na gjen gje nga greket, kur greket neve na kane diskretituar si komb. Leni arabet ne pune te vet, por shiko greket qe po kerkojne ta bejne shqiperine toke greke.
  Ndersa per sa i perket Kadarese, jam plotesisht dakort me Albin.
  Mos i bej tjetrit nje te keqe qe ai nuk do te ta bente ty, dhe gjithashtu mos i bej nje te mire qe ai kurre nuk do ta bente per ty!

 7. #7
  Ceceni Tirons
  i/e ftuar
  E vertete eshte ajo qe thote Albi ajo qe reklamohet si tolerance fetare eshte ne te vertete mungese vullneti per te pranuar rrenimin tone shpirteror ne lidhje me fene.


  Por ata qe iken ne ambasada e di mire qe shumica ishin xhepista dhe te papune pavaresisht se po i nxjerrin si heronj sot.

  Jam dakort Bledis, edhe greket rrezik jane per ne por edhe Arabet fondamentaliste jan po aq te rrezikshem. Ata po i lufton vete USA, djepi i demokracise. Ka dicka ketu. Ciao.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-10-2002
  Vendndodhja
  Dubai
  Mosha
  42
  Postime
  5
  o ceceno, une nuk thashe qe mbroj arabet qe vene bomba.
  Me mesazhin tim doja te tregoja se per ne shqiptaret tani per tani jane greket rreziku me i madh qe na kanoset. Se c'thote amerika apo britania e madhe se ne shqiperi ka fondomentaliste apo terroriste keto jane ide te cilat duan t'i rrenjosin tek vete shqiptaret ne menyre qe feja islame te urrehet nga masat popullore.
  Ne cdo dite degjojme ne lajme se Britania paralajmeron shtete te ndryshme te ruhen nga terrorizmi. ku i merr anglia keto lajme? A mos valle ata lajmerohen nga segmente te caktuara? Apo mos valle eshte nje loje e tyre te ndersejne te gjitha shtetet a botes kunder islamit?
  Mos i beso verberisht c'thote amerika edhe aleatet e saj. Perse nuk quhet izraeli terrorist? Ne shqiperi mbase nuk jepen lajmet ashtu sic duhet, sepse edhe shteti yne i eshte nenshtruar verberisht amerikes ashtu si edhe shume shtete te tjera. Sikur ti shihnit edhe ju krimet e ushtareve izraelit, atehere do te flisnit ndryshe. Nuk po flas si nje idealist i shquar arab, por po flas me gjuhen e nje njeriu qe sheh te verteten, ate te vertete qe europa e sheh por nuk do ta pranoje.
  Keshtu qe nuk mund te gjykojme raste per te cilat nuk kemi as idene me te vogel per ta.
  Besoj se e kam prekur sado pak thelbin e kesaj bisede.
  Mos i bej tjetrit nje te keqe qe ai nuk do te ta bente ty, dhe gjithashtu mos i bej nje te mire qe ai kurre nuk do ta bente per ty!

 9. #9
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Postuar m par nga Albo
  Kadareja vlen te degjohet dhe studiohet mbi cdo teme tjeter, por jo kur vjen fjala tek feja. Ai me lart ben gafa kur shprehet se shqiptaret u konvertuan nga Katolike ne Orthodokse, kur ka ndodhur e anasjellta. Arsyeja e dyte perse Kadare nuk ka te drejten morale qe te flasi per fene ne Shqiperi eshte fakti se ai eshte brumosur nen komunizem ku per plot 35 vjet Shqiperia njihej si shteti i vetem ateist i botes ku te gjitha besimet ishin te ndaluara me ligj.
  Dakort me analizen e mesiperme te Albos. Kadareja ma ka bere edhe mua mendjen lemsh ndonjehere pasi ka qene autori me i preferuar i imi. Ka ato 'bias'-et e vet por ndodh qe ndonjehere njerez te tille te kene te drejte. Shqetesimi i tij konfirmohet nga gazetari grek Takis Michas, ne librin e tij 'Unholy Alliance'. Z.Michas thote ne menyre eksplicite qe qe Kisha Ortodokse Greke (jo feja por vetem ky institucion perkates) perben nje rrezik per sigurine kombetare te Shqiperise. (Pjesa e III-te e librit, kapitulli i pare)

  Arabet, ndonese perbejne shqetesim, besoj se ne Shqiperi jane neutralizuar nga versioni islamik i Turqise. Nderkohe Arabet (Wahabi) perbejne nje shqetesim serioz per Kosoven dhe Maqedonine sic e thekson studiuesi Isa Blumi, ne prognozen e meposhtme.

  http://www.kipred.org/pdf/islamalb.pdf

 10. #10
  une nuk jam dakort me kadarene persa u perket ceshtjeve fetare dhe nuk mund te arrihet tolerance fetare asnjehere me idete ateiste te kadarese,dhe nje pyetje kisha per Albon.o Albo mos ma merr per ters e?para ca ditesh ti the qe amerika po ban mire per demokratizimin e vendeve islame kurse tani ngrihesh e thua qe nuk vjen ndonje e gje e keqe nga fete ok ketu jam dakord me kete te fundit por per cilen fe e ke fjalen mor vlla se fene islame e demaskove ne nje shkrimin tend.
  Floriri
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3
  Postuar m par nga FLORIRI
  une nuk jam dakort me kadarene persa u perket ceshtjeve fetare dhe nuk mund te arrihet tolerance fetare asnjehere me idete ateiste te kadarese,dhe nje pyetje kisha per Albon.o Albo mos ma merr per ters e?para ca ditesh ti the qe amerika po ban mire per demokratizimin e vendeve islame kurse tani ngrihesh e thua qe nuk vjen ndonje e gje e keqe nga fete ok ketu jam dakord me kete te fundit por per cilen fe e ke fjalen mor vlla se fene islame e demaskove ne nje shkrimin tend.
  Floriri
  Nje atesit shqiptar me pyeti njehere: Nese Zoti qe beson ti eshte kaq i madh e i fuqishem, perse ai nuk i ben te gjithe njerezit qe te besojne tek ai sa hap e mbyll syte?

  Pergjigjia eshte eshte e thjeshte per nje besimtar, por jo aq e thjeshte per tu kuptuar per nje ateist. Zoti si cdo baba i mire eshte ne gjendje qe tia zgjidhe te gjitha detyrat dhe problemet te birit, por nese e bente kete, ai do te privonte te Birin nga MESIMET dhe do ta privonte veten nga KRENARIA e prindit kur i biri ecen vete ne hapat e te Atit duke u bazuar tek Fjala e Tij.

  Ti e ke lexuar shkrimin tim me lart por nuk ke kuptuar esencen e atij shkrimi. Esenca nuk eshte nje fe e vecante, esenca eshte e DREJTA E SHQIPTAREVE PER TE ZGJEDHUR FENE E TYRE TANI QE JANE TE LIRE DHE JO TE SHTYPUR. Shume veta pretendojne se Krishterimi, Islamizmi, Ateizmi u perqafua nga shqiptaret me diktatin e dhunes se pushtuesve. Tani qe shqiptaret jane te lire, ata do te bejne perzgjedhjen e tyre, ate qe ata ndjejne me shpirt dhe jo ate qe u imponohet me dhune.

  Ky eshte ndryshimi midis brezit tone dhe brezave para nesh.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 12. #12
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Postuar m par nga manoklla
  Mor po nga greket sna gje gjo neve po ca ti bojm ktyre arabve qe ta vejn bomben mrena ne autobuz.
  E cka jane me te mire ekstremet grek se ata arab?
  Per mue jane te njejte si keta si ata sikurse edeh serbet.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-10-2003
  Mosha
  52
  Postime
  156
  Ekstremistet grek dhe qarqet greke ne emer te islamit do te kiste kuptimin e rezikimit te tolerances.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  angli
  Postime
  17
  Per here te pare Albo ti ke mare 10 pike nga une jam 100% dakort me mendimet e tua qe ke shkruar me siper ne kte teme, bravo.

 15. #15
  . Maska e *DJ-ALDO*
  Antarsuar
  03-03-2003
  Vendndodhja
  Asgjkundi
  Postime
  297
  Postuar m par nga Albo
  Kadareja vlen te degjohet dhe studiohet mbi cdo teme tjeter, por jo kur vjen fjala tek feja. Ai me lart ben gafa kur shprehet se shqiptaret u konvertuan nga Katolike ne Orthodokse, kur ka ndodhur e anasjellta. Arsyeja e dyte perse Kadare nuk ka te drejten morale qe te flasi per fene ne Shqiperi eshte fakti se ai eshte brumosur nen komunizem ku per plot 35 vjet Shqiperia njihej si shteti i vetem ateist i botes ku te gjitha besimet ishin te ndaluara me ligj. Kjo ka bere qe Kadare te kete konceptin e gabuar te tolerances fetare. Gjithashtu, Kadare vete nuk beson ne Zot dhe nuk praktikon asnje fe.


  Albo
  Sipas ksaj llogjike,nuk duhet t besojm asnj person n Shqipri,sepse ka jetuar pr 40 vjet ,me msime antifetare.
  Apo nuk i bie kshtu??
  Kush e ka ,athre t ''drejtn morale'',q t flasi,pr punt e fes??
  Cili intelektual,cili politikan??
  Kush sht i SAKTI??

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e vetem_TI
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  ITALI
  Mosha
  37
  Postime
  90
  si ka mundesi qe gjithmone kur perdorni islamin fusni edhe nje fjale tjeter qe nuk ka kurre lidhje me te ne asnje aspekt,terrorrista islamik,ekstremistat islamik etj islami nuk eshte parti o njerez nuk ka vend ne te per ekstremista apo te bute per terrorrista apo te mire nuk mund te thuash,ne islam perdoret vetem mysliman e po u perdor keshtu do te shihni qe nje mysliman ska lidhje kurre me nje terrorrist apo me nje ekstremist kaq kisha.
  thuaj,ZOTI eshte nje.

 17. #17
  ABC Maska e bicjani
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  poshte gjallices
  Mosha
  43
  Postime
  130
  Per shqiperine jane me te rrezikshem ekstermistet greke se ata islame.çfare te keqe ka pase shqiperia nga ekstremistet islame.
  Kurse kur vjem puna te greku aty gjithçka ndryshon...
  Ata jane rrezik per neve...............
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........
  .................................................. ..........

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-06-2003
  Vendndodhja
  londer
  Mosha
  47
  Postime
  19
  TE DY PALET JANE TE RREZIKSHEM POR PER NE JANE ME TE RREZIKSHEM GREKET SEPSE JANE NE QEVERI DHE PO PUNOJNE PER INTERESAT E GREQISE.KAQ KISHA FALEMINDERIT
  FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e S`ka Lezet
  Antarsuar
  29-01-2004
  Vendndodhja
  Michigan USA
  Mosha
  44
  Postime
  129
  Postuar m par nga *DJ-ALDO*
  Sipas ksaj llogjike,nuk duhet t besojm asnj person n Shqipri,sepse ka jetuar pr 40 vjet ,me msime antifetare.
  Apo nuk i bie kshtu??
  Kush e ka ,athre t ''drejtn morale'',q t flasi,pr punt e fes??
  Cili intelektual,cili politikan??
  Kush sht i SAKTI??
  Asnjoni...feja e shqiptarit eshte shqiptaria...Ka boll fakte dhe shembuj per te treguar qe te tre fete jane te rrezikshme dhe shume here na kane lene ne balte...prandaj studioni Ameriken!....
  Money talks..abuse walks...

  General Trial of Tears HVO/OKH

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Fjala e drejte
  Antarsuar
  24-02-2004
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  41
  Postime
  188
  Nj dialog i impostuar me Edmond Tupen (lol)

  Nj qnie njerzore, e cila mbart mbi vete edhe gjurmt m t brishta t virtytit, moralit, identitetit, karakterit, dinjitetit, e ndjen veten n siklet e bezdi kur prballet me prthirrjet dhe prthurjet e t gjitha veseve ()njerzore, nga prkthyesi shoku/zotri Edmond Tupe(Tupja). E n kt mnyr, vshtir t gjendet fjala, logjika, mnyra e komunikimit,reagimi, shtjellimi i x apo y ngjarjeje apo fenomeni.
  Megithat, meqnse Tupe i ka ndrruar pistn dialogut, nga dialogu me vajzat n TCH, n dialogun e krkuar me krcnuesin telefonik tashm n dialog n rang ministror apo kryeministror(pas krcnimit me kartolina t Tupes pasaj edhe t Salzman), do individi q e njen veten shqiptar musliman e ka t vshtir t gjej mundsi komunikimi me nj shqiptar t konvertuar n frankofon, me nj ateist t konvertuar n laik, me nj komunist t konvertuar n nj hiperdemokrat, me nj servil para viteve90 t konvertuar n arrogant t pas viteve 90, me nj prkthyes t gjuhs franceze para viteve 90 t konvertuar n prthyes t huaj t gjuhs shqipe pas viteve 90, me nj msues q fjalt i zgjidhte sipas kodit komunist, n nj pedagog q fjalt i zgjedh sipas fjalorit satanist, nga mustaqedirsur i enverizmit, n barbisht t shirakizmit, etj...Megjithat, duhet gjetur nj rrug pr tu shprehur, qoft nprmjet nj bisede me vetveten si nj dialog midis shqiptarit musliman me nj t prshtatur pr sektin e satanistve (fetar e politikan)...
  Shqiptari musliman : Si e ndjeni veten tani n demokraci?
  Frankofoni satanist: Si veshka mes dhjamit, asnjher m mir.Tipa si puna ime ia dalin mban n do sistem, se gjithmon ka nj klas shoqrore q duhet goditur, denigruar, prdhosur e njkohsisht nj klan shoqror e politik, t cilit i duhet thurur lavde, duhet marr me t mir, i duhet ofruar shrbime, i duhen br lajka. Kshtu kam br n monizm. Un kam idhull personazhin Zhylien Sorel, n romanin E Kuqja dhe e Zeza, pasi edhe un jam pa blaublut si ai. Gjithnj kam shar n frengjisht mbeturinat mikroborgjeze t perndimorve kapitalist, ndrsa tani meq ndryshoi klima , Era e ndryshimeve( m mir me thn Aroma e ndryshimeve ) m ngacmoi edhe mua flegrat, e kshtu fillova t ndryshoj shijen, nga lindore n perndimore, deri m tani nuk kam dal keq.
  Shqiptari musliman: ǒka t prbashkt midis antinacionalizmit shqiptar t s djeshmes dhe antimuslimanizmit t sotm, pasi ju jeni treguar i devotshm n kto dy detyra?
  Satanisti laik: E prbashkt sht filozofia marksiste e djeshme dhe ajo popperiste e sotme. Nuk kam ndryshyar shum nga marksist n popperist, pasi personat n fjal jo vetm emrat por edhe origjinn e kan t njjt, hebraike, si edhe jan t dy n nj lvizje, masone.
  Prandaj edhe un gjej shum t prbashkta n kta filozof, pasi t dy urejn kombin dhe fen, Marksi fen e konsideronte opium dhe kombin atavizm, si edhe i mshonte internacionalizmit proletar; ndrsa Popperi i mshonte internacionalizmit kapitalist dhe filozofis, Krijuesin dhe profett krkon ti zvendsoj me filozofin frojdiste dhe ndonjher edhe nijane( besoj se e dini mir se edhe Nie ka qen kundrshtar i hapur i Zotit, ka do t thot satanist).
  Shqiptari musliman: Si e ndjeni veten pllumb apo skifter?
  Satanisti laik: Un nuk di ende se si t sillem, si pllumb apo si skifter, pasi si frankofon i tredhur m duhet t jem afr pllumbave, ndrsa shpirti dhe flegma m drejtojn nga skiftert.Aq sa ma kap rradakja ime skiftert do t jen triumfues mbi pllumbat, kshtu q edhe un do t jem dikushi mes tyre.A nuk e ke par Kadaren q sillet her si pllumb e her si skifter, por m tepr si ky i fundit. Edhe un sozin time ideologjike do t ndjek,Kadaren.
  Muslimani shqiptar: Jan br shum prpjekje pr t tubuar t gjith satanistt si p.sh. Klub 2002, por deri m tash asgj nuk ka dal fort n siprfaqe. Ku qndron mishmashi sipas jush?
  Satanisti laikE drejt, Klub 2002 sht preedenti yn, i satanistve. Por ky klub dshtoi se u mundua t vendos n kryet tij nj t falimentuar n politikanizm. Godo sht shfrytzuar shum nga satani e pr rrjedhoj , atij nuk i ka mbetur m frym e vitalitet pr ta mbajtur lart flamurin e satanizmit. Sabron nuk e mbajn m kllqet sht limon i shtrydhur. Mustafa Nano sht shum apaul pr tu br prijs i satanizmit, pasi sht karakter i pagdhndur, tipikisht provincial, q del si fandi spathi n do lloj pokeri klubist. Pirro Misha nuk qullosi gj edhe pse kishte mbshtetje t tmerrshme nga Sorosi. Piro nuk sht personi q duhet pr t prir lvizjen ton. Flet sikur t ket glltitur ogllain, aq m tepr q nuk i kuptohet vetprcaktimi i prkatsis etnike. Prandaj duhet q un dhe vetm un si shqiptar 24 karat mund dhe duhet ti drejtoj shqiptartdrejt majave t larta t satanizmit, aq m tepr q prkthej n frengjisht m mir s Misha.
  Aurel Plasarit nuk ja dim destinacionin. Ai sht njeri pa busull, kthehet nga fryn era. Her bhet zdhns i janullatizmit e her si zdhns i kardinalit skifter t Vatikanit, Ratzingerit Aureli...edhe ai sht nj vrr n uj. Prandaj Ruli dhe Lani m besojn m shum mua se kta q prmenda.
  Ky sht nj rast fatlum pr mua q t jem kryetar i pashpallur dhe i padeklaruar i klubistve satanist dhe pr kt rol-ky un nuk do t stepem nga asnj vshtirsi, do mbijetoj ashtu si mbijetova n komunizm dhe demokraci dhe do jem njshi i satanistve, do ta shohsh se kjo do bhet sa hap e mbyll syt, pr mua ska ndal, pr mua skandal sht vetm morali, virtyti, fisnikja, parimi.
  Shqiptari musliman: po ajo puna e krcnimit si sht?
  Satanisti laik: E pyet, se mos sht e vrtet ajo telefonata. Por nuk mund ta them plotsisht se si ndodhi. A ishte telefonat e improvizuar apo e porositur nga un apo shokt e mi? Mos m pyet m tepr pr kt. Rndsi ka q tollovia u shkaktua. Un jam tashm n qendr t opinionit publik, jam fytyra m e dshiruar e ekraneve televiziv, kolonave editorialeske t shtypit dhe tashm jam i barabart, mos t them m i rndsishm edhe se Salzman pasi ktij t fundit i kan drguar vetm nj kartolin krcnuese ndrsa mua m kan krcnuar n telefon e m pas me kartolin. A e kupton ndryshimin? Jam m i rndsishm se Salzmani dhe nuk do l gur pa lvizur, vazelin pa shprdorur, viagra pa prdorur, q t dal n pah, q t trheq vmendjen e publikut shqiptar, e m pas dot bj ashtu si dua vet...
  Muslimani shqiptar. Ju prdorni dhe promovoni shum fjalorin e ndyr. A e keni detyr apo keni edhe zellin brenda?
  Satanisti laik: Ndyrsia sht muza ime. Pa kt klim un do isha askushi. Jan t tjer ata q bhen t njohur me virtyte. Un kam zgjedhur vesin pr t dal n sken. Un nuk mund t isha dikushi n zonn e virtyteve, pasi kt t fundit e kam hasur vetm n faqe librash, shqip apo frngjisht. T them t vrtetn ksaj here, kt fjal, virtytin, nuk e njoh mir n jetn time un fjaln virtyt e gjej n faqet ndreqje gabimesh e vokabularit tim shpirtror. Nuk ma ndjen shpirti kt fjal. Ndjehem keq... Pr mua virtytshmria sht ndjesia e budallenjve dhe e t marrve. Me kt ndjesi nuk fiton asgj, mbetesh me bisht ndrshal dhe pr m tepr nuk ta var askush, qoft gjinia femrore e qoft ajo mashkulore.
  A e kupton ti se ndjej un kur shoh femra t mbuluara, m zen t dridhurat, m ze tartakuti. Tjetr gj sht kur shoh femra lakuriqe. Ato m bjn q t ndjehem n jet, pasi hiret e tyre m duket siku m joshin edhe mua q i prkas brezit t vonuar. M mir t jesh 50 vje e kusur, sesa n moshn 30-40 vjeare. E di ti, le q ta them ty se kush sht shkrimtari se ti nuk ha pyk nga ateizmi, por po t them se ka thn. Ai shprehet se ka mosh t vjetr t rinis dhe rini t moshs s vjetr, un jam te kjo e fundit dhe do t bj namin q t jem m i riu , m qefliu i t vjetrve...
  Muslimani shqiptar : Pas fjalorit vulgar q keni nxjerr me far do t merreni n t ardhmen?
  Satanisti laik: Fjalori ishte vitrina ime , magazina ka superpridhim ende t paqarkulluar n tregun mediatik. Po bj mos q t trgtoj mallrat e mija q kan qn pr nj koh t gjat stok. M duhet t shes me shumic q t bhem grosist. Keli ke Klani m bri nj reklam falas por kjo nuk mjafton m duhet t gjej mnyra m bindse dhe frutdhnse q t hyj n tregun vendor aq m tepr q nuk m mungon edhembshtetja jashtvendore e Rafarinit me kompani. Do bj spote radiofonike, spote televizive, anketime dhe sondazhe t drejtprdrejta n pub-e, diskoteka dhe bordello, q t kuptoj se pr cilin mall q kam n magazin, tregu ka m shum nevoj. Pr kt kam pajtuar disa agjent vulgar npr media, si puna e Nuraj, Seikos dhe Demit, q t bjn anketime amorale. Shoh prqindjet q dalin n ekran, e m pas konstatoj ilain q duhet t prdor. E kupton q jam nj lloj farmatologu pa kufi, q krkon q ashashi dhe vazelina t dalin nga prdorimi. Duhet vetm viagra pr ta vitalizuar ideologjin time sataniste. T tjerat jan projekte, mjafton q tia drgoj Sorosit dhe ai m konsideron tashm si violinn e par t orkestrs s tij. P.sh. projekti i fundit sht celulari dhe do ia kaloj edhe 0900-s n satanizmin e saj. Jam pjekur me do miq, e m kan premtuar se do m japin nj numr klas fare. Po ta them ty, se po m pyet i pari. Numri im sht 06620, o milet ju ftoj pr lanet. Prandaj kam gjetur edhe 66, se ky sht numri im i preferuar gjat gjith jets. Ky vit sht pr mua sulm me goditje t prqndruar ndaj t gjith atyre q ndjehen shqiptar dhe fetar. Ky sht kontigjenti im i ekzekutimit.
  Muslimani shqiptar: Si e ke nisur, n ferr duket se ke pr t bitisur...
  Satanisti laik: Nuk ka as ferra e as driza q t m bj t ndryshoj kaplloqe... Un do vazhdoj gjahun. Do shejtani bj sa m shum prokopi...
  Muslimani shqiptar: Shkofsh atje ku dshiron dhe punon...
  "Me mire i drejte dhe i zhytyr ne balte se mashtrues dhe tek sarajet e mbretit".


  33:23.
  Prej besimtarve kishte burra q vrtetuan besn e dhn All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhn jetn, dhe ka prej tyre q jan duke pritur (ta zbatojn) dhe ashtu nuk bn kurrfar ndryshimi

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Islami Sot Dhe Nesr
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 22-09-2012, 10:50
 2. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
 3. Personalitete te medha te kombit shqiptar
  Nga DEN_Bossi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
 4. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •