Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31

Tema: Paulo Coelho

  1. #21
    i ē'regjistruar...
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    736
    nje nder shkrimet e fundit te Coehlos:

    Association of the Week: The Key

    The key symbolizes not only the power to open and to close, but also the power to “tie and untie” those that carry it.

    In Christian iconography, Peter, the apostle, carries the keys of heaven that Christ gave him. Also, in the Apocalypse it is said that a great key is used in order to lock the devil for a thousand years in the abyss.
    The tongue is also said to be the key of the mouth: enabling one not to pronounce ill thoughts. In cities, the presence of keys in their flags alludes to the sovereignty of the place.

    Now you take the floor: what do you associate with the key?


    Mendoj se Coehlo po pergatitet per librin e ri te tij me emrin "Ēelėsi".

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Syku
    Anėtarėsuar
    20-11-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    257
    Disa nga gjėrat qė kam mėsuar nga jeta.

    Ja disa nga gjėrat qė kam mėsuar nga jeta:

    • Qė nuk ka rėndėsi sesa i mirė ėshtė njė person, nganjeherė do tė lėndojė. E pėr kėtė, do duhet qė ti ta falėsh.
    • Qė duhen vite pėr tė krijuar besimin e vetėm pak sekonda pėr ta shkatėrruar.
    • Qė nuk duhen ndryshuar miqtė, nėse kuptojmė se miqtė ndryshojnė.
    • Qė rrethanat dhe mjedisi kanė influencė mbi ne, por ne jemi pėrgjegjės per vetveten.
    • Qė, ose do jesh ti qė kontrollon veprimet e tua, ose ato do tė kontrollojnė ty.
    • Kam mėsuar se heronjtė janė persona qė kanė bėrė atė qė duhej bėrė, duke ballafaquar pasojat.
    • Se durimi kėrkon shumė praktikė
    • Qė ka persona qė na duan por thjesht nuk dinė si tė na e tregojnė.
    • Qė nganjėherė, personi qė ti mendon se do tė tė japė goditjen finale kur tė rrėzohesh, ėshtė nė tė vėrtetė nga ata pak persona qė do tė tė ndihmojė tė ringrihesh.
    • Se vetem sepse ndokush nuk tė don ashtu siē do dėshiroje, nuk do tė thotė se s’tė do me gjithė vetveten.
    • Qė s’duhet t’i themi kurrė njė fėmije se ėndrrat janė budallalliqe; do ishte njė tragjedi po ta besonte.
    • Se jo gjithmonė ėshtė e mjaftueshme qė dikush tė t’i falė gabimet. Nė shumicėn e rasteve je ti qė duhet tė falėsh vetveten.
    • Se nuk ka rėndėsi nė sa copa e ke thyer zemrėn; bota nuk ndalet qė tė presė sa ti ta riparosh.
    • Ndoshta Zoti dėshiron qė tė takojmė disa nga njerėzit e gabuar para se tė takojmė ata tė drejtit, kėshtu qė kur ti takojmė, do dimė si tė jemi mirėnjohės pėr atė dhuratė.
    • Kur dera e lumturisė mbyllet, njė tjetėr hapet, por shumė herė e shohim kaq gjatė atė tė mbylluren saqė nuk shohim atė qė eshtė hapur enkas pėr ne.
    • Lloji mė i mirė i mikut ėshtė ai me tė cilin mund tė rrish ulur nėn njė portik e tė ecėsh sė bashku, pa thėnė asnjė fjalė, e pasi tė ikėsh tė ndjesh sikur ishte bashkėbisedimi mė i mirė i bėrė ndonjėherė.
    • Ėshtė e vėrtetė se nuk dimė ēfarė kemi derisa e humbim, por ėshtė edhe e vėrtetė se nuk e dimė ēfarė na ka munguar para se tė vijė.
    • Mjafton njė minutė pėr tė ofenduar dikė, njė orė pėr t’i pėlqyer, njė ditė pėr ta dashuruar, por duhet njė jetė pėr ta harruar.
    • Mos e kėrko me kėmbėngulje paraqitjen, mund tė t’gėnjejė.
    • Lyp ndokėnd qė tė bėn tė qeshėsh sepse mjafton nje buzėqeshje pėr tė bėrė shkėlqyese njė ditė tė zymtė.Gjej atė qė bėn tė qeshė zemrėn tėnde.
    • Janė disa momente gjatė jetės kur dikush tė mungon aq fort saqė vėrtet do doje ta nxirrje nga ėndrrat e tua pėr ta pėrqafuar.
    • Ėndėrrņ ē’tė duash, shko ku tė duash, ji ēfarė dėshiron tė jesh sepse ke njė jetė tė vetme dhe njė mundėsi tė vetme pėr tė bėrė ato gjėra qė ti dėshiron tė bėsh.
    • Mund tė kesh lumturi tė mjaftueshme pėr t’u bėrė i ėmbėl, vėshtirėsi tė mjaftueshme pėr t’u bėrė i fortė, dhimbje tė mjaftueshme pėr t’u bėrė njerėzor, shpresė tė mjaftueshme pėr t’u lumturuar.
    • Futu gjithmonė nė rrobat e tė tjerėve. Nėse ndihesh ngushtė, ka gjasa qė edhe ata tė ndihen ashtu.
    • Njerėzit mė tė lumtur, jo patjetėr arrijnė mė tė mirėn e gjėrave; vetėm nxjerrin mė tė mirėn e gjėrave qė hasin nė rrugėn e tyre.
    • Dashuria nis me njė buzėqeshje, rritet me njė puthje e pėrfundon me njė ēaj.
    • E ardhmja mė e mirė ėshtė e bazuar mbi tė shkuarėn e harruar, nuk mund t’ia dalėsh mbanė pa harruar dėshtimet e tua tė shkuara e dhimbjet e tua.
    • Kur u linde, ti qaje e tė gjithė rreth teje qeshnin. Jetoje jetėn nė mėnyrė qė kur tė vdesėsh, tė jesh i vetmi qė qesh ndėrkohė qė tė gjithė rreth teje qajnė.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-04-2009
    Postime
    384
    Coelho?

    Nje dite pashe ne enderr Zotin. Nuk e di as vete sesi, m'u shfaq me fytyren e Coelhos. Me mjeker, buzeqeshes, dhe fliste portugalisht. Me tha:

    - Pse nuk vjen tek une, biri im? C'te kam bere?

    Une nderkohe po matesha c'te flisja (e kuptoni vete, pune endrrash, a t'i flisja Zotit apo Coelhos, me ngaterroheshin):

    - Perendi te qofshim fale! Ti qenke, Paulo?
    - Une jam, une. Po m'u pergjigj, pse nuk vjen tek une?
    - Paulo, e di si eshte puna? Pse me bie ne qafe? Pak te mjaftojne tufat e dhenve qe ke rreshtuar tashme? C'me do dhe mua, he?
    - Biri im, ti po zhytesh ne mekat, eja tek une.
    - Paulo, une vij tek ty vetem kur ta ngjallesh Veroniken, tregoje veten se je zot. Ndryshe, mos u lodh.
    - Po, biri im, do ta ngjall, sepse s'me ka mbetur c'te shkruaj tjeter, ia nxora fundin letersise.
    - Shume bukur, ndoshta te ndihmon dhe Alkimisti, me kupton?
    - Po, biri im, po, pa Alkimistin s'kam ku vete. Por une do te te tregoj nje histori. Ja ajo:

    "Ishin vitet e fundit te mijevjecarit. Njerezia kishte frike mos beja ndonje gjeme dhe rrokullisja boten. Prisnin fundin e botes. Atehere, nje dite, duke pire nje caj ne verande, mendova: e pse te mos iu dergoj atyre Mesian? Dhe ashtu vendosa. Dergova Alkimistin. Njerezit dolen ta prisnin krahehapur, duke qare. Nenat e divorcuara gjeten burrat e tyre, vajzat e reja u pajtuan me te dashurit, disa u martuan me Mesia Alkimistin per deshmitar, dhe gezimi rrodhi lume. Kam konvertuar gjysmen e planetit, gjysma tjeter nuk besoi shume. Atehere vendosa t'iu dergoj nje hyjneshe, te bukur, perrallore, me emrin Veronika. Ajo vajti dhe shkaterroi miliona zemra burrash, miliona zemra grash, qe linin punen me heret per te lexuar vendimet e Veronikes. E keshtu, konvertova gjithe boten."

    - Paulo, i thashe une pastaj, ti je nje mashtrues, si te gjithe profetet qe kane zbarkuar ne kete bote.
    - Jo, biri im, jo, nuk jam mashtrues. Nese do te bindesh, ja shiko kur te versulet ushtria e besimtareve te mi, besimi eshte i forte, biri im, duhet ta ruash.
    - Paulo, boll tani, e di si eshte puna? Po me del gjumi tani e s'kam nge te merrem me budalliqet tua, mire Paulo?

    Dhe pastaj hapa syte. Enderr e keqe, apo jo? U rreqetha pak... me kishte rene jorgani, e ishte dimer. 8 dite me penicilina. Kur e pyeta mjekun, eshte rende, doktor? Ai me tha: oh, duket sikur te ka rene nje mallkim, por nuk do te vdesesh jo, se une jam Alkimist dhe bej cudira. Le qe kam Veroniken ndihmes-mjeke, ajo nuk te le te vdesesh. Qekur vendosi te vdese dhe nuk vdiq, tani sheron zemra njerezish ne pikellim.

    Ja keshtu me ka ngjare nje nate dhjetori te vitit 1999.

  4. #24
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    nuk kam lexuar ndonje liber to paulo coelho.
    tani jam duke perfunduar romanin e tij te fundit (te pakten ne itali).
    il vincitore č solo (fituesi eshte i vetem). eshte duke me terhequr. sapo te perfundoj kete kam deshire te marr ndonje gje tjeter te tij.
    ēfare me keshilloni?
    desha te lexoj "alkimisti".
    komentet thone se eshte me i vleresuara e veprave te tij...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #25
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    nuk kam lexuar ndonje liber to paulo coelho.
    tani jam duke perfunduar romanin e tij te fundit (te pakten ne itali).
    il vincitore č solo (fituesi eshte i vetem). eshte duke me terhequr. sapo te perfundoj kete kam deshire te marr ndonje gje tjeter te tij.
    ēfare me keshilloni?
    desha te lexoj "alkimisti".
    komentet thone se eshte me i vleresuara e veprave te tij...
    te keshilloj te lexosh dhe keto dy libra '' il cammino di santiago'' dhe '' 11 minuta''
    I pari reflekton menyren e tij te shkruarit karakteristike dhe eshte nje pelegrinaggio qe ai ka bere realisht.. ndersa i dyti eshte nje menyre krejt ndryshe e te shkruarit por ku nuk humbet stili qe e karakterizon Coelhon...
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  6. #26
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga maryp Lexo Postimin
    te keshilloj te lexosh dhe keto dy libra '' il cammino di santiago'' dhe '' 11 minuta''
    I pari reflekton menyren e tij te shkruarit karakteristike dhe eshte nje pelegrinaggio qe ai ka bere realisht.. ndersa i dyti eshte nje menyre krejt ndryshe e te shkruarit por ku nuk humbet stili qe e karakterizon Coelhon...
    e kam lexuar 11 minuta dhe te them te drejten nuk me ka pelqyer...... as ai libri i tij i fundit "fituesi eshte i vetem" nuk me ka pelqyer shume...

    ndersa kam lexuar edhe alkimistin qe ma ka pelqyer. nje udhetimi mrekullueshem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga the admiral : 16-09-2010 mė 06:05
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #27
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    e kam lexuar 11 minuta dhe te them te drejten nuk me ka pelqyer...... as ai libri i tij i fundit "fituesi eshte i vetem" nuk me ka pelqyer shume...

    ndersa kam lexuar edhe alkimistin qe ma ka pelqyer. nje udhetimi mrekullueshem.
    alkimistin nuk e kam lexuar, besoj qe nga librat e tij eshte i vetmi bashke me zahirin. por do i lexoj se shpejti.
    para dy ditesh me erdhi nje email qe ka dale nje liber i ri i tij
    '' le valchirie'' ...
    sot dua te shkoj ta blej, te shohim nese eshte i te njejtit livel me te tjeret
    titulli me pelqen
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  8. #28
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    duaje armikun tend, por mos harro, ai nuk eshte miku jot
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  9. #29
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Je ti

    me shtyn pertej limiteve te mia
    e ndjej qe jetoj plotesisht jeten time
    ne ty takova vetveten
    dhe pashe akoma me tej
    pertej cdo limiti qe mund te imagjinohet.
    shikova ne thellesine e syve te tu
    duke u munduar te kuptoja
    por pashe gjithcka mbi veten time
    qe kurre do kisha dashur te shikoja.
    pashe dobesite e mia, pasigurite
    sensin e fajit, komplekset e mia
    friken time, vuajtjet e mia.
    pashe terrin e jetes time, demonet e mi
    e atehere veshtrova akoma tutje
    ne thellesi te zemres time, nje det ne stuhi
    nje oqean pafund ku zhytesh per te humbur.
    dhe ne thellesi te shpirtit tim kuptova!
    provova kenaqesi dhe krenari
    ne momentin qe kuptova ate qe sot ndjej
    duke ditur kush jam ne te vertete
    tani qe dashuroj gjerat e bukura
    tani qe di te dua gjithcka qe jeta me dhuron
    dhe nje nga keto dhurata je ti
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  10. #30
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Nese dikush nuk te do ashtu sic deshiron ti , nuk do te thote qe nuk te do me gjithe qenien e tij/saj

    Nuk duhet ti thuhet kurre nje femije qe nje enderr eshte idiotesi: do te ishte tragjedi nese do e besonte

    Jo gjithmone eshte e mjaftueshme qe dikush te fali gabimet tona, ne radhe te pare duhet te falesh vetveten.

    Nuk ka rendesi ne sa copa eshte thyer zemra jote; universi nuk ndalohet qe ti ta riparosh.

    Mbase Zoti do qe te takojme ca njerez te gabuar para se te njohim ate qe duhet, ne menyre qe, me ne fund, kur ta takojme, te dime te jemi mirnjohes per ate dhurate qe na beri


    Kur dera e lumturise mbyllet, nje tjeter hapet, por ndonjehere veshtrojme aq gjate deren e mbyllur dhe nuk shohim ate qe eshte hapur per ne.

    Miku me i mire eshte ai tip me te cilin mund te rrish ulur ne nje prag e te ecesh bashke me te, pa thene asnje fjale, e kur largohesh,ndjen sikur te kete qene biseda me e mire qe mund te kesh bere
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga Syku Lexo Postimin
    Disa nga gjėrat qė kam mėsuar nga jeta.

    Ja disa nga gjėrat qė kam mėsuar nga jeta:

    • Qė nuk ka rėndėsi sesa i mirė ėshtė njė person, nganjeherė do tė lėndojė. E pėr kėtė, do duhet qė ti ta falėsh.
    • Qė duhen vite pėr tė krijuar besimin e vetėm pak sekonda pėr ta shkatėrruar.
    • Qė nuk duhen ndryshuar miqtė, nėse kuptojmė se miqtė ndryshojnė.
    • Qė rrethanat dhe mjedisi kanė influencė mbi ne, por ne jemi pėrgjegjės per vetveten.
    • Qė, ose do jesh ti qė kontrollon veprimet e tua, ose ato do tė kontrollojnė ty.
    • Kam mėsuar se heronjtė janė persona qė kanė bėrė atė qė duhej bėrė, duke ballafaquar pasojat.
    • Se durimi kėrkon shumė praktikė
    • Qė ka persona qė na duan por thjesht nuk dinė si tė na e tregojnė.
    • Qė nganjėherė, personi qė ti mendon se do tė tė japė goditjen finale kur tė rrėzohesh, ėshtė nė tė vėrtetė nga ata pak persona qė do tė tė ndihmojė tė ringrihesh.
    • Se vetem sepse ndokush nuk tė don ashtu siē do dėshiroje, nuk do tė thotė se s’tė do me gjithė vetveten.
    • Qė s’duhet t’i themi kurrė njė fėmije se ėndrrat janė budallalliqe; do ishte njė tragjedi po ta besonte.
    • Se jo gjithmonė ėshtė e mjaftueshme qė dikush tė t’i falė gabimet. Nė shumicėn e rasteve je ti qė duhet tė falėsh vetveten.
    • Se nuk ka rėndėsi nė sa copa e ke thyer zemrėn; bota nuk ndalet qė tė presė sa ti ta riparosh.
    • Ndoshta Zoti dėshiron qė tė takojmė disa nga njerėzit e gabuar para se tė takojmė ata tė drejtit, kėshtu qė kur ti takojmė, do dimė si tė jemi mirėnjohės pėr atė dhuratė.
    • Kur dera e lumturisė mbyllet, njė tjetėr hapet, por shumė herė e shohim kaq gjatė atė tė mbylluren saqė nuk shohim atė qė eshtė hapur enkas pėr ne.
    • Lloji mė i mirė i mikut ėshtė ai me tė cilin mund tė rrish ulur nėn njė portik e tė ecėsh sė bashku, pa thėnė asnjė fjalė, e pasi tė ikėsh tė ndjesh sikur ishte bashkėbisedimi mė i mirė i bėrė ndonjėherė.
    • Ėshtė e vėrtetė se nuk dimė ēfarė kemi derisa e humbim, por ėshtė edhe e vėrtetė se nuk e dimė ēfarė na ka munguar para se tė vijė.
    • Mjafton njė minutė pėr tė ofenduar dikė, njė orė pėr t’i pėlqyer, njė ditė pėr ta dashuruar, por duhet njė jetė pėr ta harruar.
    • Mos e kėrko me kėmbėngulje paraqitjen, mund tė t’gėnjejė.
    • Lyp ndokėnd qė tė bėn tė qeshėsh sepse mjafton nje buzėqeshje pėr tė bėrė shkėlqyese njė ditė tė zymtė.Gjej atė qė bėn tė qeshė zemrėn tėnde.
    • Janė disa momente gjatė jetės kur dikush tė mungon aq fort saqė vėrtet do doje ta nxirrje nga ėndrrat e tua pėr ta pėrqafuar.
    • Ėndėrrņ ē’tė duash, shko ku tė duash, ji ēfarė dėshiron tė jesh sepse ke njė jetė tė vetme dhe njė mundėsi tė vetme pėr tė bėrė ato gjėra qė ti dėshiron tė bėsh.
    • Mund tė kesh lumturi tė mjaftueshme pėr t’u bėrė i ėmbėl, vėshtirėsi tė mjaftueshme pėr t’u bėrė i fortė, dhimbje tė mjaftueshme pėr t’u bėrė njerėzor, shpresė tė mjaftueshme pėr t’u lumturuar.
    • Futu gjithmonė nė rrobat e tė tjerėve. Nėse ndihesh ngushtė, ka gjasa qė edhe ata tė ndihen ashtu.
    • Njerėzit mė tė lumtur, jo patjetėr arrijnė mė tė mirėn e gjėrave; vetėm nxjerrin mė tė mirėn e gjėrave qė hasin nė rrugėn e tyre.
    • Dashuria nis me njė buzėqeshje, rritet me njė puthje e pėrfundon me njė ēaj.
    • E ardhmja mė e mirė ėshtė e bazuar mbi tė shkuarėn e harruar, nuk mund t’ia dalėsh mbanė pa harruar dėshtimet e tua tė shkuara e dhimbjet e tua.
    • Kur u linde, ti qaje e tė gjithė rreth teje qeshnin. Jetoje jetėn nė mėnyrė qė kur tė vdesėsh, tė jesh i vetmi qė qesh ndėrkohė qė tė gjithė rreth teje qajnė.
    Citim Postuar mė parė nga maryp Lexo Postimin
    Nese dikush nuk te do ashtu sic deshiron ti , nuk do te thote qe nuk te do me gjithe qenien e tij/saj

    Nuk duhet ti thuhet kurre nje femije qe nje enderr eshte idiotesi: do te ishte tragjedi nese do e besonte

    Jo gjithmone eshte e mjaftueshme qe dikush te fali gabimet tona, ne radhe te pare duhet te falesh vetveten.

    Nuk ka rendesi ne sa copa eshte thyer zemra jote; universi nuk ndalohet qe ti ta riparosh.

    Mbase Zoti do qe te takojme ca njerez te gabuar para se te njohim ate qe duhet, ne menyre qe, me ne fund, kur ta takojme, te dime te jemi mirnjohes per ate dhurate qe na beri


    Kur dera e lumturise mbyllet, nje tjeter hapet, por ndonjehere veshtrojme aq gjate deren e mbyllur dhe nuk shohim ate qe eshte hapur per ne.

    Miku me i mire eshte ai tip me te cilin mund te rrish ulur ne nje prag e te ecesh bashke me te, pa thene asnje fjale, e kur largohesh,ndjen sikur te kete qene biseda me e mire qe mund te kesh bere

    Secila thenie eshte nje filozofi e tere...
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. 100 veprat me te pelqyera - Alkimisti i Coelho ne krye
    Nga Dita nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 13-09-2007, 05:30
  2. "Dyshimi i Madh" nga Oriana Fallaci
    Nga Brari nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 07-04-2003, 13:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •