Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1

  Mikhail Lermontov

  Mikhail Yurevich Lermontov ėshtė njė nga shkrimtarėt rus qė mbetet i pavdekshėm nė historinė e letėrsisė ruse dhe atė botėrore. Lindi nė Moskė nė 1814 nė njė familje fisnike. Nė krijmtarinė e tij, ai pati shumė ndikim nga vepra e Pushkinit dhe Bajronit, sidomos nė fushėn e poezisė. Ashtu si dhe Pushkini, Lermontovi ra viktime e nje dueli te provokuar me qellim. Keshtu, ne 1841, ne moshen 27 vjec, u nderprene jeta dhe krijimtaria e nje artisti tė madh.
  Ndėrmjet veprave tė tij tė pėrkthyera nė shqip janė romani "Njė hero i kohės sonė" si dhe poema "Demoni". Pėr kėtė poemė ai punoi 12 vjet. E filloi qė kur ishte nė kolegj dhe e ripunoi deri pak pėrpara se tė vritej. Nė fillim ai mendoi ta shkruajė poemėn mbi Demonin, i cili dashurohet pas murgeshės sė bukur dhe "ajo mė nė fund e dashuron". Demoni e vret atė, nga cmira dhe nga urrejtja pėr ėngjellin e saj. Ne versionin pėrfundimtar, murgesha imagjinare u kthye nė bukuroshen Tamara - bijėn e princit plak Gudal. U ndėrrua subjekti i poemės, rivali i Demonit u bė i fejuari i Tamarės - "Sunduesi i Sinodalit". Ai e mbaroi poemen ne 8 Shtator 1838. Por poema pa dritėn e publikimit vetėm pas vdekjes sė autorit dhe u publikua nė vitin 1856.
  Megjithėse nuk jetoi gjatė, Lermontov la mbrapa krijime qe frymėzuan dhe artistė tė tjerė. Ne poemėn e tij "Demoni" u mbeshtet Rubinshtejni, i cili krijoi operen me te njejtin titull. Vrubel i misheroi vargjet e Lermontovit ne nje nga pikturat e tij, ku ne sfondin e horizonteve te kuqerremte del fytyra e stermadhe e Demonit. Tolstoi e quante "faren" e vepres se tij "Lufta dhe paqja".
  Pėrmbledhja e pjeses me pak fjalė ėshtė qė Demoni pa njė vajzė tė bukur (Tamarėn) dhe pėr herė tė parė ra nė dashuri. Ditėn e dasmės sė Tamarės me princin, ky i fundit ra nė pritė dhe vritet. Nga mėrzitja Tamara vendos tė futet murgeshė, por pėrsėri ajo nuk gjen qetėsi dhe herė pas here i shfaqet imazhi i princit. Nė njė nga kėto netė asaj i shfaqet Demoni qė i shpreh ndjenjat e tij. (pjesė nga e cila po vendos mė poshtė)  Demoni

  Jam un'ai qė t'u fanit
  Nė mes tė natės nė qeli
  Ai mendim qė tė trondit
  Ai trishtim qė tė venit
  Ai qė pe nė ėndėrr ti
  Ai qė s'do e qė s'e duan
  Qė me vėshtrimin shpresat shuan
  Kamxhiku, jam qė botėn rreh
  Jam mbret i dijes dhe lirisė
  Armik i qiellit, gjithėsisė
  Po ja, per ty mė gjunjė bie!
  Me gjithė shpirt te dashurova
  Prandaj ta ēfaq me pėrgjėrim
  Tė vetmen vojtje qė provova
  Tė parin lot tė syrit tim
  O! Kij mėshirė - u pėrvėlova!
  Vec' fjala jote mund t'u japė
  Qiejve dhe mua mirėsi
  Nė mė rrethofsh me dashuri
  Do dukem ėngjėll unė prapė
  Nė njė parajs' e qiell tė ri
  O, ndal, dėgjo, tė pėrgjėroj
  Jam skllavi yt, tė dashuroj!
  Qė atė ēast qė tė vėreva
  Me shpirt, pa masė e urreva
  Pavdekėsnė time, moj
  Zili ja pata kėsaj bote
  Kėtė tė pakėt lumturi
  Kur s'jam me ty mė mbytin lotė
  Mė kap njė tmerr e llahtari
  Nė zemrėn shterpė rrez' e ndritur
  Sėrishmi plagėt m'i mais
  E ē'kish e ē'ish gjer dje dremitur
  Si gjarpr' i zgjuar nis lėviz
  Pa ty ē'mė ėshtė gjithėsia
  Pushteti im, pavdekėsia?
  Fjalė tė thata qė s'm'i ka ėnda
  Tempull vigan pa ėngjėll brėnda

  perkthyer nga Petraq Kolevica

 2. #2
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Te falenderoj "shigjeta" per shkrimin tend. Poema ne fjale, (pra DEMONI) eshte nje nga me te fuqishmet ne llojin e saj. Praqitet ne menyren teper artistike lufta midis vesit dhe virtytit. Ngjyrat qe i ka dhene autori te bejne te ndjesh nje lloj shtrengimi ne shpirt gjate gjithe kohes qe e lexon. Nuk e percakton dot pozicionin tend, aq mjeshteror dhe i vertete eshte pershkrimi dhe nderthurja. Nuk arrin as qe ta urresh Demonin dhe as qe ta falesh Tamaren.
  Ne fund te poemes, pasi e ke mbaruar, mbyll kapakun e librit dhe qendron e cuditur, pa fjale. I gjithe konfliti brenda faqeve te poemes, ka kaluar tashme ne shpirtin tend dhe do qendroje aty per nje fare kohe edhe pse ti ndoshta nuk e ve re.
  Ka kohe qe e kam lexuar, por shija qe me ka lene ne shpirt kjo poeme eshte dhe do mbetet po aq e fresket sa dhe e pashlyeshme.
  Po shkruaj me poshte disa vargje, ku pershkruhet bukuria e Tamares, te cilat i mbaj mend permendesh dhe ju lutem te me falni per ndonje pasaktesi qe mund te kene.

  Bej be per yjet e gjithesise,
  Per kete diell qe me ngroh
  Se jo as shahu i Persise,
  As mbret ne kulmin e lavdise
  S'ka puthur sycka si keto
  S'ka shtervan Haremi i tere
  Qe te kete lare ne behar
  Te tille trup e gji e llere
  Jo kurre dora njerezore
  Qe bredh mbi faqet virgjerore
  Te tille fytyre s'vizatoi
  Qe kur u ngjiz kjo bote boshe
  Bej be, e tille bukuroshe
  Mbi kete toke, nuk lulezoi.
  Ji Vetvetja!

 3. #3
  Gjithmone e kam pasur nje admirim te vecante per poezine ruse; eshte kaq e gjalle, e fuqishme...elegante. Nuk e di por, sec ka nje ekspresivitet te mahnitshem qe rralle e gjen ne gjuhe te tjera.
  Kur e kam lexuar Demonin per here te pare, (s'mbahet mend qyshkur!) kam perjetuar pak a shume te njejtin emocion--te duket sikur ti je vete heroina, dhe gjithe ajo lufte emocionesh zhvillohet ne shpirtin tend.

  Ju falenderoj qe me dhate edhe nje here kenaqesine te humbas per pak caste ne keto vargje. Tingellon kaq bukur ne shqip!
  Summertime, and the livin' is easy...

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  I burgosuri
  Pėrktheu Lasgush Poradeci  Hapmani burgun-katua,
  Nėm-ni ditėn plot ndriēim,
  Vashėn sy-zezė qė dua,
  Kalin, kresht-ziun t’im!
  Unė nusezėn e mirė
  Do ta puth me ėmbėlsirė,
  Do marr kalin e do shkoj
  Stepave tė fluturoj.


  Po dritarja ėsht’ e lartė,
  Porta me njė kyē mizor;
  Dhe sy-zeza ndodhet largė,
  Nė hajatin madhėshtor;
  Mbi blerime kal’ i mirė,
  Pa fre, vetė, me dėshirė,
  Rend gazmor e lot sa mund,
  Bishtin nėpėr erė e tund…


  Jam i vetėm, s’kam gėzime:
  Vetėm muret rrethpėrqark,
  Njė kandil bėn pak ndriēime
  Me atė zjarr qė vdes nga pak;
  Veē se prapa aty nė derė
  Hap i regullt bje pėrherė;
  Natėn ec nė qetėsi
  Roja pa pėrgjegjėsi.
  E shkėputur...

  Njė valė rrėshqet vetmitare
  Nė mjergull tej atje nė det
  N'kėrkon ajo nė vis tė laget
  E ē'po braktis atdheun e vet?
  Lot era valėt e direkun
  Pėrulet e kėrcet ēdo ēas'
  As shkon ajo drejt lumturisė
  As lumturi ajo lė pas.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e pelin
  Anėtarėsuar
  15-08-2002
  Postime
  214
  i kujt eshte perkthimi i " e shkeputur" ? I cuditshem...
  nuk eshte nje vale, eshte nje vel-anije,barke- ( bjeljejet parus odinokij...),
  etj.
  E bukura eshte ne syte qe e shikojne _Wilde

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Nuk e kam idene pelin, e gjeta ne internet, ndaj thashe dhe e shkeputur....

 7. #7
  Per mua ishte hera e pare qe lexoja "Demonin" dhe me pelqeu pa mase. Eshte vertet nje poem e fuqishme. Ndersa po mendoja te shkruaja fragmente ne forum, e kisha te veshtire te zgjidhja, pasi e gjitha eshte shume e bukur. Nga Lermontovi kisha lexuar "Nje hero i kohes sone" qe te krijon po te njejten nderthurje ndjenjash me Pecorinin, personazhin kryesor.

  Pershendetje

  Demoni

  Njė turm shpirtrash tė stuhishėm
  Do t'i bėj zap, e tė t'i jap
  Veē shėrbėtore tė magjishme
  Do t'tė shėrbejnė nė ēdo ēap
  Pėr ty nga yjet do tė vjedh
  Atė kurorėn e praruar
  Nga lulet vesėn do tė mbledh
  Pėr ta stolisur e mbuluar
  Me rreze purpur perėndimi
  Do ngjyej vellon qė do hedhėsh
  Do mbyt n'aroma kundėrmimi
  ēdo vend e kėnd ku do tė bredhėsh
  Ku do tė jesh, do ndjesh ne vesh
  Mė tė mahnitshmet melodira
  Pallatin tėnd do tė ta mvesh
  Me qehlibar e xhevahira
  Nė fund tė detit do tė bie
  Mbi re tė shpie edhe kudo
  Tė fal sa njeh e sheh mbi dhe
  Mė dashuro!...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Me 29 janar 1837 vdiq poeti Pushkin, i vrare ne nje duel. Permes shqetesimit e tronditjes se te gjitheve, ne ato dite, dore me dore qarkullonte poezia "Vdiq poeti" shkruar nga Lermontovi 23 vjecar, pa ditur se 4 vjet me vone do te pesonte te njetin fat. Me ate poezi ku lartesonte poetin e vrare dhe denonte oborrtaret qe e nxiten ate duel, Lermontovi si nje ushtar ne lufte, rrembeu flamurin e poezise ruse te mbetur tashme jetim dhe e ēoi me tej.
  Fondi i poezise ruse do te ishte i varfer pa lirikat e Lermontovit, pa poezite si "Borodino" te cilen vet Tolstoi e pati quajtur faren e vepres se vet madhore "Lufta dhe paqja" Ai fond do te ishte i varfer mbi te gjitha pa poemen "Demoni". Gjithashtu proza ruse do te ishte e manget pa romanin e tij"Nje hero i kohes sone".E te mendosh se te gjitha keto u shkruajten ne nje kohe as 10-vjecare e me nje sherbim te rende ushtarak!
  Lermontovi terhoqi vemndjen e te gjitheve qe me krijimet e para. Ate e vleresoi shpejt kritiku i njohur Bjelinski, i cili pati shkruar: "Nuk eshte e larget koha kur emri i tij ne letersi do te behet emer popullor". Kurse Ēehovi, per nje nga tregimet e tij, pati shkruar :
  "Une nuk di gjuhe me te mire se ajo e Lermontovit"

  Marre nga libri "Kam njohur sy, o, ata sy"! , qe eshte nje permbledhje e poezive ruse te perkthyera nga Petraq Kolevica

  Ja dhe nje pjese qe kam shkeputur nga Demoni e cila me pelqen

  Me gjith' se jeta qesh perreth
  Tamares zemra gjak i rrjedh,
  Sikur kjo bote u permbys,
  Sikur u vesh me nape zie;
  Ē'do gje trishtim ne shpirt i shtie
  Dhe dit' e qart' dhe nata pus.
  Madje qellon qe naten vone,
  Kur fryn i fresket fllad behari
  Me lot ne sy si gjithmone
  Pa ndjenja plaset ne altari.
  E qan e qan me logori
  E zeri saj ne qetesi,
  I ngjethėn mishrat udhetarit,
  E thot' ai "diku e fshehur
  ndonje fantazme po lengon"
  E zemergur e veshengrehur
  Me force kalin fshikullon.
  Fytyre hequr, tretur fare
  Tamara, ulur ne dritare
  Diku pertej veshtrimin tret,
  E qan e fshan e pret e pret.
  E dit' e net s'nguron te rrije....
  Dikush i flet - Ai do vije!
  Se koti, jo s'pat enderruar
  S'iu shfaq se koti ne qeli
  Me ata sy te trishtuar
  Edhe fjalemebel per ēudi.
  E s'di as vete se per ē'gje
  Fillon te falet para kores.
  Por zemra lutet per "ate"
  Nga luft e brendeshme e drobitur;
  Ne shtrat te flere, bje e shkreta
  Jasteku lagur djeg... duke u ngritur
  E tera dridhet si purteka;
  Ka prush ne gjoks, ka zjarr ne goje
  S'merr fryme dot, mezi shikon
  Po pret ate te perqafoje
  E buza puthje i kerkon....

  Perkthyer nga P. Kolevica

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar heret a vone pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Postime
  112
  Me pelqejne te gjitha poezite e tij, ashtu sikurse me pelqen e gjithe poezia ruse e atyre viteve..
  Faleminderit Shigjeta qe e solle poetin e madh mes nesh

  PER......

  Nuk te perulem, ka mbaruar,
  Asnje premtim i yti s'hyn dot
  Ne shpirtin tim per ta sunduar,
  Jemi te huaj, sot edhe mot.
  Ti ke harruar qe lirine
  S'ia fal mashtrimit kurresesi
  Por dhe keshtu, vite qe s'vijne
  Per syte e tu u bera fli.
  Edhe keshtu tek ti pandehja
  te gjeja shpirt e shok e short
  Dhe tere boten e urreja
  Qe te te desha ty me fort.
  Gjithato ēaste te qendrimit
  Tek kembet tende, e beson?
  Ia kam rrembyer frymezimit
  Me se po mi zevendeson?
  Nga ndonje ēast mendimbegate
  Dhe forc'e shpirtit s'ish ēudi
  T'i jepje botes nje dhurate
  Dhe te me jepte pavdekesi.
  Pse doje pra te me nderroje
  ate kurore lavdiplot?
  Pse s'qe athere kur premtoje
  E tille sic je bere sot?
  Krenar jam, falme eshte e kote
  Kerko nje tjeter dashuri
  per asnje gje ne kete bote
  Nuk mund te rri ne skllaveri.
  Nen qiell te jugut, ne vend tjeter
  Do te largohem, ndoshta shpejt.
  Po jemi njohur pak si teper
  Per t'u harruar ashtu krejt.
  Qe sot do te ze te argetohem
  Dhe te betohem pasketaj,
  Vetem do qesh e do gezohem
  Dhe per asgje nuk do te qaj.
  Do rrej si djalli sa te dua
  Si desha, me s'do dashuroj
  A mund te dua me nje grua
  Kur sot nje engjell me tradhetoi?
  Te vdisja desha dhe te vuaj,
  me boten desha te luftoj
  Qe fort te voglen doren tuaj
  I ēmendur, te mundja ta shtrengoj.
  Pa te kuptuar dot mashtrimin
  Ta fala shpirtin mbushur plot
  Ia njohe ketij shpirti ēmimin?
  Ia njohe, une s'te njoha dot!

  Ja dhe nje pa titull

  Ne u takuam perseri,
  Por qe te dy kishim nderruar!...
  Gjithato vite me shpejtesi
  Na kane shkuar pa kuptuar.
  Kerkova zjarr ne syt e tu
  Edhe ne shpirtin tim te thare
  Ah, posi mua edhe ty
  Kjo jet' e ndyre na ka vrare....

  Perkthyer nga P. Kolevica

 11. #10
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ytėc

  Ночевала тучка золотая
  На груди утёса-великана,
  Утром в путь она умчалась рано,
  По лазури весело играя;

  Но остался влажный след в морщине
  Старого утёса. Одиноко
  Он стоит, задумался глубоко,
  И тихонько плачет он в пустыне.


  The Cliff (pėrkthyer nga Irina Zheleznova)

  By a cliff a golden cloud once lingered;
  On his breast it slept, but, riseing early,
  Off it gently rushed across the pearly
  Blue of sky, a tiny thing and winged.

  Still, a trace it left upon the stony
  Giant's heart, and plunged in thought and weeping
  Slow and tortured tears, he stands there, keeping
  Vigil o'er the gloomy waste and lonely.

 12. #11
  "Romantiēki program" ka filluar tė japė TV , lately.

  Mbaj mend vargje tė tėra nė rusisht, qė i kam pas recituar e vogėl, pa ia ditur as autorin as kuptimin. E kur pyesja se ē'kuptim kishin ato fjalė , fillonin e mė tregonin pėrralla e tregime pa fund..... Eh, kohė te arta !

  Nė t'egrin veri

  Nė t'egrin veri po qėndron e veēuar,
  njė pishė mbi mal gollomesh.
  Dhe dirgjet dhe tundet dhe plot me dėborė,
  si rizė atje sipėr u vesh.

  Sheh n'ėndėrr gjith' ē'ka shkretėtin' e larguar
  nė vendin ku lind dielli i ri,
  Nė shkėmbin qė ndizet , rri vetė dh' e gjorė,
  njė palmė pėr mrekulli.


  Mė poshtė njė pikturė e Ivan Shishkin (1891), frymėzuar nga vargjet e Lermontovit .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  11
  Mi Corazon, ke pas recituar Pushkinin e jo Lermontovin.
  Kur tregon nje gje, tregoje tamam!
  E bukur eshte edhe nje Balade e Lermontovit qe flet per nje vajze e cila per hir te nje gjerdani, sakrifikon te dashurin e saj ne fund te detit. Po e mbajte mend Corazon, shkruaje edhe ate.
  Jeni shume te zellshem te gjithe. Pershendetje !

 14. #13
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  LERMONTOV

  I skuchno i grustno

  I skuchno i grustno, i nekomu ruku podat'
  V minutu dushevnoj nevzgody...
  ZHelan'ya!.. chto pol'zy naprasno i vechno zhelat'?..
  A gody prohodyat - vse luchshie gody!

  Lyubit'... no kogo zhe?.. na vremya - ne stoit truda,
  A vechno lyubit' nevozmozhno.
  V sebya li zaglyanesh'? - tam proshlogo net i sleda:
  I radost', i muki, i vse tam nichtozhno...

  CHto strasti? - ved' rano il' pozdno ih sladkij nedug
  Ischeznet pri slove rassudka;
  I zhizn', kak posmotrish' s holodnym vniman'em vokrug,-
  Takaya pustaya i glupaya shutka...


  Dhe vetmi dhe dėshpėrim

  Vetmi dhe dėshpėrim, kur kush dorėn s'ta jep
  Nė ēastet kur shpirtit t'i bien fatkeqsira...
  Dėshirat!... qė sillen nė boshllėk dhe ti duash pėrjetė?...
  Vitet shkojnė - gjithė vitet mė tė mira!

  Dashuro ... por kė?.. pak kohė – s’ja vlen pėr mundimin,
  Por pėrjetė tė dashurosh pamundėsohet.
  Nė vete nėse shikon? - atje madje s'tė ndjekin:
  Gėzimi, suksesi, dhe gjithēka atje asgjesohet...

  Ē'ndjenja? - lėngata tė ėmbla qė arsyeja lehtė i kuron
  E shkojnė me gjykimin e fjalėve;
  Dhe jeta, tek vėshtron me vėmendje tė ftohtė ē'na rrethon,-
  Ėshtė e tillė shaka shkretane dhe budallaqe...

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2003
  Vendndodhja
  Vjene, Austri
  Mosha
  37
  Postime
  18

  Demoni

  Demoni  TAMARA

  O, cili je? Si qėnke futur?
  Parajs’ a ferr a kush tė ēoi?
  Ē’kėrkon prej meje?

  DEMONI

  Je e bukur.

  TAMARA

  Pra fol’, kush je, S’po tė kuptoj…

  DEMONI

  Jam unė ai qė t’u fanit
  Nė mes tė natės nė qeli,
  Ai mendim qė tė trondit,
  Ai trishtim qė tė venit,
  Ai qė pe nė ėndėrr ti,
  Ai qė s’do e qė s’e duan,
  Qė me vėshtrimin shpresat shuan,
  Kamxhiku, jam qė botėn rreh.
  Jam mbret I dijes dhe lirisė,
  Armik I qiellit, gjithėsisė,
  Po ja, pėr ty, mė gjunjė bie!
  Me gjithė shpirt tė dashurova
  Prandaj ta shfaq me pėrgjėrim
  Tė vetmen vojtje qė provova,
  Tė parin lot tė syrit tim.
  O! kij mėshirė - u pėrvėlova!
  Veē fjala jote mund t’u japė
  Qieve dhe mua mirėsi;
  Nė mė rrethofsh me dashuri
  Do dukem ėngjėll unė prapė
  Nė njė parajs’ e qiell tė ri.
  O, ndal, dėgjo, tė pėrgjėroj,
  Jam skllavi yt, tė dashuroj!
  Qysh atė ēast qė tė vėreva
  Me shpirt , pa masė e urreva
  Pavdekėsinė time moj.
  Zili ja pata kėsaj bote
  kėtė tė pakėt lumturi.
  Kur s’jam me ty mė mbytin lotė,
  Mė kap njė tmerr e llahtari.
  Nė zemrėn shterpė rrez’ e ndritur
  Sėrishmi plagėt m’i mais
  E ē’kish e ē’ish gjer dje dremitur,
  Si gjarpėr’ I zgjuar nis lėvis.
  Pa ty ē’mė ėshtė gjithėsia,
  Pushteti im, pavdekėsia?
  Fjalė tė thata qė s’m’I kėnda,
  Tempull vigan pa ėngjėll brėnda.


  TAMARA

  Largohu, lerm’, o shpirt dinak!
  Se s’tė besoj as sot as mot…
  O Zot, o Zot…! Nuk mundem dot
  Tė flas, tė falem… Njė farmak
  Ngadalė trurin po ma mpin!
  Dėgjomė, Ti mė torturon;
  Kjo fjala jote - prush, pelin…
  Tregomė, pse mė dashuron?


  DEMONI

  Pse? Bukuroshe - s’dij ē’tė them!
  Ti mė dhe jetėn qė s’e njihja,
  Mė bėn tė flak nga balli jem
  Kėtė kurorė mė dėllinja.
  Ēdo gjė qė shkoj e shkel kėtu:
  Parajs’ e ferr kam syt’ e tu.
  Qė sot tė dua kaqė fort,
  Sa s’mund tė duash kurrė ti,
  Me afshė zemre tė pamort,
  Me dehje ėndrrash pa kufi,
  kur bota leu, nė mes tė gjirit
  Fytyra jote m’u skalit,
  Mė prin nė rrugė e mė ndrit
  Nė shkretėtirat e ethirit.
  Nė vesh pa rreshtur, or’ e ēast,
  Njė emr’ i ėmbėl mė kumbonte.
  Kur qesh’ i lumtur nė parajs
  As gjė veē teje s’ mė mungonte.
  O! po tė mundje ta kuptosh
  Se ē’vojtje ėshtė, se ē’mjerim,
  Njė jetė, shekuj pambarim,
  Nė mes gėzimesh tė lėngosh,
  Lavd pėr keqbėrjet mos shpresosh,
  As pėr tė mirat njė shpėrblim…
  Nga vetja jote tė kesh ndoht,
  Me veten luftė bot e bot
  Pa njė triumf, pa njė pajtim.
  Tė vuash fort e tė mos duash,
  Tė dish, tė ndjesh e tė vėresh
  E tė mundohesh tė urresh
  Ēdo gje nė botė e ta shuash.
  Mallkim’ i rėnd i perėndisė
  Mė bje mbi kokė or’ e ēast
  Dhe gjir’ i ngroht’ i gjithėsisė,
  Si prehėr njerke, nuk mė gas.
  Shkėlqenin qiej e hapėsira,
  Vėshtroja rrobat plot stolira
  Qė yit’ e qeshur mbanin veshur…
  Ata vallzonin tė pandarė,
  Po ēfare? Ish vėllan’ e parė
  S’e njohėn kur e patėn ndeshur.
  Mė erdh’ tė qaj me vaj, prandaj
  Thėrrita shpirtrat anembanė,
  Por ata djaj turiēakaj
  S’i njoha dot kur m’erdhėn pranė.
  Dhe rraha krahėt i tmerruar
  E fluturoj - po ku? E pse?
  S’e di… Nga miqt’ u paē harruar,
  Njė botė e tėrė, qiell e dhe,
  Si shurdhmemece rri mė sheh?
  Kėshtu dhe vala nėpėr dete
  kaike - korbėn e mėrgon
  E kjo pa vela, pa timon,
  Lundron, lundron e s’di ku vete.
  Kėshtu qėllon ndaj tė aguar
  Njė copė re nga shqota dbuar,
  Lėvrin e nxin nė kaltėrsi
  Si mėrgimtar qė s’di ku rri.
  Fluturon pa gjumė kuturu
  Njė zot e di prej nga e ku.
  Dhe unė botėn e drejtova
  Nė llum mėkatash ku ka hyrė,
  Ēdo gjė fisnike turpėrova,
  Ēdo gjė tė pastėr pata ndyrė.
  Besim’ e flaktė kundrejt fesė
  U pata shuar dit’ pėr ditė…
  Po a ja vlen tė derdhėsh djersė
  Pėr budallenj e hipokritė?
  Ndaj shkrova malesh un’ i gjori
  E shkrepa shpesh si meteori
  Nė mes tė natės terr - mbuluar
  Edhe kalorsi i vetmuar
  Prej flakės sime i gėnjyer,
  Gremisej poshtė qafėthyer.
  Humbiste, shkiste, - kot thėrriste -
  Njė gjurmė mbetej tėrė gjak…
  Po kjo zbavitje qenėrishte
  Mė ėshtė zvjerdhur pak nga pak!
  Ciklone pluhuri ngre mbi dhe
  kur bje me shqotėn nė luftim.
  Ne mjegull veshur e rrufe
  Mbi re vėrvitem me rrėmbim
  Qė nė luftime e tėrbime
  Lėngimn’ e zemrės ta qetoj,
  Tė dboj me mijėra mendime,
  Tė paharrushmen ta harroj.
  E ē’ janė vojtjet mė tė kėqia
  Tė njerėzimit dhe mjerimet
  E gjithė brezave tė tia
  Para njė grime sa nje thrrime
  Nga kėto vuajtjen e mia?
  E ē’ janė njerzit? jeta, moti?
  Siē vijnė shkojnė kot sė koti,
  Po ka njė shpresė - gjyq’ I zotit!
  Gjykon, dėnon, por fal disa.
  Trishtimi im dhe pik’ e lotit
  Posi dhe unė fund nuk ka
  Dhe nuk ka varr qė ta mbullojė!
  Ja se si gjarpėr do kafshojė
  Ja se mė djeg si zjarr kėtu,
  Ja se godet si gur nė tru -
  ktė qimitir qė nbledh e ruan
  Pasionet, shpresat qė m’u shuan.

  ************************************************** ******

  Nga A. S. Pushkin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga CountGrishnackh : 04-03-2004 mė 09:03
  Exstasy helped me find God on Friday 13th !!!

 16. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,284
  Me pelqeu shume kjo poezia sidomos keto vargje:

  A mund tė dua mė njė grua
  Kur sot njė ėngėll mė tradhėtoi?
  Pa ta kuptuar dot mashtrimin
  Ta fala shpirtin mbushur plot.
  Ia njohe kėtij shpirti ēmimin?
  Ia njohe – unė s’tė njoha dot!
  ka shprehur zhgenjimin me gjithe shpirt
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 17. #16
  Eshte e mrekullueshme e gjitha por une do te vecoja kete pjese - sidomos dy vargjet e fundit (sepse shprehin cdo te thote te mundohesh te arrish fundin e dickaje te kulluar):

  Edhe kėshtu tek ti pandehja
  Tė gjeja shpirt e shok e short
  Dhe tėrė botėn e urreja
  Qė tė tė desha ty mė fort.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Uau Mr Big je futur tek dobesia ime , letersia ruse ose me mire te them poetet rus.

  Lermontov


  DASHURIA E VETME

  Mbi gjunje te tjerash, s'kam harruar
  ate veshtrim qe gjithnje me ndjek.
  te tjerat duke dashuruar,
  nga dashuria e saj vuaj e heq.

  Si nje demon i plotfuqishem
  te vjetren zgjoja me cdo gje.
  dhe perserisja dhe serishem:
  une dua vetem, - vetem nje!

  TE DESHA

  Ngaqe te desha aq, - ky shpirti mu be vrere.
  e di te rite e tu qe ndrit gjithe shendevere,
  nga pas me ndjek me qesendi te pameshirte
  cdo dite bardhesie e cast i lumturise
  e pac ti fatin tend me brenga e lot trazuar
  une jam pike e vrere...pse ti je e gezuar?

  ose

  Jam pikelluar se te dua kaq shume,
  edhe e di se c'flasin bota, c'bejne zhurme,
  rinine ta njollosin pa pike meshire
  per cdo gezim te ndritur, te emblen deshire.
  paguan ti me lot t'hidhur pikellimi.
  jam i trishtuar po ti pse po te mbyt gezimi?
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  * * *

  Dal ne rruge vete, i vetmuar,
  neper mjergull rrug' e shtruar hesht;
  flet me zotin heshja e harruar ,
  edhe ylli-yllit po i flet.

  Lart ne qiej shpalosur mrekullia!
  dheu fle mbeshtjell' me kaltersi....
  pse me vret keshtu ne gjoks vetmia?
  cfare pres a qaj une njeri?

  Nuk po pres asgje fare nga jeta, s'me vjen keq c'jetova e c'do le,
  dua vec i lire dhe i qete
  te harrohem fare dhe te fle!

  Jo nje gjume akull ere vdekje
  syt' e mi s'do desha kurre t'i mbyll,
  por ne gjoks te flinin hove jete,
  gjoksi im te merrte thelle fryme;

  Tere naten veshin te ma dhelte
  zer' i embel, zer' i dashurise,
  lis' i madh i mbushur plot me gjete
  permbi mua vec te shushurise.


  * * *


  Panik e frike s'do kem,
  kur te le jeten
  kete me bindje po ta them,
  si te verteten.
  Kam pare bukurira plot- pabukuri.
  Po mrekulli si ti ne bote,
  Jo' tjeter s'di.


  * * *

  S'me mbushin syte perendite
  gjithe shkelqim,
  Nga parajsa qe flasim per dite,
  s'ndjej gezim
  sot endrat perkedhel,
  krejt ne vetmi,
  kendoj si zogu ne zabel, qaj si femi

  JO , UNE ME AQ ZJARR TY, JO, NUK TE DUA.

  Jo, une me aq zjarr ty , jo,nuk te dua
  s'ma merr mendjan , jo , bukuria shkelqimtare
  te ti kerkoj vec brengen qe u shua
  edhe rinine qe m'iku per fare.

  Veshtimin une ta ngul ty nganjehere
  dhe zhytem thelle, thelle, ne syte e tu.
  E fshehurazi me ty sec bisedoj atehere
  po s'eshte zemra qe te flet keshtu.

  Tek ti kerkoj mikun e rinise,
  te pamja jote shoh tjeter fytyre,
  te buza jote at' heshtje te cuditshme.
  ne syte e tu shoh syte e saj ne pasqyre.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Era,

  Faleminderit per poezite qe postove

  Shume te bukura,

  Rexhina, Green,

  cdo varg esht i bukur, por besoj se te bukur i ben edhe Petraq Kolevica dhe pasuria e gjuhes sone Shqipe.

  Nje Falemnderim per Kolevicen.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 21. #20
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Mikhail Yurevich Lermontov

  Lermontov ishte i biri i Yury Petrovich Lermontov, ish-oficer, si dhe Mariya Mikhaylovna. E jema i vdiq kur ishte vetem tre vjec dhe si rrjedhoje prind ju be e gjyshja, Yelizaveta Alekseyevna Arsenyeva, e cila e rriti ne shtepine e saj ne nje province te Rusise te quajtur Penzenskaya. Duke qene se nuk gezonte shendet te mire, gjate femijerise shpenzoi kohe ne glinat e Kaukazit, ku dhe u njoh me natyren e bukur te vendit.

  Ne 1827 levizi me gjyshin dhe gjyshen ne Moske. Atje filloi te shkruante poezi dhe te studionte pikture ne nje shkolle per femije ne Universitetin e Moskes. Si gjithe poetet e rinj ruse te asaj kohe, Lermontov u influencua nga poeti anglez romantik Lord Byron. Ne vitin 1828 shkroi poemat Cherkesy (keshtu quhej popullata ne veri te Kaukazit) dhe Kavkazsky plennik (Te burgosurit e Kaucazit).

  Dy vjet me vone u botua poezia e tij e pare, Vesna (Pranvera). Po ate vit Lermontov filloi studimet ne Universitetin e Moskes. I influencuar nga studimet ne Universitetin e Moskes dhe diskutimet e studenteve mbi politiken dhe filozofine, ne vitin 1831 shkroi dramen Stranny chelovek (Nje njeri i cuditshem). Ne vitin 1832, pasi nje zenke me nje profesor reaksionar, u largua nga universiteti dhe shkoi ne St. Petersburg, ku vazhdoi shkollen per oficer. Diplomen e mori ne vitin 1834 dhe si rrjedhim u dergua me sherbim ne Tsarskoye Selo (Pushkin), afer me St. Petersburg. Si oficer, ai shpenzoi nje pjese te mire te kohes ne kryeqytet ku u njoh me jeten aristokrate si dhe formoi bazat per pjesen teatrale, Maskarad.

  Vdekja e Pushkinit ne nje duel ne Janar 1837 e tronditi shume shpirterisht. Per Pushkinin shkroi elegjine e cila shprehte dhimbjen e tij si dhe dashurine e kombit per poetin e vdekur. Ne elegji denonte jo vetem vrasesin por dhe aristokracine e asaj kohe, te cilen e shikonte si vrasese te lirise dhe fajtoren kryesore per kete tragjedi. Kur Nicholas I lexoi elegjine, e arrestoi dhe me pas e persekutoi ne Kaukaz. Ne persekutim u njoh me inteligjencen e Gjeorgjise si dhe me poetin Ilia Chavchavadze, e bija e te cilit ishte martuar me poetin, dramaturgun dhe diplomatin e njohur rus, Aleksander Sergeyevich Griboyedov -- gjithashtu u njoh dhe me poete te tjere Gjeorgjiane ne Tiflis (Tbilisi) te cilet i zgjeruan horizontet. Ne Kaukaz studioi gjuhen dhe folklorin vendas si dhe rrishkroi historine Azerbaixhane "Ashik Kerib."


  Me influence te gjyshes dhe poetit V.A. Zhukovsky, ne 1838 ju lejua te kthehej perseri ne kryeqytet. Shkrimet e tij filluan te behen te njohura dhe ate filluan ta quanin pasardhesi i Pushkinit. Ne kete kohe u be i njohur dhe ne rrethin e shkrimtareve te St. Petersburgut, tashme si pjestar i atij rrethi.


  Lermontov vdiq ne moshen 26 vjecare gjate nje dueli me oficerin N.S. Martynov.

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pjese nga tragjedia "Hamleti" - Enip
  Nga shigjeta nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-03-2005, 02:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •