Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 77
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Mowlana Jalaluddin Rumi

  Pak mbi jetėn e Rumit

  Emri Mowlana Jalaluddin Rumi do te thote dashuri dhe udhetim euforik ne pafundesi. Rumi eshte nje nga mjeshtrat me te medhenj shpirterore dhe nje poet gjeni. Ai ishte krijuesi i urdherit Mawlawi Sufi, nje nga shoqerite shpirterore me kryesore ne Islam.

  Rumi indi ne 30 Shtator, 1207 ne Wakhsh (Tajikistan) nga prinder te edukuar fetare. Familja e Rumit ju arratis pushtimit Mongol duke udhetuar ne tokat Muslimane, duke hapur keshtu fjalen e Zotit ne Mecca dhe me ne fund u vendosen ne Konya, Anatolia, ne ate kohe pjese e Perandorise Seljuk. Kur babai i tij Bahaduddin Valad nderroi jete, Rumi ishte rreth 24 vjec dhe megjithe moshen e re ai arriti te ndiqte hapat e te atit duke u bere mesues fetar dhe i shkencave pozitive.

  Rumi u njoh per here te pare me udhen shpirterore nga nje dervish udhetar i quajtur Shamsuddin i Tabrizit.

  Rumi eshte autori i gjashte volumeve didaktike epike titulluar Mathnawi si dhe Fihi ma Fihi, kjo e fundit e shkruar per te paraqitur disiplinen e tij ne metafizike.

  Ideja kryesore ne poezite e Rumit eshte dashuria per Zotin.

  Mevlana Jalaluddin Rumi vdiq ne 17 Dhjetor, 1273. Burra te pese besimeve ndoqen mesimet e tij. Nata e vdekjes se tij eshte emeruar Sebul Arus (Nata e Bashkimit). Qe prej asaj kohe kjo date eshte dite festimi per dervishet e Mawlawi.  Poezi e shkruar nga Rumi

  Dashuria ėshtė e pakujdesshme


  Dashuria ėshtė e pakujdesshme ; arsyeja jo
  Arsyeja kėrkon njė pėrfitim

  Dashuria vjen e fortė,
  harxhon veten, e paturpshme

  Gjithsesi, nė mes tė vuajtjeve
  Dashuria ecėn si ngarkesė
  e ashpėr nė paraqitje e me trajektore shigjetė!

  Duke qėnė se vdiq pėr qejf tė saj
  rrezikon ēdo gjė dhe kėrkon asgjė
  Dashuria luan me dhuratat qė Zoti i dhuroi.

  Pa arsye Zoti na dha jetėn
  pa arsye, ktheja pėrsėri.  p.s. Po lexoja sot krijimet e Rumit qe Princi ka sjelle tek krijime ne gjuhe te huaja, dhe te them te drejten nuk kisha degjuar me pare per Rumin. Keshtu shpenzova disa minuta per te mbledhur e perkthyer disi pak material mbi te!

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  ***

  Gjithkush i dashuruar marrezisht pas vdekjes ka shprese per dicka qe jeton.
  Mundohu me shpresen e nje te Gjalli qe nuk do te vdese sot ose neser.
  Mos zgjidh nje shok te keq nga ligesia
  sepse intimiteti i atij lloji eshte dicka e marre borxh.
  Nq se te afermit e tu, pervec Zotit, jane besimtare
  atehere cfare ndodhi me prinderit e tu?
  Lidhja tende me qumeshtin dhe gjokset u zhduk,
  frika tende per shkollen fillore u zhduk.
  Ajo ishte nje reze permbi qėnjet e tyre -
  Rezja shkoi perseri tek Dielli.
  Kur rezja bie mbi dicka, ti behesh i dashuri i saj,
  o kampion!
  Ē'do gjallese qe ti do, ka marre medalje te arte nga vlerat e Zotit.
  Bukuria e monedhes fallco eshte dicka e vjedhur-
  pas bukurise se saj, fshihet masa e te shemtuares...
  Qe sot e tutje merr uje nga qielli -
  Se nga tubot e thata nuk ke pare ndonje te vertete te mire.

 3. #3
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Mowlānā Khwodāvandgār Jalāl al-Din Mohammad b. Mohammad al-Balkhi al-Rumi

  Rumi

  Pėr ta kuptuar Rumin ,ne duhet tė kuptojmė diēka nga besimi-feja , e Rumit, si Musliman.
  Rumi njohuritė e tija i kishte nxėnė nga Feja Islame dhe veprimtaria e mistikėve sunni si :
  Sana'i,'Attar dhe nga babai i tij Bahā al-Din Valad.
  Devotshmėria personale ndaj Zotit,nėpėr vende dhe kohė tė ndryshme ėshtė quajtur : zahed(asketik), dervish(fakir,fukara), salek ,
  'aref(gnostik),dhe sufi.
  Fjala Sufi ėshtė sqaruar nė mėnyra tė ndryshme :
  nga fjala greke 'sophia'(menēuri,urtėsi); me prejardhje nga fjala soffe,apo banka(stoli) i gurit jashta xhamisė nė Medine,apo si referencė e veshjes sė kėmishės apo pelerinės sė leshtė - suf.
  Sufizmi u sqarua , nė mėnyrė tė jashtėzakonshme, nga dijetari
  Abu Hamed Mohammed al-Ghazzali(1058-1111).
  Parafrazimi i disa fragmenteve apo tregimeve tė Ghazzalit('Ehyā olum al-Din) nga Rumi nė veprėn e tij monumentale Masnavi , dėshmon se Rumi kishte njohuri me veprat e tilla tė dijetarėve tė mėdhenjė.


  Shkrimet e Rumi-t :

  * Fihe mā fih
  - Pėrmbledhje e shtatėdhjetė e njė(71) bisedave dhe ligjėratave
  tė dhėnė nga Rumi nė raste tė ndrysheme formale dhe joformale.

  * Majāles-e sab'e
  - Shtatė(7) predikime apo ligjėrata formale nė qėshtje tė etikės dhe besimit.

  * Maktubāt
  - Koleksion i letrave tė Rumit

  Poemat e Rumit:
  Natyrisht poemat e Rumit janė ato qė e tėrheqin vėmėndjen mė sė shumti.
  Poemat e Rumit jane te permbledhura ne dy(2) libra :

  * Divan-e Shams
  - Njė pėrmbledhje gjigande e poemave tė shkurtėra lirike.

  * Masnavi-ye ma'navi
  - Poemė e gjatė,e pandėrprerė ; qė paraqet spiritualizmin e Rumit nė njė mėnyrė-formė interesante dhe tė kėndshme ,megjithėse didaktike.
  Masnavi nė pėrkthimin e Profesor Reynold A. Nicholson-it pėrmban 25577 vargje.


  * Literatura :
  - Profesor Reynold A. Nicholson(1868-1945)
  - Profesor A.J. Arberry(1905-1969)
  - Profesor Franklin D. Lewis
  - Profesor Annemarie Schimmel(1922-2003)
  - Profesor William C. Chittick
  etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PrInCiPiEl : 22-12-2003 mė 22:42

 4. #4
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349

  'Lament Of The Reed'
  -Poems Of Rumi

  Pėrkthyer dhe Recituar nga Dr. S.H.Nasr.
  - Disa prej poezive mė tė mira tė Rumi-t janė tė prezantuara nė audio - CD , nė gjuhėn origjinale Persiane dhe tė pėrkthyera nė gjuhėn Angleze.Pėrmban edhe broshurėn me poezi nė tė dy gjuhėt.Koleksion i bukur .

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  A ka diēka prej Rumit te perkthyer ne shqip?

 6. #6
  Hardhia e eger

  Jam nje hardhi e eger, te tille e pata fatin
  Ti bemu panje e bardhe, qe te te vij rreth shtatit!

  Jam dredhez shermasheku, ti bemu pishe e bukur
  Te kem se ku te qepem, mos ndehem neper pluhur!

  Jam fluturak i drojtur, ti bemu e forte flater
  Te kridhem ne hapesirat e qiellit tend te kalter!

  Jam nje dori i lodhur, ti bemu shpore e ēpome
  Tek ti, nga largesirat, revan te vij gjithmone!

  Jam nje vulla i shkrifet, ti trendafil harlisu
  Ne gjoksin tim, qe vlagen te mos ma thithin krisjet!

  Jam mugetira e lindjes, ti dil qe nga humnerat
  E mjegullat shperndami, si dielli, perngahera!

  Jam nata e pahene, oh, vello yjesh pa numer
  ti bemu, te mos trembem e te marr fryme i lumtur!

  perkthyer nga Jorgo Bllaci
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Rumi

  Someone said, "There is something I have forgotten." There is one thing in the world that should not be forgotten. You may forget everything except that one thing, without there being any cause for concern. If you remember everything else but forget that one thing, you will have accomplished nothing. It would be as if a king sent you to a village on a specific mission. If you went and performed a hundred other tasks, but neglected to
  accomplish the task for which you were sent, it would be as though you had done nothing. The human being therefore has come into the world for a specific purpose and aim. If one does not fulfill that purpose, one has done nothing.


  Dikush tha, "Ka dicka qe kam harruar." Eshte nje gje ne bote qe nuk duhet harruar. Mund te harrosh gjithcka pervec asaj nje dickaje, pa u alarmuar. Ne qoftese mban mend gjithcka tjeter por harron ate nje dicka, atehere ke arritur asgje. Do te ishte sikur nje mbret te te dergoi ne nje fshat me nje detyre specifike. Ne qofte se ti vajte dhe kryeve nje qind detyra te tjera, por neglizhove te kryeje ate detyre per te cilen u dergove, do te ishte sikur s'kishe kryer asgje. Qenia njerezore atehere ka ardhur ne kete bote per nje arsye dhe qellim specifik. Ne qoftese njeriu nuk e ploteson ate qellim, njeriu ska arritur gje.

 8. #8
  ÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆ
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Postime
  1,349
  Rumi

   • Let me free so that like the Sun
    I shall wear a robe of fire,
    And within that fire like a Sun to adorn the world!

  Mė ler tė lirė nė vend qė si Dielli
  tė vesh njė robe tė zjarrtė,
  dhe pėrbrenda atij zjarri si njė Diell tė zbukuroj botėn!
  Veshtrusja : Faleminderit
  - Paqja,siguria dhe qetėsia qoftė mbi ju dhe me ju.

 9. #9

  Perkthim i nje poeme te RUMI-t!

  Behet fjale per poemen "The song of the reed"


  Kenga e kallamit

  Degjoni kengen e kallamit,
  Se si vajton nga dhimbja e ndarjes:

  “Qe nga koha kur me morren nga shtrati i kallamit
  Kenga ime pikelluese i ka bere burrat dhe grate te qajne,
  I kerkoj ato, zemrat e te cileve jane te coptuara nga ndarja
  Sepse vetem ata e kuptojne dhimbjen e ketij malli.

  Cilido qe eshte larguar nga memedheu
  Permallohet per diten kur do te kthehet.
  Ne cdo tubim, ne mes te lumturish ose te pikelluarish
  Une qaj me te njejtin vajtim.
  E secili degjon sipas kuptimit te vet,
  Askush nuk kerkoi t’i njohe fshehtesite brenda meje.
  Fshehtesia ime gjendet ne vajtimin tim
  Por nje sy ose vesh pa drite nuk mund ta njoh ate...“

  Zeri i kallamit vjen nga zjarri, jo nga era
  E cfare jete eshte ajo pa kete zjarr?
  Eshte zjarri i dashurise qe i sjell muzike kallamit.
  Eshte tronditja e dashurise qe i jep shije veres.
  Kenga e kallamit e lehteson dhimbjen e dashurise se humbur.
  Melodia e saj i fshine vellot nga zemra.
  A mund te kete helm me te hidhur a sheqer me te embel
  Se kenga e kallamit?
  Qe te degjosh kengen e kallamit
  Gjithcka qe ke njohur ndonjehere duhet lene pas.


  U perpoqa ta perkthej me mundesite e mia,
  Zana e Malit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zana e malit : 26-05-2005 mė 20:43
  “Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

 10. #10
  Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Postime
  1,028
  Ja Zana nje shqiperim i mbeshtetur ne perkthim tend


  Kenga e Kallamit (fyellit)

  Qysh nga koha qe nga shtrati me moren
  Kane qare burrat dhe grate me kengen time
  Kerkoj ata, zemercoptuarit nga ndarja
  Ata, te vetmit kuptojn mallin dhe dhimbjen qe ndjen zemra ime
  Kushdo nga vatani larguar
  Permallet nga dita e kthimit
  Kudo jam mes gezimit apo pikellimit
  Vajtoj me lotet e deshperimit

  Secili me degjon ne menyren e vet
  Pa u bere kureshtar per misterin tim
  Vajtimi ne vehte ma mban fshehtesine
  Qe ta kape shqisa ka nevoje per ndricim
  Zeri s’me vjen nga era, me vjen nga zjarri
  Pa zjarr jeta nuk ka vlere
  Zjarri i dashurise muzik i jep kallamit
  Tronditjen e dashurise shijon ne kupen me vere
  Kjo kenge dhimbjen e dashurise se humbur lehteson
  Melodia e saj vellot nga zemra largon
  Helm me te hidhur dhe sheqer me te embel se kenga kallamit a ekziston?
  Qe kengen t’ia degjosh gjith c’njohe me pare pas duhet t’I lesh, largosh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Acid_Burn : 27-05-2005 mė 01:08
  RIPPR

 11. #11
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Ata te cilet nuk e ndjejne kete dashuri


  Kush nuk e ndjen kete dashuri
  Qe si lum me rrembim vershon
  Kush nektar poshte nuk pi
  Ne kupen e ujit pranveror
  Apo perendimin si darke shijon
  Secili prej atyre qe dot nuk ndryshon

  ........Le te Fleje


  Kjo dashuri eshte larg teologjis
  Larg hileve dhe dyftyresis
  Keshtu, une mendjen dua t’jua shendris

  .........Flini


  Trurin perfundimisht kam braktisur
  Copa copa veshjen kam grisur
  Tutje e kam degdisur
  Dhe Nese krejtesisht zhveshur nuk je
  Peshtillu me mantelin e fjaleve aq bukur qendisur
  .... ti Fli
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TiLoNcE : 28-05-2005 mė 02:37
  o-le-le firma

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,732

  Mevlana Xhelaledini Rumiu Dhe Dashuria Shpirterore E Tij

  Njeri nga mistiket e kohes se tij qe shquhej mbi te gjithe dhe mbeti mbi te gjithe dhe me fame te madhe ne te gjithe boten ishte xhelaledin rumiu i cili mori pastaj titullin e nderit nga pasonjesit e tij “mevlana” qe do te thote “zoteria jone”dhe mbeti i njohur me kete mbiemer kudo ne bote
  Njihet nga shenjtoret e medhenj dhe nga piranet e tarikateve mistike ,sshte themeluesi i dogmes se tij mistike e cila u shqua nga te tjerat me emrin e tij dhe u njoh me emrin “mehlevizme” ,kultura e tij e gjere ,lartesia e tij dhe zotesia ne poezi dhe ne proze jane te njohura kudo dhe te perhapura ne te gjithe boten
  I pajisur me frymen mistike dhe i ndritur me cdo lloj njohurie ,sidomos me njohuri mistike ,ka shprehur dashurine hyjnore ne gazelet e divanit (poemes)se tij dhe vecanerisht ne librin e famshem te tij “methnevi”qe eshte bere i famshem ne te gjithe boten permbajtja e kesaj vepre permendet nga shume shkrimtare dhe studiohet me interesim te vecante
  Te paret e mevlanase(rumiut)ishin nga qyteti i horasanit te persise(irani i sotem),por ai vete lindi ne qytetin behli te afganistanit ne vitin 604 te hixhretit domethene ne vitin 1207 pas krishtit , i ati i tij ishte ,quhej ,behaed-din-veledi ,nje nga dijetaret e medhenj te kohes ,rreth te cilit mblidhej gjithe populli qe ta degjonte dhe te perfitonte prej kultures dhe njohurise se tij
  Behaud –din-veledi nuk shkoi mire me mbretin e atjeshem te kohes ,xhelaledin harem shahun ,dhe keshtu u detyrua te largohej nga vendi i tij ,mori me vete edhe djalin e tij ,xhelaledinin,qe ishte ne moshen 5 vjecare ,dhe ju drejtua rruges se hixhazit ,per te kryer detyren e pelegrinazhit islam ne meke
  Rruges kur arriti ne qytetin nishabur ,u takua me mistikun e madh te famshem ,sheihi attarin , i cili kur e pa kete foshnje ,xhelaledinin 5 vjecar ,shqoi ne te shkendijen e drites hyjnore ,qe ndriconte ne pamjen e tij dhe i gezuar ,lajmeroi te atin dhe e uroi per kete drite
  Pastaj ui kthye foshnjes ,e perkedheli dhe i fali nje kopje te librit te tij ,qe kish shkruar me titullin”esrarname”(libri i sekreteve)
  Behaud-dini ne pelegrinazh u takua me mistikun e madh sejjid burhanuddin muhakkik tirmidhin,me te cilin u shoqerua dhe bisedonte perdere mbi tezen e rruges mistike spirituale dhe me njohurite e brendshme te saja
  Xhelaleddini(rumiu) i vogel nuk ndahej prej tyre gjithe rruges dhe qysh atehere i hyri deshira dhe filloi te pajisej me shijen e kesaj rruge dhe me njohurite e brendshme te saja
  Burhanuddini nuk u nda prej tyre gjithe rruges ,dhe kur u kthyen nga hixhazi erdhi me ta ,bashke ,dhe qendroi se bashku nje kohe ne sham
  Per fat atje burhanuddinit i arriti vdekja dhe para se te nderronte jete i la porosi behauddinit qe te instalohej nga anet e vendeve te rumit
  Sipas porosise behauddin veleni mori djalin(rumiun) dhe filloi udhetimin,duke ecur arriti ne erzinxhan ,pastaj shkoi ne qytetin e larende,andej ne baze te fteses qe i beri mbreti i kohes,alaudin selēokiu,vajti ne konje(anatoli)dhe u vendos atje
  Atje u muar duke dhene mesime dhe konferenca fetare,ne te cilat merte pjese edhe mbreti vete,mbreti e pelqente shume kulturen e bahauddinit dhe per nder te tij themeloi nje medrese te madhe me emrin „medresei hudavendiqar”, konferencat e tija benin pershtypje te madhe dhe degjoheshin me kujdes nga i gjithe populli
  Kjo gjendje vazhdoi deri ne 631 te hixhretit ,date ne te cilen fatkeqesisht i arriti vdekja bahauddinit,vendin e tij ,pas vdekjes i a zuri i biri xhelaluddini ,i cili ishte atehere ne moshen 24 vjecare
  Ne kete menyre xhelaluddinit ju dha rasti te shprehte zotesine e tij te madhe dhe kulturen e gjere ,mori fame te madhe dhe nga c’do ane mblidheshin nxenes qe te perfitonin nga cultura e tij ,aq shume ju shtuan studentet dhe populli sa jo vetem i mblidheshin rreth tryezes dhe bangove te shkolles kur jepte mesim ,por edhe kur delte nga shkolla per te shkuar ne shtepi e shoqeronin 400-500 veta gjate gjithe rruges per te degjuar bisedat e tija te kendshme,por edhe kur kthehej nga shtepia per ne shkolle ishte i rrethuar gjithnje nga grumbuj njerzish ,te cilet e pyesnin per cdo gje qe kishin nevose te dinin dhe mernin pergjigjet e duhura
  Pas nje kohe ne konje u bashkua me hysamuddin ēelepine dhe ju ngjall deshira per rrugen mistike,te cilen e kreu me vone me sukses te plote(“kamusi Aalam” vol.3, faq.1825)
  Xhelaluddini ,duke ushqyer gjithnje kete deshire per fat ,ne vitin 642 te hixhretit u takua me nje dervish (fakir) udhetar i quajtur shemsuddin tibrizi,per te cilin –siē thuhet ne kamus-flitej se ishte derguar ne konje nga mistiku i madh ruqnuddin zerqubiu ,per te pajisur xhelaluddinin me njohuri mistike
  Ketij dervishi xhelaluddini i hodhi dashuri te madhe mistike dhe e mori ne shtepine e tij ,ku e mbante atje dh nuk e leshonte me dite e me nate
  Efektin dhe llojin e kesaj dashurie ,veledi,ne librin e tij “veledname”(libri i veledit) e shpjegon keshtu :
  “qysh prej kohes se profetit Adam e ketej kane ardhur ne bote shume shenjtore te plotesuar dhe dashurues te mbaruar , por permbi keta ka edhe nje bote shpirterore tjeter ,pozita e se ciles eshte me e larte sepse permban dashuruesin dhe te dashuruemin bashkerisht ,perpara daljes se shemsi tibrizit kjo lloj bote e kesaj lloj dashurie nuk ishte e njohur dhe asnje njeri s’kishte bere fjale per te,prandaj mund te thuhet me plot te drejte se shemsi tibrizi ishte nje nga perfaqesuesit e fshehur te kesaj bote te panjohur ,i cili erdhi dhe ja zbuloi kete shkence hyjnore xhelaleddin rumiut,qe ta pajiste me te,me kete menyre shemsiu u paraqit dhe doli jo si mbreti i dashuručsvet ,por si mbreti i te dashuruemvet dhe i frymezoi xhelaluddinit kete fryme te re,qe ta shprehte ne poezi dhe te konsiderohej nje nga te paret poete mistike islame”

  xhelaleddini i harroi te gjitha mesimet qe ju jepte nxenesve dhe merej vetem me kete, u largua nga shoket dhe filloi te meret me njohurite e brendshme spirituale mistike , u ftoh nga njohurite e jashtme dhe bashke me dervishin ,shetiste fushave duke biseduar gjithnje per frymen mistike spirituale ,dhe shijen e saj
  gjithe studentet dhe dijetaret e qytetit u deshperuan shume nga kjo ndodhi dhe muaren masa qe ta largonin dervishin fare prej tij(rumiut) e debuan dervishin prej andej ,i cili iku i deshperuar dhe ,pikerisht ne vitin 643 te hixhreti (1245 pas krishtit) ,vate ne sham
  sado qe ata e larguan dervishin prej tij ,dashuria spirituale midis tyre kishte hye aq thelle sa nuk mund te rrinin te ndare nga njeri-tjetri
  qellimi per te cilin u perpoqen dijetaret ta ndanin xhelaleddinin nga dervisci ishte qe ta kishin per veten e tyre,por perseri kjo mase nuk dha asnje fryt ,sepse xhelaleddini jo vetem qe nuk ju afrohej atyre ,por si i dehur bridhte andej-ketej dhe e kerkonte
  atehere nxenesit e pane qe s’ishte pune me te dhe iu luten e i kerkuan ndjese,xhelaleuddini e pranoi ndjesen e tyre dhe dergoi djalin e tij veledinin qe te shkonte dhe ta gjente dervishin dhe tja sillte perseri ,duke i bere lutje te medha,djali duke e kerkuar ,arriti dhe e gjeti ne sham,dhe mbas shume lutjesh ,mundi ta sillte perseri ne konje,ne shenje gezimi per kete sukses gjithe udhetimin e kthimit e beri ne kembe
  si u kthye shemsi tibrizi ne konje ,xhelauddini filloi ta kalonte kohen me te ,keshtu s’mbeti me asnje shprese per studentet e tij qe te perfitonin, atehere e shtuan me keq merzitjen kunder dervishit dhe s’donin ta shikonin me sy
  shemsi tibrizi e kuptoi kete urrejtje ,u merzit dhe u zemerua aq shume sa u largua dhe u zhduk fare nga syte e tyre dhe nuk e pane me,askush nuk e dinte se ku vajti,sepse nuk la asnje gjurme
  ne ate rast u perhap fjala se dervishin e vrau djali tjeter i xhelaluddinit ,alauddini,por vellai i tij veledi ne librat e tij e pergenjeshtron kategorikisht kete gje
  xhelaleddini vete shkoi dy here me rradhe ne sham qe ta kerkonte ,por nuk gjeti asnje gjurme te tij ,atehere nuk qendronte dot ne as ndonje vend, i hyri zjarri i dashurise hyjnore dhe i dehur nga kjo ekstaze dashurie hyjnore,mbahej nga nje direk ne dore dhe dridhej rreth atij ,merrte veglat e tij muzikore si “najin-in”(mandolinen)dhe tumbelekun dhe nga zerat e tyre vihej ne poziten vexhit mistik(ekstazit)dhe te shijes
  kjo eshte origina e pare e “sema”se (valles mistike spirituale)qe dihet pothuaj nga te gjithe dhe eshte e famshme ne mevlevizme
  xhelaleddin rumiu si perparoi shume ne dashurine shpirterore e gjeti shpirterisht te dashurin e tij te vertete dhe u bashkua ne shpirt me te dhe qysh atehere pa me syte e zemres se i dashuri dhe dashuruesi ishin te bashkuar ne nje trup te vetem
  per nderin e shemsi tibrizit ,mevlana xhelaluddin rumi filloi te shkruaje poezite e tij mistike ,te cilat te grumbulluara se bashku ,perbejne divanin(poemen) e tij ne e cilen nuk vuri emrin e vet ,por perdori ne cdo gazel emrin e udheheqesit te vet shpirteror shemsi tibrizit
  keshtu vertet u zhduk shemsi tibrizi nga syte e botes ,por detyren e frymezimit ai e kreu sic duhej perkundrejt dishepullit te tij,xhelaleddinit,te cilin e pajisi si duhej me parimet mistike ,aq sa zuri nje vend dhe pozite te larte me vone dhe e beri te numerohet nga kreret mistike dhe nga piranet e tarikatit
  xhelaleddini ,si arriti kete pozite te larte perparimi shpirteror,filloi te shkruante”methnevine” e cila ze nje vend te larte ne literature dhe nga pikepamja mistike njihet si veper e klasit te pare ,sepse cdo verse i saj shfaq nje lloj fryme mistike te ndryshme nga ato te verseve te tjera
  divani i xhelaluddin rumiut ka tremije verse dhe “methnevija” ka 47,000 vjersha me fryme mistike

  parimi mistik i xhelaluddin rumiut dhe vija e tij mund te shpjegohet ne kete menyre:
  me pare dashuria hyjnore ne misticizme ishte e njohur me gjithe kuptimin e fjales dhe e tretur ne shpirtin e dashuruesit,i cili ia afronte kete lloj dashurie vete zotit te tij te madh
  por xhelaluddini,me frymezimin e shemsi tibrizit ,nuk e la me kaq dashurine e zotit por e pajisi dhe me ne kuptim te ri, i cili ishte qe jo vetem nje njeri i persosur eshte dashuruesi i zotit ,por edhe zoti vete,kur i afrohet kjo dasiuri nga njeriu preket dhe behet edhe ai vete dashurues i tij ,e ndofta si esente me e larte ,preket me shume dhe behet dashurues akoma me i madh i njeriut te atille
  domethene me fjale te tjera,sic terhiqet njeriu i kulluar dhe vendoset plotesisht ne shkrirjen per dashurine e zotit,edhe zoti vete terhiqet nga kjo dashuri e afruar e njeriut dhe e ben njerine e persosur te dashuruemin e tij ,me gjithe rrjedhimet e saja,dhe ndofta zoti si fuqi absolute ,shtyhet me teper ne kete dashuri
  keshtu del kuptimi qe zoti eshte dashuruesi i njeriut t’atille e njekohesisht edhe njeriu eshte dashuruesi i zotit,qe te dy behen dashuruesa dhe te dashuruar me njeri-tjetrin,kete lloj dashurie reciproke nuk e kishte thene njeri me pare,te cilen e shpalli per heren e pare xhelaluddin rumi ,i frymezuar ,sic thame nga udheheqesi i tij shpirteror shemsi tibrizi
  xhelaleddin rumiu e rrembeu kete te vertete nga i mesuesi i tij i dashur dhe i infektuar me kete fryme ,e dedikoi gjithe jeten e tij ne shfaqjen dhe shprehjen e kesaj dhuntie te re
  mund te thuhet se kjo ishte arsyeja qe shemsi tibrizi e ndau nga te gjithe shoket dhe ndjekesit e tij ,kjo do te thote se deshi ti mesonte atij kete durate te re,qe eshte nje e vertete e re,me te cilen pasurohet jeta mistike spirituale
  u kuptua gjithashtu se ky ishte edhe shkaku qe xhelaluddini sakrifikoi gjithe miqte dhe veten e tij ,duke qendruar i vetmuar ,bashke me te ,deri sa e asimiloi mire kete drite te vertete te misticizmes spirituale ,nje gje e tille ishte nje dhurate e madhe prej zotit ,te cilen nuk ishin ne gjendje ta cmonin as ndjekesit dhe asnje njeri tjeter ,pervec atyre qe ishin te kesaj rruge
  per kete reforme te re xhelaleddin rumi mori nje fame te madhe dhe te vecante ne boten mistike spirituale ,sa qe nje nga mistiket e medhenj ,xhamiu,kur shkroi “methnevine” mevlanaja ,per ta lavderuar tha kete poezi ne gjuhen persiane :
  “nist pejgamber ve li dared qitab” (xhelaleddini nuk eshte profet,por ka liber si te profeteve)

  nga libri ISTIKA ISLAME DHE BEKTASHIZMA


  VARGJE KATERSHE DASHURIE

  Nje kenge asaj i ngrita ,po fort mu zemerua
  Qe brenda vargut jeta ju shterua
  “si te kendoj per ty?” ajo mu pergjegj
  “ta mbyllesh bukurine ne varg nuk dua !”

  ti mos pandeh se nuk brengosem me per ty
  se hidherim nuk ndjej kur nuk te shoh ne sy
  nga vere e dashurise sate kaq shume kam pire
  sa dehur jam perjete me dashuri

  kush ka nje zemer e vogel qofte fare
  larg teje nuk rri dot pa dashuri
  po rrathe kacurrelash kur te ēplekse
  ne paste mend ,humbet dhe mend e tij

  me e kendshme dashuria kur sjell mundim
  nuk dashuron ai qe vuajtje s’afron
  ti burre do te jesh po hodhe ne harrim
  gjithshka,dhe dashurise jeten ja kushton

  ajo si rubin –cdo gje ne te ndricon
  shkelqime botesh qe si njoh –sjellin gezim
  kureshtja t’ja di emrin s’me mundon
  per bukurine e saj kam adhurim

  te prita shume q’ahere kur u ndame
  kujtova –do pendohesh,s’te mbaj meri
  mezi durova ditet qe s’u pame
  te vish se s’mundem me ,s’bej dot pa ty

  i mencur qofsh ,harro dhe dashuro
  si pluhur udhe behu,ne qiell ne banofsh
  me pleq ,te rinj ,te liq,te mire,ti veten barazo
  edhe gur shahu beju,mbretereshe a mbret qofsh

  kur dashuria nis ,na sjell kenaqesi
  gezime pa kufi na shtje ne gji
  te mema dashuri u mbrujta une
  ne shekuj paste drite e miresi

  kjo njohja ime me nje tjeter ish nje rast
  jo,zemren tjeter kujt s’ja kam dhuruar
  prej qiesh dielli kur largohet ,pushon nje cast
  ne vend te tij perpara meje qiririn ka afruar

  ende s’ta nxorra malle ,shoqe e dashur
  do deshiroja prape uen embelsi
  edhe nje fije bar mbi varr,i rritur
  besnikeri do ruaj per ty


  SI E PA KALIFI LEJLANE

  Kalifi tha “si valle vec per ty
  Mexhnun i shkrete humbi mend e tij”?

  C’na paske me te mire ,e muget nxin
  Sa sheh si ti,veshtrimin kur e shtrin

  Pergjigjet lejlaja: mexhnuni ti nuk je
  Kushdo ne te erret driten nuk e sheh!

  Se ndjen dot c’do njeri – dhe kur gjallohet
  E nga i thelli gjume dot nuk zgjohet !

  E ndjen ai qe zgjedhe gjumin ta hedh
  E mu ne shpirt nje te vertete mbjell

  Po nese frike e vdekjes te mundon
  Dhe etja e fitimit te pervelon

  Ne shpirtin tend s’do kete pasterti
  S’hedh rrenje e perjetshmja bukuri,dashuri

  Prej gjumit vdekesor s’permendet dot
  Kush do genjeshter dhe shkelqim te kote

  XHELALEDDIN RUMI

  BARAZ JANE

  Te drejten kur them ,po edhe kur mashtroj –baraz jane
  Arabi i bardhe dhe arabi i zi –baraz jane

  Me ndodh te jem diell ,i shpirtit simurg
  Unaze magjike e mbretit sulejmanit –baraz jane

  Stuhi dhe hi ,dhe uje edhe zjarr
  Fisnik jam tani,i poster me pas-baraz jane

  Me turq me taxhike –i dua te gjithe
  Largpames tani,I verber pastaj-baraz jane

  Jam dite edhe jave jam vit ,ramazan e bajram
  Pishtar jam i ndezur prej atit te madh –baraz jane

  Dhe ngjyren e nderroj ,roberuar deshirash
  I bie ne cast nje dajre te re-baraz jane

  Ndrit hena ne qiell ,kam prane daulle ,bajrak
  Sarajit mbreteror i ngjan cadra ime –baraz jane

  Perija te kembet me rri dhe njerez te fisme
  Ne pluhur kendojne ,hedhin valle –baraz jane

  Kerkoj perendine dhe thelbin e sendeve ndjej
  Dhe ditet dhe netet qe fali AI –baraz jane

  Keshtu po flas une ,keshtu dhe i ndrituri shams
  Mbuluar prej reve tani ,i purpurt si flake pastaj –baraz jane


  rumi


  KUR PARA TEJE TRUPI IM

  Kur para teje trupi im gatitet per ne qivur
  Ti mos pandehesh se ky shpirt te bote e kalbur mbetet
  Mos qa kur te me shohesh vdekur ,dhe mos thirr “sa keq“
  Sa keq kur ne enderr te harreses ,kurban i territ mbetesh
  Qivurin tim kur ta shikosh mos thuaj “ah me iku“
  Midis vetmise se pashoqe ky shpirti im do mbetet
  Kur ne varreza te me cosh ,percillme por jo larg
  Parajsa nis qe nga rrepira te fund I varrit mbetur
  Mbarimin pe ti ,po tani ringjalljen do shikosh
  Dhe perendimi –diell e hene –si rob me turp do zihet
  Atje ku anija te fanitet,shih ngjitjen perpjete
  Ky shpirt qe iku ,rob i varrit-ne prehje do te mbetet
  Ne pus nje kove po ta hedhesh ,a smbushet gjer ne gryke?
  Kur derdhi lot ne pus Jusufi, i shejteruar mbeti
  Ti mbylle gojen pra ketu,ta celesh atje lart
  Dhe klithma jote himn triumfi,e vrullshme do te mbetet

  rumi

  ME DUAN NJEHERE……

  Me duan njehere ,me urrejne pastaj perseri
  Nje zemer me falin ,po timen ma vrasin ne gji

  Pushtet kam njehere ,sundoj mbi mendimet e mi
  Po ndodh qe mendimi me mban nen peshen e tij

  Jusufit i ngjaj ,leshoj sot nje drite hijeshi
  Po neser -Jakupit ,kur therret i helmuar ne zi

  Ashtu porsi Zeusi ,mendohem ,duroj,edhe hesht
  Po perde e durimit me digjet nga prushi ne gji

  Sot-plot e perplot ,po neser jam bosh si kallam
  Sot ndjenjat shperthejne ,po neser une rresht edhe nxij

  Sot turrem mbi ar, i dredhur kerkoj mu ne zjarr
  Po neser edhe arin e flak ,dhe sdua tja di

  I tmerrshem sot ngjaj ,perzitur nga flaket e ferrit
  Po neser shkellqej,perballem me cdo bukuri

  Besimi i shejte me sjell sot dhe paqe , urtesi
  Po neser besimin e shkel me plot neveri

  Sot behem luan,dhe ujk i terbuar ,asllan
  I embel jam neser si dita qe bie freski

  I lik e nopran shfaqem sot, i rende sa sbehet
  Po neser un zbutem dhe zemra kumbon ciltersi

  Dhe ja pra fytyrat: sot ndrisin me nur ,pasterti
  Po neser damkosen nga turpi i vesit te zi

  rumi

  Dėshira
  Dashnori din vetėm pėr pėrulje ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Nė mbrėmje pėrvidhet nė oborin tėnd ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Tretet tė puth ēdo kaēurelė tė flokut tėnd, mos u kėrcno ngase zgjidhje tjetėr nuk ka
  Me zjarrin e dashurisė ndaj teje ai digjet tė thej grilat e shpirtit tė vet
  Ngase zgjidhje tjetėr nuk ka.

  Dashuria pyeti tė dashurin, “Mos vallė e do vetėn mė shumė ngaqė mė do mua?”
  I dashuruari u pėrgjigj: “Unė kam vdekur nė veten time tani jetoj pėr ty
  Jam zhdukur nga vetja dhe atributet e mia jam i pranishėm vetėm pėr ty
  I pata harruar dituritė e mia por duke tė njohur, u bėra dijetar
  E kam humbur gjithė forcėn time ndėrsa tani, jam nga fuqia yte.
  E dua veten, ah sa tė dua, sa tė dua, veten e dua.

  Jam dashuria yte, ri nė vėshtrimin tim, se do tė hap portėn e shkėlqimit
  Eja pusho me mua le tė bėhemi fqinj, si yjet.
  Ti je fshehur aq gjatė duke u endur pafundėsisht nė detin e dashurisė sime
  Megjithatė, ti gjithmonė ke qenė i lidhur pėr mua
  I fshehur, zbuluar nė tė dukshmen dhe tė padukshmen

  Jam jeta vet, ti ishe i epuri pas njė pellgu tė vogėl
  Jam Oqeani dhe shqetėsimi i trazuar i tij
  Eja zhytu me mua, braktise kėtė botė tė erėsirės
  Qėndro me mua se do tė hap portėn e dashurisė

  Tė dėshiron mė shumė se haja e pija
  Trupi im, ndjenjat e mia mendja uria ndaj shijes tėnde,
  Mund ta ndjej praninė tėnde nė zemrėn time ndonėse ti i takon tė gjitha botėrave
  Do tė pres me ėndje tė heshtur vetėm pėr njė gjest, njė shkėndijė prej teje

  XHELAUDIN RUMI

  Kenga e fyellit

  Degjoje ti zerin pse valle po qan e vajton
  Per dertet e ndarjeve tona,lendimet e kohes qe shkon

  Kur i hyri bariu kallamishtes dhe preu ne mes drurin tim
  Psheretimat dhe lotet u derdhen dhe brenda u fsheh nje deshperim

  Me buze te dredhur nga malli ,plot zjarr do ti bie gjithmone
  Qe afshin pa fund dashuror ne zemra te ndez me jehone

  Merguar ne dheun e larget ,te vater e huaj po rri
  Njeriu i debuar fatzi ,pas naets pret diten qe po gdhin

  Fatzinj e te lumtur degjojne si bie me gaz e trishtim
  Ky fyelli im ndane vatres me tinguj plot mall e pergjerim

  Kushdo qe degjoi zerin tim fatkeq a i lumtur njeri
  Ne shpirtin e fshehte e te shejte ska hyre dot gjer me tani

  Si trupi me shpirtin eshte shkrire kuptimi qe mbaj une ne gji
  Po prape njeriu zemer ngrire , te fshehtat e shpirtit nuk i di

  Rendimi i fyellit eshte flake ,nuk eshte ere e lehte pranverore
  Kush mbetet i ftohte ndaj flakes se ndjen kete kenge te bukur madheshtore

  E ndezur nga afshi i flakes ne shpirt dashuria kendon
  Si zjarri qe ngrihet prej veres se shejte kur vlon dhe lodron  Skifter i shkathet

  Skifter i shkathet –fluturova –prej dores se madherishme
  Ne lartesi ku me dergonte nje fjale e perendishme

  Shtate planete i pershkova ,nente sfera qiellore
  Arrita majen e saturnit ,zbrita te tok e dhimbshme

  Ende adami skishte dale ,kur ruaja parajsen
  Ne mes hyrive prehje gjeta ne boten e cuditshme

  Ne fronin mbreteror u ngjita ,me vule dhe unaze
  Dhe para sulejmanit zbuta gjithe shpirtrat e perbindshme

  I hyra zjarrit plot me flake qe trendafile u bene
  Mes lulesh shkova ,permes zjarresh me purpur ,te magjishme

  Dhe kur u bera perle rashe permei lendinen –toke
  Ne u ngritsha prape qiellit lart ,me pret kuror e hijshme

  Cdo kohe qe erdhi pas shamsiut vijoi kete kenge
  Po une i pari e kendova me zera te mahnitshme


  xheladin rumi

  I ETUR JAM

  Zbuloma fytyren : per kopshte trendafilash- i etur jam
  Cilma gojen. Per malte prej vese te embel- i etur jam
  Dhe cadren e reve largoje ,o diell tregoje fytyren
  Gezim le te sjelle kjo rreze e ndritur –i etur jam
  Ky zeri im me grish per larg te fluturoj
  Nga dor e mbretit si skifter ,drejt enderrimesh shkoj
  Me zemerim me pate thene : ik prej meje !
  Per zerin tend ,dhe kercenues qofte –i etur jam
  Drejt meje qe nga kopsht i aferm,fry moj ere
  Arome vese mengjezore te nuhas – i etur jam
  Nje njomesi lart qielli hedh si fryme e befte
  Per kaltersi ,furtune deti –i etur jam
  Si ritma qe leshon JAKUPI . “oh cme gjeti” kjo thirrja ime
  Te shoh JUSUFIN te me rritet – i etur jam
  Pa ty dhe ky qytet plot zhurme –porsi burg
  Kerkoj nje shkemb ne shkretetire – i etur jam
  Me kupen mbushur sheshit shkoj ,me krelat prane
  Nga pjergulla nje leng shijoj dhe valle hedh
  Mes njerzish shpirterisht te varfer dot nuk rri !
  Me prufte fati miqesi –Aliu, Rustemi-etje kam
  Nje bukuri ne duar njerzish-pluhur i imte
  Per prurje te begata tokes thelle –etje kam
  I varfer jam,po sdua gureza te ngjyrta
  Per gure te medhenj ,si shkemb me drite –i etur jam
  Kur shoh perreth trishtime njerzish ,hidherohem
  Gezimin qe sjell lengu I rrushit deshiroj
  Nen egjiptiane heq ky popull –zemra nxin
  Per nje moisi ,te birin e imramit –etje kam
  Do thone: kerkuam e se gjetem!
  Kuroren e endrrave te mija kerkoj-I etur jam
  Plot sharje turmash te pamend ma mbyllen gojen
  Ne vend te kenges ,lot te hidhur po gelltis
  Vertitej sheiku rreth qytetit me kandil
  Qe shtegu i njerzve te mos mbyllet – i etur jam
  Po shpirti im lakmi synimesh pat me kohe
  Perjetesia ne themel te botes qofte- i etur jam
  Prej botes i fshehur rri ai ,po ne cdo pamje gjendet
  Drejt fshehtesise qe ze fill ,shpirti shkofte – i etur jam
  Rrefimin e besimit bej – mu deh kjo zemer !
  Si pije vjeshte per besim u shndrofsha –i etur jam
  Lahute dashurie tingellofsha –jehon e saj
  Si tingull i hazretit ne parajse,kur dergoi-i etur jam
  Per dashuri te flakte ja merr kenges kjo lahute
  Se lote dhembshurie enderroj prej zoterijsh te larte
  O shams ti krenari tibrizi ,na ndiz agimin e zjarrte
  Dhe per ballkizin sihariq dergo –arome fjalesh –i etur jam

  XHELAUDIN RUMI- 1207-1272
  O JU QE BUKURIA JU VERBON

  O ju qe bukuria ju verbon ! prej kohesh zemra ime dashuron
  Ne gjume dashuror ky shpirt po lengon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  Kudo perreth ishte nje tymnaje dhe bota zinte fill
  Qe atehere nis kjo ndjenje dhe zemra dashuron

  Dhe vit per vit ne mijera vjet u gdhend fytyra ime
  Qe se kur lindi dhe gjallon ,kjo zemer dashuron

  Qe kur zoti pyeti njerzit :a jam une zot mbi ju?
  Gjeta kuptimin qe kerkon! Kjo zemer dashuron

  O engjej,ju qe botet mbani pezull !
  Ngrijeni lart diturine ne fron !kjo zemer dashuron

  I beni fjale diellit tim: rumiu erdhi ne tibriz
  Rumine dashuria e pervelon ! prej kohesh zemra dashuron

  Kush eshte ai qe e quaj diell tibrizi??
  Pishtar qe te verteten na tregon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  xhelaudin rumi


  RANISHTE ,SHKRETETIRE PA KUFI

  Ranishte shkretetire pa kufi
  Pa fund rrefimi im dhe shpirti i tij
  Nje bote –shembellim kerkon te mare
  Mes saj fytyra ime valle ku rri ??
  Nese te del perpara koke e prere
  Qe tatepjeten mer e sndalet dot
  Ta pyesesh per te fshehtat qe ajo di
  E fshehta del ne shesh me siguri
  Cdo ndodhte valle veshi po te kapte
  Si flasin zogjte me kenge e cicerime ?
  Cdo ndodhte kur prej tyre te kuptoje
  Te sulejmanit perla e gjithesi –fshehtesi
  Si rob i gjithesise cte rrefej?
  Cna thote qielli valle ,ne lartesi?
  S rri dot i fshehur kur cdo cast me shtohet
  Tronditje te tille qe se ndjeu njeri!
  Thelleza dhe skifteri qe ngrihen lart
  Ne mjegull kane fole ,ne lartesi
  Ku ngrihet qiell i shtate ,te saturni
  Ky yll i botes ndrit me farfuri
  Tej shtate qiejsh a nuk ka mbi kupe
  Te tjera vende tej ne largesi ?
  Po kupat qiellore ne c i duam ?
  Kur token kemi cak e dashuri
  Qe shkumberon dhe e vetmuar rri
  Se perralla jone pa shpirt po hesht ne zi
  Salah-ed –dini kendoi bukurine
  Kjo ngrihet mbi cdo mbret e mbreteri

  Xhelaudin rumi

  E PASHE SOT MIKESHEN TIME

  E pashe sot mikeshen time,me turbanine praruar
  Shtepise rreth e rrotull vinte me capin e nxituar

  Dhe harku i saj kumbim te embel perhapte me laute
  Ashtu sic shkrep nje gur sterralli kur ndez eshken e bute

  E dehur ,e dalldisur fort ca vargje po kendonte
  Sakine therriste qe ti vije,tek kenga e trazonte

  Pa vjen sakiu,pa nje pa dy ,me broken e kerkuar
  Dhe ne ate kupe qe shndrit hedh veren e bekuar

  Ne leng te thjeshte a ke pare ,ke pare ndonjehere
  Se si del nga flaka-gjarperushe nga gota plot me vere?

  Sakiu me fytyren hene ,ve kupen mbi cardak
  Perkulet lehtazi dhe ulet te puthe ate prag

  Sakaq me gaz e shtrejta ime merr kupen e lartuar
  E pi, gelltit nga lengu i saj me etje te pashuar

  Te artat floke u shkendijuan me nje shkelqim te befte
  Kujtoi kohen se si ish dhe neser si do te jete

  Nje diell i se vertetes jam! Jam dashuria vete !
  Ne shpirtin e dremitur hedh mahnitje,lumturi dhe jete1

  Xhelaudin rumi

  PIKTOR UN JAM

  Piktor une jam dhe rikrijoj cdo cast fytyren tende
  Nuk harroj as dite as nate ,gjithmone e kam ne mende

  Portrete shume vizatoj ,me shpirt i gjalleroj
  Por mu ne zjarr i hedh kur shikoj fytyren tende

  Oh kush je ti moj bukuroshe ,qe sjell nje afsh prej pranvere?
  Si ere e ngrohte shkretetire prej endrrash me permende

  Me hyre thelle mu ne shpirt ,me afshin tend u deha
  Binjaku yt u be ky shpirt ,me mall edhe me endje

  Cdo pike gjak ne dejet e mi bucet vetem per ty
  Dhe balte e pluhur kam zili ,kur shkel ti ne ato vende

  Ky trupi im i brishte mbet ,prej balte dhe prej uji
  Po kur je ti une vetetij –buroj nje drite argjende

  Xhelaudin rumiu

  CNA SHOHIN SYTE :SHEMBELLIM…..

  Cna shohin syte shembellim ,brendia thelle mbetet
  Ajo nuk vdes ,po vetem vdes cfare syrit tone I shfaqet

  Mos u anko per driten qe iku,mos qa per tingellimin
  Se syri yt nuk shihte tjeter,pervecse pasqyrimin

  Po cjemi ne ,cberthame kemi,kur vijme ne kete jete?
  Metaformoza behet shkalle ** i ngjitemi perpjete

  Dhe lart ne efir u bere gur ,pastaj nje bar mbi dhe
  Ne kafshe u ktheve ,te ky shnderrim nje e fshehte qe se njeh

  Po ja tani je njeri,me mend dhe dituri
  Fytyre balta sec na mori ,po balte gjithsesi

  Do behesh engjell pasi kreve nje udhe fort te gjate
  Edhe si cak sdo kesh me token por majen me te larte

  O shams ti zhytu ne humneren dhe zbrit nga lartesite
  Ne nje pike uji pasqyro te deteve kufijte

  Xhelaudin rumi


  JU QE ZOTIN PO KERKONI

  Ju qe zotin po kerkoni ne qiellin plot kaltersi
  Lerini keto kerkime: AI -JU-e JU –AI1

  Te derguarit e zotit ,ju qe sollet nje profet
  Jeni shpirt e shkronj e ligjit ,dhe spiritualitetit madheshti

  Shembellime perendie qendisni kryq e terthor
  Po ne thelb ju nuk kuptoni se ceshte kjo perendi

  Si burim pavdekesie ,ju shperberje sdo te keni
  Jeni shtroje e te madhenushmit, ne hyjnorin fron te tij

  Po perse valle kerkoni cka ska humbur ndonjehere
  Qe nga koka gjer te kembet,hidh nje sy je vete ti

  Doni qe ta shihni zotin drejtperdrejt e sy nder sy?
  Hiqni nga pasqyre e shpirtit ,nam,ego,e pluhurin e zi

  Dhe pastaj porsi rumiu ,me ndricim vertetesie
  Shihni veten ne pasqyre,si me e larta madheshti

  Xhelaudin rumiu


  poezite e RUMIUT jane mare nga libri : poezi klasike persiane

 13. #13
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Pranvera ėshtė Krishti

  Ēdokush ka ngrėnė dhe rėnė nė gjumė. Shtėpia ėshtė bosh.
  Ne shėtisim nė kopėsht tė lemė mollėn tė pjekė pjeshkėn,
  Tė pėrēojmė lajme ndėrmjet trėndafilit dhe jaseminit.

  Pranvera ėshtė Krishti,
  Qė ngre bimė martire prej qefinėve.
  Gojėt e tyre tė hapura nė mirėnjohje, presin tė puthen.
  Shndrritja e trėndafilit dhe tulipani tė thonė se njė llambė
  Ėshtė nga brenda. Njė gjethe dridhet. Unė dridhem
  Nė bukurinė erore si njė mėndafsh Turkmenistani.

  Era ėshtė Shpirti i Shenjtė.
  Pemėt janė Mari.
  Shih si burrė e grua luajnė lojra dinake me duart e tyre.
  Perla resh prej Edenit hedhur pėrmbi tė dashuruarit,
  Si ėshtė zakoni i martesės.

  Era e kėmishės sė Jozefit vjen tek Jakovi.
  Njė e qeshur Jemeni dyllė i kuq dėgjohet
  Nga Muhamedi nė Mekė.

  Ne flasim pėr kėtė dhe pėr atė. Nuk ka pushim
  Pėrveēse nė kėto ēaste degėzuese.
  wrong verb

 14. #14
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ti je granite.
  Une jam nje gote vere bosh.
  Ti e di kur prekemi c’ndodh!
  Ti qesh si dielli qe qesh kur del
  Me nje yll qe ne te perhumbet.
  Dashuria me hap kraharorin, dhe mendimi
  Kthehet ne sinoret e tij.
  Durimi dhe konsideratat racionale ikin.
  Vetem deshira qendron, duke lotuar dhe percellonjese.
  Ca burra bien ne rruge si rrecka te hedhura.
  E, pa care koken, mengjesin tjeter
  Galopojne me qellime te reja. Dashuria
  Eshte realiteti, poezia eshte daullja
  Qe na therret ne te. Mos u anko
  Per vetmine! Lere gjuhen frigashe te kesaj teme
  Te gjeje te care dhe te rrjedhe pertej. Prifti le te zbrese
  Prej kulles se tij e te mos ngjitet me.
  wrong verb

 15. #15
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Kėshtu

  Nėse cilido tė pyet
  Se si do tė duket kėnaqsia e pėrkorė
  E tė gjithė dėshirave tė tua seksuale,
  Larto fytyrėn dhe thuaj,
  Kėshtu.

  Kur dikush pėrmend hijeshinė
  E qiellit tė natės, hip pėrmbi ēati
  Kėrce dhe thuaj,
  Kėshtu?

  Nėse cilido do tė dijė “shpirti” ē’ėshtė
  A “merma (aroma) e Zotit” ēdo tė thotė,
  Pėrkul kokėn drejt tij apo saj.
  Mbaje fytyrėn atje ngjitur.
  Kėshtu.

  Kur dikush pėrmend imazhin e vjetėr poetik
  Tė reve qė pak nga pak zhveshin hėnėn,
  Zgjidh me ngadalė kotkė mė kotkė
  Rripat e rrobės tėnde.
  Kėshtu?

  Nėse cilido habitet si Jezusi ngriti tė vdekurin,
  Mos u pėrpiq tė shpjegosh mrekullinė.
  Puthmė nė buzė.
  Kėshtu. Kėshtu.

  Kur dikush pyet se ēdo me thėnė
  “tė vdesėsh pėr dashurinė,”
  ver gishtin
  kėtu.

  Nėse dikush pyet sa i gjatė jam,
  Vrenjtu dhe mat me gishta
  Hapėsirat nė mes rrudhave nė ballė.
  Kaq i gjatė.

  Shpirti herė-herė e le trupin, pastaj kthehet.
  Kur dikush nuk e beson kėtė,
  Kthehu nė shtėpinė time.
  Kėshtu.

  Kur dashnorėt rėnkojnė
  Historinė tonė tregojnė.
  Kėshtu.

  Unė jam njė qiell ku shpirtrat rrojnė.
  Kundro nė kėtė blu tė thellė
  Ndėrsa flladi thotė njė tė fshehtė.
  Kėshtu.

  Kur dikush pyet ē’duhet bėrė atje,
  Ndiz kandilin nė dorėn e tij.
  Kėshtu.

  Si erdhi era e Josefit tek Jakovi?
  Huuuuu.

  Si ju kthye Jakovit shikimi?
  Huuuu.

  Njė erė e lehtė pastron sytė.
  Kėshtu.

  Kur Shemsiu kthehet prej Tabrizi
  Ai do zgjasė kokėn mbas cepit tė derės
  Pėr tė na kapur nė befasi.
  Kėshtu.
  wrong verb

 16. #16
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Duke folur permes deres

  Ti the, “Kush eshte te dera?”
  Une thashe, “Skllavi yt.”

  Ti the, “Cfare kerkon?”
  “Te te shoh dhe te t’ perulem.”

  “Sa gjate do te presesh?”
  “Derisa te me therresesh.”

  “Sa gjate do te gatuash?”
  “Deri diten e Ringjalljes.”

  Ne folem permes deres.
  Une u zotova per nje dashuri te madhe
  Dhe se jepja gjithe boten
  Qe te isha ne ate dashuri.

  Ti the, “Te tilla zotime kerkojne deshmitar.”
  Une thashe, “Ky mall, keta lote.”

  Ti the, “Deshimtare te diskredituar.”
  Une thashe, “Sigurish qe jo!”

  Ti the, “Me ke erdhe?”
  “Me perfytyrimin magjik qe ti me dhe.”

  “Pse erdhe?”
  “Myshku i veres tende ishte ne ajer.”

  “C’qellime ke?”
  “Miqesi.”

  “C’kerkon prej meje?”
  “Bamiresi.”

  Atehere ti pyete, “Ku ke qene me rehat?”
  “Ne pallat.”

  “Cka pe atje?”
  “Gjera te mrekullueshme.”

  “Po pse eshte kaq i boshatisur.”
  “Sepse gjithe ate ta marrin ne cast.”

  “Kush mund ta beje kete?”
  “Ky dallim i qarte.”

  “E ku mund te rrosh i sigurt atehere?”
  “Ne dorzim.”

  “Po ky cka jep?”
  “Nje paqe qe na shpeton.”

  “Nuk ka rrezik per shkaterrim?”
  “Vetem c’te kalon ne rruge,
  Brenda dashurise tende.”

  “Si ecet per atje?”
  “Ne persosmeri.”

  Tani qetesi. Nese them me shume nga kjo bisede,
  Ata qe degjojne do braktisin vetvetet.

  Atje s’do te kete as dere,
  As cati dhe as dritare!
  wrong verb

 17. #17
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Dashuria dhe unė flasim

  Dashuria thotė, Ti s’mund tė mė mohosh. Provoje.

  Unė them, Po, ti shfaqesh prej askundit
  Porsi flluskat nė verė, kėtu, pastaj jo.

  Dashuria thotė, Burgosur nė trupin-shishe,
  Duke kėnduar nė banket.

  Unė them, Kjo ekstazė ėshtė e rrezikshme.

  Dashuria thotė, E gjerb ditėn e shijshme,
  Derisa nata ma heq kupėn tej.
  Pastaj unė kėmbėngul qė nata ta kthejė.
  Drita qė shoh pranė kurrė nuk ndryshon.

  Arabėt e quajtėn verėn me fjalėn mudam,
  Qė do tė thotė e vazhdueshme. Mė dhe mė dhe mė,
  Sepse pijetarėt e verės kurrė s’pijnė mjaft.

  Uji i realizimit ėshtė vera qė nėnkuptojmė
  Ku dashuria ėshtė lėngu, trupi yt flakon.

  Hijeshia rrjedh nė tė. Forca e verės
  Thyen shishen. Kjo po ndodh tani.

  Ujii zgjimit bėhet ai qė shtie,
  Vera vetė, dhe ēdo pjesmarrės nė banket.

  S’ka metaforė ta mbajė kėtė tė vėrtetė
  Qė di si tė mbajė sekretin
  Dhe kur tė shfaqė veten.
  wrong verb

 18. #18
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ėmbėlsim i zi

  Trualli merr blerim. Njė daulle nis.
  Vėrejtjet nė zemėr mbrijnė nė shtatė volume.
  Pena ul kokėn
  Ti japė njė ėmbėlsim tė zi fletės.

  Planetet shkojnė ku tė duan.
  Afėrdita tėrhiqet pranė Yllit Polar.
  Hėna mbahet tek Luani.

  Mikpritėsi qė s’ka tė dytė ėshtė kėtu.
  Ne shihemi nė sytė e njėri-tjetrit.

  Njė fėmijė ėshtė pėrsėri njė fėmijė
  Edhe mbasi ka mėsuar alfabetin.

  Solomoni ngre kupėn e tij tė mėngjezit maleve.
  Ulu nė kėtė tendė,
  Dhe mos dėgjo grindjet fetare.
  Rri nė heshtje ndėrsa thithim pranverėn.
  wrong verb

 19. #19
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Pa ja kėrkuar

  Ai qė sjell verėn e bekuar
  Shtie sėrish, pa ja kėrkuar.

  A i kėrkon hėnės tė ngrihet
  Dhe tė japė sa ka dritė?

  Kur ushtarėt shpėrndahen nga rreshti
  Me lejė pėr njė festė,

  Kur njė dorė qė po humbet
  E arrin dhe dorėn qė e shpėton prek,

  Kur njė kandil ndizet pranė
  Kandeljerit me pasqyrė nė anė

  prania jote mė hyn nė shpirt.
  wrong verb

 20. #20
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 53

  Sapo tamburi nis te marre nje melodi
  Zinxhire keputen e zemra s’gjen qetsi.
  Sepse nga telat avazi i dikujt fshehur
  Del e m'thote: O shpirt i lodhur eja ti.
  wrong verb

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •