Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 77 prej 77
 1. #61
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 31

  Me dashurine lundrojme si vdekja trupat ngan,
  vera e takimit na ndricon naten e paane.
  Vera qe per fene time nuk eshte haram
  deri ne agimin e vdekjes buzet nuk mi than.
  wrong verb

 2. #62
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 48

  Muzika e tij me ben ta duartrokas,
  thjeshtesia e tij me cmend, shpirtin ma plas.
  Dhe zemra e tij ne timen la marraz
  ne cdo forme qe deshi, me beri- ne cast.
  wrong verb

 3. #63
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 65

  Koha e shpie udhen tone ne fund,
  si ujku qe can e shqyen delet qe mund.
  Koken gjithsecili me krenari e tund
  sa shupllake e fatit ne qafe kedo shkund.
  wrong verb

 4. #64

  Lajkat

  Lajkat e botes dhe dyftyresia
  jane nje kafshate e embel:
  ha me pake nga to, se jane plote zjarr.
  Zjarri eshte i fshehur perderisa shija del ne shesh
  Por timi behet i dukshem ne fund krejt.


  Mathnawi I, 1855-56
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 5. #65

  Shto nevojen

  Shpirti i miut nuk eshte asgje me shume se nje grimcues.
  Miut i eshte dhene nje mendje
  ne proporcion me nevojat e tije
  sepse pa nevoje, i Gjithe-Fuqishmi
  nuk i jep kujte asgje.
  Nevoja, pra, eshte rrjeti per te gjitha gjerat qe ekzistojne:
  Nje person ka mjete ne proporcion me nevojen e tije.
  Prandaj, shpejt, shto nevojen tende, o nevojtare,
  qe deti e bollekut
  te ngre dallge ne butesi-dashurie.


  Mathnawi II, 3279-80; 3292
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 6. #66

  Pėrmallimi

  Dimri bie nė ne
  qė pranvera tė sjell lindje tė re.

  Qaj lotėt!

  Lejo pėrmallimin!

  Mallėngjimi sjell dorėzimin
  dhe nga thellė njė deshirė tė bėhesh i Lirė
  .
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 7. #67

  Afrohu

  Me c’fardo qe deshiron te martohesh,
  Shko, mbushe veten me ate e dashur,
  Merr formen dhe kualitetet e tije.

  Ne qofte se deshiron driten, pergadite veten
  ta marresh ate; po te deshirosh te jesh larg nga Zoti,
  ushqeje egoizmin tend dhe largohu
  .

  Po deshirove te gjesh nje rruge jashte
  nga ky burg I rrenuar,
  mos kthe koken larg nga Ai qe te do,
  por perkulu me adhurim dhe afrohu.


  Mathnawi I, 3605-07
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 24-01-2009 mė 01:32
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 8. #68
  Tė vdes pėr tė dashuruar

  Vdis, nė kėtė dashuri
  Nė qoftė se do tė vdesėsh nė kėtė dashuri
  Shpirti yt do tė ripėrtėrihet
  Vdis, mos u frigo vdekjes, e asaj qė veq dihet.

  Nė qoftė se do tė vdesėsh tek e pėrkohshmja
  Do tė bėhesh I pėrjetshėm
  Vdis, thyej ata zingjirė
  Qė po tė mbajnė tė burgosur
  Tek bota e lidhjeve
  Vdis tek e pavdekshmja
  Dhe do tė bėhesh I pėrjetshėm.

  Vdis, dilė jashtė nga kjo re,
  Kur ta lėsh renė
  Do tė bėhesh si hėna e ndricuar
  Vdis nga zhurma dhe brengat monotone
  Tė kėsaj bote
  Nė heshtjen e dashurisė
  Do ta gjesh shkėndijen e jetės
  .


  Rumi
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 9. #69
  Rubin

  Nė ēajin e mėngjezit i dashuri e pyet tė dashurėn,
  "Kė e do mė shumė, veten apo mua?"

  "Qė nga koka e deri nė fund tė kėmbėve unė jam bėrė ti.
  Asgjė nuk mbeti nga unė, pos emrit.
  Tu plotsua dėshira. Vetėm ti ekziston.
  Unė u zhduka sikur njė pikė e uthullės
  nė oqeanin e mjaltės."

  Njė gurė qė u bė rubin
  ėshtė mbushur me kualitetet e diellit.
  Asnjė pikė gurėzimi nuk mbeti aty.
  Nė qoftė se e don vetė-veten, e donė diellin.
  Dhe nė qoftė se don diellin, e don vetė-veten.
  Nuk ka ndryshim nė mes tė kėtyre dy dashurive.

  Para se guri tė bėhet rubin, ėshtė armiku
  i vetė-vetes.
  Jo njė por dy ekzistojnė.
  Guri ėshtė i errėt dhe i verbėr ndaj dritės se ditės.
  Nė qoftė se don vetė-veten, ėshtė tradhtarė: me intensitet e reziston
  diellin.
  Nė qoftė se thotė "Unė," ėshtė krejt errėsirė.
  Faraoni shpall veten hyjnorė dhe shkatėrrohet.
  Hallaxhi e thotė tė njėjtėn dhe shpėtohet.
  Njėra Unė mallkohet, tjetra bekohet.
  Njėra Unė ėshtė guri, tjetra kristal.
  Njėra armik i dritės, tjetra reflektim i
  saj.
  Nė konshiencėn mė tė thellėsishme, jo pėrmes ndonjė
  doktrine,
  ėshtė njė me dritėn.

  Puno nė kualitetet e tua tė gurit
  dhe bėhu i shėndritshėm si njė rubin.
  Praktiko refuzim-vetes dhe prano vėshtirėsitė.
  Gjithmonė shiko jetėn infinite kur e len veten tė vdesėsh.
  Gurėzimi yt do tė zvogėlohet:
  Natyra jote e rubinit do tė rritet.
  Shenjat e vetė-ekzistencės do ta lėshojnė trupin,
  dhe ekstaza do tė dominojė.

  Bėhu i tėri dėgjim sikur njė vesh dhe fito njė
  vathė rubini.
  Gėrmo njė bunarė nė tokėn e kėtij trupi,
  madje edhe para se bunari tė gropohet,
  lere Zotin ta sjell ujin lartė.

  Rri gjithnjė nė punė duke gėrryer baltėn
  nga bunari.

  Tek tė gjithė qė vuajnė,
  kėmbėngulja sjell pasurinė.
  Profeti ka thėnė qe secila sexhde e
  faljes sė namazit
  ėshtė njė trokitje nė derėn e parajsės.
  Kur ndonjėri vazhdimishtė troket,
  lumturia gjithnjė e shfaqė fytyrėn e buzėqeshur.


  Rumi
  "Koka duhet pėrkulur zemrės"

 10. #70

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  Dhurata


  Nuk mund ta dish sa shumė kam kėrkuar
  tė gjej njė dhuratė pėr ty.

  Asgjė s’dukej e mirė.

  Ē’kuptim ka tė sjell ar
  nė njė minierė ari apo ujė nė oqean?

  Ēdo gjė qė gjeja ishte
  si tė sillja erėza nė Orient.

  Nuk ka vlerė tė tė jap zemrėn dhe shpirtin
  pasi ti i ke ato.

  Kėshtu tė solla njė pasqyrė.
  Shiko veten dhe kujtomė mua.

  Shqiperoi Aida Bode - Nacional
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #71
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Anėtarėsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  Mendon se je i gjallė,
  (vetėm) sepse thith ajėr?
  Turp tė kesh,
  qė je i gjallė nė mėnyrė kaq tė limituar.
  Mos ji pa Dashuri,
  (ashtu) qė tė mos ndihesh i vdekur.
  Vdis nė Dashuri,
  dhe qėndro gjallė pėrgjithmonė.

  ~Rumi
  • The rest is silence.


 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zombi pėr postimin:

  Gentian_gr (11-03-2014)

 13. #72
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Rumiu, poeti persian mė dehės

  Rumiu, poeti persian mė dehės

  31 Korrik 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip


  Nektari i poezisė perse, Rumiu, mban njė peshė tė madhe tė filozofisė universale se njeriu kalon nėn njė proces tė gjatė tė njohjes sė Egos hyjnore. Rruga qė ai ndoqi pėr ta gjetur hyjnoren pasqyrohet nė thėniet e tij

  MĖSIME JETE  3.02

  rumi

  rumi-1

  rumi-and-shams-reza-sepahdari_1


  Rumiun, bota islamike e njeh si poetin e saj mė tė madh, por prej kohėsh ai ėshtė bėrė poeti universal i shpirtrave qė kėrkojnė dashurinė dhe gėzimin e jetės. Emri i tij i vėrtetė ėshtė Jalal ad-Din Muhammad Rumi (1207-1273), i njohur edhe si Mavlana (Mjeshtri) Jalal ud din Balkhi, pėr shkak tė vendlindjes sė tij nė Balkh tė Persisė. Por ata qė e duan poezinė e tij, e thėrrasin shkurt Rumi.  MBI FILOZOFINĖ E RUMIUT

  Rumiu ishte njė mendimtar evolucionar, nė kuptimin qė besonte se shpirti pas ndarjes nga Egoja hyjnore kalon nėn njė proces evolucionar qė e sjell gjithnjė e mė pranė sė njėjtės Ego. E gjithė materia nė univers i nėnshtrohet kėtij ligji dhe kjo lėvizje beson te njė shtysė e brendshme qė Rumiu e quan dashuri, pėr tė evoluar dhe pėr tė kėrkuar kėnaqėsinė te hyjnorja prej sė cilės ka burimin. Ngritja nga kafsha nė njeri ėshtė vetėm njė fazė e kėtij procesi. Doktrina e Rėnies sė Adamit, ėshtė interpretuar sėrish si njė degradim i Egos nga hyjnorja dhe ėshtė njė fenomen kozmik universal. Ideja e jetės si kreative dhe evolucionare e filozofit Henri Bergson, ėshtė e ngjashme, por ndryshe nga Bergson, Rumiu besonte se kishte njė qėllim tė veēantė nė proces: arritja e Zotit. Pėr Rumiun, Zoti ėshtė baza dhe qėllimi i tė gjithė ekzistencės. Ai nuk ishte i interesuar me anėn shkencore tė teorive dhe nuk kishte lidhje me biologjinė evolucionare qė Darvini e solli mė pas. Rumiu ishte i interesuar pėr evolucionin shpirtėror tė njė qenieje njerėzore: njeriu qė nuk njeh Zotin ėshtė i ngjashėm me njė kafshė dhe njohja e vėrtetė e bėn atė hyjnor.

  Kjo shihet si njė doktrinė neoplatonike: shpirti universal qė punon nė sfera tė ndryshme tė ekzistencės, njė doktrinė qė iu shtua Islamit nga filozofėt myslimanė si Al Farabi dhe lidhur njėkohėsisht me idenė e dashurisė sė Avicenna-s. Ky i fundit e pėrcaktonte dashurinė si njė fuqi magnetike qė e lartėson jetėn.  SHPREHJET

  Ndonėse rruga s’merr kurrė fund, bėj njė hap pėrpara dhe vazhdo tė ecėsh, mos u tut nga largėsia. Nė kėtė rrugėtim, lėre zemrėn tė jetė udhėrrėfyesja jote kur trupi ngurron dhe ėshtė mbytur nga frika.

  Ti erdhe papritur dhe vodhe prej meje tri gjėra. Durimin nga zemra, ngjyrėn nga fytyra dhe gjumin nga sytė.

  Jo vetėm ata qė flasin tė njėjtėn gjuhė, por edhe ata qė ndajnė tė njėjtat ndjenja e kuptojnė njėri-tjetrin.

  I thashė natės, “Nėse je e dashuruar me hėnėn, kjo sepse kurrė s’qėndron gjatė”. Nata u kthye dhe mė tha, “Nuk ėshtė faji im. Kurrė nuk e shoh diellin, nga ta di qė dashuria ėshtė e pafund?”

  Ji i ēmendur dhe i dehur me dashuri, nėse je shumė i kujdesshėm, dashuria nuk do tė tė gjejė.

  Duhet tė vazhdosh ta thyesh zemrėn derisa tė hapet.

  Lerė heshtjen tė tė ēojė nė bėrthamėn e jetės.

  Duhet tė hesht. Tė hesht. Dhe ta lė dashurinė tė pėrshkruajė vetveten: nėn njė pėrshkrim tė lumtur, tė gėzuar qė s’merr fund kurrė.

  Kurrė mos e humb shpresėn, zemra ime, mrekullitė burojnė nga e padukshmja.

  Mjaft me fjalė! Hap dritaren nė qendėr tė kraharorit… Lėri shpirtrat tė hyjnė dhe tė dalin.

  Mund tė mėsosh tė dashurosh vetėm duke dashuruar.

  Nėse fjalėt dalin nga zemra, ato do tė hyjnė nė zemėr.

  Duke bėrė si mė thanė tė tjerėt, u verbova. Duke shkuar kur tė tjerėt mė kėrkonin, humba. Mė pas u largova prej tė gjithėve, edhe prej vetes. Kėshtu i gjeta tė gjithė, edhe veten.

  Unė nuk jam kėto flokė, nuk jam kjo lėkurė, jam shpirti qė jeton brenda tyre.

  Nėse ke shumė, fal prej pasurisė tėnde. Nėse ke pak, dhuro prej zemrės.

  Bėhu si lulja qė ia jep aromėn edhe dorės qė e kėput.

  Detyra jote nuk ėshtė tė kėrkosh dashuri, por tė kėrkosh dhe tė gjesh tė gjitha pengesat qė vetja jote ka ndėrtuar kundėr dashurisė.

  Nuk kam fe. Feja ime ėshtė dashuria. Ēdo zemėr ėshtė tempulli im.

  Unė buzėqesh si njė lule, jo vetėm me buzė, por me tėrė qenien.

  Mos u gėnje nga bukuria ime, drita qė mė sheh nė fytyrė vjen nga qiriu i shpirtit tim.

  Kur bota tė gjunjėzon, je nė pozicionin e duhur pėr t’u lutur.

  Pėrse po troket nė ēdo derė? Jepi, trokit nė derėn e zemrės tėnde!

  Ai qė vė intelektin mbi dėshirat ėshtė mė i lartėsuar se engjėjt, ai qė vė dėshirat mbi intelektin, ėshtė mė pak se njė kafshė.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...persian-dehes/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  JuliusB (31-07-2014)

 15. #73
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  25
  Postime
  620

  Pėr: Rumiu, poeti persian mė dehės

  I pakrahasueshem eshte.
  Kjo njehere me fikson.

  Out beyond ideas of wrongdoing and rightdoing, there is a field. I'll meet you there. When the soul lies down in that grass, the world is too full to talk about. Ideas, language, even the phrase "each other" doesn't make any sense.

 16. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  BESIMI

  1

  Pėrsakohė qė do t’jetoj
  Besoj nė Kuran tė Zotit
  Tė zgjedhurin e Atij vetė
  Kryeburrit, Muhamedit

  Ndokush nėse pretendon
  Diēka tjetėr nga ē’kam shkruar
  Gajle pėr asgjė nuk kam
  Pėr atė ē’ka deklaruar

  2

  Dhe njė herė, thėrras, O Mbret
  Prano qė tė sjell shėrbim
  Trego edhe ca mėshirė
  N’kėt dobėsi edhe mjerim

  Nėse ndonjėherė, o Zot
  Paskėtaj tė t’kundėrshtoj
  mos ma jep ndihmėn sėrish
  Kur nė dhimbje ta kėrkoj

  3

  Kur Ti mė bėre t’eci
  Nė rrugėn plot besim
  Besimi yt mbi shpinė
  i tillė gjer nė amshim

  Mė ra tė fikėt, qava
  E rėndė barra qenka
  Nga ty u farkėtova
  me peshė u ēelnikosa  MARRĖZI

  1

  Madhėshtisė qė burrat mbajnė
  Koha fundin ja sjell shpejt
  Dek’n e ujkut shpejt e vuajnė
  Kėto dhen tė marra krejt

  Shiko sa krenare ecin
  Me kokėn ato, lart pėrpjetė
  Gjersa fundi godet fort
  I copėton ato pėr dekė

  2

  Ji i drejtė- dhe pranoje
  n’dashuri – bollėk drejtėsia
  t’mėkatosh ti je i prirė
  pra tek ty ndodhet ligėsia

  Nėse vetė pranon se epshi
  emr’ i shenjtė i dashurisė
  at’her dije dhe provoje
  tė dy ndahen prej larg’sisė

  3

  Fort pas shpirtit jeni thurur
  qė vetėm dy ditė i zgjasin
  Kurrėsesi nuk ėshtė e mundur
  pėr vdekjen dy fjalė t’i flasin

  Njė banesė shpirti kėrkon
  Ndaj vdekja e vetm’ e tillė
  Dhe prapė, ti nė mes tė rrugės
  ja fut gjumit e s’lėviz

  4

  Njeriu qė shpirti i lodhet
  Me k’naq’si tė po-sė e jo-sė
  Pengesa e tij e vetme
  ėshtė tė jetė apo tė mos

  Po si vallė tė ndalohet
  nga veprime e cilėsi
  Ai qė s’ėshtė i krijuar
  Por ėsht’ vetė krijuesi?

  5

  Pse ashtu kuturu ikėn
  Nė rrugė tė trillimit t’shkosh
  Dhe nė gjakun e mjerimit
  Sytė mundohesh t’i pastrosh?

  Pushtuar prej sė vėrtetės
  Kokė e kėmbė, krejtėsisht
  Ēfarė rruge po ndjek ashtu
  pėrkushtuar marrėzisht?

  6

  Vallė ziliqar pse je
  i k’tij deti kaq bujar
  Kėto ujra kaq gazmor
  ju pse t’i mohoni vallė?

  Po ta ruanin peshqit ujin
  Nė njė gotė si thesar
  Oqean i tėrė atėherė
  Kujt do t’i mohohej vallė?

  7

  O ju qė njė atdhe keni
  Atje tej e pėrtej qiejve
  Ju vetė e keni pandehur
  Prapėseprapė prej tokė e hiri

  Ti qė mbi tokė imazhin
  Ja ke gdhendur vetes vetė
  Harron mėmėdhenė e largėt
  Qė t’ lindi, tė solli n’ jetė

  8

  Ti qė nėpėr tokė kėrkon
  qė tė gjesh zgjidhjen e madhe
  Nė bashkim ish lindja jote
  Vdekje tyre ėshtė nė ndarje

  Anės lumit dhe i etur
  Ti nė gjumė bie tė flesh
  nga thesari fort mallkuar
  Njė lypsar mbaron e vdes

  9

  Bashkimi nuk ėshtė ashtu
  Siē ti kot ke hamend’suar
  Ai ėshtė botė e shpirtit
  Lėnė pas dore, kundėrshtuar

  Pėrroi qė rrjedh pėrherė
  Ku Udhėzuesi ka marrė pjesė
  Shkon aty ku dhe ti shkon
  Por ti i ke vėnė pengesė

  10

  Hėna, ajo grabitqare
  Zbriti mbrėmė, erdhi tek mua
  Hiqmu qė kėtu - i thashė
  Vend pėr ty nuk ka, s’tė dua.

  Hėna, ajo grabitqare
  Vaj, zem’rimi tė ka kap
  Pėrjashta pret fatlumėsia
  Por ti derėn nuk ja hap

  11

  Kėtė botė nėse lakmon
  Ti veē njė mėditės je
  Edhe parajsėn kėrkofsh
  Larg nga e vėrteta je

  Nė dy botėt si i mangut
  Do tė gjesh ti lumturi
  Ankth’n e ėmbėl t’dashurisė
  Prapė do t’falesh qė s’e di

  12

  Jetėn tėnde bixhoz luaj
  Nėse burrė je pėr dashni
  Ndryshe rrugės tėnde shko
  Se s’kemi asgjė pėr ty

  Burri qė e ka zemrėn gur
  Nė kėt’ fushė nuk do fitojė
  Po kėrkoi t’i ngjajė Zotit
  Nė mes rrugės do dėshtojė  Shqipėrimi i kėsaj vepre filloi mė
  28 Prill 2014
  Dhe pėrfundoi mė
  6 Qershor 2014

  Halit Beka (Methasani)

  Sipas versionit anglisht :
  The Rubaiyat of Jalal Al-Din Rumi
  Select translations into English Verse
  by A.J. Arberry, 1949.
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 17. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  URTĖSI

  1

  Ndonėse vetėm pėr pak kohė
  Vdekja tė buz’qesh, tė duket
  Mos e quaj shok ti vdekjen
  E nė fund do tė pėrulet

  Vdekja menjėherė tė deh
  Por nė gjoks tė saj tė rremė
  Tjetėr i dashur ėshtė ngjesh
  I lexon kėto qė them?

  2

  Teposhtė nė rrjedhė tė lumit
  Me tė shpejtė barka vozitet
  Nė mendje kjo mund tė duket
  Se nga pas nxitojnė brigjet

  Kėshtu ne, si dhe ēdo ēast
  nga ky rruzull fluturojmė
  Ngjashmėrisht ashtu dhe bota
  anash na kalon, mendojmė

  3

  Burrat thonė se parajsa
  Atje lart pėr ne po pret
  Tė pimė verė me fund gjithė ditėn
  Dhe syzeza pėr krevat

  Kėshtu ditėt i kalojmė
  Me verė, me qejf dhe ne
  Duke parė se nė fund
  kėto na presin atje

  4

  Zogjtė te Solomoni vanė
  Tė ankohen me tė qara
  Kundėr bilbilit atje
  Pse pėrmbahet nė tė shara?»

  Iu pėrgjigj zogjve bilbili
  «Aq pa turp mos ji e thuaj,
  Nė tre muaj unė bėj kėngėn
  Dhe mbaj gjuhėn pėr nėntė muaj»

  5

  Thelbi ėshtė varfėria
  Gjithēka tjetėr rastėsi
  Varf’ri a – leht’sim i zemrės
  Tė tjerat t’shpirtit lig’shti

  Bot’ e tėrė rretherrotull
  gėnjeshtėr edhe mashtrim
  Varf’ria- thesar i vetėm
  dhe i shpirtit tonė – synim

  6

  Ti qė dashuron, si sorrė
  Fraq i dimrit, dėborė e tij
  Nga lugina pėrherė del
  Trėndafil edhe bilbil


  Merre kėtė ēast nė zemėr!
  Kur ai tė jetė larguar
  Nė fluturim tė tij kėrko
  Sy e dritė i pėrmalluar

  7
  Shpejt kalojnė dit’ e f’minis’
  Rinia tė ka kaluar
  Pleqėrinė e ke rreth kokės
  Nga kjo botė je larguar

  Tri ditė zotim, dhe aq
  Mysafiri do qėndrojė
  Ēohu, tė qoftė rrug’e mbarė
  Zotėri, koha t’mbaroi

  8

  Ne tė gjithė veē lodra jemi
  Tė Zotit tė kudondodhur
  Plot fuqi, plot begati
  Ne lypsarė, trokė, tė lodhur

  Para pallatit njėderėsh
  A s’jemi tė gjithė njėsoj?
  Secili mė shumė se tjetri
  tė kemi, vallė, pse kėrkojmė?

  9

  Nėse pas floririt shkon
  Tek ai jetėn ke shitur
  Po ta keshė bukėn lakmi
  Shpirtin prej saj e ke prirur

  Qartazi kėtė mėsoje
  Qė ta dish me tė vėrtetė
  Ēfarėdo qė ta ndezė zemrėn
  Ashtu do tė jesh dhe vetė
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 18. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  DORĖHEQJE

  1
  S’ka ēifligje qė t’paguajmė
  Plangprishės, rrugeēė jemi
  S’jemi pronarė sarajesh
  Por lypsarė, as derė s’kemi

  Madje, si penela jemi
  nė dorė tė piktorit mbajtur
  S’mund ta dimė sa do rrimė
  pėr tani e mė pas vajtur

  2

  Gajle pėr bukuri s’kemi
  as sermė, fare, nė kuletė
  nė dhimbje lehtėsohemi
  nė tmerr e kemi tė lehtė


  Pėrsakohė tė jetė e dhėnė
  Nėn urdhėr tė Zotit jemi
  Hareshėm e zemėrplotė
  As qejfprishur, siē ju jeni

  3

  A mendon ti vallė se
  Unė veproj siē vetė dua
  Apo, nga ēasti nė ēast
  Unė jam nė tė miat duar

  Pėrpara skrivanisė sime
  si penė shtrirė unė rri
  Apo njė top unė jam
  i varresė burgaxhi

  4

  Ti qė je vetė pranvera
  Tė gjithė ne jemi bar
  Ti i madh, je vetė mbreti
  Gjithė ne kaq larg,lypsarė

  Kėshtu, ti vetė je zėri
  Jehona tė gjithė ne
  Tani Ti na kėrkon neve
  Tek Ti nuk vijmė, pėrse?  PENDESĖ

  Meqė marrėzi e mėkate
  qysh prej zanafillės sime
  Asgjė pėrgjatė gjithė jetės
  s’mė solli fare gėzime

  Unė kėrkoj pėr paanėsi
  Qė askush prej meje s’gjen
  Kundėr botės unė ankohem
  Jam ankesė e botės vetė

  2

  Vaj medet, bubu, prej tyre
  Vjen e gjithė padrejtėsia
  Ah medet, sa psherėtima
  dalin nga ligėsitė e mia

  Ē’tė tė kenė punuar duart
  T’Shenjtat Shkrime kanė mėsuar
  Pastaj shpirti im braktisur
  Prej ku brenga ka filluar

  UDHĖZUESI

  O robėr, bėni kujdes
  Vetėtimė e stuhisė –ré
  I gjithė Lindjes Zot ka ardhur
  Tė jep shkrepėtimė, rrufe.

  Ēfarėdo qė tė thuash ti
  Hamendėsim pėrfundimi
  Ai flet kur t’i sheh sytė
  Qė aty duket ndryshimi

  2

  Hyjnor udhėtari shkoi
  Pluhuri nė qiell u ēua
  Ai kaloi, pluh’ri qė hodhi
  Aty mbet, i pezulluar

  Drejt pėrpara pamj’e tij
  Djathtas-majtas nuk shikon
  Pluh’ri tij kėtu seē mbeti
  E ai nė pafundėsi

  3

  Kur fytyr’n e tij vėshtroj
  Hirin e Tij a e ka parė kush?
  «Para Zotit, dritė ēlirues
  Plot zemrėn e sytė m’i mbush

  Mbi tė gjitha, po tė bėnte
  ēudi pėrgjatė pėrjetėsisė
  Sytė do t’i hidhje ngultaz
  Mbi bukurinė e Tij  4

  Ē’ėshtė ai qė thotė se shpirti
  I pavdekshėm paska vdek
  A guxon kėtė tė thotė
  Diell i shpresės tė ketė tret?

  Njė armik i diellit vetė
  Mbi ēati tė tij qėndron
  Mbyllur ka ai tė dy sytė
  «Dielli vdes, O zot»- gjėmoi
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

 19. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIēigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226

  Pėr: Mowlana Jalaluddin Rumi

  KĖRKIMI

  Ėshtė vonė; edhe ne
  nė ēmenduri veten lėndojmė
  Sa keq! Jemi nė mes deti
  Tė padukshmin breg kėrkojmė

  Ėshtė natė, qiell plot re
  Asnjė yll tė na drejtojė
  Por me hir t’Zotit lundrojmė
  Ndihmė e tij do na mundėsojė

  2

  N’shpirtin tėnd njė shpirt banon
  Shko edhe mirė kėrkoje
  Brenda vetes ke minierė
  Pėr vete atė shfrytėzoje

  Sufi kėrkon ashtu siē ecėn
  Mos e kėrko duke ndarė veten
  Nėse mundesh edhe ti
  por kėrko brenda nė zemėr

  ~~~

  Kush e ngre shpirtin e tij
  Thuaj, cili ėshtė ai?
  Kush ma dha mua sė pari
  Kėtė jetė qė kam tani?

  Kush mbulohet - jetė skifteri
  Pėr pak kohė unė sytė i kam
  Aty pėr aty humbasin
  Vlerės sime t’i shkojnė pas

  Si krypa qė nė det tretet
  mė piu Det i Perėndisė
  Pėrtej fesė e mosbesimit
  Tej dyshimit e pasigurisė

  Papritmas nė gjoksin tim
  Njė yll ndriti fort e qartė
  Tė gjithė diejt e qiellit sipėr
  Humbėn n’dritė tė yllit’ zjarrtė

  6
  Lule pėr ēdo natė
  Lart nė qiell ēelin
  Paqe n’pafundėsi
  Selam nė mua sjellin

  Dikur zemra ime
  E ftohtė, e errėt
  Tash plot psherėtima
  Nė flakė tė tyre tretet

  7

  Ai qė shlodhje e shpirtit tim
  Rreth e qark zemrės m’i shkon
  Me hare t’zemrės e shpirtit
  Mė shlodh edhe mė gėzon

  Gajasem nga shtrat i tokės
  Si pemė unė e ngre kokėn
  Sepse gurrė e g’zimit jetės
  Rreth e qark ajo pastron tokėn

  8

  Flladi i mėngjesit
  Myshk nė fund shpėrndan
  Nga rrug’ e dashnis’ sime
  Aromė e dėlirėsisė


  Para se bota shkatėrrohet
  Ēohu! Gjumin mė ē’e don?
  Karvani nxiton e ikėn
  Aromė e freskėt skadon


  9
  Jeta po tė zhduket
  Zoti ta rijep
  Jetė tė re pafund
  Ktė tė vdekjes jetė

  Gurrė e vesit keq
  Nė dashuri gjendet
  Dhe prapė n’kėt det pa anė
  prej dashurisė mbytet

  10

  Unė i lumtur isha
  Nė zemėr t’perlės shtri
  Gjerkur stuhi e jetės
  M’doditi, si valė n’arrati

  Sekretin e detit
  E thashė unė me gjėmim
  Nė breg, si re shkarkuar
  Fjeta, pa trazim

  11

  Ai botės i vu zjarrin
  Aty mė vu edhe mua
  Trupin ma pėrfshinė
  Qindra tė zjarrit gjuhe

  Dhe kur rrymė e flakėve
  Mė mblodhi, psherėtimė
  Ai ma vuri dorėn
  Tek goja me nxitim

  12

  Dhepse dhashė e mora
  Tekat t’ja plotėsoj
  Ēdo pėrgjigj’ e tij
  Ishte shpatė me majė

  Nga gishtrinjtė e tij
  Shoh si i rrjedh gjaku
  Vallė pėrse kėnaqet
  Nė gjakun tim tė lahet

  13

  Kujtoj buzėt e tua
  ngjyrė rubini puth
  Ngaqė dot s’i pija
  Vetėm se i nduk  Jo, tek qiell i largėt
  Dora ime s’shkon
  Ndaj i gjunjėzuar
  tokėn e pushton

  14

  Njė shpirt nė det kėrkova
  Dhe gjeta njė koral
  Nėn shkumėn time ishte
  Bosh njė oqean

  N’rrug’n e ngushtė t’shpirtit katran
  Kuturu tė dilja nė dritė
  edhe shih, ē’mė del pėrpara
  e pafundmja tokė-ditė.

  4

  Trashėgimia jonė nga Nuhi
  Arka e shpėtitimit, ēelės
  Ja tek ecim shpejt e t’lirė
  Mes detit tė egėr t’jetės

  dhe nga ai det njė bimė
  rritet nė zemėr e begatė
  Qė ashtu si liman i zemrės
  ėshtė e virgjėr, e pamatė  5

  Kėrko, dhe nė mendjen time
  Do tė gjesh tjetėr synim
  Vėshtro, dhe do vėrtetosh
  Dashuria ėshtė idhulli im

  Zoti qoftė dėshmuesi im
  Dhe dashnia s’mė mjafton
  Pas kėsaj vjeshte do vijė
  Pranvera pėr mu’ lulėzon

  6

  Sikur pėr njė ēast tė vetėm
  Nė dashni shpriti tė prehej
  Varg i t’dashurve ku do t’rrinte
  Vendi pėr to ku do gjendej?

  Atėherė si gjemb qė shpon
  Posi vajza trėndafilin
  Nė gjoksin e saj ti qofsh
  Flok’n e saj e bėfsh gėrshet

  7

  Po tė ishte ajo rruga
  Ku i dashuri nis me ecje
  Mbaron nė njė vendbanim
  me prapėsira edhe vdekje

  Pėrralla rrenė duhet tė jetė
  Njė lumė ėshtė dashuria
  Prej nga duhet qė tė shuajė
  Etjen pavdekshmėria

  8

  Shpejtėsinė e trim skifterit
  merr dhe ‘tigrit krenari
  Bukur janė ata nė ndjekje
  Tė lavdishėm nė energji

  Zė i ėmbėl i bilbilit
  bukuri e palloit fryrė
  Atyre nuk ke ē’u g’zohesh
  Fjalė e mburrje, pa yndyrė

  9

  Unė e kėrkoj shokun tim
  Duke vrapuar e rendur
  Jeta ime ėshtė nė fund
  E unė prapė duke fjetur

  Dhe unė nė e gjetsha shokun
  Koha mė ka shkuar kot
  Vite ‘tėra kanė kaluar
  Dhe nuk i rifitoj mė dot  10

  Zoti mos na rėntė me shpatė
  O nga hunjtė zemrėn frikėsuar
  T’ruajmė kėmbėt nga vargonjtė
  Ose kokėn e lėnduar

  Ne nxitojmė me ngut e g’zim
  Flakė e ferrit na shijon
  Na frikėson mė pak se sa
  Ēfarėdo miqtė flasin e thonė

  11

  Shpirti nuk ėshtė aq i mirė
  As zemra; qė bėjnė hyjnoren
  Sheqeri s’ėshtė aq i ėmbėl
  Kur buzėt takojnė e puthen

  Dielli jetė e njė epoke
  dhe pėrqark qė ecėn hėna
  Nė errėsirė e dritė kėrkojnė
  Me nxitim pėr natėn tėnde

  12

  Ti ke ikur, zemra mė k’naqet
  Por nga sytė bukuria
  nuk do mė largohet kurrė
  As nga zemra dashuria

  Pėrreth botės unė i sillem
  Mbase do tė vish dhe ti
  dhe nė fund tė mė tregosh
  rrugėn lėmsh pėr nė shtėpi

  13

  E gėzueshme ėshtė rruga
  Pėrditė ecėn edhe rrinė
  Kėnaqėsi kur shkon kollaj
  Si ujė n’ecje qė kurrė s’ngrin

  Dimri ikėn, pėrrallė i tėri
  Sikur dimri, nė mend s’ruhet
  Prandaj pėr ditėn e sotme
  Tjetėr histori tė thuhet

  14

  Po tė jesh nė rrugė tė drejtė
  i shkrydhėt, larg prej shtėpisė
  Sėrish, njė dritė hyjnore
  Nė parajsė do tė vish

  N’fron t’parajsės e ke vendin
  Vallė, turp a nuk tė vjen?
  Lutu pra, se f’tyra jote,
  si hije n’pluhur, nuk vlen

  15

  Ujė ti nuk je,
  As baltė: veēse
  Nga uji dhe balta
  Pėrbėrjen e ke

  Mishi ėshtė njė lumė
  Rrjedhė e tij shpirti
  Ti mė i largėti fare
  Mbi ta i plotfuqishmi
  Pėr tė gjitha trojet Shqiptare nėn njė tėrėsi Shtetėrore Shqiptare, t'i shkrijmė ēdo energji!

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •