Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 77
 1. #41
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 75

  Dritė parajse trupi im pluhuros,
  I lehtė sa ėngjėlli bėhet xheloz.
  Dlirėsia ime ēerubinin e brengos
  Dhe vlera ime divat ēartallos.
  wrong verb

 2. #42
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  90

  Me te tille drite hene, mos fli,
  beju sfere ne rrotullim, mos fli,
  ta gethijme, llambe drite ne gjithesi
  ta mbajme ndezur per nje nate, mos fli.

  99

  A e di se cfare te tha llahuta?
  Eja te te rrefej ku gjendet udha.
  Ne gabohet kur kerkohet e verteta,
  Gabohet sa pergjigje merr pyetja.
  wrong verb

 3. #43
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 118

  Ajo flake e thjeshte qe te dogji perbrenda
  Me e mire se dyqind bukuroshe ne sevda.
  Flaka e deshires safi eshte me e thjeshta,
  Shiko sa dashur ajo flake ngrihet la’.

  Rubai 119

  Ai idhull, stoli e bukur e rrethit tone
  Ne mbledhje s’eshte, e ku? - se thone.
  Si selvi perpjete shtatin larteson,
  Me te tille shtature qe na turbullon.
  wrong verb

 4. #44
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  130

  Kur une rreth e rrotull teje vij,
  Kupe me veren e moshes mban nje saki.
  Pa kur ti me shfaqesh me miresi,
  Shpirti ngazellon, si biri i Urmanit - Moisi.

  143

  I pashmi ne fytyre sa engjelli e ka zili
  M’u ngrit mbi zemer dhe pa sa u gdhi.
  Dhe qau dhe qava sa erdhi mengjesi,
  kur befas me pyeti: dashnori jam une a ti?
  wrong verb

 5. #45
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  171

  Sonte i jepem te shtrenjtit ne shtepi,
  Deri ne mengjes aty do t’farfuri.
  Eshte shkruar qe cdo agim te ri,
  Kafka ime te behet kupa e tij.


  172

  Sonte cdo zemer qe si hene ndjek
  Si Aferdita metonjesit kenaqsi i jep.
  Per buzet e saj deshira me djeg,
  Per c’ndodh naten, Zoti hesht.
  wrong verb

 6. #46
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  174
  Ne mendjen time tjeter qellim ravgon,
  Te mire e kam ate qe me dashuron.
  Per ate Zot dashuria s’me mjafton,
  Mbas vjeshtes per ne behari lulezon.

  175
  Pranoje se dashuria eshte e drejte,
  Mekatin e ke per natyre kur e dredh.
  Deshira ne emrin tend dashurine therret,
  Nga deshira ne dashuri s’shkohet lehte.
  wrong verb

 7. #47
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  177

  Burimin e jetes ke curril ne fytyre,
  Hena ne qiell shembellim i saj ne pasqyre.
  Nata eshte e gjate, per drite hene po kqyr;
  Krelat ishin nata, drite hene kjo fytyre.


  178

  Hej, eja ulu, shkalafitur dhe i pire,
  Duket se e forte qe e mbremshmja vere.
  Sot s’eshte dite shetitjesh si perhere,
  Si te piret ne shtepi do rrime kete here.

  178

  Oj, ule bre, i pire dhe i shkalafitur,
  Kuptohet se vera e djeshme qe e ndritur.
  Perndryshe sot s’kemi per te shetitur,
  Si pijanecet ne shtepi rrime duke gerhitur.

  178

  Hej, ulu ketu, shkalafitur dhe i dehur,
  Shihet, vera e djeshme ishte hekur.
  Sot do bejme si do bejme pa shetitur,
  Si pijetaret ne shtepi duke pritur.
  wrong verb

 8. #48
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  205

  Kjo kupe, qiejt, per shikimin kufijte e vet,
  Ne dore te Zotit si kallami dhe me te lehte.
  Nese cdo kokerr dhe pike balene te behet,
  Te gjitha bashke bejne sa nje peshk ne det.
  wrong verb

 9. #49
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  kam ardhur perseri
  si nje vit i ri
  te shperthej porten
  e ketij burgu te vjeter

  kam ardhur perseri
  t'i thyej dhembet dhe nofullat
  kesaj monstre njerezngrenese
  qe e quajme jete

  kam ardhur perseri
  te shpoj lavdine e kozmosit
  qe pa meshire
  shkaterron njerez

  une jam fajkua
  qe gjuan zogjte
  e fatkeqsive
  para fluturimit

  kam dhene fjalen
  qe prej fillimit
  te jap jeten
  pa u tutur
  i lutem Zotit
  te me thyej me dysh
  ne thyej fjalen

  si guxoni
  te lini dike si une
  te toksikuar me dashuri
  t'ju hyje ne shtepi

  duhet ta dini mire
  nese hyj
  do ti thyej te gjitha
  dhe shkaterroj gjithcka

  ne ardhte polici
  do t'i hedh veren ne turinj
  ne roja juaj me terheq doren
  une do t'i thyej krahun

  nese qiejt nuk rrotullohen
  sipas deshires se zemres sime
  une ja perplas rrotat
  dhe ja shkul akset

  ju keni shtruar
  tryeze shumengjyreshe
  e keni quajtur ate jete
  me ftoni ne festen tuaj
  dhe me denoni nese
  une kenaq veten

  cfare tiranie eshte kjo?
  wrong verb

 10. #50
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  eja shpirtmire
  le te adhurojme njeri-tjetrin
  para se te mos kete me
  prej meje dhe teje

  nje pasqyre thote te verteten
  shiko fytyren tende te vreret
  perndrite dhe jepi udhet
  buzeqeshjes tende te hidhet

  nje mik dashamires
  jep jeten per nje mik
  le te ngrihemi permbi
  kete sjellje shtazore
  dhe te jemi te sjelle me njeri-tjetrin

  dyshimet nxijne miqesine
  pse te mos i japesh udhet
  te keqes nga zemra jote

  sapo te me mendosh
  te vdekur dhe te shkuar
  do te me kerkosh
  do te te mungoj
  bile do te me adhurosh

  pse ti falesh te vdekurit
  te me mendosh si te shkuar
  eja dhe beje tani

  derisa do te vish
  dhe do te mbulosh me puthje
  gurin e varrit me vone
  pse nuk mi jep puthjet tani
  ky jam une
  i njejti njeri

  mbase po flas shume
  por zemra ime eshte heshtje
  c'te bej tjeter
  jam mallkuar te rroj kete jete.
  wrong verb

 11. #51
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Cool

  Intelektuali gjithmone zhduket,
  dashnori gjithmone humbet.
  Intelektuali ja mbath
  nga frika se mbytet;
  gjithe puna e dashurise
  eshte te mbytesh ne det.
  Intelektualet e planifikojne pushimin;
  dashnoret te pushojne ndjehen keq.
  Dashnori eshte gjithmone i vetmuar
  edhe i rrethuar nga njerez;
  si uji dhe vaji, ai mbetet vecuar.
  Kush merr mundimin
  ti jape keshilla nje dashnori
  s'nxjerr gje. Ai eshte trullosur nga pasioni.
  Dashuria eshte si myshku. Ajo kerkon kujdes.
  Dashuria eshte nje peme, dashnoret hija e saj.
  wrong verb

 12. #52
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  ode 314

  Ata qe nuk e ndiejne kete dashuri
  ti terheqe si nje lume,
  ata qe nuk e pijne agimin
  si te ishte nje kupe uji pranveror
  a ta marrin perendimin si te ishte zemer,
  ata qe nuk duan te ndryshojne,
  le te flene.

  Kjo dashuri eshte pertej nxenjes se teologjise
  hileve te vjetra dhe dyfytyresise.
  Ne doni te permiresoni mendjen tuaj kesisoj
  flini.
  Une e kam ndare mendjen.
  E kam grisur rroben ne lecka
  dhe flakur tutje.

  Nese nuk jeni krejt lakuriq,
  mbeshtillni rroben e bukur te fjaleve
  rreth vetes,
  dhe flini.
  wrong verb

 13. #53
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Kur trendafili te keputet dhe kopshti te bjere
  ju nuk do ta degjoni me kengen e bilbilit.
  E dashura eshte gjithcka; dashnori nje vello.
  E dashura eshte jete; dashnori gje e vdekur.
  Nese dashuria heq kujdesin perterites
  dashnori mbetet si nje zog pa kujdes,
  dashnori mbetet si nje zog pa flatra.
  Si te rri zgjuar dhe te merakosem
  nese drita e te dashures mungon?
  Deshira (e fundit) e dashurise qe kjo Fjale te perhapet.
  wrong verb

 14. #54
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Nje yll pa emer

  Kur nje foshnje hiqet prej gjirit te lehones
  ai lehtesisht e harron ate
  dhe fillon te haje ushqime te forta.

  Farat ushqehen perkohe nentoke,
  pastaj ngrihen lart ne diell.

  Keshtu dhe ju duhet te provoni driten e filtruar
  dhe te cani rrugen tuaj drejt dijes
  pa ndihmese vetiake.

  Keshtu ju erdhet deri ketu, si nje yll
  pa emer. Levizni terthor qiellit te nates
  me ato drita te paemra.
  wrong verb

 15. #55
  Perzgjedhje te bukura dhe perkthime te arritura...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 16. #56
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Ne krahet e te dashurit

  Me ne fund ti u largove dhe shkove ne Te Padukshmen.
  Cfare drejtimi mrekullor more prej kesaj bote?

  Duke rrahur krahet dhe flatrat
  ti u clirove prej ketij kafazi.
  Duke u ngritur ne qiell
  ti arrite boten e shpirtrave.
  Ti ishe nje fajkua me cmime zene nga nje Plake e Keqe.
  Por ti degjove thirrjen e daulles
  dhe fluturove pertej hapesires dhe kohes.

  Si nje bilbil qe e ze dashuria, ti fluturove mes bufave.
  Pastaj erdhi aroma e kopshtit te trendafilave
  dhe ti fluturove te takosh Trendafilin.

  Vera e kesaj bote kalimtare
  te shkaktoi dhimbje koke.
  Me ne fund ju bashkove tavernes se Perjetesise.
  Si nje shigjete, shpejtove prej harkut
  dhe shkove drejt syve te demit te galdimit.

  Kjo bote fantazme te dha shenja false
  por ti u ktheve nga iluzioni
  dhe udhetove ne token e se vertetes.

  Ti tani je Diell-
  c'nevoje ke per nje kurore?
  Ti u zhduke nga kjo bote-
  c'nevoje ke te veshesh rrobe?

  Kam degjuar se mezi e sheh shpirtin tend.
  Po pse ta shohesh ma s'pari?-
  tandi asht tash Shpirti i Shpirtrave!

  O zemer, c'zog i mrekullueshem qe je.
  Duke kerkuar lartesi hyjnore,
  duke rrahur krahet,
  ti thyeve shigjetat e drejtuara te armikut.

  Lulet shkojne prej Vjeshtes, por jo ti-
  Ti je trendafil i patrembur
  qe rritesh mes eres se ftohte.

  Duke rene si shiu parajsor
  ti bie ne catine e kesaj bote.
  Pastaj ti rend ne cdo drejtim
  dhe shpeton neper shkarkuesen e ullukut...

  Tani fjalet mbaruan
  dhe dhimbja qe ato sjellin shkoi.
  Tani ti ke shkuar te prehesh
  ne krahet e te Dashurit.
  wrong verb

 17. #57
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Nje rregull i ri

  E do rregulli qe te dehurit te bien mbi njeri tjetrin,
  te grinden, te behen te dhunshem, te krijojne skena.
  Dashnori eshte edhe me keq se nje i dehur.
  Po te them c'eshte dashuria: te hysh ne nje miniere ari.
  Po c'eshte ky ar?

  Dashnori eshte mbret permbi gjithe mbreterit,
  i patrembur nga vdekja, moskokecares per kurore te arte.
  Dervishi ka nje perle fshehur nen pallton e arnuar.
  Pse duhet te shkoje ai te lype dere me dere?

  Naten qe shkoi ajo hene erdhi,
  e dehur, duke leshuar rrobat rruges.
  Ngrihu - i thashe zemres, - jepi shpirtit nje kupe vere.
  Ka ardhur casti ti bashkohemi bilbilit ne kopesht,
  te shijojme sheqer me shpirtin papagall.

  Jam rrezuar, me zemren time te coptuar-
  ku tjeter vecse udhes tende? Une
  ta theva pocin, i dehur, idhulli im, aq i dehur,
  mos me ler te vritem, nema doren.

  Nje rregull i ri, nje ligj i ri ka lindur:
  thyeji gjithe kupat dhe bjer para qelqfryresit.
  wrong verb

 18. #58
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 4

  Ai qe vete te beri te tille mrekulli,
  Nuk do te lere kurre pa kujdes ne vetmi.
  Por, ne shtepine e fytyrimeve - zemren e tij,
  Dyqind meshtare do te coje per ate bukuri.
  wrong verb

 19. #59
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 6

  Kur si deti ne permbajtje te kullohem,
  o sa bukur qe atomet do t'me ndricohen.
  Si qiri i dashurise do digjem, do pervelohem,
  Ate cast te gjithe castet t'perjetohen.
  wrong verb

 20. #60
  Diabolis
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625
  Rubai 12

  Eshte vone dhe ne jemi vetem, medet;
  kerkojme bregun e padukshem ne det.
  Me varke lundrojme naten nen rete,
  detin kalojme me ndihmen e Zotit vete.
  wrong verb

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •